Buytelaar: „We kunnen best nog iemand met talent gebruiken" Tonny slaags van Leeuwen raakte met een toeschouwer Zes Nederlandse roeiploegen naar de Olympische Spelen Stedendriehoek (sterke groeier) is favoriet Geen angst voor de Mexicaanse keuken Open Duitse titel voor Newcombe CRUYFF TRAINT WEER VOLOP Organisatorische rivaliteit in Canada LUXEMBURGSE VOETBALSELECTIE Koersen in Hilversum Dick Tiger gaat boksen voor Biafra Op eerste dag van nationale tenniskampioenschappen Opvolgers Geen trainer Geen ongewone kost Franse zwemploeg voor Mexico Wellicht nieuw stadion in Venlo GEEN VIER ZONDER STUURMAN AANGEWEZEN Goed geraakt Stuwgroep Hoger Onderwijs over achtste medische faculteit Pagina 9 DiNSDAG 13 AUGUSTUS 1968 Voor Bondscoach Buytelaar en condi tietrainer De Smit zijn die eerste dagen echter uiterst belangwekkend. Nauw samenwerkend staan zij voor de enor me opdracht het gapende gat tussen dc gevestigde spelers en de rest op te vul len met jeugdig talent. De „Nationale", jaarlijkse confrontatie tussen de oudere spelers en de jeugd, vormt daarbij een aardige graadmeter. Vandaar dat die eerste dagen voor Buytelaar en De Smit toch tamelijk enerverend zijn. Fred Hemmes en Jan Hordijk, de po tentiële opvolgers van Hajer en Schnei der, kwamen gisteren nog niet in de baan. Wel Kenneth de Koning, vorige maand 21 jaar geworden en pas sinds begin april in Nederland. De Koning, in de competitie uitkomend voor DVV, is uit Suriname gekomen met het doel zich ln het tennis te bekwamen. Hij werd drie keer kampioen van Surina me, maar hij heeft zich gerealiseerd dat hij zijn spel in Paramaribo moei lijk tot ontplooiing zou kunnen bren gen. Kenneth de Koning nu zou een aanwinst kunnen zijn voor het betrekke lijk kleine groep van veelbelovende tennisjeugd. Buytelaar: „We zouden best nog iemand met talent kunnen gebruiken. Ik heb hem in Hilversum aan het werk gezien en ik vond dat hij in die paar maanden dat hij in Nederland is sterk Is vooruitgegaan. Ik wil hem hier tij dens de Nationale ook nog eens goed bekijken en het is zeker niet uitgeslo ten dat hij wordt opgenomen in de bondstraining. Ik schat hem wat speel- sterkte betreft net iets onder Hemmes en Hordijk". De Koning is bereid zijn studie voor lopig uit te stellen. „Ik wil proberen", sprak hij gisteren „iets in tennis berei ken. Daar wil ik wel twee jaar voor uit trekken. Wanneer het dan niet is gelukt kap ik ermee". Het is De Koning ernst. Hij heeft sinds zijn aankomst in Neder land alleen maar getennist. Zonder enorme resultaten nog. Als belangrijk ste overwinning beschouwt hij die op Piet van Eijsden in de competitie. Van daag ontmoet De Koning, die gisteren vlot won van Wim Langendaal, v. Eijs den opnieuw en hij heeft dus een reële kans door te dringen tot de derde ronde. De Koning: „Ik geloof wel dat ik in die korte tijd sterker ben geworden. In Suriname zijn de mogelijkheden nogal gering. Alles wat ik heb geleerd heb ik uit boekjes en uit tijdschriften, want een trainer heb ik nooit gehad. Ik vind het geweldig dat ik hier aan de Neder landse kampioenschappen mag mee doen, want ook van oudere spelers die MEXICO STAD De koks én de hotels van Mexico Stad, hun helpers en aXle andere hotelbediendendie met bezoekers van de Olympische Spelen in aanraking komen, zullen de komende weken een grondig me disch onderzoek ondergaan. Dat is een van de maatregelen, die de Mexicaanse regering als voorzorgs- maatregel ter bescherming van de vele duizenden buitenlandse bezoe kers heeft bevolen. Wie naar Mexico komt, zal het land weer even gezond kunnen ver laten, als hij het twee of drie weken eerder betrad en geen gevaar lopen zijn zitplaats in de Olympische sta dions tc moeten verwisselen voor het ziekbed. Zo zullen in oktober veelvuldig steekproeven worden ge nomen voor het waren-onderzoek en bij de drinkwatervoorziening. De Olympische gasten behoeven overigens niet te vrezen al te onge wone kost voorgezet te krijgen. De spijskaart van de restaurants is in de meeste gevallen internationaal van opzet en te vergelijken met het geen men kan nuttigen in de gere nommeerde hert els in Europa of de Verenigde Staten. Daarnaast zijn er talrijke gespecialiseerde restaurants, waaronder Chinese, Duitse, Zwitser een en Franse. Tot de specialiteiten van de Mexi caanse keuken behoren: Tortilla's: uit maïsmeel gebakken pannekoeken, die men met vlees, ge vogelte, groenten of sausjes vult, sa- menrolt en uit de hand eet. Taco's: gevulde en vervolgems ge bakken tortilla's. Chiles Rellenos: scherpe, groene pepers, die met gehakt vlees of kaas gevuld en gebraden worden. Pozole: een maisgerecht, dat met rum en varkensvlees en een chili saus wordt geserveerd. Chicharron: geroosterd varketis- zwoerd met vele sausen. Mole: een bijzondere Mexicaanse saus, die uit pepers en chocolade wordt gemaakt en die zowel op var kensvlees als op gevogelte wordt ge bruikt. Evenals de Mexicaanse keuken, heeft ook de Mexicaanse kelder zijn specialiteiten: Tequilla: wat voor Nederland de borrel is, is voor Mexico de tequilla, een uit agaven bereide drank. Voor men van de tequilla drinkt, neemt men een paar druppels citroensap sn wat zout ln de mond. Mezcal: evenals de Tequilla uit agaven gemaakt, maar niet zo scherp. Wat de alkoholvrije dranken be treft, kan men in Mexico uit een grote en gevarieerde voorraad kie zen. De meest verfrissende dranken zijn: Tamarindo: een bruine drank uit de tamarinde-vrucht. Horchata: een melkkleurige drank, die uit watermeloenen en de gestampte kernen wordt gemaakt. Horchata moet ijskoud worden ge dronken. Land sport A. de Graaf 12 cic. curs. Organisatorische rivaliteit in Ca/na- da. niét aan de top staan kan ik nog veel leren. Ik hoop dat de tennisbond mij een kans wil geven". „Hij staat in ieder geval in mijn boek je", verzekerde Buytelaar. Volgens de bondschoach is het zelfs niet uitgesloten dat de Surinamer in aanmerking komt voor uitzending naar het buitenland. Het ligt in de bedoeling dat Hemmes en Hordijk deze winter uitvoerig ervaring gaan opdoen in het buitenland. Hoe uit voerig is nog moeilijk te bekijken, want de Nederlandse Sportfederatie heeft de financiële bijdrage aan de I£NLTB dras tisch verlaagd. „Met geld heb ik na tuurlijk eigenlijk niets te maken", aldus Buytelaar, „maar je moet er wel reke ning mee houden. Daar kom je niet on deruit. Maar Hemmes en Hordijk moe ten nu echt veel toernooien gaan spe len". Buytelaar en De Smit propageren het jeugdtennis en zouden niets liever zien dan toernooien om Nederlandse jeugd- titels. De Smit: „Je moet ze eigenlijk al wedstrijden laten spelen wanneer ze twaalf jaar zijn. We moeten in de breedte werken. De jeugd is in het ver leden verwaarloosd en daarvan onder vinden we nu de gevolgen. Het accent is veel te veel gelegd op een smalle top. Die is natuurlijk belangrijk, maar HAMBURG De Australische prof John Newcombe heeft maandag de eerste open Duitse hcren-enkelspeltitel gewonnen. In de finale van het enkel spel van het toernooi om de open Duit se kampioenschappen op de Rothen- baumbanen van Hamburg zegevierde Newcombe ln een sfeerloze partij met 6-3, 6-2, 6-4 over de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, die evenals de Australiër deel uitmaakt van de Amerikaanse Da ve Dixon groep. Newcombe verdiende met zijn over winning een bedrag van 9.000 gulden, Drysdale 4.500 gulden. De eindstrijd in het dames-enkelspel zal gaan tussen de Australische Judy Tegart, die in de halve finales met 6-8, 6-3 en 7-5 van de Amerikaanse Ju lie Heldman won en Annette du Ploóy uit Zuid-Afrika, die Virginia Wade (GB) in twee sets (6-3 en 6-0) langs de kant zette. Samen met haar landgenoot Frew McMillan bereikte Annette du Plooy later ook de eindstrijd van het ge mengd dubbelspel door een overwin ning op Heide Orth/Istvan Gulyas (Dld./Hong) in twee sets (6-3 en 6-2). In de finale ontmoet het Zuidafrikaan- se duo het Zuidafrikaanae/Australische tweetal Pat Walkden/Mel Andersen, die in een marathonpartij (6-3, 3-6, 19-17), Virginia Wade en Robert Maud (Eng./Zuid. Afr.) de baas bleven. PARIJS Ondanks het feit dat de Europese recordhoudster op de 100 en 200 meter rugslag, Christine Caron, de laatste tijd geen opmerkelijke resulta ten meer heeft geboekt en voor de wed strijdsport verloren scheen te zijn, heeft het Franse Olympische Comité haar toch gekozen in de nationale zwemploeg die Frankrijk op de Olympische Spelen van Mexico zal vertegenwoordigen. „Kiki" Caron zal zich evenals haar ploeggenoten van 2 t/m 27 septem ber in het Franse sportcentrum in Font Romeu op de Spelen voorbereiden. Het Franse team bestaat uit: dames: Sylvie Canet, Christine Ca ron, Daniele Dorleans, Benedicte Du- prez, Catherine Grojean, Simone Han- ner, Mari-Jozé Kersaudy, Claude Mandonnaud en Dominique Mollier. Heren: Bernard Gruener, Gerard Letast, Francis Luyce, Gilles Moreau, Alain Mosconi, Jean-Frangois Raveling- hien en Michel Rousseau. A Lydia Jansen Venneboer m actie. O het is niet het enige wat belangrijk is. Ik geloof dat we nu op de goede weg zijn. Er zijn nu verschillende goede speelsters en spelers van zo'n veertien, vijftien jaar. Maar dat gaan we pas over een jaar of vijf merken". De uitslagen: heren-enkelspel, eerste ronde: Pufkes Sanders 86, 64; Knol Korteling 62, 63; Hartog Schmitz 36, 64, 75; Mulder Boe lens 63, 1210; Kasten Brakel 75, 61; Walschen Reekers 62, 62; Herok Kranenborg 61, 64; Coe- bergh Blaas 63, 75; Van der Kwast Van Slooten 62, 86; Hey- erman Tulp 61, 62; Van Eysden Lissauer 57, 64, 61; De Koning Lagendaal 61, 63; Van Min Thung 63, 62, Arends Bruin 46, 62, 64; Bouman Temminck 36, 75, 64; Robbers Tervoort 64, 26, 108; Veentjer Kuypers 60, 36, 64; Keyser Van der Broek 63, 63; Adema van Scheltema Van Slooten 75, 63; Haks Van As 6—0, 6—1; Vaartles De Kort 7—5, 61; Huizinga Geurts 46, 63, 6 0; Stradmeyer Nijeboer 62, 26, 6—3; EhrlichMadara 6—4, 7—5. Dames enkelspel: Voorronde: Lily ter Metz (Haar lem) - Ank Rauws (Den Haag) 6-3, 6-4; Ietje van der Zee (Hilversum) - Hilda van Loon (Groningen) 6-3, 6-1 Joke Groen (Den Haag) - Yvonne van der Storm (Amsterdam) 6-2, 6-3; Do- reen Falkenburg (Hilversum) - Ange la Salome (Amsterdam) 4-0, 6-0, 6-3; Agnes Blaas (Den Haag) - Gerda West hof (Amsterdam) 8-6- 6-3; Jet Schreu- der (Bilthoven) - Fenneke Entingh (Rotterdam) 6-4, 6-3; Els Borger- ding (Alkmaar) - Ellen Sluyter (Rot terdam) 6-4, 6-2; Margo ter Metz (Haarlem) - Carola van Fraayenhoven (Amsterdam) 6-2, 1-6, 7-5. Eerste ronde: Marijke Jansen (Den Haag) - Joyce Sluyter (Rotterdam) 6-1, 6-3; Hetty Taphoorn-Baas (Am sterdam) - Nellemieke Brouwer (Heemskerk) 6-4, 3-6, 6-0; Lidy Jansen Venneboer (Den Haag) - Rollen Noor man (Hilversum) 6-0, 6-3; Judith Sa- lomé (Amsterdam) - Yvonne van Wa genvoord (Zaandam) 6-0, 6-2; Astrid Suurbeek (Egmond) - C. Schamhardt (Den Bosch) 6-2, 6-3; Jenny Ridderhof (Eindhoven) - Evelyne Slari (Deven ter) 6-2, 6-1; Ada Bakker (Den Haag) - Brigitte Entingh (Rotterdam) 6-0, 6-0; Els Veentjer (Den Haag) - Jo- sien van der Koogh (Noordwijk) 6-4, 6-3. AMSTERDAM Johan Cruyff heeft gisteren voor het eerst sinds het eind van de vorige voetbalcompetitie aan het volledige trainingsprogramma van Ajax deelgenomen. De Ajacied, ge plaagd door een hardnekkige blessure aan de enkelbanden, had tot gisteren slechts lichte oefeningen kunnen doen. Morgenavond, als Ajax thuis tegen Atletico speelt, is Cruyff nog niet op gesteld. Het wordt waarschijnlijk ge acht dat hij zondag tegen Go Ahead in het veld komt. VENLO De stichting „Bouw Voet balstadion Kleine Heide" te Venlo wil met de gemeente Venlo een bouwover- eenkomst aangaan waarbij genoemde stichting zich verbindt op haar kosten op een terrein aan de Kleine Heide in Venlo binnen 'n termijn van zeven jaar een voetbalstadion met de daarbij be horende accommodatie te bouwen. Men stelt zich voor het hoofdveld reeds op 1 augustus 1970 gereed te heb ben. Het stadion zal eventueel worden beheerd en geexploiteerd door de ge meentelijke sportstichting in Venlo, die het gehele complex gedurende 20 jaar in gebruik wil geven van FC WV. De jaarlijkse exploitatie van het stadion zal de gemeente op een bedrag van 28.000 gulden komen te staan. Burgemeester en wethouders van Ven lo stellen de raad, die woensdag bijeen komt, voor deze bouwovereenkomst te sluiten. TORONTO Nadat Montreal in het Franstalige Quebec heeft laten doorschemeren de Olympische Spe len van 1976 te willen organiseren, is Toronto uit de Engelstalige pro vincie Ontario ook een campagne begonnen om de spelen van 1976 te krijgen. Stedelijke autoriteiten uit de groot ste Engels sprekende stad in Cana da vertelden dat, indien Toronto de spelen toegewezen zou krijgen, bij de organisatie eerst op de belangen van de deelnemers en de toeschou wers zou worden gelet en pas daar na op de kosten. „Bij ons", werd ge zegd, ,jeal voor het eerst in de ge schiedenis vast de Spelen door iedere deelnemer de afstand tussen slaap kamer en kleedkamer binnen vijf minuten kunnen worden afgelegd". Toronto is ervan overtuigd aan trekkelijker voorstellen te kunnen indienen dan Montreal en daardoor een redelijke kans te maken de Spe len van 1967 te maken de Spelen Jen van 1976 te mogen organiseren. LUXEMBURG l>e Luxemburgse voetbalbond heeft zijn eerste selectie bekendgemaakt voor de wedstrijd te gen Nederland, die op 4 september te Rotterdam zal worden gespeeld in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De voorlopige Luxemburgse selectie bestaat uit: doel: René Hoffmann (Jeu- nesse d'Esch), Scrigna (Stade Dude- lingen); achter: Ewen (Union Luxem burg), Johnny Hoffmann (Jeunesse), Krecke (Beggen Luxemburg), Leszcyn- ski (Rumelingen), Pesch (Aris Bonne- weg) en Schwartz (Wasserbillig); mid den: Nicolas Hoffmann (Aris), Cardoni (Rumelingen) en Reiland (Fola Esch); voor: Antony (Jeunesse), Philippe (Beggen), Kirchen (Aris), Klein (U.S. Dudelingen), Zangerle (Union) en Oriola (Alliance Dudelingen). De Luxemburgse voetbalbond zal verder contact leggen met buitenlandse verenigingen die Luxemburgse spelers onder contract hebben. Dit betreft Standard Luik (Pilot), Nancy (Dublin), Sochaux (Schmitt), La Gantoise (Kon ter), Lyon (Kuffer) en Metz (Leonard en Jeitz). GLANERBRUG Tonny van Leeu wen, de doelman van GVAV, zal wei nig plezierige herinneringen bewaren aan het oefenduel dat dit weekeinde met een combinatie-elftal van de Groningse eredivisiclub speelde tegen de Glaner- burgse tweedeklasser Eilermark. Een kwartier na de pauze raakte Van Leeu wen slaags met een heetgebakerde toe- ROTTERDAM In het Midzomer Criterium komen vanavond op de ren baan van Hilversum in twee series goede paarden op de sintels. Duchesse Mac is de eerste en Charles H. in de tweede serie waarschijnlijk favoriet. Voor de finale zal het dan gaan om welk paard Wagenaar jr. van deze twee kiest. Om zes uur is de eerste start. Het programma luidt: GOOI RESERVAATPRIJS (2440 m, met trio): Gitte Hollandia - Grafien- tje - Fleetwood. Outsider: Freule Ha nover. KERKELANDENPRIJS (1500 m, eerste afd.): Hoop van Rhea - Hasso Beroona Heros. Outsider: Hibma A. MIDZOMER CRITERIUM I (2000 m, met trio): Duchesse Mac - Dirk de V - Everprise. MIDZOMER CRITERIUM II (2020 m): Charles H - Champion Harvester - Zilvervos. HEIDEPARKPRIJS (2440 m): Gun nar Dear - Guy Volann - First Girl. Outsider: Gusta W. GOOISE WARANDEPRIJS (2.000 m, met trio, eerste afd.): Goudvos - Fantastica - Fabiola Spencer. Tweede afdeling: Dorita H - Edward A - Camingo Schotch. Outsider: French Mac. KERKELANDENPRIJS (tweede afd.): Hanita van Nathan - Haria Bui tenzorg - Happy Hollandia. ERFGOOIERSPRIJS (2000 m, voor amateurs, met trio): Grand Geste - Filette Six - Earl Milkbottle. Tot slot wordt gehouden de finale van het Midzomer Criterium. 4 4 A De heer Jos Coler, voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB, feli citeert de drie topscorers van het afge lopen seizoen, die gisteravond zijn onder scheidien. Het zijn v.l.n.r. Blothenberg van Roda JC, Ove KindvaM van Feijenoord en Roggeveen van Ho'Ëand Sport. DEN HAAG Nederland zal tijdens de Olympische ïoei- wedstrijden in Mexico op zes van de zeven nummers ver tegenwoordigd zijn. Zoals in de lijn van de verwachtingen lag wordt er geen vier zonder stuurman naar de Spelen afgevaardigd. Het bestuur van het Nederlands Olympisch comité heeft gisteravond in overleg met een delegatie van de Koninklijke Nederlandse Roeibond besloten de volgende ploegen in te schrijven Vier met stuurman Triton (H. Rouwé, F. Hartsuiker, T. Dronkert, P. Brummelman, O. Weekhout - stuurman) coach is B. R. H. Jansen. Twee zonder stuurman Nereus (R. Luynenburg en R. Stokvis) coach Bloemendal. SkiffJ. Wienese (De Amstel) coach K. Visscher. Twee met stuurman Laga (H. van Nes, H. J. Sussel- beek, R. T. Rijnders - stuurman) coach A. J. Bazuin. Dubbel twee Proteus-Willem IH-combinatie (H. A. Droog en L. F. van Dis) coach H. van der Meer. Achten Nereus (M. D. Kloosterman, P. Bon, G. van Enst, J. Reesink, J. Steinhauser, E. Niehe, I. C. Wesdorp, J. van Laarhoven, A. R. Koning - stuurman). Coach S,j. Wartena. Reserves J. L. Maarleveld, F. G. van der Want en J. R. Lambrechtsen. Chef d'équipedrs. Tj. B. van Wimersma Greidanus. Een en ander onder voorbehoud, dat de huidige vorm gehandhaafd blijft. schouwer naar later bleek een man uit een Enschedees woonwagenkamp waarop de Groninger het raadzamer achtte ijlings een veilig heenkomen te zoeken. De voetbalrel ontstond toen enkele achter het doel van Van Leeuwen opge stelde kampbewoners weigerden een naast het doel geschoten bal terug te geven. Uiteindelijk slaagde de Groningse doelman er na veel moeite in hun de bal te ontfutselen. Vanaf dat moment werd Van Leeuwen voortdurend uitgeschol den en bedreigd met de woorden: „Wij wachten je na de wedstrijd wel op en zorgen ervoor, dat je niet levend van het veld komt". Op een gegeven mo ment riep een van de mannen: „Kom eens hier als je durft", waarop de GVAV'er antwoordde: „Kom jij maar bij mij". Dit liet de man zich geen twee keer zeggen en hij stormde in bokshouding het veld op met de bedoeling Van Leeu wen eens flink onderhanden te nemen. Voor hij echter de daad bij het woord kon voegen, dacht Van Leeuwen kenne lijk aan de stelregel: „De eerste klap is een daalder waard", en haalde fors uit. De aanvaller werd goed geraakt, ging languit en voordat hij kon opstaan, „be handelde" de zich ernstig bedreigd voe lende Van Leeuwen hem nog eens met zijn van aluminium doppen voorziene onderkant van de voetbalschoen. De vechtersbaas was zichtbaar onder de in druk van de snelle reactie van de doel man en moest met hevig bloedende ver wondingen het veld verlaten. Terwijl enkele van zijn medekamp bewoners zich reeds opmaakten om hun gevelde vriend te assisteren, stroom den van alle kanten toeschouwers het veld op om Tonny van Leeuwen te hel- A Nog slechts enkele weken en de Olym pische Zomerspelen van Mexico zijn een feit. In en om de stadions, waar dit grootse gebeuren zich zal afspelen, wordt op het ogenblik koortsachtig gewerkt om alles tijdig gereed te hebben om de dui zenden sportmensen en bezoekers te ont vangen. Op de foto een beeld bij het koe pelvormige gebouw, waar de Olympischê basketballstrijd zal woeden. LISSABON Dick Tiger, de vroege re wereldkampioen boksen in het licht gewicht, heeft in Lissabon gezegd dat hij zijn titel wil heroveren om geld in te zamelen voor Biafra, zijn geboorte land. Tiger, op doorreis naar New York, zei dat hij in het gevecht tegen Bob Foster zijn titel verloor omdat zijn vrouw en kinderen op dat moment in een gevaarlijk gebied in Biafra waren. Tiger, die kapitein is in het Biafraan- se leger, zei verder: „Nu zijn ze in vei ligheid en kan ik naar New York gaan zonder me zorgen te maken. Ik ben hierdoor in goede conditie om te trai nen voor de titelgevecht". MONTREAL De Nederlandse lan- geafstandzwemster Judith de Nijs is tijdens de vijfde marathon op het meer Simon, 150 kilometer van Montreal, als vierde geëindigd. De race werd ge wonnen door de Argentijn Horacio In- glesias, die de 24 kilometer aflegde in 6 uur 9 min 45 sec. De Egyptenaar Abdel Abou Heif en de Italiaan Giulio Travaglio leverden felle strijd om de tweede plaats. Een beslissing viel er niet beiden werden als tweede geklasseerd in de tijd van 6.38.30 De tijd van Judith de Nijs was 6.51.30. pen, zodat de GVAVer verder onbe dreigd de kleedkamer kon bereiken. Hierna keerde de rust terug en kon de wedstrijd, die Eilermark met 21 won, worden voortgezet. De Stuwgroep Hoger Onderwijs van de Stedendriehoek Apeldoorn-Deventer- Zutphen van welke groep o.m. deel uitmaken de heren J. B. C. Weddepohl (Apeldoorn), J. H. Pannekoek, inter nist (Deventer) mr. R. J. S. M. van Straaten (Deventer) en drs. VV. Lint- ner (Zutphen) heeft in een studie rapport over de eventuele vestiging van een achtste medische faculteit ge reageerd op het, al eerder besproken, rapport van de Studiecommissie-Van Walsum, waarin een, zij het voorlopige, voorkeur wordt uitgesproken voor Twente boven de Stedendriehoek. De Stuwgroep is echter van mening dat van de twee Oost-Nederlandse ste delijke gebieden de IJsselvallei, ook wel eens aangeduid als het „midden oosten", het meest geschikt is voor ves tiging van een universiteit, o.m. omdat het méér inwoners heeft en al geruime tijd een van de belangrijkste groeige- bieden is van ons land. De Stuwgroep, die zich in een rap port tot de Studiecommissie gewend heeft, brengt verschillende voordelen van de regio Apeldoorn-Deventer-Zut- phen voor een deel reeds genoemd in een rapport van de Stedendriehoek ter tafel. Dat zijn: 1. De centrale ligging van de Ste dendriehoek in Oost-Nederland (Twen te ligt perifeer en slechts 60 pet. van zijn uitstralingsgebied ligt in Neder land). 2. De uitstekende onderlinge verkeers verbindingen in de Stedendriehoek. 3. Goede verbindingen met bestaande instellingen van hoger onderwijs. Zulks is van groot belang met het oog op de sterk groeiende specialisering en de daarmede samenhangende taakverde ling tussen universiteiten en hogescho len. 4. De centrale ligging van de Steden driehoek in Nederland, welke met name van belang kan zijn voor de plannen op het terrein van post-academiale op leidingen en de oprichting of uitbreiding van semi-universitaire opleidingen voor leidinggevende niet-academici. 5. De Stedendriehoek biedt bijzonder gunstige voorwaarden voor het ont staan van een gezond academisch kli maat. Tot de Driehoek behoren twee oude steden, een nieuwe stad, alle om ringd door diverse villa-dorpen in een parkachtig landschap op korte afstand van elkaar gelegen en derhalve met een grote keuze van woningmogelijkhe den. In de binnenstad van Deventer kan op korte termijn in de huisvesting van studenten worden voorzien. 6. Het culturele klimaat van de Ste dendriehoek is in verhouding tot ande re vergelijkbare agglomeraties voor treffelijk. Waar vindt men in Neder land op een kwartier afstand twee gro te schouwburgen zoals in Apeldoorn en Deventer? Velerlei takken van sport kunnen er worden beoefend. De IJssel leent zich voor allerlei vormen van watersport (roeien). Sportvelden en -hallen alsme de open en overdekte zwembaden zijn ruimschoots aanwezig. Bovendien be schikt Deventer over een kunstijsbaan van internationale reputatie. In of op geringe afstand van de Stedendriehoek zijn vier golflinks (Hattem, Apeldoorn, Rozendaal (Gld.), Diepenveen). De vliegvelden Teuge en Teriet bieden ge legenheid tot ongehinderd sport- en zweefvliegen. Voor selectieve recreatie bieden zowel de musea als de grote na tuurparken alle mogelijkheden. Het Bi bliotheekwezen staat in de oude IJssel- steden op een hoog niveau. 7. Het werkloosheidspercentage ligt in de Stedendriehoek onder het lande lijk gemiddelde en is als zodanig niet verontrustend. Dit bewijst dat het een onitwikkelingswaardig gebied is. An derzijds is echter vastgesteld, onder an dere door het Economisch Technolo gisch Instituut van Overijsel in zijn rapport van 1968 getiteld „De Werkge legenheid in Z.W.-Overijsel", dat in de- re regio behoefte bestaat aan het creëren van hoogwaardige arbeid, waar bij het Instituut met name wijst op het vestigen van b.v. research-instituten en bedrijven in de diensten-sector. De in druk bestaat dat geschoolde werknemers niet voldoende werkgelegenheid vinden. Het percentage kinderen, dat voort gezet onderwijs volgt, ligt bijzonder hoog. De Stuwgroep is van oordeel dat ves tiging van een medische faculteit en/of van een universiteit weinig of geen nieuwe werkgelegenheid schept voor ongeschoolde arbeiders en kan dan ook slechts zeer gedeeltelijk de gedachte ondersteunen dat met name in Twente en in Tilburg vestiging van hoger on derwijs de werkgelegenheid structu reel op korte termijn zou verbeteren.

De Vallei | 1968 | | pagina 9