Veenendaals dagblad Vredesplan van Biafra a% ewezen Buiten BEKOMEN VAN DE SCHRIK Premier Papadopoulos na aanslag ongedeerd ACTIE VOOR BIAFRA NADERT f 8 MILJOEN Slimmigheidje redt Autorama voorlopig Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Q Ned. chauffeurs in Kopenhagen tot celstraf en hojje 1 nietes veroordeeld Geruchten over de-escalatie ongegrond Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur (giro 760076) Studentenbetoging in Mexico City Autoverkoper van fraude verdacht Prinses Christina terug uit Canada Oude zuivelfabriek in Woudsend uitgebrand Wilde jacht op man die meisje verborgen hield Filiaalhoudster van wasserij overvallen Treinvertraging door bliksem Definitief standpunt vandaag bekend Caritas gaat door met voedselvl uch ten Geziene figuren BESLISSING ULTIMATUM BEKEJSTEISIS Hanoi zou troepen terughalen Dader misrekende zich Zij willen OOK werken en leven OUD-LUITENANT Onderzoek naar de mogelijk heden van voedseldroppings Fruitkwekers protesteren KOEL WEER Bur voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 14 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I90 FRANSEN NEGEREN BOYCOT ALGIERS ADDIS ABEBA (Reuter, AP) Ni geria heeft gisteren een uit zeven punten bestaand vredesplan van Bia fra van de hand gewezen als „volledig irreëel". De leider van dc Nigeriaanse onderhandelingsdelegatie te Addis Abeba, (Ethiopië) Anthony Enahoro, verklaarde dat alle voorstellen die geen rekening houden met de eenheid van de Nigeriaanse federatie onaan vaardbaar zijn. Volgens onbevestigde berichten zou Nigeria, dat kennelijk weinig heil ver wacht van de onderhandelingen, overwegen om door een groot offen sief een einde te maken aan de bur geroorlog die nu al een jaar duurt. Dat de oorlog met militaire middelen tot een einde zou kunnen worden ge bracht, betwijfelde gisteren president De Gaulle die twee weken geleden steun toezegde aan Biafra. „Het schijnt niet mogelijk", aldus De Gaulle in zijn wekelijkse kabinetszit ting „dat er een militaire oplossing is voor de vraagstukken". Inmiddels liet de roomskatholieke hulporganisatie, Caritas, gisteren we ten dat ze voortgaan met voedsel- vluchten naar Biafra ondanks het feit dat de toestellen door Nigeria worden beschoten. Het Internationale Rode Kruis, dat eveneens hulpvluch- ten uitvoerde, zette deze wegens de Nigeriaanse beschieting voorlopig stop. In Genève kwamen gisteren verte genwoordigers van het Rode Kruis en van verscheidene regeringen en hulp organisaties bijeen om maatregelen te bespreken ter lening van de nood on der de Biafraanse vluchtelingen. Het Nigeriaans-Biafraans overleg is vanmorgen in de Ethiopische hoofd stad hervat. Aan Nigeriaanse zijde worden de onderhandelingen gevoerd door Okoenoe, die delegatieleider Enahoro vervangt. Deze laatste be vindt zich in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft tegen haar 48-jarige hoofd agent J. K. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een fiets, die op het hoofdbureau in bewaring was. /~\p de draden van telefoon, elektri citeit en heining langs de bin nenwegen, stegen en dreven zien we in 't voorbijrijden telkens de z w a - luwen zitten, ouden met jongen. Ze kwetteren en kwelen onder het af- zn aanvliegen onbekommerd en de oogstende boeren, die er passeren, ho ren en zien de vogels onbewust, want ze zijn volkomen gewend aan hun aanwezigheid, al weet er zelden een te zeggen, of het huis-, oever- öf boe renzwaluwen zijn en dit kan hen ook niet schelen; alle drie kunt ge in de Gelderse Vallei verwachten. Niette min worden ze met onderscheiding be handeld; iedereen heeft graag de zwa luw aan huis of schuur nestelen en betreurt het, dat ze verminderen. Als zij uit het verre zuiden terugkeert, breekt het voorjaar aan, maar nu de dieren verzamelen tot de reis naar he tropische winterkwartier, jammert men geenszins over het a.s. verlies, want sentimentaliteit is niet op zijn plaats. In oude tijden stonden de zwa luwen veel hoger aangeschreven; men brouwde een zalf uit de nesten tegen podagra en ook legde men deze onder het hoofdkussen van kinderen, die aan krampen leden, doch ze moes ten aan het ouderlijk huis zitten. An derszins heeft men de vogeltjes wel voor consumptie gevangen. Hun be trekkingen t.a.v. de mens blijkt uit het geloof, dat zij door een epidemie getroffen stad tijdig zouden verlaten, terwijl voorts Plinius van een zwa- luwpost weet te berichten, in de trant van postduiven-brief transport. Anno 1858 houdt een Fransman z.g. brief- zwaluwen, die om de snelheid beter zouden bevallen dan tamme duiven. Beroemd was tenslotte de zwaluw steen „Cheldonius", ter grootte van 'n hennepzaadje, die men omtrent oogst maand in de lever der jongen aantrof en „pierre d'hirondelle" werden ge noemd. Hij zkxi blinden het gezichts vermogen teruggeven en in 't alge meen genoten trouwens zwaluwen 'n goede faam bij ooglijders. In de mid deleeuwen kreeg vader Tobias er het gezicht door terug.... 14-8-1968, A. B. WIGMAN 13ARIJS Een Cara veile van „Air France", Ls vanmorgen uit Parijs ver- *- trokken voor een lijnvlucht naar Algiers, ondanks het feit dat de Ifalpa (het overkoepelend orgaan van de nationale verenigingen van verkeers vliegers) gisterenhad besloten Algiers te boycotten totdat de Algerijnse regering de bemanning van het gekaapte toestel van de Israëlische maat schappij El Al heeft vrijgelaten. In het conflict nemen de Franse vlie gers een sleutelpositie in. Van de bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen voert de Air France verreweg de meeste vluchten zestig per week op Algerije uit. Een gelijk aantal vluchten tussen beide landen maakt de Air Algérie, waarvan de piloten vrijwel allen Fransen zijn die zijn aan gesloten bij de Franse bond van ver keersvliegers. Hoewel de actie de afgelopen nacht moest beginnen, zouden de Fransen pas in de loop van vandaag een be slissing nemen. De kans bestaat dus nog dat Parijs zijn standpunt zal herzien en zich achter de Ifalpa- actie schaart. De bond zegt zijn standpunt in overeenstemming te willen brengen met dat van het an dere vliegende personeel, zoals boordwerktuigkundigen en stewar dessen. Gisteren werd verwacht, dat de bond de collega's, die voor Air Algérie vliegen, zal vrijlaten in hun beslis sing omdat deze anders in moeilijk heden zouden kunnen komen. Het Israëlische toestel een vier motorige Boeing-707 werd op 23 juli door agenten van het Palestijn se bevrijdingsfront gedwongen in Al gerije te landen. De Algerijnen lieten vrouwen en kin deren evenals de nlet-Israëlisehe pas sagiers vrij. De mannelijke leden van de bemanning alsmede vijf passagiers werden vastgehouden. De Internationale Federatie van Verenigingen van Verkeersvliegers (IFALPA) onderbande". tw - weken over de vrijlating en stuurde twee de legaties naar Algiers. Maandag werd om 13.00 uur een ultimatum gesteld in een brief die in Londen aan een Alge rijnse regeringsvertegenwoordiger werd overhandigd. Men eiste het be sluit tot vrijlating binnen 24 uur. Er kwam opnieuw een ontwijkend antwoord, waarop gisteren een kwar tier na het verstrijken van het kritieke uur het besluit gelijktijdig wereldkun dig werd gemaakt in Londen, Parijs, Dublin, Helsinki en Amstelveen. Voor het eerst in de geschiedenis van- de burgerluchtvaart is men tot deze ui terste stap overgegaan. Zie ook elders in dit blad. KOPENHAGEN De rechtbank in Kopenhagen heeft gisteren drie Neder landers veroordeeld, die zijn betrok ken bij het smokkelcomplot van vrachtwagenchauffeurs dat twee we ken geleden werd ontsluierd. De drie vrachtrijders kregen respectievelijk zestig, veertig en dertig dagen gevan genisstraf. Bovendien legde de rechtbank hun boetes op van respectievelijk 27.000, 26.500 en 12.000 gulden. Deze boetes komen overeen met de douanerechten en de belasting, die de chauffeurs had den ontdoken door het smokkelen van de partijen sigaretten waarmee zij werden gesnapt. De drie mannen, chauffeurs van het transportbedrijf J. A. van Spronsen uit Monster, bekenden alles wat hun ten laste was gelegd. Zij waren gesnapt met partijen van 154.000, 120.000 en 72.000 sigaretten in hun verzegelde wa gens. Een van hen had bovendien nog honderd flessen sterke drank gesmok keld. De Kopenhaagse politie heeft het on derzoek in de smokkelaffaire inmid dels afgesloten. In totaal zijn 58 men sen aangehouden. Het merendeel vor men de afnemers, veelal winkeliers, die na verhoor op vrije voeten zijn ge steld. Zij handelden met de Nederland se chauffeurs op de groenteveiling in het centrum van Kopenhagen. Vijf Ne derlandse chauffeurs wachten nu nog op hun berechting. De Nederlandse douanerecherche zal de chauffeurs nog aan de tand voe len, zodra zij in Nederland zullen zijn teruggekeerd. WASHINGTON De Amerikaanse inlichtingendienst heeft een zekere da lende lijn in het aantal Noordviëtname- se infiltranten naar Zuid-Viëtnam ont dekt, zo schreef de militaire correspon dent van de „Washington Post". Vol gens de militaire medewerker George Wilson zouden functionarissen van de inlichtingendienst de ontwikkeling „be langwekkend, maar niet noodzakelijk een de-escalatie van betekenis" hebben genoemd. Zij zeiden dat meer bewijsmr- teriaal nodig is om zeker te kunnen zijn dat de verminderde troepenbeweging meer inhoudt dat weer eens een inzin king in de infiltratie. Later werd van regeringszijde gezegd, dat men niet op de hoogte was van een vermindering der Noordviëtnamese troepen. Premier Papadopoulos in gesprek met een journalist kort na de aanslag, die gistermorgen op hem werd gepleegd. ^THENE George Papadopoulos, de Griekse premier, is gisteren op het nip pertje ontsnapt aan een moordaanslag. Alleen door een misrekening van dc man die de aanslag pleegde bracht de premier het er levend af. De dader werd vrijwel onmiddellijk gegrepen. Het is een dertigjarige deserteur van de Griekse commandotroepen, George Panagolis. De man week vorig jaar uit naar Israël, waar hü echter werd uitgewezen. De aanslag op Papadopoulos maakte kennelijk deel uit van een komplot. Bijna tegelijkertijd deden zich namelijk in Athene nog verscheidene ontploffingen voor. Deze zouden het werk zijn van een Griekse verzetsorganisatie, die gisteren in een brief aan een aantal Parjjse kranten meedeelde dat haar leden in Athene „vele bloemen" tot ontploffing hadden gebracht. „Vlammen, rook en explosies hebben in Athene een oorlogsfeer veroorzaakt", aldus de verzetsbeweging. De werkelijkheid zag er echter anders uit. De aanslag gebeurde gistermorgen even over half acht. Per auto was de premier onderweg van Lagonisi, waar hij een zomerverblijf heeft, naar Athe ne. Voor zijn auto reden twee motorrij ders, erachter een wagen van de veilig heidspolitie. Het gezelschap reed over een weg langs de kust. Op een punt ruim dertig kilometer van Athene lag vlak voor de ingang van een tunnel een mijn. Een eind van de weg af zat George Panago lis verborgen. Door middel van een lang koord kon hij de mijn tot ontplof fing brengen. Toen de auto van premier Papa dopoulos naderde misrekende Panago lis zich kennelijk in de snelheid van de wagen en de afstand die de premier nog scheidde van de mijn. Het gevolg was dat de mijn pas ontplofte toen het gezelschap van de premier er al bijna twintig meter voorbij was. Papadopoulos kwam, volgens een George Panagoulias pleegde de aan slag op de Griekse premier. ADVERTENTIE ORA HOENSBROEK Griekse regeringswoordvoerder, kalm zijn wagen uit om te zien wat er gaan de was. Inmiddels zette zijn escorte van de veiligheidspolitie de jacht in op de dader, die zich, slechts gekleed in zwembroek, over de scherpe rotspunten langs de kust uit de voeten maakte. Binnen enkele minuten had men hem gearresteerd. Hij was kennelijk van plan geweest een snelle motorboot te bereiken die voor de kust voor anker lag, maar dat lukte niet wegens de massale toeloop van vakantiegangers na de explosie. De motorboot verdween met grote snelheid naar volle zee. Met vliegtuigen en schepen zette men later de achtervolging in. Gisteravond had men het vaartuig nog niet gevonden. De dader van de mislukte aanslag is een dertigjarige oud-luitenant van de Griekse commandotroepen. Na de machtsovername door de huidige Griekse regering deserteerde hij van zijn onderdeel. Hij week uit naar Is raël, waar. de autoriteiten hem echter op een passagiersschip naar Grieken land zetten. Toen dit schip in Grie kenland aankwam was Panagolis ech ter verdwenen. Sindsdien werd hij ge zocht. Kort voor de aanslag, die samenviel met de ontploffing van enkele benzi nepompen in Athene, ontvingen ver scheidene dagbladen in Parijs een communiqué van een Griekse ver zetsorganisatie, die zich Het Griekse verzet noemde. De beweging liet weten dat haar le den in Athene en omgeving „vele bloe men" tot ontploffing hadden gebracht. Een „militair georganiseerde groep" zou na maandenlange voorbe reidingen gisteren voor het eerst actief zijn geweest. Eenheden van het „natio nale bevrijdingsleger" namen deel aan de actie. Er zouden nog meer aansla gen volgen, aldus het communiqué. J MEXICO Naar schatting 80.000 studenten hebben gisteravond deelgeno men aan een grootscheepse betoging in Mexico City tegen het optreden van de politie tegen studenten en tegen schending van de universitaire autono mie. De betoging, waarschijnlijk de groot ste die in 30 jaar tijds tegen de Mexi caanse autoriteiten is gehouden, ver liep volkomen ordelijk, hoewel er geen toestemming voor was verleend. Na een massabijeenkomst op het Zo- calo-Plein voor het presidentieel paleis trokken de betogers door het centrum en de noordelijke wijken van Mexico- City. De enige ordebewakers langs de route waren verkeersagenten, die het verkeer omleidden. DEN HAAG De dertigjarige Haag se autoverkoper R. van der L. is bij zijn terugkeer van vakantie in Spanje op Schiphol gearresteerd. Hij wordt er van verdacht ongeveer zevenduizend gulden te hebben verduisterd, die h(j zou hebben ontvangen uit dc verkoop van tweedehands auto's. Zijn werkgever, het autobedrijf Fran ke en Tjepkema in Den Haag, had hem de volle vrijheid gegeven bij de in ruil van auto's. De verduistering van het geld zou zijn gepleegd door de op brengst van vier auto's niet volledig af te dragen. De Haagse politie heeft geen zeker heid van het gerucht als zou Van der L. ook zijn betrokken bij het smokkelen van auto's en wapens. DEN HAAG Prinses Christina is vanmorgen op Schiphol aangekomen uit Montreal, waar zij enige tijd bij vrienden heeft gelogeerd. De Prinses was zaterdag 20 juli naar Canada ver trokken. UTRECHT Het bedrag, dat in Nederland is bijeengebracht door dt Stichting Vluchtelingenhulp Bi af ra-conflict, heeft gisteravond de 7,5 miljoen gulden overschreden. Verwacht wordt, dat met de giro-overschrijvingen, die vandaag binnenkomen, de acht miljoen ruimschoots zal worden bereikt. UTRECHT De Wassenaarse direc teur-eigenaar van Autorama, Jan van de Marei, heeft de eerste ronde tegen dertien grote fabrikanten van kruide nierswaren gespeeld in kort geding dank zij een slimmigheidje gewon nen. De president van de Utrechtse recht bank. mr. M. B. van de Werk, verklaar de gisteren de vorderingen van de fa brikanten, die een week geleden vroe gen Autorama te verbieden hun prijzen te ontduiken, niet ontvankelijk. De pre sident overwoog dat Autorama geen prijzen had ontloken, maar slechts win kelruimte had verhuurd aan zelfstandi ge ondernemers. De advocaten van de fabrikanten zei den gistermiddag nu te bekijken of zij van het vonnis in appel zullen gaan of dat zij nieowe korte gedingen zullen aanspannen tegen de ware prijsontdui- kers. Mr. J. Martin Muller, namens twaalf in de vereniging Fiva samen werkende fabrikanten van consumptie artikelen en jhr. mr. H. C. A. Hooft, namens Lever's zeepmaatschappij, had den Autorama wegens een reeks prijs- ontduikingen gedagvaard. Ter zitting was de advocaat van Jan van de Marei, mr. A. J. M. van Dal, tot stomme verbazing van de tegenpar tij op de proppen gekomen met het slim migheidje: de mededeling dat niet Au torama, maar een onderhuurder achter de lage prijzen had gestaan. De tegen partij kondigde toen al aan dat in ge val de president haar eisen op grond daarvan niet ontvankelijk zou verkla ren, bij nieuwe prijsontduikingen nieu we korte gedingen zouden volgen. WOUDSEND Dinsdag heeft een uitslaande brand gewoed in de voor malige coöperatieve zuivelfabriek „De Samenwerking" te Woudsend. De oude kaasmakerij. waarin het vuur ont stond, brandde totaal uit. Het dak van de botermakerij begon ook te branden, maar dit gebouw kon worden behou den. De ongeveer zestig jaar oude ge bouwen waren leeg. Werklieden van „De Waterpoort" NV uit Sneek, die eigenaar van het ge bouw is, waren bezig dit op te knap pen. Deze Sneker NV was van plan een „hotel" van het complex te ma ken. In 1970 wilde men hier starten met een botenverhuurbedrijf en een logiesaccommodatie van 42 bedden. De ze plannen zullen nu wellicht vertra ging ondervinden. Inmiddels onderzoekt de Wereldraad van Kerken op welke wijze voedsel kan worden gedropt boven Biafra. Daar voor zijn gespecialiseerde piloten aan getrokken en worden op het Portugese eiland Sao Tomé voorzieningen aange bracht in de vliegtuigen, die de kerken hebben gekocht. De kerken hebben tot het droppen van voedsel besloten, omdat door ge-\ brek aan landingsplaatsen niet voldoen de voedsel kan worden aangevoerd. Het plan is afkomstig van de Nederlandse. Duitse, Noorse en Deense leden van de Weredlraad. De Nederlandse arts H. Middelkoop vertrekt eind deze week naar Duits land en Scandinavië om overleg te plegen over verdere acties. De dokter is, behalve voor de televisieactiê van vorige week voor dat doel tijdelijk uit Biafra overgekomen. De kamerleden Boot (KVP), Boers- ma (ARP) en Tilanus (CHU) hebben premier De Jong en minister Luns schriftelijk vragen gesteld over de hulpverlening aan Biafra. In het bij zonder wordt er op aangedrongen om initiatieven te nemen, waardoor de hulpverlening zo snel en zo goed moge lijk kan worden verwezenlijkt. HEERENVEEN Na een klopjacht van ruim een uur hebben politiemannen in het Friese Oranjewoud gisteren de twintigjarige musicus J. S., gekleed in onderbroek, gearresteerd. De man had drie weken lang een zeventienjarig meisje verborgen gehouden, dat uit de Rekkense inrichting was ontsnapt. Politiemannen in Weststellingwerf hadden op de weg een meisje zien lo pen. Toen men haar aan wilde houden, vluchtte zij het land in. Even later werd zij door de politie in Heerenveen aan gehouden. Zij vertelde dht zij bij de musicus onderdak had gevonden. Toen de politie bij S. aan huis kwam. sloeg hij een ruit in en rende de straat op. Alle beschikbare politiemannen, ge holpen door burgers, togen op jacht. De musicus nam echter sloten, hekken en heggen als een volwaardig sportman. Hij verloor tijdens de jacht alleen de meeste kledingsstukken. Na ruim een uur werd de musicus gevonden. Hij had geprobeerd zich in een sloot te verber gen. DEN HAAG De filiaalhoudster van een wasserij aan de Haagse Zuider- parklaan is gistermorgen door een on bekende man overvallen, waarbij zijn buit ongeveer zevenhonderdvijftig gul den was. De man, waarvan de leeftijd tussen de 25 en 30 jaar wordt geschat, in formeerde naar de mogelijkheid zijn pak te laten verven. Nadat de filiaal houdster, de 44-jarige mevrouw J. W. A. Smits, dit had afgeraden, vroeg hij een bankbiljet van honderd gulden-te wisselen. Direct daarop drukte hij de vrouw tussen de rekken kleding tegen de grond en greep op enkele dubbeltjes na al het geld uit een geldkistje. Onmiddellijk nadat hij was verdwe nen, waarschuwde mevrouw Smits de politie. Zij kon geen signalement ven. Zij wist dat de man een zonnebrft. droeg. UTRECHT Het treinverkeer tus sen Utrecht en Den Haag, Rotterdam en omgekeerd is gisteravond geruime tijd met flinke vertragingen verlopen, tengevolge van blikseminslag in de bo venleiding tussen Gouda en Woerden. Tussen kwart voor acht en vijf over acht werd de grootste hinder ondervon den. 0 Fruitkwekers in de Franse plaats Pont St. Esprit, hebben dezer dagen gedemon streerd tegen de prijzenpolitiek door twaalf ton perziken en peren over rijksweg 94 te strooien. Het gevolg was een volledige stremming van het verkeer, dat zich slechts uiterst langzaam door de glibberige brei kon heenwerken. r|insdc^: trok een depressie over de Britse eilanden naar de Noordzee. Aan de voorzijde van dit druksysteem voerden zuidwestelijke winden vrij vochtige lucht naar onze omgeving, waarbij de middagtemperaturen om streeks 20 graden werden. Een rand- storing veroorzaakte dinsdagavond en -nacht op vele plaatsen regen- en on weersbuien; hier en daar werd meer dan 40 millimeter regen afgetapt. Achter de depressie, die inmiddels over Denemarken oostwaarts koerst, wordt met rtifovdwestelijke winden koude en onstabiele lucht naar onze omgeving getransporteerd. Voor don derdag wordt dan ook een wisselende bewolking met enkele buien verwacht. Later op de dag zal onder invhed van een rug van hoge druk, die nu over de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden trekt, de buiigheid geleidelijk afnemen. Morgen, zon op: 05.24 Maan op22.15 onder :20.04 onder :13.46

De Vallei | 1968 | | pagina 1