Veenendaals dagblad Meerderheid Nederlandse katholieken niet eens met pauselijke encycliek Buiten Reeks gemeentebesturen verdedigde kandidatuur V redesoverleg op dood spoor Franse vliegers houden voet bij stuk Israël door V.-raad veroordeeld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei bii Caravan cn toerbootjc Nigeria en Biafra onverzoenlijk Parlementariërs met bloemen ontvangen AUTOSHOP Mens moet zelf kunnen beslissen inzake geboorteregeling''9 Volgens enquête acht 20 procent strekking juist Vermist kind lag dood in sloot Drie doden botsing door uitwijken voor onverlichte huifkar Top van Smilder tv-mast moet wellicht worden vervangen Kindergraf bleek te zijn vernield Ondanks Arabische pressie MINI-OVERVAL OP KASSIER Twintig doden bij explosie EISENHOWER HAD OPNIEUW HARTAANVAL Herfstachtig alles voor auto's CO Spinnekop GEESTELIJKHEID VESTIGING 8STE MEDISCHE FACULTEIT VERRE TOEKOMST EETSSGEZITSD WARE REDENEN GEEN POLITIEK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tefef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 17 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I93 5? HILVERSUM De meerderheid van de Nederlandse katholieken, 63 procent, is het niet eens met de pauselijke encycliek over de geboortenregeling. Twintig procent vindt de strekking van de encycliek juist; zeventien procent heeft er geen mening over. Dit blijkt uit een opninie-onderzoek, verricht door het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie en Marktonder zoek in Amsterdam. De resultaten van het onderzoek zijn gisteravond bekend gemaakt in een uitzending van Brand punt, de actualiteitenrubriek van de KR O-televisie. Van alle ondervraagden, katholieken en riiet-katholieken, ging 71 procent niet akkoord met de encycliek, twaalf pro cent wèl, zestien procent had geen mening. Zestig procent van de ondervraagden (55 procent van de katholieken) vond de strekking van de encycliek niet juist, omdat „de mensen hierover zelf moeten kunnen beslissen." Zij zagen in de en cycliek een beperking in de vrijheid van de mens. De overweging dat overbevolking moet worden tegengegaan, was voor veertien procent van de katholieken het motief om het met deze encycliek niet eens te zijn. Als andere redenen werden onder meer genoemd: „De kerk mag en kan zich hierin niet mengen" (elf procent), „men kan de klok niet terugzetten" (negen procent), „de pil is al te veel ingeburgerd" (zeven pro cent) en „periodieke onthouding is on natuurlijk" (vijf procent). Katholieken, die het met de ency cliek eens zijn, zijn dat: 0 om religieuze redenen (24 procent); 0 omdat zij het gebruik van voor behoedmiddelen niet juist of zondig vinden (21 procent); 0 omdat zij vinden, dat voorbehoed middelen leiden tot zedenverwilde ring (dertien procent), of 0 omdat zij menen, dat iemand die een gezin sticht, daarvan ook de ADVERTENTIE Kerkewijk 29 - Veenendaal Telefoon IÖ646 f\nze hulsvrouwen spreken, om haar afgrijzen nóg duidelijker te de monstreren, liever van „spinnekop" dan van tout-court „spin" en inder daad lijkt dit weinig beminde beest je meer op een acht-ogige kop,dan op een lijf met poten en dit maakt het griezelig en weerzinwekkend. Prof. dr. phil. W. Marshall, die 'n kleine eeuw geleden nog assistent geweest is aan de Leidse universiteit, steekt er zelfs zijn afschuw voor niet onder stoelen of banken en hij was nog wel zoöloog. Hij durfde een spin niet aan te pak ken! En laten we eerlijk wezen: de meesten onzer hébben een hekel aan spinnen, vooral wanneer er een tot onze vertrekken weet door te dringen. Vroeger speelden ze in de volkse me- dicijnkunde echter een bepaalde rol en één gebruik n.l. die van het web hield ten plattelande nog altoos stand, d.w.z. tot het stelpen van won den. Het schijnt, dat dit enige grond heeft, want het dier is in staat het weefsel op korte afstanden met klei ne droppels van een kleefachtige stof te „lijmen". Deze wordt door speciale klieren naast de spinklieren bereid en zo wordt het web een soort plakver- band of kleefpleister, Hansaplast. Toch is het gebruik ervan op mense lijke wonden hoogst bedenkelijk, want er kan licht bloedvergiftiging door ontstaan, hoezeer de spin ook gere geld bezig is met het reinigen en kammen van haar web, door klauwtjes aan de poten. Sommige de zer medebewoners van onze huizen heten muzikaal te zijn en ge hebt wel licht eens gehoord dat Paganini er zo te zeggen een lijfspin op nahield; een vermaarde Belgische specialist, Wal- ckenaer, heeft tal van zulke gevallen nagegaan en zegt, dat de dieren voor al door snaar-instrumenten worden aangetrokken. Ze volgen speler of sptelsters langs het plafond en schij nen door de muziek gebiologeerd te worden. 17-8-1968, A. B. WIGMAN. consequenties moet dragen (zeven tien procent). Zeventig procent van de ondervraag den (64 procent van de katholieken) meent, dat de katholieke geestelijkheid in Nederland het met de encycliek niet eens is. 72 procent (68 procent van de katholieken) gelooft niet, dat de meeste katholieken de voorschriften van de paus zullen opvolgen. In een extra televisie-programma, dat maandag 26 augustus via Nederland 2 wordt uitgezonden, zal de KRO uit gebreid terugkomen op de omstreden encycliek. In deze uitzending zullen de resultaten bekend worden gemaakt van nog andere opinie-onderzoeken naar de reacties op de encycliek. Artsen, priesters en sociologen zullen de re sultaten van commentaar voorzien. AMERSFOORT De bijna twee jarige Thomas van Wanrooy, die sinds donderdag in het Amersfoortse woon wagenkamp werd vermist, is verdron ken. Gistermiddag is zijn lijkje gevon den in een sloot in de buurt van het woonwagenkamp. Politie, brandweer en woonwagen kampbewoners hadden donderdag tot ver na middernacht yergeefs in de buurt van het kamp gezocht. Ook dreggen in een nabijgelegen sloot leverde toen niets op. Gisteren werd een groot aantal mili tairen uit Amersfoort bij de speurtocht ingezet. Tot ongeveer een kilometer rond het kamp werd de buurt afgezocht. Tegen half vijf gistermiddag werd het lijkje in een droog gevallen stuk sloot door een van de kampbewoners gevon den. ^MtÊÊÊKÊÊÊÊÊ DEN HAAG „Het is onwerkelijk te zeggen dat er geen achtste medische fa culteit komt. Het wachten is alleen op het tweede gedeelte van het rapport van de commissie-Van Walsum. Ik hoop dat het zo snel mogelijk zal worden uitge bracht". Dat antwoord gaf gistermiddag minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) aan de vier man sterke delegatie van de Nederlandse Studentenraad, die de mi nister een rode baksteen kWam aanbieden: de eerste steen voor de nieuwe achtste medische faculteit. Deze speelse plechtigheid viel samen met een elders in Den Haag gehouden openbaar gehoor, waarin alle gemeente besturen die menen voor de vestiging van de faculteit in aanmerking te ko men, met de commissie-Van Walsum discussieerden en probeerden hun kan didatuur waar te maken. Zoals bekend heeft de commissie-Van Walsum onlangs een voorlopig rapport uitgebracht waarin geen keus wordt ge maakt tussen Zwolle, de driehoek Zut- phen/Deventer/Apeldoorn, Twente, Til burg, Eindhoven en Maastricht. Mr. G. E. van Walsum, die het gehoor voorzat en van 's ochtends 10 tot 's mid dags 5 uur gelaten de stroom van woor den over zich heen liet gaan, vatte na afloop de bijeenkomst laconiek samen met de mededeling dat de vergadering er net zo min als de commissie uit is ge komen wat nu de beste plaats voor ves tiging van de achtste faculteit is. Niettemin zal de commissie zich be raden over de vele op tafel gebrachte argumenten. Op korte termijn zal vol gens mr. Van Walsum een definitief rapport verschijnen dat mogelijk een andere inhoud krijgt dan het eerste. De vestiging van een nieuwe medische faculteit moet grondig worden voorbe reid en ook voor de verre toekomst af doende zijn. Hij zei beducht te zijn voor noodoplossingen zoals die deze week door de socialistische Tweede-Kamer leden Tans en Lamberts zijn gelanceerd. „Beter wat langzamer maar weloverwo gen dan snel maor wetenschappelijk niet verantwoord", aldus mr. Van Wal sum. „Onze commissie", aldus de voorzitter, „mikt nog steeds op 1980, al ben ik per soonlijk van mening dat het gezien de huidige situatie eerder vroeger dan later zal worden". EDE Drie personen zijn gisteravond op dê Otterloseweg in Ede om het le ven gekomen, toen hun auto frontaal werd aangereden door een tweede auto. Deze wagen moest uitwijken voor een onverlichte huifkar, die be stuurd werd door de 19-jarige werkstu dent A. M. uit Vlaardingen. De bestuurder van de ene auto, de heer H. Ballema (21) uit Hoogezand, kon de huifkar niet meer ontwijken en werd door de botsing op slag gedood. Zjjn 18- jarige verloofde, mej. W. Veentjer, en haar moeder, de 49-jarige mevrouw E. VeentjerHuisman, overleden korte tijd na aankomst in het Julianazieken- huis in Ede. In de auto zaten verder de vader van de verloofde, de heer W. Veentjer, die ernstig werd gewond, en een zuster, mej. A. Veentjer, die een been brak. De bestuurder van de tweede auto, de 43- jarige garagehouder G. E. en zijn echt genote uit Ede werden licht gewond. In tegenstelling tot de visie van de Commissie-Dalmulder, die deze week het geruchtmakende rapport over het aanbod en vraag naar academici in 1980 heeft laten verschijnen, blijft de commissie-Van Walsum van mening dat bij het plannen van nieuwe faculteiten slechts de behoeftenorm een rol mag spelen. De commissie wil zich niet be zighouden met het aanbod van aspirant studenten. Hoogleraren en studenten toonden een grote eensgezindheid. Beiden ver klaarden om het hardst, dat een achtste medische faculteit slechts zin heeft in samenhang met een reeds bestaande technische hogeschool. Het Nederlands Studenten Akkoord vond daarom alleen Eindhoven een geschikte plaats van Ves tiging. Professor Meyling uit Utrecht (hart en vaatchirurgie) meende dat ook Twente in aanmerking kan komen. De ze hoogleraar deelde mee geschrokken te zijn van de provinciale en benepen betoogtrant tijdens het gehoor. Een acht ste faculteit heeft volgens hem alleen daar zin, waar een staf van deskundi gen aanwezig is om de zaak op poten te zetten. ATHENE De Griekse componist Theodorakis is onder toezicht geplaatst. Hij bevindt zich in zijn huis te Vra- chati op 90 km van Athene, waar hij zich uitsluitend aan de muziek wijdt. ADDIS ABEBA Terwijl duizenden van hun landgenoten dreigen te ster ven van honger nemen de afgevaardigen van Nigeria en Biafra het er goed van in hun luxe hotels te Addis Abeba, Ethiopië. De vredesbesprekingen zijn vastgelopen en de gedelegeerden doden nu hun tijd met lang uitslapen, winkelen en tennissen. In de twaalf dagen dat de besprekin gen nu duren hebben de afgevaardig den elkaar slechts vyf maal ontmoet. „Wij wachten op bericht van het paleis (van keizer Haile Selassie)" zeiden ze gisteren. Keizer Haile Selassie, voorzitter van de raadgevende commissie van de Organi satie voor Afrikaanse eenheid (OAE) onder wier auspiciën de vredesbespre kingen worden gehouden, is de enige die actief pogingen in het werk stelt om het overleg gaande te houden. Hij wil de delegaties in elk geval zo ver krijgen dat ze het althans over en kele punten eens worden. Daarom no digde hij ook de twee vijandige staats hoofden, generaal-majoor Gowon van Nigeria en Ojoekwoe van Biafra, uit voor rechtstreekse besprekingen te Ad dis Abeba. Tevens verzocht hij de staatshoofden van de vijf landen die de 0 Ook Engeland heeft nu een am fibische caravan van eigen bodem, de Gull genaamd. De wagen is 4.60 m lang en 1.90 m breed en kan door een auto uit de middenklasse worden ge trokken. De uitvoering is van gëwa- pend fiberglas met onafhankelijk ge veerde wielendie in het water dienst doen ais kiel. Met 7 pk buiten boordmotor wordt de caravan een aantrekkelijk toerbootje. SMILDE De schade aan de tele visietoren van Smilde, die woensdag werd aangevlogen door 'n Amerikaan jachtbommenwerper, is belangrijk gro ter dan men had verwacht. De kans is groot dat de 45 meter lange top van de stalen zendmast in z\jn ge heel moet worden vernieuwd. De P.T.T. zal over enkele dagen een beslissing nemen. Als de top moet wor den vervangen, zullen de kosten onge veer een miljoen gulden bedragen. Hoe lang het werk zal duren, staat niet vast. De televisie-ontvangst in het noorden zal gedurende deze periode in ieder ge val beperkt zijn. De Amerikanen hebben zich intussen bereid verklaard de schade in zijn' ge heel te vergoeden. Voor dit soort ge vallen bestaat een regeling van de Navo, waarin is bepaald dat het land waar een ongeluk met een militair vliegtuig is ge beurd een kwart van de schade voor zijn rekening neemt. In theorie hoeven de Amerikanen dus maar voor drie kwart van de schade op te draaien. ARNHEM Toen het echtpaar Bak ker uit Renkum gistermiddag op het rooms-katholieke kerkhof het graf van hun zoontje bezocht, bleek het graf da nig vernield te zijn. De naamplaat, het kruis en een vredesduif waren verdwe nen. Vermoedelijk zijn hier jonge vandalen aan het werk geweest. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse verkeersvliegers hebben besloten met hun boycot van de Algerijnse vliegvelden voet bij stuk te houden, zolang de beman ning van de Boeing-707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al niet is vrijgelaten. Zij zullen dit doen ondanks het dreigement van de Arabische landen dat zij hun vliegvelden zullen sluiten voor de maatschappijen die aan deze boycot deelnemen. De Franse piloten menen, dat zij niet anders kunnen doen, dan het initiatief van hun internationale organisatie, de I.F.A.L.P.A., te volgen temeer omdat de actie geen politiek karakter heeft. Omdat de Algerijnse regering dit niet schijnt te willen inzien blijkens de uitlatingen van de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflika is de secretaris-generaal van de Franse vakbond van verkeersvliegers, Jacques Landragin, gisteren naar Algiers ver trokken. Hij wil de Algerijnse regering de ware redenen, die tot het besluit ge leid hebben, zelf uiteenzetten. Daar om had hij, voordat hij vertrok, een zeer lang onderhoud met de Algerijn se ambassadeur in Parijs, Reda Malek. Jacques Landragin werd op zijn reis vergezeld door de voorzitter en een van de vice-voorzitters van de J.F.A.L.P.A., de Nederlander Jan Bar telski en Vitali Nikolajef. Na hun aankomst in Algiers werd Jacques Landragin ontvangen door Mr. F. J. F. M. van Thiel (links), de voorzitter van de Tweede Kamer, is flink in de bloemetjes gezet bij zijn aankomst in Djakarta. Hij maakt deel uit van de parlementaire delegatie, die Indonesië bezoekt Ook drs. W. K. N. Schmelzer (rechts), voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., reist mee. Ze werden begroet door de vice-voorzitter van het Indonesische parle ment, de heer Ben Mang Reng Soy. de Franse ambassadeur. Vervolgens bracht de ambassadeur een bezoek aan de Algerijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Bouteflika. Hij deed dit om het antwoord van president De Gaulle op een recente brief van de Algerijnse president Boumedienne te overhandigen. Maar het staat wel vast dat het boycot-besluit het voor naamste onderwerp was van hun ge sprek. In de loop van de middag ontving mi nister Bouteflika Bartelski, Nikolajef en Landragin. Met kracht ontkende het drietal het politieke karakter van de actie: „Als de Israëliërs een verkeers vliegtuig op dezelfde wijze hadden ge kaapt en tot nu toe de bemanning niet zouden hebben losgelaten, dan zouden wij nu in Tel Aviv zijn, maar niet in Algiers", zeiden zij. Ze wezen terecht op het voorbeeld van Cuba, dat op dezelfde wijze talrijke Amerikaanse toestellen had ontvangen, en steeds vrijwel onmiddellijk had te ruggestuurd. Bartelski vroeg de minis ter, waarom hij de bemanning nog altijd vast hield. Hij legde er de nadruk op, dat het hem en zijn organisatie uitslui tend om deze bemanning ging. Niet om de passagiers en het toestel. Hun terug keer naar Israël is een diplomatieke kwestie. Het gaat de internationale pi- lotenorganisatie uitsluitend om de vei ligheid van het luchtverkeer. NIJMEGEN Een tot nu toe onbe kende man heeft een overval in zakfor maat gepleegd op het bureau van de Dienst Sociale Zaken in Nijmegen. De man kwam bij de kassier en vroeg om een uitkering. Daar de opgegeven naam (achteraf bleek deze vals te zijn) niet op de betalingslijst voorkwam, wei gerde de kassier uit te betalen. Hierop boog de man zich over het lo ket, gaf de kassier een aantal slagen in het gezicht, griste een aantal bankbil jetten weg en nam de benen. Achteraf bleek de buit vijftig gulden te zijn. ALCOY Een zware ontploffing in een speelgoedfabriek bij Alcoy in de Spaanse provincie Alicante heeft gister avond aan zeker twintig personen het leven gekost. In het bedrijf werden „sleutelhanger-pistolen" gemaakt, die bijzonder populair zijn in Spanje. De explosie deed zich voor in een opslag plaats van kruit voor de miniatuurko gels. Onder de doden bevinden zich de twee eigenaren van de fabriek en een aantal vrouwen die daar werkten. Er zijn meer dan dertig gewonden. raadgevende commissie vormen te ko men. Generaal-majoor Gowon sloeg de uitnodiging inmiddels af. Wanneer ook de andere uitgenodigde staats hoofden verstek laten gaan is de kan« groot dat de onderhandelingen wor den afgebroken. Tot dusver bereikte men niets met betrekking tot een wapenstilstand en alle optimistische geluiden ten spijt geraakte ook de kwestie van de voed selhulp in een impasse. Deze hulp had men donderdag in een bijeenkomst van de Nigeriaanse en Biafraanse onderhandelaars zullen bespreken. De vergadering werd echter niet gehou den. De OAE is van mening dat de Nige riaanse territoriale integriteit moet blij ven gehandhaafd. Dit standpunt wordt gedeeld door dé federale regering te La gos, maar het wordt fel bestreden door het afgeschejden Biafra dat zijn fel be vochten zelfstandigheid wil bewaren. Deze tegenstelling is de belangrijkste oorzaak van het falen van de onderhan delingen. Inmiddels heeft het Nederlandse ac tiecomité Biafra een oproep gericht tot het Nederlandse volk, de politieke par tijen en andere verenigingen en organi saties om er bij de Nederlandse regering op aan te dringen maatregelen te ne men met betrekking tot de burgeroor log in Nigeria. Het comité wenst dat de Nederlandse regering bij Nigeria zal aandringen op de instelling van een luchtcorridor waarlangs voedsel en medicamenten naar de hongerende bevolking van Biaf ra kunnen worden gevlogen; dat zij de Sovjet-Unie en alle andere landen welke betrokken zijn bij de wapenleveranties ertoe beweegt deze leveranties onvoor waardelijk stop te zetten; dat zij het conflict in Nigeria direct voor de Veilig heidsraad van de V.N. brengt om te ko men tot een staakt het vuren als voor bereiding tot een vreedzame oplossing. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteravond met algemene stem men een resolutie goedgekeurd, die 'n veroordeling inhoudt van Israël wegens „massale en zorgvuldig voorbereide" luchtaanvallen van 4 augustus op Jor daans gebied. Ook wordt de resolutie bevestigd van 24 maart 1968, waarin Israël wordt veroordeeld wegens zijn aanval te land tegen de plaats Kara- me. De resolutie behelst tevens een waar schuwing aan het adres van Israël tegen herhaling van de gewraakte acties. Er wordt- verder de nadruk op gelegd, dat „de nieuwe militaire aanvallen van Is raël" een flagrante schending zijn van het Handvest van de Verenigde Naties. Hoewel de resolutie een waarschuwing inhoudt, wordt niet rechtstreeks met sancties tegen Israël gedreigd, zoals Jordanië heeft geëist. De Israëlische luchtaanval van 4 augustus gold de Jordaanse stad El-Salt. In de resolutie wordt voorts het verlies aan mensenlevens betreurd en de zware schade aan eigendommen. De Veiligheidsraad is van mening, dat „voorbedachte en herhaalde militaire aanvallen" de handhaving van de vre de in gevaar brengen. WASHINGTON Dwight D. Eisen hower, de Amerikaanse oud-president, heeft gisteren opnieuw een ernstige hartaanval gehad. Het was de zevende hartaanval die de 77-jarige Eisenhower trof. Zijn toestand onmiddellijk na de laatste aanval was stabiel, aldus de artsen in het Walter Reed ziekenhuis te Washington, waar de oud-president wordt verpleegd. (Van onze weerkundige medewerker) \700r het komende weekeinde zien wij nog geen belangrijke verbe tering komen. Het weer blijft koel met in Gelderland geen hogere tem peratuur dan 1720 graden tijdens zonnige perioden. Nieuwe depressies van de oceaan doen de kans op re genbuien voortduren, in ieder geval op zondag en maandag. Wij moeten, verder naar Z.-Europa reizen om tem peraturen van 2533 graden te vin den. Halverwege deze maand heeft de huidige zomer vergeleken met die van verleden jaar een tekort aan zonne schijn van 100 uur, een achterstand van 4 officiële zomerse dagen en lan delijk een voorsprong van 105110 mm regenwater.

De Vallei | 1968 | | pagina 1