Veenendaals dagblad LINDSAY KANS ALS VICE-PRESIDENT Nixon doet of ROCKEFELLER EN REAGAN HOUDEN ECHTER VOL zeker van keuze is Buiten Gesprek in Addis Abeba is blijven steken In werkloosheid keer ten goede In Gelderland nog stijging Twee vrouwen in Den Haag doodgereden aus voor winnaars van „regatta Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GERALD FORD BEPLEIT POLITIEK VAN KRACHT In Nijmegen en Leiden nier transplantaties Schietpartijen in Yer. Staten Hoofd I.C.I. overleden Twee gewonden bij steekpartij Kinderen gered in Manilla Eind juli voor het eerst geringe vermindering Eisenhower zeer ernstig ziek Zwakke wind Vluchtbedrijf 2 MACHT GEKWETST Bur. voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 7 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I84 MIAMI BEACH Richard Nixon scheen gisteravond regelrecht op de overwinning in de strijd om de republikeinse kandidatuur voor de presidents verkiezingen af te stevenen, zo meenden waarnemers. Maar zijn tegenstanders Rockefeller en Reagan waren ervan overtuigd, dat de oud-vice-president nog was tegen te houden. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York zei dat zijn rivaal Nixon bij de eerste stemming de benodigde eenvoudige meerderheid van 667 stemmen niet zal halen en 100 stemmen tekort zal komen. De tweede stemming zou hem nog eens 50 stemmen kosten en de derde stemming „zal hem de nek breken", aldus de gouverneur van New York. In Nixons hoofdkwartier lachte men om deze bewering en men zei dat Nixon op 700 (33 meer dan benodigd) stemmen kan rekenen. In onpartijdige kringen meent men dat Nixon nu op 611 stemmen kan reke nen, dat is 25 meer dan maandag. Rockefeller stuurde dinsdag een „vliegende patrouille" van 45 congresleden de hotels langs waar gedelegeerden zijn on dergebracht in een poging meer stemmen te vergaren. Een volkomen ontspannen Nixon wan delde gisteren door Miami met de hou ding van iemand die de overwinning al in zijn zak heeft. De tijd, die tussen ontvangsten, persconferenties en of ficiële verplichtingen vrijkwam, benutte Nixon om zijn rede voor te bereiden die hij zal uitspreken bij het aanvaar den van de nominatie. Beslist schijnt de strijd echter nog allerminst. Wel spraken enkele delega tieleiders zich dinsdag voor bepaalde gegadigden voor de nominatie uit maar de twee „sleutel-afgevaardigden", die van Ohio en van Michigan, namen een afwachtende houding aan. Zij versper ren Nixon tot nog toe de weg naar een zeker succes bij de eerste stemming. De naam van burgemeester John Lindsay van New York verscheen dins dag voor de eerste maal in de uitsla gen van opiniepeilingen. Blijkbaar hou den de bureaus voor opinie-onderzoek er rekening mee, dat op een conventie alles mogelijk is als men uit een im passe wil geraken. Nixon gaf overigens te kennen in wel ke richting hij een kandidaat voor het vice-presidentschap wil zoeken, waar door de kansen van Lindsay schenen te stijgen. Hij zei een man te zullen zoeken die geschikt zou zijn en die aan vaardbaar zou zijn voor alle delen van het land, het noorden en het zuiden. In dezelfde toespraak tot afgevaardigden van Illinois zei hij, die staat misschien als zijn residentie te zullen kiezen. De ze laatste opmerking vergroot de kan sen van Lindsay, daar beiden tot nog toe in New York wonen en het volgens de grondwet niet mogelijk is dat inwo ners van dezelfde staat op één lijst kan didaat worden gesteld voor het presi dentschap en het vice-presidentschap. Jonge betogers zorgden dinsdagavond voor tien minuten van onrust door on der het roepen van We willen Rocky" (Rockefeller) door het voor gasten be stemde deel van de zaal te marcheren. De betoging had kleine tegendemonstra- ties van aanhangers van Nixon en van Reagan tot gevolg tot de plaatsvervan gend voorzitter, negersenator Brooks, tot kalmte maande. Negerleider dr. Ralph Abernathy en vijftig van zijn medewerkers kregen la ter gastzetels. Zij zeggen de „51ste staat die van de honger" te verte genwoordigen. YT an de Nederlandse valkeniers ver- nemen we slechts te-hooi en te- j gras wat; ze vormen een kleine, selec- J J te club, bescheiden en teruggetrokken, j 5 wier leden ongaarne aan de weg tim- Z Z meren. Thans komen ze evenwel voor j 't front en lezen we aardige dingen in de jaarverslagen 1965-1968 van het t Valkeniersverbond „Adriaan Mollen" in welke al dadelijk een duidelijk ver- schil wordt gemaakt tussen de Hoge- Z en de Lage Vlucht. De eerste ge- schiedt met nobele valken en is een 5 vooral morele luxe, die weinigen J zich kunnen en moge?i permitteren, j 5 want bij de bedroevende stand ervan Z j in Europa, moeten deze dieren uit het J buitenland komen en daar zit veel aan J vast. Toch beschikten vijf leden over J 15 valken o.a. uit Pakistan, Soedan, U.S.A., Spanje), waarvan ongeveer de Z helft verloren ging, o.m. door besmet j vlees, insecticiden en wegvliegen. Het weispel met de edele vogels verschaf- Z te veel genoegen. De genoemde Lage Vlucht met haviken) maakt min of 2 j meer een bloeitijd door, vrtl. door het j toetreden van actieve leden en het j toenemen der konijnen als prooidie- Z ren, zodat de scores hoger waren dan j J men gewend was, o.m. op kraaien, ek- 5 5 sters en roeken. Met een z.g. „lucht- Z machthavik" werden de hinderlijke j 5 meeuwen op de vliegbasis Leeuwar- i t den met succes bestookt! Eén havik Z in de duinen bracht het in 2 seizoenen Z tof 265 prooien. Acht havikiers be- Z schikten over 18 jachtvogels, waarvan Z een dozijn afgerichte in drie seizoenen j Z 834 prooien bemachtigden. Ge zult het 2 genoeglijk vinden te horen, dat deze gevederde helpers!sters) alle bij name J genoemd worden door hun meester, Z Z zoals Mirage, Claudia, Elle, Attente, Z Yeng, Esther, Formidable, Hur Safi, Z Balaban, Don Carlos, Frasquita en Fabiola. 7 augustus '68 A. B. WIGMAN «*W\\\tt«VWttVHVVWVVW\W»»«WUW»WttV\tt De militaire macht van de Verenig de Staten moet worden versterkt om over vrede te kunnen onderhandelen van een sterke positie uit, en niet lan ger uit een vreesachtige houding. Dit heeft de leider van de Republikeinse fractie in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Gerald Ford, dinsdag avond gezegd in een toespraak tot de republikeinse conventie, waarvan hij voorzitter is. „Amerika moet onder de naties in de wereld nummer één blijven", zei Ford aan de vooravond van de eerste stem ming over de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. De republi keinse leider bracht de „harde lijn" te genover het communisme ten tijde van het bewind van Eisenhower in herinne ring en zei dat de militaire sterkte van de Verenigde Staten, vergeleken bij die van de communistische wereld, onder de democraten op een gevaarlijke ma nier was achteruit gegaan. „Wij moeten militair zo sterk wor den, dat geen agressor ons zal durven aanvallen, of onze schepen zal durven kapen", zei Ford. Ford heeft tijdens zijn iede beloofd, dat een nieuwe republikeinse president „het volk zal bevrijden van de oorlog in Viëtnam". Ford verklaarde dat het Amerikaanse volk de manier waarop de regering Johnson/Humphrey de oorlog in Viët nam „verknoeit" meer dan beu is. „De republikeinen staan klaar om vrede door kracht te verwezenlijken", zei Ford. Senator Everett M. Dirksen heeft de republikeinse conventie opgeroepen het programma aan te nemen dat, naar hij verklaarde, opgesteld is met het doel „een verontwaardigd, gekwetst en ge schokt Amerika" in uren van beproe ving te redden. De republikeinse fractievoorzitter in de Senaat, die voorzitter is van de pro grammacommissie van de republikei nen, diende op de conventie het pro gramma in waarin gepleit wordt voor een vrede via onderhandelingen in Viëtnam en voor een „rechtvaardige" samenleving in de Verenigde Staten. „Wij zijn van mening dat dit pro gramma zegt wat wij moeten doen om een rechtvaardige vrede in de wereld, betrouwbare vooruitgang voor heel ons volk en terugkeer van rust en eenheid in ons geplaagde land te verwezenlij ken", zei Dirksen. De senator uit Illinois verzekerde de menigte in Miami Beach en de vele miljoenen in heel Amerika die zijn re de op de televisie volgden „dat Ame rika niet ziek is". „Wij mankeren nites", verklaarde Dirksen, „wij worden alleen verkeerd bestuurd..." NIJMEGEN In de universi'teiskli- nieken in Nijmegen en Leiden zijn zon dag vrijwel gelijktijdig niertransplanta ties verricht. Voor Nijmegen was dit de zevende, voor Leiden de zestiende. De overgeplante nieren waren afkom stig ran een patiënt die in een Belgi sche universiteitskliniek was overleden. Een helikopter van de Marinelucht vaartdienst bracht de nieren naar Nij megen en Leiden nadat bij een zoge naamd weefseltyperingsonderzoek in Leiden was gebleken dat de beschikba re nieren niet konden worden gebruikt voor een transplantatie in België. Door het gebruik van <je helikopter verliep er tussen de operatie bij de donor en die bij de twee Nederlandse ontvangers minder dan twee uur. De Nijmeegse universiteit heeft giste ren laten weten dat de operaties tot dusver zijn geslaagd en dat beide Ne derlandse patiënten het goed maken. HARVEY (Illinois, V.S.) Tijdens wanordelijkheden zijn dinsdagavond in een negerwij k te Harvey zeven politie mannen ernstig gewond., Een woordvoerder voor de politie zei, dat de schoten kwamen uit een groep van een 50-tal mannen. Hij noemde de toestand zeer ernstig. Harvey is een voorstad ten noorden van Chicago. De ongeregeldheden begon nen toen jongelui de politie beledigden. A Nixon juicht reeds. Te voorbarig? ADDIS ABEBA Lt. Kolonel Odoe- megwoe Ojoekwoe de leider van Biafra, heeft dinsdagavond een onderhoud van bijna twee uur gehad met keizer Haile Selassie voor h(j met 'n gehuurd straal vliegtuig terugkeerde naar Biafra. Alleen Ojoekwoe en zijn persoonlijke staf zijn uit Addis Abeba vertrokken, de Biafraanse delegatie onder leiding van professor Eni Njokoe is achterge bleven in de Ethiopische hoofdstad om de onderhandelingen voort te zetten. De twee of drie waarnemers uit Gabon maken na protesten van de federale Ni- geriaanse regering geen deel meer uit van de Biafraanse delegatie. Volgens Biafraanse zegslieden is Ojoekwoe naar Biafra teruggekeerd om daar het bevel over de strijdkrachten weer op zich te nemen. Op de openings zitting van de onderhandelingen in Ad dis Abeba heeft de kononel maandag el ke afstand van soevereiniteit door Biaf ra verworpen. Het onderhandelingsklimaat bij het vredesgesprek tussen delegaties van Ni- gerië en Biafra in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba is dinsdag verslech terd. Ondanks hun maandag op de ope ningsbijeenkomst gemaakte afspraak dinsdag de werkelijke onderhandelingen te beginnen kwamen de delegaties niet bijeen. Zij verschoven de besprekingen voorlopig. De vertragingen in het brengen van voedsel naar de lijdende Biafraanse burgerbevolking kost honderden mensen dagelijks het leven, zo is vanddaag in zeer welingelichte kringen in Lagos ver nomen. In het door de federalen bezet te gebied van Biafra eisen de diverse dorpshoofden 14 dollar om het lijk van een overleden vluchteling te begraven. In deze gebieden bevinden zich thans meer dan 280.000 vluchtelingen, zo heb ben betrouwbare ooggetuigen verklaard. „Het is nu te laat om honderden (zo niet duizenden) van deze ongelukkigen te redden", zo deelden de ooggetuigen in een rapport mede, „zij kunnen niet meer herstellen. Voor duizenden ande ren is tijd echter een vitale factor. Als er vandaag voedsel wordt gebracht in plaats van morgen zullen honderden le vens worden gespaard". LONDEN Lord Fleck, oud-presi dent-commissaris van Imperial Che mical Industries en een van Groot- Brittannië's invloedrijkste geleerden, is in de ouderdom van 76 jaar overle den. Alexander Fleck verliet op 14-jarige leeftijd de schoolbanken om laborato rium-bediende te worden aan de uni versiteit te Glasgow. Hij volgde avond cursussen en werd tenslotte een van de grootste pioniers der universiteit op het gebied van de chemie der radio actieve elementen. Na de eerste wereldoorlog keerde hij naar het bedrijfsleven terug. In 1937 werd hij benoemd tot president van de Billinghamdivisie van ICI, een van 's werelds grootste centra der che mische produktie. In 1953 werd hij benoemd tot presi dent-commissaris van ICI. In 1960 trad hij als zodanig af. maar hij be hield een grote verscheidenheid aan adviserende functies in bedrijfsleven en staat. In 1961 werd hij in de adel stand verheven. ROTTERDAM De 67-jarige Rot terdammer P. K. heeft dinsdagavond tijdens een ruzie in een cafetaria aan de Hillelaan twee stadgenoten met een zakmes verwondingen toegebracht. De 40-jarige controleur G. Arnoud kreeg een steek in zijn buik en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Het tweede slachtoffer was de 22-jarige mi litair R. L. Suiker. Hij moest voor een flinke vleeswond worden behandeld, maar kon daarna naar huis. De vechtlustige man is in bewaring gesteld. De aanleiding tot de ruzie was, volgens de politie, een onbelangrijke woordenwisseling. MANILLA Twee meisjes zijn van daag een uur na elkaar levend onder de puinhopen van het flatgebouw in Manil la gehaald dat zes dagen geleden bij 'n hevige aardbeving instortte. Tot nog toe zijn 209 lijken geborgen. De twee meisjes waren Susie Wong Tsjang (9) en haar nichtje Sip Shir ley Wong Tsjang. Susie was wat duize lig en bijna geheel naakt. Lelijke bulten en blauwe plekken had zij aan haar be nen. Shirley was er ernstiger aan toe. DEN HAAG De vooruitzichten voor de Nederlandse werknemer zijn in juli licht verbeterd. De herstellende economie heeft voor het eerst sinds janua- fi een keer gebracht in de stijgende werkloosheid. Eind juli waren 89.700 mannen en vrouwen zonder vaste baan. Dit is een ver mindering van 3900 man (vrouw) vergeleken met de stand op 30 juni. Een deel van deze mensen had in ju li wel een tijdelijke (seizoen)baan, maar zal binnenkort weer als werkloos wor den ingeschreven. Daarom worden zij toch in het „voor seizoen gecorrigeer de" werkloosheidscijfer opgenomen. De vraag naar personeel liep echter iets terug, namelijk met 2700 mannen en vrouwen. Eind juli waren er in ons land nog 75.400 banen onvervuld, zo be richt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in zijn maandelijks overzicht van de arbeidsmarkt. Vele jongelui hebben zich in juli on middellijk na het van school komen bij de arbeidsbureaus laten inschrijven. Ook vorig jaar gebeurde dit. De toe vloed was toen zelfs groter dan nu. Mede door deze stroom van nieuwe DEN HAAG. Op de hoek van de Meppelweg en de Olststraat in Den Haag zijn gisteravond omstreeks half acht twee dames door een auto overre den. Zij waren op slag dood. Het wa ren de 68-jarige mevrouw A. C. de Graaf- de Hon uit Amsterdam en haar 72-jarige zuster, mej. W. C. A. de Hon uit Den Haag. De automobilist, de 45 jarige Hage naar .1 .H-, reed doo?. Vr|j kort pa de aanrijding werd hij door de politie aangehouden in de Smitsstraat. Tegenover de politie verklaarde hij kalmerende middelen te hebben inge nomen. Op zijn rijbewijs stond de aan tekening dat hij een bril moest dra gen. Op het moment van de aanhou ding droeg hij deze niet. De twee dames waren de weg over gestoken met opgestoken parapluie. Getuigen van de aanrijding konden de politie een signalement van de wa gen geven, waarna een speurtocht snel resultaat opleverde. De automobilist was niet onder invloed. STAPHORST Dinsdagmorgen had in de gemeente Staphorst een ver keersongeluk plaats, waarbij de be stuurder van een personenauto, de 20- jarige J. Seinen uit Den Hulst, zodanig werd gewond, dat hij in de loop van de middag overleed. De auto raakte op een rechte weg door tot nog toe onbe kende oorzaak aan het slingeren. De bestuurder verloor waarschijnlijk hier door de macht over het stuur, waar door de auto tegen een boom botste en daarna enkfele malen over de kop sloeg. CUYK De negenjarige Mechtilde Kuene uit Cuyk is dinsdagmiddag om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij zat, op de provinciale weg van Cuyk naar Oefelt door een klap band over de kop sloeg. OOSTERWOLDE Het bijna drie jarige dochtertje Geesje van de fami lie J. H. Assies te Haulerwijk is dins dagmiddag om vier uur vlak voor haar huis dodelijk aangereden door een personenauto. Zij was vanachter een andere auto plotseling de weg over gestoken. werkzoekers vulden de boeken van de arbeidsbureaus zich in juli met 6500 nieuwe ingeschrevenen. Daarmee steeg de „reserve" aan werkkrachten in ons land tot 71.400 mannen en vrouwen. Het ministerie heeft uitgerekend dat nu 7800 jongens tot achttien jaar als werkloos te boek staan, een stijging van 3300 vergeleken met de stand op 30 ju ni. Eind juli vorig jaar stonden 11.000 van deze jongeren ingeschreven. Een stijging van de werkloosheid (af gezien van de seizoenwerkloosheid) deed zich alleen voor in de provincies Gro ningen, Friesland, Gelderland en Zuid- Holland. Het sterkst was de toeneming (500 man) in Gelderland. WASHINGTON Generaal Eisenho wer is ernstig ziek en de artsen zijn voorzichtig in hun verwachtingen over de ontwikkeling van de toestand. Dit is dinsdagavond gezegd in antwoord op schriftelijke vragen van journalisten die een medisch bulletin niet bevredigend vonden, waarin stond dat de oud-pre sident geen pijn lijdt. Men ziet de jong ste mededeling niet direct als een te ken dat de toestand van de generaal kritiek is maar eerder als uiting dat de artsen rekening houden met zijn hoge leeftijd en het feit dat hij in april en juni ook reeds hartaanvallen had. Eisenhowers zoon John is dinsdag avond uit Miami, waar hij de republi keinse conventie bijwoonde, naar het Walter Reed hospitaal in Washington gekomen waar zijn vader verpleegd wordt. TVrwi// tussen IJsland en Schotland de luchtdruk ook dinsdag hoog bleef, trok 'n iets in betekenis toene mend lagedrukgebied vanuit N.-Frank- rijk zeer langzaam naar het noorden. De lucht, die met een zwakke ooste lijke wind over ons land stroomde was zeer vochtig en onstabiel. Er ontwik kelden zich in de loop van de dag dan ook buien, hier en daar met onweer. Het zwaarst werden Noord-Bra bant en het gebied rond de grote ir- vieren getroffen. Aangezien er ook op grote hoogte weinig wind stond, liepen de neerslagcijférs sterk uiteen. Eind hoven spande met 40 mm de kroon, terwijl anderzijds IJmuiden in het ge heel geen neerslag meldde. De zone met veel bewolkitig en bui en strekte zich van Oost-Engeland en Noord-Frankrijk via onze omgeving tot in Centraal-Europa uit. In Bratis lava werd verreweg de meeste neer dag afgetapt, namelijk 130 mm. Voor het overige had Europa in het alge meen fraai zomerweer. In de komende 24 uur komt er in de luchtdrukverdeling maar weinig ver andering. Opnieuw moet dan ook op buien, die plaatselijk van onweer ver gezeld kunnen gaan, gerekend worden. De wind blijft zwak en de tempera turen zullen zich op een niveau om de twintig graden handhaven. Morgen: Zon op: 05.13 Maan op: 20.50 onder: 20.17 onder: 04.31 ^WWWWWVSAAA^WWWWVWWWWWV. WOERDEN De tienjarige Evert van Geutselaar uit Woerden is dinsdag middag te water geraakt in de Oudt Rijn bij zijn ouderlijke woning en ver dronken. Prins Bernhard heeft in Portebello, na de aldaar gehouden „Pais-Bas-regatta", de prijzen uitgereikt. Prinses Irene e« haar man, die naar Porto Ercole gekomen waren voo rde vie ring van haar 29ste verjaardag, stemden in met het applaus van Koningin en Prins voor de winnaars.

De Vallei | 1968 | | pagina 1