IN STRIJD TEGEN SABOTEURS Israël slaat steeds harder terug Castro liet Guevara in de steek Apollo-bemanning oefent (BOMYL EXTRA) Keuze beslist VROUWEN HEBBEN VEEL INVLOED BIJ KEUZE „Vliegers des doods" naar Biafra Tsjechen geven regering goud Kremlin waarschuwt weer Tsjechische leiders Geld treiiiroof zou in grond belegd zijn „Gekruisigde" uit ziekenhuis verdwenen Referendum in Griekenland 29 september OP EILAND OM ROKEN AF TE LEREN PHILIPS Franse kritiek op Israël Nixonzeer zelfverzekerd Moessonregens in India Amerikanen: OOGMERKEN CONFERENTIE batterijen ZEKER GERUCHTEN ABERNATHY 86ste Starfighter gevallen Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Geen verlies Anti-revolutionair asfalt TIJD Harde woorden Kennedy's in Griekenland HETZELFDE WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 KONING HOESSEIN niets te zeggen (Van een medewerker) Het is niet te verwachten, dat het luchtbombardement dat Israël heeft uitge voerd oji de kampementen van de Arabische saboteurs in de onmiddellijke om geving van de Jordaanse hoofdstad Amman, de laatste grote actie is geweest die het Israëlische opperbevel zal gelasten. De komende maanden zullen naar alle waarschijnlijkheid meer van deze acties buiten de door Israël gecontroleerde Arabische gebieden te zien geven. De laatste dagen hebben premier Esjkol, minister van Defensie Mosje Dajan en opperbevelhebber Chaim Bar-Lev duidelijk te verstaan gegeven, dat Israël harder dan ooit terug zal slaan op de Arabische saboteurs. Dat Jeruzalem hiertoe zijn toevlucht neemt, heeft als aanleiding de geacti veerde strijd van de Arabische sabo teurs, die in Algerije en in Syrië hun opleiding genieten en vanuit Jordanië opereren. De Jordaanse regering wordt daar bij steêds onmachtiger maatregelen te nemen, hoewel koning Hoessein de sa botagedaden heeft afgekeurd. Niet alleen van de piratendaad van het roven van het Israëlische vliegtuig van de El Al is Jeruzalem geschrok ken, het is de bovenal van de uitingen van een woordvoerder van het „Volks front voor de Bevrijding van Palesti na", die in Beiroeth te kennen heeft gegeven, dat zijn organisatie, de El Fatah en de vroeger door de bloeddor stige Achmed Sjoekelri geleide Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie, nog veel meer onverwachte aanslagen in petto hebben waaronder die op vrouwen en kinderen. De Israëlische gedachten zijn daarbij uitgegaan naar de tijdbommen die on langs in een bioscoop zijn neergelegd en tijdig werden ontdekt en de door bommen veroorzaakte explosie in een café in Jeruzalem. De dag daarop maakten Israëlicshe straaljagers een kampement van Arabi sche saboteurs met de grond gelijk. Israël bepaalde zich er sinds de Zes daagse oorlog hoofdzakelijk toe de Ara bische saboteurs te bestrijden, zodra zij de Jordaan overstaken. De Israëli sche autoriteiten gingen er daarbij van uit, dat Israëls bevolking en de Israë lische installaties in het land zelf nog nooit zo veilig waren, aangezien de sa boteurs hun daden in het bezette gebied bedreven. Dezen hebben daarbij drie oogmer ken: het ontwrichten van de Israëlische economie, het warm houden van de Arabisch-Israëltsche vijandschap en door de Israëlische represailles de haat bij de Arabieren tegen de bezetters te verhogen. Die represaille* bestaan niet alleen in het instellen van een avond klok of het opblazen van huizen. Ook zijn tal van Arabieren, van wie werd vermoed dat zij tot de saboteurs behoren gearresteerd. De meesten van hen worden na korte tijd weer vrijge laten. In gevechten met Israëlische mili tairen zijn de laatste maanden 150 sa boteurs gesneuveld en 50 gewond. Dit althans zijn de officiële Israëlische cij fers. De officieuze spreken echter van 775 gesneuvelden en 626 gewonden. Van de Israëlische verliezen, die evenmin gering moeten zijn is niets bekend. Wel staat vast dat sinds de Zesdaagse oorlog 1453 saboteurs tijdens acties zijn gearresteerd. Van hen wer den 953 in het door Israël gecontroleer de westelijk deel van Jordanië gevan gen genomen en 500 in de Gazastrook. Enige duizenden Arabieren aan wie aanmerkelijk minder werd verweten dan moordaanslagen, zijn bij vele ge legenheden reeds vrijgelaten. De activering van de strijd van de Arabische saboteurs is gekomen, nadat op 10 juhi in Cairo tusen de belang rijkste organisaties een conferentie werd gehouden waarbij werd besloten in plaats van zo als voorheen elkaar te bestrijden meer samenwerking te be trachten. Enige Arabische landen heb ben tevens besloten hun financiële hulp aan de sabotagegroepen te verhogen. Naar in Israëlische kringen wordt aangenomen hebben de gezamenlijke organisaties tussen de twee- en drie duizend opgeleide saboteurs en om streeks tienduizend veelal jongeren die nog een opleiding voor de boeg heb ben. Het is een voldoende aantal om het de Israëlische bezetter langdurig las tig te maken en de Israëlische bevol king een nieuw gevoel van onveiligheid te geven. Israëlische kringen constateren daar bij een escalatie van school- en zaken- stakingen kort na de Zesdaagse oorlog tot het uitzenden van gevechtsgroepen met een uitbreiding van de acties naar de Gazastrook. Israël heeft besloten daarbij hard te rug te slaan. Het roven van de Boeing 707 en de weigering van Algerije om vliegtuig en bemanning terug te geven heeft daar niet weinig aan meegehol pen. LONDEN Scotland Yard onder zoekt een bericht dat geld van de gro te treinröof, waarbij 7,28 miljoen dol lar werd gestolen, is geïnvesteerd in grond. Scotland Yard kreeg deze Inlichting van een verklikker in de onderwereld. De man vertelde de politie dat hij vreesde voor zijn leven, omdat hij be dreigd zou worden door de bende die in 1963 de grootste roof in de crimine le geschiedenis van Groot Brittannië pleegde. Tot nu toe is slechts 960.000 dollar van de roof achterhaald. NEW YORK De uitgeverij Stein and Day heeft dinsdag haar versie van het Boliviaanse dagboek van Ernesto „Che" Guevara gepubliceerd. Volgens de uitgeverij blijkt uit deze versie, dat Fidel Castro zijn vroegere medewerker in de laatste dagen van Guevara's mislukte guerilla revolutie in Bolivië, in de siteek heeft gelaten. De versie die door Castro vorige maand is gepubliceerd, verklaart het mislukken van Guevara uit sabotage van de zijde van de Boliviaanse com munistische partij. Castro heeft verklaard tot op het laatst met Guevara contact te hebben gehad, via code-boodschappen in on zichtbare inkt geschreven. De door Castro gepubliceerde versie van Guevara's dagboek, is uit Bolivia gesmokkeld door de vroegere minister van Binnenlandse Zaken van dat land. Sol Stein, president van Stein and Day, heeft verklaard, dat de versie die dinsdag "is uitgegeven afkomstig is van het Boliviaanse leger. Onderhandelin gen over aankoop van het manuscript waren gaande toen Castro zijn „dag boek van Guevara" publiceerde. Daar op heeft het Boliviaanse leger Stein zijn versie gratis aangeboden. Stein ontkende dat zijn versie door de Bolivianen zou zijn gecorrigeerd, en verklaarde, dat drie Amerikanen haar aan de hand van de originele op Gue vara gevonden documenten hadden ge controleerd. Behalve het dagboek van Guevara, bevat de uitgave nog de dagboeken van drie van diens medestrijders, die eveneens door het Boliviaanse leger ter beschikking van Stein zijn gesteld. Een Amerikaanse journalist, Daniel James, die lange tijd correspondent in Latijns-Amerika is geweest, heeft een inleiding bij de uitgave geschreven waarin hij verklaart, dat Castro Gue vara in de steek heeft gelaten, omdat hij in hem een rivaal zag voor het leiderschap van de revolutie. LONDEN. De Londense huisschil der Joseph de Havilland, die vorige maand hangend aan een drie meter hoog kruis werd aangetroffen in een park bij Hampstead, is maandagnacht verdwenen uit het ziekenhuis, waar hij destijds in ernstige toestand was opge nomen. Volgens getuigen zou de man zijn weggegaan met de vrouw van een andere patiënt In verband met de kruteiging waren drie mannen aangehouden, die verklaar den dat De Havilland reeds lange tijd het plan koesterde om de kruishood te sterven en dat zij hem tenslotte op zijn verzoek hadden geholpen. Toen de politie de huisschilder vond, was hij er ernstig aan toe. Zijn helpers hadden lange spijkers door zijn handen geslagen Zijn voeten waren met touwen aan het kruis bevestigd. ATHENE De Griekse regering heeft dinsdag officieel meegedeeld dat het referendum over de nieuwe grond wet op 29 september zal worden gehou den. Alle volwassen Grieken zijn ver plicht te stemmen. „Dit referendum zal het zuiverste, meest morele en eer- lijkse zijn dat ooit in Griekenland is georganiseerd", zei de Griekse vice- premier Patakos dinsdagavond. KOPENHAGEN Een Deense za kenman heeft de verslaving aan het roken weten te overwinnen, door zich 14 dagên van de wereld af te zonderen op een eenzaam eiland, zo meldt de Aalborg Stiftstidende. Hij ging naar het eiland met 100 liter zoet water, een paar dozijn flesjes fris dranken, wat snoep, conserven en twee dozijn romannetjes, maar zonder ta bak en sterke drank. Voor de zomervakantie had hij een advertentie geplaatst voor mensen die met hem op het eiland de verslaving aan roken willen overwinnen. Niemand meldde zich echter en tenslotte bracht hij de moed op om het dan maar he lemaal alleen te doen. Aangezien het eiland een natuurre servaat is en er niet gekampeerd mag worden, durft hij alleen te zeggen, dat het 10 mijl uit de kust ligt. „Vroeger rookte ik een tiental sigaar tjes per dag," zo vertelde hij na zijn terugkeer. „De toekomst zal leren of ik voor goed genezen ben." ADVERTENTIE die móéten wel goed zijnl NEW YORK Frankrijk heeft in de Veiligheidsraad kritiek geoefend op de Israëlische luchtaanval op de Jor daanse plaats El Salt, waarbij volgens Jordaanse berichten zondag 34 burgers om het leven kwamen. De Franse ge delegeerde, Chayet, zei dat zijn land militaire vergeldingsacties ontoelaat baar acht. De vertegenwoordiger van Egypte sloot zich aan bij de eis van Jordanië, sancties tegen Israël te treffen. Hij noemde Israël de agressor in het Mid den-Oosten, omdat het zich niet wil te rugtrekken uit de gebieden, die het bij het „militaire avontuur" van vorig jaar juni veroverd heeft. De Israëlische afgevaardigde rea geerde met een aanval op de politiek van Caïro. Egypte staat volgens hem vooraan in de rij van Arabische lan den die oorlogspolitiek bedrijven. Het dorst naar hervatting der vijandelijk heden. MIAMI BEACH Vandaag be reikt het republikeinse partijcon gres in Miami zijn hoogtepunt: het aanwijzen van de presidentskandi daat. Men kan hier in Miami horen dat vooral de vrouwen erg invloed rijk zijn en een groot aandeel heb ben in de beslissingen van de dele gaties. Misschien is juist daarom Nelson Rockefeller gisteren de dag begon nen met een gigantisch ontbijt voor alle bevriende, maar vooral invloed rijke vrouwen in de politiek. De belangstelling voor dit ontbijt moet voor de heer en mevrouw Rockefeller wat teleurstellend zijn geweest. De medaillezaal van het grote Americana Hotel was maar voor de helft bezet. Er werd zoals gebruikelijk een enorm feest van gemaakt. Terwijl de gasten tussen de gesprekken door nauwelijks de gelegenheid kregen de maaltijd te I nuttigen, speelde een dertien man sterke band de Rocky-schlager van I het jaar „Win met Rocky... want hij is de keuze van het volk". Nixon trok op hetzelfde uur alle perstroepen samen in Miami's hotel nummer één, het Fontainebleau. De grote Republikeinse leider toonde zich zeker van zijn overwin ning. Handen drukkend, breed lachend, een verse voorraad niets zeggende grappen op de dames en heren loslatend, deelde hij n« veel heen en weer gepraat mede zeker te zijn van een overwinning in een van de eerste verkiezingsronden. Zijn rivaal Rockefeller ging na zijn ontbijt met de dames, van hotel tot hotel om de nog te winnen dele gaties te bezoeken. Immers 115 heb ben nog niet beslist, terwijl er nog 170 stemmen van delegaties met een zg. carte-blanchebevoegdheid van hun leiders, „favorite sons" nog te winnen zijn. Reagan, de man met zoveel stem men in het zuiden, deed hetzelfde. De geruchten dat Rockefeller en Reagan overeenstemming hebben bereikt over een „ticket" hetgeen betekent samen op naar het presi dentschap, namen toe. Nixon, hiernaar gevraagd, hield vol dat het hem niet de kandidaats- kop kan kosten. Er wordt in Miami voortdurend geleurd met politieke beloften, allemaal om de benodigde stemmen te vergaren. De zitting van vandaag begint pas in de avond. Een voor een komen dan de delegaties verklaren waar om zij hebben besloten hun stem aan een van de kandidaten te ge ven. Intussen trok gisteren dominee Abernathy de opvolger van ds. Martin Luther King met zijn muil-ezel-karavaan Miami binnen. Een grote verkeersopstopping ver oorzakend drukte hij de G.O.P. (Grand Old Party) nog eens met de republikeinse neuzen op zijn „ar- moedecampagne". Abernathy is voor Rockefeller. Een groepje Cu banen hing lusteloos met borden en spandoeken tegen de gloeiend hete hekken bij het auditorium. Alleen de toeristen in Miami Beach zijn on bezorgd en laten zich onder een smetteloos blauwe hemel drijven in zee. A Apoblo-7 commandant Walter Schir- ra springt hier uit een Apollocabine in een rubberbootje waar de twee ande re bemanningsleden, Walter Cunningham (L) en Don Eisele (R) reeds inzitten. Deze oefening is een onderdeel van het trai ningsprogramma voor hun komende ruim- tevlucht, de eerste vlucht in het maan- programma. SAN TOMÉ/HAMBURG Het Por tugese eiland Sao Tomé in de Golf van Guinea functioneert sinds maanden als de belangrijkste bevoorradingsbasis voor Biafra, aldus meldt een correspon dent van DPA. Van hier uit vertrekken na het invallen van de duisternis „vlie gers des doods", oude kisten om kost bare lading door Nigeriaans spervuur in het omsingelde land van de Ibo's te brengen. De „baas" van deze piloten is, aldus de DPA-correspondent, een 51- jarige Amerikaan van Duitse afkomst, een zekere Wharton, die op het ogen blik in Lissabon woont. Van daar uit organiseert hij de vluchten op Biafra. Hij zou thans de beschikking hebben over drie Super-Constellations, die re gelmatig van Lissabon naar San Tomé vliegen en, als de omstandigheden gun stig zijn, ook naar Biafra. Wharton zou per vlucht naar Biafra 12.000 dollar krijgen, zijn piloten 1500 en boordwerktuigkundigen ongeveer 1000 dollar. Een der vliegers heeft gezegd, dat hij munitie naar Biafra heeft gevlogen. BONN Maandag is de 86ste Star fighter van de Westduitse luchtmacht neergestort. Het ongeluk gebeurde tij dens vliegoefeningen in Luke, Arizona. De piloot kon zich met zijn schietstoel redden. Verleden week stortte op dezelfde Amerikaanse basis eveneens een West duitse Starfighter neer. ADVERTENTIE Opel Rekord nu 7995.- MOSKOU De leiders van de Russische communistische party hebben vandaag duidelijk gemaakt, dat zy nu verwachten dat de Tsjechische leiders alle „anti socialistische krachten" zullen onderdrukken. Het Politbureau van de Russische party heeft een communiqués uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het de oproep zoals die in Bratislava is gedaan „voor een verwoede stryd tegen alle anti-socialistische krachten" byzonder op prys stelt. Zonder Tsjecho-Slowakije bij naam te noemen, wordt in het communiqué ge zegd dat de partijen, waarbij Tsjecho- Slowakije schijnbaar werd inbegrepen, nu de bepalingen van de verklaring van Bratislava in de praktijk moeten bren gen. In het communiqué wordt gezegd, dat de Russen van hun kant alles zul len doen om de nobele taak te vervul len van de versterking van het socialis me en de internationale communisti sche beweging en het tot stand brengen van het communisme in een land. Het Politburo was zoals gebruikelijk na internationale bijeenkomsten bijeen, om de resultaten van de besprekingen in Cierna en in Bratislava te overwe gen. Het Politburo merkte op, dat de bijeenkomst van Cierna juist op tijd was gekomen en van groot gewicht was geweest voor de verdere ontwikkeling en versterking van de betrekkingen tus sen Rusland en Tsjecho-Slowakije. In een commentaar op de verkla ring van Bratislava, heeft het Praag se vakbondsdagblad Prace gezegd dat „de verklaring een daad vau verzoening was, die geen der partijen verlies heeft opgeleverd, hoewel de taal van de ver klaring nogal schematisch mag schij nen". Volgens het blad was het onjuist te vragen, „wie er op de conferentie had gewonnen en wie er had verloren omdat het, de rede was die gewonnen heeft". Prace voegde daar aan toe, dat „als we over enige overwinning willen spre ken, dat dan onze politiek van na janua ri zou moeten zijn, en de vastbesloten heid en de tact van onze leiders, die in ternationale erkenning heeft gekregen". „Wij hebben onze gesprekspartners op kameraadschappelijke wijze duide lijk gemaakt, dat wij niet slecht behan deld kunnen worden en dat als men ons goed behandeld, wij weten hoe loya- A De heer en mevrouw Janda uit de Tsjechische hoofdstad Praag offeren hier 2,2 gram goud van een oud horloge en een speld. Vele Tsjechoslowaken zijn ingehaakt op de actie \>an het personeel van het Olomoucbedrijf in Moravie om een gram goud per inwoner af te staan ten behoeve van de nationale goudreserve van de republiek. Het edele metaal kan bij iedere bank worden ingeleverd. 99 ADVERTENTIE Eén spuitbus vooralle kamera.Grotebu5:f3.95.heiegrotebua:f6.30.^F 99 PARIJS De keien in de straten van Parijs krijgen een „anti-revohi- tionair" laagje asfalt. Bij de studentenonlusten van mei maakten de betogers een gretig ge bruik van straatkeien om er de politie jtiee te bekogelen of om barricaden op Ut werpen. Straten in de buurt van de Sorbon- ne-universiteiten zijn in de afgelopen maanden al met spoed van asfalt voorzien. De autoriteiten hullen zich echter in stilzwijgen bij de vraag hoe veel Parijse straten een „anti-revolutio nair" aanzien zullen krijgen, alvorens in de herfst de colleges worden hervat. IYe kans dat de Amerikaanse oud vice-president Richard Nixon de republikeinse kandidatuur op het laatste nippertje nog zal ontgaan, is uiterst gering. Alle verrassende be richten uit Miami over een wankele positie van Nixon ten spijt. Wel iswaar hebben enkele gouverneurs, onder wie George Romney van Mi chigan en James Rhodes van Ohio, nog niet beslist op wie de stemmen van hun delegaties zullen worden uitgebracht, maar deze tactiek is louter bedoeld om het republikeinse partijcongres de schijnvan een „open conventie" te geven. Zij heeft niets te maken met twijfel over de keuze. De strategie van de stemmingen kan vooraf vrij nauwkeurig worden bepaald. Bij de eerste stemming zul len verscheidene delegaties hun stem uitbrengen op „favorite sons", d.w.z. op de gouverneur van de staat waaruit die delegaties komen. Deze „favorite sons" maken zelf overi gens geen enkele kans op de kandi datuur. TYeze tactiek zal waarschijnlijk tot *-* gevolg hebben dat Richard Nix on bij de eerste stemming de. vereis te meerderheid niet behaalt. Er zal dan opnieuw worden gestemd, waar bij de stemmen die in edet sre e bij de stemmen die in de eerste ronde op de „favorite sons" zijn uit gebracht, verdeeld zullen worden over de drie officiële kandidaten: Richard Nixon, Nelson Rockefeller, de gouverneur van New York en Ronald Reagan, de gouverneur van Californië. Dan is de verkiezing van Richard Nixon nog maar een kwestie van tijd, maar de schijn is bewaard dat er een volkomen vrije, tot het laat ste ogenblik onzekere, keuze is ge weest. In feite bekrachtigt dit partijcon gres alleen maar een beslissing, die al lang is gevallen. Daar doen alle opiniepeilingen, die Nelson Rocke feller als een gevaarlijker opponent voor de democraten doodverven, niets van af. In 1964 koos het republikeinse partijcongres Barry Goldwater tot presidentskandidaat, ofschoon de meeste republikeinen toen al op hun vingers konden natellen dat deze uiterst rechtse conservatief geen schijn van kans zou maken tegen president Johnson. Ie bondgenoten en vrienden te zijn". Het blad maakte opnieuw melding van de steun van de invloedrijke Wes terse communistische partijen en vaai Roemenië en Joego-Slavië, en voegde daaraan toe dat „het scheen dat de ge hele progressieve wereld, vam de libera le tegenstamders van de bewapenings wedloop en de koude oorlog tot Lord Russel en de Japanse communisten, dit stoutmoedige experiment, dat nieuwe hoop heeft gewekt voor de voorstanders vaai het socialisme, wilden verdedigen". Zemeldelske Novny wees er op dat de verklaring van Bratislava in tegen stelling tot de brief van Warschau, geen „harde woorden" bevatte. „Integendeel, de verklaring erkende het recht van iedere partij om haar ei gen interne problemen zelf op te lossen hoewel dit zeer voorzichtig wordt uit gedrukt", aldus Zemeldelske Novny. En het blad voegde hier aan toe: „De afgelopen jaïen hebben ons van de illu sie beroofd, dat de ontwikkelingen bin nen 't socialistische kamp kunnen voort gaan, zonder conflicten tussen nieuwe ideeën en conservatisme en starheid". NIEUW DELHI Door de overvloe dige moessonregens zijn in India over stromingen veroorzaakt die minstens een miljoen mensen schade hebben be rokkend en vele levens hebben geëist. De staat Goejaret in het westen is het ergst getroffen, daar staat 1.560 vier kante kilometer onder water. De ver bindingen met de getroffen gebieden zijn verbroken, zodat men in Nieuw Delhi een onvolledig overzicht heeft over de aangerichte schade. De rivieren That, Tapti en aKrjan zijn buiten hun oevers getreden, waarbij veel dorpelingen zijn verdronken en grote delen van de oogst, wegen, spoorweg en kabelverbindingert zijn vernield. Het leger brengt gevluchte dorpelin gen in veiligheid met snelle boten en houdt hefschroefvliegtuigen gereed voor het neerwerpen van voedsel. Ook uit Cettar Pvadas, Orissa en Ra- jasthan komen berichten over vernie lingen door overstromingen binnen. ATHENE De Amerikaanse senator Edward Kennedy en zijn schoonzuster Jacqueline Kennedy zijn in Grieken land aangekomen, waar zij de gasten zullen zijn van de reder Aristoteles Onassis. [ytaar Goldwater kon rekenen op de -LTJ- loyaliteit van de partijbonzen en lokale partijbestuurders, die in meerderheid de afgevaardigden van de conventie vormen. Partijpolitieke overwegingen brachten de afgevaar digden er toe op Barry Goldwater te stemmen. In Miami Beach gebeurt dit jaar in wezen hetzelfde. Het zijn dezelfde partijpolitieke overwegin gen die Nixon in het zadel zullen helpen. Een wonder zal nodig zijn om Nixon van de republikeinse kandi datuur af te houden. En dat lijkt zelfs in dit aan verrassingen rijke verkiezingsjaar wat teveel gevergd.

De Vallei | 1968 | | pagina 9