Veenendaals dagblad Jaarlijkse restitutie van extra betaalde belasting In A'dam contact tussen P.v.d.A., D'66 en P.P.R. Buiten LANGE REIS NAAR MEXICO Moeder hielp man jaren dochter te verkrachten Akkoord over hulpverlening Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Regering wil inflatie-effect gladstrijken Fransen doen mee aan boy eot Algiers Laatste correctie ging tot en mét 1964 SJEIK OP BEZOEK Prinses Beatrix wacht komst tweede baby in kliniek af L Nieuwe Britse veerboot Vele arrestaties na aanslag in Griekenland Computer was te royaal met pensioenbetaling Motorrijder in O.-Flevoland verongelukt Weer aardgas in Noordzeebodem aangeboord Gesprek Nigeria - Biafra Italiaan randt weggelopen meisje (13) aan Bemanning van Pueblo biedt excuses aan Onbestendig Nog EEN dag en u weet het Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur ONDERZOEK NAAR MOGELIJKHEDEN \'AN VERGAANDE SAMENWERKING Pad op pad ZEER MOEILIJK NOOIT ZEKER IJS TWEEDE HELFT VAN SEPTEMBER Luchtcorridor Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annoncet „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 15 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I9I - Dit is de „St. George", die nieuwe veerboot van de Britse spoorwegen, die is in gezet op de lijn Harwich-Hoek van Holland. Het schip meet 7000 ton en kan 1200 passagiers en 220 auto's vervoeren. AMSTERDAM In* informele ge sprekken in Amsterdam is gezocht naar mogelijkheden voor zeer vergaande sa menwerking tussen de plaatselijke af delingen van Partij van de Arbeid, De mocraten '66 en Politieke Party Radika- len. Het gesprek werd gevoerd door de fractieleider van de P.v.d.A. in de Amsterdamse raad drs. Ed van Thijn, en de plaatselijke voorzitters van D'66 en de PPR, H. Moerkerk en mr. J. Rot tinghuis. De P.v.d.A. bleek niet enthousiast te zijn over een voorstel van de ande ren om in 1970 bij de gemeenteraads verkiezingen met één lijst uit te ko men onder een volslagen nieuwe naam. Op de ene verzamellijst zouden als kandidaten ook niet-partijgebonden, be kende Amsterdammers moeten kunnen staan. Al.mocht men er dan nog niet toe be sluiten bij de raadsverkiezingen van 1970 met één lijst uit te komen, dan zit toch een samenwerking tussen de drie groeperingen in de lucht. D'66 en PPR bezien ondertussen of zij dan getweeën met een lijst aan de verkiezingen zullen deelnemen. Geen van deze partijen heeft op het ogenblik een zetel in de Amsterdamse gemeenteraad. f\nder een losse steenvan de ver- vallen druivenkas bij het kasteel zit tegen het ondergaan der zon grauwgroen een dikke pad, die juist haar avond- en nachtwandeling op zoek naar insekten, slakken en regen wormen zal beginnen. Het dier heeft volmaakte camouflagekleuren en ik zou zelfs de goudgele iris van het dwars-ovale oog niet hebben gezien, als niet de taks van de boerderij mij blaffend en springend had verraden dat hij wat bijzonders had ontdekt. Maar hij pakt het amfibie met de starre blik niet aan, want door erva ring is hij wijs geworden, dat hij dan met urine wordt bespoten, terwijl uit de huidklieren een kwalijk smakend, zelfs vergiftig slijm tevoorschijn komt. Daar heeft geen dier van terug en zo doende zijn der padden vijanden ge ring in aantal. Zij kan zonder gevaar op strooptocht gaan, nu de hond af druipt naar de pony-wei. Te allen tij de heeft er van dit wonderlijke dier veel mystificatie geheerst, hoewel het toch een vreedzaam schepsel is met een bijna filosofische rust en dat bo vendien een voortreffelijke oriënte ringszin bezit. Ons exemplaar van de kas zal haar schuilplaats na urenlan ge omzwervingen ondanks de duister nis stellig in de vroege ochtend weer hebben teruggevonden. Door tal van proeven is dit herhaaldelijk bewezen. Graag brengt zo'n pad bezoekjes aan de bijenstal, waar licht wat te snoe pen valt en elke morgen vindt zij on feilbaar de weg naar huis en zoals ge zegd. vijanden heeft ze nauwelijks. Bunzing en mol tonen er angst voor, een sperwer, die slechts weinig van het vergiftige huidvocht had binnen gekregen, gaf de geest onder verlam mingsverschijnselen, een hagedis stierf aan krampen en kikvorsen idem, een hond in 20 minuten. Het vergift voor de mens ongevaarlijk heet phrynine en we vinden het ook bij 'l vingerhoedskruid, de digitalis. 15-8-1968, A. B. WIGMAN. (Van onze correspondent). Parijs De Franse piloten nemen deel aan de boycot van de Alge rijnse vliegvelden. Hiertoe had hun internationale organisatie, de IFALPA, hen eergisteren opgeroepen. Met in gang van maandag zullen zij alle vluch ten naar en van Algerye staken. Daar door zal 95 procent van al het lucht- vaartverkeer op Algerije komen stil te liggen. De boycot kon niet onmiddellijk in gaan, omdat de Franse wet voor elke stakingsactie wat deze boycot in feite is een schriftelijk voorbericht van vijf dagen eist. De brief met dit voorbericht is gisteren door de Franse vakbond, waarin 90 pet. van de Franse piloten zijn ondergebracht, naar de di rectie van Air France gestuurd. De Franse piloten, die lid zijn van de vakbond, maar in dienst van de Algerijnse luchtvaartmaatschappij Air- Algérie is verzocht niet aan deze ac tie deel te nemen, gezien de delicate positie waarin zij verkeren. Zou de Algerijnse regering deson danks repressaillemaatregelen nemen tegen deze Franse piloten, dan zal de internationale organisatie aan alle na tionale luchtvaartmaatschappijen vra gen geen Algerijnen meer te vervoeren. Deze maatregel zal eveneens worden genomen, indien de boycot geen resul taat mocht opleveren. Onze Amsterdamse redactie meldt daarover dat El Al de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Transavia heeft gevraagd of een Boeing 707 van deze maatschappij een aantal charter vluchten op het Europese net van El Al kan uitvoeren. De directeur van Transavia, J. Plok, deelde mee dat er nog geen contracten waren afgesloten maar dat het heel goed mogelijk is dat de Boeing, die van hetzelfde type is als de vliegtui gen van El Al. een aantal vluchten voor de Israëlische maatschappij zal uitvoeren. De bemanning zal dan be staan uit personeel van Transavia. De Italiaanse luchtvaartmaatschap pij „Alitalia" heeft besloten niet mee te doen aan de actie van de Vereniging van Italiaanse piloten om niet meer op Algerijnse luchthavens te vliegen. ATHENE Dc Griekse regering heeft gisteren een groot aantal politie ke tegenstanders laien arresteren naar aanleiding van de mislukte moordaan slag op de premier. George Papado- poulos. Alle arrestanten werden 's nachts van hun bed gelicht. Daarna werden ze voor ondervraging overgebracht naar het nationale hoofdbureau van politie in een voorstad van Athene. Ze zullen mogelijk worden verbannen naar de Aegeïsche eilanden. Gisteravond is in de Griekse hoofd stad officieel bekendgemaakt, dat de dader van de aanslag op premier Pa- padopoulos niet George Panagoulis is, maar zijn broer Alekos. DEN HAAG De extra belastingen, die als gevolg van de inflatie in de schatkist stromen, zullen in het vervolg ieder jaar worden teruggeven. Het kabinet wil een voorstel hiertoe aankondigen in de Miljoenennota, die op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Het gaat hier dus om dat deel van de loon- en inkomstenbelasting, dat de fiscus opstrijkt als gevolg van de waardevermindering van de gulden. Wij zijn meer gaan verdienen, maar daar tegenover stegen ook de prijzen. In feite werd onze welvaart dus minder groot dan uit de loonsverhogingen zou blijken. Des niettemin wordt over deze verhogingen en dan nog wel volgens progressief tarief de volle belasting geheven. In het regeringsprogramma van het kabinet-De Jong staat dat dit inflatie effect in de loon- en inkomstenbelas ting moet worden weggewerkt. Dc laatste correctie op deze onrechtvaar digheid in ons belastingstelsel gaat tot en met 1964. Minister Witteveen (fi nanciën) heeft, toen hij deze porte feuille in het kabinet-Marijnen beheer de, zo'n correctie in twee etappes uit gevoerd. Het plan om in het vervolg ieder jaar automatisch dit progressie-effect terug te geven, komt van staatssecre taris Grapperhaus, die hiermee een in de KVP levende wens heeft overgeno men. De liberale dr. Witteveen heeft zich tegen dit automatisme jarenlang ver zet. Daarom stond dit punt waarschijn lijk niet in het verkiezingsmanifest van zijn VVD. Het bezwaar van dr. Witteveen was, dat als gevolg hiervan weieens de belastingen zouden moeten worden teruggegeven op een moment, dat onze economie dit eigenlijk niet zou toelaten. Het schijnt echter, dat hij nu voor de argumenten van zijn staatssecretaris is gezwicht. De praktische verwezenlijking van „automatische" terugbetaling van ex tra belastingen die als gevolg van de Ons land heeft op het ogenblik be zoek van sjeik Khalid Bin Muham- med al Qasiini van Sharjah, een vor stendom aan de Perzische Golf. In zijn oosterse kleding kwam hij gistermid dag op Schophol aan. Hij brengt een privé-bezicek. DEN HAAG Enkele honderden ge pensioneerde ambtenaren hebben te veel pensioen ontvangen. Ze moeten dat bij de eerste uitbetaling van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds zoveel mogelijk terugbetalen. Voor velen bete kent dit dat zij maar de helft krijgen van wat zij tot nu toe ontvingen. Het onverdiende extraatje werd sinds april 1967 uitgekeerd. Het gaat om be dragen tussen de tien en honderd gul den. Menigeen zit nu tegen een „schuld" van 150 tot 1500 gulden aan te kijken. De fout is ontstaan bij de inschake ling van een computer. In het begin ontvingen al direct duizenden ambte naren te weinig of helemaal geen geld. De zwaarst getroffen gevallen hebben toen onmiddellijk voorschotten gekre gen. Het ABP noemde de overschakeling daarna glansrijk geslaagd. Van de 186.000 uitbetalingen (tot zestig mil joen) per maand, die de computer te verwerken kreeg kwamen er 162.000 feilloos uit de wondermachine. Men tilt daarom al evenmin zwaar aan de nieuwe slachtoffers, die overi gens ook zullen worden geholpen wan neer terugbetaling al te zwaar wordt. Een eenvoudig briefje aan de directie van het ABP kan helpen. inflatie in de schatkist stromen, schijnt bijzonder moeilijk te zijn. Het voordeel ervan is echter dat er in het vervolg geen discussies in het parlement over dit toch altijd gevoelige punt meer hoeven te worden gevoerd. Bovendien werkt een jaarlijkse te ruggave uiteraard sneller dan wets ontwerpen tot correctie van het infla tie-effect, die vaak pas vele jaren la ter worden ingediend. Omdat het al lergrootste deel van de terug te geven belasting aan mensen met lagere in komens ten goede komt, heeft dit voor nemen van het kabinet ook grote so ciale gevolgen. Een van de moeilijkheden is, dat nooit tevoren vaststaat hoeveel de fis cus als gevolg van dc inflatie aan ex tra geld zal binnenhalen. Volgens oud staatssecretaris Van den Berge zou dit bedrag over 1965 en 1966 vier- tot vijfhonderd miljoen gulden zijn ge weest. In die jaren was de inflatie echter groter dan in dit, en naar verwach ting, volgende jaren. Het. extra be dróg aan belastingéli zdfi dus kleiner moeten worden. Daarentegen stijgt het echter weer, doordat we nu een maal meer zijn gaan verdienen, en we dus, mede als gevolg van de ster ke progressie, meer „inflatie-belasting" betalen. Het is intussen wel duidelijk dat de regering niet van plan is om het infla tie-effect over 1965 en 1966 weg te wer ken. Dit kan worden afgeleid uit het antwoord van minister Witteveen op schriftelijke vragen van het liberale Tweede-Kamerlid drs. Th. J. Joekes. Deze had gevraagd welke bedragen hiermee zouden zijn gemoeid. De mi nister heeft nu meegedeeld dat hij die vragen niet binnen de gebruikelijke termijn kan beantwoorden. Dit on-r danks het feit, dat dr. Van den Berge in 1966 al het bedrag van vier tot vijf honderd miljoen gulden noemde. Het is een bewijs, dat de regering zich niet over deze cijfers heeft gebo gen. Als ze wél van plan was geweest om de inflatie over die jaren weg te werken, had zij nu ongetwijfeld gewe ten hoeveel deze maatregel de schat kist zou gaan kosten. DRONTEN Vanochtend om zeven uur is in Oostelijk Flevoland de 38-ja- rige motorrijder P. Koole uit Kampen by een verkeersongeluk om het léven gekomen. De heer Koole wilde de voorrangs- weg tussen Swifterbant en Biddinghui zen oversteken, maar verleende daar by geen voorrang aan een van rechts komende personenauto. Twee jonge Tsjechische ruiters van de Praagse rijvereniging. Alois Sta- nosta (22) en Jan Sidek (20) maken een deel van de tocht naar de Olym pische Spelen in Mexico City te paard. Tussen 5 en 10 september zullen zij in Maastricht aankomen om daar hun paarden te verkopen. Dan willen de jonge ruiters per boot naar de Mexi caanse havenstad Vera Cruz gaan. Daar moeten zij weer zien aan paar den te komen, want met die hun zo vertrouwde viervoeters willen zij in Mexico City arriveren. Op de foto van links naar rechts: Jan Sidek, Alois Starosta en een redacteur van een weekblad, die de jongelui tot aan dé Tsjechische grens begeleidt. GOUDERAK De Rijkspolitie van Haastrecht heeft dc 44-jarige W. uit Gouderak en zijn 43-jarige vrouw gear resteerd op verdenking van ontucht met hun zeventienjarige dochter. De man zou zijn dochter ruim twee jaar lang regelmatig hebben verkracht, terwijl de moeder het kind vasthield, Het meisje was doodsbang voor haar vader en durfde er tot voor kort met niemand over te praten. Nadat zij tegenover een kennis haar nood had geklaagd, waarschuwde die de politie, waarna het echtpaar binnen één dag gearresteerd kon worden. De man is opgesloten in het politiebureau van de Gouderak, de vrouw bij de politie van Gouda. LONDEN De Phillips Exploration- groep heeft meegedeeld, dat zij in het Britse deel van de Noordzee een nieu we aardgasreserve heeft aangeboord. De put bevindt zich op ongeveer twin tig mijl uit de kust bij Norfolk. Bij eer ste produktieproeven kwam „sweet" gas tevoorschijn in een tempo van 26 miljoen kubieke voet per dag. Het is de derde ontdekking van de groep in het haar toegewezen deel van de Noordzee. Onder „sweet" gas wordt aardgas met een laag zwavelgehalte verstaan. DEN HAAG De Utrechtse verlos kundige prof. dr. W. P. Plate wil dat prinses Beatrix haar tweede kind zal krygen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Hij wil geen enkel risico lo pen bij de geboorte van de tweede ba by van prinses Beatrix en prins Claus. De Prinses heeft haar representatie ve activiteiten nu gestaakt in afwóch- ting van de geboorte die wordt ver wacht in de tweede helft van septem ber. Ook prins Claus zal tot de geboor te niet voor lange tijd achtereen Dra- kensteyn verlaten. Hij zal wel op 17 september de opening van de Staten- Generaal in Den Haag bijwonen. De geboorte van de baby zal door de particulier secretaris van prins Claus, mr. H. J. baron van Asbeck, worden bekendgemaakt. Hij zorgt voor voorle zing van het communiqué van prof. Plate, waarna de Rijksvoorlichtings dienst de distributie van het nieuws in handen neemt. Evenals bij de geboorte van prins Maurits, zullen geen kanonschoten wor den gelost. De regering moet beslissen of de jeugd vrij krijgt en welke dag dit zal zijn. De kinderverzorgster op kasteel Dra- kensteyn, zuster Swellengrebel blijft voorlopig nog voor een jaar in dienst. Zij zal te zijner tijd ook de nieuwe baby verzorgen. A DDIS ABEBA Nigeria en Biafra hebben overeenstemming bereikt over hulpverlening aan de slachtoffers van de burgeroorlog. Dat werd gisteren bekendgemaakt in Addis Abeba, de Ethiopische hoofdstad, waar de twee partijen vredesonderhandelingen voeren. t SITTARD In dc nacht van maan dag op dinsdag is in Sittard een 13-ja- rig meisje uit Heerlen, dat van huis was weggelopen, aangerand door de 27-jarige ongehuwde Italiaan P., die in Sittard woont. P. had het meisje in Heerlen ontmoet en meegenomen naar Sittard met de belofte, dat het kind bij zijn zuster kon overnachten. In de afgelegen buurt schap „De Kolleberg" heeft hij het meisje aangerand. Dinsdag is het meisje op eigen ge legenheid naar huis teruggekeerd. Haar vader heeft de politie gewaarschuwd, die dinsdagavond de dader heeft kun nen aanhouden. P. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is vandaag overgebracht naar Maastricht om aan de officier van Justitie te worden voor geleid. HONGKONG De gezagvoerder en de bemanning van het Amerikaanse inlichtingenschip „Pueblo" hebben op een persconferentie hun excuses aan geboden voor hun „misdaden", zo meldt het Noordkoreaan.se persbureau. De persconferentie, die werd gehou den op verzoek van de bemanning, werd bijgewoond door kapitein Lloyd Bucher, vijf officieren, een oceano- graaf en 18 vertegenwoordigers van de bemanningsleden. Bucher zou op de persconferentie hebben gezegd: „Hoewel wij en de overi ge bemanningsleden van Pueblo mis dadigers zijn die spionage en vijande lijke activiteiten hebben bedreven na diep in uw territoriale wateren te zijn doorgedrongen, hebben wij nu diepge meend spijt van onze misdaden. Wij hebben verzocht deze persconferentie te mogen houden om uw hulp te krij gen bij de verwezenlijking van onze wens tot repatriëring". De „Pueblo" werd op 23 januari door Noord-Korea aang'ehouden, omdat het schip spionage-activiteiten zou hebben bedreven in de Noordkoreaanse terri toriale wateren. Noord-Korea eist dat de Verenigde Staten hun excuses aanbieden voor dit incident en beloven zich in de toe komst van dergelijke „vijandelijke da den" te onthouden. Het akkoord kwam tot stand na af zonderlijke besprekingen van Nigeria en Biafra met keizer Haile Selassie van Ethiopië, voorzitter van de raadge vende Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Vandaag komende afgevaardigden op nieuw bijeen om de details van de over eenkomst te regelen. Diallo Telli, secre taris-generaal van de OAE, verklaarde gisteren dat de afgevaardigden van de twee landen de kwestie van de vluchte lingenhulp met voorrang hadden be handeld. In Genève werd tegelijkertijd bekendgemaakt dat Nigeria thans een Biafraans voorstel bestudeert over het gebruik van een luchtcorridor die leidt naar een neutrale landingsbaan in Biafra. De corridor en de landingsbaan zouden gebruikt moeten worden onder toezicht van het Internationale Rode Kruis. Alleen het Rode Kruis zou verantwoordelijk zijn voor het goed functioneren van de lucht corridor maar onder zijn auspi ciën zouden ook andere hulporganisa- ties er gebruik van mogen maken. Vanavond vertrek uit Amsterdam een vrachtboot, de 378 ton metende Co- lumcille, naar Ierland met driehon derd ton hulpgoederen voor Biafra aan boord. De goederen zijn afkomstig van de hulporganisatie van de Westduitse bisschoppen. Het schip, de vroegere Strabo, werd door een Ierse organisa tie gekocht van de KNSM. Het vaart nu onder Ierse vlag. WToensdag trok een depressie over het midden van de Noordzee en Denemarken naar het noordoosten. De wind, die langs de kust tijdelijk tot hard toenam, ruimde na het passeren van een bij de depressie behorende trqgvormige storing naar noordwest. Op de meeste plaatsen vielen enkele buien, terwijl de middagtemperaturen niet hoger werden dan omstreeks 18 graden. Op de nadering van een rug van hogedruk, die vanmorgen boven de Britse eilanden lag, namen wind en buiigheid geleidelijk af. In de hogere luchtlagen boven dc Atlantische Oceaan heeft zich inmid dels een krachtige zone van westelijke winden ontwikkeld, die van Noord- Amerika tot onze omgeving reikt. In deze stroming trekken storingen naar het oosten. Een front, dat vanmorgen boven Ierland regen veroorzaakte, zal ons vrijdag bereikt hebben. De komen de dagen zal het weer door een koel en onstandvastig karakter gekenmerkt Morden. Morgen: Zon op: 05.25, onder: 20.02. Maan op: 22.35, onder: 15.01. ADVERTENTIE 4 ORA HOENSBROEK (GIRO 760076)

De Vallei | 1968 | | pagina 1