Estafetteploeg 4 x 200 meter toch op reis naar Mexico Ajax toch in 01. Stadion Piet Hoekstra ook in de tweede ronde de sterkste Harry Droog zorgde eerste avond al voor sensatie Newcombe had 't erg zwaar Okker won in dubbel Volkswagen komt met een 1700 Open kampioenschap van Nederland schaken Wielrenners naar buitenland Nederlandse arbiters naar het buitenland Joachim Kirst jaagt op tienkamprecord Ajax verloor van Alemannia (Aken) Krekelo en Pijnen wonnen in België Tom Okker naar Quebec Atleet McCullough tekende profcontract Arnhemse handballers verloren in Praag Geen medaille Mooie stunt Weinig geslapen Enorm opgepept Slagvaardig Driedaagse Harderwijk NEDERLANDSE ROEI KAMPIOENSCHAPPEN DUITSE TENNISTITELS Ambassadeur zou mond voorbij hebben gepraat Britse recruut lieeft grotere voeten Weer kunstdiefstal Een produkt van SchMmelpenninck Plan: nationaal centrum voor suikerziekte VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 DEN HAAG De zwemmers Dick Langerhorst, Johan Schans, Elt Drenth en Aad Oudt zullen als estafetteploeg 4 x 200 meter vrije slag heren toch naar de Olympische Spelen van Mexico worden gezonden. Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) kwam giste ren terug op zijn maandagavond geno men beslissing deze formatie niet af te vaardigen. De keuzeheren namen deze beslis sing na de schitterende tijd, die dit viertal woensdagavond in Utrecht had gerealiseerd: 8 min. en 6,3 sec. De Olympische limiet was 8.10. Rinus van Beek gaat mee als reserve. Drenth en Oudt zullen ook worden in geschreven voor het persoonlijke num mer 200 meter vrije slag. De Olympische zwemploeg, nu be staande uit achttien leden, vertrekt vandaag naar het Zwitserse Sankt Mo- ritz. Daar zal op Mexico-hoogte voorna melijk aan conditietraining worden ge daan. Op 23 augustus zullen de zwem mers en zwemsters terug zijn in Ne derland. Vier dagen later begint dan een trainingskamp in Zeist. Er zal dan aan „harde watertraining" worden ge daan in het Utrechtse bad Den Hom mel. Op 14 september wordt die periode afgesloten. Een week later vertrekt de ploeg naar Mexico. „Altijd heb ik het voor onmogelijk gehouden", oordeelde bondscoach Rob Kerkhoven, „dat deze ploeg niet naar Mexico zou gaan. Ik houd er niet van vanuit wraakgevoelens te werk te gaan en dat heb ik ook niet gedaan toen die jongens woensdagavond het water in moesten. Ik heb me vastgehouden aan positieve elementen, aan de wetenschap vooral dat ze het kunnen". Wist hij dat er nog een kansje op uit zending was? „Het NOC had niets toegezegd. Maar toen die 8.6,3 was gerealiseerd en de heer Kerdel, die namens het NOC aan wezig was, zijn waardering had uitge sproken begon het er echt op te lijken dat de ploeg nog een goede kans maak te." Wat verwacht hij van deze ploeg, die zijn volste vertrouwen heeft? „Ik ben er van overtuigd, dat we ze ker een achtste plaats kunnen bereiken. Een medaille zit er niet in, Dan moet je acht minuten of daaronder zwem men. De grote kanshebbers zijn de Ver enigde Staten, Rusland en Australië. Daarnaast zijn ook de Fransen en Zwe den misschien niet helemaal kansloos." Opperste voldoening ook in het hart van Dick Langerhorst. „Dit is uniek", vond hij. „H%t is toch wel een mooie stunt hé? Maar als je het goed be kijkt kón het NOC nu ook niet meer weigeren. Het voornaamste argument voor de afwijzing van de estafetteploeg was dat we nog nooit in ploegverband tot een acceptabele tijd waren gekomen. Met die 8.06,3 hebben we het NOC dat argument uit handen geslagen." De Hagenaar had zich het lot van de estafetteploeg sterk aangetrokken. Want ook al was hij zelf al zeker van de reis naar Mexico Langerhorst start daar individueel op de 200 meter vrije slag en de 200 meter vlinderslag hij had toch gedeeld in de diepe verslagenheid die er heerste toen het slechte nieuws bekend werd. „Ik had een beetje het gevoel, dat ik toch ook niet naar MEXI ging", vertelde Langerhorst gisteren. „Tenslotte had ik ook mijn kans ge zocht op die estafette. Eigenlijk hoor je óók niet te gaan, dacht ik bij mezelf." En Langerhorst bevestigde wat ook Aad Oudt al van de daken heeft ge schreeuwd: „Dit is een triomf voor Rob Kerkhoven. Hij heeft zo'n harts tochtelijk geloof in het zwemmen dat hij nooit wil opgeven. En dat stimuleert toch wel enorm." Elt Drenth had gisternacht de slaap moeilijk kunnen vatten. Hij dacht aan Mexico en aan de veelbelovende woor den van vice-voorzitter Kerdel van het NOC, die had gezegd: „Wat mij betreft gaan juliie." Drenth: „Ik heb maar weinig geslapen, want ik was toch wel erg opgewonden. In mijn hart rekende ik er wel op, maar je weet het natuur lijk nooit zeker." Gisteren maakte de radio een eind aan de spanning. „Ik vind het gewel dig voor Rob Kerkhoven", sprak Drenth gisteren. „Hij is door die clubtrainers zó ontzettend afgekraakt dat ik dacht: Nou mgn, ik hoop dat je met een flinke ploeg naar Mexico gaat. Rob heeft ons helemaal opgepept. Dinsdagavond wa ren we al weer voor een groot deel over onze teleurstelling heen en stonden we weer klaar om er keihard tegenaan te gaan. Kerkhoven heeft tijdens die wed strijd ongelooflijk met ons meege leefd. Toen het was afgelopen kon hij geen woord uitbrengen. Zo blij was hij." Aad Oudt, die in januari zijn rechten studie hoopt te voltooien, gaf toe: „Ik ben uitsluitend met het oog op Mexico weer hard gaan trainen. Dat wil niet zeggen dat ik er straks mee stop, maar ik had wel een tijdje rondgelopen met het plan wat rustiger aan te doen. Om dat ik toch weer intensief ben gaan trai nen voor de Spelen kwam het besluit, dat het NOC maandagavond nam, bij mij dan ook hard aan. Wij realiseer- ENSCHEDE De uitslagen van de donderdagavond gespeelde partijen voor het open schaakkampioenschap van Nederland luiden: Afgebrokeh partij vierde ronde: De GrootWillemsen V2Yt. Vijfde ronde: JansenMarcus YaVa, SchneidersDe Groot YtYa, Hoogen- doornWillemsen 01, De Graaf f Smit 10, VerholtBranicke 01, Rost van TonningenEtmans YaYt. De stand luidt: 1/2. Jansen en Marcus 3% pnt. (uit 5); 3/4. De Graaff en Et- mans 3 pnt (uit 5). Het Nederlands Olympisch Comité heeft een staaltje geleverd van slag vaardig beleid. Daags nadat vier ge laden topzwemmers, die de deur naar Mexico hadden zien dichtgaan, voor een uitzonderlijke prestatie hadden gezorgd, schroomde het niet zijn be slissing te herroepen. De Olympische keuzeheren reali seerden zich dat er een topprestatie was geleverd. Zij taxeerden die ver richting op de juiste waarde en zoch ten niet naar het argument dat de zwemploeg voor Mexico intussen de finitief was samengesteld. Dat was een daad, die getuigt van begrip voor topsport. Dick Langerhorst (in het midden) krijgt toch gezelschap van zijn vier zwemmakkers in Mexico. De estafette ploeg 4 x 200 meter vrije slag is alsnog door het Nederlands Olympisch Comité afgevaardigd. Links boven Johan Schans, rechts boven Rinus van Beek (reserve), links onder Aad Oudt en rechts onder Elt Drenth. AMSTERDAM Ajax speelt op 2 oktober in het Olympisch Stadion te gen FC Nürnberg de returnwedstrijd van de eerste ronde voor de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. Het bestuur van Ajax en de directie van het Olympisch Stadin zijn dit over eengekomen tijdens een bespreking in het Doelenhotel, die onder voorzitter schap stond van wethouder A. A. Ver- heij. Onder welke huurcondities de wed strijd zal worden gespeeld is niet be kendgemaakt. Stadiondirecteur J. Mel- legers die samen met de heer H. Tetz- ner namens het Olympisch Stadion de bespreking bijwoonde zei dat deze in een prettige sfeer was verlopen. „Ik ben verheugd over het feit dat we als volwassen mensen met elkaar heb ben kunnen praten. Het stadion heeft er tenslotte alle belang bij dat die wed strijd hier wordt gespeeld", aldus de heer Mellegers. Ajaxvoorzitter Jaap van Praag ver telde dat de sfeer op de vergadering heel goed was geweest. Of Ajax dan wel het stadion iets van de eisen heeft laten vallen wilde ook hij niet zeggen. DEN HAAG Zes amateurwielren ners zullen van 912 augustus onder leiding van Sjefke Jansen deelnemen aan de Ronde van Luxemburg. De ren ners zijn: Jan Aling (Bunnerveen), Matthijs de Koning (Scherpenzeel), Freek Slüper (Terwinselen), Jos Vrancken (Linnen), Florentinus de Bree (Schin- veld) en Johan Cornelissen (Nij megen). Voor een koppel wedstrijd (baan) op 16 augustus in het Duitse plaatsje Friesenheim zijn ingeschreven Jozef Bekker uit Enkhuizen en Albert ten Tye uit Den Haag. DEN HAAG De wedstrijd Bor deaux - Spartak Sofia voor het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen, die op 18 september wordt gespeeld, zal worden geleid door de heer J. F. Dorpmans. Grens rechters zullen de heren F. P. Derks en M. Batelaan zijn. De wedstrijd Fe- rencvaros - Celtic voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars, die eveneens op 18 september wordt gehouden, zal worden geleid door de heer L. van Ravens. De he ren J. M. Godding en H. van der Veer zullen hem assisteren. den ons allemaal dat de KNZB nog wel enige moeite moest doen om deze ploeg naar Mexico te krijgen, maar we ge loofden allemaal in de goede afloop. Op grond van tijden, die we dit sei zoen hebben gemaakt. Daórom was het een grote teleurstelling. Toen we woensdag dan ook in Den Hommel bij elkaar waren heerste er een beetje een sfeer van: Wat doen we hier eigenlijk? Het heeft toch allemaal geen zin." Oudt beklemtoont, dat coach Kerkho ven „zeker voor tachtig procent" een aandeel heeft in de alsnog afgedwon gen uitzending naar Mexico. „Hij heeft ons enorm opgepept. Het resultaat was dan ook geweldig. Het NOC had aange voerd dat wij te weinig als ploeg had den gezwommen. Maar als je de per soonlijke tijden bij elkaar optellend, zonder wissels tot 8.8,1 komt zit er, wanneer je als ploeg zwemt, eerder méér dan minder in. Dat hebben wij bewezen. Ik ben natuurlijk verschrikke lijk blij dat het NOC daarna op de eer der genomen beslissing terugkwam." ERFURT De Oostduitse tienkam per Joachim Kirst is op jacht naar het wereldrecord van de Westduitser Kurt Bendlin. Na de eerste dag van de Oost duitse kampioenschappen in Erfurt verzamelde donderdag de 21-jarige Kirst 4557 punten, het hoogste totaal dat ooit op de eerste vijf onderdelen is behaald. Bendlin's wereldrecord staat op 8319 punten. Kirst liep de 100 meter in 10,4 se conden, sprong 7,82 meter ver, stootte de kogel 16,99 meter, sprong 1,99 meter hoog en liep de 400 meter in 48,8 se conden. HEERLEN Landskampioen Ajax heeft donderdagavond voor een uitver kocht stadion in Heerlen de vriend schappelijke ontmoeting tegen Aleman nia Aken met 2-1 verloren. De Duitsers hadden een overrompelende start. Al in de eerste minuut liep Kloster- mann door op «en dieptepass van Roger Claessen en was eerder bij de bal dan de uitlopende Ajax-doelman Stuy. Een overtreding van Bennie Muller in de twaalfde minuut was de directe oor zaak dat de gasten met 2-0 voorkwa men. Van 20 meter schoot Pavalek de vrije schop ineens in. Door het stuwende werk van Vasovic en Muller nam Ajax vervolgens het initiatief. Tot tweemaal toe kwam Da- nielsson alleen voor doel, maar Scholtz greep goed in. De Duitse doelman maakte in de 38ste minuut echter een foüt. Hij liep onder een hoge.bal door, waardoor Nuninga kon inlopen. Direct na rust dreigde het rumoerig te worden door een serie overtredingen van Ajax-spelers (vooral Pronk) tegen het duo Claessen/Kapelmann. Ajax be hield de betere kansen, maar de ge lijkmaker bleef uit, ook al omdat Her mann Dung een schot van Nuninga uit het verlaten doel trapte. HARDERWIJK De tweede etappe van de wielerdriedaagse van Harder wijk, heeft wederom een overwinning opgeleverd voor Piet Hoekstra, die hiermede zijn leidende positie heeft ver stevigd. Alleen Joop Zoetemelk, die als tweede finishte in dezelfde tijd als de winnaar, heeft in het algemeen klasse ment geen achterstand. De andere fa voriet, Harm Holstege, volgt op enkele seconden, dus er is in de laatste etap pe nog van alles mogelijk! Het is moeilijk te zéggen of de uit slag er anders had uitgezien, als er in de laatste bocht geen valpartij was ge weest. In ieder geval werden Wicher Vlot en de rappe sprinter Freddie Niemey- er er het slachtoffer van, want zij za ten beiden in de sterke kopgroep van negen renners, die een kleine voor sprong op het peloton hadden weten te behouden. De kopgroep bestond uit: Piet Hoekstra, Joop Zoetemelk, Wicher Vlot, Jan Vlastuin, Piet v. d. Kruys, Harmen Holstege, Freddie Niemeyer, Gerrit Leferink en de verrassend goed rijdende Danny Brink, de Zuidafri kaan die reeds geruime tijd in Harder wijk onderdak heeft gevonden, omdat hij in Nederland, nadat hij ook reeds in België diverse wedstrijden had gere den, graag tot betere prestaties wilde komen. Tot dusver heeft Danny het ge luk nog niet aan zijn zijde gehad en we hopen voor hem, dat hij in de toe komst nog betere resultaten kan beha len. Onze nationale kampioen Fedor den Hertog ging reeds vroeg in de aanval, want in de beide eerste ronden kwam hij als eerste door. Piet Hoekstra was op z'n qui-vive en ging met Freddie Niemeyer en Gerrit Leferink met Fe dor mee en enkele ronden later was 't gehele veld weer bij elkaar. In de eerste fase van de strijd was de drager van de Gle Mars-trui, Piet Hoekstra bijzonder actief en hij contro leerde voortdurend de uitlooppogingen. Ook deze avond waren er weer een bij zonder groot aantal premies, waarvan vele ook door wielerenthousiasten langs het parcours werden aangeboden. Har- men Holstege ging met de grootste buit strijken, maar Freddie Niemeyer, Piet Hoekstra en Willem Holstege zorgden ervoor dat zij hun deel uit de vette premiepot konden veroveren. In de drieëntwintigste ronde kwamen J. de Wit, H. Gorter, J. Nijhof, Piet v. d. Kruys en Freddie Niemeyer met 'n geringe voorsprong over de meet, maar ook deze vluchtpoging leverde niet het gewenste resultaat op. Opnieuw werd er gedemarreerd en nu met succes, want het zevental dat in de 38e ronde in de aanval ging, slaagde erin om een kleine voorsprong van 7 seconden geleidelijk uit te brei den tot een maximum van 28 secon den. Piet Hoekstra, die uitstekend in vorm is, ging samen met Joop Zoete melk, Gerrit Leferink, Harmen Holste ge, Jan Vlastuin, Danny Brink en Freddie Niemeijer in het offensief. Piet van de Kruijs en Wicher Vlot konden na veel inspanning aansluiting krijgen bij de koplopers. Het peloton bleef echter attent, zodat de voor sprong met nog 12 ronden te rijden steeds kleiner werd. Met nog drie seconden te rijden was de voorsprong van de negen koplopers geslonken tot 12 seconden. In de vol gende ronde hadden Piet v.d. Kruijs en Gerrit Leferink een klein voor sprong op hun medevluchters, maar bij het ingaan van de laatste ronde de marreerde Harmen Holstege met» Ger rit Leferink en Piet Hoekstra aan zijn wiel. Ook Freddie Niemeijer zat in een fraaie positie om in de eindsprint zijn beslssende slag te slaan, maar het was bijzonder jammer voor hem, dat hij met Wicher Vlot in de laatste bocht ten val kwam. Piet Hoekstra liet zich de fraaie kans op de overwinning niet ontnemen, want op het laatste rechte eind naar de finish versloeg hij Joop Zoetemelk in de sprint. Jan Vlastuin kwam op verrassende wijze op de 3e plaats, met 7 seconden achterstand. Danny Brink werd op fraaie wijze 4e en kreeg daarmee de beloning voor zijn goede rijden in deze etappe. Har men Holstege won de sprint van het peloton, dat juist in de laatste ronde, mede door de verwarring tijdens de valpartij nog aansluiting kon krijgen met de laatste renners uit de kopgroep. Wicher Vlot en Freddie Niemeijer hadden flinke schaafwonden aan ar men en benen opgelopen, maar mis schien kunnen zij in de laatste etappe toch aan de start verschijnen. Freddie was er ondanks de valpartij toch nog in geslaagd, om zich als 7e te klasseren. Een fraaie prestatie van deze sterke jongen uit Hengelo. Piet Hoekstra kreeg een nieuwe gele trui van Herman Krott en bloemen plus Mars-verrassing van de charmante Rondemiss mevr. Op 't Einde. BRUSSEL. Nederlandse amateur- wielrenners hebben donderdag twee courses in België gewonnen. Jan Krekels won in Halen een weg wedstrijd over 148 km in drie uur 28 min. Tweede werd hier de Belg Jan van Nueten in dezelfde tijd. In Willebroek werd René Pijnen eer ste in een wedstrijd over 108 km, voor de Belg Herman Vrijders en de Neder lander Cornells van Dorst, allen in de tijd van twee uur 14 minuten. AMSTERDAM Slechts tweemaal gingen op de eerste avond van de na tionale roeikampioenschappen ploegen of skiffeurs over de Bosbaan. Maar even zovele malen waren er levensgro te sensaties te noteren. Ten eerste versloeg Harry Droog Mexico-kandi- daa't Jan Wienese en ten tweede zorgde Triton eindelijk voor een degelijk re sultaat door de vier met stuurman te winnen voor de combinatie Amstel- Skoll. Een wel zeer ontspannen Wienese informeerde vlak voor de start bij Droog of hij wel goed had geoefend voor deze skiff wedstrijd, omdat Droog zich dit seizoen immers, samen met ploegmakker Van Dis, meer toegelegd heeft op de dubbelscull. Even laconiek antwoordde Droog, dat Wienese dat tijdens de race wel zou merken waar na beide heren door starter De Voogd tot de orde van de dag werden geroe pen. Vijf skiffeurs en één twee met stuur man maakten zich klaar voor de start; een wat merkwaardige situatie veroorzaakt door het meeroeien van Van Nes en Suselbeek, die in hun eigen nummer geen tegenstand hadden. Tot veler verbazing ging Droog er fel tegen aan, daarmee kennelijk Wie nese danig verrassend. Een lange vol gers-karavaan werd getuige van een open strijd, waarbij beide skiffeurs om beurten de leiding hadden. Een luid applaus was de beloning voor Droog, toen hij door een kundig en vermetel uitgevoerde eindspurt Wienese een ne derlaag en een zware morele kater had toegediend. Een jaar geleden begon tijdens de nationale 1967 voor Triton de ellende. Een verrassend goed Laga (nog met Van Nes en Suselbeek op de slagplaat sen) gaf de Utrechters toen klop en het luidde een periode van louter te leurstellingen voor Triton in. Groot moest de voldoening in het Utrechtse kamp zijn geweest, toen bleek, dat Rouwé en zijn mannen zich juist op tijd bleken te hebben hersteld. Aanvankelijk leidde Laga, ditmaal aangevoerd door Mullink, maar de laatste loodjes wogen bij de Delftena ren te zwaar. Ook de Nereus-vier met Kloosterman op slag, die men alge meen als favoriet voor de overwinning had beschouwd, moest buigen. De uitslagen waren: Skiff: 1. Harry Droog (Proteus) 7.12.8, 2. Wienese (De Amstel) 7.13.8, 3. Van Dis (Willem III) 7.25.6, 4. We gener Sleeswijk (De Hoop) 7.40.0, 5. Stokvis (Nereus). Twee met stuurman: 1. Laga (Van Nes - Suselbeek en Rijnders Stuur man) 7.21.9. Vier met stuurman: 1. Triton (Rou wé, Hartsuiker, Dronkert, Brummel- man en stuurman Weekhout) 6.36.06, 2. De Amstel-Skoll 6.39.3. 3. Nereus 6.39.8 4. Nereus/De Amstel 6.40.4, 5. Laga 6.44.5. QUEBEC Zes van de belangrijkste amateurtennissers ter wereld zullen deelnemen aan het vierde jaarlijkse in ternationale toernooi van Quebec, dat van 19 tot 25 augustus wordt gehouden. Voor de derde achtereenvolgende is de Spanjaard Manual Santana als eerste geplaats. Verder komen Tom Ok ker, Thomas Koch, Ramanthan Krish- nan, Nicola Pietrangeli en Mike Belkin. NEW YORK De Amerikaanse at leet Earl McCullough, mede houder van het wereldrecord op de 110 meter en 120 meter yards horden en groet favoriet voor een gouden medaille tij dens de Olympische Spelen van Mexi co, heeft een profcontract getekend, dat hem voor drie jaar aan de Foot- ballclub de Lions uit Detroit verbindt. McCullough verklaarde tijdens Olympische selectiewedstrijden in Los Angeles dat hij tot na de Spelen zou wachten met prof worden. Het is vrij aannemelijk, dat de druk, die op alle gekleurde Amerikaanse atleten wordt uitgeoefend door de leiders van dè boycotbeweging van de Spelen, er de oorzaak van is dat McCullough direct het profcontract tekende. In feite is het uit de Amerikaanse ploeg vallen van McCullough een dubbel verlies voor de Verenigde Staten, want hij zou waarschijnlijk niet alleen gestart zijn op de 110 meter horden, maar ook op de 4 x 100 meter estafette. Harry Droog, die gisteravond bij de opening van de Nederlandse roeikampioenschappen de Mexico-kandi- daat Jan Wiennese gedecineerd klopte. DEN BOSCH De eerste divisie club FC Den Bosch heeft donderdag avond op eigen terrein met 0-3 van het Haagse ADO verloren. Bij de rust leid de ADO met 0-1 door een doelpunt van Aarts in de 32e minuut. In de tweede helft van deze vriendschappelijke ont moeting, bijgewoond door 5000 'toe schouwers en gespeeld in de stromende regen, scoorden Aarts (65) en Giesen (80). VAMBURG Na de uitschakeling van Tom Okker bij de open tennis kampioenschappen van West-Duitsland, sneuvelde donderdag op de Hamburg- se Ratherbaum bijna weer een van de favorieten. De als derde geplaatste Australiër John Newcombe, vorig jaar Wimbledon-finalist, had met zijn 31- jarige landgenoot Mal Anderson bijzon der veel moeite. Newcombe verloor in deze partij voor de achtste finales de eerste twee sets 4-6 4-6 en kwam in de derde set met 5-6 achter. In de twaalfde game miste Anderson bij 30-30 de twee ballen die hem van winst scheidden, verloor voor de eerste keer zijn servicegame en kon toen zijn schitterende spel, dat hem tien jaar geleden op de tweede plaats van de wereldranglijst bracht en dat twee sets herleefde, niet meer continueren. Met 8-6 6-4 6-1 besliste Newcombe tenslotte de partij. Ook de onlangs prof geworden Ame rikaan Martin Riessen bereikte de kwartfinales. Hij versloeg op het cen tre court de Westduitser Ingo Buding met 7-5, 8-6 6-1. Later plaatsten zich ook de Westduit ser Wilhelm Bungert en de Zuidslavi- sche prof Nicki Pilic voor de kwartfi nales. Bungert versloeg moeiteloos de Japanse Davis Cup-speler Koji Watana- be (6-3 6-3 7-5), terwiji Pilic met 4-6, 6-3 6-4 6-1 van de Hongaar Istvan Gulyas won. De belangrijkste overige uitslagen van donderdag zijn: damesenkelspel: achtste finales: PRAAG. Het Arnhemse stedelijke handbalteam heeft donderdagavond in Praag de eerste wedstrijd voor een In ternationaal Toernooi verloren. Tegen Slavia Praag gingen de Arnhemse he ren met 127 ten onder. In een vriend schappelijke wedstrijd verloren de Arn hemse dames met 2012 (80) van Hradec Kralove. ADVERTENTIE WÊÊR Volkswagen komt dit jaar met een volkomen nieuw uitgedachte en geconstrueerde wagen, de VW 411. Het is de eerste VW, die ook in een vier- deurs-uitvoering leverbaar is. De VW 411 wordt aangedreven door een vlakke luchtgekoelde vier- cilinder boxermotor achterin de wagen van 1700 cc en met twee carburateurs. De maximumsnel heid van de auto is volgens fabrieksopgave 145 kilometer per uur. De nieuwe auto kreeg een zelfdragende carros serie, die door scheidingswanden in drie cellen is verdeeld: de voor- en achterpartij, die de schok bjj een eventuele botsing opvangen en de passagierscel. De VW 411 is uitgerust met grote 15" wielen met radiaalbanden, met een tweekrings-remsys- teem en met schijfremmen vóór. De stuurkolom en het stuur hebben speciale veiligheidselemen ten. Judy Heldman (VS) - Gail Sherriff (Austr.) 6-2, 4-6, 6-2; Pat Walkden (Z. Afr.) - Winnie Shaw (GB) 7-5, 7-5; Helga Niessen (W. Did.) - Vera Vopic- kova (Tsj. SI.) 6-4, 1-6, 6-2; Edda Bud ding (W. Did.) - Elena Subirats (Mex) 10-8, 7-5. Tom Okker bereikte met zijn Ameri kaanse partner Martin Riessen de hal ve finales herendubbelspel. Zij versloe gen het Tsjechische duo Kodes/Holecek met 6-2, 6-4, 6-2. BONN De Westduitse ambassa deur in Moskou zal ter verantwoording geroepen worden over een beweerde opmerking dat West-Duitsland openlijk moet toegeven „20 miljoen Russen ge dood te hebben", aldus deelt het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn mee. Ambassadeur Helmut Allardt werd geciteerd in een vraaggesprek in Mos kou, dat gepubliceerd werd in de „Köl- ner Stadt Anzeiger" verklaard te heb ben, dat een dergelijke erkenning de atmosfeer tussen Bonn en Moskou zou zuiveren. Allardt zou voorts gezegd hebben: „Wij hadden het non-proliferatiepact al ondertekend moeten hebben, om het wantrouwen van de Russen weg te ne men" en er aan toegevoegd hebben: „onafhankelijke atoombewapening van de federale republiek zou een reden tot oorlog voor Moskou' zijn". Een woordvoerder voor het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei, dac de ambassadeur bevel gegeven is een rap port over zijn opmerkingen aan Bonn te sturen. LONDEN Het Britse leger blijkt een overschot van 650.000 paar laar zen te hebben. Een Lagerhuiscommissie die zich met deze kwestie bezig houdt, kreeg te horen, dat het overschot een ge volg is van het feit dat de recruten nu grotere voeten hebben dan vroe ger. Ook zou men èr geen rekening mee hebben gehouden, dat in 1962 de dienstplicht werd afgeschaft. Tenslotte is het overtollige schoei sel van een verouderd type. Hoewel de commissie pleitte voor een snelle afhandeling van de zaak, vond zij ook dat rekening moest worden ge houden met de bezwaren van de fa brikanten tegen een tegelijk op de markt brengen van de 650.000 paar. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken heeft plannen voor de bouw van een nationaal dia betes-centrum. Voorlopig is het de be doeling dat het centrum twee- tot drie honderd bedden zal bevatten. Met de bouw zal waarschijnlijk een bedrag van twaalf tot zestien miljoen gulden gemoeid zijn. Voor ,de bouw van een tweede paviljoen voor suiker zieke kinderen zijn uitgewerkte plannen klaar. Het zal komen te staan op het terrein van het kinderhuis Bos en Duin in Huis ter Heide. De vereniging telt nu onder de onge veer 125.000 mensen die in Nederland aan suikerziekte lijden, 27.500 leden. BRUSSEL Voor de tweede maal binnen 24 uur bleken donderdag in België schilderijen ter waarde van ver scheidene miljoenen franken te zijn ge stolen. Onbekende inbrekers ontvreemd den uit een villa aan de rand van Brus sel twintig werken, waaronder schilde rijen uit de scholen van Breughel en Rubens en een houtplastiek uit de vijf tiende eeuw. De eigenaar ontdekte de diefstal bij terugkeer van een vakantie. In de nacht van dinsdag op woensdag werden bij Brugge door onbekenden vijftien waardevolle schilderijen gestolen.

De Vallei | 1968 | | pagina 11