Honderden hectaren wildernis zijn nu in cultuur gebracht DOVO 1 VANAVOND CONTRA GO AHEAD-B Chronisch zieken naar Wije Wereld Otterlo Rectificatie VALLEI? Belt 10550 11079 Veiling Septer Tiel D.E.L.-collecte Larsheim organiseert toernooi „Over-Jordaanse" in de Gelderse Vallei33 aan u Bet woord door Adriaan P. de Kleuver Blauwe Turf Vogels Leen Stenman-toernooi „Ons Genoegen opgewekt terug uit Duitsland Schenking aan sportfonds Strooptochten BENJAMIN LEERSVMSE TENNIS BANEN ERG IN TREK Pagina- 5 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 BENNEKOMMERMEENT: ENIG POLDERLAND Wie wandelt er weJ eens in het over-Griftse gebied, dat na 't eindje van 't benedeneind" zich tussen het dorp Benne- kom en de Bisschop DaVrdsgrift uitstrekt? Als de predi kanten in hun preken het hebben over „het over-Jordaan- se", dan denk ik wel eens dat wij ook zo'n soort vergeten deel in de Gelderse Vallei hebben. Wie dan zweert bij ..de baarg" en Veenendaal zon beetje als het Jeruzalem van onze prachtige vallei beschouwt, die doet, evenals dat daar in het oude en het nieuwe Israel het geval was en is met het over-Jordaanse, dat lieflijke gebied tussen Bennekom en de grift groot omuchi aan. /jeM heb ik dui zenden voetstappen staan vooral in de Bennekom se Meent, maar ook heb ik gefietst door dit verrukkelijke gebied met zijn vele stegen. Wie in het verleden snel per fiets naar Wageningen wilde, ging over Bruxfoorl. Zo zijn velen gekomen langs de Bennekomse Meent. Het is daar nu onherkenbaar veranderd sinds er in mijn jeugd die honderden hectaren wildernis lagen. Ontwatering en ruil verkaveling hebben dit oude landschap veranderd. En tóch bleef een deel bij hd oude. Eén stukje van de voormalige meent- landen, in ïeite onland van de ..ergste" soort (in de ogen van de agrariërs dan altijd), dat als natuurreservaat bleef bestaan roept bij de natuurminnaars de herinnering op aan vroeger. Ja, dat was de grote tijd van de or chideeën! Toen kon omstreeks 1880 de Duitse geleerde Kobus nog schrijven over de herfstschroeforchis, een orchi dee, die schrijver in zijn leven slechts één keer vond bij Emmikhuizen, vele jaren geleden, toen de wegbermen daar nog vol orchideeën stonden. Deze flora is opgeslokt door het werk van de D.U.W. en dan moeten de boeren het ons niet kwalijk nemen dat wij daarover altijd zo in mineurstemming verkeren. Laat ik het nog eens zeggen: ..Wij misgunnen het onze hardploete- rende boeren niet dat ze puik weiland kregen in plaats van waardeloos hooi land, maar daartegenover staan hon derden mensen die van wilde vogels en bloemen houden en voor die bleef er niets over want.het povere restant van 14 ha zogenaamd „blauwgrasland" in de Bennekomse yneent mag niet eens bezocht worden". Er is van onze zijde slechts blijdschap, omdat het er nog is. Het feitelijke profijt bevindt zich nog steeds aan de kant van de boer, die er eens per jaar naar toe komt om een perceeltje „blauw" te kopen van de Staat der Nederlanden. Het initiatief tot behoud er van ging uit van de Landbouwhogeschool te Wa geningen. Zo langzamerhand is er bij de,omwonenden een zeker begrip ont staan ten aanzien van het behoud. De ideële waarde is hoog; de praktische waarde is zuiver wetenschappelijk. Het zijn kostbare objecten en voor recrea tie waardeloos. Het verdwijnen van ca. 1000 ha van deze onlanden betekende een grote so ciale vooruitgang. Maar de beloften aan de natuurminnaar gingen niet in ver vulling; toen het éénmaal tot natuurre servaat verklaard was, ging het er mee als met de Hel, de Blauwe Hel, de Meeuwenkamp, de Allemanskamp en ga zo maar door. De taboe's stapelden zich op en tenslotte kwamen naast de bekende „blauwe bordjes" de afschrik wekkende „reservaatborden''. Het enige dat de natuurminnaar mag doen is zijn belastinggeld neertellen en hoera roepen dat het er nog ligt. Het is mijn ervaring dat dit véél te ver ge zocht is! Een goed geleide excursie richt er geen enkele schade aan. De semi-wetenschappelijke verenigingen, die er bij tijd en wijle eens een be zoekje mogen brengen, slepen hele op pers planten met zich mee. Als er een jongen één bloemetje zou plukken voor een herbarium dan zouden ze hem het liefst daarvoor straffen. Ik loop al vanaf 1951 mee in de na tuurbescherming maar het schijnt wel dat ze bij hogerhand de geest van onze nestor uit het natuurbeschermingskamp dr. Jac. P. Thijsse, aan het doodzwij gen zijn. Waarom dan toch iets over die Ben nekomse meent? Het is een prachtig gebied waarin veel voorkomt dat ge lijkt op onze Blauwe Hel en toch ook weer anders. Een deel ervan is nog zui ver blauwgrasland. Deze benaming verlangt wel om dui delijke uitleg. Er is al eens gezegd dat dat maar een gekke naam is. Er zou geen blauw gras bestaan.En toch noemden de boeren zulk onland blauw. Dat kwam doordat in 't voorjaar zulke gebieden letterlijk blauwgroen zien door de jonge uitlopers van de blauwe zegge. Toch is het om geheel andere planten dat deze oude blauWgraslanden wetenschappelijk bekeken zo interes sant zijn. Over de gehele aardopper vlakte zijn gebieden met een geheel ei gen planten- en dierenwereld verspreid. Daarbij spelen het milieu, de vochtig heidsgraad aan de bodem en het kli maat de hoofdrol. Denk eens aan een Amerikaans tro pisch regenwoud lands de Amazonéri- vier. Daar groeien de woudreuzen van het oerbos en de schoonste orchideeën. Daar zweven de prachtigste vlinders, schuifelen de dikste slangen en leven de poema's en de panters en ja ook In dianenstammen, waar nog geen blanke weet van heeft. Met zo'n blauwgrasland is dat in be scheiden zin precies eender. Alleen zijn onze orchideeën gering van vorm en grootte, onze vlinders minder opzichtig, ons gras en zegge maar laag en bete kent de boomgroei in zo'n onland wei nig zo lang de mens regelend optreedt. Voor de rest gaal het voorbeeld voor 100 procent op! Een' blauwgrasland is het eindprodukt van wat eeuwen ge leden het proces plas - moeras - broek- bos - veenland doormaakte. Het veenland in optima forma lok te eens de mens naar dit blauwgrasland om er het bruine goud, de turf, onder weg te graven. De mens herstelde niets. Dat deed de natuur wel. De ontstane plassen werden weer veenland en zo is dan die Bennekomse meent weer het re sultaat van wat de natuur herstélde. Men houdt dit krampachtig in de hand door de jaarlijkse grasverkoping en als gevolg daarvan het schoonmaaien van het gehele terrein te bevorderen. Daardoor is aanwas uitgesloten. Dat maaien heeft nu plaats. Eigenlijk vind ik het wel een jammerlijke geschiede nis, want er groeit een prachtige plant, de parnassia, in dit reservaat en als de boeren er de zeis (er mag uitsluitend met de hand gemaaid worden!) door- Sierlijk huigen de katjes van de han gende zegge zich aan lange buigza me stengels. gehaald hebben, dan liggen al die ver rukkelijke witte parnassiabloemen ver dord in het gemaaide gras. Eigenlijk 'h beetje dom ook. Zo blijft de plant wat ze Ss en kan zich door zaad niet verder verspreiden. Op veel plaatsen ging de parnassiabegroeiing geheel ten gronde (Allemanskamp!) Andere mooie planten in dit reser vaat zijn de violetrode Spaanse rui ter, die er beslist moet staan omdat je anders van geen blauwgrasland mag spreken, de blauwe knoop, wilde Bertram met witte bloemhoofdjes en een massa klokjes gentianen. De bloemenschat is er geweldig. Het is bovendien één van de vluchtplaat- sen voor tureluur en grutto. Bemerkte u ook dat de weidevogels in de omge ving van de zuidelijke Grift geen schim meer zijn van vroeger. In de Bennekomse meent vind je tenminste in het voorjaar nog wel eens een legsel of de zo bijzonder mqoi ge camoufleerde kuikentjes van watersnip, kemphaan, grutto, tureluur en kievit. Maar wat verwacht men anders dan een paar van elk soort. Het geheel is ruim 14 ha groot. Voeg er dan de gele kwikstaart, rietgors, karekiet, rietzan ger en bosrietzanger, graspieper en grasmus en soms eens een dikgevre- ten koekoeksjong bij en dan heb je het wel. In de winter, als de meent soms onder water staat, kun je er eenden en ganzen verwachten. Genoeg nu over bloemen en vogels. Er is méér! Er is de mens, die soms in mooie oude boerderijen woont met hoge eiken er omheen. Er is de geo logie en de archeologie. Je hebt hier te doen met. een merkwaardig stuif- zandgebied, dat over elkaar g'estoven merkwaardige en reusachtige duinsik kels vormde in de grote zandverstui vingstijden. Die liggen op de Kraats en dateren uit de laatste ijstijd en van daarna. Toen was het bij ons wel ex treem koud en sjokten over de bevro ren toendra's mammoeten en reu- zenherten, rendieren en wolharige neus hoorns. Dat is zéker een 20.000 jaar ge leden dat ze er voor het laatst gezien zijn. Door wie? Mogelijk al door men sen, jagers, al vonden wij van die oer- bewoners tot nu toe niets terug. In 4e jonge steentyd woonden bij de huidige Slagsteeg, by de Hanepol en bjj Harselo al mensen. Vap deae oudste boe renbevolking die bier al 4000 jaar gele den gevestigd was werden bijlen, strijdhamers en pijlspitsen op de oude enggronden gevonden. Het zgn juist die oude engen waar later de kastelen ge bouwd werden. Het sterkste was het machtige kasteel Harselo. Het lag héél dicht bij Veenendaal en niet ver va» de Bennekomse meent. genoten, die er wel eens wat meer aan dacht aan konden besteden. Het Kasteel Harseloo was al bekend in de veertiende eeuw. Het was een zg. Doorwerths leen, dat wil zeggen dat de leenheer op het kasteel Doorwerth huis de en bescherming verleende aan de bewoner van Harselo. Dat is in sim pele woorden wel de beste verklaring. Bij het huis Harselo behoorde een een denkooi en die treffen wij dan ook aan op de oudste kaarten. Hel grondbezit van de bewoners van Harselo was groot. Er behoord» zelfs een windmolen op de Laar bij de Wildgraaf toe. Toen dr. Oos- ting uit Wageningen er een nader on derzoek instelde rond hij bij Harselo óók Karolingisch aardewerk en dit wijst op een nóg hogere ouderdom van de vestiging van het adellijke goed. Bekende bezitter» waren in de 18e eeuw het geslacht Van Duyvenvoorde en in de vorige eeuw baron van Pallandt van Barlhaus. Een grote bijzonderheid is dat tussen 1400 en 1850 er praktisch geen veranderingen hebben plaats ge had. Het goed bleef zichzelf. De bewo ners verbouwden er veel aan en zo zag Cornells Pronk in 1731 het grote kasteel voor zich, zoals u het op de afbeelding ziet «taan. Met moet zich toch éven indenken dat zich niet ver van de Grift op een paar kilometer afstand van Veenen daal zo'n machtig kasteel bevond. Het werd afgebroken en alleen van de poort rest nog iets bij de boerderij Harselo. die nóg zo schilderachtig langs de Veensteeg ligt. Vele malen bent u er mogelijk op de fiets langs gekomen en nooit viel het u misschien op dat hier nog resten van vergane grootheid aanwezig zijn. In de Kraats liggen trouwens nog meer van die oude hofsteden die voor malige edelmanshuizen vervangen: Heel, Harn. Rozendaal en dicht daarbij nog Dikkenes en het óók al zeer oude Brux- voort, Raven en Bavêrgoed. Al deze schilderachtige gevallen liggen pèl naast de deur. Het landschap in deze uithoek van Bennekom is fenomenaal mooi.... en stil. Het is nog niet „ont dekt" door de «toet vreemdelingen, die de laatste jaren zijn komen opdagen. Voorlopig is het nog. ven .ons buurt- Nu wij toch aan het ronddwalen zijn in het over-Griftse wil ik u met een boog weer naar Veenendaal terugvoeren. De „aanwas" van ons dorp denkt dat het hier altijd zo geweest is. Vergeet het maar. Vroeger waren er alleen maar zandpaden en grindwegen. Op die grindwegen reed je je fietsbanden ka pot. Als 't regende stonden de kuilen in de weg vol plassen en als 't droog was liet je een spoortje stof na. Toen was het in deze vredige uithoek van de gemeente Ede nóg stiller dan nu. De tijd waarin Gelderse graven en hertogen aan Stichtse bisschoppen hun tanden lieten xien was toen ook al eeu wen achter de rug. Deze mensen hiel den over en weer strooptochten en daar tegen had men óók al weer over en weer kastelen en versterkte hoeven gebouwd. Maar er was een andere vijand die men niet met donjons en grachten kon keren: het water. Iedere* winter stond de vallei blank door het kwelderwa ter van de Rijn, dat zelfs door de Greb- bedijk niet gekeerd kon worden. De on dergrond is zo lek als een vergiet. Een eind landinwaarts werd de Mei kade gelegd, die in feite parallel loopt met de Grift. Deze lage dijk moest Veldhuizen en Manen vrijwaren van wateroverlast. De Veldhuizerdijk en de Maanderdijk „stonden" dan weer haaks op deze kade. Men vroeg al eens hoe men aan de naam Meikade kwam. Iedere Zuidhol lander weet te vertellen over de Boden- gravense Meien b.v. en daar bedoelen ze dan de hooi- en graslanden in de om geving van dat dorp mee. In ons geval werd de Kade dan ook langs soortgelij ke meien gelegd en vandaar dtis de naam Meikade. En dan behoort het deel dat wij eenvoudige Kade noemen óók tot die Meikade. Het huis Harselo bij Veenendaal in 1731, naar een tekening van Corne- lis Pronk. Verder naar het noorden ligt nog de Doesburger dijk en het moet u dan meteen opvallen dat de drie buurten vóór Bennekom, Ede en Lunteren ie der een lage kade als verbinding met die hoofdkade, de Meikade, hadden. De Kade, zo ongeveer tussen de Maan derdijk en Veldhuizerdijk gelegen, vormde altijd al een vrij dichl bevolkt deel van de hoofdkade. Recent moet men met een vreemdsoortige bocht bij het viaduct over Rijksweg 12 op de Ka de komen. Vanaf ,,'t eindje van 't be nedeneind" komt men ook op de Kade via het Meentdijkje. Voor de af watering in dit „poldergebied" zorgde de Nieuwe Wetering en zo vinden wij ook op drie plaatsen in de drie genoem de dijkjes een schut. Ten slotte water de die wetering uit op de Grift, onge veer halverwege het Benedeneind. Het behoeft geen betoog dat langs de Kade de oudste boerenbedrijf je „bin nendijks", dus aan de oostzijde daarvan gelegen hebben. Dan begrijpt men met een hoe de naam Schuttersteeg ont stond. Daar lag het schut in de Veld- huizer dijk. Het is landschappelijk een mooi gebied, de wegen zijn er behoorlijk en waarom zou men daar nu eens niet kennis mee gaan maken. Niets ter wereld is meer waard dan vrijheid. Wij zijn door duizenden ketens aan de maatschappij gebonden. De „wet" speelt wel eens voor dictator, maar wat de wet je niet verbiedt en daarvoor dan de wet gedankt en gepre zen is het nuchtere feit dat je op 's heren wegen kunt gaan en staan waar je wilt. Er zal overigens wel geen land ter wereld zijn waar zó veel „verboden toegang"-bordjes voorkomen als in dat lieve, kleine Nederland. Nergens wordt het eigen bezit zó hoog aangeslagen als bij ons. Gelukkig dan maar dat je in dat over-Griftse. nog zo zalig vrij kunt dwalen lang 's heren wegen. VEENENDAAL DOVO speelt vanavond op het Panhuis-complex zijn laatste wedstrijd in het Stenman-toernooi. Na de B-teams van DOS, Elink- wijk en Vitesse komt als laatste betaalde selectie het B-team van Go Ahead uit Deventer naar Veenendaal. Jeugdtrainer Brand heeft een zo sterk mogelijk elftal samengesteld, dat in feite favoriet is voor de eindoverwinning in dit toernooi. Een leuke bijzonderheid is, dat Hans Bleijenberg een speler uit de ge selecteerde jeugd van Go Ahead vanavond ook meespeelt in de ploeg uit Deventer. DOS-B staat nog steeds aan de leiding in het Stenman-toernooi. De Utrechters versloegen DOVO in de eerste wedstrijd met 24 en tegen Elinkwjjk-B gingen de roodwitte» eveneens ten onder (23). Alleen tegen de B-ploeg van het Arn hemse Vitesse bevochten de pupillen van oefenmeester Hol een draw. Jeugdcoach Brand van Go Ahead komt met een selectie van vijftien zeer jonge spelers naar Veenendaal, van wie de meesten indertijd hebben meegedaan in de beslissingswedstrijd tegen Feijenoord-B. De oudste voetballer van de gasten, de bekende Kolkman, is 21 jaar, terwijl de talentvolle zoon van ex-Veenendaler Wim Bleijenberg de benjamin in de formatie is. De heer Brand heeft DOVO reeds zien spelen in de vorige competitie en was enthousiast over het technische spel van de Veenendalers. Dat is dan ook de re den geweest, waarom de jeugdtrainer de uitnodiging van DOVO, om mee te doen aan het Stenman-toerooi, heeft aanvaard. Go Ahead heeft duidelijk de beste pa pieren voor de eindzege in het toernooi, daar de ploeg grote kwaliteiten bezit. Het duel begint vanavond om half zeven. De opstelling van DOVO luidt: doel: T. van Hardeveld; achter: G. van Kooten, G. van Beek, R. van Bruxvoort, H. van Kooten; midden: G. Slotboom. R. Schoe- man: voor: B. Visscher, N. Diepeveen, A. Gerritsen en B. Demoet. VEENENDAAL Zaterdag 17 au gustus vertrekken voor de zesde maal een vijftigtal Veenendaalse gehandicap ten en chronisch zieken voor een vakan tieweek naar Otterlo. De vakantieweek wordt als ieder jaar doorgebracht op „De Wije Wereld" en weer georgani seerd door de Commissie Verzorging Vakantie Chronisch Zieken, bestaande uit de heren A. Middelhoven, voorzitter; J. Hardeveld, secretaris en J. Slotboom, penningmeester. Men hoopt met de vijftig patiënten en achttien medewerkers om half drie 's middags in Otterlo aan te komen. Bij de aankomst wordt thee geserveerd, 's Avonds houdt de Scheepjeswolhar- monie een taptoe. Zondagsmiddags mogen de familiele den van de vakantiegangers op bezoek komen. „Vorig jaar was het op dit be zoekuur, van half drie tot vier uur erg druk", vertelt de heer Middelhoven. „Om een indruk te geven: er werden tweeduizend bekers koffie geserveerd". 's Maandagsavonds geeft een dames koor uit Veenendaal een uitvoering. Dinsdags gaat men een tochtje met de autobus maken. Om twee uur vertrekt men. Het reisdoel wordt nog geheim ge houden. 's Avonds houdt ds. Jongerden uit Veenendaal de dagsluiting. 's Woensdags geven de „Veenzan- OPHEUSDEN Gisteren werd ge meld. dat de heer Dirk Peters uit Op- heusden zaterdag tijdens een havig noodweer door de bliksem werd getrof fen en gedood. Door een misveretand vond een naamsverwisseling plaaR. De juiste naam van het slachtoffer is Dirk Eerbeek (64), landbouwer uit Opheus- den. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur gers" een uitvoering. Volgende week donderdag wordt een filmavond gehou den. Men zal dan films te zien krijgen, die vorig jaar tijdens de vakantieweek in Otterlo zijn opgenomen. Vrijdag is de laatste dag en houdt men een af scheidsavond, die zal worden besloten door ds. G. C. Vijzelaar. In voorgaande jaren werd tijdens de vakantieweek een autotocht gehouden. Hiervoor werd aan Veenendaalse auto mobilisten om medewerking verzocht. Meestal kwamen volgens de heer Mid delhoven echter maar drie automobilis ten opdagen, zodat er van het tochtje niets terecht kwam. Daarom heeft men dit jaar besloten een bustocht te hou den. „Hopelijk is dat volgend jaar niet meer nodig", aldus de voorzitter. Alle benodigde levensmiddelen voor de vakantie worden in Veenendaal ge kocht en, evenals de vakantiegangers met eigen vervoer naar Otterlo ge bracht. De vakantieweek, die voor men sen van alle gezindten en elke leeftijd is bestemd, staat onder algehele lei ding van mevrouw Van Pijpen en de heer Van Oyen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie 55 RENSYVOUDE Onder vrolijke klan ken van haar eigen muziek kwam de muziekver. „Ons Genoegen", begeleid door het tamboerkorps maandagavond in Renswoude terug van een driedaag se reis naar Duitsland. „Ons Genoe gen" heeft daar meegespeeld op het 2 dagen durende internationale concours, dat werd gehouden te Rastede, onge veer 40 km van Bremen. Dit concours dat georganiseerd werd onder ere-voorzitterschap van aarts hertog Oldenburg (in de verte verwant aan ons Koninklijk Huis)* bracht ver schillende muziek- en tamboerkorpsen uit Nederland, Denemarken, België en Duitsland naar Rastede. Ons Genoegen kwam in de sectie uitzonderingsmuziek als vierde uit de bus, terwijl het tam- boerkorps op de derde plaats kwam. Men kent in Duitsland andere normen wat de beoordelingen betreft dan bij ons. Er waren 43 korpsen aanwezig met in totaal 1200 muzikanten. De weg terug werd maandagmorgen in vrolijke stemming aanvaard en in deze stem ming kwam men ook in Renswoude aan. Een der dames van het muzikale ge zelschap (de dames mochten ook mee) liep in Duitsland een beenblessure op, maar verder was men nog wel in staat om een feestmars door het dorp te ma ken. Opgave na klasse, mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 Early Victoria k.2 24—26 21—23 Yellow Transp. k.2 25—32 13—20 Stark Early k.2 31—36 18—30 x Mantet k.l 68—71 57—62 x Mantet k.2 45—69 51—60 34-48 28—35 James Grieve k.2 50—65 37—6T 35—64 Peren Claps Favourite k.l 51—53 Claps Favourite k.2 41—45 Precose de Trevoux k.l 43—50 31—44 50/60 14—22 1 11—24 15—31 11—37 15—45 28—40 22—39 21—37 10-19- 6—13 Precose de Trevoux k.2 x Noord-Holl. suikerperen Perenkroet f 3.00. Bramen per doosje van 250 gram 3042. Aardbeien per doosje van 250 gram 3755 1522. Frambozen per doosje van 250 gram 6570 Rode bessen 7091, rode bessen per doosje van 250 gram 3546. Meloenen per stuk 7188. Pruimen Eldikse blauwe 10—27; x Ontario 2356 1424; x Saarpruimen 1854 1028; x Wijnpruimen 45—104 1466; x Reine Claude d'Ouillins 1438 1021; Reine Claude, verte 5962, blok 1 51 en blok 2 31; Reine Victoria 3062 2035; Wash ington 19—38 10—18. Groenten Andijvie 2326; Bloemkool per stuk 3645 1026; x Prinsessenbonen 3971 1536; Staakprinsessenbonen 101112; Rode kool 1416; Groene Komkommers per stuk 2226; x Snijbonen 53100 4049; Prei 3136; Groene Savooiekool 1621; Uien 1823; x Tomaten per kistje van 6 kg export a f2.102.70, export b f 2.302.70, export c f 1.902.00; x Tomaten per kistje van 6 kg binnenland f 1.40 2.90 90—1.20; Aardappel middel 12—16. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij arjders vermeld. VEENENDAAL In de week van 12 t m 17 augustus hoopt het DEL (Al gemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkan ders Lasten") van het CNV zijn jaar lijkse collecte te houden. Het gaat om onze medemensen in nood en wel in ons eigen land. Zonder uw hulp kunnen wij niets doen, dus vragen wij u hulp voor het slagen van deze collecte. Want zonder die hulp gaat het niet. Gedenk wel, vandaag zijn het zij, maar morgen kunnen wij het zelf zijn. Stuur onze mensen niet door, als ze bij u aanbellen en wat van u vragen. Wij rekenen op u, en zeggen u bij voorbaat hartelijk dank. Namens de plaatselijke commis sie DEL Veenendaal. Secr. G. Henzen, Talmastraat 1 Veenendaal. VEENENDAAL Het geschenk, dat burgemeester mr. dr. J. Hazenberg enige weken geleden van de directie van c.v. Makelaars- en Assurantiekan toor A. H. van Wagensveld in ontvangst mocht nemen was een cheque van f 500. Het bedrag werd overhandigd bij de heropening van het makelaarskan toor en is bestemd voor het sport- en recreatiefonds. De fraad wordt voorge steld deze schenking in dank te aan vaarden. LEERSUM De tennisbanen, die vorige week in Leërsum zijn gereedge komen, zijn reeds bijzonder in trek bij de Leersumers. Sportver. Larsheim die op uitgebreide schaal gebruikmaakt van de twee banen, ziet nog steeds het ledental stijgen, want hoe langer hoe meer mensen voelen zich aangetrokken tot deze sport. De banen voldoen uitstekend. Niet alleen de kwaliteit maar ook de ligging ervan ontlokt velen een compliment. Ter gelegenheid van de opening van het tenniscomplex heeft Larsheim het plan opgevat om van 24 augustus tot en met 1 september een kennismakings- toernooi te organiseren gedurende de avonden en de weekends. Inschrijving staat open voor alle in woners van Leersum en omgeving. Het toernooi wordt praktisch geheel ge speeld op speeltijden van Larsheim. Het inschrijfgeld bedraagt f 1 voor Larsheim en f 2 voor niet-leden. Het bestuur van Larsheim is voorne mens de prijsuitreiking op of spoedig na 1 september te doen plaatsvinden, waaraan bovendien een feestelijk karak ter wordt gegeven. Men kan zich opgeven voor de on derdelen dames-enkelspel, heren-enkel spel en gemengd-dubbelspel. Het ge mengd-dubbel wordt alleen verspeeld bij voldoende deelneming. Deelnemers komen uit in de volgen de groepen: jongeren t/m 14 jaar; be ginners boven 14 jaar en gevorderden boven 14 jaar. Belangstellenden kunnen zich voor 22 augustus opgeven bij de heer C. A. Bu- ningh, De Dam 10 in Leersum.

De Vallei | 1968 | | pagina 5