Veenendaals dagblad Buiten Internationaal gesprek over misère in Biafra I Koele ontvangst voor Ulbricht Surinamer stak landgenoot jaloezie om vrouw dood uit Biafra-actie doorkruist plan voor invaliden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na actief leven in hoge functies Binnenkort Tsjechen opnieuw aan conferentietafel nikkelen guldens Oud-minister, Kamerlid en burgemeester van Rotterdam A- Weer vliegtuigen beschoten Prinses Paola leert in Vught Nederlands Syrische Migs in Israël geland Beter wederzijds begrip Auto trok spoor van vernieling door Roosendaal Opnieuw bloedig drama in Amsterdam Ex-vriendin zwaar gewond Ook gouverneur Maddox overweegt kandidatuur ONSTABIEL Waarom ziet men ze niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur POLITICUS ENERGIEK Ontsiering „OP ELK VLIEGTUIG" OP DE VLUCHT COMMUNIQUÉ AFGELAST Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG I 3 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I89 PROF. MR. P. J. OUD OVERLEDEN ROTTERDAM In zijn woning te Rotterdam is maandagavond op 81- jarige leeftijd prof. mr. P. J. Oud overleden, oud-minister van Finan ciën, oud-kamerlid en oud-burgemees- ter van Rotterdam. Hij was al geruime tijd ziek. In maart werd hij voor enkele weken op genomen in het Havenziekenhuis te Rotterdam voor een operatie wegens moeilijkheden in de bloedsomloop. Prof. Oud was sinds 1963, toen hij zich uit het actieve politieke leven terugtrok, minister van staat. In dat jaar werd hij voorts tot ere-voorzitter van de VVD benoemd. De vice-minister-president, dr. H. J. Witteveen heeft vanochtend prof. Oud geschetst als een zeer verdienstelijk Nederlander, die in verschillende func ties zijn land op uitnemende wijze heeft gediend: als minister, als Kamerlid, als burgemeester van Rotterdam en tenslotte nog als hoogleraar. Zijn ver diensten z(jn geëerd door zijn benoe ming tot minister van Staat. „Prof. Ouds grote kracht lag in zijn gedegen kennis van de staatsrechtelijke beginselen en van de parlementaire ge schiedenis, waardoor hij door de hele Kamer als bij uitstek deskundig werd erkend. Zijn adviezen, ook op hoge leef tijd gegeven, bleven uiterst waardevol. Wij verliezen in hem een staatsman van formaat, aldus vice-minister-presi dent. Oud-premier en minister van Staat dr. W. Drees noemde de overledende een van de belangrijkste politici in ons land, die kon bogen op de grootste par lementaire ervaring. „Prof. Oud was een van de weinigen die de praktische politiek combineerde ipet het staats recht". Dr. Drees wees op de veelzijdi ge loopbaan van de overledene: burge meester van Rotterdam, Kamerlid, mi nister, maar ook hoofdbestuurslid van de Partij van de Arbeid en met mr. Stikker oprichter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Naar zijn mening, is prof. Oud van grote betekenis geweest voor de naoorlogse liberale partij, die door zijn ijver kon groeien en regeringspartij worden. Ondanks zijn overdrukke bezigheden, vond prof. Oud nog gelegenheid zich aan tal van zaken en instellingen te wij den. Hij was de actieve voorzitter en later erevoorzitter van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten en nadat hij ondervoorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie was ge weest, werd hij voorzitter van deze partij. Prof. Oud was voorzitter van de In ternationale Vereniging van Gemeen ten. In 1959 verleende de Vrije Univer siteit van Berlijn hem het eredoctoraat Z Ap vele plaatsen in het bos en in 't bijzonder waar eikeschil- of Z schaarhout staat, vinden wij het blad door een vuilwit poeier bestoven en t waar het lover het ernstigst door deze Zmeeldauw getroffen werd, kreeg Z het een verfrommeld, ziekelijk uiter- 1 lijk. Kruip ik over de smalle paadjes, om te zien of op de beschutte uithoe- 2 ken de struikhei al begint te bloeien, J dan raken de kleren door het „meel" j besmeurd. Deze aantasting welke men omtrent 60 jaar geleden leerde kennen is niet zelden zeer schade- lijk geworden; al in 1910 werd er een 5 wet uitgevaardigd, houdende bepalin- Z gen tot wering van de Amerik. kruis- j bessenmeeldauw, een andere soort. Z gevaarlijk voor de fruitteler. In bos en veld vinden wij voorts o.m. deze mi- nuscule zwammen op beuk en els, ha- Z Z zeiaar, meidoorn, berk, peppels en 2 wilgen, doch in het lage eikehout val- Z len ze 't meest op. De oude hedrijfs- vorm van zulk bos (eekschillen, tal- j hout) kwam er zelfs door in t ge- Z drang. Reeds in de voorzomer, wan- 2 neer het tcver nog teer is en de tem- j peratuur en het vochtigheidsgehalte van de lucht hoog genoeg zijn, begint j het kwaad zich te openbaren. De my- j celiumdraden verbreiden zich over de 5 bladschijf, we bemerken een duffe schimmellucht en ook zien we, dat de j zwam zich op windstille, beschutte en vochtige plaatsen eerder nestelt, dan 2 in de luchtige kruinen. Daardoor heeft het hakhout 't meest te lijden van ,,'t j wit", zoals de bosbaas het euvel Z noemt. Wanneer het fleurige St. Jans- Z lot in de laatste week van juni het la- ;j ge bos siert, wordt het er veelal 't slachtoffer van en dit is dubbel jam- Z, 2 mer. 13-8-1968, A. B. WIGMAN. «WVWVVVWVWWVWVWWWWVVWXWWWWWTOW van de filosofische faculteit. Mr. Oud was commandeur in de ord urm de Nederlandse Leeuw en van het Legioen van Eer van Frankrijk. Op 9 november 1963 nam prof. Oud afscheid van het actieve politieke le ven. Tijdens een afscheids- en huldi gingsbijeenkomst van de VVD in de Rotterdamse Rivièrahal, maakte de toenmalige minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, bekend, dat H.M. de Koningin de ervaren politicus tot minis ter van Staat had benoemd. De VVD be noemde hem toen tot erevoorzitter. Voor een In Memoriam van prof. mr. P. J. Oud zie men elders in dit nummer. WASHINGTON (Reuter, AP) In Genève begint vandaag internationaal overleg over de onhoudbare toestand in Biafra. Tot dit overleg werd besloten na de volgende gebeurtenissen Nigeria maakte bekend dat het zal blijven schieten op vliegtuigen die voedsel en medicijnen naar Biafra brengen. f Het Internationale Rode Kruis handhaaft voorlopig de stopzetting van „hulpvluchten" naar het geteisterde Biafra. 0 Twee vliegtuigen van christelijke hulporganisaties werden gisteren door Nigeriaans geschut onder vuur genomen. Vorige week overkwam een DC-6 van het Internationale Rode Kruis hetzelfde. Aan het overleg te Genève zullen deelnemen het Internationale Rode Kruis, een hooggeplaatste Amerikaan se diplomaat, C. Robert Moore, en ver tegenwoordigers van verscheidene re geringen en hulporganisaties. Zij zullen trachtten een oplossing te vinden voor de noodtoestand die is ont- taan doordat de federale Nigeriaanse regering te Lagos hardnekkig blijft weigeren om voedselvluchten naar Biafra ongemoeid te laten. Nigeria zet te zijn standpunt gisteren nogmaals met nadruk uiteen tegenover een ver tegenwoordiger van het Rode Kruis in dat land, Robert Hitz. „Sedert president De Gaulle steun toezegde aan Biafra", aldus de Nige riaanse verklaring „horen we voort durend berichten over grote hoe veelheden wapens die naar Biafra worden gevlogen. Nigeria schiet op elk vliegtuig". De kans dat Nigeria spoedig op dit standpunt zal terugkomen leek giste ren erg klein. De vredesonderhande lingen die de strijdende partijen in de Ethiopische hoofdstad, Addis Abeba, voeren, leverden tot nog toe nïëts op. VUGHT Prinses Paola van België logeert op het ogenblik in het pensio naat Regina Coeli in Vught. Aan dit pensionaat zijn een M.M.S. en een ta lenpracticum verbonden. Aan deze laatste afdeling volgt de prinses lessen in Nederlands. De prinses Italiaanse van geboor tekan moeilijk met de twee in Bel gië gesproken talen overweg. Zij heeft reeds eerder les gehad in Frans. Haar man, prins Albert van Luik, spreekt bei de talen vloeiend. Biafra verklaarde enkele dagen ge leden nog dat Nigeria de gevechten zelfs opvoerde. Met het oog hierop richtte paus Pau- lus gisteren een oproep aan Nigeria en Biafra. Hij riep de twee regeringen op allereerst een regeling te treffen voor de enorme ménselijke nood als gevolg van de burgeroorlog. Het was nog niet bekend of de twee landen op de pause lijke oproep hebben gereageerd. DEN HAAG Dc voorraad zilveren guldens, die nog in circulatie kan wor den gebracht, is nu zodanig geslonken, dat binnen afzienbare tijd zal worden overgegaan tot uitgifte van de al aan gekondigde nikkelen guldens. De komst van die muntstukken is in zekere zin versneld doordat de behoef te aan guldens van jaar tot jaar groter wordt. Zij bedraagt nu al ettelijke mil joenen stuks per jaar. Het is voorshands niet de bedoeling dat de zilveren gul dens na de komst van de nikkelen dito's uit de circulatie zullen worden geno men. Op het ogenblik zijn dat er nog ongeveer 180 miljoen. De nieuwe muntstukken zijn niet al leen anders van samenstelling, maar hebben ook een andere diameter, dikte en gewicht. Fabrikanten van automa ten zullen daarom de „proevers" in die apparaten moeten veranderen willen zij ook voor nikkelen guldens geschikt zijn. Een Zwitserse fabrikant experimen teert op het ogenblik met veranderin gen aan de kostbare plaatskaartenauto- maten, die bij de Nederlandse Spoorwe gen in gebruik zijn. In een verder verschiet zullen behal ve de zilveren ook nikkelen rijksdaal ders in omloop worden gebracht. Zij zullen kleiner zijn dan de nu gangba re zilveren. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. TEL AVIV Op een militair vlieg veld in het noorden van Israël zijn gis teren twee Syrische straaljagers van het type Mig17 geland. De vliegtui gen werden bestuurd door een kapitein en een luitenant van de Syrische lucht macht. Dit heeft het Israëlische leger gisteren bekendgemaakt. Uit de bewoordingen van de Israëli sche bekendmaking maakt mén op dat de twee Syrische piloten nafer Israël zijn gedeserteerd. De mógelijkheid is echter niet uitgesloten dat de toestel len zijn onderschept. De twee Syrische straaljagers zouden de Israëliërs van nut kunnen zijn in de onderhandelingen met Algerije over de vrijlating van het op 23 juli gekaapte Israëlische passa giersvliegtuig en de nog in Algerije ver blijvende twaalf Israëlische inzittenden. Volgens de Syrische radio hebben de twee straaljagers een gedwongen lan ding gemaakt in Israël. De toestellen waren opgestegen voor een oefenvlucht. Het weer was op dat ogenblik zeer slecht. Het contact met de vliegtuigen werd na 45 minuten verloren. Het schijnt dat de straaljagers gedwongen landingen hebben gemaakt op een vij andelijk vliegveld nadat ze zonder brandstof waren geraakt, aldus de Sy rische radio. Het Israëlische kabinet werd giste ren met spoed bijeengeroepen in ver band met de landing van twee straal jagers. De minister van Defensie, generaal Dajan, kwam per helikopter uit het dorp Mahalal bij Jeruzalem, waar hij juist de begrafenis van zijn vader had bijgewoond. In Athene heeft een krijgsraad de 22-jarige Spiros Saasakis tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij als Jehova's getuige militaire dienst had geweigerd. ÖRAAG Een ijzige ontvangst is de Oostduitse partijleider Walter Ul- bricht te beurt gevallen toen hij gisterochtend in Karlovy Vary (Karls bad) aankwam voor besprekingen met de Tsjechoslowaakse leiders. ROOSENDAAL Een onder invloed verkerende stucadoor uit Breda, de 36- jarige A. P., heeft maandagmiddag met een gestolen bestelbusje een wil de rit door de binnenstad van Roosen daal gemaakt. De man stal de wagen, toen die startklaar stond bij een groen- tenhandelaar voor de deur. Terwijl de man de Molenstraat een drukke winkelstraat in de ver boden richting inreed, werd de politie gewaarschuwd. De wagen reed inmid dels slingerend door de Molenstraat en ramde daar een aantal geparkeerd staande auto's. De bestuurder reed door een rood stoplicht, kwam terecht op het gloed nieuwe asfalt van een weg, die gedeel telijk was opgebroken en die voor het verkeer was afgesloten, raasde verder over een rijwielpad en omzeilde even verder met een vaart van ruim 80 km een patrouillewagen van de politie. Op de Oud-Gastelsestraatweg reed P. het trottoir op en ramde met de gestolen wagen enkele tuinmuurtjes. De auto kwam pas, geheel vernield, tot stilstand, toen een wat steviger tuin muurtje op zijn weg kwam en de au to tegen een woonhuis reed. De bemanning van de politiewagen, die de achtervolging had ingezet, kon de bestuurder arresteren en overbren gen naar het bureau. ADVERTENTIE UNION AMSTERDAM De 26-jarige uit Paramaribo afkomstige Michel L. heeft maandagavond omstreeks kwart over zeven bij een hevige ruzie in de woning van de familie R. Cedok-Blan- kendaal in de Amsterdamse Wilhelmi- nastraat een 33-jarige landgenoot, de typograaf Harold J. Bilkerdijk, met een dolkmes doodgestoken. De gewe zen vriendin van de dader, de 32-jarige Lea Gobets werd verschillende malen door hem in de borst en rug gestoken en moest ernstig gewond naar hét Wilhelmina-Gasthuis worden overge bracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Michel L., die bekende te hebben ge stoken, woonde tot ongeveer een week geleden samen met de vrouw - bij wie hij een dochtertje van anderhalf jaar heeft - in haar woning op de eerste eta ge onder de familie Cedok. Deze woont op de vierde verdieping. L., die vorige week door de vrouw uit huis zou zijn gezet, verdacht haar van een liefdes affaire met de typograaf, die sinds eni ge maanden bij de familie Cedok at, maar elders in de stad woonde. Tegen zeven uur gisteravond kwam hij naar zijn oude woning om de vrouw te spreken. Toen hij haar niet aantrof, liep hij door naar de zolderetage, waar de slachtoffers op dat moment waren. Er ontstond een hevige ruzie, waarbij L. zijn rivaal zes of zeven steken in de rug toebracht. De politie vond de man hevig bloedend onder aan de trap van de vierde etage. De vrouw werd eveneens zwaar bloedend aangetroffen in een portiek op de hoek van de Wil- helminastraat en de Pieter Langen- dijkstraat. De dader was ter plaatse blijven wachten en kon zonder moei lijkheden worden aangehouden. Volgens de politie wijst het feit, dat het slachtoffer steekwonden in de rug vertoonde, erop dat hij voor zijn aan valler op de vlucht was. Het dolkmes bevond zich in de woning van Lea en was door L., voordat hij naar boven ging, opgehaald. Na zijn daad stopte hij het mes in de brievenbus van de woning en ging de straat op. Zelf liep hij een diepe snee aan een hand op, vermoedelijk van zijn eigen mes. Lea Gobets was de afgelopen tijd al enige malen op het politiebureau aan de Overtoom komen klagen over de onhoudbare toestand met haar vriend. Ook gistermiddag was zij aan het bu reau gekomen met de mededeling, dat L. haar had bedreigd en daarbij ge zegd zou hebben „Ik ben een tweede Waldy" (de Surinamer, die vorige week op de Zeedijk amok maakte en daarbij een matroos doodschoot en een buffetjuffrouw met messteken om het leven bracht). De chef van het bureau Overtoom, hoofdinspecteur J. Valken, kon nog niet zeggen hoe 's middags op de me dedelingen van de vrouw was gerea geerd. De rechercheur, die haar te woord had gestaan, had gisteravond geen dienst en was nog niet over de kwestie gehoord. In de hele stad wapperde niet één Oostduitse vlag. Op het vliegveld ston den ongeveer vijfhonderd mensen op zijn aankomst te wachten. Zij jouw den niet, zij scholden niet, ze floten niet - zoals zij na het einde van de con ferentie van Bratislava wel hadden gedaan - maar stonden doodstil te kij ken. Toen Ulbricht met de Tsjechoslo waakse partijleider Dubeck in de au to stapte kwam er pas beweging in de massa. Luid werd er geroepen „Leve Dubeck!" tot de was verdwenen. auto uit het gezicht „De besprekingen tussen de delega ties van de socialistische eenheids partij van Duitsland en de Tsjecho slowaakse communistische partij hebben bijgedragen tot een beter wederzijds begrip", zo is meege deeld in het officieel communiqué over de besprekingen in Karlovy Vary. „De besprekingen zullen ze ker leiden 'tot ontwikkeling van de betrekkingen tussen de SED en de Tsjechoslowaakse communistische partij en tussen de DDR en Tsjecho- slowakije, op basis van de beginse len van het marxisme-leninisme en het socialistische internationalisme, solidariteit, gelijkheid en eerbiediging van de soevereinitet". Beide partijen blijven ageren tegen het „revanchisme, het militarisme en het neo-nazisme in West-Duitsland, zo staat in het communiqué. Voorts is vastgesteld dat een „uitgebreide en vruchtbare samenwerking in het be lang is van de opbouw van het socialis me en van de consolidatie van de eco nomie van beide landen". SAVANNAH Gouverneur Lester Maddox van de Amerikaanse staat Georgia heeft bekendgemaakt, dat hij ernstig overweegt mee te gaan dingen naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap, omdat de drie andere gegadigden (vice-president Hu- bert Humphrey, senator Eugene Mc Carthy van Minnesota en senator Geor ge McGovern van Zuid-Dakota) „socia listen zijn en geen democraten". Zaterdag, zo zei Maddox, zal ik defi nitief beslissen na eerst de reactie van de conservatieven in het land gepeild te hebben. Maddox verklaarde dat men maar naar de Democratische partij en de Amerikaanse regering hoeft te kij ken om te beseffen dat de conservatie ven in de V.S. genegeerd worden wat de benoemingen voor regeringsfuncties, functies in het hooggerechtshof en hoge posten in de Democratische partij be treft. De 53-jarige Maddox, een voor stander van rassenscheiding, kwam verscheidene jaren geleden in het nieuws toen hij negers uit zijn restau rant joeg, een keer zelfs met een pi stool in zijn hand. Hij zei toen zijn res taurant liever te zullen sluiten dan ne gers te bedienen. In 1966 werd hij tot gouverneur van Georgia gekozen. Gisteren werden in Karlovy Vary de besprekingen gehouden tussen de Tsjechische en de Oostduitse dele gatie; links in het midden Walter Ul bricht; tweede van rechts Alexander Dubcek. IIOENSBROEK De nationale inza melingsactie voor Biafra heeft een for se streep gehaald door rekening van de stichting ORA, die deze week op de zelfde wijze geld bijeen wil brengen voor een vakantiehotel voor gehandi capten. „Als Biafra er niet tussen was gekomen, had ik zeven miljoen gulden verwacht, nu hoop ik op twee en een half miljoen gulden", zei gistermiddag Jos van Wijk uit Hoensbroek, penning meester van het actiecomité. Langer dan een jaar heeft de stich ting ORA. (oud-Revalidatiepatiënten Amsterdam) haar actie voorbereid. Zij wil voor drie en een half miljoen gul den een aan invaliden aangepast ho tel bouwen in het Limburgse Hoens broek. Gehandicapten zullen daarin te gen een betaalbaar tarief een tientje per dag inclusief hun vakantie moe ten kunnen doorbrengen. „Ik ben", aldus drs. van Wijk, „in een vroeg «tadium gebeld door de voor zitter van de stichting Vluchtelingen hulp Biafra-conflict, mr. G. E. van Walsum, die tevens lid is van ons co mité". „Hij zei wat er ging gebeuren en vroeg wat ik ervan vond. Ik zei: Dood-, gaan van de honger is erger dan een been eraf hebben". „Nu hoop ik maar dat de mensen ons er niet de dupe van zullen laten worden. De radio zal de actie ook zo brengen, dat het de mensen duidelijk moet wor den, dat dat niet kan. Ik geloof wel dat het zal lukken drie en een half miljoen gulden te halen". Het geld wordt ingezameld met col lectes, feestavonden en acties van scho lieren. Vrijdagavond zal via de televi sie worden opgewekt geld te brengen bij een van de veertienduizend zelfstan dige kruideniers in Nederland. De stand van de actie voor hongerend Biafra was gisteravond zes en een half miljoen gulden. De stroom girostortin gen zal echter pas vandaag en morgen binnenkomen. Morgenmiddag hoopt men een eindtotaal bekend te kunnen maken. öoven de Oceaan is een westelijke stroming tot stand gekomen, waar mee storingen vrij snel over de Oceaan naar West-Europa worden gevoerd. Een frontaal systeem behorende bij zo'n depressie bereikte vanochtend de Engelse oostkust en Noordwest-Frank rijk en bracht al vroeg in Zeeland en Brabant tijdelijk regen. Deze storing zal tijdelijk regen en vooral in het zuiden van het land mo gelijk krachtige wind veroorzaken, waarna woensdag onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk enkele opklaringen mogelijk zijn. De temperaturen zullen maar weinig ver schillen van die van vandaag. Morgen: Zon op: 05.22, onder 20.06. Maan op: 21.59, onder: 12.32. ADVERTENTIE ORA HOENSBROEK (GIRO 760076)

De Vallei | 1968 | | pagina 1