NA ZWARE VERLIEZEN Slechte stemming op de Betuwse fruitverkopingen Wageningen maakt povere indruk op De Salamander KERKDIENSTEN VEENENDAAL HIELD SCORE BEPERKT CHEVROLET De GOS is een synode die niets kan besluiten Meer peren dan appels Sparta ontmoet Dodewaard Opheusden tegen Linge Boys VOLGENDE WEEK BIJEEN Bevestiging Maatkleding E.B. verhuist s Oefenen VAN WOUT BLAUWKOUS RIJZADELS HOOFDSTELLEN LAARZEN ZONDAGSDIENSTEN p V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 Naar mijn smaak komt de poli tie straks in een aardig ge bouw te zitten. Eigenlijk een beetje tè aardig, als ik het zie in vergelijking met het gebouw aan de andere kant van de Vaart, waar het ongewapende deel van het gemeente-appa raat verblijf houdt. De functie in aanmerking genomen zou het materiaal waaruit het ge meentehuis is opgetrokken be ter bij de politie hebben gepast. De politiemannen hadden wat mij betreft gerust een beetje harder verpakt kunnen worden. Je mag aan de buitenkant ge rust zien wat er binnenin thuis hoort. Het is er met die twee gebouwen niet uitgekomen. Achter het bikkelharde beton zitten de niet-geüniformeerden en ach ter een vriendelijke steentjes gevel vandaan wordt de plaat selijke ordedienst geleid. Op het eerste gezicht lijken deze twee ambtenaren wereldjes op de verkeerde plaats terecht te zijn gekomen. Dat lijkt misschien zo, maar ik geloof dat er opzet in het spel is. We houden het immers de laatste jaren bij de leus^dat de politie onze beste kametpad is. Aan het gezicht van de politie wordt al een hele tijd gedok terd. De grimmigheid moet er af. De burgerij moet beseffen, dat zij er niet is om zich de pas door de politie te laten aangeven, maar dat de dien ders er juist zijn voor de men sen. Wanneer deze hulp en be scherming behoeven. Verschillende mensen hebben dat nog niet door. De oorzaak hier van is waarschijnlijk, dat er nog meer mensen op de bon gaan die een slippertje in het verkeer maken dan dat er ge spuis in kleine kamertjes wordt opgesloten. Maar die vergelij king gaat niet op. De zware jongens zijn wat minder in aantal dan de verkeersovertre- ders. En ook bereidt het soort dat kraakjes zet en soortgelij ke zaken misdrijft zich iets be ter voor dan het volk dat de kilometerteller boven de vijftig jaagt. De beroepsmisdadigers laat zich moeilijker pakken dan de verkeersovertreder. Toch staat de eerste soort vaak sportiever tegenover de politie dan de laatste. Er zijn men sen die voor één bonnetje van een paar tientjes een heel po litiekorps naar de eeuwige jachtvelden van de heilige her mandad verwensen. En daarom ook wordt er regel matig aan het imago van de sterke arm gemodderd. Ik vind die achtergrond wat afstralen van ons paleisje van justitie. Het heeft iets uitnodigends. Iets van „Komt u vrij binnen, het verplicht tot niets". Er zit iets in van een warenhuis dat op de verkeerde plek terecht is gekomen. Met een aange bouwde koffiebar. Alles mag er gezien worden. Met uitzonde ring van het uitbouwt je dan dat springt er wel even uit en daar in is iets van de norse diender van weleer bewaard gebleven. Zelfs de kleur van de stenen geeft aan wat hierachter verborgen ligt. „Van voren met twee deu ren en van achteren een sloot". De bajes. Nog kan men zijn kinderen aanschouwelijk voor stellen wat er gaat gebeuren als ze verkeerd willen. Maar het is slechts een onbetekend stukje van het geheel, dat de moeders hun kinderen zullen aanwijzen met de uitleg, „En dit, Jantje, is nu het huisje van oom agent". Misschien is dan wel één van die ooms zo on verstandig om achter het glas van de koffiebar met z'n pet te wuiven, ter wille van de pu blieke relatiën. Want dan gaat er iets kapot in Jantje. Hij wil later niet meer zoals zoveel voormalige Jantjes bij de „plisie". Voor hem is de sjeu eraf, want hij kan er geen greintje gezag meer in bespeu ren. En hij had immers later zo graag met een pet op de baas willen spelen over z'n trei terige straatgenootjes. Zo'n sectiekamer en een schietbiosc- oop zeggen 'em niks. En niet alleen omdat ze niet zo heel veel uitmaken op de prijs van de hele zaak. Z'n vader wel. Die wordt er iedere keer aan herinnerd als de gemeenschap een paar centen meer van hem opeist. Bijvoorbeeld voor de vuilnisbak. Hij had er één. Voor vijfentwintig gulden per jaar. Maar midden in de week zette 'ie een lengte van drie trottoirbanden vol met over tollig pakmateriaal uit z'n win kel. Dat ging voor niks de belt op. Nou valt ie in de sector „zakenvuil" met een bak op vier wieltjes waar nog niet eens alles in gaat, wat ie kwijt wil. Maar hij neemt geen duur dere bak. Wat er niet in gaat, komt op de brandstapel. Ach ter in z'n tuintje. Als de poli tie zo'n vuurtje tenminste toe staat. Wout Blauwkous. ADVERTENTIE en verder alles voor de PAARDESPORT HOOFDSTRAAT 15, VEENENDAAL (BIJ DE MARKT) TEL. 12869 KESTEREN In een niet bepaald enthousiaste stemming hebben talrijke ïruitkopers dezer dagen in vrijwel alle Betuwse dorpen publieke verkopingen van fruit op het hout bijgewoond. De door velen geleden zware verliezen op het harde fruit van de oogst 1967 en de daarop gevolgde zware verliezen, die aan de kersen van de oogst 1968 werden geleden, gepaard gaande met de abnormaal slechte prijzen van het vroege fruit op het ogenblik, waren er onge twijfeld oorzaak van, dat de kopers een zeer grote reserve in acht namen. Dit bleek ook duidelijk op de vele publieke veilingen. In vele plaatsen lieten de verkopers hun boomgaarden „ophouden", omdat hun fruitoogst niet kon opbrengen, wat ze er van verwacht ten. Ook bij de verkopers waren de verwachtingen beslist niet hoog gespan nen. Alleen de goede percelen hadden een wat grotere belangstelling. Met name de boomgaarden, waar nog wat goud renetten hangen, werden voor redelijke prijzen gekocht. Men schatte, dat de kopers voor dit produkt een kwartje tot dertig cent per kilo op het hout besteed hebben. De percelen met de meest gevraagde morderne rassen James Grieve, Cox's Orange Pippin, Golden Delicious en Jonathan vonden over het alge meen ook nog kopers tegen prijzen van 20 tot 30 cent per kilo naar taxatie op het hout. Hoewel dit, gezien de slechte prijzen op de veilingen van de vroege rassen, nog wel een redelijke prjjs lijkt-, is hjj evenwel voor de telers veel te laag en kan van een rendabele teelt beslist niet worden gesproken. In vakkringen wordt altijd beweerd, dat de produktiekosten van een kilo goe de appels en peren om de vijfendertig cent draait. Bij de thans bestede prijzen komt geen enkele teler aan deze pro- duktieprijs. Om dan maar niet te spre ken van de minder moderne en derhal ve ook minder gevraagde rassen. Boomgaarden met wat meer ouder wetse sortimenten men treft ze in het Betuwse land nog veel te veel aan werden voor prijzen van een dubbel tje en iets meer per kilo verkocht. Men behoeft geen rekenmeester te zijn om vast te stellen, dat deze prijzen voor de verkopers verre van rendabel zijn. Men treft in de Betuwe niet veel puur pere-percelen aan, zodat het uitermate moeilijk is om er achter te komen, wel ke prijzen men voor de peren betaalt. In veel boomgaarden staan een be perkt aantal perebomen tussen de ap pels. Er zijn dit jaar veel peren, in te genstelling met de appels, die over het algemeen een belangrijk lagere oogst dan in 1967 zullen opleveren. ADVERTENTIE Om, de F.B.-cup OPHEUSDEN Zaterdag om 6 uur speelt het Opheusdense Sparta de twee de wedstrijd in het kader van het Frans Beij er Cup toernooi. Dodewaard heeft wel een veer moe ten laten, omdat 3 vaste spelers uit het eerste elftal naar elders zijn vertrokken, maar zondag in Opheusden bij het ne- derlaagtoernooi van vv Opheusden bleek toch dat Dodewaard niet veel aan kracht was verloren, hetgeen de degradatie naar de afdeling Nijmegen zou doen vermoeden. Sparta gaat zaterdag een moeilijke wedstrijd tegemoet. Wie gemeend had dat de keuzecom- raissie van Sparta het elftal zou ver anderen en de zwakke rechtervleugel zou vervangen is bedrogen uitgekomen, want de opstelling wijkt niets af van die tegen Bennekom en is nu als volgt: d. C. v. Eist, a. E. Akkerman, G. Schaap, K. Schaap Pzn, m. M. C. Roe- lofsen, A. Peterse, v. D. Wevers, A. v. Ommeren, A. Huibers, B. v. d. Pol en J. van Kleef. VEENENDAAL Artsen Zaterdag 10 augustus Dr. G. J. Verschoor, J. G. Sandbrink- straat 2, tel. 12529. Artsen Zondag 11 augustus Dr. N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 211, tel. 10885. Apotheek Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. SCHERPENZEEL Artsen 10 en 11 augustus Dr. M. Pon, Hole voetplein, Scherpen- zeel, tel. 03497-1250. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. AMERONGEN Artsen Dr. L. S. W. v.d. Burg. Putakker 2, Leer- sum, tel. 03434-1388. (Voor de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker uit Leersum en Van Ommeren uit Eist wordt het a.s. weekend waargenomen door bo vengenoemde arts). RHENEN Artsen Dr. Stegeman. Herenstraat 69, tel. 08376- 2315, neemt het a.s. weekend in Rhe- nen waar. RENSWOUDE Artsen Dr. Heij, De Klomp 5, De Klomp, tel. 08387-200, neemt het a.s. weekend waar in Ederveen, De Klomp en Rens- woude. KESTEREN Artsen Dr. Guépin te Ommeren, tel. 03443-250, neemt het a.s. weekend waar in Om meren, Lienden en Kesteren. De dienst vangt aan zaterdagmorgen 9.00 uur. OPHEUSDEN Artsen Dr. Budding, te Opheusden, tel. 08887- 213, neemt het a.s. weekend waar in Echteld, Ochten, Dodewaard en Op heusden. De dienst vangt aan zaterdagmorgen 9.00 uur. RHENEN Wijkverpleging Zr. G. Feitsma, Nieuwe Veenendaalse- weg 53, Rhenen, tel. .08376-2381, neemt het a.s. weekend waar in Eist en Rhe- KESTEREN Wijkverpleging Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Keste ren, tel. 08886-210, neemt het a.s. weekend waar in Echteld, Ochten en Kesteren. OPHEUSDEN Wijkverpleging Zr. E.. de Winter te Opheusden, tel. 08887-210, neemt het a.s. weekend waar in Dodewaard en Opheusden. VEENENDAAL, RHENEN Tandartsen Spoedgevallen: tel. 08385-12945 EDERVEEN en omg. Dierenartsen Dr. Van Riessen, Dorpsstraat 18, tel. 08388-2557. Zondag 11 augustus VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Vollebregt uit Eemnes-Buinen; 17.00 uur: ds. Meijers uit Ermelo. Jul. Kerk, 9.30 uur: ds. Cazander uit Scherpenzeel; 17.00 uur: ds. Jongerden. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Lan- gerak; 17.00 uur: ds. v.d. Pol uit Ede. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. Cazander. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Cuperus uit Ede; 18.30 uur: ds. Meijers uit Ermelo. Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. Go- verts uit Naaldwijk. Veeneind, 15.00 uur: ds. Malenstein uit Eist; woensdag 14 augustus a.s., 19.30 uur: dhr. Van Ostende uit Op heusden. Dijkstraat, 14.45 uur: dhr. van Rossum uit Scherpenzeel. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: Student Van Beek uit Ede. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. N. O. Steenbeek uit Amersfoort; 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. IJtsma; 17.00 uur: ds. O verduin. Petrakerk: 9.30 uur: ds. Overduin; 17.00 uur ds. IJtsma. Geref. Kerk (Vrijgem.): Poortkerk: 9.00 uur: ds. Pool (bed. H. A.); 15.00 uur: ds. Veltman uit Zeist. Chr.-Geref. Kerk: Bethelkerk: 8.30 uur: ds. Bikker uit Utrecht; 17.00 uur: ds. Langbroek. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst; donder dag 15 augustus a.s., 19.30 uur: ds. K. de Gier. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Geers uit Haarlo. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: zaterdag 10 augustus a.s., 18.45 uur en zondag 9.00 en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk: 8.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst; 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: „de Wachttoren" studie; 10.30 uur: Openbare toespraak; dins dag 13 augustus a.s., 19.30 uur: Theoc. school; 20.30 uur: Dienstvergadering. De diensten worden gehouden in het NVV-gebouw aan de Tuinstraat. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. N. Kooreman uit Rhe nen; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Dorpshuis: geen jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Lugtigheid; 18.30 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. F. Oort (N.H.) uit As sen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: hulppred. Van Vrouwerff. Oud-Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: dhr. J. M. Meijer uit Veenen- daal; 18.30 uur: ds. A. van der End uit Kootwijkerbroek. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. A. v.d. Beek uit Poederooijen. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. J. Firet; 18.30 uur: ds. E. Torenbeek uit Hoogkerk. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrjje Evang. Gem.: 10.30 uur: evang. J. W. Delwig uit Arnhem. Deze dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. Deze dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. van Malenstein; 18.00 uur: ds. Lindt uit Hei en Boecop. Geref. Gem.: 9.30 en 18.00 uur: leesdienst. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: Rehoboth, 10.00 en 18.30 uur: ds. G. F. Overgaauw. „De Hoogstraat", 18.30 uur: ds. Gram berg. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 18.30 uur: ds. G. Lugtigheid. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9.00 uur: Geen dienst. Cunerakerk, 9.00 uur: ds. M. J. G. van de Velden uit Renkum; 10.30 uur: ds. J. Verburg uit Wageningen; 18.30 uur: ds. N. Kooreman. Geref. Kerk: Geen opgave ontvangen. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 uur: ds. Hage uit Krab- bendijke. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst; donder dag 15 augustus a.s., 19.30 uur: ds. Aangeenbrug uit Ederveen. Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst; dinsdag 13 augustus a.s., 19.00 uur: dhr. Van de Meer uit 's-Gravenzande. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Bruinsma (H) uit Leiden. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur (Bed. H.A.) en 18.30 uur: ds. Van de Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Boerkoel uit Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. J. C. de Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 uur: "üs. Aangeenbrug. Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 uur: leesdienst EDE Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 uur: ds. J. van de Poel. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: dhr. J. D. van Galen uit Arnhem; 18.30 uur: ds. W. E. Steen beek uit Ingen, OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. VEENENDAAL ln de 20ste minuut van de oefenwedstrijd tussen Veenen- daal en Wageningen scoorde Joop van Viegen gisteravond het enige doelpunt van het matige duel. Daarmee moesten de ongeveer driehonderd toeschouwers het doen. Veenendaal slaagde erin om Wageningen op een afstand te houden en op zichzelf is dat een goede prestatie. Wageningen kon (of wilde) het klas- severschil niet tot uitdrukking brengen, ondanks het feit dat de kampioenen van de 2de divisie vrijwel op volle sterkte uitkwamen. Het spel van Wagenin gen was bepaald pover en Wageningens nieuwe trainer, dhr. M. Vink, was dan ook niet tevreden over zijn team. „Het was niet meer dan een oefenpar tijtje", meende hij, „waarin Veenendaal echter verdienstelijk tegenstand bood". De minder gunstige weersomstandig heden verhinderden een prettige sfeer en al vrij spoedig bleek dat ook het vertoonde spel daar aan werd aange past. Hoewel Wageningen in technisch opzicht duidelijk sterker was, kwam het niet tot groots opgezette aanvallen. Naast Roelofs, Broecks en Van Vlie gen was Rorije opgesteld. Slechts en kele malen kwam deze nieuwe aan winst tot goede combinaties, maar hij bleek wel een goede schutter. Op het middenveld moest Van Ernst het veel al alleen doen, want Tony v.d. Weerd was constant in de aanval te vinden. Na 20 minuten opende Joop van Vlie gen de score toen hij op rechts na een snelle' actie het doel van Veenendaal onder vuur nam. Met een harde schui ver werd keeper Blankespoor gesla gen (0—1). Kort daarna werd linksbuiten Broecks geblesseerd. Hij moest zich laten vervangen door de jeugdige Van Reemst, die over veel talent maar wei nig doorzettingsvermogen beschikte. Pas na een half uur kwam het eer ste goed gerichte schot van Veenen daal. Er zat onvoldoende beweging in de Veenendaalse aanvalslinie en alleen Wim Derksen waagde zich bij herha ling naar voren. Hij kreeg echter geen of weinig medewerking van de overi ge voorwaartsen, terwijl met name Dielissen voor Derksen een onoverko melijk struikelblok bleek te zijn. Het was dan ook Cees Henzen die naar voren -kwam en een schitterend schot afvuurde dat echter met een fraaie reactie werd gestopt door doel man Koop. Er kwamen nog wel enke le Veenendaalse aanvallen, maar voor al Dielissen en Van Ernst waren het die steeds weer op tijd ingrepen. Slechts 35 minuten duurde de eerste helft, gevolgd door enkele minuten rust. Na de hervatting ging Wageningen wat aanvallender spelen en de spelop- bouw werd nu wat beter verzorgd. Vooral het positie kiezen van de gas ten was beter. Al na 5 minuten werd er een enorm vuurwerk op het Veenen daalse doel geopend, maar dank zij keeper Blankespoor werd de serie schoten gekeerd. Terwijl Wageningen naar andere mogelijkheden zocht, kwam Veenendaal met enkele goede aanvallen voor de dag, maar de snel le en ervaren verdediging van Wage ningen bleek sterker. Ook de Veenendaalse verdediging werd echter steeds beter en daardoor werd het spel in de resterende tijd niets anders dan een reeks van onderbroken1 aanvallen. Alleen Tonny v.d. Weerd en Rorije vuurden een aantal schoten af op het Veenendaaldoel. Keeper Blanke spoor voorkwam tenslotte een grotere zege van Wageningen. Wanneer Vee nendaal had kunnen beschikken over Cees Gerritsen en Jan Sukkel zou wel licht een gelijk spel waarschijnlijk zijn geweest. De Wageningen-selectie, waaruit bin nenkort het le-divisie-elftal wordt samen gesteld. Van links naar rechts: aanvoer der Tonny van de Weerd, Herman Koop, Eddy Tanis, Marcel Broecks, Joop van Viegen, AlfrinkNelis Houtriet, Rorije, Henny Roélofs, Piet Dielissen, Frans van Ernst, Marinus van Reemst en doelman Kees Quint. Geheel rechts de nieuwe trainer van de Bergbewoners, de heer Maarten Vink. OPHEUSDEN Zaterdag om 6.30 uur speelt Opheusden de laatste wed strijd in het nederlaag-toernooi tegen de Linge Boys uit Deil, uitkomende in de zuidelijke 4e klasse. Een' tegenstander waar in deze omtrek van Opheusden weinig van bekend is. Dodewaard heeft door de 3-4 zege op Opheusden de leiding in het nederlaag-toernooi, ter wijl de andere wedstrijden tegen )VAVV en Zuilichem overwinningen werden voor Opheusden. Opheusden moet zater dagavond aantreden met een verzwakt elftal want de spelers Arends en Van Brenk zijn 'niet beschikbaar wegens werkzaamheden en militaire dienst. Dit betekent wel een verzwakking, speciaal in de achterhoede en middenlinie. De opstelling van Opheusden is voor zater dag als volgt: d; A. Romein, a; H. de Wit, M. v. Broekhuijze, G. van de Wardt, m; H. Huibers, P. de Wit, v; W. Huibers, J. Winkelman, R. van de Burg, J. v. Ossenbruggen, H. v.d. Burg. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITÏ-MOTORS - EDE ■00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. VEENENDAAL Maandagavond 12 augustus begint in Amsterdam de vijfde of eigenlijk zesde Gereformeerde Oecumenische Synode. De volgende dag vertrekt men naar Lunteren, waar in „De Blije Werelt" de zittingen van deze merkwaardige synode gehouden worden. De GOS is namelijk een bijeenkomst van kerken uit alle delen van de wereld, die volgens de formule niet alleen zich gereformeerd noemen, maar ook ernstig trachten de gereformeerde belijdenis te handhaven. Uit ons land nemen de Gereformeerde Kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerken deel. De synode is min of meer, een initiatief van de Nederlandse Gere formeerde kerken. Reeds voor de oorlog voelde men een behoefte aan een nauwer contact met de Chris tian Reformed Church in Amerika en de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Met deze ker ken bestond al een „correspondent schap". Direct na de oorlog werd de draad weer opgevat en in 1946 kwamen de drie kerken in Grand Rapids bijeen. Men noemt die sa menkomst „voorlopige synode". In 1949 werd in Amsterdam de eetste wekelijkse GOS gehouden. Er waren door de drie organiseren de kerken een aantal andere ver wante kerken uitgenodigd, terwijl uit kerken die niet aan de eis volde den dat de gereformeerde belijde nis gehandhaafd werd, verwante personen uitgenodigd werden deel te nemen. Deze kregen de status van „gast" of „adviserend lid". La ter is men er van terug gekomen dergelijke leden uit te nodigen. Mo menteel zijn 26 kerken uit alle delen van de wereld bij de GOS aangeslo ten, terwijl vier kerken, uit Zuid- Amerika, Azië en Afrika om toela ting verzoeken. De Gereformeerde Oecumenische Synode is geen synode in de werke lijke betekenis van het woord. De vergadering kan namelijk geen voor de deelnemende kerken bin dende uitspraken doen. Men kan slechts de synodes van de aangeslo ten kerken adviseren bepaalde standpunten in te nemen of bepaal de besluiten uit te voeren. Ondanks dat zal de GOS bepaalde invloeden kunnen hebben, omdat te verwach ten is, dat „besluiten" van de GOS niet zonder meer door de aangeslo ten kerken naast zich neer gelegd zullen worden. Er zijn voor de ko mende synode in Lunteren een aan tal rapporten opgesteld, waaronder over het rassenvraagstuk en over de kwestie van „de vrouw in het ambt". Over het eerste onderwerp is wat laat een actie op gang geko men van niet-synodeleden, om te proberen de synode tot een bepaald standpunt te beïnvloeden. Prof. dr. D. Nauta schrijft in het Centraal Weekblad: „Van belang nu is, dat de bespreking ge schiedt in tegenwoordigheid van af gevaardigden uit de kerken van Zuid-Afrika en in broederlijke dis cussie met hen. Het is een van de weinige plaatsen, waar de moge lijkheid daartoe bestaat." Uit het rapport over „de vrouw in het ambt" blijkt, dat niet alleen de rooms-katholieke kerk in Neder land vooruitloopt op de rest van de wereld. Ook de Nederlandse deelne mers aan de GOS hebben een wat bredere mening over de zaken, dan in andere landen het geval is in hun kringen. Het ingediende rapport gaat veel minder ver dan de beslui ten die de gereformeerde synode (de landelijke, dus niet te verwar ren met de GOS) genomen heeft. In het GOS-rapport wordt alleen het herstel van het ambt van dia- kones of vrouwelijke diaken bepleit. Er wordt niet eens gesproken over de toelating van de vrouw tot het ambt van diaken als zodanig, om van de andere ambten maar niet te spreken. Ook in de kringen van de Christelijke Gereformeerde Kerken leven ruimere opvattingen over de ze kwestie. In september komt de generale synode van deze kerken bijeen en zal dan ook een rapport over vrouwelijke rechten in de ker ken ontvangen. Officieel wil men niet verder gaan, dan het geven van actief kiesrecht aan de vrou welijke gemeenteleden, maar er gaan in die kerken belangrijke stemmen op, die ook het passief kiesrecht aan de vrouwen willen toekennen, ondanks het feit dat het rapport uitdrukkelijk tegenspreekt, dat dit er een logisch gevolg van zou zijn. Algemeen wordt echter verwacht, dat de Christelijke Gere formeerde kerken binnen betrekke lijke korte tijd de ambten van al thans diaken en ouderling voor vrouwen zullen openstellen. Belangrijk op de GOS is dan ook, dat'de „extreme" standpunten van zowel de Nederlandse Gereformeer de Kerken en die van hun uiterst rechtse tegenstanders in het buiten land tegen elkaar afgewogen zullen Worden. Het lijkt waarschijnlijk, dat het oordeel van de GOS over deze kwestie wat verdergaand zal zijn dan het rapport. Na de eerste officiële GOS in 1949 in Amsterdam kwam men in 1953 bijeen in Edinburgh, in 1958 in Pot- chefstroom en in 1963 in Grand Ra pids. Zondagmorgen worden in Ame rongen in de gereformeerde kerk vier nieuwe ouderlingen in hun ambt bevestigd. Het zijn de heren J. Bou- ma, H. Kaarsemaker, H. Overeen en P. Schouten. Ook in de gereformeer de kerk van Rhenen worden vier ambtsdragers bevestigd. Hier zijn het de heren Van Leeuwen, De Vries, Van Breda en Hartemink. Hier is het de eerste „officiële daad" van ds. J. Goldschmeding, die vorige zondag zijn intrede deed. Het volgende schreef een lid van de gereformeerde kerkeraad van Pi- aam-Idsegahuizen in zijn kerkbo de: „Zondag j.l. dus een hernieuwde kennismaking met ds. Van Dijk, die ons op uitgebreide wijze een geeste lijk kostuum probeerde aan te me ten. Hopelijk zit het ons allen als ge goten". Het bekende evangelisatieblad „De Elisabethbode" altijd vertrouwe lijk afgekort als „E.B." gaat aan het einde van dit, of in het begin van het komende jaar verhuizen van Woerden naar Lochem. Sinds vele jaren zijn de administratiekantoren van dit blad in Woerden gevestigd. Van hieruit vond de verzending van de honderdduizend exemplaren plaats, terwijl er tevens de abonne mentenadministratie gehuisvest was. De sterke groei van het blad maakte een uitbreiding van de kantoren en magazijnen noodzakelijk. De goed koopste oplossing bleek de aankoop van een pand in Lochem en de ver koop van de eigendommen in Woer den. '0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 «I s k 00000000000000000000000000000000 „De kerkdiensten zijn ademhalings oefeningen", zo schreef ds. P. M. van Dijk in een artikel in de (gere formeerde) Friese Kerkbode.

De Vallei | 1968 | | pagina 3