Belangstelling voor kinderboerderij groeide met 't jaar Malkensehoten staat voor de 100.000ste (~\ver een l)uur dagen misschien het komende weekeinde al zal de honderd - duizendste bezoeker het hek van de Veluwse kinderboerderij Malkenscho- ten binnengaan en daar zijn (of haar) ronde beginnen langs, dóór en vaak mèt de honderden kleine en grote dieren in deze, boerderij-technisch misschien wat ongeor ganiseerde, maar daarom juist zo plesante menargerie. Het zal een record worden voor dez.e, nu elf jaar geleden gestichte en met adviezen van dr. Jacobi van Art is verder uitgebouwde dierenverzameling in Apeldoorn. Het vorig jaar werd de 100.000ste in het najaar bereikt. Nu valt het mijlpaaltje nog vrijwel midden in het mooie seizoen. Het zijn er totnogtoe overigens veel meer dan honderdduizend geweest. De vaste klanten met het abbonnement, wan wie er sommige vrijwel wekelijks met hun kinderen naar de boerderij komen, zijn niet meegerekend. Dat betekent dat Mal- kenschoten het eerste jaar begonnen met een totaal van nog geen 50.000 beta lende bèzoekers kennelijk een belangrijke functie vervult in het rijke patroon van attracties op de Veluwe. Sinds de opening, elf jaar geleden door de toenmalige wethouder van Apeldoorn, S. Ruiterbij welke gelegenheid één der senior-geiten de sleutel aanbood en ,,en passant" een bezoekster-in-deftig een hap uit de jurk nam heeft Malkenschoten misschien al een miljoen bezoekers gehad. Daar zijn heel wat professionele" kij kers bij geweest mensen die het op de Veluwe kwamen afkijken. Malkenschoten is in verschillende gemeenten van Nederland gekopieerd en het bleek zelfs, dat bui tenlandse bezoekers het initiatief genomen hebben in eigen land ook zoiets tot stand te brengen. En nog steeds worden excursies ondernomen die tot doel hebben iets van dit Malkenschoten te leren. Tfen gelukkige omstandigheid is misschien, dat in de kinderboerderij verschillende vormen van kinderspel zijn gecombineerd. Er is een speelweide, een speeltuin, het kind kan er varen en zich op allerlei andere manieren alleen of in groepsver band verpozen mèt of zonder dieren. In dit vrije wereldje waarin het dier zoals een bezoeker opmerkte „door de omgang met mensen bijna een mensje geworden is", speelt inderdaad het dier de grootste rol. Het wordt geliefkoosd, ge voerd en vertroeteld. En al spruit de genegenheid dan ook niet altijd voort uit on baatzuchtigheid in het spel toont het kind zich met het dier van zijn allerbeste kant geduldig, lief en bezorgd. De geit en vooral het jonge mekkerende volkje is bij de kinderen en hun ouders favoriet. Het zijn de bedrijvige scharrelaartjes, die zich als het om een lekker hapje gaat laten optillen als baby's en beknuffelen. Hier en daar komt er dan ook wel eens een schreeuw of een angstig gilletje uit het grote of kleine publiek, want als de broodzak leeg is, gaat het happen door Het is overigens een vreemdsoortig dierenwereldje niet alleen naar ras, maar ook naar herkomst. Malkenschoten komt aan zijn levende have door koop, soms door ruil, en niet zelden door schenkingen. Er worden nog al eens dieren aan geschaft die als ze groter worden niet meer in het achterstadstuintje passen en soms ook de vakantie in de weg staan. Een buurvrouw wil nog wèl een weekje op de bloemetjes passen, maar kom nu eens met een geit, een marmottenfamilie of een koppeltje sierduiven Soms lijkt het wel of Malkenschoten er asiel bij is en het merkwaardige is dat verschillende boerderij-dieren niet alleen uit deze regio worden aangeboden, maar uit het hele land, waar deze kinderboerderij algemeen bekend is. Malkenschoten heeft zich 'n goede plaats veroverd onder de eenvoudige niette min waardevolle attracties van een natuurlijk gebied. De boerderij-sfeer het om gaan" met dieren in hun eigen omgeving blijft vele mensen, ondanks een overvloed aan andere attracties, toch kennelijk sterk bekoren. 7 - -""'h v'

De Vallei | 1968 | | pagina 9