Salamanders viert in september le lustrum AMSTERDAM KRIJGT „CRISISCENTRUM" Effieiency-onderzoek op Utrechtse universiteit Kolen in Verenigde Staten nog steeds gevraagd „Pil schaadt moraal" Franco pakt Basken hard aan Songfestival 'm Scheveningen Lijsterberg-instructiebad zwemlessen A. UITVOERDER B. VOORMAN-TIMMERMAN VERKOOPSTER KIJKGRIJP VRACHTWAGEN CHAUFFEUR Dames- en meisjestekort bij Veenendaalse hockeyclub Bescheiden „Oldtimers" Raad vergadert maandagavond Tien jaar voor moord geëist Op zoek naar vrede in het Midden-Oosten li', staakt-het-vuren in het Midden oosten heeft de pogingen voor een vredevolle toekomst van Israël en de Arabieren naar het internationale poli tieke front verschoven, waar een jaar van loven en bieden nauwelijks enig re sultaat heeft opgeleverd. Beide par tijen herbewapenen zich in hoog tempo, terwijl de afgelopen twintig jaar heb ben aangetoond dat met militair ge weld de standpunten van de Joden en Arabieren niet nader tot elkaar zijn te brengen. Israël mag de juni-oorlog vo rig jaar overtuigend hebben gewonnen en grote gebieden op de Arabieren heb ben veroverd, over een acceptabele re geling tussen de betrokken landen be staan nog vele twijfels. Meningen hier over botsen dikwijls. Vijfjarenplan in Indonesië Burgemeester van Moskou week in ons land Anti-V.S. betoging in Manilla Al Fatah leider gesneuveld John Kennedy jr. naar andere school GEMEENTE EDE MAKEN BEKEND: SINGELLOOP Veenendaalsb Atletiek Vereniging Streekhuishoudschool Rhenen AVONDCURSUSSEN „NAAIEN" VEILING ONROEREND GOED te ELST, gemeente RHENEN OPENBAAR VERKOPEN: Vriie vestiging. N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappil AFBOUWTIMIVIERLIEDEN EN SJOUWERS Drama in Vlissingen Voor plotselinge noodgevallen Naast GEMEENTE RHENEN RHENEN N.V. Aannemings Maatschappij v/h J. Prins van Wijngaarden SUPERMARKT GEBR. VAN VELDHUIZEN ZATERDAG 17 AUGJy.JS 1968 VEENENDAAL Salamanders viert dit seizoen zijn vijfjarig bestaan. De Veenendaalse hockey vereniging organiseert in het kader van dit eerste lustrum op 7 september een onderling hockeytoernooi, terwijl op dezelfde dag in hotel „De Klomp", voor leden en oud-leden een feestavond wordt gegeven. De nog steeds groeiende vereniging, die echter heeft te kampen met een tekort aan dames- en meisjesleden, komt het nieuwe seizoen met vijf elftallen uit, waarvan twee herenformaties. Salamanders is trots, dat in dit lustrumjaar het eigen clubhuis op het Pan huis kon worden geopend, want daarmee ging een vurige wens van de Vee nendaalse vereniging in vervulling. Het eerste lustrum wordt overigens wat bescheiden gevierd door Salaman ders. Voorzitter H. J. A. Hofhuis: „Ja daar zijn we ons van bewust, maar we hebben slechts de beschikking over één veld, dus een toernooi met verenigingen uit andere plaatsen is welhaast onmoge lijk, omdat de clubs doorgaans met meer elftallen worden uitgenodigd. We houden nu onderlinge wedstrijden en daarvoor hebben we onlangs alle ex en buitenleden van de vereniging uitge nodigd. 's Avonds komt het gezelschap bijeen in hotel „De Klomp" voor een leuke feestavond." Met het clubhuis dat grotendeels door zelfwerkzaamheid is gerealiseerd op het Panhuis-complex, is de vereniging bij zonder blij. De Salamanders-praeses vond dit gebouw onontbeerlijk voor de gezelligheid binnen de club. „De gehe le vereniging ziet nu haar wens in ver vulling gaan. Wij zijn overigens de Veenendaalse Sportstichting bijzonder erkentelijk voor haar medewerking bij de bouw". Voor het eerst in de geschiedenis heeft Salamanders vijf teams ingeschre ven voor de competitie: twee herenfor maties, een dames-, meisjes- en een jongensploeg. Het tweede herenteam is geformeerd uit de jongens-A, terwijl ook de dames zich weer in de compe- titiestrijd werpen. In het seizoen '66-'67 is dit elftal voor het laatst uitgekomen in de competitie. Het eerste herenuitgave is samenge steld uit de beste spelers in de catego rie 17 jaar en ouder. De totale verjon ging die men vorig seizoen bij Sala manders doorvoerde, is deze competi- VEENENDAAL De raad der ge meente Veenendaal komt maandag 19 augustus des namiddags 7.30 uur In het raadhuis bijeen. De agenda lujdt: 1. Opening; 2. No tulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Voor stel van burgemeester en wethouders tot aanvaarding van een schenking; 5. Alsvoren tot wijziging van de verorde ning benzinepompen; 6. Alsvoren tot het verlenen van een aanvullend kre diet voor de voltooiing van het Vallei- bad; 7. Alsvoren inzake het doen van een aanbeveling voor twee in de plaat selijke commissie van toezicht N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te benoemen raadsleden; 8. Pre-advies van burgemeester en wethouders naar aanleiding van een verzoek van de Stichting Interkerkelijk Bejaardenwerk te Veenendaal inzake de bouw van 240 bejaardenflats en bijbehorende ruim ten en naar aanleiding van een verzoek van de Stichting Chr. Openbare lees zaal en bibliotheek om verhoging van subsidie; 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlénen van een krediet ten behoeve van de verbetering van het complex van 6 woningen aan de Ambachtsstraat; 10. Alsvoren inzake het verlenen van een krediet ten behoe ve van de aanleg van parkeerstroken aan de Valleistraat; 11. Alsvoren tot wijziging van het raadsbesluit inzake de aanwijzing van een lid van de commis sie gemeenschappelijke regeling vuil nisstortplaats Maarsbergen; 12. Alsvo ren tot het verlenen vaneen krediet wegens kosten van onderzoek etc. in verband met een te treffen regeling met De Ruiter Dzn. Handelmaatschap pij te Veenendaal; 13. Alsvoren tot aan koop van mede-eigendom in een onroe rend goed in het Petenbos; 14. Alsvoren tot aankoop van een slootgedeelte langs de Wageningselaan van het Waterschap De Grebbe; 15. Alsvoren tot verkoop van grond voor de bouw van een win kel in de Molenburg; 16. Alsvoren tot ruil van onroerend goed met de N. V. P.U.E.M.; 17. Pre-advies van burge meester en wethouders inzake een ver zoek van het bestuur van de kleuter school „De Karekiet", alhier, om mede werking ingevolge artikel 50 der kleu teronderwijswet tot het uitbreiden van de 2-klassige school met één lokaal als mede de eerste inrichting daarvan; 18. Alsvoren inzake een verzoek van het be stuur van de kleuterschool „De Spring plank" om medewerking ingevolge ar tikel 50 der kleuteronderwijswet tot het aanschaffen van meubilair etc.; 19. Alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de Kon. Julianaschool, afd. l.o., om medewerking ingevolge ar tikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van meubilair; 20. Als voren inzake een verzoek van het be stuur van de Groen van Prinsterer- school om medewerking ingevolge arti kel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van meubilair en het verbeteren van de verlichting in de school; 22. Alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de 2e Hervormde ulo-school, alhier, om medewerking in gevolge artikel 72 der lager-onderwijs wet 1920 tot. het verbouwen van de school; 23. Voorstel van burgemeester en wethouders tot toekenning van een subsidie aan de Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenverkeer te Utrecht; 24. Alsvoren tot het instellen van een waren-markt in Veenendaal- Zuid; 25. Alsvoren tot onbewoonbaar- verklaring van de woning Kostverloren 89; 26. Alsvoren tot het aangaan van een geldlening ad. f 336.000,27. Als voren tot wijziging van de gemeentebe groting, de begroting van de dienst van gemeentewerken en de begroting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1968; 28. Sluiting. tie niet gehandhaafd, want enkele oude re hockeyers zijn opnieuw in het eers te herenteam geplaatst. Wellicht dat de jeugdigen zich vooral aan de techniek van de „oldtimers" kunnen optrekken. De Salamanders-heren eindigen vorig seizoen op de laatste plaats in de vier de klasse met slechts één winstpunt'. Over de verwachtingen voor het komen de seizoen vertelde de heer Hofhuis: Wanneer de spelers en de eerste edi tie regelmatig de trainingen komen be zoeken, is promotie naar de derde klas se beslist haalbaar. Het streven van de leiding van Salamanders is er in ieder geval sterk op gericht om de eerste he renuitgave te laten promoveren. Ook van de andere formaties verwachten we veel". De Veenendaalse hockeyclub heeft met een moeilijkheid te kampen. Er is namelijk een groot tekort aan dames en meisjes bij de vereniging. Voor het meisjes- en damesteam van dit seizoen zijn net voldoende krachten aanwezig en dat is uiteraard een vrij ongezonde zaak. Men hoopt nu op een ledenaan- was in de afdeling. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretari aat van Salamanders, Eikenlaan 34 in Veenendaal. MIDDELBURG. Tien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, wegens moord, gepleegd met voorbe dachten rade, heeft de officier van jus titie bij de rechtbank in Middelburg, mr. P. J. V. Roscan Abbing, geëist te gen de 33-jarige A. E. de B. uit Vlis singen. De B. heeft op 19 maart van dit jaar de 30-jarige A. van Vlijmen uit Middelburg tijdens een schietpartij om en in het station van Vlissingen met een half automatisch geweer gedood. De B. werkte samen met Van Vlijmen als constructiewerker in Terneuzen en reed dikwijls met hem in de auto mee naar het werk. Van Vlijmen toonde een meer dan normale belangstelling voor de vrouw van De B. en er ont stond een verhouding, die haar hoogte punt bereikte op zondag 17 maart, toen de vrouw van De B. meedeelde, van hem te zullen scheiden en te trouwen met Van Vlijmen. De B., die vader is van een eenjarig zoontje en getrouwd is sinds 1967 had toen reeds Van Vlijmen met een mes bedreigd. Van Vlijmen was toen weggegaan. De B. had die zelfde dag nog met zijn schoonouders gesproken en gezegd dat hij Van Vlij men wel zou krijgen. Verdachte deelde mee dat hij Van Vlijmen alleen maar een afstraffing had willen geven. De B. reisde maan dag 18 maart naar Brussel om daar een geweer te kopen. Zijn vrouw heeft dit geweer later thuis in de kast zien staan. De volgende dag heeft De B. het geweer in het Nollebos bij Vlissin gen ingeschoten en is tegen zes uur 's avonds naar het Vlissingse station gegaan. Om niet dadelijk herkend te worden, had hij zich gekleed in een regenjas van zijn vrouw, waaraan een capuchon zat. Het geweer had hij in een deken gewikkeld bij zich. Hij wist precies met welke veerboot Van Vlij men uit Breskens tegenover het Vlis singse station zou arriveren. Toen Van Vlijmen zijn naast het station gepar keerde auto naderde, had De B. hem, dreigend met het geweer, toegeroepen dat hij op zijn buik op de grond moest gaan liggen. De B. zou Van Vlijmen in zijn zitvlak hebben willen schieten. Toen Van Vlijmen alleen maar grijns de en zei dat De B. maar moest schie ten, raakte deze door het dolle heen en begon met de schietpartij. Het eer ste schot op korte afstand, dat edele delen raakte, was waarschijnlijk de doodsoorzaak voor Van Vlijmen. Op 28 augustus zal de rechtbank uitspraak doen. De gedachtengang van Randolph S. inmiddels overleden, en Winston S. Churchill (resp. zoon en kleinzoon van de vermaarde Sir Winston) is te lezen in het informatierijke boek De Elfde Plaag. De schrijvers geloven dat het in het belang van dit gebied en van de gehele wereld zou zijn, in dien de grote machten ophielden met in het Midden-Oosten politiek te be drijven. Het zou fataal zijn als een definitieve regeling alleen de uiting zou zijn van een compromis tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, waarbij Groot-Brittannië en Frank rijk nu en dan een waardeloze duit in het zakje doen, aldus de auteurs. Een dergelijke oplossing zou mogelijk de instemming en de zegen van de Ver enigde Naties verwerven, maar ze zou beslist niet een garantie zijn voor een rechtvaardige en blijvende vre de. Zou Israël enige herziening van zijn grenzen nastreven, dan moet de ze de algemene vredesbelangen die nen. Anderzijds is het in het eigen belang van de Arabische wereld als zij de werkelijkheid erkent. Israël zal beslist niet uit 't Midden-Oosten ver dwijnen", zo menen de beide Chur- chills. Erkenning zal een eerste vereiste zijn om tot welvaart in dit gebied te komen. De schrijvers van De Elfde Plaag verwachten daar „goede rela ties en tenslotte zelf» vriendschap" van. In twintig jaar kan veel gebeuren. In vijfitg jaar vrijwel alles wat nodig is. Daarom moeten, zo vervolgen de au teurs hun visie op het Midden-Oosten, de grote staten niet uit de ring ver dwijnen, maar op elke manier iedere Jood en iedere Arabier die de weg van de vrede wil bewandelen, aanmoedigen. En laten zij hun steun onthouden aan hen, die schreeuwen om verovering en wraak". In De Elfde Plaag vindt men een historisch overzicht van het zionisme, een verslag van de oorlogshandelingen in juni 1967, een selectie van commen taren en meningen en een schets van de turbulente ontwikkelingen in de we ken vóór het uitbreken van de zesdaagse oorlog. Overzichtelijke kaarten komen de lezer goed van pas. Een boek dus dat de moeite waard is (uitgegeven bij „West-Friesland" te Hoorn; prijs f 7,50). Meer over Israël is te vinden in het handige en fraai uitgevoerde boekje van de stichting Collectieve Israël Ac tie, getiteld „Israël in feiten en cijfers", fers". DJAKARTA President Suharto heeft vrijdag meegedeeld dat de Indo nesische nationale planraad zich op het ogenblik bezig houdt met de opstelling van een vijfjarenplan voor de economi sche ontwikkeling van Indonesië dat in '69 moet beginnen. Eind van dit jaar zal aan het parlement een ontwerpbegro ting worden voorgelegd voor de uitvoe ring van de eerste fase van het plan, dat onder meer beoogt de rijstproduk- tie te vergroten van 9,8 miljoen ton in 1968 tot 15,4 miljoen ton eind 1973. In 1973 zal het rijstareaal worden vergroot tot ongeveer vier miljoen hectare. Om dat te bereiken wil de Indonesische re gering volgend jaar beginnen met ver betering, reconstructie en uitbreiding van de bevloeiingswerken. President Suharto maakte melding van een verbetering van de exportposi tie van mais en zei dat de produktie daarvan zal worden vergroot door de toepassing van betere zaden. De cul- tuurbedrijven zullen worden hersteld en herbeplant met een verscheidenheid van gewassen en er zal worden ge streefd naar internationale samenwer king ter bevordering van de verkoop der Indonesische exportprodukten. Pre sident Suharto noemde bosbouw en vis serij als belangrijke toekomstige bron nen van deviezen. De Indonesische re gering verwacht naar hij zei een toe neming van de export van bosbouw-, akkerbouw- en visserijprodukten en zes tot negen procent per jaar. AMSTERDAM Met een vloot van twaalf luxe auto's kwamen burgemees ter en wethouders van Amsterdam gis teren op Schiphol de burgemeester van Moskou, de heer V. F. Promyslof, zijn vrouw en vier van zijn wethouders af halen. Het Russische gezelschap brengt een bezoek van een week aan ons land. Het zal niet alleen Amsterdam bezoeken, maar ook Zaandam (waar onder meer het Czaar Peterhuisje zal worden be zichtigd), Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Aalsmeer en Otterlo (voor een kijkje in het Kröller-Müllermuseum). Eén Amsterdamse wethouder ontbrak gisteren bij het welkom: de heer N. Ver- hey, die voor de Communistische Par tij Nederland in het college zit. De heer Verhey is met vakantie. De reis van de Moskouse burge meester officieel eigenlijk voorzitter van het uitvoerend comité van de Mos kouse sovjet is een tegenbezoek voor de reis die ex-burgemeester mr. G. van Hall in 1965 naar Rusland maakte. UTRECHT De curatoren van de Utrechtse rijksuniversiteit laten een al gemeen onderzeek instellen naar de doelmatige functionering van de uni versiteit. Het raadgevend efficicncyli- bureau Bosboom en Hegener NV in Am sterdam zal na het onderzoek een ad vies uitbrengen over vraagstukken van organisatorische aard (communicatie, delegatie en informatie) en problemen waarbij de technische doelmatigheid voorop wordt gesteld. In het advies zal duidelijk worden vermeld hoe in de komende jaren een voortgezette en gerichte bestudering van de doelmatigheidsvraagstukken in diverse universitaire sectoren moet ge schieden. Hierdoor kan een meerjarig werkprogramma met een prioriteiten schema ontstaan. Het Amsterdamse bureau heeft al een werkgroep onder leiding van drs. J. B. M. Bos aan het werk gezet. De groep zal gesprekken voeren met cura toren, hoogleraren, stafleden, beheer ders, technisch en administratief per soneel, studenten en lectoren. De eerste resultaten zullen eind dit jaar bekend worden. Naast dit onderzoek zal een uitge breide commissie bestuursvorm van de universiteit zich gaan beraden over een nieuwe bestuursvorm. De Utrechtse Se naat vindt dat 't bestuur van de univer siteit verantwoording schuldig moet zijn aan een orgaan waarin alle gele dingen van de universitaire gemeen schap zijn vertegenwoordigd. Meerderheid van Westduitsers: STUTTGART Het instituut voor opiniepeiling in Allensbach aan het Bodenmeer meent op grond van een onderzoek in West-Duitsland te kunnen zeggen, dat ruim 60 percent van de Westduitsers, mannen zowel als vrou wen, gelooft dat de pil ter voorkoming van zwangerschap de moraal van de vrouwen en meisjes aantast en de vrouw .lichtzinnig" maakt. 34 percent van de ondervraagden geloofde niet dat de zeden lichter worden door de pil en 5 percent had geen mening. Uit het onderzoek bleek voorts dat de vrouwen zichzelf -niet hoog aanslaan. 64 percent van de stemmen die de pil in dit opzicht negatief beoordeelden, was van vrouwen afkomstig en 58 per cent van mannen. Verder was 34 per cent van de ondervraagden van mening dat de pil nadelig voor de gezondheid is. CHARLESTON (West-Virginia VS) Met de goede oude steenkool worden nog steeds grote zaken gedaan. In de elektrische centrales (die op steenkool draaien) is in de naaste toekomst plaats voor duizenden nieuwe werkne mers. Aldus de zienswijze van een woord voerder voor Consolidation Coal Co., op twee na de grootste Amerikaanse vetkolenproducent. „Wij gaan tienduizenden nieuwe ar beiders, voornamelijk ervaren mensen in de komende vijf jaar aannemen", zei hij. Consolidation is bezig vier gro te mijnen in het noordelijk deel van West-Virginia te openen. De gehele pro- dukte is volgens contract bestemd voor elektrische centrales. De produktie van Consolidation in West-Virginia bedroeg verleden jaar bijna 30 miljoen ton. De maatschappij verwacht dat. dit cijfer tegen 1972 tot omstreeks 50 miljoen zal oplopen. Eastern Associated Coal Corp., op 6 na de grootste vetkolenproducent van Amerika, is voornemens in de komende paar jaar 3800 man nieuw personeel aan te nemen. Eastern exploiteert op het ogenblik twaalf mijnen in West-Vir- ginia. In de komende vijf jaar kómen daar nog vijf bij. Grootste afnemers van steenkool zijn de elektrische centrales in de staalin dustrie, zowel in de Ver. Staten als daarbuiten. Volgens betrouwbare schat tingen haalden de producenten van bi tumen verleden jaar (het zesde jaar van ononderbroken produktiestijging) 551 miljoen ton uit de grond. West-Virginia alleen al produceerde 152 miljoen ton, de hoogste produktie sedert 1948. In afgelegen dun bevolkte streken van de Ver. Staten worden steeds meer elektrische centrales gebouwd en wel vlak naast de schachttorens van de mijnen. Dit heeft een tweeledig doel. Men verkrijgt de steenkool tegen lage re kosten, terwijl ook de voorschriften tegen luchtvervuiling voor fabrieken die ver van dichtbevolkte gebieden werken minder streng zijn. Voorbeelden hiervan zijn de elektri sche centrales langs de grens van West- Virginia en Pennsylvania. Jaarverbruik anderhalf miljoen ton steenkool. Voorts wordt er een mammoetcentra- le gebouwd langs de rivier de Kanawha in de buurt van Charleston, die onge veer 4 miljoen ton steenkool per jaar nodig zal hebben. Al deze activiteiten betekenen intus sen niet dat de werklozen van het Ap- palachia-gebied, voor 29 dollar per dag in de mijnen kunnen gaan werken. Volgens woordvoerders van de steen koolindustrie hebben namelijk de ge automatiseerde mijnen van tegenwoor dig uitsluitend behoefte aan geschoolde mensen en niet meer aan de mijnwer ker van het type houweel en kolen schop. „Wij hebben geschoolde en semi-ge- schoolde arbeiders nodig monteurs, ploegbazen en mensen voor de bedie ning van laadmachines", zei 'n woord voerder van Consolidation. Daarom wordt in West-Virginia van overheids wege getracht de werkloze mijnwerkers om te scholen. UTRECHT Amsterdam krijgt de nationale primeur van een crisiscen trum, een nieuwe voorziening op het gebied van de ambulante psychiatrie, die als „buffer" voor de psychiatri sche kliniek wordt beschouwd en waar% in op snelle en adequate wijze hulp kan worden geboden aan het sterk toege nomen aantal acute of crisis-situaties. Het centrum zal dagelijks, ook op zon dagen, dag en nacht functioneren. De plannen voor de oprichting van dit centrum (door de psychiatrische uni versiteitskliniek in Amsterdam in sa menwerking met de afdeling geestelij ke hygiëne van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst in Amsterdam) bevinden zich in een ver gevorderd stadium. Dr. N. W. de Smit, hoofd van de af deling sociale psychiatrie van de psy chiatrische universiteitskliniek in Am sterdam, heeft de Amsterdamse plan nen aangekondigd in een bijdrage aan „Gezondheidszorg", het orgaan van de vereniging het Groene Kruis, dat in verband met de komende Groene- kruisdag geheel gewijd is aan de gees telijke volksgezondheid. Voorbeelden van crises zijn ook sterf gevallen in het gezin, ontslag, verhui zing, ziekenhuis-opname van een van de gezinsleden en andere min of meer plotseling het evenwicht verstorende gebeurtenissen. In de praktijk komt de structuur van de Amsterdamse maatschappij-in-spe er op neer, dat op de rand van ziekenhuis terrein en stad twaalf bedden zullen worden gerealiseerd, waarin patiënten ln acute situaties voor maximaal 72 uur kunnen worden opgenomen. In de ze 72 uur zal de crisis-situatie van de patiënt moeten worden beoordeeld en gedetermineerd. De patiënt zal daarna met een duidelijk Omlijnd sociaal-psy chiatrisch advies uit het crisiscentrum naar zijn eigen omgeving kunnen te rugkeren. Die patiënten, waarbij dit niet mogelijk is. zullen alsnog in de phychiatrische observatiekliniek wor den opgenomen. MADRID De Spaanse regering heeft besloten de strijd tegen de onaf hankelijkheidsbeweging van de Basken met alle kracht ter hand te nemen. De ministerraad heeft een oud decreet tegen „banditisme en terreur" weer in werking gesteld. Het decreet voorziet in berechting door militaire rechtban ken van burgers, die de openbare'orde in gevaar brengen. Op grond van het decreet kunnen deelnemen aan stakingen, verspreiding mensen, die verzet tegen het bewind van politieke propaganda of door het plegen, zoals door sabotage, door het lidmaatschap van verboden politieke partijen, voor een krijgsraad worden gedaagd. Hetzelfde geldt voor mensen, die verboden samenkomsten organiseren of zich inlaten met mensen die anti-re geringsgezinde activiteiten plegen, restaties van militante leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA Naar verluidde zijn bij de jongste ar- tenminste driehonderd mensen, onder wie vele priesters, in hechtenis gesteld. Officieel is hierover niets meegedeeld. MANILLA De politie van Manilla heeft vrijdag in de lucht geschoten om rond 300 studenten uiteen te jagen, die het politiekordon om de Amerikaanse ambassade aanvielert. De studenten, die schreeuwden: „Yan kees, ga naar huis", protesteerden tegen de speciale verhouding tussen de rege ring van de Filippijnen en Washington, die volgens hen tot misstanden, ja zelfs tot moord heeft geleid. Dit laatste slaat op het doodschieten van een Filippino, die per ongeluk in een Amerikaans mi litair kamp terecht was gekomen. De studenten droegen borden waarop on der meer stond: „Johnson is een moor denaar". Verscheidene betogers zijn ge arresteerd. DEN HAAG Een voorlopig werk comité voor de organisatie van een songfestival in Scheveningen is van daag gevormd. De gedachten gaan uit naar een Songfestival in de eerste helft van juli 1969. Het. werkcomité gaat een werkschema en een begroting maken om zich vervolgens over de finan cieringsmogelijkheden te oriënteren. CAIRO De commandant van de Arabische guerrillabasis Karameh in Jordanië, die dit jaar het doelwit i» geweest van een grootscheepse Israëli sche aanval, is onlangs in een gevecht met Israëlische strijdkrachten in bezet gebied gesneuveld, zo meldt Al Achram in een hoofdartikel. Deze commandant was Khaled Ab- doel Majeed, een Palestijn, die in de Arabisch-Israëlische oorlog van juni 1967 de rang van kapitein in het Jor daanse leger had. Na de Arabische ne derlaag trad hij toe tot de Al Fatah guerrilla-organisatie. WASHINGTON John Kennedy jr., de zevenjarige zoon van de in 1963 ver moorde Amerikaanse president, gaat naar een andere school. Toft du-sver be zocht hij in New York de strenge r.-k. St. Davidsschool, maar zijn moeder stuurt hem in het nieuwe schooljaar naar een neutraal instituut, dat voor kinderen van alle rassen openstaat. Deze school diê verbonden is aan een „college", is de oud ste van Manhattan en nog gesticht door Nederlanders in de tijd, dat New York nog Nieuw-Amsterdam heette. Volgens de Washington Post zou me vrouw Jacqueline Kennedy hiertoe heb ben besloten, omdat haar zoon op de r.-k, school zou blijven zitten, de onderwijzers vinden hem nog te jong voor de volgen de klas. Hij zou niet stil kunnen blijven zitten, niet opletten en vaak de rust in zijn klas verstoren. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN EDE DAT TE EDERVEEN PER 14 OKTOBER J968 WORDT GEOPEND DE OPENBARE LAGERE SCHOOL „VALLEISCHOOL" AAN DE HOOTSENSTRAAT. Aangifte van leerlingen kan geschieden b(j het hoofd dier school, de heer J. H. Hommes, Veenendaalseweg 16 te De Klomp, telefoon 08387425. georganiseerd door de ter gelegenheid van de OPENING VAN HET „GROTE BAD" op zaterdag 24 augustus, half drie. Aanmelding door inzending van onderstaande strook aan W. ter Haar. Kerke wjjk 112, Veenen daal of telefoon 08385-10902. Naam deelnemer Adres: Leeftijd: Nwe Veenendaalseweg 137, telefoon 08376-2515 op maandag- of uur. Cursusduur: donderdagavond 1 jaar, kosten 7.15-9.45 40.—. Aanmelding aan de school: Maandagavond Dinsdagmiddag Dinsdagavond 19 augustus van 7.308.30 uur 20 augustus van 2.003.00 uur 20 augustus van 7.308.30 uur Bij de aanvang van de nieuwe zwemcursussen stellen wij u in de gelegenheid u aan te melden voor het nemen van ln het overdekte Lijsterberg-instructiebad te Rhenen. Er zullen ook enkele uren beschikbaar zijn om vrjj te zwemmen. Op maandagavond 19 augustus J968 kunt u zich hiervoor van 6.00 tot 7.30 uur en bij de badmeester aan het bad (ook telefonisch nr. 3026) opgeven. tarieven zijn voor dit bad vastgesteld Leeftijdsgroepen 6 t.m. 12 j. 13 t.m. 18 j. De volgende Zwemlessen 10 zwemlessen 20 zwemlessen Vrjj zwemmen 20 badenkaart 12,50 25,- 10,— 13,75 27,50 12,50 19 j. en ouder 15,— 30,— 15,— Gevraagd voor spoedige indiensttreding voor onze Waterbouwkundige Werken Schriftelijke sollicitaties te richten aan APELDOORNSEWEG 32 HATTEM Notarissen J. E. STOLK te AMERONGEN «n S. J. VLEER te RHENEN zullen op vrijdag 80 augustus 1968 bjj inzet en op vrjjdag 6 september 1968 hjj toeslag telkens te 11 uur in Hotel Stuyvenberg te Eist (U.) te» verzoeke van Fam. Wildeman Het woonhuis met achterhuis, stal, stenen schuurtje, en grond te Eist gemeente Rhenen, Rijksstraatweg 97, recht tegenover de Veerweg, kadaster sectie H nr. 2698, ge deeltelijk, groot ongeveer 10 a. 90 ca. Vrij van huur en geheel ontruimd. Grondbelasting 12.16 p. J. Weg- en baatbelasting 26.88 p. J. Betaling uiterlijk op 18 oktober 1968. Bezichtiging dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. De KIJK GRIJP SUPERMARKT te Vee nendaal heeft plaats voor een nieuwe medewerkster. Wij vragen een voor de afdeling huishoudelijke artikelen en textiel. U vindt een prettige en goed betaalde werkkring in onze winkel. Het is de Moei te waard er meer van te weten. Loop eens binnen en vraag naar de bedrijfsleider. GROENWOUDT'S Hoofdstraat 2-4 VEENENDAAL. Tel. 08385 - 3489 GEVRAAGD ACHTERKERKSTRAAT 15 VEENENDAAL Op ons werk „Vreugdehof" te Amsterdam- Buitenveldert kunnen w(j met spoed plaatsen U kunt zich dagelijks melden bij de uitvoer der in de keet, hoek De Boelelaan/De Klen- cke, Amsterdam-Buitenveldert.

De Vallei | 1968 | | pagina 4