Kiesinger beschuldigd van SPIRO AGNÏWeen militant anti-semitisme i MHHP Kritiek op dr. Barnard na „we vel w ind-bezoek" BRAAT! PUNTJES en BOLLEN Moskou tikt Tsjechen weer op de vingers Over de grenzen Formaat Europa reageert negatief Nieuwe aantijgingen uit Oost-Duitsland KEUKENS? lekkere broodjes onderweg TEGENSTANDERS: WEERHAAN Politici verbannen in Griekenland Italiaanse kroonprins op Sardinië? Bus met toeristen kantelde Druk journalisten op De Gaulle Mammoet-hotel Conclusie wekt wrevel van Italianen HET WEER ll\ EUROPA ARCHIEF Muizen braken los in vliegtuig Mijnramp eist negen doden Gepikeerd Scheikunde VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 Dr. Christiaan Barnard neemt de pols op van de 4-jarige Silvuna Cavallini tij dens een consult van de Zuidafrikaanse hartchirurg. Dit consult zou op verzoek zijn van de filmactrice Sophia Loren. ROME De Zuidafrikaanse hart chirurg, dr. Christian Barnard heeft negen patiënten onderzocht in een wer velwind-bezoek Vtfïi drie uur aan een ziekenhuis in Rome, waardoor een storm van kritiek en wrevel is ont staan. Alvorens naar Nice te vliegen deelde Barnard mee, dat van de acht kinderen en de ene volwassene die hij onder zocht had, hij besloten had er een te opereren, de 13-jarige Paolo Fiocca, ADVERTENTIE het kind wiens geval de sympathie wekte van de actrice Sophia Loren. Hij zei, dat de anderen in minder ernstige toestand verkeerden. Barnard weigerde te zeggen of de operatie een harttransplantatie zal zijn. Hij zei, dat de ouders van het kind hem spoedig zullen laten weten, of zij hun zoon naar zijn ziekenhuis in Kaap stad willen sturen. De tweede reis van de hartchirurg nkar Rome werd in hetzelfde ademloze tem po uitgevoerd als zijn eerste bezoek hier in januari. Het heeft nog meer kri tiek in de Italiaanse pers uitgelokt. De dagbladen noemden zijn tweede reis een „publiciteitsstunt". De dagbladen maken melding van toenemende geprikkeldheid en wrevel onder de Itailaanse chirurgen over de aandacht die geschonken wordt aan een buitenlander. Het blad Paese Sera schreef: „Er zijn in Italië veel cardio logen, wie Barnard niets te leren heeft". ATHENE Tien personen onder wie oud-parlementsleden, andere politici en drie officieren, zijn door de Griekse regering verbannen naar de Aegeïsche Eilanden, aldus is in de Griekse hoofd stad bekendgemaakt. De betrokkenen zijn op verschillen de beschuldigingen reeds drie maanden geleden gearresteerd en sindsdien in hechtenis gehouden. HET MEEST ZUIVERE NAJUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. CAGLIARI (Sardinië) Grote een heden van de Italiaanse politie hebben de kust van Noord*Sardinië afge stroopt naar aanleiding van geruchten dat prins Victor Emanuel, zoon van ex-koning Umberto II van Italië, in het geheim aan land zou zijn gekomen voor een kort bezoek. Alle mannelijke afstammelingen van de Italiaanse koninklijke dynastie mo gen Italië krachtens de grondwet niet betreden. Het gerucht ontstond nadat een jacht, „La Paloma" in de haven van Porto Cervo voor anker was gegaan, naast de schepen van koning Konstantijn van Griekenland en de Spaanse troonpreten dent Juan Carlos. De haven wordt veel aangedaan door koninklijke bezoekers. De politie neemt voorshands aan dat het hier gaat om een reclamestunt terteinde meer toeristen naar het plaatsje te lokken doch wil geen risico lopen en heeft een beschrijving van prins Victor laten rondgaan. BONN Ken bewering dat kanselier Kurt (ieorg kiesinger van West-Dults- land in de tweede wereldoorlog antisemitische aanvallen heeft geleid tegen president Franklin D. Roosevelt en andere Amerikaanse leiders, wordt door Westduitse functionarissen onderzocht. Deze beschuldiging wordt geuit in een voorpagina-artikel, onder de kop: „de vergeetachtige kanselier" in het Engelstalige Oostduitse weekblad „Democra tie German Report". Volgens dit blad heeft Kiesinger op 22 november 1941 een memorandum uitgegeven aan zijn ondergeschikten in het departement voor radiopropaganda van Hitiers ministerie van Buitenland se Zaken in Berlijn, waarin hij de richt lijnen vastlegde voor de propaganda- uitzendingen naar de Verenigde Staten. Volgens het blad heette het in de ver klaring van Kiesinger: „de volgende vragen moeten worden gesteld (in de radiouitzendingen) Wordt de president (Roosevelt) niet omgeven door Joden, met wie hij op zeer goede voet staat? Is Felix Frank furter geen Jood?... Is de heer Mor- genthau geen persoonlijke vriend van de president, is mevrouw Morgenthau niet een van de beste vriendinnen van mevrouw Roosevelt en zijn de heer en mevrouw Morgenthau geen joden?" De in Wenen geboren Frankfurter was als rechter verbonden aan het ho- ge gerechtshof. Henry Morgenthau was minister van de schatkist. Het blad, dat zou citeren uit de ar- cieven van het departement van Kiesin ger die nu in Oost-Berlijn zijn, voegde daar aan toe, dat het momorandum „twee volle bladzijden in dezelfde stijl besloeg", waarin een aantal vooraan staande Amerikaanse persoonlijkhe den vin Joodse afkomst werden ge noemd. In september van hetzelfde jaar 1941 liet Kiesingers superieur een lijst rond gaan met „de twaalf principes van ac tieve Duitse propaganda". Een kopie van die lijst ging naar Kiesinger. Onder deze principes waren volgens het blad de volgende: 1. Duitsland zal de oor log winnen... 5. De Jood Roosevelt streeft naar Joodse wereldheerschappij, 9. De aartsbisschop van Canterbury bidt voor de antichrist. 10. Duitsland strijdt voor sociale rechtvaardigheid te gen de Joods-plutocratische uitbuiting". Deze uittreksels werden geplubliceerd in antwoord op de uitspraken van Kie singer kort geleden voor een rechtbank, volgens welke hij pas tegen het einde van de tweede wereldoorlog had begre pen dat de berichten uit het Westen over de massamoord op de Joden iets anders waren dan „gruwelpropaganda". In zijn verklaringen voor de recht bank op 4 juli beweerde Kiesinger dat hij op geen enkel moment in het minis terie van buitenlandse zaken officieel van anti-joodse acties had gehoord. Een woorvoerder voor de regering in Bonn heeft gezegd dat de Oostduitse beschuldigingen onderzocht worden. INSSBRUCK (Oostenrijk) Er zijn vandaag licht en ernstig gewonden ge vallen toen een Oostenrijkse bus met 20 Britse toeristen kantelde, nadat een auto uit Würzburg, (West-Duitsland), op de bus ingereden was op een weg nabij Kitzbühel (Tirol). De bus werd van de weg gedrukt en kantelde. Ziekenauto's vervoerden de gewonden naar ziekenhuizen in Kitzbühel en Sankt Johann. Sommigen konden ver trekken na eerste hulp ontvangen te hebben. De drie inzittenden van de Duitse personenauto's werden zwaar gewond. KOPENHAGEN Een Douglas DC-8 van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS, die van New York op weg was naar Italië, heeft op 't vlieg veld van Kopenhagen een oponthoud van drie uur gehad, doordat een grote hoeveelheid muizen die in een kist wer den vervoerd, was ontsnapt. Aangezien het niet mogelijk was de kleine knagers te vangen, moest het toestel worden uitgegast. Dit kostte de maatschappij meer dan 2.000 gulden. GREENVILLE, (Kentucky) -- De ne gen mijnwerkers die in een kolenmijn bij Greenville, (West Kentucky) opge sloten waren geraakt nadat enkele mijn gangen waren ingestort, zijn allen om gekomen. De gangen stortten in als ge volg van een zware explosie. Een mijnfunctionaris, die onbekend wenste te blijven, verklaarde dat acht lijken in een gebied yan de mijn waren gevonden. Het lijk van de negende ar beider werd iets verder weg aangetrof fen zei hij. Hij verklaarde dat het wel enige tijd zal duren voor de lichamen naar boven kunnen worden gebracht daar de schacht vrij nauw is. Het eerste slachtoffer werd 14 uur na de ramp gevonden. Tijdens de bergingsactie hebben politie, mijnfunctionarissen en andere autoriteiten geweigerd mededelingen te verstrekken aan de journalisten. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK'S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 13 UUR Tegenstanders noemen hem politieke weerhaan. Vrienden zijn van oordeel dat hij moeilijk onder een bepaalde vleugel van de repu blikeinse partij is onder te brengen. De man over wie het gaat is Spiro Agnew (48), de gouverneur van Maryland. Richard Nixons keuze als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Voor de neutrale waarnemer lijkt de karakteristiek van politieke weerhaan niet helemaal zonder grond. Aanvankelijk was Spiro Agnew 'n geestdriftig aanhanger van gouver neur Nelson Rockefeller. Hij was van mening dat Nelson Rockefeller de meest geschikte kandidaat was om in november te zorgen voor een re publikeinse overwinning. Agnew ver zamelde een groep mensen om zich heen die de kandidatuur van Rocke feller onder de republikeinen moest animeren. Op 21 maart van dit jaar nodigde hij een aantal gasten uit in zijn ambtswoning om op de televi sie de toespraak van Nelson Rocke feller te volgen die, naar Agnew aannam zou bekendmaken dat hij zou strevdn naar de republikeinse kandidatuur voor het president schap. In plaats daarvan deelde Rockefeller mee dat hij niet zou meedingen.. O. E p a a CS hi "O c li h E S 5 S ei O «M C CO Den Helder zw.bew. no 21 0 Ypenburg g.bew. nnw 22 10 Vlissingen regen no 22 14 Eelde zw.bew. 0110 23 0 De Bilt zw.bew. wnw 24 11 Twente zw.bew. no 20 13 Eindhoven regen windst. 22 19 Z.-Limburg m.regen w 22 1 Helsinki onbew. n 20 0 Stockholm onbew. no 26 0 Oslo onbew. windst. 26 0 Kopenhagen l.bew. ono 25 0 Aberdeen regenbui n 17 0.2 Londen regen n 19 4 Amsterdam g.bew. windst. 24 4 Brussel mist windst. 22 1 Luxemburg mist windst. 21 0.2 Parijs onbew. windst. 22 0 Bordeaux zw.bew. zzw 21 3 Grenoble h.bew. windst. 21 0 Nice onbew. n 24 0 Berlijn zw.bew. onb 28 0 Frankfort g.bew. verand. 18 5 München zw.bew. w 19 0.2 Zürich g.bew. wzw 22 12 Genève zw.bew. windst. 22 4 Locarno regen windst. 21 15 Wenen onweer verand. 22 0 Innsbruck regen windst. 21 5 Belgrado h.bew. zo 29 0 Athene l.bew. wnw 29 0 Rome l.bew. O 0 Barcelona l.bew. n 25 1 Madrid onbew. windst. 28 0 Mallorca l.bew. windst. 29 3 Lissabon l.bew. nnw 0 BRUSSEL De vereniging van Europese journalisten heeft er bij de Franse regering op aangedrongen de sancties tegen de journalisten bij de staatsradio en -televisie ongedaan te maken. Zoals bekend, zijn ruim hon derd journalisten, die in mei en juni hebben gestaakt, ontslagen, met pen sioen gezonden of overgeplaatst. Volgens de vereniging is dit een schending van het stakingsrecht, de persvrijheid en de waardigheid van het journalistieke beroep. Het internatio nale persinstituut in Zürich heeft de Franse regering woensdag al telegra fisch verzocht het massale ontslag nog eens te bezien. Een van Frankrijks grootste vak bondsorganisaties, de federatie van de mocratische arbeiders, heeft een com muniqué uitgegeven, waarin de organi satie de verslaggevers verzekert van „volledige steun en actieve solidariteit". De federatie deelde mee, dat zij be reid was te strijden voor het „recht tot staking en het recht op objectieve voor lichting". De gepikeerde gouverneur van Maryland liet Rockefeller vallen en zegde zyn volledige steun toe aan Richard Nixon. Hij is daar niet meer van teruggekomen, al heeft Rockefeller later verscheidene ma len geprobeerd Agnew weer achter zich te krijgen. Terwijl deze politieke ommezwaai van Agnew nog toegeschreven kan worden aan wrok of wrevel, ligt het wat moeilijker bij de politieke me tamorfose, die Agnew in 1964 onder ging. In dat jaar spande hij zich in voor de toenmalige liberale gouver neur van Pennsylvania, William Scranton. Toen de republikeinse par tij echter de ultra-rechtse Barry Goldwater tot presidentskandidaat had gekozen, werd Agnew een van diens loyaalste verdedigers. Ook de Amerikaanse negers staan met gemengde gevoelens tegenover Spiro Agnew. In 1966 veroverde Ag new met steun van vele democra ten, onafhankclijken en negers de gouverneurszetel van Maryland. Zijn democratische tegenstander was een krachtig voorstander van rassenscheiding. Na de rassenonlus- ten in Baltimore in juli 1967 noem de Agnew de stad „verziekt als ge volg van rassendiscriminatie". Maar dit jaar haalde Agnew zich de woede van de negerbevolking op de hals door na de moord op domi nee Martin Luther King tegenover een aantal zwarte ijveraars voor ge lijke burgerrechten te suggereren dat zij zich hadden verkocht aan militante negers die gebruik van ge weld propageren. Agnew noemt zichzelf „een voor stander van burgerrechten, maar zonder burgerlijke ongehoorzaam heid door de vingers te zien". Een andere uitspraak van Agnew: „Als ik president was geweest zou ik niet hebben toegestaan dat *le „stad der herrijzenis" tijdens de jongste cam pagne van ,de armen in Washington werd gebouwd". Spiro T. Agnew, zoon van een Griekse immigrant, die zijn naam veranderde van Angnostopoulos, heeft donderdag een hoogtepunt be reikt in zijn meteoorachtige politie ke carrière toen hij door Richard Nixon benoemd werd tot kandidaat voor het vice-presidentschap. Agnew (49) die van democraat republikein geworden is, is een van de* jongste gouverneurs die de staat ooit had en de eerste van Griekse af komst. Zoon van een Griekse retaurateur in Baltimore, Maryland, groeide hij op in de jaren van de depressie en hielp zijn familie vaak het beschei den inkomen te vergroten door baan tjes na schooltijd. Hij keek hulpe loos toe toen het restaurant van zijn vader over de kop ging waardoor de oude Agnew gedwongen was zijn brood te verdienen met het venten van groenten. Mrs. Agnew hoort de verkiezing haar man aan de telefoon. van Hij liep de middelbare sehool af in 1937, ging aan de John Hopkins universiteit scheikunde studeren, maar besloot na drie jaar dat re ageerbuisjes niet zjjn roeping waren. Hjj ging aan de avonduniversiteit van Baltimore rechten studeren en had een baan bij een verzekerings maatschappij om zich te bedruipen. Daar ontmoette hij de secretaresse Elinore Isobel Judefind. Vier maan den later waren zij verloofd. Hun huwelijk werd uitgesteld door de Tweede Wereldoorlog en pas na dat hij de officiersopleiding aan Fort Knox (Kentucky) in 1942 vol tooid had trouwden zij. Twee jaar later werd hij overzee gestuurd en nam deel aan acties in Frankrijk en Duitsland. Hij nam ook deel aan de Ardennensrag. Hij werd hiervoor verschillende malen onderscheiden. Toen hij in 1946 naar huis terug keerde schakelde hij over van de mocraat naar republikein. Maar z'n vader bleef lid van de democrati sche partij. Toen hij in 1946 uit mi litaire dienst kwam ging hij zijn rechtenstudie voortzetten en promo- ADVERTENTIE veerde een jaar laiter. ""0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 LONDEN Vandaag zijn plannen bekendgemaakt voor een hotel met 2.000 kamers dat voor 20 miljoen pond zal worden gebouwd tegenover het Air Terminal in het westen van Londen. De Grand Metropolitan Hotel groep liet weten dat het het grootste hotel van Europa zou worden en een gepro nonceerd moderne architectuur zal hebben. PRAAG Hoewel de Tsjechoslowaak- se leiders hun best doen om de Sovjet- Unie en de andere orthodox-communis tische landen van Oost-Europa niet voor het hoofd te stoten, zijn er twee ontwik kelingen aan de gang die een tegenge steld effect zullen hebben: 1) Het weekblad Literarnia Listy be schuldigt de Sovjet-Unie er ronduit van, dat zij Tsjecho-Slowakije in de weken die voorafgingen aan de conferentie van Bratislava onder zware diplomatieke en ook militaire druk heeft gehouden. 2) Drie partij-organisaties in Praag hebben als lid van het centrale comi té van de partij voorgedragen gene raal Prchllk, die vorige maand zijn post verloor omdat hij dingen had gezegd over het Pact van Warschau die zelfs bij het nieuwe bewind niet door de beu gel konden. Zijn ontslag werd algemeen gezien als een poging om, op het hoog tepunt van de crisis, de Russen wat mil der te stemmen. Deze twee verschijnselen doen zich voor op het ogenblik waarop de leiding van de Tsjechoslowaakse communis tische partij toch al blootstaat aan nieu we kritiek uit Moskou en Warschau. Bo vendien weet men in Praag heel goed dat de komende bezoeken van het Zuid- slavische staatshoofd Tito en van de Roemeense partijleider Ceaucescoe Moskou onwelgevallig zijn. Het is geen toeval dat juist gisteren bekend is gemaakt dat de manoeuvres van de Russische troepen, samen met Poolse en Oostduitse legereenheden, nog altijd voortduren. Er zijn zelfs In Polen nu nog meer Russische troepen dan vlak voor de conferentie van Bra tislava. Evenmin is het toeval dat gisteren de Tsjechoslowaakse regering West-Duits land heeft verzocht maatregelen te ne men tegen de „revanchistische activitei ten" van de Sudetenduitsers die in de Bondsrepubliek wonen. Dat gebaar is kennelijk bedoeld om de Russen gerust te stellen die sinds Tsjecho-Slowakije vragen maatregelen te nemen tegen het Duitse gevaar. Of Praag met dit soort gebaar de Russische aandacht kan afleiden van 't voor Moskou kwetsende eerherstel van generaal Vaclav Prchlik, is de vraag. lyTen is in Europa nu wel zo langza merhand gewend aan de vreemde kermis, die de Amerikaanse partij conventies omgeeft. Het is een krui sing tussen carnaval, een kermis en een zeer gekuiste nachtclub. Waar waar men doorgaans niets van te zien en te horen krijgt, dat is de „!obby-ing", het gepraat, om niet te zeggen gekonkel achter de schermen, waarbij steun en stemmen worden verhandeld. Daarom is de eerste vraag, na de keu ze van de republikeinse partij om met Richard Nixon als kandidaat In zee te gaan in november a.s.: „wie of wat staat hier achter?" Mocht die vraag en dat is heel goed mogelijk met „niemand en niets" worden beantwoord, dan kan men al leen zich nog meer verwonderen over deze keuze. In Amerika heerst de ideologie van het succes. Wie succes heeft, krijgt haast automatisch steeds meer, om dat men de man die deze eigenschap vertoont als een winnaar in de race naar geld en macht beschouwt. Dat is helemaal niet in strijd met de gulle goedgeefsheid voor de „under dog". de man of vrouw die op een of andere manier getroffen is. En ook deze gulheid is een van de kenmer ken van de Amerikaanse samenle ving. Diehard Nixon nu, is helemaal geen succeshebber. Integendeel. Hij is een uitgesproken verliezer. Behalve een succes bjj keuze als vice-presi dent onder de nu ook geen briljante president Eisenhower, heeft hij nog nooit aan de stembus een overwin ning behaald. Hij is ook geen man met een schitterende carrière in zijn beroep als advocaat, noch een sena tor met briljante ideeën geweest. Hij kan hoogstens als de exponent van de grauwe middelmaat gelden, zodat hij ook niet als sympathieke „under dog" kan fungeren. „DJCK" NIXON ...middelmaat... In zijn verkiezingsprogramma is ook geen enkele verwijzing naar een of ander ideaal te vinden. Alles wat hij zegt is vaag en zeer goed voor twee erlei uitleg vatbaar. Het is groten deels op het binnenland gericht, op de wensen en verlangens van de kleine burger, die natuur!(jk zeker mogen meetellen, maar die men toch niet als lichtende idealen kan projecte ren. Het buitenland is een beetje vaag en vreemd begrip bij hem. Hij kent het nauwelijks dan van de buitenkant. Over de oorlog in Viëtnam heeft hij evenzeer wat vage algemeenheden te berde gebracht. Het negervraag- stuk en de sociale gelijkheid worden wat dubbelzinnig afgedaan. Men kan zich niet voorstellen, dat Nixon de naar idealisme en idealise ring neigende jeugd veel te zeggen kan hebben. Maar men doet goed daarbij te beden ken, dat hij indertijd in staat bleek om de echt wel briljante John F. Kennedy de zege aan de stembus zo te betwisten, dat er bijna een foto finish nodig was. Jgr valt alleen nog maar te hopen, dat de Democraten die straks in Chi cago bijeenkomen, niet door deze keuze verleid zullen worden om even eens de middelmaat te laten beslis sen en met een even onuitgesproken figuur uit de bus zullen komen. Een stembusgevecht tussen Rockefel ler en McCarthy, zou een adembene mende en grootse strijd zijn geweest, waarnaar de wereld met de grootste interesse zou hebben opgekeken. Maar als de man die straks de Ver enigde Staten zal afleggen, evenzeer de hele vrije wereld, gekozen moet worden uit twee middelmatige figu ren, kan men alleen zijn hart vast houden. Voor oen briljant man als Robert Ken nedy was, zou Nixon nauwelijks een hindernis zijn geweest op weg naar het Witte Huis. Men moge dan over zijn ideeën denke zo men wil, hij had ze in ieder geval. Men mag alleen maar hopen, dat de man die straks in januari op Capitol Hill de eed als president van de Ver enigde Staten zal afleggen, evenzeer, met een programma van enig for maat te voorschijn komt. Want binnens- en buitenlands z(jn de problemen van een dergelijk formaat, dat een man zonder visie ze niet aan zal kunnen. MIAMI De meeste reacties in West-Europa op de benoeming van Ri chard Nixon tot republikeins kandi daat voor het Amerikaanse president schap ademden een geest van teleur stelling, vaak van duidelijke afwijzing. Men zag in Nixon geen vertegenwoor diger van dè nieuwe leiding, waaraan de Verenigde Staten naar veler mening steeds duidelijker behoefte hebben. Des te opmerkelijker was de reactie uit Moskou. Het Russische persbureau Tass reageerde zeer gematigd op de verkiezing van Nixon. Tot voor kort had Moskou geen goed woord over voor Nixons persoonlijke of politieke kwaliteiten. Hij werd in de Russische pers ge woonlijk afgeschilderd als een „gewe tenloze politicus", die „ophitsende taal gebruikt tegen alles wat rood is". Het Russische persbureau Tass noemde gisteren Nixons uitlatingen over de internationale betrekkingen „wat doordachter en gematigder van toon". Tass haalde zelfs de Ameri kaanse journalist James Heston aan die had geschreven dat Nixon „heel wat liberaler is dan zijn conservatieve aanhangers denken". Het offiéiële orgaan van de Cubaan se regering had daarentegen geen goed woord voor Richard Nixon over. Het blad beschreef hem als een „goril la". die had beloofd de „agressieve politiek van de Amerikaanse regering tegenover Cuba", te verscherpen. De reacties uit communistisch Chi na waren al evenmin gunstig voor Nixon. Een communistisch-Chinese krant be stempelde de republikeinse presidents kandidaat als de „oorlogshitser en lei der van de Amerikaanse imperialisti sche kliek, die getracht heeft China te vernietigen." De Noordviëtnamese onderhande laars in Parijs zeiden dat de benoe ming van Nixon geen invloed zou heb ben op de voorbereidende besprekingen met de Verenigde Staten. De Franse regering heeft gisteren geen commentaar gegeven op de be noeming van Nixon.

De Vallei | 1968 | | pagina 6