VRIENDSCHAPSPACT PRAAG-BOEKAREST Orkaan „Betsy" bezorgde Lloyds groot verlies Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van f1.5.000.000.000.- bij de Rijkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land Rijkspostspaarbank altijd safe! Vluchtstrook misbruikt als rijbaan Vreemd Pravda doet weer aanval op Tsjechen PROBLEEM BIJ WORTELS AANPAKKEN 1 derecentemisdaden inj JDe enkele slechten vallen op, cte vele goeden met amsterdam waarbij su-o «'aren be- d rinamers trokken houdt vooral i ook de surinamers zelf bezig. een van hen is de heer h. a. meerzorg, j wiens reactie op de ge- beurtenissen wij hier- bij afdrukken. hm wf«?0 22 jaar gfifdem in pa- ramarirh reruprn. sinds drie jaap stu deert hij aam de neder landse fc,,*'"»«iwf ''0- geschool in rotteriïam. L Betalingsbalans V.S. sterk verbeterd Poseidon-raket succesvol Onrust in Uruguay duurt voort Prinselijke baby in Luxemburg Aanslag voorbereid in Baskenland ACCENT OORZAAK NET GENOEG VESTIGING DEFENSIE ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 IlllllllllKI 1111IIII11III Ml Tf-V 1111 11 11 1 Mill II11(11 IIII WASHINGTON De posit'e van de Amerikaanse betalingsbalans in het tweede kwartaal van dit jaar is beter geweest dan ooit in de afgelopen twèe Jaar. jildus heeft vrjjdag het ministerie van rinanciën bekend gemaakt. Een groot deel var. de verbetering is het gevolg van Speciale factoren, en de situatie is in algemene zin niet veel anders dan tijdens het eerste kwartaal. De afvloeiing van dollars liep terug tot 150 miljoen, een'scherpe daling ver geleken met die van het eerste kwar taal toen 660 miljoen dollar het land uitging. Het tekort over de twee kwartalen bedroeg 810 miljoen. Dit geeft goede hoop dat het totale tekort over 1968 aanzienlijk minder zal zijn dan dat over 1967 (3,57 miljard dollar). In regeringskringen blijft men echter waarschuwen tegen overdreven opti misme. KAAP KENNEDY De nieuwste raket van de Verenigde Staten, de Po- teidon, is met succes beproefd. De raket werd om 11.30 uur afge vuurd. De raket bevatte geen kernla ding. Enige tijd later deelde de marine mee, dat de proeflancering een volle dig succes was geworden. De Poseidon, die in de jaren zeventig de Polaris-ra- ketten bij de Amerikaanse onderzee dienst moet gaan vervangen, legde een afstand van 1600 km af. De meervou dige kernkop welke de Poseidon moet gaan vervoeren, staat bekend als MYRV. Bijzonderheden hiervan zijn niet bekendgemaakt. Ook de Minuteman-3- raket, zal meervoudige kernladingen gaan vervoeren. De Minuteman is een raket die vanaf een landbasis wordt ge lanceerd. De Poseidon weegt bijna 26.500 kg, dat is tweemaal het gewicht van de Polaris-A-3 en moet zo nodig tien kern koppen tegelijkertijd kunnen vervoeren. Het maximum-bereik van de raket is bijna 5000 km. MONTEVIDEO De naar schatting 5000 demonstranten die gisteren een stille betoging hielden bij de begrafe nis van de student die tijdens rellen eerder deze week is omgekomen, heb ben donderdagavond de gebouwen be kogeld van buitenlandse maatschap pijen in Montevideo. De politie heeft zich tijdens de actie, die vier uur duurde, afzijdig gehouden. De kantoren van Pan American Air ways en General Electric Co moesten het ontgelden. De menigte riep tegen de regering gerichte leuzen. Barret Diaz, de secre taris-generaal van de studentenunie heeft verklaard, dat de unie niets te maken heeft gehad met de ongeregeld heden van de afgelopen avond. Deze waren opgezet door „agents provoca teurs", aldus Diaz. O LUXEMBURG Prinses Joan van Luxemburg heeft het leven geschonken aan een zoon, naar door het Luxem burgse hof werd bekend gemaakt. Het kind zal de namen Louis, Fran cois, Marie krijgen. Prinses Joan is de vrouw van prins Charles, de broer van groothertog Jan. SELECTIE MOET AL IN SURINAME BEGINNEN fjet verachtelijke gedrag van enige van mijn landgenoten de afgelo pen week in Amsterdam is wederom aanleiding geweest tot menig artikel in de Nederlandse pers dat de good will van de Surinamers die hier in Ne derland verblijven, in het algemeen schaadde. Mijn grootste bezwaar te gen deze stukken is dat de lezer die weinig ol' niets van .Suriname en de Surinamers weet. de indruk krijgt dat alle Surinamers «outeneurs. gewelde naars, messets'ers. marihuanaro- kers en der«?el»l;«*n ziin. Fn verdraaid wein'g Nederlanders weten iets van Suriname en zijn bewoners at'. Het probleem waarmee wij opge scheept zitten moet in de oorzaak wor den aangepakt. Met wij bedoel ik de Surinamers die in Nederland een oplei ding of een scholing volgen, die in Su riname niet bestaat. Dan is er ook nog de niet te veronachtzamen groep har de werkers die zich hier een positie in de maatschappij heeft verworven, die zij in Suriname door het lage wel vaartspeil en de relatief grote werk loosheid niet zou kunnen bereiken. Dat wij in de Nederlandse gemeen schap opvallen is een niet weg te cij feren feil. Dat komt door onze afwij kende huidskleur, het accent bij het uitspreken van het Nederlands, de vooral in het begin andere leefwijze. De Surinamer hier in Nederland moet leren leven met de wetenschap dat hij overal waar hij komt eerder opvalt. Het aantal Surinamers aan wie dat lukt is heel groot. Van deze Surinamers krijgt men ech- ter niets te horen. Dat is ook volstrekt logisch. Men schrijft ook niet in de kranten dat het gedrag van Jansen, Pietersen en Klaasen normaal is. Is hun gedrag echter abnormaal, dan is de kans groot dat dat in de krant komt. Wanneer er tussen de duizenden Jansens, Pietersens en Klaasens één zit die door de door mij genoemde fac toren opvalt, wordt gauw de indruk gewekt dat het scheef gaan schering en inslag is bij zijn groep. Terecht is er in het verleden en ook thans op aangedrongen, ook van rege ringszijde (met name door het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag), hieraan een eind te maken. Het blijkt echter over duidelijk dat geen kip zich daaraan stoort. Daar komt bij dat ik persoon lijk, en ik veronderstel velen met mij, niet zoveel voel voor het wegwerken van gevolgen, want daarmee komt men geen stap verder. MOSKOU In de officiële Sovjet- pen is vrjjdag voor het eerst sinds meer dan «twee weken weer een aanval lend artikel verschenen, waarin gezegd wordt dat anti-socialistische krachten in Tsjecho-Slowakije nog steeds actief zijn. Volgens het artikel, in het partij blad Pravda. blijkt de activiteit van deze krachten duidelijk uit wat ver scheidene dagbladen in Praag, die de hun geboden vrijheid misbruiken, schrijven, terwijl de Tsjechoslowaakse leiders hebben beloofd hier tegen op te treden. „De ondertekenaars van de verklaring van Bratislava hebben zwa re verplichtingen op zich genomen, die moeten worden geëerbiedigd", aldus de Pravda. In het slotcommuniqué van de topcon ferentie in Bratislava staat dat de com munistische leiders eensgezind zullen strijden tegen bourgois-ideologie en anti-socialistische krachten". Volgens het blad is 't „de zaak van de Tsjechoslowaakse partij zelf om de pers de elementairste gedragsregels te doen eerbiedigen". Het artikel begint met 'n lang overzicht van de Westerlij- ke pers en haar „uitdagingen". Uit de ze pers blijkt dat het imperialisme haar pogingen tot ondermijning niet heeft op gegeven, aldus de Pravda. Het artikel komt een dag voor een bijeenkomst tussen hoge Tsjecho-Slo- waakse partijfunctionarissen en hoofd redacteuren, waarop men tot overeen stemming hoopt te komen over de te volgen werkwijze van de pers. Twee dagen geleden deed het blad van de Sovjetrussische schrijvers-unie een scherpe aanval op het Tsjechoslowaak se equivalent, Literarni Listi, dat een anti-Russisch artikel had gepubliceerd. schoolkinderen zijn vrijdag in zieken huizen in Johannesburg opgenomen na dat zij vergiftigd brood hadden gege ten. Buiten de ziekenhuizen stonden rijen van wel 400 kinderen die wacht ten op toediening van tegengif. Er zijn geen kinderen gestorven ten gevolge van de vergiftiging en geen van de slachtoffers verkeert in levens gevaar. Op hoog niveau zal worden gesproken over de moeilijkheden met bepaalde groepen Su rinamers in Amster dam. die de naam van hun landgenoten in dis krediet brengen. In Amsterdam zullen bur gemeester Samkalden, de officier van justitie en de gevolmachtigd minister mr. W. Lim A Po elkaar ontmoeten. De naam van de Su rinamers werd in op spraak gebracht, eerst door het amok vorige week op de Zeedijk (twee doden, drie ge wonden) en deze week door een moordpartij in de Wilhelminastraat (een dode, een zwaar gewonde). Mr. Lim A Po hoopt in het gesprek na te gaan of er mis schien iets valt te doen wat verbetering kan brengen, moeilijkheden kan oplossen en scheve verhoudingen kan recht zetten. llffHHHIMIIIMIimilllttMIiaiimillHtimifttlMIHIIIlIHHflimilltlltVIIIIIIHIIItllimillllMllllltlIHHIIMIIMIIIimitllllllffMMIIVtlIHMIVIIVttl Wil men een probleem oplossen dan zal men eerst de oorzaken moeten ken nen. Het is niet onbekend dat er tussen degenen die scheef gaan, niet één Su rinamer zit die hier kwam om te stu deren, een opleiding te volgen of een scholing te ondergaan. Dat betekent dat wij ons moeten richten op de groep Surinamers die voor andere doel einden naar Nederland komt. Ik zal de ze groep verder restgroep noemen. Het is het gemakkelijkst al in Suri name maatregelen te treffen. Men weet daar precies welk* mensen van plan zijn ongeacht het doel naar Ne derland te reizen. De Surinaamse re gering zou de zaak daadwerkelijk kun nen aanpakken door bij de restgroep bepaalde eisen te stellen voor vertrek naar Nederland. Velen uit deze restgroep sparen net geld genoeg bijeen voor een enkele reis Amsterdam. Deze jongens komen in de haven van Amsterdam terecht zonder één cent op zak. Zij worden door landgenoten opgevangen die zelf al aan de zelfkant van het leven staan en „wegwijs" gemaakt in de methoden om gemakkelijk aan geld te komen. Het is duidelijk dat de kans groot is dat zo'n jongeman marihuana-hande- laar, souteneur of iets dergelijks wordt. Dat de Surinaamse regering in twij felgevallen binnen de restgroep een be paalde borgsom eist, lijkt mij meer dan noodzakelijk. Dan de gevallen van wie men in Su riname voor negentig procent het scheef gaan kan voorspellen. Het zijn jongens die bij politie en officier van justitie meer dan bekend zijn. Deze ion gelui hebben in Suriname geen uitwijkmogelijkheden meer, aan gezien zij te goed bekend zijn bij de politie. Bovendien is het operatiegebied Suriname te klein. Is het dan een won der dat deze jongens hier aan hun trek- ken trachten te komen? Ook dat kan worden voorkomen. Tenslotte blijft er binnen de rest groep een gedeelte over waarvan niets definitief kan worden gezegd. Ze kun nen de goede richting opgaan wanneer ze in het juiste milieu terecht komen, maar ze kunnen evengoed mislukken als ze in een slecht milieu komen. Bij deze groep zou een uitgebreide voorlich ting en begeleiding voor het vertrek, maar vooral na aankomst in Neder land veel onheil kunnen voorkomen. Trouwens, ook buiten de restgroep kan uitgebreide voorlichting door deskundi gen geen kwaad. Het is duidelijk dat men met deze maatregelen alleen degenen die nog moeten komen kan bestrijken. Wat moet er gebeuren met de Surinamers die zich in Nederland ten koste van de goede naam van hun landgenoten mis dragen? Indertijd heeft de premier van Suri name de Nederl. regering gevraagd. Su rinamers die zich met twijfelachtige praktijken bezighielden naar Suriname terug te sturen. Minister Klompé heeft toen laten weten dat de Nederlandse re gering dat niet kon doen aangezien het Nederlanders betrof. Maar wat is het geval? In Suriname kan een Nederlander zonder vorm van proces van de ene dag op de andere het land uitgezet worden. Hjj hoeft zich niet eens te misdragen in de juiste zin van het woord. De omschrijving: on gewenst. is voldoende. Vergelijk ook eens de regelingen voor vestiging van Surinamers in Ne derland met die van Nederlandérs in Suriname. Ook met betrekking tot het al of niet uitwijzen van Surinamers zou er, indien men dat daadwerkelijk wil een oplossing zijn te vinden. PRAAG Roemenië en Tsjecho-Slo wakije hebben vrijdag in Praag een nieuw verdrag voor vriendschap en we derzijdse bijstand gesloten. De presi denten van beide landen, resp. Nicolae Ceausescoe en Ludvik Svoboda, onder tekenden het verdrag. Het pact vervangt het op 21 juli af gesloten vriendschapsverdrag. In de pre-ambule van het verdrag verklaren beide landen vastbesloten te zijn hun vriendschappelijke betrekkin gen en samenwerking verder uit te brei den. LONDEN Lloyds, de grootste combinatie van verzekeraars ter we reld, heeft nu pas bekendgemaakt, dat de risico's die haar leden in 196."» ver zekerd hebben, een verlies van 38 mil joen pond sterling hebben opgeleverd. Het was het grootste verlies sedert de oprichting van Lloyds in 1689 door Ed ward Lloyd en een aantal anderen die ermee beoogden de risico's van scheep vaartondernemingen te spreiden. Ofschoon het verlies dus al drie jaar geleden ontstond is het nu pas in de openbaarheid gekomen als gevolg van het feit, dat de leden van de groep hun boekhouding op een driejarige basis voeren. In 1965 hebben de assuradeuren (een exclusieve organisatie waarvan men slechts lid kan worden als men een persoonlijk vermogen van 75.000 pond sterling bezit om zijn ondernemingen te steunen) ongeveer 461 miljoen pond sterling aan premies ontvangen van hen die hun risico's wilden spreiden. Dat waren onder meer reders, lucht vaartondernemers, autobezitters, be drijven en gemeenten in gebieden waar vaak aardbevingen en orkanen voorko men en filmsterren wier inkomsten zouden vervallen, als er iets met hun ADVERTENTIE ttuxMktninttxuni *>*- K>. «os* w.4* 4» .14 t".'.' t» sr*ft 4o w*< -vW i "t mooie gezichten, benen of stemmen zou gebeuren. Sommige risico's die de leden van Lloyds op zich namen bleken meer dan risico's te zijn, ze eindigden in rampen en verliezen. De uitkeringen aan verzekerden bedroegen in 1965 een half miljard pond sterling. De grootste klap deelde de orkaan „Betsy" uit die in 1965 het zuiden van de Verenigde Staten teisterde. De schade die zij ver oorzaakte werd op 357 miljoen pond sterling geraamd. Er werden in 1965 ook winsten ge maakt, niet meer dan drie miljoen pond sterling overigens, in de sectoren lucht vaart-, auto- en levensverzekering. Ze wogen echter bij lange na niet op te gen de uitkeringen in andere sectoren. Het eindresultaat was een verlies van 38 miljoen pond sterling. De president van Lloyds, Ralph His- cock, heeft meegedeeld dat de omvang rijke reserves van de groep haar in staat hebben gesteld de ramp van 1965 te boven te komen. In 1966 hebben de zaken een gunstiger verloop gehad. Sprekend over de toekomst heeft de voorzitter van de groep luchtvaartver zekeraars, L. R. Johnson, gezegd d at het grootste risico dat een verzekerings- ma<ftschappij tegenwoordig op zich kan nemen, is dekking te bieden voor een ongeval met een 25 miljoen dollar kos tende Jumbo Jet, een straalvliegtuig dat zoveel passagiers kan vervoeren, dat het verzekerde bedrag wel op kan lo pen tot honderd miljoen- dollar. Hij deelde mede dat overleg gaande is om de verzekeringsmarkt in staat te stellen deze geweldige risico's te dekken. Zij verklaren dat zij hun beleid zullen blijven afstemmen op het Warschau pact en Comecon. Over het verdrag van München wordt gfezegd, dat dit gesloten is onder de dreiging van een agressieve oorlog en de aanwending van geweld tegen Tsje cho-Slowakije, en daarom ,ab initio" (vanaf het begin) ongeldig is geweest. In het verdrag wordt militaire hulp toegezegd ingeval een van beide ver dragspartners aangevallen mocht wor den door een ander land of door een groep van landen. In zijn rede na de ondertekening van het nieuwe vriendschapsverdrag zei de Roemeense president Ceaucescoe: „On ze landen hebben 't zelfde stelsel en de zelfde doelstellingen, de volkeren van onze landen willen tezamen met de an dere socialistische landen, voorop gaan in de strijd voor socialisme en vrede". Hij zei dat de betrekkingen tussen Roemenië en Tsjecho-Slowakije berus ten op „kameraadschappelijke weder zijdse hulp, eerbiediging van de natio nale onafhankelijkheid en soevereini teit, en op het beginsel van gelijkwaar digheid en niet inmening in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den." In een rede na de ondertekening heeft president Svoboda gezegd, dat „het pro ces van wederopleving in Tsjecho-Slo wakije de uitdrukking is van wat het land dringend behoeft en van de wil van de natie. Het proces, vervolgde hij „versterkt de republiek, haar socialisti sche wetten, en de leidende rol van de communistische partij." Ten aanzien van de defensie zei Svo boda: „Zolang de vrede nog wordt be dreigd door het imperialisme, zolang revanchistische krachten- in West-Duits- land voortgaan met het naar voren brengen van hun welbekende plannen en eisen... moeten wij onze defensie mogelijkheden uitbreiden en erop toe zien dat de defensieve krachten van de landen van het Warschaupact in staat zijn in alle opzichten hun taak te ver vullen." Tsjecho-Slowakije wil in vrede en vriendschap leven met alle landen... Zijn ligging in Midden-Europa heeft het land ertoe voorbestemd een reëel en constructief belang te hechten aan de normalisering van de situatie in Eu ropa, die dient uit te gaan van erken ning van de na de tweede wereldoor log bestaande realiteit en van het be lang dat gelegen is in ontwikkeling van nuttige samenwerkingsvormen tussen alle Europese staten. UTRECHT De KNAC is veront rust over het feit dat vele automobilis ten bij filevcrkcer op de autosnelwe gen de vluchtstrook als derde rijbaan gebruiken. Dit euvel, aldus de KNAC, neemt steeds meer toe. terwijl tegen dit onjuiste en verkeersgevaarlijke weggedrag kennelijk in onvoldoende mate kan worden opgetreden. De KNAC heeft de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk op de hoogte gesteld van haar bezwaren. Zij dringt er op aan in het reglement ver keersregels en verkeerstekens een be paling op te nemen, waarin het verbo den wordt van de vluchtstrook gebruik te maken tot het punt, waar deze over gaat in de uitvoegstrook. De KNAC is van oordeel, dat het ge bruik van de vluchtstrook bijzonder ir riterend is en dat het verkeer in geval van nood niet van deze strook gebruik kan maken. Vele malen is, aldus de KNAC gebleken, dat dit rechts op de vluchtstrook voorbijrijden schrikacties en plotseling uitwijken van het op de rechter rijstrook rijdende verkeer ver oorzaakt. Een bijzonder kwalijke kant van de ze handelwijze is volgens haar dat de hulpverlenende instanties vaak van de enige mogelijkheid om de plaats des onheils te bereiken zijn beroofd. Men herinnert hierbij aan het recente dode lijke ongeluk bij Bunnik, waarbij een ziekenwagen via de andere rijbaan moest rijden om de slachtoffers te be reiken aangezien de vluchtstrook daarvoor niet meer beschikbaar was. SAN SEBASTIAAN De politie heeft een hoeveelheid dynamiet en een ont stekingsmechanisme aangetroffen bij de televisietoren van Zarauz, 24 uur na dat de doodstraf werd gesteld op sabo tagedaden. Het decreet waarbij de doodstraf mo gelijk wordt voor daden van terroris me, is gericht op de organisatie van een aantal Basken die hun drie provincies willen afscheiden van Spanje. TNvee jaar geleden was Lester Mad- -*■ dox, een van de bekendste symbo len van rassenscheiding in het Ame rikaanse zuiden, kandidaat voor het gouverneurschap van Georgia onder de leuze: „Je weet waar hij staat." De meeste mensen dachten althans dat ze het wisten. Voor de racisti sche elementen was hij een held die met een pistool en bijlen negers uit zijn cafetaria had verjaagd. De pro gressieven beschouwden hem als een gevaarlijke extremist, de gematig den zagen in hem iemand die publi citeit zoekt, een clown. Hij heeft zich nu voor de democraten kandidaat gesteld. Voor de democraten was hij iemand die nadat hij zijn eigen partij in de steek had gelaten, de aartsconserva tieve republikein Barry Goldwater in 1964 steunde. Voor de republikeinen was hij niet helemaal netjes genoeg om geaccepteerd te worden. Voor de politici was hij een driedubbele ver liezer, omdat hij tevergeefs had ge probeerd burgemeester van Atlanta en plaatsvervangend 'gouverneur van Georgia te worden. Weinigen gaven hem een kans ooit nog eens gouverneur te worden. Nu is Maddox al anderhalf jaar gou verneur en weinigen zijn er zeker van of zij ooit wel geweten hebben waar hij staat. Als gouverneur legt Maddox een para doxale mengeling aan de dag be staande uit medeleven met de ar men en minachting voor program ma's die ten doel hebben diezelfde armen te helpen. Hij eist handhaving van orde en gezag en stelt de recht banken aan de kaak. Hij roept op tot vaderlandsliefde en spreekt zijn banvloek uit over de regering in Washington. Zo wisselen merkwaar dige gematigdheid en extreem klin kende verklaringen elkaar af. lyiaddox volgt zijn eigen hoofd, heeft weinig vertrouwde raadgevers en negeert grotendeels degenen die ge probeerd hebben zijn imago enigs zins bij te schaven. De redevoering bij zijn ambtsaanvaar ding waarin hij vooraf waarschuw de dat er in Georgia onder zijn be stuur geen plaats voor extremisme zou zijn, had een gematigde toon. Maar naar degenen die dit geluid er in hadden gebracht luisterde Mad dox al gauw niet meer. Nog voordat de onaangename verras sing van de „nieuwe Maddox" goed en wel tot zijn critici was doorge drongen, schilderde de gouverneur opnieuw de federale regering af als de ergste vijand van het onderwijs. Ook zei hij dat de regering „naar de duivel kon lopen" met haar financië le steun aan het onderwijs, indien Washington Georgia bleef voorschrij ven hoe de scholen aldaar geleid moesten worden. Deze verklaring ver oorzaakte grote bezorgdheid in lei dende onderwijskringen van Georgia, aangezien deze staat jaarlijks meer LESTER MADDOX ...eigen weg... dan 80 miljoen dollar regeringssteun voor het onderwijs ontvangt. Maar na die eerste uitbarsting liet Mad dox, zoals hij dikwijls doet, de zaak verder rusten. Maddox, die zelf de middelbare school niet heeft afgelopen, heeft beloofd aan het onderwijs de hoogste priori teit te geven. Tijdens zijn verkie zingscampagne zei hij dat hij de on- derwijssalarissen over de eerste twee jaar van zijn ambtsperiode met ge middeld 1258 dollar per jaar zou ver hogen. Tot dusver heeft hij wat dit betreft inderdaad zijn woord gehou den. Tie 53-jarige Maddox, zoon van een vrome baptistische moeder uit het zuiden, drinkt en rookt niet. Dikwijls houdt hij zedenpreken tegen het kwaad hiervan. Hij vloog eens bo ven zuidelijk Georgia, waar de ta baksteelt van groot belang is voor deze staat. Plotseling wendde Mad dox zich tot een verslaggever van Associated Press en zei in volle ernst: „Weet u het is toch een schande dat tabak alleen maar gebruikt wordt om te roken en dat er nooit iets an ders met het goedje is gedaan". Bijna dagelijks, in redevoeringen, in terviews en persconferenties en in formele babbeltjes, roept Maddox op tot eensgezinde strijd tegen „de com munisten, socialisten, linksen, dag dieven, langharigen. plunderaars, relletjesmakers en slopers" die hij met activisten voor de burgerrechten allemaal op een hoop veegt. Toch hebben juist negers onder zijn be stuur meer overheidsbetrekkingen gekregen dan ooit onder een andere gouverneur het geval was. Op last van Maddox heeft thans ook de vei ligheidsdienst van Georgia negers in dienst genomen. „Wat Amerika nodig heeft", zo zegt Maddox bijna altijd bij de beant woording van elke soort vraag, „wat Amerika nodig heeft, is minder men sen op steunlijsten, meer mensen op loonlijsten, terugkeer naar de rech ten van de afzonderlijke staten, het recht van privé-bezit. vaderlandslief de, particulier initiatief en constitu tioneel bestuur." Toch toont hij mede leven met de armen, zowel zwart als blank. l^en van de bedenkingen die velen te- gen Maddox als nieuwe gouver neur hadden was de vraag hoe hij op rassenonlusten zou reageren. Tot dusver echter is Georgia vrij van grote onlusten gebleven, zelfs tijdens de gespannen periode na de dood van Martin Luther King jr. Maddox vindt het leuk om tegen bezoe kers van zijn kantoor te zeggen: „Ik ben de gouverneur. Sommigen vinden dit niet zo geslaagd, maar ze kun nen er geen van allen iets aan ver anderen".

De Vallei | 1968 | | pagina 6