Harde klap voor priester Weir DEFILE vilt/ TSJECHEN STELDEN ROEMENEN TELEUR Grootscheepse oefening in Londen's centrum Kosygin maakt plan voor „Interspoetnik" openbaar Tegenhanger van Intelsat van RITMEESTER Gezinsdrama in Le Havre ZEESLAG" OM TANKERWRAK INTERNATIONAAL COMMUNICATIESYSTEEM Vit ambt gezet na kritiek op encycliek VANAVOND OP TV Delegatie had vertraging HELIKOPTER STORTTE NEER; 21 DODEN Na gesprek in Bratislava WELKOM IN HONGKONG Ramp met succes gespeeld Ontwerp Telegram Commentaar "fr Hard gewerkt Andere oplossing Petitie NIET TEKENEN GEEN CONCESSIES MACABER SPEL GEGRIMEERD DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 TRfTENEN De Sovjet-Unie heeji door middel van een bood schap van Sovjet-premier Alexei Kosygin gisteren de instelling voor gesteld van een internationaal com municatiesysteem van satellieten, ..Int er spoetnik" genaamd. Het plan is zo goed als geheel opgesteld op de wijze waarop het bestaande In- tel sat-netwerk ingevoerd werd met uitzondering van van het feit, dat elk deelnemend latul er een stem in zal hebben. In Intelsat stemmen de landen in overeenstemming met hun investeringwaarbij Amerika, door zijn. Communication Satellite Corporation Comsateen belang van 51 procent heeft. Sommige Amerikaanse autoritei ten hier zien de boodschap van Ko sygin als een stap om Instelsat te dwingen tot de regel van „één land - één stem" over te gaan. Anderen zijn van mening dat de Sovjets een in ternationaal netwerk willen vormen om te concurreren met Intelsat of als middel om de Russische invloed uit te breiden tot de ontwikkelings landen. Een autoriteit van Comsat noem de de verklaring van Kosygin raad selachtig^ en zei dat de Sovjets een wereldomvattend systeem voorstel len dat al doeltreffend werkt door Intelsat, dat landen bedient met 95 procent van het internationale com municatieverkeer. Het Russische voorstel kwam tij dens de openingszitting in Wenen van de eerste conferentie van de Verenigde Naties inzake het onder zoek en het vreedzaam gebruik van de ruimte. De conferentie van twee weken wordt bijgewoond door afge vaardigden uit 74 landen en is bij eengeroepen om te bespreken hoe de voordelen van de ruimte het best toegepast kunnen worden op de maatschappelijke en economische ontwikkeling van het mensdom. Alvorens de rede uit te spreken, las de leider van de Sovjet-delegatie Bldgonravov het telegram voor van premier Kosygin. Hij wenste de conferentie succes toe en zei daar na: „Teneinde beter te voldoen aan de behoeften van de ontwikkelde en ontwikkelingslanden stellen de Sov jet-Unie en andere socialistische lan den de vorming voor van internatio nale communicatiesystemen door middel van satellieten, gebaseerd op democratische principes met een KOSYGIN telegramx volkomen gelijkheid voor alle deel nemers". De verklaring verbijsterde de af gevaardigden. Blagonravov zinspeel de op een mogelijk motief voor het systeem in zijn rede toen - hij zei: „Met behulp van radio en tv via com municatiesatellieten wordt het moge lijk invloed uit te oefenen op de cul tuur van de ontwikkelingslanden door ontwikkelde landen". In antwoord op een vraag van een journalist naar het doel van het voorstel, liet een lid van de Russi sche delegatie een ontwerp van het Interspoetnik-voorstel zien, dat ge stuurd is aan de Verenigde Naties en belangstellende landen. Hij wilde niet zeggen «of Rusland een afzonder lijk systeem voorstelt of dat het wil samenwerken met Intelsat. Dr. Jo seph Charyk, president van Comsat en lid van de Amerikaanse delegatie zei, dat een internationale conferen tie over communicatie volgende maand in Washington zal worden ge houden om de voorgestelde veran deringen in het handvest van Intel sat te bespreken. Een ervan is de formule één land - één stem, waar van Comsat voorstander is. Rusland heeft geweigerd zich bij Intelsat aan te sluiten, omdat het een te kleine stem zou hebben in de door Amerika overheerste organisa tie. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat er thans geen behoefte bestaat aan het Russische voorstel betreffende een internationaal com municatiesatellietensysteem, daar er al een soortgelijk systeem bestaat waarvan 62 landen profiteren. Er be staat al een internationaal commu nicatiesatellietensysteem (Intelsat), dat voldoet aan het doel van 't voor stel der communistische landen, al dus een zegsman van het ministerie. (Van onze correspondent) T ONDEN Paul Weir is een rooms-katholïek priester van 31 jaar. Twee J jaar was hij kapelaan van de kerk van Sint-Cecilia in Noord-Cheam, een rustige welvarende forensen plaats in Surrey ten zuidwesten van Londen. Enkele dagen geleden werd hij uit dit ambt gezet en is hem, zoals gemeld, een algeheel verbod opgelegd om het priesterschap uit te oefenen. DÉFILÉ van Ritmeester. Nieuw, geurig. Een fantastisch sigaartje. Voor mannen van 20 tot 40. Voor mannen die kritisch kiezen. Voor de populaire prijs van maar f 1,50. Wat let u, om vandaag nog te ontdekken, hoe lekker écht roken is. Zijn stellingnemen in het openbaar tegen de pauselijke encycliek inzake de geboortebeperking heeft hem in conflict gebracht met de kerkelijke overheid. Vanavond wordt pater Weir geïnterviewd in hei programma Tele- vizier van de Avro. De uit zijn ambt gestoten priester is een lange, knappe donkere man. Zijn parochianen mogen hem buiten gewoon graag, hij heeft ln Cheam hard gewerkt, vooral onder de jeugd. Er is geen sprake van dat hij het priesterschap zal opgeven, hij wil de mensheid dienen en dat beschouwt hij nog steeds als zijn taak. „Ik kan niet zwijgen over deze fun damentele zaak die het leven raakt van de mensen," aldus pater Weir. „Ik vind dat kunstmatige geboortenre- geling verre van slecht is en dat die van belang kan zijn voor getrouwde mensen. Ik geloof dat er in bepaalde gevallen een echte plicht bestaat voor geboortenregeling." Dat Paul Weir nu niet meer het recht heeft om de mis op te dragen, beschouwt hij als een verdrietige slag. „Ik kan dat zelfs niet meer doen in be sloten kring", zegt hij. Deze zware straf had hij zeker niet verwacht. Voor pater Weir is de mis opdragen de uitdrukking van het priesterschap, te vergelijken met de gemeenschap als uitdrukking van het huwelijk. Hij zegt: „Mij van het altaar verbannen kan men vergelijken met een echtpaar verbieden om gemeenschap te heb ben." Voor Paul Weir bestond er tijdens zijn opleiding tot priester geen twij fel aan dat het einde in zicht was van het traditionele verbod in de rooms-katholieke kerk van geboor- tenbeperking. Bovendien viel dit niet onder de pauselijke onfeilbaarheid, hij hoopte dan ook op een oplossing, volkomen tegengesteld aan de uit spraak van paus Paulus waar hij tegen in het geweer is gekomen. Pas nadat Paul Weir twee jaar in militaire dienst was geweest en twee- DJAKARTA Zeventien leden van de Nederlandse parlementaire delega tie zijn gisteren met twaalf uur vertra ging in Djakarta aangekomen voor een bezoek van zestien dagen aan Indone sië. Hun vliegtuig had motorstoring ge had. Het achttiende lid van de delega tie kwam later op de dag uit Austra lië aan. Onder degenen die de delegatie ver welkomden was Fernando Ortiz Sanz, de speciale vertegenwoordiger van de UNO die Indonesië zal helpen bij het organiseren van de Volksraadpleging die volgend jaar in W.-Irian moet wor den gehouden. dejaars student was in Cambridge - zijn studievak was Engels - besloot hij voor priester te gaan studeren. Er volgden twee jaar filosofie en vier jaar theologie op een seminarie bij Guildford. Hij werd tot priester gewijd en kreeg zijn aanstelling in Cheam. Nu heeft zijn kerk hem uitgeban nen, hard en onverbiddelijk, tot groot ongenoegen en verdriet van zijn vijf tienhonderd vroegere parochianen, hoewel de meesten van hen het waarschijnlijk eens zijn met de en cycliek. Driehonderdvijftig rooms-katholie- ken in Cheam hebben in een petitie protest aangetekend tegen de behande ling van hun kapelaan. Die is aan de aartsbisschop van Southwark gestuurd onder wie Cheam valt. „Ik weet dat er veel katholieken zijn die mij niet beschouwen als iemand in ongenade," aldus de priester, „en dat zij mij blij ven zien als een ware priester." ADVERTENTIE De matras I waarop U I wérkelijk uitrust! Van DRAKA. WÊÊmmm ORAAG (Reuter) Tsjecho-Slowakije maakte zich gisteravond op om de Roemeense partijleider Ceaiicescu hartelijk te ontvangen zonder tegenover de Sovjet-Unie en haar vrienden de indruk te wekken van een de monstratie. De Roemenen hebben zich krachtig verzet tegen de door Moskou gevolgde politiek van openlijke inmenging in de binnenlandse zaken Tsjecho-Slowakije. van Toch zijn de Roemeense leiders wat teleurgesteld. Terwijl het Zuidslavi- sche staatshoofd maarschalk Tito van De Britse zaakgelastigde in Peking, Sir Donald Hobson (rechts) wordt hier bij zijn aankomst in Hongkong verwelkomd door de gouverneur van de kroonkolo nie, Sir David Trench. Hobson heeft enige bijzonder moeilijke en spannende maan den achter de rug vanwege de activiteiten van de rode gardisten. Hij mocht China niet verlaten; eerst vorige week werd bekend dat de zaakgelastigde een uitreisvi sum was verstrekt. mening is dat de Tsjechen er goed aan hebben gedaan de overeenkomst van Bratislava te ondertekenen om verdere moeilijkheden voor het ogen blik te voorkomen, zijn de Roemenen de tegenovergestelde mening toege daan. Zij vinden dat Tsjecho-Slowakije de overeenkomst niet had mogen te kenen, omdat Roemenië niet voor de bijeenkomst was uitgenodigd terwijl het wel, net als de andere vertegen woordigde landen, lid is van het Pact van Warschau. De Roemenen hadden graag in Bratislava openlijk de kant van Tsje cho-Slowakije gekozen. Zij geloven dat de Tsjechen hadden moeten aan dringen op uitbreiding van de confe rentie tot Roemenië. Intussen zet de Sovjet-Unie haar pogingen voort om de Tsjechoslo- waakse partijleiding ertoe te bren gen haar liberale koers te verlooche nen. Het blad van de Russische schrijversbond, de Literaire Gazet, deed gisteren een felle aanval op Li- terarny Lista, het progressieve blad van de Tsjechoslowaakse schrijvers bond. Het was kennelijk een poging om de censuur in Tsjecho-Slowakije hersteld te krijgen. Ook Rode Ster, het blad van het Russische leger, deed gisteren weer een aanval op Tsjecho-Solwakije. Het ging tekeer tegen allen die vernieuwin gen wensen in de organisatie van het Pact van Warschau. De Moskouse Prawda liet zich giste ren ook niet onbetuigd. Het blad druk te een lang artikel af waarin duidelijk werd gemaakt dat er in Cierna of Bra tislava geen concessies zijn gedaan aan de nieuwe koers van de Tsjecho Slowaakse communistische partij. 0 Een grote helikopter met 21 men sen aan boord is gisteren neerge stort in een voorstad van Los Ange les. Alle achttien passagiers en de drie koppen tellende bemanning zijn om het leven gekomen. (Op de foto de grote ravage) Het toestel onderhield een vaste dienst tussen Disneyland en het vliegveld van Los AngelesHet was de tweede maal in enkele maan den dat er op die route een helikopter neerstortte. In mei deed zich aan boord van een hefschroefvliegtuig van dezelfde maatschappij een ontploffing voor. Toen kwamen 23 mensen om. PARIJS Een douanebeambte uit Havre, Ernest Warter (45), heeft gis terochtend in een vlaag van waanzin met zijn dienstrevolver zijn vrouw Georgette (45) en zijn dochtertje Cris- tine (3) doogeschoten en twee andere dochtertjes, Maryse (11) en Marie- Hélène (7) zwaar gewond. Daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. De zwaar gewonde meisje zijn in de loop van de middag overleden. Niet als gevolg van de verwondingen, doch als slachtoffers van een verkeersonge val met de ambulance, die hen naar het ziekenhuis bracht. De oudste van de kinderen, Daniel (15), die op tijd kon vluchten en alarm slaan, is daar door de enige overlevende van het ge zin. GELA Voor de kust van Sicilië heeft gisteravond een zeeslag gewoed tussen de opvarenden van de Neder landse kustvaarder Atlantide en de Ita liaanse sleepboot Maroso. Inzet van het gevecht was het wrak van de Italiaanse tanker Ugo Fiorelli die het afgelopen weekeinde geëxplo deerd en in brand gevlogen was. Nadat de Atlantide had geassisteerd bij het blus- en reddingswerk maakte de kust vaarder op de tanker, die door de be manning was verlaten, vast. Het uitge brande schip werd tot voor de haven van Gela gesleept. De gezagvoerder van de Atlantide eist bergingsrechten. De bemanning kapte de tros van de sleepboot die intussen ook op de tanker had vastgemaakt. Toen men op de sleper probeerde de verbin ding te herstellen, vielen de Nederlan ders aan met stokken en er werd met een revolver in de lucht geschoten. De Italianen antwoordden met salvo's uit waterkanonnen. T ONDEN „We hadden alles tegen, maar het ging als een bom". Dit zei de opgetogen brandweercomman dant die gisteren in Londen de grootste oefening heeft geleid welke er ooit is gehouden op het gebied van grote ram pen. Men deed alsof een passagiersvlieg tuig zich boven in het hoogste gebouw van de Londense City had geboord. Een uiterst realistische, maar hoogst noodzakelijke oefening voor politie, brandweer, ziekenauto's, ziekenhuizen en allerlei andere diensten. Uitgekozen was het hoofdgebouw van British Petroleum, een nieuwe ko los van staal en beton van 35 verdie pingen. Daar werken 2200 mensen. Zij hebben keurig meegespeeld in het ma cabere spelv Om precies half vijf begonnen onaf gebroken de alarmschellen te rinke len in het immense gebouw. Het vliegtuig werd verondersteld er zich in te hebben geboord tussen de 32ste en 33ste verdieping. „Wat zou ik graag binnen willen kijken", zei een echte Londense volksvrouw naast ons terwijl ze vol verwachting naar Britanic House keek, het hoofdkantoor van BP. Na twee minuten arriveerden de eer ste auto's van de politie terwijl uit alle veertien uitgangen lange rijen per soneel wegwandelden. Na drie minuten reed de eerste van dertien brandweerwagens voor: uit de kazerne pal achter Britanic House. Van alle kanten was er geflits van blauwe zwaailichten, er kwam een af zetting, het verkeer werd stilgelegd, slangen werden uitgerold, controle posten ingericht. Er kwam echte rook uit het gebouw. Met typisch Brits flegma speelde ieder zijn of haar rol aardige typistes met minirokjes en een blauw papiertje op hun jurk, vertelden lachend dat ze helemaal overstuur waren. Een kop warme thee bracht hen snel op hun ver haal, terwijl als waarschuwend teken van de werkelijkheid een groot passa giersvliegtuig op enkele honderden meters boven het gebouw vloog. Alles voltrok zich in een beklem mende stilte. Geschreeuwd werd er bijna niet. Alle personenliften waren onklaar en tot overmaat van ramp bleken ook de twee brandliften on bruikbaar. „Maar die had het tech nisch personeel van B.P. snel weer voor elkaar", aldus de brandweer commandant te midden van de enor me hoeveelheid schuim die zijn man nen het gebouw inbliezen. Het resultaat van de ramp was: vijf doden, dertig ernstig gewonden (zeer realistisch gegrimeerd en behandeld door een ploeg dokters en verpleeg sters), zestig lopende patiënten en veer tig mensen van streek. Tevreden zei de commandant: „De evacuatie was na een kleine vijftien mi nuten voltooid, we hadden zeventien tot achttien minuten na de melding al schuim en water, dat is erg goed, heel behoorlijk. De brand was na twintig minuten al geblust. Gelooft u mij maar gerust, Wij kunnen elk karwei hier in Londen de baas". Om tien over half zes meldde men: „Er moeten nog zes tien gewonden naar beneden". De eerste brandweerwagens rukten op dat moment al ln. In het tijdelijke lij kenhuis tegenover het gebouw van British Petroleum bedekte een agent de quasi doden met dekens... ADVERTENTIE TJet is niet waarschijnlijk dat de nieu- we democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap George McKovern (46) over twee we ken in Chicago tot de officiële demo cratische kandidaat zal worden ge kozen. Hiervoor zijn twee redenen: zijn kandidatuur komt te laat en hij is in de Verenigde Staten nauwelijks bekend. Voor de trouwe kern aanhangers van wijlen Robert Kenedy heeft de kandi datuur van McGovern wel iets an- trekkelijks. De vurige bewonderaars van den Kennedy's zijn niet erg geluk kig met vice-president Humphrey, wiens inzichten inzake Viëtnam zij afwijzen en ze staan wat vijandig te genover senator Eugene McCarthy, die zij zijn scherpe anvallen op Ro bert Kennedy verwij tea in de kort voor diens dood in Californië gevoer de verkiezingscampagne. Maar het in de vraag of McGovern veel meer stemmen zal krijgen dan de 26 waar op hij krachtens zijn positie als „fa vorite son" van de staat Zuid-Dakota aanspraak kan maken. I~)e aanhangers van senator McGovern onder wie oud-Kennedy strateeg Ted Sörensen, zijn overigens druk bezig de delegatie van Californië 174 stem men die Robert Kennedy door zijn overwinning in die staat achter zich gekregen zou hebben in het kamp van McGovern te krijgen. Als dat zou lukken, is McGovern niet bij voor baat kansloos, zeker niet als het bij de eerste stemmingen op remise zou uitdraaien tussen Humphrey en Mc Carthy. Zonder precedent zou een dergelijke gang van zaken niet zijn. In 1940 ver overde Wendell Lewis Willkie de re publikeinse kandidatuur, ofschöon hij pas anderhalve maand voor het par tijcongres zijn kandidatuur bekend had gemaakt. Hij profiteerde van het feit dat zijn twee republikeinse tegen standers, Dewey en Taft, geen duide lijke meerderheid behaalden bij d« eerste stemmingen. Langzaam brok kelde daarna de aanhang van Dewey en Taft af ten gunste van Willkie. Bij de zesde stemming was het pleit be slecht en behaalde Willkie de vereis te meerderheid. (Hij verloor later van de democratische kandidaat Franklin Roosevelt). Maar het zal McGovern niet meeval len om een wig te drijven tussen de sterke aanhang van vice-president Humphrey op het komende democra tische partijcongres. Humprey pochte onlangs dat hij op zestienhonderd stemmen van de 2622 kon rekenen. Er zijn 1312 stemmen voor nomina tie. De berekening van Humphrey is stellig overdreven, maar zoals de za ken er nu voorstaan lijkt zijn benoe ming in de eerste ronde toch wel ver zekerd. /^eorge McGovern, die als derde kan- didaat de overwinning van Humph rey wil betwisten, is in 1922 in Avon in Zuid-Dakota geboren als zoon van een dominee. Hij is een^ krachtig te genstander van de Viëtnamese poli tiek van de regering Johnson. Hij heeft herhaaldelijk „de politiek van de waanzin" genoemd. Volgens Mc Govern is deze oorlog een politiek» zaak, waarvoor geen militaire oplos sing mogelijk is. In deze woorden herkent rnen de „radi cale" George, die op 23-jarige leef tijd zijn republikeinse afkomst Zuid-Dakota is een traditionele repu blikeinse staat verloochende en zich bij de democratische partij aan sloot, omdat naar zijn oordeel deze partij „meer aan de kant van de ge wone man" stond. Zijn wetenschappelijke loopbaan hij was hoogleraar in de politieke weten schappen verwisselde hij in 1356 voor een politieke functie. In dat jattr werd hij gekozen in het Huis van Af gevaardigden. In 1960 stelde hij zich MCGOVERN favourite son kandidaat voor een senaatszetel, maar hij verloor met enkele duizenden stemmen. In 1962 probeerde hij het opnieuw en ditmaal met succes. Hij werd de eerste democratische sena tor voor zijn geboortestad Zuid-Dako ta sinds 26 jaar. In de Tweede Wereldoorlog was Mc Govern piloot van een zware bom menwerper. Hij maakte 35 vluchten en kreeg tweemaal het vliegerskruis van verdienste. George McGovern huwde in 1943 tussen twee vluchten in met Eleanor Stegeberg. Het echt paar heeft vijf kinderen, vier. dochters en een zoon. T)e kandidatuur van McGovern komt niet als een donderslag bij heldere hemel. Het vorige jaar hadden vrien den hem al gevraagd zich kandidaat te stellen. Hij weigerde toen omdat dit jaar zijn ambtstermijn als senator afliep en hij zich herkiesbaar wilde stellen. Bovendien hoopte hij dat Ro bert Kennedy naar het presidentschap zou dingen. Na de dood van Robert Kennedy Is op nieuw aandrang uitgeoefend op McGo vern om de toorts die zijn mede-se nator had ontbrand verder te dragen. De vorige week zwichtte McGovern en stelde hij zich officieel kandidaat. McGovern geldt als een bezadigd man, die alleen boos wordt als mensen po litiek een „vies zaakje" noemen. Hij zei daarover eens: „Er zijn niet meer boeven in de politiek dan in welk an der beroep ook van vergelijkbare grootte, en waarschijnlijk zelfs min der. Slechte politiek wordt verooi zaakt door mensen die de taak va de regering niet ernstig nemen".

De Vallei | 1968 | | pagina 7