25 king size filters 150 Positie Franse franc nog zwak Mysterieuze seinen ook in Australië opgevangen Over de Vaag Festival liep uit op vuurgevechten in negerwij k van Los Angeles; drie doden en vijftig gewonden PROTESTEN TUSSEN KERKTORENS ZEER „HIP" IN SEVILLA Softenonproces is beslissende fase ingegaan Indonesië moet W.-Irian leiden naar zelfbestuur JOHNSON IN ZIEKENHUIS Nieuwe klasse auto's in Ver. Staten AARDSCHOK IN BELGIË Aanrander van kleine meisjes gearresteerd IIS WEST-DUITSLAND GRAFIEKEN TEGENAANVAL V.IS.-AFGEZAKT PROBLEEM VOOR HANDEL CHINA-JAPAN Weer aan banden Turkije Handelsbalans Diep uit het heelal Veel energie DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 BEN A UWDE UREN IN WA TTS T OS ANGELES (Reuter, AFP) Bij rassenonluste» in Watts, de zuide- J lljke negerwijk van Los Angeles, zijn gisteren drie negers om het leven gekomen. Vijftig mensen, onder wie zes politiemannen, liepen verwondingen op. De betrokken wijk werd onmiddellijk afgegrendeld door een legertje van 470 politiemannen. Zij arriveerden in een karavaan patrouillewagens over de vier belangrijke autowegen die Watts begrenzen. Een helikopter vloog laag over de negerwijk. Met een felle schijnwerper dirigeerde de piloot de patrouillewagens naar plaatsen waar de onlusten zich voordeden. ALSDORF (Reuter, AP) Het pro ces tegen de Westduitse chemische fabriek Grünenthal, maker van het kalmeringsmiddel sof tenon, is gisteren een beslissende fase ingegaan. Een hoogleraar in de erfelijkheids leer aan de universiteit van Münster, Widukind Lenz (49), deed - gehoord als getuige een felle aanval op het kalmeringsmiddel softenon, dat in West-Duitsland werd verkocht onder de naam Contergan. Aan de hand van grafieken probeerde hij te bewijzen dat de golf van mismaak te kinderen die van 1959 tot 1961 wer den geboren in West-Duitsland, Neder land, Japan, Zweden, Canada en Enge land zuiver en alleen was te wijten aan het gebruik van softenon door de moe ders van deze kinderen. De verkoopcurve van softenon, zo toonde professor Lenz aan, liep parallel met de geboortecurve van mismaakte kinderen. De verkoop van het middel begon in 1959. Ze bereikte een piek in het voorjaar van 1961. In die tijd wer den er maandelijks ruim twintig mil joen doosjes met Contergan verkocht. De verkoop daalde tot nul in 1962. „De epidemische mismaaktheid was in geen enkel land bekend voor de ver koop van softenon", aldus professor Lenz, „en in geen enkel land hebben zich dergelijke geboorten nog voorge daan nadat het middel uit de handel was genomen". Professor Lenz was een van de eersten die zeven jaar geleden alarm sloegen over de invloed van softenon. Terwijl hij optrad als getuige speelden in de gangen buiten de rechtszaal te Alsdorf verscheidene softenon-kinderen onder het toeziend oog van verpleegsters. Het proces duurt al tien weken. In de eerste fase ervan hield de rechtbank zich voornamelijk bezig met nerveuze storingen die door het gebruik van sof tenon bij volwassenen zouden zijn ver oorzaakt. Backer's Compressoren N.V. in Dokkum gaat verrijdbare compressor- aggregaten bouwern voor de Lucht macht Met deze opdracht is een bedrag van ongeveer een miljoen gulden ge moeid. Het aantal personeelsleden van Backer zal met tien man moeten worden uitgebreid. De onlusten braken uit in de nacht van zondag op maandag na de sluiting van een festival van een week dat spe ciaal wa# georganiseerd om de gedach ten van de bevolking af te leiden van de derde verjaardag van de bloedige on lusten in 1965. Daarbij kwamen toen 34 mensen om het leven, terwyi honderden verwondingen opliepen. Van een grote menigte uit werd een verkeerspatrouille van de politie met automatische wapens onder vuur geno men. Wegens het grote aantal mensen beantwoordde de politie het vuur niet. Wel riep ze assistentie in. Kort daarop trok zwaargewapende oproerpolitie de wijk binnen. Thomas Reddin, hoofd van de politie in Los Angeles, vloog per helikopter naar Watts. Van een parkeerplaats af leidde hij de tegenaanval van de politie. Gistermorgen omstreeks negen uur, onze tijd, keerde de rust in Watts terug. De voorafgaande nacht was de politie doorlopend in actie geweest om de te hoop gelopen negers te verspreiden. Aanvallen met stenen, flessen en vuur wapens beantwoordde de politie met tegenvuur. De oproerkraaiers sloegen tevens aan het plunderen terwijl ze in verscheidene plaatsen brand stichtten. Volgens een inspecteur van de politie was de opstand georganiseerd. Na het eerste treffen tussen negers en politie gingen naar schatting duizend mensen op de grond liggen toen de po litie probeerde de menigte uiteen te drijven. Versterkingen werden begroet met vuur van automatische wapens. Brandweerlieden die branden in winkels en huizen probeerden te blussen werden eveneens beschoten. DJAKARTA De wegen en midde len om het volk van West-Irian zyn recht op zelfbeschikking te verschaffen, moeten worden vastgesteld door de In donesische regering. Dat verklaarde de speciale afgezant van de Verenigde Na ties, dr. Fernando Ortiz Sanz, gisteren bij aankomst in Djakarta. Ortiz Sanz zal de Indonesische rege ring biiptaan bij de organisatie van de volksraadpleging die volgend jaar in West-Irian moet worden gehouden op dat de papoea's zich kunnen uitspreken over hun staatkundige toekomst. De chef-staf van het Indonesische le ger heeft juist gisteren de verliescij fers bekend gemaakt van de actie te gen de opstandige beweging onder de Arfakkers, die het gebied achter Mano- kwari bewonen. Onder wat Djakarta de rebellen noemt vielen 62 doden; 138 van hen werden gevangen genomen en drieduizend gaven zich over. 0 Ongeveer 200 jonge katholieken hebben de kathedraal van Santia go (Chili) zondag 14 uur lang bezet gehouden om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de kerk en het komende bezoek van paus Paulus aan Bogota. Zij protesteerden in het alge meen tegen een kerk, die zich teveel om de rijken bekommert. Meer in het bijzonder ging hun protest uit tegen het grote geldbedrag, dat wordt uitge geven voor het pauselijke bezoek aan het eucharistische congres te Medellin in Colombia. Door het protest bleek de kathedraal ontoegankelijk voor de priesters en de gelovigen, die de zon- dagmisssen wilden bijwonen. Toen de groep de kathedraal na 14 uur verliet werd zij begroet met gejuich en ge- jouw. Geen enkele poging werd ge daan de demonstranten te arresteren. De politie had niet geprobeerd de ka thedraal binnen te dringen tijdens het beleg. Tussen de torens van de kerk hadden de jongelui spandoeken ge hangen (foto). SAN ANTONIO President Johnson is gisteren met een hefschroefvliegtuig naar het medisch centrum van het Amerikaanse leger in Texas gevlogen voor een verder onderzoek naar de aard en de omvang van de chronische ingewandskwaal waaraan hij lijdt. Het is niet bekend hoe lang de pre sident daar zal blijven. Nieuwe GadstoneMild heeft meer: (Van onze correspondent) PARIJS De handel tussen Japan en China wordt op het ogenblik bedreigd als gevolg van de moeilijke positie waarin de Franse franc zich bevindt. China had door de zwakte van het Engelse pond enkele maanden ge leden zijn toevlucht genomen tot de Franse franc voor de financiering van deze handel. De Japanners hadden na lang aarzelen hierin toegestemd en als gevolg daarvan aan de correspondenten van de Franse banken kredieten gevraagd. Daar de handel in deviezen op dat ogenblik volkomen vrij was zijn de Franse banken hierop ingegaan en heb ben zij tal van kredieten verschaft, meestal met een looptijd van zes maan den. Nu in Frankrijk de handel in devie zen opnieuw aan banden is gelegd, heb ben de Franse banken hun correspon denten in Japan gesommeerd deze kre dieten voor 30 november terug te sturen en voorlopig geen nieuwe meer in Fran se francs te verschaffen. De Franse cen trale bank meent namelijk dat de kre dieten de positie van de franc in deze moeilijke periode niet helpen en zelfs tegen haar kunnen worden uitgespeeld. Als gevolg daarvan zullen de Japan ners en Chinezen opnieuw moeten uit kijken naar een munteenheid voor de financiering van hun handel. Tenzij ze er de voorkeur aan geven deze handel op te schorten totdat de Franse franc weer gezond is. De positie van de Franse franc blijft in het buitenland zwak. In de meeste landen wordt zij gekocht ongeveer tien procent beneden de officiële waarde. In Italië bedraagt de afwijking zelfs 16 procent. Sommige banken in Spanje weigeren Franse bankbiljetten aan te nemen. Hoe gespannen de toestand rondom de franc is, blijkt wel uit de omstandig heid dat vorige week de Turkse centrale bank plotseling verbood Franse francs te kopen als gevolg van een loos gerucht over een ophanden zijnde devaluatie. Met ingang van gisteren namen de Turkse banken weer francs aan, maar tegen een koers die 30 procent lager ligt dan de officiële. In Frankrijk merkt men naar aanlei ding van dit alles op, dat het wantrou wen in het buitenland ongegrond is. De NEW YORK Onder leiding van Ford treft de Amerikaanse automobiel industrie voorbereidingen voor een nieu we klasse auto's, die kleiner en goedko per zyn dan alle andere, die op 't ogen blik in het land vervaardigd worden. Niettemin zullen deze kleine auto's groter zyn dan de kleine geïmporteerde wagens, zo meldt de New York Times uit Detroit. De eerste van de nieuwe automobielen zal door Ford in het modellenjaar 1970 kunnen worden geleverd. Dat betekent dat de wagen over acht maanden in de verkoop zal worden gebracht. Van de andere merken zijn de wagens in een vergevorderd stadium van produktie- voorbereiding. Detroit beschouwt het nieuwe plan als een grootscheepse poging van de Amerikaanse automobielindustrie om de invasie van buitenlandse automobielen - en wel in het bijzonder van Duitse en Japanse - te beperken. De automobiel industrie hoopt te zullen slagen waar de Amerikaanse staal- en textielindus trie hebben gefaald. Volgens de New York Times zal de nieuwe Ford vermoedelijk „Delta" gaan heten. De wagen is speciaal bedoeld voor jeugdige kopers. Franse betalingsbalans vertoont weer een duidelijke neiging tot herstel. Men acht het zelfs niet uitgesloten dat bin nen met al te lange tijd weer kan wor den overgegaan tot het opheffen van de deviezenbeperkende maatregelen. Tevens is gisteren bekend gemaakt, dat de Franse handelsbalans in juli weer een overschot heeft getoond. Tegenover een invoer van 6,11 mil jard francs stond een uitvoer van 6,39 miljard. Het dekkingspercentage be droeg daardoor 104 procent. De invoer steeg met 33,4 procent en de uitvoer met 35,4 procent in vergelijking met de over eenkomstige maand van vorig jaar. SYDNEY (Reuter) Ook in Aus tralië zijn diep uit het heelal ko mende signalen opgevangen waarmee de wetenschap nog geen raad weet. Het enige houvast is het vermoeden dat de oorsprong van die signalen vijf honderd lichtjaren van de aarde ver wijderd is. Een lichtjaar is de afstand die het licht aflegt in een jaar. In november van het vorige jaar wer den soortgelijke signalen voor het eerst opgevangen op het noordelijke halfrond In Cambridge (Engeland) zeiden onder zoekers toen gekscherend dat zij wer den uitgezonden door „kleine groene mannetjes". Prof. Martin Ryle, de leider van die groep onderzoekers, zei dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat die signalen afkomstig waren van intelligente we zens, maar dat die mogelijkheid weten schappelijk gezien natuurlijk niet vol komen mocht worden uitgesloten. Enige betekenis was in die signalen niet te ontdekken. Men berekende in Engeland dat de zendenergie het to taal aan op aarde opgewekte elektri sche energie vele malen moest over treffen. Welk intelligent wezen, zo re deneerde men, zou zo ontzaglijk veel energie willen verspillen aan uitzen ding van inhoudloze boodschappen die pas eeuwen later elders in het heelal opgevangen konden worden? De in Australië opgevangen signalen waren de eerste van die aard die op het zuidelijk halfrond werden opge vangen. Enige dagen geleden maak ten sommige Amerikaanse kranten daarvan al melding. Volgens een van die kranten zou de regelmaat van de seinen onvoorstelbaar groot zijn. Er was een atoomklok voor nodig om vast te stellen hoeveel seconden per eeuw de afwijking van die regelmaat was. De hemellichamen die naar men ver moedt de oorsprong van de signalen zijn noemt men in de gemeenschap der radio-astronomen pulsars. De pulsarseinen waarvan sprake is in de berichten uit Sydney werden opge vangen met de reusachtige radiote lescoop die bij Canberra, de hoofd stad van Australië, is opgesteld. Prof. Bernard Mills, de directeur van de afdeling astrofysica van de univer siteit van Sydney, zei over de signalen: „Over dit verschijnsel is maar heel wei nig bekend". Hij zei ook dat er nog geen verklaring voor was gevonden, maar dat de signalen waarschijnlijk een natuurlijke oorsprong hebben. Ook hij wilde evenals prof. Ryle, de mogelijk heid van uitzending van die signalen door intelligente wezens niet bij voor baat uitsluiten. BRUSSEL In het zuiden van Bel gië is gisteren een lichte aardschok ge registreerd. Er is slechts geringe scha de aangericht. Enkele schoorstenen hebben scheuren opgelopen. "[Voord-Vietnam heeft op een perscon- ferentie in Parys bittere woorden gericht aan het adres van de republi keinse zowel als de democratische partij in de Verenigde Staten, en met name Richard Nixon, de repu blikeinse kandidaat voor het presi dentschap onder vuur genomen. Specifieke kritiek op de kandidaat, die de democratische conventie later deze maand moet aanwyzen, werd reeds ingeleid. Op de persconferentie zei Ngocjen Thanh Le, de officiële woordvoerder van de Noordviëtnamese onderhan- dclingsdelegatie in Parijs, dat het re publikeinse verkiezingsprogramma en het persoonlijke standpunt van Richard Nixon onmogelyk kunnen leiden tot beëindiging van de oorlog in Viëtnam. Le verklaarde dat hy zich niet wilde mengen in de binnenlandse aangele genheden van de Ver. Staten, maar vervolgde, dat hij wel zijn visie wil de geven op de verklaringen die met betrekking tot Viëtnam door republi keinen zijn afgelegd. Le doelde op de passage in het verkie zingsprogramma gewijd aan Viët nam en zei: „Daarin wordt niet ge sproken over onvoorwaardelijke stop zetting der bombardementen op Noord-Viëtnam, en ook niet van te rugtrekking der Amerikaanse troe pen uit Viëtnam". Dit zijn de twee voornaamste eisen van de Noordviëtnamezen. In het republikeinse verkiezingspro- gramma wordt gesproken van „ge leidelijke de-Amerikanisering van de oorlog, zowel wat betreft de militai re als de burgerlijke aspecten daar van". Wat betreft Nixon, citeerde Le een ar tikel in de Observer van zondag, die op zijn beurt de Miami Herald ci teert, waarin een artikel is versche nen over een by eenkomst van Nixon met gedelegeerden van de Zuidelyke Staten. Nixon zou by die gelegenheid in Miami te kennen hebben gegeven, dat hy bereid was eventueel de atoombom tegen Hanoi te gebruiken. Le voegde hieraan toe, dat Nixon voor het begin van de Parijse besprekin gen de raad gegeven had, de oorlog in Viëtnam uit te breiden en op te voeren. Nixon, aldus Le, heeft categorisch ge weigerd een verklaring af te leggen met betrekking tot de onvoorwaarde lijke stopzetting van de bombarde menten en andere oorlogshandelin gen tegen Noord-Viëtnam. Hij citeer de ook Nixon's woorden, „wij zijn niet bereid Zuid-Viëtnam te verkwan selen". 'T'en aanzien van de kandidaten van de democratische partij zei Le, nog te weinig informatie te bezitten om zich over hen uit te kunnen laten. Hy wilde wel verklaren, dat Johnson l In Sevilla is dezer dagen een wedstrijd voor kappers gehouden. Het ging erom het „meest hippe" model te creëren. Op de foto een der deelne mers aan het werk THIEU ..blijven of niet?... O en Humphrey, als leden van de de mocratische partij, de oorlog in Viëtnam hebben „geïntensiveerd en ook op dit moment nog opvoeren". Hij verklaarde dat de besprekingen in Parijs „geen vooruitgang hebben te zien gegeven. Daarvoor berust de volle verantwoordelijkheid bij de Verenigde Staten". Gevraagd om commentaar op de op merking van Humphrey, dat vrede op dit moment dichter bij is dan ooit, zei Le: „Die opmerking is niet exact". "LTet gaat er natuurlijk niet om, dat de visie van de Noordviëtnamese gedelegeerde de waarheid is. Daar voor is zij te simplistisch gesteld. Als men de hele affaire als een zwart-witte zaak ziet, is alles snel afgedaan, punt, uit. Maar de kwestie is juist zo ingewik keld omdat zij niet zwart-wit, maar grijs is. Terugtrekken van de Amerikanen al leen lost niets op en laat de vele an ti-communistische Viëtnamezen allen in de steek en overgeleverd aan de wraak van de handlangers van Ho Tsji Minh. Maar een terugtrekken van de vele Noordviëtnamese troepen uit het zui den is ook alleen geen oplossing, om dat dan nog het regime van Ky en Thieu overblijft. En of dat represen tatief is, blijft een grote vraag. Alleen vrije verkiezingen, ook in het noorden zouden misschien een begin van de oplossing zijn. Maar Le's woorden zijn wel een waar schuwing aan de Amerikaanse presi dentskandidaten dat duideiykheid in hun programma's ten aanzien van Viëtnam, nodig is. De Viëtnamezen hebben daar wel recht op. HEERENVEEN In Heerenveen heeft de politie de 24-jarige H. B. ge arresteerd omdat hij een achtjarig meisje heeft aangerand. Hij kon wor den aangehouden dank zij de opmer kingsgave van het meisje. De man heeft voorts bekend dat hij op 29 juli een zevenjarig meisje heeft aangerand.

De Vallei | 1968 | | pagina 6