Veenendaals dagblad Buiten Algiers roept Oe Thant te hulp Op trottoir drie kleuters dood Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Neger neemt ontslag uit Agnew's staf Regering wil Ypenburg nog niet kwijt VERKEERSDRAMA IN ROERGEBIED DOOR NED AUTO Houwer verongelukt in Heerlense mijn Kleuter (3) reed met zijn vaders auto haven in Be j a ar denclub j e wint de 100.000 Grafschenner in Duitsland actief Kind tijdig van onder vallend plafond gered Springer verkoopt blad „Kicker'" Geen begrenzing Landbouwfonds Dit jaar op één kruispunt al 10 dodelijke ongelukkeu UITVOER NAM IN JULI STERK TOE Uitstel executie voor 13 ter dood veroordeelden Vanavond kunt u het weten als u kijkt naar Hilversum 2 om 20.30 uur (giro 76oo76> Terwijl duizenden mensen honger lijden... Wilgeroosje Valse propaganda Uitstel Kinderen Boycot van vliegers Steun Onaangenaam MET MOEITE GERED Hubert zingt uit volle borst Weg bij regenval berucht als ongelooflijk gevaarlijk TE SNEL TV-actie voor Biafra: al ruim 9 miljoen Eur. Commissie: Herfstachtig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden '1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 16 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I92 NIGERIA VERBIEDT VOEDSELAANVOER DOOR DE LUCHT T AGOS (Reuter, AP) Nigeria heelt gisteren alle voorstellen verworpen voor „hulpvluchten" naar de hongerende vluchtelingen in Biafra. Eerde re berichten dat de federale regering in Lagos en Biafra overeenstemming had den bereikt over de voedseltransporten werden gisteren pertinent ontkend. ANNAPOLIS (Maryland) De eni ge negerassistent van gouverneur Spiro Agnew van Maryland, dr. Gilbert Ware, heeftt zijn ontslag genomen in verband met de positie van de Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap in sociale kwesties. *Dr. Ware werd in februari 1967 lid van de staf van Agnew in de hoop een bijdrage te kunnen leveren tot de so ciale gerechtigheid in de staat. „Sinds dien is steeds duidelijker geworden dat ik mij vergist heb", zo verklaarde hij. Agnew ging er onlangs prat op dat hij als eerste gouverneur van Maryland een neger in zijn staf had opgenomen. Senator Eugene McCarthy, die dingt naar de Democratische nominatie voor het presidentschap der V.S., heeft in New York gezegd dat een der felste critici van de Amerikaan se regering, senator Fulbright, onder zijn „bewind" minister van Buiten landse Zaken zal zijn. Nelson Rocke feller. die kortgeleden in Miami ver loor bij de Republikeinse nominatie voor het presidentschap, zou onder „president McCarthy" aan het hoofd worden gesteld van het ministerie van Woningbouw, Gezondheid en Maat schappelijke Zorg. De voormalige Amerikaanse minister van Gezondheid, John Gardner, die uit protest tegen de oorlog in Viet nam uit de regering-Johnson trad, zou McCarthy tot minister van Defensie willen benoemen. Mevrouw Corretta King, de weduwe van de vermoorde negerleider, is Mc Carthy's keus voor Amerikaans verte genwoordiger bij de Verenigde Naties. HEERLEN Op de 420 meter ver dieping van de Oranje Nassaumijn III te Heerlen is donderdag de 32-jari- ge houwer H. Golsteijn uit Heerlen verongelukt, toen hij werd geraakt door vallend gesteente. ■éc Dij het lezen van deze naam denkt ge onmiddellijk aan de rijk-be bloemde paarsig rose tooi van kap- vlakten, verwaarloosd bouwland, spoordammen, vuilnisbelten, emplace menten, ruigten enz., want overal staan daar de wilgeroosjes, die offi cieel bastaardwederik heten, welig te bloeien. Zeventig jaar geleden meen den Heimans en Thijsse de eerstge noemde romantische naam te kunnen invoeren, maar de florist H. Heukels wilde er niet aan. Hij was een precies man en voerde aan, dat een zekere uitwas op wilgen reeds lang zo heet te. Ondanks deze prioriteit kwam de naam bdStaardwederik er evenmin in als valse salie. Met ons opschrift be doel ik dan ook niet de plant die overigens noch met een wilg, noch met een roos van doen heeft, maar tot de deftige familie der teunisbloe- mes behoort doch de gal, die op de wilgen woekert en welke ontstaat door aantasting van een galmug, die nauwelijks een Hollandse naam bezit, maar die wetenschappelijk toch Rhabdophaga rosaria" heet, dus daarin vinden wij de roos terug. Een duidelijke tékening staat in het „Gal- lenboek" van Docters v. Leeuwen. De ze tere mugjes (5 a 6 mm) vervormen de toppen van de twijgen der wilgen tot rosetten van talrijke, dicht opeen gedrongen bladeren, waarbinnen zich de maden bevinden. Ze vallen 's win ters niet af en zijn dan duidelijk zicht baar aan de kaal geworden struiken. De twijgen gaan door deze aantasting allerlei misvormingen krijgen, zodat ze voor z.g. hoephout (in de griend- waarden) niet meer geschikt zijn. Door haar veelvuldig optreden kan de wilgenrozengalmug zeer schadelijk optreden bij de rijshoutcultuur langs onze grote rivieren en is de eigenaar weinig geneigd haar de zoetklinkende bijnaam „rosaria" „de rozige" te geven. Overigens zegt de plant ons meer dan het mini-mugje. 16-8-1968, A. B. WIGMAN. Nigeria wil wel meewerken, zoals het al eerder had laten weten, aan voedsel transporten over land. Maar daarvan wil Biafra weer niets weten. In een ver klaring zei de federale regering giste ren: „Mensen die zich werkelijk be zorgd xpaken over he£ lijden van de bur gers in Biafra moeten een beroep cloen op de leider van de rebellen om enige menselijkheid te tonen door ons aanbod te aanvaarden". „Het vasthouden door de rebellen aan geneutraliseerde landingsbanen en luchtcorridors is hoofdzakelijk bedoeld om de militaire druk te verlichten en daarna om hun valse propaganda te versterken". De Nigeriaanse afwijzing kwam op een tijdstip dat er een straaltje hoop was gewekt op een regeling voor de hulp verlening. Dat gebeurde vooral na een verklaring van August Lindt, de Zwitserse ambassadeur te Moskou, die de leiding heeft van een delega tie van het Internationale Rode Kruis in Nigeria. Lindt maakte woensdag in Genève be kend dat de kans groot was dat Ni geria het voorstel voor een neutrale ïuchtcorridor onder toezicht van het Rode Kruis zou aannemen. Het Rode Kruis 7.ette vorige week zijn illegale hulpvluchten naar Biafra stop nadat zijn vliegtuigen tweemaal door Nige riaanse strijdkrachten waren bescho ten. Inmiddels werden de Nigeriaanse-Bia- fraanse vredesbesprekingen in Addis Abeba (Ethiopië) gisteren niet hervat zoals het plan was. Wat de reden was van het uitstel was niet bekend. „Vijfduizend moeders en kinderen, wachten, dicht bij elkaar gekropen, uit gemergeld, lusteloos en onverschillig op de dood". Dit is een van de grimmige tonelen die beschreven werden door een leider van de Verenigde Naties, die te ruggekeerd is uit door de federalen be zet gebied in de Nigeriaanse burger oorlog. Henry Labouisse, de Amerikaan se directeur van Unicef (Het kinder fonds van de Verenigde Naties) deelde tijdens een persconferentie na een be zoek aan Oeyo en Ikot Ekpene in Zuid- oost-Nigeria mee: „ik heb het ver schrikkelijk lijden gezien van ongeveer 5000 mensen, van wie er elke dag 10 tot 15 sterven". Labouisse die niet in staat was door Biafra bezette gebieden te bezoeken, zei: „velen sterven van honger, in het bijzonder de kinderen, aan beide kan ten van het front. Heel veel anderen zijn de hongerdood nabij". Hij waar schuwde dat zelfs met voldoende voed selvoorraden de operaties niet kunnen slagen, tenzij beide partijen samen werken om het mogelijk te maken dat de voorraden de uitgehongerde mensen bereiken. „Met krachtige en positieve actie van alle betrokkenen kunnen heel veel levens gered wor den. Anders zullen duizenden onschul- digen sterven". DEN HAAG Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland overlegt met de betreffende ministers over de nood zaak van het voortbestaan van het vliegveld Ypenburg, c.q. de mogelijk heid tot algehele opheffing ervan. Met de opheffing van het vliegveld zouden grote belangen worden gediend. Dit blijkt uit het antwoord, dat Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ge ven op de vragen, die het statenlid S. J. van den Bergh (WD) had gesteld. Opgemerkt wordt, dat het voorals nog niet in de bedoeling van de rege ring ligt het vliegveld Ypenburg op te heffen. In de nota over het NAVO- en defensiebeleid wordt er op gewezen, dat de vliegtuigindustrie Avio-Diepen of Ypenburg is gevestigd en dat het re geringscentrum Den Haag zo dichtbij ligt. Een en ander maakt het noodza kelijk, dat ook in de toekomst inciden teel van het vliegveld gebruik zal kun nen worden gemaakt. De heer Van den Bergh had ge vraagd of Gedeputeerde Staten wilden onderzoeken of een wegverbinding door het bestaande vliegveld mogelijk zal zijn, nu de militaire vliegtuigen van Ypenburg naar elders worden overge bracht. In de Staten van Zuid-Holland was reeds vastgesteld, dat het vlieg veld een belemmering opleverde voor de beste wegverbinding tussen Zoeter- meer en Den Haag. ALGIERS. Algerije, bedreigd door afsnijding van het wereldluchtver- keer ais gevolg van de pilotcnboycot, heeft gisteren twee initiatieven geno men: 1. Het heeft de bemiddeling in geroepen van Oe Thant, de secretaris generaal van de VN, om een passende oplossing te vinden voor de kwestie van het Israëlische passagiersvliegtuig. Dat vliegtuig, dat drie weken geleden door Palestijnse Arabieren werd gekaapt, is nog steeds in Algiers. 2. Het heeft een beroep gedaan op alle andere arabische landen om samen het hoofd te bicden aan de pilotenboycot en tegenmaatregelen te beramen. Algerije overweegt zelf tegenmaat regelen tegen de boycot die is afgekon digd door de internationale vereni ging van piloten in de burgerlucht vaart, de IFALPA. Die maatregelen kunnen éfcleen slagen wanneer ook an dere Arabische landen eraan meedoen. De meeste van die landen hebben hun steun al toegezegd. Liever zou Algerije echter de kwestie helemaal geregeld zien. Daarom heeft het Oe Thant gevraagd te helpen zoe ken naar een oplossing voor de kern van de zaak: het lot van het gekaapte vliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al en de twaalf geïnterneerde bemanningsleden en passagiers, allen van Israëlische na tionaliteit. Het is de bedoeling dat Oe Thant bemiddelt tussen Algerije en Israël, iets waarmee verscheidene landen al enige weken bezig zijn, tot nu toe zonder succes. Inmiddels is er een nieuw, voor Al gerije onaangenaam conflict gegroeid uit de zaak van het gekaapte vliegtuig. Volgende maand wordt er in Algiers een topconferentie van Afrikaanse lan den gehouden. De staat Malawi wil daaraan alleen meedoen wanneer de conferentie buiten Algerije wordt ge houden. „De veiligheid van onze delegatie zou er niet verzekerd zijn", zegt de re gering van Malawi. „Twee maal is Algerije betrokken geraakt in een kwes tie met een gekaapt vliegtuig. De eerste keer was dat het vliegtuig waarin de Kongolese politicus Tsjombe zat; de tweede keer was het een Israëlisch vliegtuig dat door Palestijnse Arabie ren werd gedwongen te landen in Al giers". De vakvereniging van luchtvaart- personeel in Libanon heeft besloten op te zullen treden tegen de luchtvaart maatschappijen die Algerije boycotten. Bij de vakvereniging zijn aangesloten de Libanese pilotenboncj, werknemers van Middle East Airlines en werkne mers van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen in Beiroet. Een Nederlandse tankwagen bracht gisteren ontsteltenis teweeg in Gladbeck in het Duitse Roergebied, toen de chauffeur in een van de stra ten van de stad op het natte wegdek slipte en het trottoir opreed, waar juist een moeder met vier kleuters passeerde. Drie van de kinderen wa ren op slag dood. De linkerfoto laat de ongeluksauto zien, waarvan twee (met een kruisje gemerkte) banden niet helemaal veilig meer waren. De foto rechts toont de situatie ter plaat se, kort nadat het onheil zich had vol- rokken. VLAARDINGEN Urenlang is gis teren gevochten om het leven van cle drie-jarige Napoleon Bergman uit Vlaardingen te redden. De jongen was met de auto van zijn vader in de ze ven meter diepe Koningin Wilhelmina- haven gereden. Het jongetje maakte het gisteravond redelijk wel. Het jongetje had in de volautoma tische auto vermoedelijk met een druk op een knopje de remmen ont koppeld. De zeventienjarige T. D. Loddens uit Rotterdam zag de jongen het wa ter inrijden. Gekleed sprong hij in het water. Tot drie keer toe probeerde hij de Jongen uit de auto te redden. Toen hij na de derde keer boven water kwam zag hij de Eindhovense kikvors man G. Varenkamp. Die slaagde erin de wagen te openen en het kind aan de kant te brengen. Per ambulance werd het naar een zie kenhuis gebracht. Onderweg werd hem al zuurstof toegediend. HOOGEZAND. Vjjf bejaarden in Hoogezand twee dames en drie he ren allen inwoners van het bejaar dencentrum Voor Anker, hebben de honderdduizend gewonnen. In spanning wachten zij nu op de bevestiging. De dames zijn de 86-jarige mevrouw H. Pot-van Zuilen en de 81-jarige me vrouw S. Diekema-Vennema. De drie heren willen hun naam geheim houden. Twee van hen wensen zelfs hun leef tijd slechts globaal aan te geven als „in de tachtig". Nummer drie is negentig jaar oud. GEILENKIRCHEN In een r.k. kerk in Geilenkirchen is de mysterieu ze graf- cn kerkschenner gisteren in al le vroegte bezig geweest. De koster van die kerk ontdekte het viltstiftgeklad op muren en schilderijen. Met rode vilt stift was op de muren „Heil dir Sa tan" en „Satan ist unser Gott" geschre ven in blokletters van de hand van de nu al meer dan twee jaar gezochte ma niak. Op schilderijen waren hakenkrui sen en SS-tekens geklad. Vice-president Hubert Humphrey (links) zingt uit volle borst mee met de zanger Robert Merill tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Newark. Voor de kenners van Amerikaanse liederen: zij gaven een vertolking van de „Wiffen- poof Song" ten beste. ESSEN Drie kleuters waren op slag dood en een vierde werd gewond, toen gistermorgen in Gladbeck, bij Bottrop in het Roergebied, een Nederlandse tankauto het trottoir opreed. De chauffeur, Reinier L. (45) uit Venlo, was om zeven uur in de morgen met zijn wagen, een opleggercombinatie van het Amsterdamse transportbedrijf De Humber, na voldoende nachtrust op weg gegaan. De wagen was nog leeg en moest olie gaan tanken in Gelsenkirchen. Om kwart voor acht moet hij in de slechts zeven meter brede Brauckstras- se in Gladbeck zijn geslipt. Het wegdek is bol en bestaat uit blau we bazaltkéien. Middenin het wegdek liggen tramrails. De plek staat bij de inwoners van de plaats bekend als „on gelooflijk gevaarlijk". Toen chauffeur L. kwam aanrijden, was het juist gaan regenen. Hij slipte op een recht gedeelte en reed het trot toir op. Daar werden juist de vierjari ge Birgit Smyezek en haar tweejari ge broertje Jörg, die nog in de kin derwagen zat, naar de Pius kleuter school gebracht. Nog twee kleine buurt bewoners liepen met dit groepje mee naar de kleuterbewaarplaats. Het wa ren Sonja Klewe en Susi Passlack, bei den vijf jaar oud. Sonja, Susi en Jörg waren op slag dood. Birgit kwam er af met lichte verwondingen. Haar moeder bleef ongedeerd. De tankauto schampte vervolgens een boom en kwam tot stilstahd tegen een betonnen lichtmast. Chauffeur L. zelf vader van zeven kinderen heeft volgens de rechter commissaris in Gladbeck wel wat te snel gereden. Volgens de politie waren ook twee van de autobanden niet onbe rispelijk. Volgens de rechter-commissa- ris gaat de chauffeur niet helemaal vrijuit. Naar Duits recht was er ech ter geen reden hem in arrest te stel len. De officier van justitie in Gladbeck moet beslissen over verdere stappen. Waarschijnlijk zal de chauffeur moe ten verschijnen voor een Duitse recht bank. AMSTERDAM Door een razend snelle reactie heeft de Amsterdamse winkelier T. Steman gisternacht kun nen voorkomen dat zijn dochtertje van twee en een half jaar werd bedolven onder een neerstortend stuk plafond. Het meisje kwam met de schrik vrij. In de loop van de nacht schrok het echtpaar Steman wakker door een he vig gekraak. In de slaapkamer van zijn dochtertje was het plafond aan het scheuren. In een flits nam de vader het kind uit het ledikantje. Direct daarna werd het bedje bedolven onder een brok van het neerstortende plafond. HAMBURG De Westduitsc pers magnaat Axel Springer, die in juni vier van zijn populairste bladen ver kocht, heeft bekendgemaakt dat hij ook zijn aan de voetbalsport gewijde week blad „Kicker", dat een oplaag heeft van 200.000 exemplaren, verkocht heeft en we) aan de Westduitse uitgeverij Olvmpia. De vier geïllustreerde bladen die Springer in juni van de hand deed, wer den aan het uitgeversconcern Weipert verkocht. Men neemt aan dat Springer, die nooit commentaar heeft gegeven op zijn transacties, hiermee eventuele wet geving ter beperking van het marktaan deel voor wil zijn. DEN HAAG De televisie-actie voor Biafra heeft nu al ruim negen miljoen gulden opgebracht. Dit is nog niét het definitieve eindresultaat. Zaterdag vertrekt vanaf Schiphol een tweede team van het Nederlandsche Roode Kruis naar Nigeria. Ditmaal is het een technisch team. r ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft zich uitgesproken tegen het voorstel van de Westduitse minister v. Voedselvoorzeining Herman Höcherl, om voor' de vergoedingen uit het Landbouwfonds van de Europese Eco nomische Gemeenschap een maximum vast stellen. De landbouwpolitieke besluiten zijn door de Europese ministerraad geno men met begrip voor de financiële ge volgen, zo antwoordt de Commissie op een vraag van de Westduitse socialis tische afvaardigde in het Europese parlement Herbert Kriedemann. De hoogte van de uitgaven kan slechts voorden beperkt door een vermindering van de overtollige produktie in overeen stemming met de ontwikkeling van het verbruik in de gemeenschap. MAARHEEZE Bij een botsini tus- sen een personenauto en een vrachtwa gencombinatie op een kruispunt met de rijksweg in Maarhecze zijn gistermor gen de zestigjarige heer P. A. Verheij- en en zijn vrouw (59) omgekomen. Twee kinderen werden zwaar gewond. Het on geluk gebeurde doordat de 22-jarige zoon van het echtpaar geen voorrang had verleend. Het is het tiende dodelij ke ongeluk dat dit jaar op het kruis punt is gebeurd. DALFSEN In de gemeente Dalfsen is donderdagmiddag een auto onder de trein uit de richting Ommen gekomen. De inzittende, mevr. A. Luinstra-Broe- kema, 66 jaar oud, kwam hierbij om het leven. AMBT-DELDEN In Ambt-Del- den is de 67-jarige mevr. H. Kosters om het leven gekomen, toen zij bij een kruispunt linksaf sloeg en door een personenauto werd aangereden. BOXTEL Aan de gevolgen van een verkeersongeluk is in een ziekenhuis te Amsterdam overleden de 72-jarige Eindhovenaar A. van Breugel. Op 22 juli j.l. werd hij te Boxtel op zijn brom fiets door een automobilist aangereden en levensgevaarlijk gewond. KLAASWAAL In Klaaswaal stak het elfjarige meisje Marjolijn Flisijn achter een passerende auto de Rijks straatweg over, waarop zij werd over reden door een uit tegenovergestelde richting komende auto. DEN HAAG De Nederlandse uit voer is in juli behoorlijk toegenomen. Vergeleken bij dezelfde maand van 't vorig jaar was er een stijging met 28 procent ofwel een bedrag van 5454 miljoen -gulden. Ook de invoer liep op. Deze was 19 procent hoger dan in juli 1967. De gunstige ontwikkeling van de bui tenlandse handel bracht met zich dat in juli de uitvoer 88 procent bedroeg van de invoer tegen 86 procent in ju ni. Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de Statistiek, was de waar de van de uitvoer in juli 2.484 miljoen gulden. Dit was 321 miljoen gulden meer dan in de voorafgaande maand. De waarde van de invoer was in juli 2808 miljoen gulden wat 284 miljoen gulden meer is dan in juni. Laat men enkele groepen goederen buiten beschouwing waarbij van maand tot maand sterke veranderingen optre den (aardolie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen), dan komt de stijging bij de invoer neer op 18 en bij de uitvoer op 27 procent. De voornaamste stijgingen van de in voer deden zich voor bij organisch-che- mische produkten auto's, hout, fama- ceutische produkten, optische instru menten en koper. De invoer van maïs liep sterk terug. Bij de uitvoer waren opmerkelijke .stijgingen bij plastische stoffen, organisch-chemische produk ten, vlees en machines. Het saldo van de invoer bedroeg se dert 't begin van het jaar 2.380 miljoen gulden ofwel 215 miljoen minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. KOEALA LOEMPOER De rege ring van Maleisië heeft vandaag uitstel van executie verleend aan 13 mannen, die ter dood zijn veroordeeld wegens collaboratie met Indonesische guerril la's tijdens de Indonesische „confronta tie" met Maleisië in 1964. De procureur-generaal heeft laten meedelen, dat premier Tengkoe Abdoel Rahman binnenkort een verklaring over het lot tfan de ter dood veroordeelden zal afleggen en dat op het ogenblik ge praat wordt over verzoeken tot gratie. De politie heeft vandaag met behulp van traangas en wapenstokken een aan tal familieleden van de veroordeelden verspreid, die zich voor de gevange nis hadden verzameld. T\onderdag stond het weer in onze omgeving onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die naar het oosten trok. Er kwamen zonnige perioden voor en aanvankelijk nog hier en daar een bui. De maximum temperaturen werden omstreeks 18 gr. Deze rug werd gevolgd door een de pressie, die over Ierland en Engeland naar de Noordzee koerste. Aan de voorzijde van dit druksys- eem namen de zuidwestelijke win den tot hard toe, terwijl het in de avand begon te regenen op de nade ring van een front. Vanochtend was dit front het hele land geposeerd, waarna westelijke winden onstabiele lucht met buien aanvoerden. Het ziet er naar uit, dat dit herfstachtige weertype nog enige dagen zal aanhouden, waarbij zwakke ruggen van hogedruk afgewisseld zul len worden door trogvormige storin gen met regen of buien. Ook in het temperatuurverloop komt weinig ver andering. Het blijft koel. Morgen, zon op: 05.27; onder: 20.00. Maan, op: 23.04; onder: 16.13. ADVERTENTIE jk ORA HOENSBROEK f

De Vallei | 1968 | | pagina 1