VOORD A T EERSTE SPADE DE GROND IS GEZET Nu al grote belangstelling voor S.I.B. bejaardenflats Bejaarde wielrijder verongelukt „Utrechtse Heuvelrug" neemt U.M.Ö.-taak over Nieuwe stap om kwestie De Ruiter op te lossen J. T. Donkelaar 40 jaar besteller bij de PTT MEERDERHEID VAN R. EN W. WIL GROTE BAD ZONDAGS OPEN Derde lokaal voor „Karekiet" Directeur overhandigde draagspeld Oriëntatierit van ijsclub VEILING RESTEREN Hoopvolle vooruitzichten voor leeszaal-bibliotheek Plafond Ds. W. Blanken doet intrede Vivo-winkel in „de Molenbrug" Ruim zes mille voor Biafra AGENDA Commissie van goede diensten Vertrouwen verworven bij bevolking van Ederveen Y erkeersongeval op Prattenburg Meer plaats in ,de Springplank' BURGERLIJKE STAND DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 VEENENDAAL INu reeds hebben meer dan 330 bejaarden zich laten inschrijven voor de 240 flatwoningen die door de Stichting Interkerkelijk Bejaardenwerk (S.I.B.) aan de Kerkewijk zullen worden gebouwd. De wo ningen zullen worden verhuurd ongeacht de godsdienstige gezindte of levens beschouwing van de huurder of huurster. Bij de verhuur zal wel zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de sociale of medische indicatie, terwijl inwoners van de gemeente Veenendaal voorrang zullen genieten en daarna de inwoners uit het overige werkgebied van de Stichting. In de Stichting werken samen de Ned. Hervonnde gemeenten van Veenendaal, Achterberg, Ederveen, Eist (U.) en Renswoude alsmede de buitengewone wijkgemeente in wording „Sola Fide", de gereformeerde kerk, de christelijke gereformeerde kerken, de gereformeerde kerk vrijgemaakt en de gereformeerde gemeente in Nederland, alle te Veenendaal. Op het terrein ten westen van de Kerkewijk zullen 159 bejaardenwoningen worden gebouwd en op het terrein ten oosten van de Kerkewijk zullen 81 woningen verrijzen. Onder de woningen aan de westzijde van de Kerkewijk zullen een dienstencentrum, kantoren voor maatschappelijk werk, een mor tuarium en drie garages worden gebouwd, terwijl onder de woningen aan de oostzijde een leeszaal/bibliotheek zal komen. Bij deze laatste woningen zullen ook nog 23 garages worden gebouwd. De Stichting verzoekt het ge meentebestuur van Veenendaal de rente en aflossing te garanderen van een door de S.I.B. aan te gane geldlening van bijna negen miljoen gulden en verder een subsidie te verlenen in de exploitatiekosten van het ingebouwde dienstencentrum. In de raadsvergadering van mei van dit jaar besloot de raad aan de S.I.B de benodigde grond te verkopen alsme de een krediet te verlenen voor het bouwrijpmaken van deze terreinen. De woningen bevatten een woonkamer van 6.30 x 3.60 meter, een slaapkamer van 4.43 x 2.70 meter, een keuken van 3.30 x 2.70 meter en verder een douche ruimte, toilet, hal, berging en een bal kon. De huur van deze woningen is be rekend (inclusief verwarming en ver lichting) op f 31,60 per week. Naarmate er meer onderhandelingen zijn gevoerd tussen de gemeentelijke overheid en het Stichtingsbestuur is het college van B. en W. steeds enthousias ter geworden over de plannen van de S.I.B. Hierdoor zal nog meer dan voor heen kunnen worden bereikt dat be jaarden de woningen, die in feite te groot voor hen zijn verlaten en daar door gelegenheid geven tot doorstro ming. Het dienstencentrum heeft ten doel de bejaarden te helpen hun zelfstandigheid en de belangstelling voor de wereld om hen heen te bewaren en vereenzaming tegen te gaan. Hiertoe worden activi teiten georganiseerd, die gericht zijn op bevordering van contacten onder ling, er wordt ontspanning geboden, voorlichting en adviezen verstrekt op maatschappelijk terrein en naar be hoefte vormen van hulp en diensten verschaft. In dit dienstencentrum zijn onderge bracht een grote en een kleine re creatiezaal, te combineren door middel van een schuifwand, een keuken met serveergelegenheid een verjaardags kamer, een kamer voor de arts, pedi cure, masseur, enz., een kamer voor de beheerder en de administratie, een stoelenberging, toiletten en garderobes. Hoewel het hier een zogenaamd inge bouwd dienstencentrum betreft, ligt het in de bedoeling van het bestuur van de S.I.B. dit centrum voor alle bejaarden te bestemmen zodat iedereen van deze lokaliteiten gebruik zal kunnen maken. Op grond hiervan heeft het college van B. en W. de S.I.B. toegezegd dat aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld in dit dienstencentrum een jaarlijkse subsidie te verlenen op grond van de voorlopige rijksbijdra- genregeling dienstencentra bejaarden, echter met die restrictie, dat de jaar lijkse gemeentelijk subsidie niet meer dan f 42.500,- zal bedragen. Het college van B. en W. is van me ning, dat om de steeds verder gaan de subsidiëringen een plafond dient te worden vastgesteld. In dit opzicht zijn er in de nabije toekomst nog meer voorstellen te verwachten om ook voor andere gemeentelijke subsidies een maximum vast te stellen. Gezien de nauwe band die er be staat tussen het maatschappelijk werk en de bejaardenzorg heeft de S.I.B. ge meend kantoorruimten te moeten cre- eren voor de verschillende instellingen op dit gebied waardoor tevens wordt bereikt dat de activiteiten op dit vlak meer gecentraliseerd worden. Gelet op de geraamde huur voor deze kantoren ligt het in de lijn der verwachtingen dat kosten en baten hiervan elkaar in evenwicht zullen houden. Het mortuarium zal niet alleen kun nen dienen bij het overlijden van be woners van de bejaardenflats maar zal daarnaast gebruikt kunnen worden voor geheel Veenendaal. Gezien het feit, dat er de laatste jaren veel etagewoningen zijn gebouwd, waardoor de mogelijk heid tot opbaring thuis ontbreekt, zal dit mortuarium in een plaatselijke be hoefte voorzien. Bij het college van B. en W. beston den reeds geruime tijd plannen voor de De sloop van Het oude „rusthuis" aan de Kerkewijk is de enige zichtbare stap die gezet is op weg naar de bouw van het complex bejaardéh-woningen. bouw van een gemeentelijke rouwka mer c.q. mortuarium. Deze plannen be hoeven nu geen doorgang te vinden. Ook de jaarlijkse lasten van het mor tuarium zullen uit de vergoedingen voor gebruik gedekt kunnen worden. De te bouwen garages zullen in de eerste plaats worden bestemd voor stal ling van de auto's van de bejaarden en pas in de tweede plaats aan derden worden verhuurd. De berekende huur prijs is f 30,- per maand. De huisvesting van de Stichting Chr. openbare leeszaal en bibliotheek op een gedeelte van de zolder van de Konin gin Julianaschool is in feite onhoud baar. De ruimte voldoet niet aan de eisen en is veel te klein. De besturen van deze stichting en van de S.I.B. zijn met elkaar tot een akkoord geko men om een groot deel van de onder bouw tot bibliotheek en leeszaal te be stemmen. Deze oplossing gaat echter wel ge paard met financiële moeilijkheden. De kostprijs, door de Stichting Chr. open bare leeszaal en bibliotheek aan de S.I.B. te betalen, is nl. berekend op f 25.975,- per jaar, terwijl de huidige huur van de zolder f 1500,- per jaar be draagt. Daarbij komen uiteraard de veel hogere exploitatielasten. Boven dien zal, i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de hui dige functionaresse, binnenkort een nieuwe directrice worden aangetrokken, die, aangezien een volledige bevoegd heid als eis gesteld moet worden, een belangrijk hoger salaris zal genieten. In verband daarmede kan de „lees zaal" slechts f 12.000,- van deze huur voor haar rekening nemen. B. en W. hebben begrip voor deze moeilijkheden en gelet op het feit, dat ook deze tak van dienstverlening in de gemeente over een goede huisvesting moet kun nen beschikken, wordt de raad voorge steld boven de reeds bestaande ge meentelijke subsidie een vaste subsidie van maximaal f 14.000,- per jaar toe te kennen in de hogere huisvestingskosten. De Stichting OLB heeft zich bereid ver klaard aan de bewoners van de be jaardenflats een gratis leesabonnement te verstrekken. Resumerend stelt het college de raad voor: a. de betaling van rente en af lossing van de door de S.I.B. aan te gane geldlening, groot f 8.904.500,- te ga randeren; b. een subsidie toe te kennen in de kosten van het dienstencentrum van maximaal f 42.500,- per jaar; c. aan de Stichting Chr. Openbare lees zaal en bibliotheek een extra subsidie Voor het bestuur van de chr. lees zaal/bibliotheek zal het een verade ming zijn als men de zolder van de Kon. Julianaschool kan ruilen voor een modern onderkomen in de nieuwe be jaardenflats. van maximaal f 14.000,- per jaar toe te kennen in verband met de hogere huis vestingskosten. VEENENDAAL Zondagavond om zeven uur zal de nieuw beroepen predi kant van de Gereformeerde kerk, ds. W. Blanken zijn intrede doen in de Oude kerk aan de Kerkewijk, na in de morgendienst in deze kerk bevestigd te zijn door ds. D. van Enk. Dominee Blanken, die op 5 augustus 1929 in Zwolle werd geboren, was in 1954 na zijn theologische studie aan de hogeschool te Kampen beroepbaar en nam het beroep aan van de gemeente Rutten in de Noord-Oostpolder. Vijf jaar later ging hij naar Wester- bork, nadat hij gedurende zijn ambts periode in Rutten nog een jaar had dienst gedaan als leger-predikant te Steen wijkerwold. In 1963 betrok dominee Blanken de pastorie in Badhoevedorp, de gemeente die hij nu gaat verwisselen voor Vee nendaal. VEENENDAAL De n.v. Groothan del in kruidenierswaren Unigro te Utrecht gaat in het plan Molenbrug tus sen de twee flats van 12 woonlagen een winkel bouwen ten behoeve van de Vivo organisatie. Van de gemeente zal daar toe een perceel grond worden gekocht waarvoor Unigro een bedrag van f 23.500,zal moeten neertellen. LEERSUM De actie voor het nood lijdende Biafra heeft in Leersum een bedrag van f 6406,27 opgeleverd. RENSWOUDE Geboren: Geertrui- da, dv A. J. van Erven en A. van den Hoofdakker; Cornelia Adriana, dv G. Landman en G. Pater; Natasja, dv E. H. V. Maarschalkerweerd en J. E. Ke- ja. Gehuwd: A. van Dijk (Lunteren) en E. A. van Mourik. Overleden: Rijk van de Pol, 46 jaar, echtg. van J. Veldhuizen. Heden, dinsdag 13 aug. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal: Geen voor stelling. Morgen, woensdag 14 augustus VEENENDAAL La Montagne, 14.00 uur: Fietstocht naar Egelmeer o.l.v. A. P. de Kleuver. BIOSCOOP Luxor Theater. Veenendaal, 19.30 uur: „Meisje, minderjarig meisje!" VEENENDAAL De 74-jarige Veenendaler J. L. kwam gisteravond omstreeks acht uur op de Nieuweweg bij een verkeersongeval om het leven. J. L. reed op zijn fiets in de richting van De Klomp op het voetpad langs de Nieuweweg, tegenover garage Hoo gend oom. De automobilist A. E. P. uit Veenendaal reed hem, richting Hoofdstraat tegemoet. Juist op het moment dat de auto L. passeerde viel deze van zijn fiets op de rijbaan. L. kwam hierbij tegen het rechterspat bord van de auto. Hij werd ogenblik kelijk naar het Julianaziekenhuis over bracht, waar hij even later aan zijn ernstige hoofdwonden overleed. GELDERSE VALLEI Alle leden van de rijwielpadvereniging „Utrecht en Omstreken" hebben deze week een circulaire ontvangen waarin de ontbin ding van de vereniging wordt aange kondigd. Het ligt in de bedoeling de rij wielpadvereniging te laten opgaan in de Vereniging „De Utrechtse Heuvel rug". De liquidaitievergadering wordt maandag 26 augustus gehouden in hotel „Boschlust" te Zeist. In de circulaire worden verschillende motieven naar voren gebracht die met elkaar uiteindelijk hebben geleid tot het besluit de vereniging te liquideren. Naar de mening van het bestuur gaan de taken hoe langer hoe meer tijd op eisen waardoor het steeds moeilijker wordt personen te vinden die voldoende vrije tijd hiervoor beschikbaar hebben. Ook de beweegredenen die indertijd hebben geleid tot de oprichting van de UMO, namelijk de wenselijkheid van afzonderlijke paden voor fietsers door de vrije natuur uit het oogpunt van re creatie, is langzamerhand gemeengoed geworden, zodat dit het bestaan van de rijwielpadvereniging niet meer vordert. De problemen liggen volgens het UMO-bestuur thans veel meer bij het behouden van de vrije natuur en men prijst zich dan ook gelukkig de taak van de vereniging te kunnen overdra gen aan een vereniging die juist dit natuurbehoud als doel in haar statuten heeft staan. Gezien de financiële inbreng van de overheid, die in de loop van de jaren steeds groter is geworden, is de vereni ging voor meer dan negentig procent hiervan afhankelijk geworden. Ook de ontwikkeling van de sociale gedachten maken het voor een particuliere vereni ging als de UMO nagenoeg onmogelijk een verantwoord personeelsbeleid te voeren. De UMO heeft ongeveer vijftig jaar bestaan. VEENENDAAL De zogenaamde schadebeoordelingscommissie, die inder tijd is ingesteld om de kwestie De Ruiter tot een oplossing te brengen, gaat proberen een nieuw gesprek op gang te brengen tussen dit bedrijf enerzijds en de gemeente Veenendaal anderzijds. Bij wijze van tussenfase gaat de com missie fungeren als een commissie van goede diensten en naar het schijnt staan beide partijen welwillend tegenover een regeling om deze reeds (te) lang bestaande kwestie uit de wereld te helpen. De controverse tussen de gemeente en de nv De Ruiter gaat in principe om de enorme schroothopen die noordelijk van de Kanaal weg aan de overzijde van het Omleidingskanaal uit het centrum te laten verdwijnen. De vennootschap dien de over een groot aantal jaren schade claims in toen bij gemeentelijke ver ordening verdere uitbreiding van het aantal opstallen de pas werd afgesne den. De schadeclaims waren dan ook voor een belangrijk deel gebaseerd op een beknotting van expansiemogelijkhe den voor het bedrijf. In februari van dit jaar werd in de Veenendaalse gemeenteraad een voor stel behandeld inzake grondruil met de heer A. C. J. van Dijk. Dit opende de mogelijkheid voor de gemeente de fir ma De Ruiter een perceel bouwterrein van maximaal 1,5 hectare aan te bie den. Onder voorwaarde dat de raad tot verkoop besluit en dat het betrokken raadsbesluit de vereiste hogere goed keuring verkrijgt werd aan de vennoot schap aangeboden een perceel bouw grond gelegen ten zuiden van de Smal le Zijde en het verlengde hiervan groot 16.920 ca met een nuttige oppervlakte van ongeveer 15.000 ca tegen een prijs van f 25,- per ca of f 423.000.- Uit een schrijven van de rechtskundi ge van De Ruiter Handelmaatschappij is de commissie van goede diensten ge bleken dat het betrokken aanbod van VEENENDAAL Om tegemoet te komen aan het schrijnend ruimtegebrek er is een wachtlijst van maar liefst 58 kleuters wil het bestuur van de kleuterschool „De Karekiet" aan de Brinken de twec-klassige school met een derde lokaal uitbreiden. Zelfs als het derde lokaal is gerealiseerd blijft er een wachtlijst bestaan aangezien men in het nieuwe lokaal veertig kleu ters kan plaatsen. Verwacht wordt dat dit aantal leer lingen op de wachtlijst eerder zal toe nemen dan dalen. In afwachting van de bouw van het derde lokaal heeft het schoolbestuur een ruimte van het O.C. B.-gebouw gehuurd waarin voorlopig veertig kleuters kunnen worden onder gebracht. Een derde leidster is inmid dels benoemd. Met de inrichting van het gehuurde lokaal is éen bedrag van f 4.600,— gemoeid. De heer Slagter speldt de jubilaris de onderscheiding op. EDERVEEN De 61-jarige heer J. T. Donkelaar uit Ederveen heeft gis termiddag uit handen van de direc teur van het Veenendaalse postkan toor, de heer G. H. Slagter, de gouden draagspeld van de PTT ontvangen ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum als postbesteller in Ederveen. „U hebt tijdens uw loopbaan een gro te vertrouwenspositie verworven bij de bevolking van Ederveen. Een postbe steller heeft op het platteland nu een maal een erg veelzijdige taak. U hebt di« taak tot tevredenheid weten te ver vullen", aldus de directeur van het Veenendaalse postkantoor, waaronder het bijkantoor in Ederveen ressorteert Namens de directeur-generaal van de PTT bood de heer Slagter de jubilaris een oorkonde aan, alsmede een gouden uniform-ster en een envelop met in houd. De heer N. W. van Doorn over handigde de heer Donkelaar namens de personeelscommissie eveneens een envelop met inhoud. Bij de korte plech tigheid was het voltallig personeel van het Ederveens postkantoor aanwezig. Van hen ontving de jubilaris een zilve ren couvert met inscriptie. De heer J. T. Donkelaar trad 40 jaar geleden als hulpbesteller in dienst van de PTT en is momenteel besteller eer ste klas. „Achteraf bekeken is de tijd omgevlogen. Wel is er in die 40 jaar veel veranderd. Vroeger moesten we al les te voet doen en dat zou de tegen woordige jeugd beslist niet meer wil len en kunnen. Fietsen, bromfietsen en auto's hebben het de bestellers wat dit betreft wel een stuk gemakkelijker ge maakt". vertelde de jubilaris, die in dienstjaren de oudste is van het PTT- personeel in het ressort Veenendaal. Gisteravond recipieerde de heer Don kelaar met zijn echtgenote in café „Marktzicht" in Ederveen. De receptie werd druk bezocht. Onder de belangstel lenden bevond zich een groot aantal collega's en oud-collega's van de jubi laris. TWEE GEWOSUES VEENENDAAL Twee personen wer den zwaar gewond bij 'n verkeersonge val, dat zondagmiddag op de Pratten- burgseweg plaatsvond. De 20-jarige bromfietser H. uit Maurik reed met zijn bromfiets op de Prattenburgseweg met vrij grote snelheid op de wandelaars R. (55) uit Veenendaal en diens Duitse logé in. De bromfietser kwam hierbij ten val en liep een schedelbasisfractuur op, terwijl de heer R. met een hoofd wond en rugklachten naar het Juliana ziekenhuis werd vervoerd. De Duitse logé liep bij het ongeval, geen letsel op. de bouwgrond voer deze vennootschap een redelijk perspectief biedt, zij het dat daarbij een aantal op dit ogenblik van minder belang zijnde punten in acht moeten worden genomen. De betrokken commissie acht thans het tijdstip gekomen dat zij zich nader op de hoogte stelt van de eventuele schade die door verplaatsing van het bedrijf met inachtneming van de koop som van het door de gemeente aange boden bouwterrein en de verkoopwaar de van het verlaten onroerend goed door De Ruiter zal worden geleden, res pectievelijk door de verlating van het tijdstip der verplaatsing is geleden. Men zal daartoe door een deskundige accountant een onderzoek laten instel len. Voor zoveel nodig zal voorlichting door deskundigen op ander terrein no dig zijn. Het resultaat van dit onderzoek zal het uitgangspunt vormen voor de voor stellen, die de commissie van goede diensten aan de partijen zal voorleg gen. De kosten van het betrokken on derzoek, de aan deskundigen te vergoe den honoraria, alsmede de vergoedingen voor de leden van de commissie van goede diensten worden door deze com missie op tenminste f 30.000,- geschat. Namens de deskundigen is aan beide partijen verzocht als voorschot op de totale declaratie een bedrag van f 15.000 te willen betalen. Het college stelt de raad voor een dergelijk bedrag te voteren dat ten las te van het grondbedrijf van het com plex „De Duivenwiede" zal worden ge bracht. Zodra dit bedrag van de ge meente binnen is zal ook de firma De Ruiter haar aandeel van f 15.000,- stor ten. VEENENDAAL De grootst moge lijke meerderheid van het college van B. en W. acht het overbodig aan het ontwerpbesluit, dat de overdracht van het grote overdekte bad aan de Sport stichting regelt, beperkende bepalingen te verbinden. Deze meerderheid wil principieel de verantwoordelijkheid voor het al dan niet zwemmen op zondag la ten aan een ieder persoonlijk. Dat staat te lezen in een voorstel dat het college de raad maandagavond 19 augustus voorlegt, waarin tevens grote erkente lijkheid wordt uitgesproken aan allen die op enigerlei wijze aan de spoedige bouw van het bad hebben meegewerkt. VEENENDAAL Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de bouw van een derde lokaal bij de twce-klassi- ge kleuterschool „De Springplank". In dit nieuwe lokaal is voor veertig kleuters plaatsruimte beschikbaar. De kals, die ter zijner tijd in het derde lo kaal zal worden gehuisvest telt momen teel 26 kleuters, zodat bij het gereed komen van het derde lokaal nog veer tien kleuters kunnen worden geplaatst. Het schoolbestuur verzoekt het ge meentebestuur om medewerking tot het aanschaffen van meubilair, ontwikke lingsmateriaal, hulpmiddelen en school- behoeften waarmee een bedrag van f 2.600,is gemoeid. Bij dit bedrag is de aanschaf van een geiser inbegrepen alsmede een aanvulling van de voor raad ontwikkelingsmateriaal, die bij de eerste inrichting aan de krappe kant was. KESTEREN De ijsclub OTSG uit een oriëntatierit voor auto's, motoren en bromfietsen. De start van de rit vindt tussen 17.30 en 18.30 uur plaats bij de kantine van de veiling. Het par cours van de oriëntatierit leidt door de Betuwe. Deelnemers zijn WA-verze kerd. Het bestuur van de ijsclub, dat niet alleen op het ijs activiteiten aan de dag blijkt te leggen, heeft fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een beker voor de winnaar. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Rode bessen: I 18-45 per doosje 250 gram. Aanvoer 1.000 doosjes. Ontario: I 32-42; II 12-24. Aanvoer 2 ton. Washington: I 25-49; II 5-28. Aanvoer 6 ton. Czarpruimen: I 18-43; II 10-27. Aan voer 13 ton. Perzikpruimen: I 51-85; II 21-48. Aan voer 25 ton. Reine Claude Verte: I 48-52. Aanvoer 2 ton. Reine Victoria: I 38-66; II 6-21. Aan voer y2 ton. Stark Earliest: EII 60-65: 25-39; EII 65-70: 42-43; EII 70-80 46-53. Aanvoer 8 ton. Mantet: EII 60-65 34-36; EII 65-70: 43-60; EII 70-75: 56-68; EII 75-80: 63-76. Aanvoer 6 ton. Precose de Trevoux: EI 50-55: 17-26; EI 55-60: 28-34; EI 60-65: 38-39; EI 65- 70: 41-51. Aanvoer 10 ton. Suikerperen: 6-18. Aanvoer 5 ton. Blanke doordraai: f 8,f 8,80 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld.

De Vallei | 1968 | | pagina 3