„Ik kan niet tegen krassen van krijt" Schietpartij op Zeedijk AMRO-LENING Oefening liep vast in week asfalt Politie haalde huiskapel overhoop Beerta vreest pyromaan Ned. Consumentenbond in de clinch met haarinstituut „Koningsgambiet in de „Ijskast zingende dolSijnen in het dolfinarium Harderwijk VAN GRAFSCHENDING VERDACHTE HANS VAN HAM NA VRIJLATING: VERENIGDE IOERISIEMBEDRUVEN N.V. Rebellenleider gedood op Celebes f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Voorzichtigheid Hoofdagent van geknoei in pas verdacht Dieven stalen python STUKJES TELLEN HRIEVEN ZENUWAANVALLEN Boulevard - Harderwilk - ld. 03410-2569 VREEMDE VOGEL T.v..TOESTEL ONDER SCHOT VERBLUFFEND De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen,, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07 f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u24 x f 118,37f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 HASSELT Hans van Ham kijkt naar zijn blote voeten en zegt: „Ja, uit protest ben ik barrevoets de ge vangenis uitgewandeld. Ik kreeg mijn schoenen niet terug. Ook hebben ze mijn aantekenboek en de autokaarten gehouden. Dat vindt ik niet zoals het hoort, nu ik de gezochte man niet ben. Omdat ik mijn schoenen niet terug kreeg, heb ik geweigerd de pantoffels aan te trekken, die ik in mijn cel moest dragen". Met een taxi reed de heer Van Ham onmiddellijk naar zijn woning in Has selt in de Ambachtschoolstraat. Bij het zien van de ravage, die daar was aan gericht tijdens de huiszoekingen, ter wijl hij in voorarrest zat, riep hij uit: „Kijk, ze beschuldigen mjj van graf- en kerkschennerijen. Maar dit is kerk- schennis, gepleegd door de politie. Mijn hele huiskapel hebben ze verdorie over hoop gehaald". Met zorgzame hand rangschikte hij de kerkelijke attributen weer op het al taar. De voorkamer van het huis in de Ambachtschoolstraat is ingericht als ka pel. De heer Van Ham verzonk in ge bed en begon daarna enkele gebeden en litanieën te zingen. „Daar knap ik weer helemaal van op. Nu kan ik weer la chen", zei hij na afloop. Op zijn dringend verzoek vertroken wij daarop met hem naar Diest. In die plaats, bij de ruïne van de veertiende- eeuwse Sint Janskerk, op het oude kerk hof waar de grafzerken kriskras door elkaar liggen, wilde hij iets over zijn ervaringen vertellen. „Om te laten zien dat ik geen grafzerken omvergooi, maar een kerkhof wil opbouwen, zal ik deze zerk weer rechtzetten", zei hij. „Fotografeert u dat maar". Hij vertelde dat hij allang met plan nen rondloopt om deze oude kerk met begraafplaats te laten restaureren. „Diest heeft vele banden met het Huis van Oranje. Ook met deze kerk is dat het geval". Hij vertelde dat hij al begonnen is aan een boek. „Ik noem het: Ik tel de stukjes. Met als ondertitel: Gedachten van een grafschender. Het tellen van die stukjes slaat op een huiselijk grap je". verduidelijkte hij ons. „Mijn zoon Jan had eens de geiser in de badkamer uit elkaar gehaald en toen mijn vrouw vroeg: Jan, wat doe je daar, antwoordde hij: Ik tel de stukjes. Zo wil ik nu de stukjes tellen die de grafschender heeft achtergela ten op de kerkhoven die hij bezocht. De opbrengst van mijn boek, waarin ik mij vervolgens op de hak wil nemen, wil ik besteden aan de restauratie van de kerk in Diest". „De ergste ogenblikken heb ik direct na mijn arrestatie gehad", vertrouwde hij ons toe. „Ik wist niet waarvoor ik was aangehouden. Vooral omdat mijn aanhouding zo bruusk en op straat uit gevoerd werd meende ik dat ze mij van spionage verdachten". „Ik ben Nederlander en getrouwd met een Belgische vrouw die onderho rig is aan de Belgische landmacht in West-Duitsland. Daardoor heb ik op mijn familiekaart toegang tot de kazer nes. Bovendien heb ik omgang met de pa triarch van de orthodoxe kerk; die rechtstreeks onder Moskou ressorteert. Ik bedacht dit alles in die eerste uren en ik vreesde grote moeilijkheden. Het was een opluchting voor mij toen ik hoorde, dat ze mij voor de grafschen der aanzagen". Ondanks deze opluchting raakte de heer Van Ham toch in een crisistoe stand, vertelde hij. Dat kwam nadat hij een hele nacht lang tot 's morgens ze ven uur was verhoord. „Ik heb toen steeds geweigerd zinnen te schrijven als Satan is onze God. Der gelijke godslasteringen wilde ik niet neerschrijven. Ze hebben mij ervoor ge kweld. Ik zou geen eten krijgen, zeiden ze. Maar ik bleef weigeren, behalve af gelopen maandag. Dat was op verzoek van Van Osta (de leider van het Ne derlandse onderzoek naar de grafschen der - red.). Die man vind ik sympathiek. Ook vertikte ik het om hakenkruisen en S.S.-tekens te zetten. Ik ben geen an tisemiet en helemaal geen vriend van de nazi's". „Ik heb dat tijdens mijn gevangen schap uitvoerig in twee brieven aan de heer Wiesenthal geschreven, omdat ze mij ervan betichtten dat ik ook over hem lasterlijke dingen op grafzerken en kerken zou hebben geschreven". Op onze vraag wat hij vond van de mededeling dat hij de eerste schrijf proeven vijf keer zijn handschrift had verdraaid, antwoordde hij: „Ze stonden niet vijf man achter mij. Ik moest met een krijtje op een schoolbord schrij ven. Dat vind ik verschrikkelijk. Ik kan niet tegen het krassen van krijt op het bord. Ik schreef daarom eerst heel voorzichtig, maar ze joegen mij op en zeiden: Vlugger, vlugger, je moet schrij ven zoals je het altijd op de kerkhoven deed. Ik raakte zo van de kook dat ik op het laatst de gekste dingen deed. Ik schreef met mijn linkerhand, dan weer hield ik het krijtje met beide handen vast als ik schreef". „Enfin, ik maakte er een dolle boel van. Ik was zo van streek dat ik na derhand zenuwaanvallen heb gekregen. Ja, ik heb over de grond liggen kruipen. Ik heb geschreeuwd en getierd. Ik heb gevraagd om mij in een andere cel op te sluiten omdat ik anders de boel kort en klein zou slaan. Ik heb toen injecties en pillen gekregen". „Een week duurde de crisistoe stand. Toen was ik weer gekalmeerd. Ik ben het toen wat geamuseerd gaan opnemen. Ik kreeg warempel medelij den met die mannen die van alles ver zonnen om mij maar te kunnen be schuldigen. Met de overige gevangenen heb ik goede contacten gehad. Ik heb zelfs kans gezien een paar brieven de gevangenis uit te smokkelen. Ja, zoiets leer je vlug als je in de gevangenis zit". „Overigens hebben ze mij heel rede lijk behandeld. Op het laatst lieten ze zelfs het licht in mijn cel branden op dat ik gauw mijn invallen kon opschrij ven. Ik heb gedichten gemaakt en hele stukken van mijn boek geschreven. Ook ADVERTENTIE interessant voor ui heerlijk voor de kinderen! Dolfinarium demonstraties met zeeleeuwen en dolfijnen in één show 10.00 - 11.30 -13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuin een van de grootste in Europa. Veluwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oostelijk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo land. Afvaart elk heel uur. Breed lachend kwam Hans van Ham, de man die voor dé graf- sohender werd aangezien, gisteren uit de gevangenis van Hasselt. Hij droeg een mini-jurkje en een krenten ketting. heb ik later mijn bandrecorder gekre gen en daar heb ik grote stukken voor mijn boek op gedicteerd. Ik heb ook een band van de toespraak die ik tot de overige gevangenen heb gehou den". ,Ik hoop dat de echte grafschender mij eens een brief zal schrijven" ant woordde hij op onze vraag wat hij zelf wist over de grafschenderij. „Door zo lang voor zijn plezier gevangen te zit ten heb ik wel een bedankbriefje ver diend". ,Wat het schenden van kerken en graven betreft, dat is niet zoals het hoort. Ik ben van mening dat het gro tendeels onzin is om pure grafmonu menten te plaatsen, maar voor de na bestaanden is het verschrikkelijk als 'n vreemde die monumenten omver gaat gooien". „Dat moet een vreemde vogel zijn ge weest. Ja, ik ben ook een vreemde vo gel en daarom dachten ze dat ik het was. Ze hebben zich eehter vergist. Ach, dat kan iedereen overkomen. Maar ik vind het dom dat ze nu achteraf niet openlijk toegeven dat ze zich hebben vergist". Op het laatst vroeg de heer Van Ham ons of we hem naar Maastricht wilden rijden. „Ik wil daar een nieuw jurkje kopen", legde hij uit. Onderweg naar Maastricht vertelde hij ons dat hij zich prettig voelt in mini-jurkjes. Ook zei hij dat hij veel dingen doet om te proteste ren. „Er is veel verkeerd in de wereld". „Toen ik twintig Jaar geleden in Utrecht werd opgepakt, omdat ik daar bezig was in de Domkerk, was dat feitelijk ook een protest. Ik wilde mij verzetten tegen het feit dat een kerk als een toeristische attractie werd geëxploi teerd. Ik was tegen de verkoop van en treekaartjes voor een kerk. Daarom wil de ik de Domkerk in Utrecht voor ie dereen vrij toegankelijk maken. Ik heb toen de deuren opengebroken. Ja, het slot werd daarbij beschadigd". (Vervolg van pagina 1) Als een wilde rende Waldy nu met het pistool in de hand de op de andere hoek van de St. OIofssteeg gelegen bar „Emlle's Place" binnen en schoot op de dertigjarige Keulse barjuffrouw Margot Schnltzler, die nog pas kort in ons land was. Zij werd in de rug ge troffen, liep wankelend het café uit en kon zich in veiligheid stellen. Intussen had Waldy nog een slacht offer gemaakt. Zijn 32-jarige in Haar lem wonende landgenoot Ronald R. G. Melchiot, die in „Joke's Place" ge tracht zou hebben na de steekpartij Waldy tegen te houden, was „beloond" met een steek in de rechterschouder. De paniek op de Zeedijk was groot. Na zijn daden was Waldy zijn eigen woning op de hoek van de Zeedijk en de St. OIofssteeg binnengerend en hield vanuit een raam op de derde verdie ping de straat onder schot. Niemand durfde dan ook aanvankelijk een hand uit te steken naar de beide slachtoffers. Op de schoten waren inmiddels twee agenten van de motorbrigade afgeko men. Terwijl zij zich gingen ontfermen over de hevig bloedende mevrouw Sips- ma, kwam Waldy aan het venster en gooide een televisietoestel naar bene den. Een van de agenten werd er nog net door geraakt. Zijn collega keek omhoog, zag Waldy voor het raam en vuurde twee kogels af. Of Waldy door deze kogels werd ge troffen, stond vannacht nog niet vast. Hierna zochten zij dekking in een por taal schuin tegenover het huis, dat in tussen door een grote politiemacht werd ingesloten, want men wilde onder geen voorwaarde, dat er nog meer slachtof fers zouden vallen onder de vele be langstellenden, die op afstand werden gehouden. Nu werden ook de slachtoffers behoed zaam weggehaald. Onder dekking van een politiebusje werden de lichamen van de matroos Bijleveld en mevr. Sipsma geborgen. De buffetjuffrouw en Melchiot werden door de GG en GD naar het Binnengasthuis vervoerd en direct behandeld. Aan drie kanten hield de politie hel huis, waarin Waldy zich had ver schanst, zeker een uur lang onder schot. Eenmaal nog liet hij zich voor het open venster zien. Toen vluchtte de op de Zeedijk samengepakte menigte in Eaniek naar alle kanten. Daarna bleef et echter stil in de woning. Tenslotte besloot de politie in te grij pen. Twee commissarissen, een hoofd inspecteur en twee rechercheurs dron gen het pand binnen, forceerden met een koevoet op de derde etage een deur en troffen Waldy badend in zijn bloed voorover liggend in de keuken aan. Dat was het einde van het drama. Meer dood dan levend werd hij, op een brancard vastgebonden, langs de krappe trap naar beneden vervoerd en door een ziekenauto weggereden. Ver na middernacht kwam het bericht, dat Waldy de operatie goed doorstaan had en waarschijnlijk in leven zou blijven. BEERTA Een leegstaand dubbel woonhuis in Beerta is gisterochtend uitgebrand, nadat er in hetzelfde huis in de nacht van maandag op dinsdag al een keer brand was uitgebroken. I)c politie gelooft stellig dat er sprake is van brandstichting. De inwoners van het Groningse dorp waren dinsdagnacht opgeschrikt door een ontploffing. De brandweer van Beerta kon toen voorkomen dat een begin van brand zich uitbreidde. Zo gelukkig was zij gisteren niet. Gisterochtend om twee uur brandde het dubbele pand als een fakkel. De huizen, gekocht door iemand in Stads kanaal, stonden op het punt geheel ge restaureerd te worden. Enkele weken geleden brandden in Winschoten twee leegstaande huizen af. Ook hier neemt men aan, dat de brand werd aangestoken. De dader is nog niet gevonden. De rijkspolitie denkt, dat de dader van de brandstichtingen in Win schoten en Beerta één en dezelfde is. Met behulp van speurhonden wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE DEN HAAG Geen haarbreed wil de de raadsman van de Nederlandse Consumentenbond wijken. Voor de pre sident van de Haagse rechtbank, .jonk heer mr. G. Witsen Elias, bleef hij bij de inhoud van een artikel dat in juni in de Consumentengids had gestaan over de praktijken van haarlnstituten. In het kort kwam die inhoud hierop neej;: Een cliënt bereikt bij een derge lijk instituut nooit resultaat, hij is al leen maar een hoop geld kwijt. Het artikel was voor het Cambridge Haarinsituut aanleiding geweest een kort geding aan te spannen tegen de Consumentenbond. Het bezwaar, ver tolkt door mr. F. W. Goudsmit, betrof vooral de werkwijze van de bond. Cam bridge had spontaan vijf adressen gege ven van mensen die wel baat. bij een behandeling tegen haaruitvfj hadden gehad. De meningen van dit Vijftal wa ren niet in het onderzoek verwerkt. Een team van de Consumentenbond, zo liet haar raadsman mr. S. K. Mar tens weten, heeft uitvoerige gesprek ken gevoerd met medici. Ook hebben twee leden van dit team zich als cliënt bij verschillende haarinstituten aange meld. De eigen ervaringen en de ge sprekken met de medici rechtvaardig den het kritische artikel. Het is echter niet de bedoeling ge weest, zoals ons door eiseres wordt verweten, een denigrerend artikel te schrijven. Wij hebben alleen het publiek willen waarschuwen, dat het niet te snel wellicht gestrikt door de opval lende advertenties naar zo'n insti tuut moet stappen. De huisarts is meestal een betere raadgever. Mr. Martens noemde het geval van een Haagse arts. Deze was twee jaar lang behandeld geweest ,wat hem 3500 gulden had gekost, maar hij was er geen haar beter van geworden. Daartegenover stelde mr. Goudsmit ook een voorbeeld. Een jurist in Am- sterdam was jarenlang onderzocht door bevoegde artsen en hoogleraren. Er was niets meer aan te doen geweest. Tot.... hij bij het Cambridge instituut terechtkwam. Na enkele maanden was het resultaat verbluffend geweest. Maai-, zo wierp mr. Martens tegen, er zijn veel vormen van haaruitval. Meestal herstelt de haargroei zich van zelf. Wanneer een patiënt echter naar een haarinstituut gaat dan wordt het weerkeren van de haardos uitsluitend gezien als het resultaat van de behan deling. Bovendien bestreed mr. Marlens dat de instituten nieuwe theorieën toe passen. „Juist niet. De methoden wor den door deskundigen beschouwd als achterhaald". Over eèn week zal mr. Witsen Elias uitmaken óf de eis van het Cambridge haarinstituut wordt ingewilligd: het staken van denigrerende publikaties over haarinstituten, of het opnemen van een rectificatie in de Consumenten gids. Hierin zou dan moeten komen te staan dat het geenszins mag worden aangenomen dat een behandeling geen baat brengt. DJAKARTA De „commandant" van de afscheidingsbeweging „Verenig de Repübliek Celebes" is onlangs in een gevecht met Indonesische troepen gevangengenomen, terwijl 11 van zijn medestrijders gedotxl zijn. Djt heeft volgens het protestantse dagblad „Sinar Haman" de gouverneur van Zuid-Celebes bekendgemaakt. De „hoogste leider" van de afschei dingsbeweging, Kaso Gani, bevindt zich echter in Sabah (Noord-Borneo), aldus het blad. Geld vooru f1000,- f2500- f4000,- EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTFR DAM BANK l~)e werkloosheidscijfers per eind juli vallen, gezien de tijd van het jaar, mee. Er is een lichte verbetering in de situatie opgetreden, een verheugend verschijnsel dat intussen met de nodi ge voorzichtigheid moet worden beke ken, meent „De Volkskrant" (r.k.) De cijfers geven immers slechts een moment-opname, waarin allerlei toe vallige ontwikkelingen kunnen mee spelen. „Een voorbeeld daarvan is de in schrijving van school-verlaters op de arbeidsbureaus. De jongelui die hun einddiploma hebben behaald en zich laten inschrijven als werk zoekende, worden tot de zoge naamde „arbeidsreserve" gere kend. Een vertekening in de werk loosheidscijfers kan optreden, als gevolg van het tijdstip waarop de ze jongeren zich laten inschrijven. Volgens het arbeidsbureau in Utrecht wachten ze daar steeds langer mee, dat bleek ook dit jaar. De jonge mensen smeren hun va kantie wat langer uit en laten zich later inschrijven. Hieruit zou ge concludeerd kunnen worden dat in het werkloosheidscijfer over juni minder schoolverlaters zitten dan vorig jaar, zodat het cijfer gunsti ger wordt. Deze veronderstelling is niet te toetsen aart de cijfers die het mi nisterie van Sociale Zaken maan delijks verstrekt. Ook andere mo gelijke toevalligheden komen er niet in naar voren. Een reden, om voorzichtig te zijn met een oordeel over het verloop van de werkloos heid. Pas als de situatie op de ar beidsmarkt gedurende geruime tijd overtuigend beter wordt, kan een positief oordeel volgen. Intus sen blijft het geboden, ingrijpende maatregelen te treffen om de structuele werkgelegenheidsproble men met doeltreffend beleid uit de weg te ruimen. Ook als de ar beidsmarkt er in de toekomst weer beter zou gaan uitzien, dan nog zal een op langere termijn gericht structuurbeleid hard nodig zijn om nieuwe problemen te voorkomen." DEN HAAG De rijksrecherche heeft in het huls van de 54-jarige hoofdagent L. M. in Den Haag een aantal gebruikte en ongebruikte pas poorten in beslag genomen. De politie man is vorige week aangehouden, ver dacht van geknoei met paspoorten. Hij werkte op het hoofdbureau van politie op een afdeling waar paspoorten worden behandeld. De rijksrecherche heeft tevens een onderzoek ingesteld in de gang van zaken in het Haagse ge meentehuis, waar ambtenaren zijn ge hoord. Gebleken is, dat de hoofdagent on der meer een paspoort heeft veran derd en door een Hagenaar heeft la ten gebruiken voor een buitenlandse vakantiereis. In hoeverre de hoofdagent geld heeft ontvangen voor zijn diensten en of hij meermalen dit ambtsmisdrijf heeft ge pleegd, wordt onderzocht. De man is sinds maandag opgesloten in het huis van bewaring, nadat hij eerst drie da gen was verhoord op het politiebureau. PARIJS Woensdagavond hebben I dieven in Parijs ingebroken in een die- I renhandel. De buit waarmee zij verdwenen be- j stond uit: 28 vogels, 4 apen, 1 python, en 4 boa constrictors. 95 95 CELLE De oefening Koningsgambiet, waaraan achtdui zend militairen cn tweeduizend voertuigen van de Konink lijke Landmacht deelnemen, is gisteren vastgelopen in het weke asfalt van de wegen b(j het Westduitse Celle. Toen de Centurion-tanks van de Landmacht en de Leopard- tanks van de Bundeswehr tien centimeter in het asfalt weg zakten (zie foto), gaf generaal-majoor F. E. Meijnderts het codewoord „IJskast" door en kwamen alle voertuigen stil te staan. Daarmee ging een streep door een deel van de manoeuvres, die ongeveer vier maanden voorbereidingstijd hadden ge vergd. De oefening Koningsgambiet, waaraan een pantserbrigade uit Oirschot en een Duitse pantserbrigade meedoen, duurt tot 15 augustus. Staatssecretaris J. C. E. Haex ^Defensie), die gisteren een deel van de oefeningen volgde, was zeer tevreden over de prestaties van twee Centuriontanks, die in Amerika waren voorzien van nieuwe motoren en versnellingsbakken. Als deze verbouwde tanks voldoen zullen ook de andere Cen turions worden verbouwd en in dienst blijven totdat even tueel de door Amerika en West-Duitsland ontwikkelde MBT-70 kan worden aangeschaft. De twintigjarige dienstplichtig soldaat D. Kronenburg uit Utrecht is gisteren bij Knesebeck omgekomen. Hij reed tij dens Koningsgambiet in een jeep, die kantelde in een bocht. De man overleed in het ziekenhuis van Celle.

De Vallei | 1968 | | pagina 7