Ada Bakker en veroverden titel Astrid Suurbeek in damesdubbelspel OKKER EN HAJER IN FINALE Weekendsport op radio en tv Weinig krachtsverschil in Westduits semi-profvoetbal Van der Kruk naar Mexico Ludmilla Samotessova 100 meter in 11.1 sec. liep Prognose betaald voetbal ii Italiaanse ploeg voor WK op de weg Britse Olympiërs dank zij business naar Mexico-stad Indeling landelijke competitie Ajax-supporters mogen in Nijverdal naar tv kijken Russin Galina Sofina op vijfkamp boven de 5000 punten „De Driehoek" met 7 teams in competitie Carmelo Bossi heeft dubbele kaakfractuur Scherpenzeelse dam club groeide Nederlandse dames niet erg succesvol Sigrid Goral zwom Europees record op 800 meter vrije slag Drie Nederlanders Naar EK dammen Winderige kuip Beloning Geen schutters naar de Spelen Eisen Evenaring van wereldrecord Tweede record Aandacht v Nürnberg Twee vluchten van „De Luchtpost" Wereldtijd van Duitser Holthaus Santana won van Graebner Tafeltennis Nederland schreef in voorKoningGustaafbeker EK roeien ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 TOM OKKER IMOLA De Italiaanse wielrenfede- ratie heeft vandaag een ploeg van tien man bekend gemaakt voor de wereld kampioenschappen op de weg, die hier 1 september beginnen. Alle toprenners zijn erin opgenomen, onder wie Felice Gimondi, Gianni Mot- ta, Franco Bitossi, en Vittorio Adorni. Verder Franco Balmanion, Lino Carlet- to, Ugo Colombo, Michele Dancelli, Tomasso de Pra en Vito Taccone. De 2 reserves zijn Marino Basso en Adria- no Durante. LONDEN De heer Sandy Dun can, secretaris van het Britse Olym pische Comité, ziet er de laatste we ken een stuk minder zorgelijk uit. De oorzaak daarvan zijn niet in de eerste plaats sportieve prestaties van de Britse kandidaten voor de Spelen van Mexico, maar het feit dat de financiën voor de reis naar Midden-Amerika bijna rond zijn. Zware taak. De heer Duncan moest een bedrag van 150.000 pond ongeveer 1.300.000 gulden) bij elkaar krijgen. De ge woonlijk lege brandkasten van de Britse sportbonden en de devaluatie van het Britse pond leken deze taak van de heer Duncan bijna onmense lijk zwaar te maken. Toch is het geld er gekomen, vooral dank zij scheermesjes, potato-chips, benzine en een aantal sterren uit de show business. Daarom verklaarde de heer Dun can: „De medaille, die een Britse atleet in Mexico wint, behoort voor een gedeelte aan iedere Brit. Vrij wel iedereen heeft er namelijk aan meegewerkt"De secretaris van het BOC had met deze uitlating bepaald niet te weinig gezegd. Meer dan de helft van het beno digde bedrag werd door de Britse re gering op tafel gelegd. Dennis Ho well, de minister voor sport en zelf ooit een van Engelands beste voet balscheidsrechters, zorgde ervoor dat de regering een bedrag van 30.000 pond, als basis beschikbaar stelde. De rest moest er door parti culier initiatief komen. Wonder. Het leek een bijna onmogelijke op gave, maar het gouden wonder heeft plaatsgevonden. Een fabriek van potato-chips maakte bekend dat voor iedere vijf lege zakjes, die aan de fabriek werden geretourneerd 2 pennies (zeven cent) aan het Olym pisch Comité zou worden overge maakt. Zeven cent, het lijkt weinig, maar in G root-Brittannië worden wekelijks 17.000.000 zakjes Golden Wonder-chips geconsumeerd. Een fabriek van scheermesjes bleef niet achter. In een doosje wor den mesjes en apparaat verkocht plus een waardeze geitje en wie dat zegeltje aan het BOC opstuurde had de zekerheid dat het Olympisch Co mité daarvoor twee shilling (85 cent) van de fabriek terugkrijgt. Een benzinemaatschappij, die jaarlijks 5000 pond uittrekt om het de organisatoren van een groot golf- toernooi gemakkelijker te maken, besloot dit jaar die 5000 pond te be stemmen voor het Britse Olympische Comité. Golf immers, is geen Olym pische sport. De bijzonder deftige „Anglo Sport ing Club", die jaarlijks een aantal van de werkelijk grote sportlieden aan zijn sjieke diners inviteert, maakte 10.000 pond over aan het BCC. Een zelfde bedrag leverde een gala-avond in het Londense Palla dium op waar Tom Jones en het echtpaar Burtoyi-Taylor tot de ar tiesten behoorden die hun (gratis) medewerking verleenden. „Het benodigde geld", vertelde de heer Duncan, „komt in een geregel de en vertrouwenschenkende stroom binnen". Sandy Duncan, goed ge schoren, glimlachte, kauwde het laat ste stukje aardappel weg, begon de nieuwste hit van Tom Jones te neu riën en stapte in zijn auto. SCHEVENINGF.N Tom Okkcr zal zijn vijfde nationale tennistitel zondag moeten bevechten via een overwinning in de eindstrijd op Jan Hajer. Het duel Hajer-Evert Schneider, de laatste ja ren een vast programma-onderdeel van de halve finales, werd vrijdag met 6-4, 6-0, 2-6, 6-4 gewonnen door de Eindhovense sportleraar. Okker ont deed zich, nauwelijks geïnspireerd, van Jan Coebergh. Deze was overgestapt op krachtdadiger tennis, omdat hij wist met fijnzinnig plaatsen geen kans te hebben. De Vermeerderde vaart ging ten koste van de accuratesse, zodat het ook ditmaal een ruim uitvallende overwinning werd: 6-2, 6-2, 6-1. De kwaliteit van de finale van het damesdubbelspel is de laatste jaren steeds omgekeerd evenredig geweest aan de kosten die de tennisbond aan het damestennis besteedt. Ditmaal maakten de vier finalistes het bijzon der bar. Jenny Ridderhof, die in de halve finales uitsluitend op het ver keerde moment had ingegrepen, slaag de er nu in ook haar partner Judith Sa- lomé in verwarring te brengen. Van de combinatie Ada Bakker/Astrid Suurbeek speelde laatstgenoemde we gens een spierblessure op halve kracht. De overzijde maakte echter zoveel fou ten dat Ada Bakker rustig het smash- werk voor haar rekening kon nemen om de partij te beslissen: 6-1, 6-4. Bakker/Suurbeek namen daarmee revanche voor de nederlaag, die zij vo rig jaar in de finale leden tegen Judith Salomé/Tine Zwaan. Het is moeilijk te zeggen, wie van de vier halve-finalisten zich vrijdag morgen het minst op zijn gemak voel de in de winderige kuip van de Metsba- nen, waar de bal de vreemdste caprio len maakte. Voor Coebergh die zijn ten nis onderhoudt op de windbeschutte ba nen van Zwitserland, was het een ver bijsterende ervaring steeds weer mis te slaan op ogenschijnlijk gemakkelij ke ballen. Voor Tom Okker en Jan Ha jer was de temperatuur te laag om tem po te kunnen spelen. Evert Schneider, afkomstig uit de kuststreek, zou zich in zijn element moeten hebben gevoeld. De lange Ha genaar, die zijn tenniscarrière dit sei zoen afsluit, was echter met weinig zelf- zelfvertrouwen de baan opgegaan. Het duel tegen Hajer werd niet de slechtste uit de reeks ontmoetingen tussen beide spelers, maar goed was het ook niet. Hajer bouwde slim kansrijke posities op, al wendde hij daarvoor zelden zijn befaamde lichaamskracht aan. Zodra echter Schneider zijn back handzijde onder druk zette, maakte hij fouten. Veel verder dan het bestoken van Hajer's backhand ging Schneider's tactiek niet.. Hij nam te weinig het ini tiatief, met uitzondering van in de 3e set, toen hij enkele forehandvegen in zijn slagenrepertoire opnam. In de 4e set nam Hajer een voorsprong van 4-2, die teniet ging toen hij bij een snelle DEVENTER Het tafeltennissei- zoen 1968-'69, dat op zondag 1 septem ber in Hengelo met het nationale ju bileum-toernooi van Stork van start gaat, zal, wat de landelijke competitie betreft, op zaterdag 28 september a.s. beginnen. Evenals vorig seizoen zal de ze competitie volledig in promotie- en degradatiegroepen worden afgewerkt. De indeling van de Ereklasse en van de Hoofdklasse en Overgangsklas se voorzover hierin oostelijke teams uit kamen, luidt als volgt: Ereklasse A: Hunter 25-2 en Ned- lloyd (Amsterdam), SVE (Utrecht), Swift (Deventer) en Wibats (Den Haag). Ereklasse B: Belerum (Breda), Hunter 25 en Nedlloyd 2 (Amsterdam), Maasbree, Scylla (Leiden) en Steeds Hooger/TSB (Den Haag). HoofdklasseB: Irene (Tilburg), STV/ Climax (Veenendaal), SVE 2 (Utrecht) TOV (Noordwijk), Wibats 3 (Den Haag) en Xerxes (Rotterdam). Hoofdklasse D: Docos (Leiden), Jeep (Vughtj, Maasbree 2, Ons Ver maak (Nijmegen), TSF (Schiedam) en Wibats 2 (Den Haag). Overgangsklasse C: Blauw Wit (Al melo), DTTC (Deventer), Entac (En schede), Torpedo 2 (Apeldoorn), Wijhe en HSV (Hengelo) of Swift 3 (Deven ter). Door het terugtrekken van Animo uit Eindhoven zullen HSV en Swift 3 vóór 31 augustus a.s. in Markelo een besissingswedstrijd moeten spelen voor de vrije plaats. overgangsklasse D: Arena (Berg en Dal), De Brug (Apeldoorn,) Swift 2 (Deventer), Kolping 2 (Nijmegen), Torpedo (Apeldoorn) en TIOS (Arn hem). Overgangsklasse E: Irene 2 (Til burg), Kolping (Nijmegen), Never Des pair 2 (Den Bosch), Ons Vermaak 2 (Nijmegen), OTTC (Oss) en RTTC (Ravenstein). Van de beide Ereklasse-groepen A en B werden de nummers 1, 2 en 3 samengevoegd tot een nieuwe groep A, die om de landstitel gaat spelen. De nummers 4, 5 en 6 vormen een nieu we groep B, de zgn. degradatiegroep, waarin wordt gespeeld om twee auto matische degradatieplaatsen. Van de Hoofdklassegroepen A, B, C, en D worden de nummers 1, 2 en 3 opnieuw ingedeeld in 2 groepen van 6 teams, de zg. promotiegroepen en de nummers 4, 5 en 6 in degradatiegroe pen. Van de Overgangsklasse gaan de nummers 1, 2 en 3 over naar zeven promotiegroepen. De als nummer 4, 5, en 6 geëindigde teams gaan naar de degradatiegroepen. De kampioenen uit de promotiegroepen spelen in 2 poules van vier om vier plaatsen in de hoofdklasse. De nummers 5 en 6 uit de degradatiegroepen degraderen naar de 1ste klasse. JAN HAJER wending de rechterdij enigszins bles seerde. Het werd 4-4 en 5-4 voor Hajer waarna Schneider op het eerste match point een dubbele fout serveerde. Coebergh zag zijn meer aanvallende spel tegen Okker beloond met twee ser- vicedoorbraken. De eerste die Okker tij dens deze kampioenschappen moest toe' staan. Zij kwamen tot stand in de le 2 games van de eerste set. Coebergh's eigen service was van gering kaliber, dat Okker daarin de eerste set vier doorbraken tegenover stelde en de Zwitserse Nederlander in de volgende twee sets slechts drie service-games liet. De laatste uitslagen luidden: ge mengd dubbelspel kwartfinales: Jan- sen/HajerBlom/Lagendaal 6-4, 6-2; Baker/Fleury Jansen/Hemmes 6-4, 6-3Suurbeek/SoetersSalomé/Scholtz 6-3, 6-4; Ridderhof/ArendsVeentjer/ Haks 8-6, 6-2. Bij het aanbreken van het voetbal seizoen '68/'69 zal het NRU-sportpro- gramma Langs de Lijn a.s. zondag (14.30 - 17.00 uur via Hilversum II en 18.05 - 18.30 via Hilversum I) voor een belangrijk deel in het teken staan van de voetbalsport. Er zal verslag worden gedaan van de wedstrijden MW - Feijenoord, Go Ahead - Ajax, AZ '67- Holland Sport, ADO - Volendam, Spar ta - NEC, NAC - Fortuna/Sittardia en GVAV - DOS. Voorts: de toto-uitslagen, honkbal- nieuws, het nationaal tenniskampioen schap in Scheveningen en de atletiek ontmoeting Nederland - Polen in Uden. Redactie: Jan Dassen, Wim Hoogen- doorn, Theo Koomen en Dick van Rijn. In het N.T.S.-sportprogramma dat zondag van 19.30 tot 20.25 uur óp Ne derland I wordt uitgezonden, komen de volgende onderwerpen aan de orde: de voetbalwedstrijden Go Ahead- Ajax; DWS-FC Twente en AZ '67 - Hol land Sport; de Nederlandse tenniskampioen schappen op de Metzbanen in Den Haag; de atletiekwedstrijden Nederland- Polen (dames) in Uden; de Ronde van Valkenswaard voor amateurs (wielrennen). DEN HAAG Aan de Olympische Spelen in Mexico zullen geen Neder landse scherpschutters deelnemen. Het bestuur van het NOC heeft vrijdag middag besloten de voordracht van de Kon. Vereniging van Nederlandse Scherpschutters niet te aanvaarden. NIJVERDAL Het bestuur van Ajax heeft vrijdag een telegram ont vangen van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer afdeling Hel- lendoorn/Nijverdal waarin 250 of meer Ajax-supporters worden uitge nodigd op woensdag 18 september in Hel,lendoorn/Nijverdal naar de wed strijd FC Nürnberg-Ajax te kijken, die door de Duitse televisie wordt uit gezonden. Zoals bekend, kan deze ontmoeting niet door de Nederlandse Televisie Stichting worden overgeno men, omdat op die dag A.D.O. in Den Haag zijn eerste wedstrijd speelt in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De letterlijke tekst van het aan Ajax verstuurde telegram luidt: „Bieden tweehonderd vijftig of meer Ajax-supporters gele genheid bij bewoners van Hellen- doorn/Nijverdal voetbalwedstrijd FC NürnbergAjax op 18 september te zien op Duitse t.v. Gaarne uw visie over organisatie". ENSCHEDE Velen weten welke intensieve voorbereidingen en spanningen zijn voorafgegaan aan een moment, waarop tienduizenden voetballiefhebbers in de Westduitse Bondsrepubliek met smart hebben gewacht: de start van de competitie in de Bundesliga. Vanmiddag om half vier kunnen zij verlicht ademhalen, want dan is het eindelijk zover. Vanaf dat moment zal vele maanden weer fanatiek, verbitterd en met volle in zet tot de laatste minuut worden gestreden om de overwinning en de daar aan verbonden hoge winstpremie. Doelpunten zullen weer worden bejubeld en op hetzelfde moment zullen duizenden clubvlaggen de stadions weer veran deren in felgekleurde heksenketels. Hoewel de toeschouwersaantallen- ook in een stadion in een andere plaats is niet toegestaan. Daarnaast moet een club in de Bundesliga een amateur- staat hebben van tenminst tien ama teur- of juniorelftallen, terwijl zij bo vendien verplicht is bij toelating tot de Bundesliga een garantiebedrag van 180.000 gulden bij de DFB te storten. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft vrijdagmiddag besloten de gewichthef- fer Piet van der Kruk in te schrijven voor de Olympische Spelen in Mexico- Stad. Van der Kruk komt uit in het zwaargewicht. Als begeleider is aangewezen Ch. Hovens (Tegelen). Bij de beslissing is in aanmerking ge nomen dat de prestaties van Van der Kruk, ondanks moeilijkheden bij zijn voorbereiding (overigens buiten zijn schuld) in opgaande lijn zijn, hetwelk de verwachting rechtvaardigt van een resultaat op Olympisch niveau in Me- xico-Stad. LENINGRAD Tydens de Russische atletiekkampioenschappen in Leningrad heeft Galina Sofina voor een prachtige verrichting gezorgd door op de vjjfkamp een totaal van 5038 punten te verzame len. Galina liep de 80 meter horden in 11.3, stootte de kogel 15 meter en 28 centimeter van zich af, sprong 1.55 m hoog en 6.15 m ver en beëindigde haar vijfkamp met een tijd van 24.8 op de 200 meter. De Russin is dit jaar de der de, die op de vijfkamp boven de 5000 punten is gekomen. Naast de prestaties van de Russische vijfkampster viel ook de 2 meter 18 op waarmee Valerie Skvortsov het hoogspringen bij de he ren won. Verder kwam Loedmilla Tsji- motsj bij het speerwerpen dames tot 15 meter 64 centimeter en werd het ko gelstoten bij de heren gewonnen door Edouard Goetsjin met 19.60 meter. DEN HAAG Nederland heeft dit jaar ingeschreven voor het toernooi om de Koning Gustaaf-bêker. In de eerste ronde van dit internationale tenniseve- nement op overdekte banen, heeft Ne derland geloot tegen Noorwegen. De wedstrijd zal in Nederland worden ge speeld. De winnaar van deze ontmoe ting speelt in de tweede ronde in Frank rijk tegen Frankrijk. De wedstrijden voor de eerste ronde moeten worden ge speeld voor 27 oktober 1968. in West-Duitsland de laatste jaren sterk zijn teruggelopen, trekken de wedstrij den in de Bundesliga nog steeds zoveel publiek, dat menige Nederlandse ere divisieclub er jaloers op zal zijn. Op de eerste competitiezaterdag van het vorig seizoen vonden niet minder dat 323.000 toeschouwers de weg naar de negen stadions, hetgeen neerkomt op een ge middelde van bijna 36.000 per wed strijd. Het Westduitse semi-profvoetbal, dat in de grensstreken bijzonder populair is een club als Alemania Aken ont vangt jaarlijks vele tienduizenden Ne derlanders binnen haar stadionmuren is beter dan het Nederlandse. Door de geringe krachtsverschillen heeft de competitie een beduidend interessanter verloop dan de eredivisie in ons land waar clubs als Ajax en Feijenoord al een aantal jaren de dienst uitmaken. Sinds de instelling van de Bundesliga in 1963 leverde de competitie steeds een andere kampioen op. Dit waren achtereenvolgens FC Köln, Werder Bremen, München 1860, Eintracht Braunschweig en FC Nürnberg, de club van trainer Max Merkel en tegenstan der van Ajax in de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen. Door de instelling van de Bundesliga heeft de Westduitse Voetbalbond (DFB) overigens eisen gesteld, waaraan slechts weinige eredivisieclubs zouden kunnen voldoen. Zo schrijft het Bun- desligareglement onder meer voor, dat iedere club de beschikking moet heb ben over een stadion mét verlich ting dat plaats moet bieden aan ten minste 35.000 toeschouwers. Het spelen RHENEN Dit seizoen neemt bil jartvereniging „Dg Driehoek" met ze ven teams deel aan de competitie. De teams zijn als volgt samengesteld: le team: J. Schrijvershof 270 car., B. Ee- rends 210 car., R. v. Laar 115 car.; 2e team: M. Veenendaal 90 car., Mac. Spek 90 car.; A. Baars 90 car., M. van Baaren 90 car.; 3e team: P. Alderlief- ste 75 car., J. van Maurik 70 car., J. Baars 70 car., E. van Ommeren 70 car.; 4e team: W. Verwoert 70 car., P. Wol- ve 50 car., J. van Oort 30 car., J. Brou wer 40 car.; 5e team: A. Wijnbergen 45 car., F. Heidingsveld 45 car., C. Ver steeg 40 car., J. van Driel 30 car.; 6e team: H. Opperman 40 car., E. Opper man 35 car., L. van Baren 30 car., M. van Baren 30 car. Het driebanden-team bestaat uit de heren J. van Baren, P. Alderliefste en M. van Baaren met als reserve J. Schrijvershof. In de derde klasse ko men uit M. Veenendaal en Mac. Spek, in de vierde klasse: W. Verwoert, A. Baars, J. van Mourik en E. van Omme ren. In de vijfde klas: M. van Baren jr., P. Wolve, J. Brouwers, A. Verbeek, J. Versteeg, F. Heidingsveld, M. van Baren sr. en B. van Baren, allen voor het persoonlijk kampioenschap. Aan de persoonlijke kampioenschappen hoofd klasse nemen deel de heren B. Eerends en J. Schrijvershof. LENINAKAN De Russin Ludmil la Samotessova heeft donderdag tij dens de Russische atletiekkampioen schappen, die in het 1520 meter hoog gelegen Leninakan worden gehouden, het wereldrecord op de 100 meter ge ëvenaard met een tijd van 11,1 secon den. Het wereldrecord is in handen van de Poolse atletes Ewa Klobukowsha, EREDIVISIE Sparta—NEC 1 NACFortuna/Sittardia3 Go AheadAjax1 GVAV—DOS 1 ADOVolendam 1 AZ '67—Holland Sport3 PSV—Telstar 1 DWS—Twente 2 MVV—Feijenoord 2 EERSTE DIVISIE DFC—Willem II1 Vitesse—RCH 1 HeraclesBlauw Wit3 Den BoschEindhoven 1 SVV—Helmond Sport2 HaarlemCambuur1 ElinkwijkVeendam 1 De VolewijckersWageningen 2 HVC—RBC 1 TWEEDE DIVISIE ExcelsiorBaronie2 NO ADFortuna Vlaardingen2 PEC—RODA JC2 SC Drente—ZFC3 HeerenveenEDO 2 GooilandHDVS3 Velox—AGOW 1 LimburgiaZwolse Boys1 VWDe Graafschap3 De wedstrijden met ervoor gelden voor de toto van deze week. Ircna Kirzenstein cn twee Amerikaan se loopsters Wyomia Tyus en Barbara Farreli. Wyomia Tyus liep zelfs twee maal 11.1 sec., in 1965 en dit jaar. Korte tijd later werd in Leninakan een tweede record geëvenaard. Vladis lav Sapeja noteerde op de 100 m heren een tijd van 10 seconden waarmee hij voor de tweede maal in nauwelijks een maand tijd het Europese record, dat ook op naam van Armin Hary en Ro ger Bambuck staat, egaliseerde. De 80 meter horden leverde een over winning op voor Galina Kuznebzova, die 10.5 sec. liet afdrukken. Janis Lusis, de wereldrecordhouder speerwerpen, was zonder concurrentie. De Est kwam dit keer tot 88.02 me ter. De andere loopnummers 400 t/m 10.000 meter worden van 20 t/m 22 augustus in het 2400 meter hoog gele gen Tzakatzor verwerkt. MILAAN De Italiaanse ex-Euro- pese kampioen weltergewicht Carmelo Bossi, heeft een dubbele kaakfractuur opgelopen toen hij zijn titel wedstrijd tegen „Fighting Mack" van de Neder landse Antillen verloor en zal niet in staat zijn voor tenminste drie maan den in de ring terug te keren, aldus heb- hebben doktoren gisteren meegedeeld. Mack behaalde de titel woensdag avond. De ringdokter verzocht de Ita liaan aan het einde van de negende ronde op te geven. Eerst dachten de doktoren aan een eenvoudige fractuur, maar röntgenstralen hebben aangetoond dat het een dubbele is. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen besteden de Westduitse sport en dagbladen opvallend veel aandacht aan de komende competitie, die een bijzonder spannend verloop belooft te krijgen. Algemeen favoriet voor de landstitel is FC Köln, dat niet alleen van trainer wisselde Hans Merkle nam de plaats in van „Fischken" Mubthaup maar zich ook op pa pier althans danig versterkte. Zo sloot de ploeg uit Keulen contrac ten af met de gerenommeerde spelers Bründl (TSV München), Blusch (Ein tracht Frankfurt) en Biskup (Fortuna Düsseldorf). Verder heeft FC Köln in de spectaculaire Zuidslavische doelman Soskic en de internationals Overath, Weber, Rühl, Hornig en het vorig sei zoen met 27 doelpunten topscorer Hen nes Löhr spelers, die een goede basis vormen voor een geslaagde greep naar de macht in West-Duitsland. Andere gegadigden voor het kam pioenschap zijn titelhouder FC Nürn berg, Bayern München, Borussia Dort mund, Borussie Mönchen-Gladbach ,en Eintracht Braunschweig, terwijl Schal- ke '04 en Hannover '96 tot de gevaar lijkste outsiders worden gerekend. Het elftal van Nürnberg, dat onder de vakkundige leiding van de Oostenrijker Max Merkel het afgelopen seizoen zo'n schitterende prestatie leverde, is nogal ingrijpend gewijzigd. De Neurenbergers kochten en verkochten zo ongeveer een compleet elftal. Hun belangrijkste ver liezen waren topscorer Brungs, Frenschl, Starek, Seifert en Kramer. Deze verliezen werden gecompenseerd door de komst van Küppers (1860 Mün chen), Rynio en Zaczyk (Karlsruhe Sportclub), de Deense international Han sen (Velje) en Rigotti (Bayern Mün chen). Een geduchte handicap voor Merkel is, dat hij de eerste vijf wed strijden niet kan beschikken over de door DFB geschorste international Vol- kert. Van de andere titelkandidaten lijkt Borussia Dortmund de grootste rivaal van FC Köln. Recente oefenwedstrij den hebben uitgewezen, dat de „Boru- sen", zoals ze in Duitsland zo graag wor den genoemd, hun oude ritme volledig hebben teruggevonden. Belangrijk daarbij was, dat de schutter Zigi Held en Lothar Emmerich de Duitse hel den van het wereldkampioenschap in Engeland weer hun oude vorm heb ben teruggevonden hetgeen de stoot kracht van Dortmund aanmerkelijk ten goede komt. SCHERPENZEEL „De Luchtpost" in Scherpenzeel deed de afgelopen week mee aan een tweetal wedvluch ten. De eerste vanaf Hoek van Holland ging over 'n afstand van 128 km, waar bij 150 duiven in concours waren. Er werd om 8 uur gelost en de eerste duif arriveerde om 9.19 uur in Scherpenzeel. De prijzen waren als volgt verdeeld: 1, 11 en 14 Jo van de Bovenkamp; 2 en 5 P. van Eist; 3, 13 en 17 C. ter Burg; 4 en 25 J. van Oostrum; 6, 29 en 30 W. van Ede; 7, 10, 12 en 15 C. A. v. d. We tering; 8 P. van de Bovenkamp; 9, 19 P. Wagensveld; 16 T. van de Broek; 18 en 23 C. Blauwendraad; 20 T. H. Aar- sen; 21, 26, 27 J. Balken; 22 M. P. Rot te; 24 W. Wagenveld en 28 C. Gijsbert- sen. In de tweede vlucht vanaf Survilliers Fosses waren in concours 182 duiven. Wegens de mist in Frankrijk werden deze pas laat gelost, namelijk om 11.30 uur. De eerste duif arriveerde om 17.23 uur in Scherpenzeel. De uitslagen wa ren: M. P. Rotte 1, 15, 20 en 28; P. Wagenveld 2, 24 en 36: W. van Schaik 3, 21; T. H. Aarsen 4, 8, 25, 33, 35; Ge broeders Rustenhove 6 en 23: P. van de Bovenkamp 7 en 11; J. van Oostrum 9, 10 en 27; G. Schipper 12 en 30; W. van Ede 13, 16 en 18; C. ter Burg 14, 17 en 31; P. van Eist 15, 22 en 24; Jo van de Bovenkamp 19, 26, 32 en J. Bal ken 28. SCHERPENZEEL Voor het eerst sinds jaren neemt de Scherpenzeelse damvereniging weer met twee tiental len aan de competitie van de Gelder se Dambond deel. Dit is vooral te dan ken aan het grote succes van het huis- damtoernooi in het afgelopen seizoen. Deze wedstrijden deden het ledenaan tal met tien stijgen. Het eerste tiental dat in de eerste klasse van de bond uitkomt, is als volgt samengesteld: B. Valkenburg, M. van Raaij, J. v. d. Vliert, D. J. Iprenburg, N. Inkenhaag, G. Pul, H. G. Valken burg, A. Stuivenberg, L. v. d. Burgt en W. van Setten. In het tweede tiental, dat in de derde klasse speelt, komen uit J. Jansen, N. Wallet, C. v. d. Pep pel, J. Brend, D. Valkenburg, I. Stui venberg, A. C. ter Burg, H. Wels, W. Idzerda, G. Ritmeester en W. J. Bor- man. Het bestuur van deze club is nu als volgt samengesteld: voorzitter: A. Stui venberg; secretaris: G. Pul; penning meester: J. v. d. Vliert en als alge meen-adjunct werd benoemd B. Valken burg. Maandagavond begint men weer met de onderlinge wintercompetitie in het verenigingsgebouw aan de Molen weg. Bayern München de club van ster voetballer Franz Beckenbauer kocht naast Starek diens Oostenrijkse landge noot Pumm (Wakker Insbruck) en Lippert (Nürnberg). Vier spelers keerden Bayern de rug toe: ex-international Nafziger (St. Gal len), Koulmcnn, Nowak en Werner gin gen naar het in de Bundesliga debute rende Kickers Offenbach. Borussia Mön chen-Gladbach dat z'n eerste wed strijd tegen Borussia Dortmund onder protest speelt omdat de DFB verbood international Koppel op te stellen wist het spelersverlies te beperken tot één waarvoor 'n aantal talentvolle jon geren aan de eerste-elftalselectie wer den toegevoegd. Opvallend actief op de transfermarkt was Schalke, dat bijna een miljoen in vesteerde in het aankopen van nieuwe spelers. De meest spectaculaire trans fers waren die van de Oostenrijkse in ternational Hasli (Rapid Wien) en de Nederlander Heinz van Haaren, die overigens nog steeds onder protest van zijn club MSV Duisburg bij Schalke gaat spelen. Naast deze kampioenskandidaten heb ben ook de debutanten in de Bundesli ga, Hertha BSC en Kickers Offen bach, veel geld geïnvesteerd in nieuwe aanwinsten. Opvallend waren ook de aan- en ver kopen van Alemania Aken, dat het vorige seizoen verdienstelijk debuteer de in de Bundesliga. Naar Bonn ver trokken Glenski, Krieger en de Argen tijn Troche, Ferdinand verhuisde naar Zwitserland, terwijl de Argentijn Bor- teiro naar Trier vertrok. Roger Claes- sen (Standaard Luik) en de Roemeen Ionescu zijn de belangrijkste van de ze ven aanwinsten. BERLIJN Op de Europese roel- kampioenschappen voor dames, die in Grünau, vlak by Oost-Berljjn, worden gehouden, is de Nederlandse afvaardi ging op de eerste dag niet erg succesvol geweest. Geen van de ploegen wist zich rechtstreeks in de eindstrijd te roeien. Alle teams gaan over naar de herkan singen. De vier met stuurvrouw van het Leidse „De Vliet" werd kansloos derde achter Rusland en Roemenië en ook skiffeuse Ineke Poelenije van de Goud se Roei- en Zeilvereniging moest met een derde plaats genoegen nemen. Een en twee werden hier de Oostduitse Ani ta Kuhlk en de Oostenrijkse Renate Si- ka. Het dichtst bij een finaleplaats was de Delftse dubbeltwee met Truus Bauer en Toos van den Ende. Ook zij gingen als derde over de finish maar hun tijd wettigt de verwachting, dat een plaats in de eindstrijd niet tot de onmogelijk heden behoort. LEIPZIG Op de Oostduitse zwem- kampioenschappen die deze week in Leipzig worden gehouden, heeft Sigrid Goral een nieuw Europees record op de 800 meter vrije slag gevestigd met een •tijd van 9.43,5. Het oude record stond op naam van de in Mexico wonende Zweedse Elisa beth Morris-Ljunggren, die kort gele den tijdens de Amerikaanse kampioen schappen een tijd van 9.45.0 voor zich liet afdrukken, Het .wereldrecord is in handen van de Amerikaanse Debbie Meyer met 9.19.0. Tijdens de Oostduit se kampioenschappen kwam ook Ro land Matthes tot een voortreffelijke tijd: 59.0 op de 100 meter rugslag. Matthes is houder van het wereldrecord met 58.4. WUPPERTAL Op de eerste dag van de zweminterlandwedstrijd Duits land Zweden, die in Wuppertal wordt gehouden, heeft de nauwelijks 18-jarige Michael Holthaus uit Bochum voor een uitstekende prestatie gezorgd. De leer ling van trainer Gerhard Hetz kwam op de 400 meter wissel tot 4.46.8, een tijd, die dit jaar alleen door de Amerikanen Hall (4.43.4 wereldrecord), Bucking ham (4.45.1), Roth (4.45.4) en de Rus Doenajev (4.45.3) werd overtroffen. Be halve Holthaus kwam ook de Zweedse herenestafetteploeg op de 4x 200 me ter vrije slag tot een goede tijd. Gun nar Eriksson, Larsson. Ivar Eriksson en Von Holst lieten een tijd van 8.02.8 voor zich afdrukken. West-Duitsland, dat in Hans Fassnacht (1.58.6) een ster ke eerste zwemmer had, vestigde met een tijd van 8.05.5 een nieuw Duits re cord. Na de eerste dag van deze inter landwedstrijd, is de stand 3231 in het voordeel van Zweden. DEN HAAG Bij het Europese kam pioenschap dammen, dat van 11 tot en met 20 september in de Italiaanse plaats Livorno zal worden gehouden, verdedigt Tonny Si j brands zijn titel. Daarnaast heeft de Nederlandse dam bond ingeschreven Wim van der Sluis uit Amsterdam en Ferrdi Okrogelnik uit Heerlen. CLEVELAND, Ohio De Spanjaard Manuel Santana heeft gisteren met 62, 63, 63 gewonnen van Clark Graeb ner in de eerste wedstrijd om de Davis Cup van de interzonale tennisfinales. Arthur Ashe ging over naar de tweede ronde door te winnen van Juan Gisbert.

De Vallei | 1968 | | pagina 7