Veenendaals dagblad Buiten Scientology verdacht in vreemd sterfgeval Vliegongeluk in raadsels gehuld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Opnieuw manoeuvres bij Tsjechische grens Q HARTEN TROEFIN MONACO EN HOUSTON Vluchten naar Biafra zijn stopgezet OOSTDUITSE STALINIST WIL WAARSCHUWEN TEGEN APART BLOK IN OOST-EUROPA Meisjes wisten aanrander te bepraten Arnhem ontvangt 5 okt. radicale congresgangers liassenrellen in negerwij k Ballonvaarders uit zee opgepikt Britse politie stelt onderzoek-in Identificatie van slachtoffers is haast onmogelijk Burgemeester hegon als timmerman Men ziet ze niet Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur In Rotterdam zeven arrestaties inzake verdovende middelen Brand in winkel LATER KANS OP REGEN Geen toeval Commentaar Reeën-bruiloft Apart blok Koningin Anne Marie in verwachting RODE KRUIS BIECHT CHAOS DUIKVLUCHT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en 2a. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 12 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I88 ULBRICHT PRAAT MET DUBCEK ULBRICHT één dag ÖRAAG De Oostduitse communistische leider Walter l Ibricht brengt vandaag een bezoek van één dag aan Tsjecho-Slowakije. Hij zal politieke besprekingen voeren met de Tsjechoslowaakse partijleiders. Tegelijkertijd is bekendgemaakt dat de lange reeks manoeuvres van het Pact van Warschau langs de grenzen van Tsjecho-Slowakije, begonnen tijdens de crisis van de afgelopen weken, zaterdag is geëindigd. Er zullen echter vandaag nieuwe manoeuvres beginnen, waaraan Russi sche, Oostduitse en Poolse troepen deel nemen. Ook deze oefeningen zullen langs de grenzen van Tsjecho-Slowa kije worden gehouden. In Praag vreest men dat Ulbricht uit naam van de „orthodoxe" landen van het Pact van Warschau opnieuw komt aandringen op het ongedaan maken van de hervormingen die Dubcek en de zijnen tot stand hebben gebracht. Het samenvallen van zijn bezoek met de hervatting van de Rus- sisch-Oostduits-Poolse manoeuvres wordt niet als toeval gezien. De bekendmaking van het bezoek van Ulbricht kwam precies een uur nadat het Zuidslavische staatshoofd, maarschalk Tito, afscheid van de Tsjechoslowaakse leiders had geno men. Ongeveer op hetzelfde ogenblik werd bekend dat een andere mede stander van het nieuwe regime in Praag, de Roemeense leider Ceaus- cescu, donderdag zijn opwachting komt maken in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Ook is bekendgemaakt dat maarschalk Tito binnenkort een tweede bezoek aan Praag zal bren gen. Radio-Praag heeft gisteren in een commentaar op het bezoek van Tito gezegd dat de betrekkingen van Praag met Roemenië en Zuidslavië nu nauwer zijn dan de banden met de Russen, de Oostduitsers, de Polen, de Hongaren en de Bulgaren, omdat die voor de con ferentie van Bratislava van vorige week de hervormingen in Tsjecho-Slowakije heftig hadden gekritiseerd. De reden dat Uibrioht niet naar Praag komt, maar metDubcek gaat praten in het slaperige Karlovy Vary, waar vroeger de vorsten en staatslie den van Europa elkaar ontmoetten, is dat men geen moeilijkheden wenst. Ulbricht, een Stalinist, is in Tsjecho- Slowakije gehaat. Hij werd na de con ferentie van Bratislava uitgejouwd door een menigte van drieduizend Tsjechen en men vreest dat dat opnieuw zou ge beuren wanneer hij een voet in Praag zou zetten. Ulbricht wordt vergezeld door de Oostduitse premier Willy Stoph, enke le partijfunctionarissen en de Oostduit se ambassadeur in Praag, Florin. Zij hebben, behalve de ambassadeur, allen deelgenomen aan de conferentie van Bratislava. VALKENBURG Vier in de buurt van Valkenburg vakantie vierende meis jes uit het Overijsselse Losser zijn vrij dagavond op het nippertje aan de han den van een aanrander ontsnapt. Zij trotseerden een salvo kogels uit een pistool en brachten de man al pratende tot andere gedachten. De politie heeft de aanrander, de winkelbediende L. K. uit Schaesberg, gearresteerd. De meisjes werden op de eenzame Molenweg in Hulsberg door een gemas kerde man aangehouden. „Dames, dit wordt een aanranding", zei K., terwijl hij een pistool op zijn slachtoffers ge richt hield. Toen de meisjes probeerden weg te lopen schoot K. eerst in "de lucht en vuurde toen twee kogels af, tjje rake lings langs de meisjes floten. De vier meisjes vanwie K. er al een als zijn slachtoffer had aangewezen werden gedwongen een bos in te lo pen. Onderweg hebben zij de aanran der zover weten te bepraten, dat hij hen na een half.uurtje ongemoeid liet gaan. Het identificatiecentrum van de po litie in Zuid-Limburg gehuisvest in het politiebureau van Heerlen heeft in deze zaak voor het eerst uit de aan wijzingen van de getuigen binnen een uur de dader met fóto en alle gegevens aangewezen. Vier uur na de overval op de meisjes werd Leo K. in zijn woning in Schaesberg van zijn bed gelicht. Hij bekende onmiddellijk. W/cmneer de rogge eind juli geelrijp j gemaaid is en in schoven of gar- ven staat gebonden, die weer tot gas- ten worden saamgevoegd, breekt de j hoogtijd der elegante bruidsjonkers en -juffers aan, die tot dusver in de on afzienbaarheid der akkers een veilig buen-retiro vonden, waar geen mens wat van wist dan de wildschut, die J menig pad en wissel in en uit de J rogge zag lopen, doch zijn wijsheid j tegenover de zomergasten voor zich behield. Er bestaat voor ree en haas nauwelijks mooier verblijf dan een veld van rogge-op-stam, waar langs J de scheivoor voldoende grazing staat J en de rust wordt gewaarborgd, want t niemand denkt eraan, in het koren door te dringen, vooral niet, nu koren- bloem, kamille en klaproos nergens meer voorkomen. Het reewild trekt na het blootleggen van zijn verblijf t terug in aangrenzende bossen of wal- i len en wie in de gelegenhed verkeert j het rustig te kunnen observeren, be- t merkt in de eerste weken van oogst- maand een zekere onrust, beweeglijk heid en ongedurigheid onder de bok- i ken, die zich een bruid zoeken. Zo'n cholerische reebok, die op vrijers- 5 voeten gaat. biedt een fraai gezicht; j hij gaat gekleed in rode dos, die prachtig contrasteerd met de groene volheid van augustus of de gouden tentjes der rogge op het stoppelveld. Ge zoudt een bijzonder gelukje heb- J ben, als ge deze felle galant zijn ko- kette uitverkorene (de rekke) kris- j kras over de akker zag drijven en i neg indrukwekkender in gevecht J zoudt zien met een minzieke collega, J die hem de geliefde afhandig wil ma- J ken. In deze periode is de bokkenjacht geopend (eigenlijk duurt ze van juni tot half sept.), doch het hoogtepunt van de z.g. blattijd is begin augustus. 5 Daar het verboden is, de bokken uit Z de auto te schieten, wat zeer onweide- 5 lijk heet, valt het lang niet mee, een waardige trofee te verwerven. I 12-8 '68. A. B. WIGMAN. %%\w\uuu\\\u\\\w\\\\v\v\u\\uuuuwu%%w Er wordt in Praag over gespeculeerd dat de Russen en hun vrienden bang beginnen te worden dat Tsjecho-Slo wakije, Zuidslavië en Roemenië be zig zijn een apart blok te vormen in Oost-Europa. Inderdaad is het duide lijk dat Dubcek tracht Tito en Ceau- cescu te brengen tot een gemeen schappelijke houding tegenover de vijf orthodoxe communistische landen Rusland, Polen, Oost-Duitsland, Hon garije en Bulgarije. Daartegen zou Ulbricht bij voorbaat komen waarschuwen. Zijn plotselinge bezoek valt niet alleen samen met nieuwe militaire oefeningen van het Pact van Warschau, maar ook met nieuwe waarschuwingen in de Mos- kouse Prawda, die kennelijk tot Praag zijn gericht, al wordt de naam Tsjecho-Slowakije er niet in ge noemd. OEGSTGEEST Het ..parlement" van de Politieke Partij Radicalen de kerngroep vergadering heeft inge stemd met het voorstel van het be stuur om op 5 oktober in Arnhem een congres te houden. Op dit congres zal de politieke situatie en met name he*t regeringsprogram voor 1969 worden besrpoken aan de hand van twee toetsstenen, die de Politieke Party Ra dicalen ook gebruiken wil voor haar ei gen program: wat er gedaan moet worden om de achterstand van grote groepen mensen te verminderen en wat er dient te geschieden om de burgers meer zeggenschap te geven. Het congres wil ook een opvolger aan wijzen voor partijvoorzitter drs. P. C. W. M. Bogaers. die op medisch advies al te zware politieke activiteiten enige tijd achterwege moet laten. De actie centra van de P. P. R. doen nu sug gesties voor kandidaten. Het bestuur hoopt in september een voordracht te stellen. Het opstellen van een program voor de P.P.R. is op gang gekomen. De Kern groepvergadering besloot namelijk tot de instelling van 10 commissie.s, die on derdelen van het program zullen ont werpen. De leden van deze commissies werden aangewezen. De coördinatie van de programmawerkzaamheden werd gelegd in handen van een centrale pro gramma-commissie onder voorzitter schap van het oud Tweede-Kamerlid mr. H. W. van Doorn. Het is de bedoeling, dat begin vol gend jaar weer een congres wordt ge houden om het program vast te stellen. 0 Na afloop van de besprekingen in Praag tussen Tito (links) en Dub cek werd een persconferentie ge houden. waarvoor een grote be langstelling bestond. LOS ANGELES De politie in Los Angeles is in de afgelopen nacht In staat van paraatheid gebracht, nadat rassenrellen waren uitgebroken in de negcrwijk Watts. Bewoners van deze wijk beschoten politiemannen, waarna onmiddellijk versterkingen werden ge stuurd. In augustus 1965 kwamen bij een grote oproer in Watts 34 personen om het leven. Ondanks het instellen van een avond klok is het gisteren voor derde dag achtereen tot rassenonlusten in Little Rock (Arkansas) gekomen. In de negerwijk van de stad werden benzinebommen geworpen en een po- litie-agent werd gewond door kogeltjes uit een jachtgeweer. Op de gevaarlijkste punten van de stad zijn eenheden van de po litie en de nationale garde geconcen treerd. Tijdens de avondklok is alle verkeer verboden en mogen zelfs jour nalisten zich niet zonder permissie ver plaatsen. HALIFAX (Nova Scotia) Twee Canadese acteurs, die met hun ballon in zee waren gestort bij een poging de Atlantische Oceaan over te steken, zijn gisteren opgepikt door een kustwacht- kotter die hen naar de havenstad Hali fax bracht. De ballonvaarders, Mare Winters en Jerry Kostur, stegen zaterdag op, maar na 20 uur raakten zij te water. De ballon, die ongeveer 20.000 dollar gekost heeft, is verloren gegaan. ROME Het Italiaanse weekblad Bella heeft meegedeeld, dat koningin Anne Marie van Griekenland, de vrouw van koning Constantyn, haar derde kind verwacht. (Van onze correspondent) LONDEN In Edinburgh is eind vorige maand een 35-jarige Zuidafrikaan op geheimzinnige manier dood aangetroffen, nadat men had geweigerd hem nog verder op te leiden in het Schotse hoofdkwartier van Scientology. Dat is de geheimzinnige organisatie die zichzelf als kerk beschouwt en waartegen in Enge land een campagne wordt gevoerd. De Britse regering beschouwt de beweging als gevaariyk in sociaal en medisch opzicht. (Van onze correspondent) BONN De vliegramp met de Britse Vickers Viscount, die vrijdag neer stortte op de Autobahn benoorden München, is waarschijnlijk veroor zaakt door een te gevaarlijke manoeuvre nadat brand was uitgebroken aan boord. Kort voordat het toestel naar beneden stortte zijn grote stukken van beide vleugels afgebroken. De oorzaak van de brand blijft evenwel raadselachtig. GENEVE Het Internationale Rode Kruis heeft zijn transporten door de lucht naar Biafra voorlopig stopgezet, omdat het gecharterde vliegtuig de af gelopen dagen twee maal is beschoten. Het is de tweede maal dat de vluch ten met de DC-6 werden opgeschort en dat terwijl de nood met de dag stijg*. Het Internationale Rode Kruis levért al enkele weken voedsel en medicamen ten voor de vluchtelingen in Biafra op het Spaanse eiland Fernando Pro af. De Nigeriaanse overheid heeft echter nooit willen garanderen dat haar strijd krachten de vliegtuigen niet zullen be schieten. De man mocht niet langer meedoen met scientology, omdat hij aan epilep sie lijdt. Dergelijke mensen worden er niet aanvaard. Men vond hem later dood onder het raam van zijn hotel kamer. Zelfmoord is uitgesloten. De politie beschouwt het overlijden van de man als „een plotselinge dood". De vrouw van de Zuidafrikaan, die ook aan scientology doet, weet niet hoe haar man aan zijn eind is gekomen. Intussen komt er in Engeland steeds meer aan het licht over de manier waarop deze „kerk" optreedt tegen leden die zich afvallig of labiel gedra gen of die zich om andere redenen het ongenoegen op de hals halen van de leiding. Deze mensen krijgen op het hoofdkwartier van de organisatie in maken met functionarissen die over East Grinstad in Zuid-Engel and te de ethiek waken. Die zijn gewapend met een korte stok. Zo worden er nogal eens tijdens de op leiding echtparen tijdelijk van elkaar gescheiden. Anderen worden tijdelijk opgesloten en moeten allerlei onaan genaam werk verrichten, zoals de rio lering schoonmaken, spitten e.d. Nie mand mag tegen deze mensen praten; ze dragen voor de duur van hun iso lement een lapje grijze stof om de arm. Bovendien wordt het steeds duidelij ker dat de bekentenissen die men doet tijdens de diepgaande „psychoanaly tische biecht" die op het hoofdkwar tier wordt afgenomen van mensen die worden ingeleid in scientology, te allen tijde tegen hen kunnen worden ge bruikt wanneer zij als vijand van de kerk worden gebrandmerkt. Alles wat men opbiecht wordt op de band vastge legd en bewaard. Bovendien is geble ken dat velen volkomen in de war ra ken als zij zo aan de tand worden ge voeld door mensen die geen enkele psy chiatrische bevoegdheid hebben. Het inkomen van de kerk aan colle gegeld e.d. bedraagt op het ogenblik naar verluidt dertigduizend pond ster ling per week (f 250.000 gulden). WASHINGTON De voormalige pre sident Dwight D. Eisenhower herstelt zich bevredigend van zijn laatste hart aanval, zo deelden zijn artsen zondag mee. Hij nadert het einde van een kri tieke periode van herstel, die algemeen gesteld wordt op ongeveer een week. T)e Noordhrabantsn gemeente Mierlo heeft een burgemeester die erop los kan timmeren. Het is de heer B. van Kuik, een gediplomeerd en erva ren timmerman. Hij is zaterdag geïn stalleerd. Nadat hij de lagere school had door lopen. haalde de heer Van Kuik op de ambachtsschool het diploma tim merman. In deze hoedanigheid ging hij bij een aannemer werken en haalde in zijn vrije tijd nog een nijverheidsakte. Daarna kwam hij in dienst bij de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf waar hij hoofdinspecteur werd. Intus sen had hij ook al een bestuursfunctie bij de bond van georganiseerde bouw vakarbeiders. Ruim 25 jaar lang heeft hij in de raad van Mierlo gezeten. Meer dan dertien jaar lang was hij wethouder. Ook is hij al jarenlang Lid van Provin ciale Staten van Noord-Brabant. Toen Mierlo de helft van zijn grond gebied moest afstaan aan Helmond op 1 januari van dit jaar kwam de heer Van Kuik in de K.V.P.-fractie van de Helmondse raad te zitten. Over het resterende deel van Mierlo is hij nu burgemeester. ADVERTENTIE ORA HOENSBROEK (GIRO 760076) De hoop dat het registratie-apparaat aan boord van het toestel de catastrofe zou kunnen ophelderen, is gisteren goeddeels vervlogen. Dit apparaat, dat allerlei functies van het vliegtuig regis treert, is wel gevonden maar het bleek zwaar beschadigd. Ook in de nacht van zaterdag op zon dag waren geniesoldaten van het West- duitse leger bij het licht van schijnwer pers nog steeds bezig de chaos op de plaats van het ongeluk op te ruimen. De 48 stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn overgebracht naar het naburige Ingolstadt. Hoewel ploegen artsen onafgebroken bezig zijn met een onderzoek van de lijken, heeft men nog maar enkele van de zwaar ver minkte slachtoffers kunnen identifice ren. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk wordt uitgevoerd door de commissies van de Westduitse en Brit se luchtvaartinspecties en van de maat schappij British Eagle Air Lines. Het toestel was tien jaar oud en had ongeveer 15.000 vlieguren achter de rug. Volgens Eagle Air Lines zou 30.000 vlieguren de normale levens duur voor een toestel van dit type zijn. Een van de directeuren, Murry Williams, dacht aanvankelijk aan een explosie door sabotage, omdat de brokken kilometers uit elkaar waren neergekomen. Het hoofd van de Bei erse politie verklaarde echter gister avond. dat niets op sabotage wijst. Volgens een voorlopige reconstructie van de ramp moet in het toestel brand zijn uitgebroken, toen het op ongeveer zesduizend meter hoogte vloog. Waar schijnlijk heeft de piloot geprobeerd de brand te blussen door een krachtige duikvlucht. Daarbij kwam hij terecht in een bijna vierduizend meter dik wolken dek, dat pas enkele honderden meters boven het aardoppervlak eindigde. Bij een poging de dertig ion zware machi ne uit deze duikvlucht weer op te trekken moet het toestel te zwaar zijn belast: aan weerszijden braken de vleu gels af, juist buiten de motoren. Deze vleugelstukken zijn op ongeveer tweeëneenhalve kilometer van de on- heilsplek gevonden. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft dit weekeinde zeven per sonen in de leeftijd van 16 tot 23 jaar aangehouden, die ervan worden ver dacht verdovende middelen te hebben verhandeld of te hebben gebruikt. Twee van hen zijn na verhoor op vrye voeten gesteld, de overige vijf zijn opgesloten. De recherche ging tot de arrestaties over. nadat zij bij het doorzoeken van een huis aan de Rozenstraat, bewoond door een 21-jarige Rotterdammer, opium, hasjiesj en injectiespuiten had gevonden. Naar aanleiding van deze vondst ar resteerde de politie, behalve de 21-jari- ge Rotterdammer, ook diens 20-jarige echtgenote, een 23-jarige kunstschilder uit de Maasstad, een 17-jarige Hagenaar en nog drie Rotterdammers van 18 (tweemaal) en 16 jaar. De vtouw en de 16-jarige jongen konden later naar huis gaan. De recherche zet het onderzoek nog voort. MIDDELBURG De brandweer in Middelburg is tot vanmorgen vroeg be zig geweest met het blussen van een brand in het levensmiddelenbedrijf van de heer K. Vader, waar een schade aangericht werd van ongeveer 60.000 gulden. De brand ontstond in een achter de levensmiddelenwinkel gelegen maga zijn, mogelijk door kortsluiting. Ook een boven de winkel gelegen woning liep brand- en waterschade op. Toen de brand uitbrak, was niemand in het pand aanwezig. Twee foto's die nimmer zouden zijn gemaakt als de techniek van de hart transplantatie niet zo'n grote vlucht had genomen. In Monto Carlo is zaterdag avond een bal gegeven, waarvan de baten waren bestemd voor het Rode Kruis van Monaco. Een der prominente gasten was de Zuidafrikaanse hartchirurg Barnard, die (op de foto links) is te zien met prinses Gracia van Monaco. Rechts een foto van de zes personen die in het medisch centrum te Houston een harttransplantatie ondergingen; v.l.n.r. Louis Fierro, George de Bord, Fred Everman en Everett Thomass; zittend Henry Jurgens en mevr. Brunk. ]ytet noordwestelijke tot noordelijke winden is zondag koelere lucht van de Noordzee ons land binnenge stroomd. Er kwamen wo'lkenvelden voor, afgewisseld door zonnige perio den, maar de middagtemperaturen kwamen niet hoger dan 18 tot 20 gra den. Intussen breidde vandaag een rug van hoge luchtdruk zich van de Oce aan over Frankrijk naar het oosten uit. Deze rug van hoge luchtdruk zal vooral in midden-Europa verbetering in het weer brengen. In ons land zul len dinsdag aanvankelijk nog opkla- ngen voorkomen, maar op de nade- mg van een oceanisch front zal later op de dag de bewolking en de kans op regen geleidelijk toenemen. In de tem peratuur komt weinig verandering. Morgen, zon op: 05.21, onder: 20.08; Maan, op: 21.47, onder11.17.

De Vallei | 1968 | | pagina 1