V, eenjndaals dagbiad Direct al bij eerste stemming Tito naar Praag RASSENRELLETJES IN MIAMI Oma's willen naar Australië m bont Mysterie om 7 zwemmers in zee bij Bergen Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Man dood door bijesteken Tractor tegen trein: dode I Eisenhower iets vooruit Marokkaan door stroom gedood Geiten „leefden" tussen kadavers Blinde vrouw in sloot verdronken Wat gebeurt er op vrijdag 16 augustus Kijk naar TV Hilversum 2 20.30 uur Wisselvallig Grote oefening in Duitsland IN ZIJN ZAK VERSLAGEN RUIMTE zomerprijzen korting bont en suède Politie gelooft niemand maar met tvordt in loos aïarm vermist MERKWAARDIG ZEEHONDEN Kwik-me-dit Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 8 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I85 NIXON KANDIDAAT VAN REPUBLIKEINEN /*~|p de weerkaarten van woensdag was de luchtdruk boven West-, Midden- en Zuid-Europa relatief laag, met afzonderlijke kernen boven Bel gië, Spanje en het gebied rondom de Adriatische Zee. De depressie boven België gaf in het zuiden van ons land aanleiding tot regenval. Daarbij liepen de temperaturen niet verder op dan 19 graden. Meer naar het noorden kwamen vooral in de ochtend zonnige perioden voor en steeg het kwik hier en daar tot 22 graden. Bij deze tempe raturen konden zich buien ontwikke len, die op enkele plaatsen van on weer vergezeld gingen. Vooral in Zuid-Scandinavië, Noord- Duitsland, Polen, de zuid-oostelijke Balkan, grote delen van Italië en Span je was het mooi zomerweer. Gedurende het komende etmaal trekt het lagedrukgebied poven Bel gië langzaam zuidwaarts, terwijl een deel van de Balkandepressie zich via Duitsland in onze richting uitbreidt. Er moet dan ook met een voortdu ren van wisselvallig weer rekening worden gehouden. De wind blijft oos telijk en in het temperatuurverloop komt nauwelijks verandering. Morgen: Zon op: 05.14 Maan op: 21.05 onder: 20.16 onder: 06.00 NIEUW-VENNEP De tekenaar J. P. J. M. van Rijn (63) uit Oegstgeest is woensdag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stak op zijn fiets de Venneperweg in Nieuw-Vennep over en werd door een personenauto aangereden. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij in de loop van de avond overleed. BREDA In het grensdorpje Gal- der, onder Breda, is de 26-jarige land bouwer J. Domen kort achter elkaar twee keer door een bij gestoken en aan de gevolgen hiervan overleden. De man was aan het werk op een veldje met frambozen toen hij door de bijen werd gestoken. Gillend van pijn strompelde hij naar zijn huis, maar voordat hij daar was, zakte hij in el kaar. Waarschijnlijk is de heer Oomen al lergisch geweest voor histamine, een zuur dat bijen afscheiden als zij men sen steken. CELLE In West-Duitsland, tussen Celle en Brunswijk, is vannacht in een 80 bij 30 kilometer metend gebied, een Nederlandse landmachtoefening begon nen, waaraan circa 8000 man en 2000 voertuigen deelnemen. „Koningsgambiet" zoals de oefening heet, is een van de meest massale oefeningen van na de oorlog, sinds de jaren '50 zelfs de grootste Nederland se militaire oefening in de bondsrepu bliek. Twee brigades treden er tegen elkaar in het veld de 13de Pantser infanteriebrigade uit Oirschot en de 41ste Pantserbrigade uit het Duitse Seedorf en helikopters van de Duit se luchtmacht, die luchtlandingstroe pen zullen afzetten, plus 150 vliegtui gen uit Nederland, België, Duitsland, Groot-Brittannië en Denemarken ver lenen hun medewerking. ADVERTENTIE Groot NIEUWS MIAMI BEACH (Florida) Richard Millions Nixon, die een verbitterde strijd moet leveren om zijn verliezersimago kwijt te raken, is vanmorgen vroeg voor de tweede maal tot republikeinse kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten aangewezen. Toen de stemming Wyoming bereikte, had Nixon de 667 stemmen bij elkaar die hij nodig had voor de kandidatuur. Toen het zover was ontstond in de conventiehal een oorverdovend tumult. De Nixon-fans juichten en zwaaiden met borden. Nog voordat Wisconsin de beslissende stemmen uitbracht, begon het gejuich al, want Nixon was zeker van de 30 stemmen van deze staat die hij bij de voorverkiezingen reeds had gekregen. De conventie wist dat uiteraard ook. Nixon kreeg in totaal 692 stemmen. Gouverneur Ronald Reagan van Calit'or- nië 182. 70-03 Toen de stemming ten einde was met Nixon als overwinnaar, begonnen de staten die stemmen op andere kan didaten hadden uitgebracht, zich voor de officiële kandidaat uit te spreken. Enkele ogenblikken na zijn verkie zing heeft Nixon gezegd, dat hij zijn verkiezingscampagne op een on partijdige wijze wil voeren teneinde het land te verenigen. Tijdens een persconferentie in zijn hoofdkwartier in het Hilton Hotel in Miami zei Nixon nog, dat hij zich voor neemt niets te zeggen wat verdeeldheid in de VS zou kunnen veroorzaken. Hij legde er de nadruk op, dat 'hij zijn campagne voor de republikeine nomina tie had gevoerd door zich te richten tot alle groepen van de bevolking der VS. Dit zou ook tijdens de verkiezingscam pagne zo zijn. Nixon gaf te kennen, dat hij van daag de naam van degene zal be kendmaken, die vice-president zal zijn als hij, Nixon, tot president gekozen wordt. „Ik wil een kandidaat, die deze (republikeinse) partij niet verdeelt". Die stemming die kwam na 71/* uur redevoeringen ter aanbeveling van de verschillende kandidaten en van zorg vuldig gerepeteerde en geregisseerde demonstraties voor de drie grote kans hebbers - Nixon, Rockefeller en Rea gan. Maar zelfs temidden van dc enorme hoeveelheden ballonnetjes en borden voor Rockefeller en Reagan, bleek uit alles, dat Nixon de kandidatuur in zijn zak had. Daarmee kreeg de oud vice-president, die in 1960 met een gering stemimen- verschil van John F. Kennedy verloor, het recht het op 5 november nogmaals te proberen. Hij zal de republikeinse kleuren hoog moeten houden tegen de man, die over drie weken door de democraten kandi daat wordt gesteld. Nixon heeft ver klaard er zeker van te zijn dat dit vice-president Hubert H. Humphrey wordt. Er heerste weinig spanning toen de conventie haar climax bereikte In een hal, waarin 18.000 mensen opeengepakt zater. De opwinding was grotendeels kunstmatig. Aan de stemming ging een marathon van 52 redevoeringen vooraf. In totaal deden 12 personen mee aan de stemming - daarbij waren „favorite sons" als senator Hiram L. Fong van Hawaii, senator Strom Thurmond van Zuid-Carolina eens een democraat en Rockefeller's broer Winthrop uit Arkansas. En dan was er de eeuwige deelnemer Harold E. Stassen, die in een der dele gaties een neef had zitten, die een rede voering voor hem hield. De rede kreeg een ovatie die 31 seconden duurde. Zelden hebben zoveel mensen zo wei nig aandacht besteed aan zoveel rede voeringen. Toen de parade der minde re goeden voor de kandidatuur begon liepen de gedelegeerden in de wandel gangen druk met elkaar te keuvelen. De verslagen kandidaat Reagan liep glimlachend naar de microfoon en stel de de republikeinen voor, zich eensge zind achter Nixon te scharen. Het antwoord was een daverend ge juich van de gedelegeerden en toe schouwers. Rockefeller, die zichtbaar vermoeid was, verklaarde op een persconferentie dat hij Nixon telefonisch gelukgewenst had en dat hij de campagne zou steu nen. Hij zei het niet te betreuren dat hij verloren had. „De krachtsinspanning is het elke minuut wat betreft de toekomst van ons land waard geweest" zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat de aanwij zing van Nixon de werkelijke wensen van de partijleiders weerspiegelde. Radio-Moskou heeft vandaag gezegd dat het „opmerkelijk was" dat Richard Nixon het noodzakelijk scheen te vinden om over 'zijn plannen te spreken om een gesprek te beginnen met de socia listische landen. De commentator van radio-Moskou zei, dat Nixon probeerde „zijn positie te versterken" door over de noodzakelijkheid van een gesprek met de communisten te spreken. Dit was een bewijs temeer, zei de radio, dat de conventie nota moest ne- UTRECHT Woensdagavond om streeks tien voor elf is op een overweg tussen Vught en Boxtel een landbouw trekker in botsing gekomen met de sneltrein Maastricht-Uitrecht. De be stuurder van de trekker is later over leden. Om twaalf uur vannacht stond de trein nog op de plaats van het on geluk. men van de belangrijkste conflicten die er op dit moment bestaan ondanks de pogingen van een aantal oerconserva tieven om te voorkomen dat de conven tie zich met wereldproblemen zou bezig houden. De echtgenote van Richard M. Nixon heeft woensdagavond toen zij aankwam in het hotel waar de republikeinse con ventie wordt gehouden, gezegd, dat zij zich voelde als een vrouw „wier man op het punt staat de ruimte in te wor den geschoten." PRAAG Zaterdag zal maar schalk Tito, het Zuidslavische staats hoofd, een driedaags bezoek beginnen aan Praag. Hij komt op uitnodiging van de Tsjechische communistische partij. Men rekent er in Praag op dat Tito, die de Tsjechen heeft gesteund in hun conflict met de Sovjet Unie en de vier andere orthodox-communistische lan den, een grootse ontvangst zal worden bereid. Zelf bestaat de vrees dat de rege ring, om de andere communistische landen niet voor het hoofd te stoten al te uitbundige reacties op het bezoek aan banden zal leggen. Na het bezoek van maarschalk Tito zal de Roemeense communistische lei der Ceaucescoe een bezoek aan Praag brengen. Ook hij heeft de Tsjechische leiders in hun conflict met Moskou openlijk moreel gesteund. Tijdens zijn bezoek zal het reeds twintig jaar oude verdrag van vriendschap en wederzijd se bijstand worden verlengd. De bezoeken aan Praag van Tito en Ceaucescoe zullen, zo begrijpt men in Praag heel goed, zeker niet in goede aarde vallen bij de Russen, de Polen, de Hongaren, de Oostduitsers en de Bulgaren. Aan de andere kant moet men deze bezoeken, die al een paar maal zijn uitgesteld vanwege de crisis, wel laten doorgaan omdat zij het Tsjechoslowaakse volk en de partij be wijzen dat er ook nog bondgenoten zijn op wie men kan bouwen. De Poolse pers is reeds een campag ne begonnen tegen de Zuidslavische en Roemeense communistische partij. MIAMI Vertoornd over het verschenen van politie op een negerbetoging In Miami, begonnen jonge negers gisteravond met stenen en flessen te gooien, het kwam daarna tot brandstichting en plundering in een winkelstraat van een ne- gerwijk in Miami. Inspecteur Jay Golden van de politie van Miami verklaarde, dat er hier en daar geschoten wordt, maar dat tot dus ver niemand gewond is. De politie heeft niet van vuurwapens gebruik gemaakt. De negerwijk ligt aan de andere oever van de Bisqayne Baai tegenover Miami Beach waar de republikeinse conventie werd gehouden. Dominee Ralph Abernathy, die de conveqtie bijwoonde, heeft via de radio een oproep gericht tot „al mijn broe ders en zusters" zich te onthouden van geweld. De gouverneur van Florida, Claude Kirk, eveneens ter conventie, heeft zich onmiddellijk naar Miami be geven en 500 leden van de nationale gar de bevolen zich gereed te houden voor actie. Het was voor het eerst dat in Miami rassenongeregeldheden van enige om vang plaatshadden. Acht maanden ge leden heeft het hoofd van de politie Walter Headley aangekondigd, dat voortaan „hard" zou worden opgetre den tegen ongeregeldheden en heeft hij zijn manschappen uitgerust met vuur wapens en politiehonden meegegeven op patrouilles. Woensdagavond werden drie personen door rondvliegende projectielen getrof fen, een fotograaf van de Miami Herald is volgens de politie „flink afgeranseld". Een massa van naar schatting 2.000 omstanders juichte de jonge negers toe, toen deze ijzeren schermen voor etala ges begon weg te breken en de winkels begon te plunderen. Een auto met „Wallace lor president'1 op de bumper, werd in brand gestoken. De brandweer heeft gemeld dat in twee gebouwen brand is gesticht. Auto's van blanken die door de wijk kwamen werden met stenen bekogeld. Later ls bekendgemaakt, dat 10 personen zijn gewond bij de ongeregeldheden. 40 ne gers zijn gearresteerd. WASHINGTON De toestand van oud-president Dwight D. Eisenhower is woensdag wat vooruit gegaan, een dag nadat hij een vrij zware hartaanval ge had heeft. De doktoren zijn nog steeds zeer behoedzaam in hun prognose. Volgens hen kan men de eerste paar da gen na,een dergelijke aanval niets met zekerheid zeggen. Eisenhower krijgt voortdurend zuur stof in rijn kamer in het Walter Reed militair ziekenhuis. Hij krijgt alleen vloeibaar voedsel. Hij wordt op de hoogte gehouden van wat er op de conventie in Miami Beach gebeurt, maar hij mag niet naar de te levisie kijken. Alleen leden van de fa milie mogen hem opzoeken. Eisenhower is 77 jaar. ROTTERDAM —De 19-jarige, In Rotterdam verblijvende Marokkaan Mohammed Ben Said, die tijdelijk werk had gevonden bij het Rotterdams Schoonmaakbedrijf, is gistermiddag door een ongeluk om het leven geko men. De Marokkaan was in de garage van de RET aan het ramen zemen, waar bij hij via een staalconstructie 15 me ter was omhoog geklommen. Tijdens deze klauterpartij heeft de man ver moedelijk doordat hij zijn evenwicht Verloor met beide handen een stroomdraad beetgepakt, waarop 380 Volt stond. Een collega, die het voorval zag ge beuren, waarschuwde de directie, waarop onmiddellijk de stroom werd afgezet. De Marokkaan werd naar be neden gehaald en direct overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis, waar hij echter bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Deze vijf grootmoeders hebben de stoute schoenen aangetrokken, hun bezittingen in een Landrover geladen en zijn op weg gegaan naar Australië, ongeveer 25,000 kilometer verder. Op de foto staan zij nog voor de Engelse Parlementsgebouwen. VJ.n.r. mevr. Humphries (56), mevr. Scott oud-journaliste (56), mevr. Delmont (53), mevr. Britter (54) verpleegster en mevr. Spink (66) onderwijzeres. OOSTZAAN Tegen een Oostzaan- se kippeslachter is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens die renmishandeling en overtreding van de desitructiewet. De man had op een weiland 21 gei ten lopen, die aan een ingewandziekte leden. Drie geiten waren stervende en de andere moeten worden afgemaakt. Op het land werden verschillende ka davers van reeds eerder gestorven gei ten aangetroffen. De man had ge tracht deze kadavers te verbranden en ze gedeeltelijk begraven. ADVERTENTIE 10% tot 1 september diezerstraat 43 zwolle BERGEN AAN ZEE Zijn gister middag voor de kust bij Bergen aan Zee in één keer zeven mensen verdron ken of er is merkwaardigerwijs een massale vergissing gemaakt? Die vraag bleef gisteravond hangen nadat urenlang op grote schaal naar de even tuele drenkelingen was gezocht met reddingboten en helikopters. Volgens de politie hebben zeker twin tig mensen gezien, dat een groep van zeven zwemmers, die vrij ver in zee was gegaan, in moeilijkheden is geko men en in de golven is verdwenen. Onder de waarnemers waren vijf inwo ners van Bergen, die volgens de politie vertrouwd zijn met de zee en zich ze ker niet in hun waarneming kunnen hebben vergist. Daar staal tegenover, dat de red dingboten en helikopter van de Ko ninklijke Marine niets hadden gevon den toen in de avond wegens het val len van de duisternis het zoeken moest worden gestaakt. Ook waren toen bij de politie nog geen meldingen binnen gekomen over mensen die werden ver mist. Bovendien had een intensief on derzoek op het strand naar achterge bleven kleding niets opgeleverd. „Het is inderdaad heel merkwaardig, maar deze aanwijzingen hoeven niet te betekenen dat er niets aan de hand is", zei gisteravond de politie. Het zoe ken zou vandaag worden voortgezet; ook is het verzoek van Scheveningen Radio om uit te kijken naar drenkelin gen gehandhaaft. ECHTEN De zeventigjarige me vrouw G. J. Pijlman-de Jong uit Ech ten is in een sloot naast haar huis ver dronken. De bijna blinde vrouw is ver moedelijk misgestapt toen zij naar het toilet achter het huis liep. De eerste melding kwam bij de poli tie binnen tegen vier uur. Direct daar op is de eerste speedboot naar de plaats gestuurd waar de zwemmers het laatst waren gezien, ongeveer an derhalve kilometer uit de kust. In de uren daarna hebben twee helikopters van de Koninklijke Marine aan het zoeken deelgenomen. Zij hadden rub berbootjes aan boord om die eventueel de mensen in nood toe te werpen. De politie in Bergen heeft vanoch tend meegedeeld het bij nader inzien onwaarschijnlijk te achten dat er gis termiddag inderdaad zeven zwemmers in nood zijn geweest. De dienstdoende wachtmeester achtte het niet onmoge lijk, dat de tipgevers zich hebben ver gist ën een groepje zeehonden voor zwemmers hebben aangezien. Hij voegde er aan toe, dat het na tuurlijk niet geheel uitgesloten is, dat het toch in nood verkerende mensen rijn geweest voor wie de reddingsactie is ondernomen, maar hij baseerde rijn oordeel op het feit, dat er nog steeds geen kledingstukken zijn gevonden en er nog niet een aangifte van vermis sing van personen is gedaan. Niette min blijft de scheepvaart in de buurt van Bergen oplettend. 2 5 lyjet deze ritmische klanken heeft t men in menig vogelboek het „slaan" van de kwartel verdui- J delijkt en deftige classici vertaalden j hen zelfs in het meer statige latijn j met „die cur hic" (waarom zift ge 2 hier?). Tegenwoordig kunnen we nau- 5 welijks meer meepraten over kwartels. maar omdat er naar aanleiding van j mijn recente stukje over de kwartel- J koning belangstelling voor blijkt te Z bestaan, wil ik met genoegen van- daag het een en ander over deze klei- ne hoentjes bijeen harken. Ze gelijken 5 in gestatte het meest op miniatuur-pa- 5 trijzen en zijn bijkans zo groot als een j lijster. Vroeger kwamen ze op bouw- t land, braak-akkers, weide en wanveld voor, waar ze zich voedden met zaad 5 van onkruid en insekten, doch door de massa-vangst en zuidelijke landen, t (Middellandse zeegebied) waar de vo- j gels op de trek passeerden, werden ze van jaar tot jaar schaarser en thans had ik er een lief ding voor over vo- lange gras: een nest met eieren van een wachel onder een broedsche hen leggen, raadt vaderDat de vogel zich een vijand toont van inten- J J sieve landbouw cultuur, konden we J mooi na de lie Wereldoorlog consta- f, teren, toen vele akkers braak bleven liggen en omvangrijke gebieden niet konden worden betreden wegens mij- j 5 nengevaar. Zaadrijke onkruiden scho- j ten welig op en geen mens verstoor- j de de rust. Er vestigde zich menig j J kwartelpaartje en toen naderhand de J 2 boeren zich weer met de graanbouw J konden bezighouden, hoorden wij 's j 5 avonds op ettelijke plaatsen het „piek- 5 j wer-pick" tussen de rogge, want we J zaten daar vlakbij geëvacueerd en gingen er in lediggang vaak op uit. J V 8-8-'68 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1