Comité organiseert Apestreek O k L r „Snellenburg moet cultureel centrum voor jeugd worden" hearing ,LIJSTERBERG -ZAAL GEREED Notekraker op bezoek bij late kampeerders Nieuwe dirigent voor Enka's mannenkoor Bewogen voorgeschiedenis „Men denkt nog te veel aan een beatkelder99 tuinl Enquête Hearing nó ouvu oe Baken uit city Arnhem weg G. v.d. Horst uit Deventer Duitser kreeg ongeluk door slechte reactie WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 „Verschillende mensen in Opheus- den denken bij het woord „instuif" aan een beatkelder, maar dat is het beslist niet. Als de bevolking eenmaal ervaart wat het dan wel is, zullen ze volgens mij allemaal spontaan aan dit belangrijke project meewerken", al dus de 21-jarige heer J. A. Rijksen, die tot leider van het jeugdwerk in Op- heusden is benoemd. „De Snellenburg moet een opvoeden de taak krijgen in onze gemeenschap", meent hij. „Op het ogenblik zwerft de jeugd in haar vrije tijd doelloos rond in het dorp of zoekt het vertier in an dere gemeenten. In de Snellenburg kunnen we gezelligheid in ons eigen dorp creëren. De jeugd krijgt hierdoor in haar vrije tijd een bestemming en dat is het doel van open jeugdwerk". Ook burgemeester D. J. Pott toonde BHENEN De gibbons in Ouwe- hand Dierenpark leven in volledige vrijheid op twee eilandjes midden in een grote liijver voor de terrassen van het parkrestaurant. Aangezien juist op die terrassen nogal eens lek kere hapjes worden geserveerdhet geen de gibbons altijd mèt argus ogen gadeslaan en zij mitsdien e nog wél 'es wat lekkers toegeworpen krij gen, zag de directie van het park zich genoodzaakt een bordje op het eiland te plaatsen met het opschrift: Niet voederen s.v.p". Aanvanke lijk stoorden de langarmige apen zich niet aan dit bord. Ze snuffelden wat aan deze vreemde eend in de bijt, maar lieten er zich verdei' niets aan gelegen liggen. Uiteraard wer den de lekkere hapjes heel wat min der, daar de meeste bezoekers reke ning gingen houden met het verzoek op het bord. Een gibbon kan niet le zen. Anders zou er een verklaring voor zijn te geven waarom deze apesoort op zekere dag het bord met paal en al totaal in het puré heeft gestampt. Er was vrijwel niefs meer van over. Vermoedelijk hebben de Gibbons op deze wijze hun woede gekoeld om het feit, dat ze lang zo veel lekkers niet meer kregen als in de tijd dat het bord nog niet op hun territoir stond. Geheel onwetend heb ben zij daarbij de juiste dader geli quideerd. Er wordt in de Sneüenburg hard ge werkt om het interieur een ander aan zien te geven. zich een groot voorstander van het jeugdwerk in zijn gemeente. Zijn ver wachting wat betreft de belangstelling van de jeugd is hoog gespannen, al hoewel hij beseft dat het de eerste tijd beslist niet storm zal lopen. „Zoiets moet groeien, vooral in de Betuwe, waar men alles eens rustig aankijkt. Voor ons is het ook nog allemaal ex perimenteel wat wij op dit terrein on dernemen. Een goed begin is echter het halve werk, vandaar ook de aan stelling van een gediplomeerd jeugd leider. Als alle verwachtingen juist zijn komen we na korte tijd al handen tekort", aldus de burgemeester. De heer Pott is van mening dat juist in Op- heusden een grote behoefte bestaat aan het jeugdwerk. „We hebben in Op- heusden heel veel jeugd. Over het al gemeen zijn de gezinnen namelijk nog al kinderrijk", motiveert hij. De uitslag van de enquête, die door de gemeente onder de plaatse lijke jeugd is gehouden heeft trou wens ook duidelijk aangetoond, dat er belangstelling voor de instuif be staat. Ruim 100 jeugdige Opheusde- naren reageerden enthousiast op de aankondiging van de gemeente, dat „De Snellenburg". Jeugdleider de den ingericht als jeugdcentrum. De interesses liepen uiteen van tafel tennis tot lezen. Slechts een gering percentage toonde zich voorstander van dansen. Gedanst wordt er voorlopig niet in „De Snellenburg". Jeugdleider, de heer Rijksen ziet hier de noodzaak vooralsnog niet van in. „Bovendien is er geen ruimte voor beschikbaar, waar deze „liefhebberij" bedreven kan worden", aldus de jeugdleider. Ook een televisie behoort de eerste tijd niet tot de inventaris van „De Snellenburg", omdat dit niet tot de allernoodzakelijkste voorzieningen be hoort en het geld ontbreekt. Wat er allemaal wel konvt en mag ir* „De Snellenburg" is eigenlijk te veel om op te noemen. Radio, pick-up en discotheek zullen de muziekliefhebbers ten dienste staan, terwijl lcctuurtafel, tafeltennis, biljart en bar tot de overi ge voorzieningen behoren. Aan de bar zullen tegen lage prijzen alcoholvrije consumpties gekocht kunnen worden. Koffie wordt aan de jeugd gratis ver strekt. Om een juist beeld te krijgen van de wensen van de jeugd organiseert het OPHEUSDEN Sinds burgemeester D. J. Pott zijn plannen voor open jeugdwerk in Opheusden bekendmaakte heeft dit heel wat stof doen op waaien. Vooral in de gemeenteraad is „De Snellenburg" als instuif ver schillende malen in gunstige en ongunstige zin ter sprake geweest. De be wogen voorgeschiedenis van „De Snellenburg" vermeldt onder andere een crisis rond de beide vorige wethouders. Het vooruitstrevende voorstel van de voorzitter vond bij de meeste raads fracties direct veel weerklank. Eén fractie, de SGP, verzette zich echter eerst gedeeltelijk en later en bloc tegen het voorstel. De SGP-wethouder stemde aanvankelijk voor de instuif, maar herriep dit tijdens een volgende vergadering. De niet-confessionele raadsfracties namen geen genoegen met deze wisselvalligheid en dienden een motie van wantrouwen in tegen de wethouder, die werd verworpen. De indienersvan de motie lieten het er niet bij zitten en gaven te ken nen niet langer aan de beraadslagingen van de raad te zullen deelnemen, zolang de wethouder nog zitting zou hebben in het college. De niet-confes- sionele fracties namen vervolgens plaats op de publieke tribune. Onder druk van dit gebaar en mogelijk ook van zijn eigen fractie besloot de heer Van Eek enkele weken later zijn ontslag in te dieien. Kort daarop volgde ook de ontslagaanvraag van wethouder J. van Appeldoorn, die on der bedreiging van een motie van wantrouwen eveneens genoodzaakt was zijn zetel ter beschikking te stellen. Ook onder leiding van het nieuwe college hebben zich in de raad inmid dels al weer felle debatten over „De Snellenburgvoorgedaan. „De SGP is en blijft tegen", kondigde de fractieleider C. H. Jansen-Schuiling aan. De motieven, die hiervoor werden gebruikt varieerden van verschrikkelijke dingen in een gemeente", tot „het gebouyy, is. ge.en cent tijger waard" en „de gemeente kan het geld wel beter gebruiken" Om te voorkomen, dat men het standpunt van de SGP in de raad zou gaan vereenzelvigen met de kerk zetten kerkelijke leiders in Opheusden gistermiddag desgevraagd hun standpunt ten aanzien van het jeugdwerk uiteen. Ds. M. van Beek van de christelijke gereformeerde kerk merkte op: „Het is de taak van de ouders om hun kinderen op te voeden en niet van de overheid, laat de overheid maar eens meer toe zien op het steeds toene mende vandalisme in ons dorp. Dat kon allemaal nog wel eens veel erger worden, want ik zie van die instuif een „uitstuif" ontstaan. Ik vind het be grijpelijk, dat de SGP-fractie zich in de raad tegen de „vermakelijkheids installatie", die instuif heet, heeft verzet". Een gezaghebbende woordvoerder van het consistorie van de Nederland se hervormde kerk in Opheusden zei over het jeugdwerk: „Wat de politieke partijen in de raad beweren, daar staan wij als kerk buiten. Ons kerkge nootschap staat zeer positief tegenover het jeugdwerk, mits het vanuit het Evangelie gebeurt. Jeugdwerk, dat op een andere basis rust, kan onmogelijk met steun van de kerk plaatsvinden". OPHEUSDEN „De Snellenburg moet een cultureel Jeugdcentrum worden. De instuif, die er in zal worden ondergebracht, krijgt hierdoor een belangrijke recreatieve functie in onze dorpsgemeenschap." Deze opmerking maakte burgemeester D. J. Pott van de gemeente Reste ren gisterochtend tijdens een persconferentie op het ge meentehuis. De burgemeester gaf een uiteenzetting over het jeugdwerk in Opheusden, dat over enkele maanden in het voormalige herenhuis ,J)e Snellenburg" van start zal gaan. Ook de onlangs benoemde jeugdleider, de heer J. A. Rijksen, was op de bijeenkomst aanwezig. De heer Rijksen, die in Opheusden woont, is jeugdleider van beroep en werkt momenteel in een tehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de ver bouwing van het vrij oude pand en de aanleg van de tuin rondom „De Snellenburg". Wanneer alles volgens plan verloopt en daar ziet het naar uit zal de jeugdinstuif op I oktober in gebmik genomen kunnen worden. Dan begint in Opheusden het open jeugdwerk, een begrip waar met name het orthodoxe deel van de be- bevolking nogal sceptisch tegenover staat. boompje (o, wonder der natuur), dat in een weinig houtaarde ontkiemde, als een statige boom, gesteund door hoge en dikke pijlers op het graf van die vroegere boomstronk. Hoe won derlijk is het leven in de vrije na tuur.' Een dezer dagen hoorde ik zeggen: ,,'t begint al herfstachtig te worden". Ik vroeg: „Waar zie je dat aan?" En ik kreeg te horen: „Och, jong, men kan 's morgensvroeg best het jasje dichtgeknoopt hebben". Beste lezers- fessen), ik meen: in de liefelijke mei maand knoopt men zijn jas nog wel eens dicht en dat is dan toch juist de tijd dat we het bloementijdperk inlui den. Toegegeven: de zomer gaat langzaam maar zeker voorbij.de dag krimpt en wij voélen dat we weer een aanzienlijke afstand achter de rug hebben, maar.we kunnen nog volop genieten van de grootse bloe menweelde en -pracht. Flora's hoorn is nog verre van leeg!! De begonia's, een groot aantal vaste planten (zie de phloxen of herfstse- ringen), afrikanen, asters, leeuwen bekken, zinnia's, ageratum, salvia's, etc. staan te pronken dat het een lie ve lust is. Ik meen dat er nog geen reden is tot het jeremiëren van: ,,'t Begint al herfstachtig te worden", wanneer men zijn jasje dichtknoopt, terwijl ons een zee van bloemen om ringt. Laten we, toch het leven van de vrolijke kant bekijken en of het blad der lindebomen nu gaat verkleuren en het groen van de bladeren minder glimmend wordt, mag ons nu nog al lerminst deren. Er valt nog geruime tijd veel te be wonderen en te ontdekken en daarbij wordt ons de heerlijkste vruchten voor ogen getoverd. Ik raad u: breng eens een bezoek aan een heide veld. Het heideveld, afgewisseld door hoogopschietende loofheester en naaldgewassen, is voor u en mij een belevenis van de eerste rang. Daar ademt alles rust en vrede, daar, ver van het jachtende leven en druk ke gewoel, spreekt moeder natuur van liefde, van vrede, van gevoel, van geur en kleur. Het is de room van moederaarde, Die door de vélden ruist en bloeit, 't Is de uitgelezen vrucht, Die op des levens feestdisch bloeit E. J. GRIJSEN. Er heerste een zomerstemming en we werden bedeeld met fraai weer. De heren van De Bilt meldden „Regen zone vanuit het zuiden in aantocht", doch wij mochten constateren dat de natte zone haar intocht, na de aan tocht, introk. Ik mag zo'n kleine ver gissing van die heren (door middel van het journaal) wel! Met een goe de bekende ben ik toen gaan wande len in het „groene gewelf". Het werd een fijne dag, we hebben „tot en met" genoten, wij ontmoetten een paar da mes die schijnbaar enkel de nog res terende bosbessen en de nog niet rij pe braambessen in het vizier hielden. Als men elkaar maar begrijpt, dan verdraagt men met toegevendheid en geduld. Om alles te vertellen, wat wij als na tuurvrienden ontdekten, zou teveel plaatsruimte vragen, doch het volgen de moet ik mededelen: een tafereel tje, zoals men zelden ontdekt! Het was een zware sparreboom, hij rustte niet met het onderste gedeelte van zijn stam op de grond, maar stond als het ware op drie benen, rustende op drie zuilen. Ik zeg zuilen, die ons zijn geschiedenis openbaarden. Ik herinner mij nog, dat ik in vroeger jaren eenzelfde exemplaar in een bos, dun bevolkt met sparren, wachtels stonden er veel) dicht bij onze Ooster- grens aantrof, hoewel veel jonger dan deze. De geschiedenis, die ons deze driebe- nige" sparreboom openbaarde, heb ik als volgt begrepen: misschien stond, een reeks van jaren geleden, op de zelfde plek de wortelstronk van een afgehakte of afgebroken boom. De stronk werd niet gerooid en verteer de langzaam. De ontbinding begon na tuurlijk van boven af en hierdoor werd de dode stronk met een laagje hout- aarde bedekt. Moeder natuur zorgde, dat nu en dan door de wind de houtaarde met wat zand vermengd werd, en.er viel 'een zaadkorrel van de spar in. De korrel ontkiemde, het plantje drong met zijn fijne worteltjes in de zich steeds meer en dieper ontbindende houtaar de-massa, totdat na jaren de wortels elk op zichzelf de grond be reikten eti.hun weg verder zoch ten. Eindelijk verdwenen de laatste resten van de dode stronk en nu staat dat comité Snellenburg vrijdagavond om half acht een openbare discussie in het gemeentehuis. Deze zogenaamde „hearing" begint om half acht en is toegankelijk voor alle inwoners van Opheusden, van oud tot jong. Wensen, grieven en ideeën kunnen tijdens de „hearing" naar voren worden ge bracht, waarbij tevens discussie mo gelijk is. Voor de jeugd betekent dit een mo gelijkheid invloed uit te oefenen bij de opzet van de instuif, die voorlopig be stemd zal zijn voor de jeugd tussen 14 en 16 jaar. Na enige tijd zullen ook oudere en jongere kinderen tot de be zoekers van „De Snellenburg" gaan behoren. De instuif is voor de jeugd van 14-16 jaar geopend van 19.00-22.30 uur. Later zullen de openingstijden aansluiten op de schooltijden. Vrijdagavond zal tjjdens de specia le bijeenkomst van het comité Snellen- Het veelbesproken gebouw ,,de Snel lenburg" waarin jeugdleider J. A. Rijksen (inzet) over niet dl te lange tijd de scep ter zal zwaaien. burg tevens de Stichting Bijzonder Jeugdwerk worden opgericht. Het be tekent min of meer de officiële bena ming voor het comité Snellenburg. dat hierdoor rechtspersoonlijkheid krijgt. Door de vorming van een stichting is het mogelijk voor het jeugdwerk rijks subsidie te krijgen. EDE Sommige campings op de Zuid-Veluwe hebben momenteel veel te kampen met wespenplagen. Verschil lende kampeerders en gasten hebben dan ook reeds een wespesteek opge lopen. Vele kampbeheerders zijn dus druk doende de nesten op hun terrei nen te verwijderen. „Hierbij hebben wij ook de hulp van de natuurlijke vijanden van de wesp" zo vertelde de heer H. van Schuppen, be heerder van het kampeercentrum „De Dikkenberg" te Bennekom. Ten eerste kan men als natuurlijke vijand van de wesp noemen de wespendief, die, zij het niet in groten getale, toch nog regelma tig op de Veluwe gezien wordt. Minder bekend is hier de das, een marterach tig roofdier, dat nog schaars in het Oosten van Nederland voorkomt. Maar dit jaar wordt ook weer de in Neder land vrijwel onbekende notenkraker waargenomen. De fraaie slanke vogel werd o.a. gesignaleerd op de Gemeente Camping Arnhem, het kampeercentrum „De Dikkenberg" te Bennekom en op De Hoge Veluwe. Op camping „De Dikkenberg" wipt hij tussen de tenten om zijn voedsel te zoeken zonder zich aan de kampeerders te storen. Deze hebben veelal ook geen belang stelling voor hem, daar zij niet weten dat het hier een ongewone verschij ning is. Biologen en vogelliefhebbers to nen echter grote interesse en proberen de notenkraker te fotograferen of te filmen. RHENEN Het gymnastieklokaal op de Lijsterberg in Rhenen is vol tooid. Gistermiddag werd het onder wijzend personeel van de scholen, die gebruik zullen maken van het gym nastieklokaal, geïnstrueerd over de werking van de verschillende toestel len. Alhoewel het lokaal nog niet of ficieel is geopend, hebben toekomstige gebruikers reeds veel kritiek op het feit, dat er geen parkeerruimte bij het lokaal aanwezig is. Tevens is het op merkelijk, dat er slechts een stallings- roogelijkheid voor acht rijwielen is. ARNHEM Een bekend oriëntcrings- punt voor wandelaars en winkelende gasten in de Arnhemse binnenstad is aan het verkeer ten offer gevallen. De zer dagen reed een vrachtauto name lijk de gietijzeren paal, daterend uit 1882, waarop een klok is gemonteerd en die als een baken boven de drukte van het Land van de Markt uitsteekt, omver. Het gebeurde juist in een periode van verplichte winkelsluiting zodat niemand werd gewond toen paal en klok met een donderende klap op het asfalt terecht kwamen. Het is de vraag of de winkelende mensen in de binnen stad die gewend waren de niet altijd zo nauwkeurig de tijd aangevende klok toch te raadplegen, het oude vertrouw de deel van het stadsbeeld terug zullen zien. EDE De organist en muziekleraar Godfried van der Horst uit Deventer zal voorlopig als dirigent gaan optreden van Enka's Mannenkoor Ede. Hij zal, naar het zich laat aanzien tijdelijk doch wel gedurende een vrij grote periode de heer Jan Coljé vervangen die, zoals bekend, op doktersvoorschrift tal van werkzaamheden heeft moeten staken. Het bestuur van Enka's Mannenkoor prijst zich gelukkig deze Deventer mu sicus voor het koor te hebben kunnen aantrekken. De heer Van der Horst, die 32 jaar oud is, verwierf na zijn middel bare schoolopleiding het laureaat or gel- en koordirectie aan het R.-K. Mu ziekinstituut te Utrecht. Hij behaalde voor deze vakken ook de akte aan het muzieklyceum te Arnhem en legde voorts met goed gevolg het eindexa men af van de cursus muziektheorie B. Aan het muzieklyceum te Zwolle is hij docent in de vakken muziek-theorie en Gregoriaans, hij is bovendien kerk organist en heeft al een achtjarige er varing als koordirigent. Een kracht dus die in Ede bijzonder welkom zal zijn. Hij zal in ieder geval het Enka's Mannenkoor leiden tot 1 januari waar na van beide zijden wordt overlegd hoe het verder met het koor zal gaan. De heer Coljé heeft Enka's Mannen koor gedurende vijftien jaren zeer suc cesvol weten te leiden en zijn heengaan zal dan ook door velen als een gemis worden gevoeld. Dat neemt niet weg, dat men de nieuwe dirigent overigens met open armen zal ontvangen. De eerste repetities onder de nieuwe dirigent zullen donderdagavond om kwart voor acht in Reehorst beginnen. Het bestuur doet een dringend beroep op alle leden om in zo groot mogelijken getale de repetities te komen bezoeken. EDE De automobilist D. M. uit Gilsenkirchen raakte gistermiddag op Rijksweg 12 tijdens een praatje met een medepassagiere, mevrouw M. S. eveneens uit Gelsenkirchen op de lin ker rijstrook. De daar rijdende H. H. uit Lichtenvoorde claxonneerde waardoor M. schrok en zijn wagen naar rechts stuurde. Hij deed dit iets te fel waardoor het voertuig slipte en kantelde.

De Vallei | 1968 | | pagina 3