Veenendaals dagblad Keuze van Agnew een verrassing Republikeinen: „Wij winnen" Buiten ONLUSTEN IN MIAMI NEMEN NOG TOE Johnson is ziek Man stak en schoot twee barbezoekers dood Dertig ton babyvoedsel op weg naar Biafra Q Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verdachte van grafschending vrijgelaten BISCHOT Rockefeller was eerst boos Bejaarde man na aanslag dood Twee indringers kropen bij meisje in bed Re eption dc la Nou velle Mode. De nieuwe najaarsmode is gearri veerd. mevrouw; zij staat •vooral in het teken van de neo-romantiek met veel la Chanel in man telkostuums en winter mantels. De V-hals lijn als mode-accent in ja*- ponnen en deux-pièces. Veel leer. Ook in over- gooiers. vest-rok ensem bles en mantels. Italië brengt u onvergelijkbare breimode. Maar er zijn meer nouveauté's waar u kennis mee moét ma ken. Ons vernieuwde modehuis in Utrecht en onze halfjaar-jonge ves tiging in Apeldoorn bie den u daartoe ruim schoots de gelegenheid. U bent welkom! Twee anderen en dader gewond Brit en Duitser verdronken Enkele opklaringen REBELLIE BOOS Kwartel en mens HUMPHREY „ZE GAVEIS HUIS FOUT SI ET TOE99 ONDERHOUD MOORDPARTIJ OP AMSTERDAMSE ZEEDIJK GESPREK Waarom zij niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur Bur voof redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 9 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I86 MIAMI De republikeinse kandi daat voor het Amerikaanse president schap Richard Nixon heeft gisteren Spiro Agnew, de gouverneur van Ma n-land, gekozen tot kandidaat voor het vice-presidentschap. Richard M. Nixon heeft donderdag avond zijn tweede republikeinse kan didatuur voor het presidentschap aan vaard met een rede, waarin hij de verheugde gedelegeerden zei: „dit maal gaan wij winnen**. De gedele geerden juichten vijf minuten, voordat zij Nixon in de gelegenheid stelden zijn rede te beginnen. „Wij gaan winnen", zei Nixon, „om dat de natie verdeeld is en roept om het soort leiding, dat de republikeinen kunnen bieden." Hij zei met mevrouw Dwight D. Ei senhower gesproken te hebben. Zij ver klaarde, dat de oud-president geheel met de conventie meeleefde. „Laat ons deze verkiezingen om der wille van Ike winnen", riep Nixon. Hij sprak woorden van lof voor gou verneur Spiro T. Agnew van Maryland en zei dat het tijd is, dat de macht in de steden en staten hersteld wordt. Nixon zei, dat enorme aantallen Ame rikanen goed en fatsoenlijk zijn. Zij vor men de ruggegraat van de natie en le veren de vechters in haar legers. „Deze natie zal gegn goede natie voor ons zijn om in te leven tenzij zij goed is voor alle Amerikanen", zei hij. Nixon zei, dat de grote groep „vergeten Amerika nen" nooit gehoord wordt. „Wanneer een natie zo groot als Amerika, verzeild is geraakt in een oorlog als de Viet namese. steekt, de misdaad de kop op en kan de president der Verenigde Sta ten niet naar het buitenland of naar on ze steden reizen zonder vrees voor ge weld. Daarom is thans de tijd voor een nieuwe leiding in de Verenigde Staten aangebroken". Gouverneur Spiro T. Agnew van Ma ryland heef'l de republikeinse kandida tuur voor het vice-presidentschap aan vaard met de belofte, dat hij „hard zal vechten om de republikeinse partij de leiding te geven". Voordat hij het po dium betrad, waarop hij woensdagavond Richard M. Nixon tot kandidaat voor het presidentschap uitriep, moest Ag new een kleine rebellie tegen zijn keu ze tot kandidaat voor het vide-presi- schap afweren. Een gedelegeerde uit Nevada stelde gouverneur George Romney van Michi gan kandidaat, maar de gedelegeerden hechtten met overweldigende meerder heid hun goedkeuring aan de keuze van Nixon. Agnew zag er zelfverzekerd uit, hoe wel hij zei door Me kandidatuur verrast te zijn. „Ik heb geen tijd gehad een rede voor te bereiden", zei hij. Gouvernepr Nelson A. Rockefeller heeft zijn ergernis over de Richard Nixon's keuze van zijn vice-president J CVuwen/ang heeft de kwartel als ge- liefd jachtobject gegolden, doch J door de niets-ontziende verdelging in J de landen rond de Oude Wereldzee, waar de hoentjes doodvermoeid J door de trek neerstreken, zoals Z reeds uit het bijbelse verhaal van de kwakkelen in de woestijn blijkt, nam het aantal van jaar op jaar af en werd J de soort in 1923 uit de Jachtwet ge- Z schrapt. Men beoefende niet langer j het „weispel op kwartels met steek- 5 garen en vliegnet" ener vroegere ge- S neratie. Hoeveel van dit kleine veer- wtld in zuidelijke landen werd gevan- 5 gen, blijkt uit het bekende boek „San j Michele" van Axel Munt he, waarin Z staat dat het eiland Capri gedurende eeuwen de zetel was van een bisschop, J die geheel onderhouden werd met de Z opbrengst der ontelbare slachtoffers j en de Kwartelbisschop heette. Men j kende hier te lande kwartelaars (van- J gers), kwartelfluitje of -beentje (lok- her), -kooi, -sprei en -hond, doch het is alles verleden tijd. Gaarne hield J men de wachtel in een speciale kooi j met uitstekend gecapitonneerd bal- kon, die aan het huis werd gehangen en waaruit het haantje zonder ophou- Z den zijn dactylus-roep liet klinken. Va- 5 der Cats spreekt van „quackelbeen en loose vogelpijpen", voorts kennen we nog „zo doof" en „zo vet als een kwartel". In het geluid hoorde de bui- J tenman „vlug uit bed, vlug uit bed.'", Z de Engelsman „Wet my feet" en de Fransen „Paie tes dettes". Lange tijd nam het boerenvelk voorts aan. dat Z de kwartelslag verband hield met de j korenprijs. Hoorde men de vogel in 't J graan, dan telde men nauwgezet de Z slagen en wist, dat de prijs der rogge zoveel guldens zou bedragen, als de j kwartel zich achter elkaar liet verne- Z men. Dit volksgeloof leefde o.m. in j Drente en vormt een bewijs, dat de kwartel eenmaal in 't geheel niet zeld- Z zaam moet zijn geweest. 0 9-8-'68 A. B. WIGMAN Een recente foto van Richard Nixon (rechts) met gouverneur Spiro Agnew van Maryland, die hij als „running mate" in de presidentsverkiezingen heeft geko zen. BERGEN OP ZOOM. Vannacht is dc 74-jarige C. P. J. M. Rogier zonder hij kennis tc zijn gekomen in het St. Elisabetth-ziekenhuis te Tilburg aan zijn verwondingen overleden. In de nacht van zaterdag op zondag werd hij het slachtoffer van een aanslag in zijn villa in Bergen op Zoom. De heer Rogier was directeur/eige naar van de N.V. Rogier Nerincx Richter Machinefabriek en Ijzergiete rij. Voorts was hij beschermheer van vele verenigingen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. overwonnen en is donderdagavond op de conventie verschenen om enkele woor den te spreken en daarmee de harmo nie binnen de republikeinse partij te be vorderen. Eerder hadden medewerkers van Rockefeller gezegd, dat deze zo ge griefd was door Nixon's keuze van Ag new voor de nominatie tot vice-presi dent dat hij direct uit Miami Beach wil de vertrekken en de conventie de rug toekeren. Rockefeller zou de keuze van Agnew, die vroeger tot zi^n^ aanhang behoorde, als een weloverwogen belediging van de kant van Nixon hebben gevoeld. In het openbaar heeft Rockefeller geen commentaar willen geven op Nixon's keuze. Hij heeft zich beperkt tot de op merking „de kandidaat voor het presi dentschap heeft het recht de man te kie zen die hij zich als vice-president wenst." Vice-president Hubert Humphrey, van wie wordt verwacht dat hij door de de mocratische conventie in Chicago kan didaat voor het presidentschap zal wor den gesteld, heeft donderdag gezegd te geloven, dal mj liïf'y|e republikeinse kandidaat Nixon „een doelmatige, des kundige en intelligente campagne" te gen elkaar zullen voeren als hij tot kan didaat wordt gekozen. Humphrey zei echter te verwachten van Nixon te winnen. Humphrey had Nixon na diens benoe ming telefonisch geluk gewenst. HASSELT In een helblauw mini- jurkje, met blote benen en een hals snoer om van dikke rode en witte hou ten kralen, kwam dc 45-jarige Hans van Ham gistermiddag de gevangenis van Hasselt uit. „Hier heb je nu de grafschender" zei hij schertsend. Maandag 15 juli was hij in het Duit se Werl door de Belgische politie ge arresteerd. Hij werd ervan verdacht de grafschender te zijn. Gisterochtend, bijna een maand na zijn gevangenne ming, kwam de onderzoekrechter in Hasselt tot de conclusie, dat er niet voldoende termen meer aanwezig wa ren om hem nog langer in voorarrest te houden. „Ze hebben mij niet gezegd dat ze zich hebben vergist", zei Hans van Ham ons. „De directeur van de ge vangenis heeft alleen tegen mij ge zegd: „Van Ham, ik heb goed nieuws voor je. Vandaag kom je vrij". Ik heb toen een heleboel stukken moeten ondertekenen. Ik weet niet wat ik allemaal ondertekend heb. Ik wilde mij echter een beetje soigneren, maar van elf uur tot kwart over een heb ik ik op mijn kleren zitten wachten. Toen was er geen tijd meer, zeiden ze. Ik moest er voor half twee uit zijn en ik werd gewoon op ftraat gezet". Men zie ook elders in dit nummer: „Ik kan .niet tegen krassen van krijt". HILVERSUM In Hilversum heeft de politie twee mannen gearresteerd die gisternacht aan de Hoge Larense- weg hebben geprobeerd een 21-jarig meisje in haar slaapkamer aan te ran den. De 26-jarige W. van de B. en de 45- jarige J. S. waren om ongeveer half twee door het op een kier staande raam binnengedrongen en bij het meis je in bed gekropen. Ze werd wakker toen een van de mannen haar betast te. Het meisje trapte wild om zich heen, klom uit hét raam en riep om hulp. Spoedig ontstond er een oplóop. Te midden van de menigte vroegen twee mannen waar al het tumult voor dien de. Het meisje herkende in. hen de da ders. Ze werden in de kraag gegrepen en aan de politie overgegeven. MIAMI Het aantal doden als gevolg van onlusten in Miami is vandaag geste gen tot drie. De gewelddaden, die zich gisteren beperkten tot de ncgerw(jk van Miami, z(jn vandaag uitgebreid tot de zakenwijk en een gebied even ten zuiden ervan. Gisteren werden twee mensen doorgeschoten, meer dan twintig gewond en tweehonderd gevangen genomen. Vandaag werd een neger gedood by een schietpartij met de politie. Het 'scherpe geluid van lichte wa pens en de zwdre knallen van geweren weerklonken langs de 62ste straat waar woensdagavond voor het eerst in de moderne geschiedenis rassenonlusten uitbraken. De politie in de roerige wijk vroeg om granaten, meer munitie, traangas en ziekenauto's. Da nationale garde werd snel ter plaatse gevoerd. De eerste schoten weerklonken om ongeveer half vier in de middag, plaat selijke tijd toen de politie achter een rij patrouillewagens hurkte. De poli tieagenten zeiden een vuurgevecht te leveren met iemand in een huis van drie verdiepingen. Toen de politie-agenten zich terug trokken werd het blok afgegrendeld en reed een pantserwagen de wijk in en spoot wolken traangas uit. Maar de negers, hoestend en kuchend ten gevolge van het gas, gin gen door met plunderen en stenen gooien... De politie rende de straat op en neer en verjoeg negers met traangas- bommen. Terwijl een patrouillewagen wegreed zag men een blanke politie agent die zich boog over een neger op de achterbank en hem bewerkte met beide vuisten. Twee negers, een sluipschutter en een voorbijganger, werden gedood tij dens de vuurgevechten. Een derde ne ger werd gedood op een dak, van waar hij in het wilde weg op het pu bliek op straat schoot. Tenminste zeven gewonden moesten in de ziekenhuizen van de stad worden 'opgenomen. Een 50-tal arrestaties we gens ovetreding van het uitgaansver bod en ophitsing, werden verricht. De politic van Detroit heeft meege deeld dat een aantal sluipschutters donderdag een staatspolitieman heeft gedood en twee plaatselijke politie mannen hebben gewond. In de daar opvolgende achtervolging hebben de politiemannen een jonge neger neerge schoten. Het gevecht had plaats toen al vier nachten hier en daar in Inkster, een voorstad van Detroit, was geschoten en enkele brandbommen tot ontplof fing waren gebracht. ADVERTENTIE VOORDE VROUW Viedenbuta 6 Utrecht Deventerstraal 111 Apeldoorn- OUDDORP De 20-jarige Herbert Franse uit Hechele in (Duitsland) is donderdag bij het zwemmen in zee verdronken. Hij was in Ouddorp (Goe- ree) op een zeer gevaarlijke plaats, namelijk tussen twee strekdammen, gaan baden. De neergeschoten jongeman zou ge tracht hebben de politie te ontvluchten en zou geen acht hebben geslagen op waarschuwingen van de politie. Detective Robert Gonser, 34, van de staatspolitiepost van Detroit werd door een geweerkogel in de rug gedood. SAN ANTONIO (Texas) President Johnson, die uit het ziekenhuis voor on derzoek kwam. heeft vandaag bekend gemaakt dat hij aan diverticulitis lijdt een ingewandsaandoening. Hij deelde verder mee, dat hij voor verder onderzoek naar het medisch centrum van het leger, Brooke, zal te rugkeren. Hij bracht er twee dagen door. Johnson zei zich „uitstekend" te voelen. In een verklaring van zijn lijfarts, viee-admiraal George G. Burkley wordt gezegd, dat de algemene lichamelijke toestand van Johnson „ruim binnen de normale grenzen ligt". De ziekte kenmerkt zich door het ver schijnen van zakjes aan de binnenkant van de dikke darm. Zij wordt vaak chirurgisch behandeld en het is niet bekend of in het geval van Johnson operatie noodzakelijk is. Burkley zei in zijn verklaring, dat reeds sedert 1960 bekend was dat John son aan de ziekte leed, hoewel dit van daag voor hetf eerst bekendgemaakt werd. Johnson zei, dat hij volgende week weer naar het ziekenhuis gaat voor verder onderzoek waardoor hij 48 uur tevoren op een dieet van vloeibaar voedsel moet gaan. Donderdag b/acht hij 4Vt uur door in het medisch centrum. Dinsdag was hij er vijf uur'voor zijn jaarlijkse lichaams- onderzoek. De stenen die eerder waargenomen werden in de linker nier zijn er nog en er is geen noemenswaardige verande ring in te bespeuren. Johnson, die op zijn boerderij in Texas rust houdt zal vandaag met vice- president Hubert Humphrey een onder houd hebben. Sommige waarnemers menen hier een teken in te zien, dat Johnson be trokken gaat raken in de wedloop om het presidentschap. Humphrey, die dingt naar de demo cratische kandidatuur voor dit presi dentschap zal in het weekeinde in Texas een campagne voeren. Zijn voor naamste tegenstander, senator Eugene McCarthy, zal vandaag in Texas een campagne beginnen. AMSTERDAM Een wilde moordpartij, waarbij twee doelen vie len en drie personen min of meer ern stig werden gewond, heeft donderdag avond de rosse buurt van Amsterdam urenlang in zijn greep gehouden. Het drama begon tegen half negen, toen de 34-jarige in Paramaribo geboren en op de Zeedijk wonende Waldy Hong A-fat zich in het café „Joke's Place" ongevraagd bemoeide met een gesprek. De gevolgen waren rampzalig: op het plaveisel van de Zeedijk lagen weinige minuten later de lichamen van de 19- jarige mevrouw Johanna A. M. Sips- ma-Koopmans en de 20-jarige matroos van de Koninklijke Marine Johan Bij- Ie veld De vrouw was door YValdv met een korte bajonet in de linkerzijde gestoken en bloedde dood midden op de weg, om dat niemand het aandurfde haar tc hulp te snellen. De matroos werd, terwijl hij wegliep, door Waldy met een 12 mm colt in de rug geschoten. Hij was op slag dood. Nog was dit drama niet ten einde. In een ander café werd de 30-jarige bar juffrouw Margot Schnitzler uit Keulen door Waldy in de rug geschoten, ter wijl inmiddels ook al de 32-jarige uit Haarlem afkomstige Surinamer Ro nald R. G. Melchiot door Waldy met de bajonet in de rechter schouder was ge stoken. Het einde kwam, toen de politie de woning van Waldy in een pand op de hoek van de Zeedijk en de St. Olofs- steeg binnendrong en daar in -de keu ken de dader zwaar gewond aantrof. Hij had schotwonden door de keel en in de buik en een steekwond. Het ver moeden bestaat, dat hij getracht heeft zelfmoord te plegen. De beide andere gewonden maakten het vannacht rede lijk wel. Waldy lag toen op de operatie tafel en was er volgens de politie, zeer ernstig aan toe. De levens van twee mensen hadden gespaard kunnen bltfven wanneer Wal dy niet tussenbeide was gekomen in een gesprek tussen mevrouw Sipsma en de marineman. Die zaten aan de bar in Joke's Place, enkele krukken van el kaar verwijderd, en voerden een ge sprek over een zekere Eddy. Waldy kwam op dat moment binnen en begon ruzie te maken met Bijle- veld. Het liep zo hoog dat Waldy de marineman een klap in het gezicht gaf, waarbij Bijleveld, die een brandende sigaret in" de mond had, vrij ernstig ge wond moet zijn geraakt. Mevrouw Sips ma begon hierop Waldy uit te schelden. Haar „Je bent een schoft" bracht Wal dy tot razernij. Hij gaf haar een klap in het gezicht en toen zij reageerde met Een barmeisje. wbrctï oriflerstihihcl. na bij de schietpartij in Amster dams rosse beurt door een kogel in de rug te zijn getroffen. O „Wat is dat laf" trok hij de bajonet en stak haar in de linkerzij vlak onder' de borst. Mevrouw Sipsma strompelde naar buiten en zakte voor het café in el kaar. Inmiddels was de marineman naar buiten gerend en weggelopen in de richting van de Prins Hendrikkade. Hij kwam niet ver. Waldy trok name lijk een 12 mm coltpistool en loste en kele schoten in zijn richting. Bijleveld werd in de linkerbovenborst en in de maag getroffen en was op slag dood. Men zie verder elders in dit num mer. mmmnmts&errr- DEN HAAG De 28-jarige Engels man William A. Crosby is donderdag bij Kijkduin in de Noordzee verdron ken. De Engelsman, die met vrienden op „Ockenburgh" kampeerde, was on geveer 25 meter uit de waterlijn in zee, toen hij in moeilijkheden kwam. Zijn vrienden sloegen alarm en tracht ten met politiemannen de drenkeling te redden. Zij slaagden hierin niet. Drie personen werden gisteren te Scheveningen uit zee gered. KIND VERONGELUKT -- De 6-jari- ge B. Damstra uit Bornwird .Westdon- geradeel, is donderdagmiddag dodelijk gewond, toen hij van het erf van zijn ouderlijke woning de weg opliep en werd aangereden door een personen auto. De jongen overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. SCHIPHOL Mei dertig ton ba byvoedsel aan boord is gisteravond een Boeing 707 van Transavia vertrokken naar Sao Tomé, het Portugese eiland voor de kust van Nigeria. Daar van daan zal de partij voedsel worden overgevlogen naar Biafra. De babyvoeding is verzonden in op dracht van een Amerikaanse katholieke missie. Maandag zal Transavia een tweede zending naar Sao Tomé bren gen. Of er nog meer zullen volgen, is niet bekend. Niet alleen Nederland toont zich be wogen met het lot van de Nigeriaanse burgerbevolking. In Duitsland bracht een actie van de gezamenlijke kerken twintig miljoen mark bijeen. Een nog lopende actie Ui Ierland heeft totnog toe 120.000 pond opgeleverd. Landelijke acties worden voorbereid in Frankrijk, Zwitserland en Finland. De Nederlandse kerken hebben tot nogtoe al ruim achthonderdduizend gulden ingezameld en beschikbaar ge steld voor Biafra. Het Nederlandsche Roode Kruis zond voor 345.000 gulden goederen en stortte een fors bedrag bij het Internationale Rode Kruis. Het Unesco Centrum Nederland heeft ruim 35.000 gulden uitgetrokken voor de hulp aan Biafraanse kinderen. De Neder landse regering heeft drie ton uitge trokken voor hulpverlening. Een grote menigte was samenge stroomd voor het huis, waaruit de dolle schutter op een brancard naar buiten werd gedragen. REEBOK DOOR VOORRUIT In Vaals is donderdagmiddag een reebok door de voorruit van een rijdende auto gesprongen. De bestuurder van de auto liep snijwonden in het gezicht op. De reebok moest ter plaatse worden afge- JTen rug van hogedruk strekt zich uit van het zeegebied tussen IJsland en de Britse eilanden over Midden- Scandinavië naar West-Rusland. In deze landen is het dan ook fraai weer met middagtemperaturen tot om streeks 25 graden. De rest van Euro pa wordt, uitgezonderd het Middel- landse-Zeegebied, beheerst door een lagedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven Tsjecho-Slowakije lag en dat gevuld is met vochtige, on stabiele lucht. Om dit druksysteem trekken rand- s to ring en over Duitsland in westelijke richting naar onze omgeving. Een dergelijke storing bracht donderdag middag en -avond, vooral in het mid den en Zuiden van het land, regen en onweersbuien, met plaatselijk meer dan 20 millimeter neerslag. De middagtemperaturen werden om streeks 22 graden. Inmiddels trekt genoemde rug van hogedruk van Scandinavië langzaam zuidwaarts. Voor zaterdag worden dan ook meer opklaringen verwacht, al zullen er, vooral in het binnenland, nog enkele buien vallen. De wind draait naar noordelijke richtingen en de temperaturen zullen in het alge meen dezelfde zijn als vandaag, maar in het Noorden iets lager. Morgen: zon op 05.16: onder 20.14 Maan op 21.17: onder 07.25 ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1