CONVENTIE IN KERMISSFEER NAAR DE STEMBUS Schilderijen Bij de Britten de toque in vrolijke kleuren NIGERIË BLIJFT OP EENHEID STAAN Over de grenzen Basken Alshetuomde 'oede, pure tabak gaai Bank beroofd in Brighton Beroep Dubcek oji pers Mijnongeluk in Kentucky Waakhonden naar Thailand Haïti GR AT1SRE,S NAAR MEX,C0 solleveld service group Doodvonnissen in SCHRAMME MAG VOORLOPIG VRIJ Saboteurs gepakt in Jeruzalem Tsjechen zullen defensie niet versterken Bondsdag niet naar Berlijn JJ&S Levenslang voor Klaus Lelmert (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Harde lijn Vice-president Verli NAAR DE PHOTOKINA I TE KEULEN SOLLEVELD PATENT ies SPECULEREN Vfi Harttransplantatie in Japan DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 Miami beleeft A Gouverneur Nelson Rockefeller bleel optimistisch om zijn rivaal Richard Nixon op de Republikeinse Conventie te kunnen verslaan. Hij slaagde daar niet I in. Aan zijn ..Rocky-girle" lag het in ie der geval niet. BRIGHTON Drie gewapende en gemaskerde mannen en een meisje heb ben bij een overval op de Nationale pro vinciale bank van Brighton ruim drie honderdduizend gulden buitgemaakt. De overvallers bedwelmden de kas sier met ammoniak en sloegen hem met een gummistok op het hoofd. Hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Daarna greep een van de overvallers twee zakken geld die gereed lagen voor vervoer, waarop de rovers er vandoor gingen in een groene bestelwagen. Een paar honderd meter van de bank sprongen ze over in een andere auto. Twee vrouwen en een man die hen pro beerden tegen te houden werden licht gewond. De rovers sloegen hun slag kort nadat de bank haar deuren had ge opend. nitx n i iu PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische par tij hééft vandaag een beroep gedaan op de Tsjechoslowaakse journalisten, enige beperking te tonen in hun com mentaren, „speciaal op liet gebied van de buitenlandse politiek", zo is in een communiqué bekend geqiaakt. Het presidium is dinsdag bijeenge weest om te beraadslagen over de bij eenkomsten in Cierna en Bratislava. Gezegd werd dat deze besprekingen „een gezamenlijk succes waren voor alle deelnemende delegaties en een nieuwe impuls voor de ontwikkeling van wederzijds zegenrijke betrekkin gen. Over de rol van de nieuwsmedia stelde het communiqué: „Het presi dium verwacht dat alle journalisten van de pers, radio en televisie voort zullen blijven gaan in de geest van de politiek van de Tsjechoslowaakse com munistische partij en de regering en de nationale en internationale belangen van het Tsjechoslowaakse volk en de staat in het oog zullen blijven houden als het gaat om het becommentari ëren van gebeurtenissen, speciaal op het gebied van buitenlandse politiek". Het presidium gaf uitdrukking aan de waardering" voor het Tsjechische volk dat de afgelopen dagen heeft ge toond volledig vertrouwen te hebben in de politiek van partij en regering. Te vens wenste het presidium het volk geluk met het „ernstige socialistische patriottisme" dat was betoond door het aan de dag leggen van „politieke voor zichtigheid" en een verhoogde arbeids inspanning. J GREENVILLE Negen mijnwerkers zijn in een kolenmijn bij Greenville (West-Kentucky) opgesloten geraakt nadat enkele mijngangen waren inge stort. Zes anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen en worden verpleegd voor de verwondingen die zij bij het ongeluk hebben opgelopen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door de rook, de gassen en de hoge tem peratuur in de mijn. Het is niet bekend op welke diepte de opgesloten mijnwerkers zich precies bevinden. BANGKOK De Amerikanen sturen 600 waakhonden naar Thailand om mi litaire installaties daar te helpen be schermen tegen guerilla-aanvallen, zo heeft de Thailandse onderminister van Defensie, Luchtmaarschalk Da\yee Tsjoellasapya, meegedeeld. De maatregel volgt op de overval op de Amerikaanse vliegbasis te Odorn. in Noordoost-Thailand, waarbij vier Ame rikanen sneuvelden en twee vliegtuigen werden beschadigd. De maarschalk zei voorts, dat dezer dagen in Zuid-Viëtnam leden van een Thai-patrouille per ongeluk door Amerikanen zijn gedood. De Thailan- ders hadden een hinderlaag gelegd en werden door een Amerikaanse eenheid voor de Viët-Cong aangezien. HAVIK OF MISSCHIEN HUIF DEN 1IAAG Richard („Dick") Millions Nixon die vandaag tot republikeins kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 5 november werd gekozen heeft een grote ervaring in nationale publieke en politieke aangelegenheden. Twee ambtstermijnen van vier jaar (van 1952—1960) was h(j vice-president onder president Dwight D. Eisenhower en zijn optreden in de volksvertegenwoordiging dateert van 1946 toen hij tot congreslid werd gekozen. Kan Nixon enerzijds bogen op een zeer lange staat van dienst voor land en volk, anderzijds gaven zijn mislukte pogingen de presidentsverkiezingen van 1960 en de gouverneursverkiezingen van de staat Californië in 1962 te win nen, velen de indruk dat hij zijn greep op de politiek had verloren en een „verliezer" was geworden. Sedert 1962 deed Richard Nixon geen pogingen meer om in openbare ambten te worden gekozen. Hij ging in New York in de advocatuur, maar bleef wel actief in de Republikeinse partij. In die periode bezocht hij vele landen in Oost- en West-Europa. Vele politici meenden dat hij zich voorbereidde op een poging de kandidatuur voor het presidentschap in 1964 te winnen. Nix on sprak deze beweringen tegen en toen senator Barry Goldwater in- 1964 republikeins kandidaat werd, voerde t Nixon een uitgebreide campagne voor zijn partijgenoot. Nadat Lyndon Baines Johnson zijn rivaal, Goldwater verplet terend had verslagen, ging Richard Nixon reizen waarbij hij tijdens tallo ze persconferenties 'kritiek leverde op de buitenlandse politiek van de rege ring-Johnson. Tijdens verkiezingen in 1966 deed de republikeinse partij opnieuw een beroep op Nixon en deze voerde een uitge breide campagne om scheuringen te voorkomen. Het resultaat voor de repu blikeinen was 47 zetels winst in het Huis van Afgevaardigden, drie in de Senaat en acht gouverneursposten. Hoewel de republikeinse kandidaat in het verleden heeft doen veronderstel len, dat hij in de kwestie-Viëtnam aan de kant van de „haviken" zou staan zonder echter zo'n hard standpunt als de conservatieve republikeinen in te ne men schijnt Nixons mening over de aanpak van het probleem, nu meer over te hellen naar de kant van de „dui ven", zoals dat in de partij voorstellen deze week tot uiting is gekomen. In epn verklaring op 1 augustus riep Richard Nixon op tot opvoering van activiteit aan de economische, politie ke, diplomatieke en psychologische fronten van de oorlog. Tegelijkertijd pleitte hij voor uiterste inspanning om een vrede door onderhandelingen te be werkstelligen en drong hij aan op ver mindering van de troepenzendingen naar Viëtnam en het uittrekken van minder geld voor de oorlog. Gedurende zijn gehele loopbaan heeft de vandaag gekozen republikein se kandidaat een ..harde lijn" tegen over het internationale communisme bepleit. In zijn boek „Six crises" (zes crises) betreurt hij de bereidheid van sommigen om met communistische lan den compromissen te sluiten. „De com munisten zijn uit op wereldoverheer sing. Zij tasten elke zwakke plek in de niet-communistische wereld af. Zij zijn bereid risico's te nemen om hun doelen te bereiken. Het is daarom noodzake lijk dat degenen die de Verenigde Sta ten vertegenwoordigen inzien dat we tot mislukken gedoemd zijn tenzij we bereid zijn evenveel te riskeren om de vrijheid te verdedigen als de communis ten willen riskeren om die te vernieti gen". Richard Milhous Nixon werd 9 janu ari 1913 te Yorba Linda in Californië als tweede zoon van een citroenkweker geboren. In 1937 promoveerde hij aan de Duke-universiteit in de rechten en in 1942 trad hij als ambtenaar in over heidsdienst. Tijdens de tweede wereld oorlog diende hij in het gebied van de Stille Oceaan. Na zijn demobilisatie in 1946 ging Nixon in de politiek en in dat jaar werd hij lid van het Huis van Af gevaardigden voor de staat Californië. Bekendheid kreeg Nixon door zijn werk aan de Taft-Hartley arbeidswet in 1947 en door zijn optreden in de commissie voor on-Amerikaanse activiteit. In 1950 kwam hij door een overweldigende overwinning op een democratische kan didate in de senaat. PORT AU PRINCE (Haiti) Een krijgsraad hoeft 10 leden van een in- vasieploeg, die in mei boven Haiti werd geparachuteerd, ter dood veroor deeld. De invasieploeg werd binnen 36 uur na de parachutering gevangen ge nomen. Bij de invasie werd het paleis van president Francois „papa doe" Du- valier gebombardeerd. ADVERTENTIE Haal een spaarenvelop bij SOLLEVELD En u hebt bovendien kans op een M Avail èM voor 2 personen. Haal een spaarenvelop bij Daar staat alles op wat u moet weten. Spaar de kassabons van Solleveld. AMSTERDAM. DAMRAK 1 3-14-15. Tel. 249742 Siotermeerlaan 125a. Tel 134893 Kinkerstraat 193, Tel 185899 linnaeusstraat 78. Tel 942863 Adm. de Ruvterweg 37. Tel 183837. APELDOORN. Hoofdstraat 2. Tel (05760) 12289. carnaval MIAMI De afgevaardigden op het republikeinse partijcongres in Miami zijn gisteren langzaam in de Dpische Amerikaanse verkiezingsstemming ge bracht, die onmiddellijk aan de keuze van een presidentskandidaat vooraf pleegt te gaan. Een bonte mengeling van kermislap aai. carnavaleske verkleedpartijen en jolijt op hoempaniveau. Tot de feestvreugde heeft het optre den van senator Everett Dirksen. de vergrijsde standwerker van de repu- blikijnse partij en voorzitter van de republikeinse fractie in de Senaat niet weinig bijgedragen. Zijn optreden vertoonde alle aspecten van de zeer ervaren beroepspoliticus: veel toneel spel. holle retoriek, bejaarde grapjes en dat allemaal naar voren gebracht met een diepe na jaren van oefening verkregen basstem. In 1952 en 1956 won generaal Eisen hower de presidentsverkiezingen met Richard Nixon als vice-president. Tij dens ernstige ziekten vari Eisenhower bekleedde Nixon tijdelijk het president schap. In 1960 werd hij voor de eerste maal republikeins kandidaat voor het presidentschap, maar door een gering verlies op John F. Kennedy kwam Nixon toen niet in het Witte Huis. In 1962 verloor Richard Nixon de gouver neursverkiezingen in Californië tegen de democraat E. G. (Pat) Brown. Nixon trad in 1940 in het huwelijk met Patricia Ryan. Het echtpaar heeft, twee dochters, Patricia en Julie. De opmerkingen van senator Dirk sen hadden het geijkte patroon waar op hij alleen het patent schijnt te heb ben: een vleugje nationalisme en Ame rikanisme, gelardeerd met religieuze slagzinnen over „Gods own country". Een van zijn uitspraken die het voor af verwachte applaus van instemming kregen: „Amerika is geen verziekte natie. Wij zijn niet ziek, wij zijn zelfs niet onwel, we worden alleen verkeerd bestuurd". Intussen heeft gouverneur Ronald Reagan, een van de drie officiële kan didaten voor de nominatie, gisteren met nadruk laten weten dat hij zich niet beschikbaar zal stellen voor het vice- presidentschap. „Ik ben geen kandi daat voor het vice-presidentschap en zal onder geen omstandigheden be schikbaar zijn voor die post", zo be toogde Reagan. Er werd gisteren druk gespeculeerd over het antwoord op de vraag wie de kandidaat voor het vice-presidentschap zou worden. De namen die het veelvul- digst werden genoemd, waren die van ANTWERPEN Vermoedelijk In de nacht van maandag op dinsdag zijn uit de villa van een handelaar in anti quiteiten. R. Witthof. in Brugge vijf tien schilderijen van moderne schil ders verdwenen. Het betreft werken van Ensor, IMagritte, Desmett en Van den Berghe. De totale waarde van de gestolen werken wordt geraamd op on- veer acht miljoen franc (600.000 gul- dén). De doeken werden vakkundig uit hun lijsten gesneden en waarschijnlijk op gerold meegenomen. De villa die in feite een verbouwde boerderij is, be vatte nog talrijke schilderijen van oude meesters en veel kunstvoorwer pen. Dit alles lieten de inbrekers ech ter onaangeroerd. Het eerste onderzoek heeft nog niet veel opgeleverd. De politie acht de kans niet uitgesloten dat de daders en de werken reeds in het buitenland zijn. Het enige waarover de politie be schikt, zijn enkele verklaringen van de buren. Zondagavond zouden drie vreemdelingen die Frans spraken met een zuidelijk accent in de buurt in lichtingen hebben ingewonnen over de tijden waarop de heer Witthof in zijn buitenverblijf is. Toen maandagavond bleek dat de eigenaar er niet was, werd de diefstal gepleegd. Hetzelfde drietal zou toen ook opgemerkt zijn in de omgeving van de villa. BRUSSEL. Jean Schramme (39), voormalige huurlingenlrider in Kongo, is gisteren door de Belgische justitie voorlopig op vrjje voeten gesteld. Hy zat sinds eind juni in België vast op beschuldiging van moord. Een mede-verdachte, oud-huurling Robert Rodrigue, werd eveneens voor lopig vrijgelaten. De twee mannen wor den ervan beschuldigd dat ze begin vo rig jaar in Kongo-Kinsjasa een Belg, Maurice Quintin, hebben vermoord. Volgens de openbare aanklager in Brussel, Jacques Velut, hebben Schram me en Rodrigue (36) bekend dat ze Quin tin (47) hebben vermoord. Dat zou zijn gebeurd in Joembi in de provincie Ma- niema. Schramme was daar „militair gouverneur". Hij was. naar hij zei. door Quintin benaderd met het verzoek een opstand te organiseren tegen de Kongo lese president. Moboetoe. Schramme, die eerder commandant was geweest van een afdeling regeringstroepen die op trad tegen de rebellerende Simba-stam, weigerde. Quintin dreigde daarop naar Kinsjasa te gaan en Schramme te beschuldigen van verraad en samenzwering tegen de regering-Moboetoe. Uit vrees dat Quin tin zijn dreigement zou waarmaken, schoot Schramme hem neer. Hij gaf Rodrigue opdracht het lijk in de rivier de Lowa te werpen. Achteraf stelde Schramme zich toch aan het hoofd van een opstand tegen Moboetoe. Toen deze mislukte, zocht hij met. zijn huurlingen een goed heenkomen in Roeanda. Daar werd hij vijf maanden vastgehouden in een interneringskamp alvorens men hem toestemming gaf naar België te vliegen. Bij aankomst in België werden Schramme en Rodrigue gear resteerd. TOKIO Het persbureau Kyodo meldt, dat Japan's eerste hartoverplan- ting is uitgevoerd in het medische col lege te Sapporo op het eiland Hokkaido. De geslaagde operatie is uitgevoerd door professor Juro Wada en een team van deze medische hogeschool. Nadere inlichtingen ontbreken nog. John Lindsay, de jonge, energieke bur gemeester van New York, senator Charles Percy uit Illinois en senator Mark Hatfield uit Oregon. Vandaag zal Nixon de gekozen repu blikeinse kandidaat bekend maken wie hij als kandidaat voor het vice-presi dentschap wenst. Dan zal de grote perscaravaan van Miami Beach ver huizen naar Chicago, waar op 26 augus tus het democratische partijcongres begint. In september begint de eigen lijke presidentiële verkiezingscampag ne. Het hoogtepunt van dit verkiezings jaar valt op 5 november. Op die dag kiezen de Amerikanen hun nieuwe pre sident. LONDEN De Britse hoeden- fabrikanten hebben vandaag hun najaars- en wintercollectie getoond, waaruit een come-back van de to que de baretachtige rand loze dameshoed uitsprong. Toques ivaren er in alle soorten tot zelfs met veren en bloemen toe. In tegenstelling tot het zwart, wit en grijs dat Rome en Parijs voor de ko mende najaars- en wintermaanden hebben voorgeschreven, waren de Britse hoofddeksels vrolijk van kleur helder groen, roze en blauw waren wel de meest opvallende tinten. Een trekje uit de veertiger jaren dook op, met de linten die aan vele hoedjes waren bevestigd en waarmee wordt gemikt op tieners en twens een groep die normaal vrij aarzelend tegenover het hoedendragen staat. De rest van de collectie werd volge- maakt met baretten en enige cloches. Adelaarsveren op de baretten deden het goed. Bij broekpakken werden hoedjes met linten gedragen. Bij de modecollecties was veel bont- gebruikt en deze trend vond een weerspiegeling in de hoedenmode vele hoedjes waren van bont. of met bont afgezet. Als „finishing touch" werd evenwel ook wel leer gebruikt van alle soorten. r ADDIS ABEBA Dr delegaties van Nigerië en Biafra hebben gedurende twee uur overlegd in een klein vertrek in de African Hall in Addis Abeba, waarbij de delegatie van de federale regering heeft voorgesteld dat een in ternationale politiemacht er op zou toe zien dat de ibos beschermd worden, wanneer Biafra terugkeert tot het fe derale verband. Diallo Telli. de secretaris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid zei na afloop van het gesprek, dat de beide partijen elkaar weer op vrijdag zullen ontmoeten op die ma nier hebben ze een dag om eikaars voorstellen te bestuderen. Het gesprek waarbij keizer Haile Selassie van Ethiopië als voorzitter op trad vond plaats in een klein vertrek waardoor het overleg veel intiemer kon zijn. De leider van de delegatie van de federale regering, chef Antho~ny Enahoro, stelde voor dat een interna tionale macht zou worden gevormd be staande uit troepen van Ethiopië, Cana da en India, of welk land dan ook dat voor Biafra acceptabel is. De belangrijkste en eerste voorwaar de voor de federale regering is. vol gens Enahoro dat beide partijen het er over eens worden dat de territoriale in- JERUZALEM De Israëlische vei ligheidsdienst heeft ln het bezette deel van Jeruzalem een organisatie opgerold die zich bezighield met het beramen van terreurdaden in de stad, aldus zegslieden. Onder de verdachten zijn vier meis jes. De veiligheidsdienst heeft ook een wapenarsenaal van de organisatie ont dekt. PRAAG De Tsjechoslowaakse mi nister van Defensie, Martin Dzur, heeft gezegd, dat zijn land niet van plan is voor 1970 het budget voor de verdedi ging te verhogen. Ook zal het leger niet belangrijk worden uitgebreid. Het Tsjechoslowaakse leger is een moderne en volledig parate eenheid, hoewel er nog enige technische en men selijke problemen op te lossen blijven, zo vertelde Dzur op een vergadering met Tsjechoslowaakse hoofdredacteu ren. Dzur gaf antwoord op vragen over de verklaring van Bratislava, waarin om nauwere samenwerking werd ge vraagd tussen de leden van het War- schau-pact. Men vermoedde dat dit zou keiden tot een grotere bijdrage van Tsjecho- Slowakije aan de defensie van het pact. Dzur zei verder, dat het ontslag van luitenant-generaal Vaclav Prchlik niet. het gevolg was geweest van de kritiek die op hem werd geoefend in de Rus-* sische pers. Prchlik had volgens Dzur gelijk ge had in zijn opmerkingen tijdens een persconferentie waarbij hij om een her ziening van het Warschau-pact vroeg, maar hij had in de antwoorden op de vragen van de pers enkele fouten ge maakt. Dzuris opmerkingen voor de pers werden gemeld in het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, Rude Pravo. BERLIJN Een reeds lang geleden voor september vastgestelde „Berlijnse werkweek" van het Westduitse parle ment is onverwacht afgelast op ver zoek van kanselier Kurt Georg Kiesin- ger. De kanselier heeft tot verbazing en ontstemming van de Westberlijnse autoriteiten de Bondsdag verzocht de geplande commissievergaderingen van 23-27 september in West-Berlijn af te gelasten om gedurende die dagen een debat over de buitenlandse politiek in de Bondsdag in Bonn mogelijk te ma ken. Een woordvoerder van de regering zei dat het debat niet als voorwendsel gezien mag worden om de Berlijnse werkweek te verijdelen. In Bonn ziet men echter in het be sluit van de regering niettemin een po ging eventuele spanningen met Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie in het hui dige stadium van de Oost-West betrek kingen te vermijden. tegriteit van de federatie dient te wor den gehandhaafd. De federale delegatie toonde zich be reid om over een nieuwe grondwet te praten en om de Ibo's opnieuw aan het leven van de federatie te doen deel heb ben en waren bereid een nieuwe raad te vormen om het gebied te besturen dat nu Biafra heet. In die raad zouden Ibo's kunnen worden opgenomen die trouw aan Biafra waren gebleven. De federale voorstellen, die in negen punten waren samengevat, doen een beroep op Biafra om de oorlog ten ein de te brengen „in de naam van dezelf de God" die eprder door de leider van Biafra, kolonel' Ojakwoe was aangeroe pen. ADVERTENTIE WW OU) Wtstiu die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WORDE MANN N.V., AMSTERDAM BONN Maskerachtig gespannen, maar beheerst hoorde Klaus Lehnert gistermiddag in Wiesbaden hoe de ge zworenen-rechtbank de zwaarste straf- over hem uitsprak: Levenslang tucht huis met verlies van de burgerlijke ere- rechtcn. De rechtbank bevond de 27-jarige dokterszoon schuldig aan de moord, op 13 februari 1964 gepleegd, op de zeven jarige Timo Rinnelt. Hoewel niet is opgehelderd wat er precies is gebeurd in de kelder waar de kleine Timo stierf, achtte de rechtbank het voldoende bewezen dat Lehnert het ventje met opzet heeft gedood. Over eenkomstig de psychiatrische rapporten houdt de rechtbank hem voor volledig toerekeningsvatbaar. Lehnert is eveneens schuldig bevon den aan pogingen om de ouders van Ti mo geld af te persen. Daarvoor werd hem in het vonnis formeel een straf van zes jaar tuchthuis opgelegd. Niet bewe zen naar het oordeel van de rechtbank is de „ontvoering uit winstbelag". Zij sprak Lehnert op dit punt van de aan slag vrij. IJ et Franco-regime voert op het ogenblik een van zijn periodieke campagnes tegen een van de hard nekkigste binnenlandse vijanden van de generalissimo de militante Baskische separatistenbeweging. Het is de vraag of de centrale regering dit keer iets meer geluk zal hebben dan in. het verleden bij het onder drukken van de mensen die in het noorden van het land voor autono mie ageren. TJe jongste regeringscampagne, wel»- ke ter hand genomen werd, na een golf van terreurdaden, begint langzaam om zich heen te grijpen. Eind juni heeft de Cortes (het parle ment) er bij het regime op aange drongen „extreem" op te treden te gen Nde terroristen die spoorwegen hadden opgeblazen, banken hadden overvallen en verwoede vuurgevech ten hadden geleverd met de politie in Baskenland. Er werden enige jeugdige betogers en priesters gearresteerd, die beschul digd werden voor het separatisme te werken. Afgelopen vrijdag werd het land ech ter opgeschrikt door een trieste moordaanslag waarvan aangenomen wordt dat hij het werk is van Baski sche terroristen. De 58 jaar oude Meliton Mazanas, het hoofd van de geheime politie in de Baskische pro vincie Guipuzcoa, kreeg een dodelijk schot in de rug, toen hij de stoep naar zijn woning opging. De volgende dag ondertekende Franco in zijn vakantieverblijf te La Coruna een decreet, waarbij de uitzonde ringstoestand in de provincie werd afgekondigd en verscheidene burger rechten voor de mensen daar werden geschorst. Drie maanden lang heb ben de autoriteiten het recht, zonder gerechtelijke hevelen huiszoekingen te doen, verdachten langer dan 72 uur zonder vorm van proces vast te houden en onruststokers naar ande re streken van het land te verban nen. Dinsdag werd gemeld dat de politie in Guipuzcoa 50 personen heeft gear resteerd onder wie enige advoca ten en geestelijken nadat de Fran se grens was afgesloten. Vernomen wordt dat. uit andere streken-politie- versterkingen gestuurd zijn. Hoever de regering bereid is te gaan bij de campagne tegen de separatis ten is niet bekend. Als het nu gaat zoals in het. verleden, zullen de sepa ratisten zich een tijdje koest houden en dan met vernieuwde kracht de kop opsteken. "pen eeuw reeds, sinds de Carlisti- J sche oorlogen uit de jaren 1860, streeft de ultra-nationalistische Bas kische beweging naar zelfstandig heid. De beweging wijst er voortdu rend op, dat de Basken een geheel ander volk dan de Spanjaarden vor men. Hun afkomst is onduidelijk en de Baskische taal, welke officieel wordt onderdrukt, toont geen verband met enige andere taal in Iberië. De republiek uit de dertiger jaren ver leende het Baskische gebied politie ke autonomie welke duurde, totdat Franco de republikeinen had versla gen en in 1939 aan de macht kwam. Aangenomen wordt dat de separatis tische beweging slechts de steun en sympathie heeft van een minder heid van de 1.1. miljoen Basken die in de drie Baskische provincies wo nen. Maar de minderheid blijft onvermoeid pleiten voor autonomie voor het meest geïndustrialiseerde deel van Spanje met zijn uitgebreide staalfa brieken en scheepswerven. Een van de belangrijkste argumenten is de beschuldiging dat de regering in Madrid het Baskenland econo misch leegzuigt om de achtergeble ven gebieden in het zuiden te steu nen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6