Twee weken onschuldig zitten gecompenseerd met ,,f°°ï99 van f 26,24 "Zelfs 'n onvakkundige rijder kan er geen kwaad mee". PULLMAN KRAAN MACHINIST BOEKHOUDER RITMEESTER PORTIER Groot geboorteregelings programma in Pakistan MATRASSEN HENK DE RUITER RIOOLWATERZUIVERING buitendienst serviceman FIRET nv Thieu blijft optimist VAN OVERHEIDSWEGE: VAKBEKWAME METSELAARS TIMMERLIEDEN Van Spanie's Aannemersbedrijf N.V. Eerste Chr. Huishoudschool Tweede Chr. Huishoudschool SIGARENFABRIEKEN N.V. Amerikaanse actie gekritiseerd Branden in Beerta zouden zijn aangestoken „Goldrash" in Boedapest PORTRET VAN KONINGIN VERNIELD V.S. laten 14 N.-V iëtnamezen vrij Hoogenbosch koopt Euro Shoe Miljoenenorder voor V.M.F. Franse reserves flink gedaald EXPEDITIE BOON Ford Escort vanaf f5495/. ,55 HORLOGERIE VAN MANEN Vier sociologen 50 per duizend LIJDENSWEG GAATJES IN JAS Ex-provo wil zijn straf uitzitten van Yeenendaal naar Utrecht VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. verkrijgbaar bij voor beter wonen w HOOGSTRAAT 28 - hoek Zwaaiplein TELEFOON 12521 SLAPERDIJK VEENENDAAL N.V. HOLLANDIA Wol- en kousenfabrieken Pagina 8 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 SAIGON Volgend jaar komt vrede in Viëtnam. Dat beweerde al thans de Zuidviëtnamese president, Ngocjen Van Thieu. Hy zag tekenen, zei hij, die erop wijzen dat de oorlog volgend jaar zal zijn afgelopen. „Ik ben optimistisch, ik heb mijn hoop op vrede gevestigd", voegde hij eraan toe. Ondanks zijn optimisme ver wachtte Thièü nog een aantal zwaré vijandelijke aanvallen. Volgens hem was er geen reden om aan te nemen dat de huidige stilte in de strijd op de grond betekent dat de vijand zijn aan vallen heeft stopgezet. De Zuidviëtnamese president legde zijn verklaring af terwijl Amerikaanse en Zuidviëtnamese strijdkrachten be zig zijn aan een grootscheepse actie tegen een Noordviëtnamese basis in de vallei van A Sjau nabij de grens met Laos. De Noordviëtnamezen boden volgens een Amerikaanse militaire woordvoer- tien man aan doden hebben verloren. Aan Amerikaanse zijde vielen twee do den en 22 gewonden, terwijl de Zuid viëtnamese eenheden acht doden en achttien gewonden telden. Naar men aannam had de hoofd macht van de Noordviëtnamezen zich teruggetrokken voor de Amerikaans- Zuidviëtnamese aanval. SAIGON In een rapport van een commissie van het Zuidviëtnamese la gerhuis wordt gezegd, dat de regering van premier Tran Van Huong had ge tracht „de waarheid te verbergen" over een operatie van de Amerikaan se militaire politie tegen een Viëtna- mees dorp aan de Cam Ranh Baai. Er is een controverse ontstaan na de operatie op 26 juli toen het dagblad „Song" berichtte dat de MP's het dorp Can Ranh hadden geplunderd, burgers hadden mishandeld, de Viëtnamese vlag hadden besmeurd en geld hadden gestolen. De regering heeft de krant een verschijningsverbod opgelegd en gezegd dat de uitgever voor de rechter moet verschijnen. In het rapport, dat woensdag werd uitgegeven, wordt gezegd dat „het be richt van Song gedeeltelijk juist was". Maar de leden van de commissie zei den ook dat hun onderzoek had aange toond, dat -de operatie om gestolen Amerikaans bezit te achterhalen was georganiseerd door de Viëtnamese po litie, dat geen Viëtnamese burgers werden geslagen en dat de. Viëtname se vlag niet werd besmeurd. Zij zeiden echter, dat er aanwijzin gen waren dat er „onder een klein aan tal Amerikanen een gebrek aan disci pline was geweest". In het rapport wa ren verklaringen van dorpsbewoners, die zeiden dat Amerikaanse soldaten geld van hen hadden gestolen. BEERTA Vanochtend is de brand weer van Beerta voor de tweede maal deze week uitgerukt naar een leeg staande dubbele woning aan de Hoofd straat. Vandaag kon de brandweer ech ter niet verhinderen dat het pand, dat binnenkort zou worden gerestaureerd, geheel uitbrandde. In de nacht van maandag op dinsdag werden de bewo ners van Beerta opgeschrikt door ee n ontploffing in hetzelfde huis, toen ge lukte het de brandweer een begin van brand te onderdrukken. Volgens burgemeester E. de Haan van Beerta is hier sprake van kwaadwillig heid en brandstichting. Enkele weken geleden brandden in Winschoten even eens verscheidene leegstaande wonin gen uit. Of er enig verband bestaat tus sen de branden in Winschoten en die in Beerta, kan de politie nog niet zeg gen. Er wordt een uitgebreid onderzoek met behulp van speurhonden ingesteld. 4 Tiet grootste geboorteregelingsprogramma, dat van overheidswege in de we- -1-*- reld wordt uitgevoerd, heeft op het ogenblik in Pakistan plaats en het is interessant, dat daaraan ook vier Nederlandse sociologen meewerken, nameiyk een echtpaar uit Leiden en een uit Utrecht, die in twee verschillende West- pakistaanse dorpen op dit gebied een sociaal-wetenschappeiyk onderzoek in stellen, aldus dr. J. D. Speckmann, hoogleraar in de empirische sociologie der niet-westerse volken aan de ryksunlversiteit in Leiden. Aanvankelijk heeft de ontwikkelings hulp uit Nederland, zo zei ons de hoog leraar, zich* niet of nauwelijks met de geboorteregelingsprogramma's bezig ge hóuden maar zich daarvan gedis tantieerd, ook om politieke redenen. Langzamerhand is hierin verandering gekomen. Toen dan ook de Zweden, die onder andere in Pakistan de ge boorteregelingsprogramma's steunen met de vraag kwamen of Nederland eventueel een aantal niet-westerse so ciologen en/of anthropologen naar dit land kon uitzenden om op het bewuste gebied onderzoek te doen, vertrok p.rof. Speekman in januari 1967 naar Pakistan voor een eerste oriëntatie. De reis van de hoogleraar geschied de op verzoek van de „directie voor internationale technische hulp" en duurde een kleine drie weken. Daar bij heeft onze landgenoot in nauw overleg en samenwerking met verte genwoordigers van het „Swedish-Pa- kistan-family planning project", als mede met een aantal hoge Pakistaan se ambtenaren de vraag onder ogen gezien in hoeverre Nederlandse socio logen op sociaal-wetenschappelijk ter rein een bijdrage zouden kunnen leve ren tot het geboorteregelingsprogram ma, dat daar wordt uitgevoerd. In Nederland terug, zocht de hoog leraar toen een viertal mensen voor dit wetenschappelijk speurwerk uit, die onmiddellijk begonnen zich toe te leggen op de kennis van de taal het Urdu en de voorbereidingen voor het veldwerk. Zelf zette prof. Speck mann een schema op voor de wijze, waarop het onderzoek het best zou kunnen worden verricht. Pakistan, aldus de hoogleraar, is een land, dat, wat zijn economie be treft, in een gunstige positie verkeert. President Ayub Khan stimuleert aller lei belangrijke activiteiten, zoals de modernisering van de landbouw en de verhoging van de opbrengst en de kwaliteit van zijn produkten. Wat de energie-voorziening betreft, is er een plan ontworpen om in West-Pakistan een reusachtige dam de grootste ter wereld te bouwen, waardoor uit wa terkracht elektrische energie voor de in dustrieën wordt gewonnen. De groei van het nationale inkomen van Paki stan beweegt zich thans om de zes procent. Toch zouden al deze inspanningen weinig effect opleveren,als het ge boortecijfer niet omlaag ging. In 1951 telde geheel Pakistan 76.000.000 zielen en in 1961 reeds 92.000.000, terwijl er heden ten dage circa 110 000 000 men sen wonen. Pakistan neemt met Indo nesië de zesde plaats in in de rang van de bevolkingsgrootte. Voor 1985 worden er zelfs indien men geen maatregelen neemt zo ongeveer 240 000 000 inwoners verwacht. Het geboortecijfer bedraagt er thans vijftig per duizend (in Nederland een- en-twintig per duizend) en het sterfte cijfer is circa twintig per duizend (in Nederland plusminus zeven per dui zend). Ook de gemiddelde levensduur van de Pakistaan neemt toe. Deze be droeg in de jaren dertig gemiddeld zenven-en-twintig jaar. In 1965 was dit cijfer drie-en-veertig en men ver- UTRECHT Bijna een jaar lang heeft de 53-jarige Utrechtse magazyn- bediende F. A. de Vries gewacht op schadevergoeding, die hij had ge vraagd omdat hy vorig jaar vyftien da gen ten onrechte heeft vastgezeten, verdacht van moord op de Utrechtse winkelier in feestartikelen Donse. Deze dagen is de heer De Vries schriftelijk meegedeeld, dat hij, bij be schikking van het gerechtshof in Am sterdam mag rekenen op een bedrag van 26 gulden en 24 cent. In zijn huis aan de rand van Utrecht zegt hij erover: „Ik voel me schanda lig behandeld. Dit bedrag vind ik een fooi. Ik heb uit eigen zak 26 gulden en 24 cent overgemaakt aan het Neder- landsche Roode Kruis; de griffie in Amsterdam zal ik vragen om het be drag dat mij is toebedacht ook naar het Rode Kruis te sturen. Ik heb het toegewezen bedrag verdubbeld omdat ik 26 gulden voor een gift aan het Rode Kruis te weinig vind, hoewel ik het geld zelf heel goed kan gebruiken. De Utrechtse magazijnbediende, gis- honderd gulden werd toegewezen, om- van het Rijk, eergisteren jarig, ver telt over de lijdensweg die hij heeft af gelegd om de schade vergoed te krij gen die hij heeft geleden doordat de Utrechtse politie hem aanzag voor de moordenaar van Donse^ „Later", zegt hij, „is gebleken dat ik niet de dader was. De bekende Hans van Z. heeft ook deze moord be kend. Mijn onschuld is „zonneklaar be wezen". Hij laat een beschikking van de Utrechtse rechtbank van 29 april 1968 zien, waarbij hem een bedrag van drie honderd gulden* werd toegewezen door dat door zijn aanhouding voor 166 gul den schade aan zijn kleding is toege bracht, omdat zijn dochter niet heeft kunnen werken doordat zij een zenuw instorting had gekregen. De magazijn bediende had met dat bedrag genoegen willen nemen, hoewel hij in eerste in stantie om 250 gulden per dag schade vergoeding had gevraagd. Dit bedrag werd tijdens de behandeling voor de Utrechtse rechtbank door de advocaat van de heer De Vries teruggebracht tot vijftig gulden per dag. „Toen ik begin dit jaar bericht kreeg dat ik die driehonderd gulden zou krij gen, besloot ik het geld aan te nemen. Wij kunnen het best gebruiken, mijn hele garderobe zat vol gaatjes, door dat het gerechtelijk laboratorium mijn kleding op bloedspatjes had onder zocht". Hij toont een regenjas die er na een schot hagel niet anders zou hebben uitgezien. „Wij hadden destijds dat bericht nog niet binnen toen de officier van justi tie, mri J. C. van den Berg, besloot te gen de beschikking van de rechtbank in beroep te gaan. Hij vond driehon derd gulden voor vijftien dagen zitten en een bedorven garderobe kennelijk te veel". Dat beroep is nu door een vakantie kamer van het Amsterdamse gerechts hof in behandeling genomen. Heel for meel is deze kamer van oordeel dat de in het gerechtelijk laboratorium toege brachte schade aan de kleding geen di rect gevolg is van het in hechtenis ne men van de heer De Vries. Wel vindt het hof dat de schade die zijn dochter heeft geleden omdat zij niet heeft kun nen werken, moet worden vergoed. Aangezien er echter al een uitkering van het ziekenfonds is geweest, is dit bedrag bepaald op 26,24 gulden. De heer De Vries tenslotte: „Ik ben er zelf schuldig aan dat mijn hech tenis zo lang heeft geduurd. Inderdaad, ik heb gedraaid en verwarrende ver klaringen afgelegd, maar dat kwam doordat ik bang was tijdens die verho ren. Ik begrijp niet dat de politie en de justitie dat niet hebben ingezien. Neen een advocaat heb ik in die tijd nooit gezien. Pas later hoorde ik dat er een aan mij was toegewezen, maar ik heb de man nooit gesproken". wacht in 1980 een cijfer van twee-en- vijftig jaar. Door de daling van de mortaliteit en de snelle aanwas der bevolking komt de voedselpositie in ernstige moeilijkheden. In 1960 produceerde het land 13 000 000 ton graangewassen maar het had 15.000.000 ton nodig. Vijf jaar later was de produktie tot 1-5 900 000 ton gestegen, doch de be hoefte was ruim 17 000 ton gewor den. Om een dreigende ramp af te wen den, begon de Pakistaanse regering zich in 1955 ernstig te beraden over de noodzaak van „family planning". Tij dens een eerste vijfjarenplan van 1960- 1965 aanvaardde de regering de „family planning" als doelstelling en nam ze in haar plan de oprichting van 3000 „fami ly planning centra" op. In '65, bij 't begin van het tweede vijfjarenplan, werd bin nen 't departement voor volksgezondheid een aparte afdeling „family-planning" opgericht. Hierin werken op het ogen- veer 3800 mensen. Men streeft er naar binnen vijf jaar het geboortecij fer van vijftig per duizend terug te brengen tot veertig per duizend. Om zwangerschap te voorkomen wordt de vrouwen aangeraden ge bruik te maken van het zogenaamde „spiraaltje", dat in de baarmoeder wordt aangebracht en bevruchting verhindert. Hoewel dit middel soms wel enige nadelen heeft, is het goedkoper dan „de pil", waarvan het gebruik boven dien discipline vereist. De mannen wordt geadviseerd voorbehoedsmidde len te gebruiken of zich te laten steri liseren. BOEDAPEST Voor de 18 staats- juweliersbedrijven in Boedapest staan op het ogenblik elke dag lange rijen mensen, die hun gouden en zilveren voorwerpen willen verkopen. In een poging de zilver- en goud-re serves van de staat te vergroten, heb ben de Hongaarse autoriteiten de note ringen van zilver en goud opgevijzeld tot het wereldmarktniveau. De zilvernotering is zesmaal, de goudnotering tweemaal zo hoog gewor den. Hierdoor aangelokt bieden duizenden mensen familiestukken van goud en zil ver aan. Zij krijgen voor het zilver drie forint (36 cent) per gram en voor het goud 80 forint (9.60 gulden) per gram. Bij sommige winkels in het centrum van de stad vormen zich 's morgens om 04.00 uur al rijden. BONN Een vertoornde Nederlander heeft op het Nederlandse consulaat in München een portret van koningin Juliana aan scherven gesmeten. De man was naar de Beierse hoofdstad gekomen om een baan als kelner te zoeken. Bij het consulaat kwam hij vragen om een voorschot van vier honderd mark om alvast zijn huur te kunnen betalen. Toen de ambtenaar zei dat het consu laat geen voorschotten pleegt te ge ven, maar op zijn hoogst een trein kaartje enkele reis naar Nederland, ontstak de kelner in woede. Hij greep een stoel en slingerde die tegen het portret van Hare Majesteit, dat in stukken op de grond belandde. De politie rekende hem in. Van de poli tierechter kreeg hij één dag hechtenis. Dob Stolk, destijds een geluoterd Amsterdams provo-type, heeft de minister van Justitie beleefd ver zocht alsnog vijf weken te mogen mit ten, zoals het gerechtshof in Amster dam een jaar geleden al wilde. De veroordeling geschiedde wegens püblikaties van Rob Stolk, waarin werd aangezet tot het opblazen van de IJ-tunnel. Op 28 september vorig jaar vroeg Rob Stolk in een request gratie, want hij vond de veroorde ling onjuist. Hij zit nu al een klem jaar op ant woord uit Den Haag te wachten en dat wordt hem te gek. ,fiat maar ,iliever de bak in", zegt de oud-provo. In zijn brief aan de minister van Justitie schrijft hij keurig: ,Jk vraag u vriendelijk om tot executie van het vonnis over ie gaan." PARIJS De Amerikaanse onder handelaar op de Amerikaans-Noord- viëtnamese conferentie te Parijs heeft laten weten dat de Amerikaanse rege ring veertien Noordviëtnamese matro zen zal vrijlaten. Zij bevinden zich in Amerikaanse krijgsgevangenschap. De Noordviëtnamese onderhandelaar Ha Van Lau antwoordde alleen dat hij bijtijds zou laten weten wanneer en waar zijn regering de vrijgelaten krijgs gevangenen in ontvangst zou nemen. Daarna zakten de besprekingen weer weg in het zand van eindeloze weder zijdse beschuldigingen. AMSTERDAM. Hoogenbosch' Schoe nen N.V. heeft een meerderheidsbelang verworven bij de N.V. Europese Schoe- nenhandel Maatschappij Nederland (Euro Shoe Trading Company Neder land) te Tilburg. Deze n.v. exploiteert onder de naam „Shoe Post" 11 filialen, voornamelijk in het zuiden van ons land en was een dochteronderneming van de N.V. Euro Shoe Unie te Diest, een groot schoenfiliaalbedrijf in België. Tot dusverre werden de Nederlandse vestigingen bevoorraad met overwegend Belgische schoenen. Het ligt in de be doeling om in de naaste toekomst zoveel mogelijk Nederlandse schoenen te gaan voeren. De aankoop van het aandelenpakket wordt door Hoogenbosch' Schoenen N.V. uit eigen middelen gefinancierd, zo deel Hoogenbosch mee in een com muniqué. ROTTERDAM. Hensen-Rotterdam, die behoort tot de Verenigde Machine fabrieken V.M.F., heeft een order ter waarde van bijna f 15 miljoen ontvan gen van het Amerikaanse ingenieurs bureau The Ralph M. Parsons Company. Hensen zal zes dubbelarmskranen leve ren, elk met een vermogen van 200 ton. De mogelijkheid bestaat dat er een aan vullende opdracht zal komen van nog twee kranen. De kranen zijn bestemd voor een scheepswerf van Litton Industries, die wordt gebouwd in Pascagoula, Mississip pi. De nieuwbouw van schepen zal hier zoveel mogelijk automatisch geschieden, naar het voorbeeld van de Amerikaanse auto-industrie. PARIJS. In juli zijn de Franse reserves aan goud en converteerbare deviezen met 666,8 miljoen dollar (3292 miljoen frank) verminderd tot 4850 mil joen dollar (23.945 miljoen frank), zo heeft het ministerie van Economische Zaken en Financiën in Parijs meege deeld. Sedert het begin van de crisis in mei zijn de reserves voor zover be kend met 2062 miljoen dollar afgeno men, daarvan werd 885 miljoen dollar gedekt met trekkingen van Frankrijk op het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De totale vermindering bedraagt aldus 1177 miljoen dollar, waarvan ver moedelijk slechts ongeveer 800 miljoen dollar in deviezen en 377 miljoen dollar in goud. VERZORGT AL UW ZENDINGEN met alle tussengelegen plaatsen met directe doorverbinding naar de gehele provincies Utrecht, Gelderland, Nrd.- en Z.-Holland. Beleefd aanbevelend M. BOON Buurtlaan-W. 15 Adres te Utrecht U.B.C., Box 87 Telefoon 12351 Telefoon 714444 Tevens ongeregeld vervoer door geheel Nederland V racht-taxi-kamer verhuizingen Kleine vrachten - kleine prijzen. Voor spoedige indiensttreding gevraagd: en Aanmelden bij: Veenedaalsestraatweg II Eist (Utr.) Tel. 08377—319. De slotconclusie van de Escort roadtest rijder, maar wij willen u wel graag een welke verscheen in het Utrechts Nieuwsblad overdruk van deze zeer interessante Esco van zaterdag, 20 juli jl. Wij beschouwen u niet als een slechte Kerkewijk 128 - Yeenendaal Telef. 08385 - 12244* roadtest aanbieden. Komt u even langs? Adviesprijs af fabriek Amsterdam Hoogstraat 20 - Yeenendaal - Tel. 12830 PRONTO GEVRAAGD: Aanmelden bij de uitvoerder op het werk. FIRET n.v., producente van vezelvliezen, vraagt voor spoedige indiensttreding een (leeftijd 21-35 jaar), voornamelijk voor het laden en lossen van vrachtwagens (in dagdienst). Zij, die belangstelling hebben voor deze goed be loonde, afwisselende functie, zijn bij de afdeling Personeelszaken van Firet N.V., Verlaat 22, Yeenen daal, welkom voor een gesprek (tel. 08385-1 1341, de heer Mulder) VEENENDAAL - STATIONSSINGEL 46 INSCHRIJVING VOOR: AVONDCURSUS NAAIEN op donderdagavond van 7.00-9.30 uur. Cursusgeld 20.-. Aangifte op het spreekuur: Dinsdagmiddag 13 augustus van 2.00-4.00 uur. Donderdagavond 15 augustus van 7.00-8.00 uur. VEENENDAAL - TUINSTRAAT 4 INSCHRIJVING VOOR: MIDDAGCURSUS NAAIEN op woensdag van 2.00-4.30 uur. Cursusgeld 20.-. Aangifte op het spreekuur: Woensdagmiddag 14 augustus van 2.00-4.00 uur. Donderdagavond 15 augustus van 7.00-8.00 uur. Veenendaal ^Samenwerkend met o.a. West Point Pepperell Inc. USA en de English Sewing Cotton Co. Ltd. Great Britain) VERLAAT 18 VEENENDAAL vraagt voor spoedige indiensttreding Voor deze functie zoeken wij een jonge man van ct 20 tot 25 jaar in het bezit van het di ploma boekhouden. Enige jaren praktijk ervaring zijn beslist noodzakelijk om deze verantwoordelijke post te kunnen vervullen. Het diploma M.B.A. is niet vereist maar strekt wel tot aanbeveling. Nadere inlichtingen worden U gaarne verstrekt door da afdeling Personeelszaken. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de portier van de fabriek Kerkewijk 115 binnenkort onze dienst gaan verlaten. Medio september zoeken wij daarom een serieus persoon, die de vrijkomende plaats als wil bezetten. Wanneer u nog geen 50 bent, goed en beschaafd met mensen om kunt gaan, enige administratieve ervaring of aanleg hebt, dan zullen wij gaarne uw schriftelijke sollicitaties ontvangen. U kunt deze zenden aan onze afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115 te Veenendaal.

De Vallei | 1968 | | pagina 8