Bouw duurt hooguit 117 dagi Nieuw jeugdcentrum achter oude gevel Renkums echtpaar deed kinderen en hond ergerlijk tekort: VADER TIEN DAGEN IN HECHTENIS VALLEI? Belt 10550 11079 BONTMANTELS 10% ZOMERKORTING VAN SCHUPPEN Interieur nieuwe stijl ..Sta flex" en Inter Union" Sier Mini BRANDWEERAUTO OVER DE KOP Opnieuw cursus voor aniateur-liislorici nu met Zie onze speciale bontetalage. W eg in de olie Sloop onthulde oude waterput Bromfietser gewond Schaaknieuws BURGERLIJKE STAND Ede RENSWOUDE 'I Bekende smoesje Hondse behandeling Sluur deugde niet UW HEIN HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 Op de plaats waar vroeger Bethel stcnd. bouwt men nu in de Nederstraat aan het jeugdcentrum. AMERONGEN De bouw van het jeugdcentrum van de Nederlands Her vormde gemeente te Amerongen is begonnen. Over precies 117 dagen hoopt men het jeugdcentrum, dat voor jongeren van alle gezindten open zal staan, in gebruik te kunnen nemen. Elke dag, dat het bouwbedrijf de Gebroeders Warns uit Amerongen het gebouw eerder oplevert wordt boven de aanbeste- dingssom een premie van f 50,gezet. Er zal dus hard worden gebouwd om de Amerongse jeugd zo spoedig mogelijk, in ieder geval de komende winter, een gastvrij onderdak te bezorgen. Het jeugdcentrum wordt gebouwd op de plaats van het voormalige gebouw Bethel". „Bethel" moest worden afge broken, wat bij enkele Amerongers pro test uitlokte. Men vond het jammer, dat 't oude gebouw plaats moest maken voor een nieuw gebouw, juist in de vrijwel geheel antieke dorpskern. De architect, het ingenieursbureau Krüger heeft ech ter nauw samengewerkt met Monumen tenzorg, zodat het toekomstige gebouw misschien nog mooier zal passen in zo'n omgeving dan het oude. De president-kerkvoogd K. G. Tiel vond „Bethel" in ieder geval helemaal niet zo'n mooi gebouw: „Het was een evangelisatie-gebouw, dat naast de kerk werd gebouwd als een lokaal voor ker kelijke bijeenkomsten. Het is gebouwd in 1882 en geheel in de stijl van die tijd gehouden. Dat is geen mooie stijl". De heer Tiel vond het gebouw ondoel matig. Er was een grote, hoge zaal die bijna niet te verwarmen was. Overal kwamen scheuren in de muren. Een tijd lang deed het gebouw dienst als gym nastiekzaal. Afgezien hiervan was „Bethel" in fei te niet te restaureren. Toen men het ge bouw met de grond eronder van de fa milie Bentinck ten geschenke kreeg en een stuk grond om het gebouw had ge kocht kon men met de bouw beginnen. Men heeft 'toen een restauratie in over weging genomen, maar dit bleek onmo gelijk. Bij de sloop werd dit nog meer duidelijk. Het gebouw stond op een grondslag van zwarte aarde, zodat het voortdurend zou blijven verzakken met Geboren: Monique B., d. v. B. W. E. Vos en A. F. P. Barelds; Wilco P. J. z. v. H. B. Koenders en J. H. C. Hol leman; Pascal E. M., d.v. F. P. M. Pols en E. A. G. M. Ceulemans; Hen- drika G, d.v. J G. van der Steeg en H. W. Kok; Arend E., z.v. G. Donkers en C. Balt; Albertus, z.v. A. Waaijen- berg en W. van den Brink; Evert j. H. A., z.v. E. J. H. van de Visch en A. T. Bouman; Johannes G., z. v. J. G. Wentholt en G. F. Wassinkmaat; Robert N.. z.v. J. Tulp en H. van den Beukei; Petra, d.v. W. Veenendaal en M. Zijlma; Corine J.. d.v. J. H. van Grootheest en H. W. Veenendaal; Gijs- bert B. G., z.v. J. van den Brink en E. Heiwegen; Johanna B., d.v. B. J. Smeijers en H. Borghuis; Teunis, z.v. J. H. van den Brink en H. J. van Es sen; Annetje J., d. v. C. Heijkamp en J. van de Zandschulp; Hendrik, z.v. G. van de Craats en G. Meilink; Wilhel- mina J., d.v. W. van den Heuvel en G. Hardeman; John W.,z.v. J. W. de Haas en P. C. van Ravenstein; Lode- wijk W., z.v. J. M. A. van der Linden en A. E. Wachter; Woutera, d.v. G. J. van Harn en G. Kroesbergen; Evertje B., d.v. H. van Scherrenburg en A. Essenstam; Adrianus J. D. z.v. D. Harthoorn en H. Boer; Jasper, z.v. L. J. van Gend en W. R. Bod; Marcel, z.v. W. Versteeg en E. van der Schaft. Ondertrouwd: Cornelis H. A. Verheul en Hendrika van de Steeg; Anthonie J. Mak en Lisa T. Meurs; Arie Veth en Tineke W. Brouwers; Christiaan Hardeman en Jacoba M. Stouten; Gijs- bert Griffioen en Annemarie Spreij; Herman Schol tus en Jannigje Roelof- sen. Getrouwd: J. J. Pruijs en T. van Woerekom; M. G. Bossenbroek en P. W. Hordijk; D. J. H. van der Boom en H. van Eerden; T. Meerveld en W. van Batenburg; I. M. van Eijk en J. Hei kamp; G. Haisch en A. Hardeman; C. W. van Nuissenburg en J. Alberti. Overleden: Joseph Keern. 79 jr.; Ma- rinus F. J. Cool. 71 jr.; Wilhelmus M. Eggen. 64 jr.; Jantje Meurs, geh. gew. met W. Huiberts. 84 jr.; Antonia J. Zegveld, e v H. W. Kerkhof. 78 jr.; Johannes Toppen, 56 jr.; Wouter Waaij- enberg, 58 jr.; Hendrika A. W. van de Kolk, e/v L. A. van Delden, 68 jr.; Hendrika Jansen, 73 jr.; Maria H. Jurriens, e.v. W. J. Garrits, 62 jr.; Teunisje van Egdom, e/v Van de Pol, 77 jr.; Maria M. Zwetsloot, geh. gew. met A. Piazza, 86 jr. RENSWOUDE Geboren: Elbertus, zoon van G. van 't Foort en van E. Robbertsen. Ondertrouwd: Hendrik A. J. v. Tuijl (Utrecht). 25 jaar en Laura G. Göbel, 24 jaar. Christiaan van Oijen (Veenen daal), 23 jaar en Hermijntje K. van Burken, 22 jaar. Overleden: Willempje van Eden, 61 jr., echtg. van C. Jansen. scheuren in de muur als gevolg. Men heeft er ook lang over gepraat of het jeugdcentrum in noord of in zuid Amerongen moest komen. Het uitbreidingsplan in noord leek de kerkvoogdij aanvankelijk de beste plaats. In een moderne wijk met jon ge gezinnen. Toen men echter de jeugd hierover had gehoord, bleek dat het overgrote deel van de jeugd het gebouw het lieM in de oude dorpskern wilde houcren. De voorkant van het jeugdcentrum wordt in siermetselwerk opgetrokken. De hele vormgeving is aangepast aan de omgeving. Voor het gebouw kómen geschoren lindebomen te staan. Met overleg en met zorg is het gebouw ont worpen. Zo werken de vrij grote ramen, die vroeger toch zelden voorkwamen, in het geheel niet storend op het exterieur. De grootste ramen zitten in de achter gevel. Voor deze ramen zitten sierlijke Franse balkonhekjes. Men heeft hier een prachtig uitzicht over de uiterwaar den. Het hele gebouw wordt opgetrok ken in fijne schone Vechtsteen. Het interieur is geheel modern. De ingang is aan de Nederstraat. Bij de ingang is een ruime garderobe. Deze staat in directe verbinding met de gro te ontmoetingszaal. Hierin is een bar, waarachter een keuken waar allerlei kleine gerechten bereid kunnen worden, zoals soep en slaatjes. Naast de ontmoetingszaal is de grote zaal. Wanneer de stoelen in rijen staan heeft deze ruimte 120 zitplaatsen. De kleine zaal staat in open verbinding met de grote zaal en kan do*r middel van een schuifwand worden afgesloten. De kleine zaal ligt zeventig centimeter hoger dan de grote zaal. Hierdoor kan de kleine zaal. met geopende schuif wand, bijvoorbeeld dienst doen als to neel. Onder de twee zalen is de kelder met de toiletten en de hobbyruimte. Opzet telijk is deze ruimte los van de rest van het gebouw gehouden, opdat men hier rustig kan werken.^ Men hoopt het gebouw tegen het eind van dit jaar onder de kap te hebben. Tegen het voorjaar zal het dan in ge bruik genomen kunnen worden. In de tijden, dat het gebouw niet door de jeugd wordt gebruikt, kunnen ook oude ren er gebruik van maken. Volgens de heer Tiel was er een dringende behoefte aan dit gebouw. „Als hervormde kerk kregen wij in de afgelopen jaren het gevoel dat er eigenlijk te gauw eh te lichtzinnig op smalende en kleinerende manier over nozems en mini-rokjes wordt ge praat", aldus de president-kerkvoogd. Bovendien beperkt het misbruik van narcotica en alcohol zich volgens hem beslist niet meer tot de grote steden. Ook op het platteland komt dit voor. „Daarom moet er voor de jonge men sen te ontmoeten, samen te komen opvoeding in het gezin andere men sem te ontmoeten, samen te komen en plezier te maken in een ruimte waar ze zich thuis voelen". Volgens de heer Tiel zal men, in gro te of kleine groepen en met of zonder oudere in die ruimte ook moeten zoeken naar een ontmoeting met God. „De kerk is met haar cathechisatie en zondagsschool niet voldoende. Als kerk moet men de mogelijkheid bieden aan jonge mensen op een eigentijdse ma nier samen te zijn, te leven en zich te uiten. Ik zie dit jeugdcentrum nog steeds als een stuk evangelisatie". ADVERTENTIE ALS U VANDAAG NOG BELT. HEEFT U MORGEN HET GELD Kastanjelaan 40 Tel 08376-2720 Rhenen WAGENINGEN De 47-jarige De R. uit Renkum werd vrijdagmorgen door het Wageningse kantongerecht veroordeeld tot een week hechtenis, wegens her haaldelijk ongeoorloofd schoolverzuim van zijn vier kinderen. Niet alleen als opvoeder van zijn kinderen bleek De R. in gebreke te blijven, als verzorger van zijn hond liet hij het eveneens afweten. Wegens ergerlijke verwaarlozing van het dier legde de kantonrechter, mr. A. C. van den Brand, hem nog eens drie dagen hechtenis op. den in het gezin van De R. hoogst ern stig vond en zich graag ter plaatse op de hoogte had willen stellen. Voor ont duikingen van de leerplichtwet eiste hij drie weken hechtenis, waarvan twee voorwaardelijk tegen De R., drie dagen onvoorwaardelijke hechtenis we gens verwaarlozing van de hond en een boete van f 150,-. Tegen mevr. De R. eiste hij een week voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en f 75,- boete. Rechter v. d. Brand vonniste con form maar bracht de boetes terug op f 105,- totaal. PUTTEN Eiermarkt. Aanvoer 120.000 eieren. Prijs kippeeieren f 12,75 f 14,-. kg-prijs f 2.13 op basis van 63 g; jongehenneëieren f 9,f 12,-; eende eieren f 12,f 13,- alles per 100 stuks. Handel goed. Samen met zijn echtgenote stond De R. voor de balie. Hij nam het hem ten laste gelegde blijkbaar niet zo zwaar. Toen rechter v. d. Brand om ophelde ring vroeg over het frequent schoolver zuim van de vier kinderen, zei hij kalm: „Er zijn in een gezin nu eenmaal omstandigheden, waardoor de kinde ren niet gemist kunnen worden". Zijn vrouw mompelde iets over ziek te, wat door de officier, mr. J. A. G. Boekraad gepareerd werd met: „Na tuurlijk, het bekende smoesje". Een redelijke verklaring voor hun a-sociale gedrag konden de echtelieden echter niet geyen. De R., die op een beschermde werk plaats werkt, vond het kennelijk van weinig belang, dat zijn kinderen on derwijs volgden. „De laatste tijd komt het verzuim niet meer voor", zei hij tegen de rech ter en overhandigde een brief van het schoolhoofd, waarin deze verklaarde, dat de kinderen van januari af niet meer onrechtmatig hadden verzuimd. „Een gelukkige ontwikkeling", aldus mr. v.d. Brand, „maar dat verzacht de ernst van de feiten niet". Over de verwaarlozing van de hond zei De R: „Mijn zoontje kwam met dat dier thuis. Het was toen al verwaarloosd en wilde niets eten. Drie maanden heb ben mijn vrouw en ik het zo goed mo gelijk verzorgd. Daarna hebben we de dierenarts erbij gehaald". De dieren arts kwam in zijn rapport echter tot een heel andere conclusie. Hij schreef de ziekteverschijnselen en verregaan de verwaarlozing van het dier toe aan het verblijf bij de familie De R. Mr. Boekraad stelde in zijn requisi- WAAR9Mn we heen? Zaterdag 17 augustus VEENENDAAL Rauwcveldseweg, 14.00 uur: Middag wandeling langs de Grift o.l.v. A. P. de Kleuver. Bcrgbad. 20.00 uur: Dansavond m. m.v. „The Sharks'". LEERSUM Lomboklaan, 15.00 uur: Start Bloe mencorso. „Het Hof". 19.30 uur: „Short '66" voor sociëteit „De Weerwolf". SCHERPENZEEL Centrum, 17.00 uur: Rondgang door dorp van „Caecilia" en Harmonie uit Barneveld. BIOSCOPEN Luxor Theater, Veenendaal, t.e.m. woensdag dag. 19.30 uur en zo. 15.00 en 19.30 uur: „Ontembare Angelique (dinsdags is dit theater gesloten). Bio, Rhenen, zaterdag 20.00 en zon dag 14.30 uur: „De Viking Konin gin"; zondag 20.00 uur: „Ange lique" derde deel. Dinsdag 20 augustus VEENENDAAL Politicbureau Boompjesgocd, 10.00 uur: Opening door mr. F. R. Mijn- lief. Concert Amsterdamse Politie- kapel. TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal, 20 aug. t/m 7 september dubbelexpositie „Kiek en Kunst". Geopend van ma. t/m vrij. 9.00—18.00 en 19.00—21.00 uur en za. 15.00—18.00 en 19.00—21.00 uur. 's Zondags gesloten. UTRECHT Zaterdag 17 augustus Nicolaïkerk, 19.30—20.30 uur: Qrgel- vesper. Walkartpark. Zeist, 10.00—22.00 uur: Kunstmarkt. Paviljoen Janskerkhof (bij goed weer) 10.3012.30 uur: Folk Cen trum Utrecht met folksongs en hoetenennie. La Grotta, Werfkelder Oudegracht 92. 20.00 uur; U.O.C.: Beatgroep Shout '66. Sociëteit Het Rad. Oudegracht 185, 20.00 uur: The Caverns. Jachthaven Van Dijk, Oud-Loos- drechtsedijk 253, Oud-Loosdrecht, dag. behalve ma. 17.000.30 uur: Disco-bar. Di. 20.00—22.30 uur: Dansen. Sociëteit Het Rad, Oudegracht 185, wo., vr., en za. 20.0023.00 uur: Discobar, handenarbeid en dansen. Zondag 18 augustus La Grotta, Werfkelder Oudegracht 92, 20.00 uur: U.O.C.: Beatgroep Smokey. Club 1000, Restaurant Vallen, Sta tionsstraat 49, Vleuten, 20.00 uur: The Heats. Dinsdag 20 augustus Nicolaïtoren, 19.3020.30 uur: Ca rillonbespeling door Chris Bos. Woensdag 21 augustus Domkerk, 20.15 uur: Orgelconcert door Ev. Glassner uit Amsterdam. BIOSCOPEN Voorstellingen werkdagen 14.30, 18.45 en 21.00 uur; zondagen 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur. Camera, Oudegracht 156: „Het won der van de liefde". Za. 23.15 uur: „Opmars naar de galg". City. Voorstraat 89: „Carmen Baby". Filmac, Vredenburg 29, dag. 10.30, 12.30, 14.30, 16.30 uur: „De mens en de ruimtevaart". Olympia, Amsterdamsestraatweg 350, alleen middagvoorst, op zo. en wo.; t.e.m. zo.: „Terugkeer van de wreker". Ma. t.e.m. wo. „Opera tion Crossbow". Palace, Vredenburg 29, dag. 18.45 en 21.00 uur: „Onverzadigde driften". Za. 23.30 uur: „Stage Coach". Rembrandt, Oudegracht 73, „De dood komt te paard". Scala, Potterstraat 16, dag. 14.15 en 20.00 uur: „The Sound of Music". Studio, Oudegracht 154, voorst. 15 min. later: „De oude man en het kind". Vreeburg, Vredenburg 8a, dag. 14.30 en 20.00 uur: „Daar komen de Rus sen, daar komen ze aan." Za. 23.15 uur: „P.T. Honderdnegen op nacht- patrouille". ARNHEM Zaterdag 17 augustus Eusebiuskerk, 19.30 uur: Orgelcon cert door Joh. van Dommele. Stadsschouwburg, t.e.m. 25 aug. en 30 en 31 aug. a.s., 20.00 uur: To neelgroep Theater met „Driekonin genavond of wat u maar wilt" van William Shakespeare. De Korenbeurs, za. en wo. 14.00 uur: Henk Walters Marionettentheater met „De Tovenaarsleerling", „Pe ter en de Wolf" en „Carnaval der Dieren". De Korenbeurs, za. en vr., 21.00 uur: Cabaret-Chantant met 18 actrices en acteurs van Toneelgroep Theater: „Floepla". TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum Arnhem, t.e.m. 1 september a.s.: Carel Willink. T.e.m. 31 aug. a.s.: Prent 190. T.e.m. 30 sept. a.s.: Rijden en Varen. Rijksmuseum Kröller Müller, tot 16 sept.: „De stilte der beweging". Rijksarchief, Markt: „Facetten van de Gelderse historie". Gemeentemuseum, in kader van zo merspelen 1968: „Wouter van Heusden ziet Shakespeare bij Theater". BIOSCOPEN Voorstellingen op zon- en werkda gen 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Rembrandt, Velperplein: „Fantömes Contra Scotland Yard". Palace, Bakkerstraat: „James Bond contra Dr. No". Saskia, Looierstraat, dag. 14.30 en 19.30 uur: „Dokter Zjivago". Luxor, Willemsplein: „The War Wagon". Za. 23.30 uur: „This Crazy Sexy World". Zo. 12.00 uur: „Mak ker, de zoon van Rin Tin Tin". Studio-A, Lange Wal, dag. 19.30 Irma la Douce, za., zo. en wo. 14.30 uur: „Help". WAGENINGEN Junushof, t.e.m. wo. 20.00 uur: „The Sound of Music". Zo. 15.00 uur: „Beroving in Cape Town". RHENEN —r. De gevaarlijke Grebbe- helling heeft voor de zoveelste tnaal een verkeersslachtoffer geëist. Vrij dagochtend is voor hotel „De Grebbe" een militaire brandweerauto in een slip geraakt en even vóór de Grebbe- sluis in de berm van de weg gedoken. Daar kwam de spuit op z'n kop ie liggen. De bemanning twee militai ren kwam er bijzonder goed af. Zij hadden slechts een klein schrammètje opgelopen. De motorspuit was totaal ontzet, aan de bovenkant finaal inge deukt, terwijl de haspels met brand slangen overal in het rond lagen. De eenheid, afkomstig van het vliegveld Deelen had de voorgaande nacht dienst gedaan op het complex van de Ko ninklijke Luchtmacht „DELM" te Remmerden en was weer op weg naar de thuisbasis. Een zware kraanwagen van de luchtmacht heeft de pechvogel weer op de wielen gezet en daarna weggesleept. VEENENDAAL Door een tech nisch abuis zijn in het verslag over de bedrijfsresultaten van de Kon. VSW over het afgelopen boekjaar waarvan de gegevens werden ontleend aan het deze week verschenen jaarverslag eni ge storende fouten geslopen. Door het wegvallen van enige tussen koppen wordt de indruk gewekt, dat voor Staflex (Nederland) NV maatre gelen zijn genomen tot standaardisatie van het artikelen-pakket. Deze maatre gel had betrekking op Everwear NV welke deelneming met ingang van 1 juli 1968 werd geliquideerd. De Kon. VSW zet vanaf 1 juli de produktie van de chenille-artikelen zelfstandig en on der eigen naam voort. Bij „Inter Union" NV kan in geldswaarde uitgedrukt opnieuw een kleine omzetstijging en wel van circa acht procent worden geconstateerd. De opbrengstprijzen bleven echter aanzienlijk achter bij de gecalculeer de kostprijzen. Het verlies, dat hier door ontstond kan niet als reëel be schouwd worden, ómdat de toeleverin gen vanuit Veenendaal Rubber NV plaats hadden tegen een prijs, die ho ger lag dan de marktprijs. RHENEN De Nieuwe Veenendaal- seweg vanaf het kruispunt Driehoek tot aan de splitsing Molenstraat bleek her schapen te zijn in een ijsbaan. Een nog onbekende wagen liet een oliespoor- ach ter, waardoor het wegdek spiegelglad was geworden en vele automobilisten in de grootste moeilijkheden kwamen. Eerst werd de weg door de brandweer van Rhenen schoongespoten en daarna met een dikke laag zand bedekt. Enke le uren later was de weg weer veilig te bereiden. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de lekke auto. Fabrieksarbeider Antony W. (23) uit Bennekom was dit voorjaar met twee vrienden uit geweest. Het vrolijke avondje had een „ondeugdelijk" einde toen de auto waarin het drietal zat werd aangehouden. Bij het onderzoek van de politie bleek' dat de wagen een ondeugdelijke stuurinrichting en glad de banden had. Antony verklaarde voor de balie dat hij niet had geweten dat de auto in een slechte staat verkeerde. „De auto was eigendom van mijn vriend, edelacht bare. Hij had teveel gedronken die avond zodat ik naar huis moest rijden. Ik merkte wel dat de stuurinrichting niet deugde maar je zet een auto mid den in de nacht nu eenmaal niet zo snel langs de kant van de weg om ver der te gaan lopen". De eigenaar van de auto R^was niet komen opdagen, zodat de kantonrech ter niet kon vaststellen of de auto in middels van de weg verdwenen was. Antony W. verklaarde R. sinds het ge beurde niet meer gezien te hebben, maar meende gehoord te hebben dat de auto verkocht was. Eis van de officier, vijf en twintig gulden boete of twee dagen hechtenis voor W. en honderdvijftig gulden hoe- te of vijftien dagen hechtenis voor R. De kantonrechter vonniste wat W. betreft conform, maar veroordeelde R. tot een boete van tweehonderd gul den of twintig dagen hechtenis. RHENEN Bij de bouw van de flat op de hoek Utrechtsestraatweg Ou de Veenendaalseweg werd vrijdagoch tend tijdens opruimingswerkzaamhe den van afbraakmateriaal een oude stenen waterput ontdekt van minstens 25 meter diepte, die te voorschijn kwam onder een gesloopte garage. De put werd benut om er het overtol lige puin in te deponeren. Ondanks dat was de put niet te verzadigen. Het bouwsel dateert vermoedelijk uit de vorige eeuw, toen Rhenen nog geen wa terleiding rijk was. RHENEN De nog jeugdige brom fietser J. de J. uit Rhenen. die over het Fred. v. d. Paltshof reed in de rich ting Grebbe, gaf geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de Rhene- naar R. van L., die uit de poort kwam naast Albert Heijn. Een zware botsing was het gevolg. De J. bleef op het weg dek liggen met een hoofdwond en een gebroken been. Hij werd per ambulan ce naar het ziekenhuis in Wageningen overgebracht. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur ARNHEM In de komende winter organiseert het Contact van Gelderse Oudhcudkundige Verenigingen en Mu sea voor de vierde maal ten behoeve van amateur-historici een cursus in het Rijksarchief te Arnhem. Zij, die de plaatselijke en regionale historie gaan beoefenen, kunnen les sen volgen in het lezen van oud schrift en voorgelicht worden over de bron nen en methoden van het historisch on derzoek. Deze lessen worden meest door archivarissen gegeven. Bij vol doende belangstelling wordt ook in Geldermalsen een cursus gegeven in het lezen van oud schrift voor begin ners. Voor gevorderde cursisten en verder voor ieder, die belangstelling heeft voor geschiedenis, wordt een reeks voor drachten in het vooruitzicht gesteld on der de titel Groepen uit de bestuurs- en rechtsgeschiedenis in Gelderland: les sen over grondbezit en de daaraan ver bonden rechten en lasten in vroegere tijden, over het leenstelsel, over be stuurs- en rechterlijke instellingen in Gelderland en over het Kadaster. Verder staan een extra-les over de ontwikkeling van het alfabet en de ver toning van documentaire films over de Slag om Arnhem op het programma. Belangstellenden kunnen zonder ver plichting tot deelneming het cursuspro gramma aanvragen bij de cursuslei der, de heer E. J. Jansen Hogestraat 7, Dieren; tel. 08330-4692. VEENENDAAL Het bestuur van de Veenendaalse Schaakvereniging deelt mede dat maandag 2 september weer wordt begonnen met de nieuwe onderlinge competitie van de vereni ging. Er wordt iedere maandagavond om kwart voor acht gespeeld in de Rit meesterkantine aan de Kerkewijk tegen over de Eikenlaan. Zij die belangstel ling hebben voor de schaaksport kun nen zich opgeven op bovengenoemd adres. Ook de jeugd kan deelnemen aan de wedstrijden. ADVERTENTIE A

De Vallei | 1968 | | pagina 3