Veenendaals dagblad Buiten Oostduitsers stellen een gesprek niet Bonn voor V oedseltransport wordt hervat door Rode Kruis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ga door met de strijd in Vietnam" PAUS KRIJGT BIJVAL IN LONDEN VERREGENDE ZONDAG WEERSPIEGELD BOYCOT VAN VLIEGVELDEN IN ALGERIJE GAAT NIET DOOR NA „PLECHTIGE BELOFTE" Prinselijk gezin van Het Loo naar Italië Bus in ravijn; zeker honderd doden in Japan Publiek keerde zich tegen twee agenten Handelsbetrekkingen Vliegtuig in zee: geen overlevenden Noord-V iëtnam in de aanval Zonder toestemming Nigeria Eucharistisch congres geopend Artillerieduel over Jordaan Meisje kreeg hart van jongen Senator wint schoolstrijd I NOG MEER 1 REGEN MISLUKTE AANSLAG OP BALAGUER GO Vlinderstruik i „TE GAST" FRANSE DRUK AKKOORD TOESTAND EISENHOWER NOG ZEER ERNSTIG Sur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prija 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dt., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 - 42e JAARGANG no. I94 BEMANNING BINNENKORT VRIJ Van onze correspondent ÖARIJS De voor vandaag aangekondigde boycot van de Algerijnse vliegvelden gaat niet dooT. De internationale organisatie van verkeers vliegers (Ifalpa) gelastte de boycot af, omdat de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflicka, namens zijn regering plechtig had beloofd dat de zeven bemanningsleden van de Israëlische Boeing-707 „zeer binnen kort" zullen worden vrijgelaten. Nieuwe kandidaat voor presidentschap: ATLANTA Lester Maddox (52), de gouverneur van Georgia, heeft zaterdag in Atlanta officieel bekendgemaakt dat hij zal streven naar de Democratische kandidatuur voor het Amerikaanse pre sidentschap. Maddox staat bekend als 'n fervent voorstander van rassenschei ding. Maddox zei dat hij als vertegenwoor diger van de conservatieven in de Democratische partij „vastberaden" zal proberen de Democratische kan didatuur te veroveren. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor voortzet ting van de strijd in Viëtnam tot de Amerikanen een militaire overwin ning hebben behaald. Voorts sprak hij zich uit voor „herstel van orde en recht" in de Verenigde Staten zelf. Gouverneur Maddox is de vierde of ficiële Democratische kandidaat voor de nominatie, die eind augustus op het partijcongres in Chicago zal worden be twist. De andere drie kandidaten zijn vice-president Hubert Mumphrey, sena tor Eugene McCarthy en senator Geor ge McGovern. Maddox heeft Humphrey McCarthy en McGovern „socialisten" genoemd. De gouverneur van Georgia maakt maar heel weinig kans om de Demo cratische kandidatuur te bemachtigen. Zijn bekendmaking zal het hem echter gemakkelijke maken tenslotte steun te verlenen aan ex-gouverneur George Wallace van Alabama, eveneens een krachtig voorstander van rassenschei ding, die als onafhankelijk kandidaat aan de verkiezingen voor het president schap zal deelnemen. APELDOORN Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zijn gisteren met hun zoon prins Maurits naar Porto Ercole vertrokken voor een korte va kantie. Zoals bekend zijn koningin Ju liana en prins Bernhard al enige tijd in dit vakantieoord. SAN DOMINGO Zondag is in Ro- mana, in de Dominicaanse republiek, een bom ontploft bij de plaats waar president Balaguer een school opende. De explosie deed het gebouw op zijn grondvesten schudden, maar richtte geen schade aan. De president bleef on gedeerd. MMIIIVMIIIIIIIIIIIIttf IIMIHIHHf IHMIMIIItlllttllllllllllltttltlllllllllV' I In de volksmond wordt de Buddleia wel herfstsering gendemd, maar ik vind de naam vlinderstruik voor deze zomerbloeiende, bladverliezende sier- heester met de prachtige paarsblauwe tuilen veel toepasselijker. Door het i rijke nektargehalte trekken ze n.l. i méér dan enig ander gewas in onze border bezoek van dagvlinders. Er zitten heel wat van dig lokkende aren l aan, want we hebben vroeg in 't voor- jaar de takteen sterk terug gesneden, l tot op het oude hout en kregen daar- mee een flink gewas aan nieuwe scheuten, bloeiend in de zomer erop I volgend. Onze buddeleia wordt vrijwel uitsluitend bezocht door de kleine vos, die vroeger met de aardige naam van l vanessa en aurelia werd aangegeven, l maar ze heet ook meer Hollands j I schoenlapper. Het is een kapel van be- hoorlijk formaat en als er zo twee of drie tegelijk in de zon op een tuil- bezig zijn, steekt het oranje, rood en geel van de vleugels, versierd met drie I grote fluweelzwarte vlekken, bijzon- der mooi tegen het donkere paars van de bloem af. We kunnen in onze hof j I zelfs twee generaties begroeten, één van de vroege lente en vervolgens een 1 zomereditie, ja soms fladdert er in de f herfst nog wel hier en daar eentje, b.v. op de bloeiende klimop, want dan f zijn de vlinderstruiken zonder fleur en geur. Ik ken een natuurfotograaf die de aurelia prachtig wist te fotografe- ren, door alle bloeisels op één na van de enige buddleia in zijn tuin voor de fladderaars ontoegankelijk te maken en ze naar het bepaalde punt te dwin- f gen, waarop hij had ingesteld. 19 augustus '68 A. B. WIGMAN i TiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiMiiMiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiMliMiiiiimiimitiff In Franse luchtvaartkringen verne men wij dat de Israëlische bemanning vrij zeker deze week zal worden terug gestuurd naar Rome, vermoedelijk met een toestel van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia. Ongeveer twee dagen later zou de Boeing van de El Al door een Franse bemanning naar Rome worden terug gevlogen. Aangenomen wordt dat met deze vlucht ook de vijf achtergehouden Israëlische passagiers mogen vertrek ken. Het intrekken van de boycot was het resultaat van twintig uur onderhan delen tussen een delegatie van de Ifalpa en van de Franse vakbond van verkeersvliegers met de Alge rijnse regering. In Algiers werd ge zegd dat de Israëlische bemannings leden en de passagiers slechts te gast zijn. Hun aanwezigheid werd nodig geacht met het oog op het on derzoek naar het kapen van de Boe ing op 23 juli. Het lot van de vijf passagiers van het toestel is door de onderhandelaars van de Ifalpa overigens niet ter spra ke gebracht. De vliegers menen dat dit een politieke zaak is. „Wij heb ben niets met de politiek te maken", verklaarde de Nederlander Jan Bar telski, de voorzitter van de Ifalpa in Algiers. Hij zei dat hij elke diplomatieke tus senkomst ten bate van de beman ning had geweigerd, met inbegrip van die van de Franse ambassadeur. Niettemin kan worden aangenomen dat het besluit om de boycot af te ge lasten mede tot stand is ^komen on der druk van de Franse regering. Het bezoek van de Franse ambassadeur aan president Boumedienne van Alge rije wijst hier duidelijk op. De am bassadeur had voordien contact gehad met de secretaris-generaal van de Franse bond van verkeersvliegers en met de directeur van Air France in Algerije. De Israëlische regering vindt dat de Ifalpa haar boycot heeft ingetrokken in ruil voor een „vage belofte". De Egyp tische kranten beschrijven het intrek ken van de boycot als een „grote over winning van het Arabische volk". TOKIO Ongeveer honderd Japanse toeristen zijn om het leven gekomen toen een aardverschuiving de twee autobussen waarin zij reisden meesleur de. De toeristen, meest vrouwen en kin deren, waren met vijftien bussen op reis. Zij stonden stil op een smalle weg langs een diep ravijn, toen een aard verschuiving, veroorzaakt door zware regenval, de vijfde en de zesde bus van de weg drukte. De bussen doken van de weg af en kwamen terecht in een wildstromende rivier onder in het ravijn. De karavaan had halt gemaakt om dat de chauffeurs door de regen niets konden zien. De passagiers, verveeld door het lange wachten op beter weer, waren voor het grootste deel in slaap gevallen. Politie en soldaten hebben later in de rivier tientallen lijken gevonden. Slechts drie van de iiizittenden hebben zich weten te redden. Men verwacht niet dat er nog meer overlevenden zul len worden gevonden. AMSTERDAM Twee politiemannen zyn in de nacht van zaterdag op zon dag op de Nieuwendyk in Amsterdam door het publiek aangevallen, toen zij twee dronken jongelui aanhielden, die antennes van geparkeerde auto's zou den hebben gerukt. Een en ander speel de zicht af omstreeks een uur, op het moment dat de café's leegstroomden. Het publiek bemoeide zich met de ar restatie en keerde zich tegen de agen ten, die. volgens een schatting van de politie, tegenover een menigte van cir ca 70 man kwamen te staan. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de poli tiemannen hun wapenstok werd ontno men en hun uniformen flink werden be schadigd. Toen zij het onderspit dreigden te delven, loste een van hen met zijn pis tool enkele schoten in de lucht, waarna de aanvallers terugdeinsden en er een eind aan het gevecht kwam. De arrestanten hadden inmiddels van de gelegenheid gebruik gemaakt de be nen te nemen. De agenten, behorend tot het bijstandspersoneel, werden licht ge wond. Van onze correspondent DONN Voor het eerst sinds dc oprichting van de Bondsrepubliek be- staat er grote kans op een gesprek op ministersniveau tussen West- en Oost-Duitsland. Bonn zal, naar zo goed als vaststaat, ingaan op de uitnodiging van de Oost- duitse minister van Buitenlandse Handel, Horst Sölle, tot een gesprek met zijn Westduitse collega Schiller over de handelsbetrekkingen tussen de twee Duitslanden. Men vraagt zich nu in Bonn met spanning af of er werkelijk enige hoop kan worden gekoesterd op vreedzaam naast elkaar bestaan van West- en Oost-Duitsland. In regeringskringen wordt gewaar schuwd tegen illusies, omdat de invita tie van Sölle tenslotte ook heel goed niets anders kan zijn dan een tactische zet van Oost-Duitsland. Horst Sölle heeft de Westduitse mi nister van economische zaken, Karl Schiller een brief geschreven waarin hij hem voorstelt eind deze maand of begin augustus een algemeen ge sprek te voeren over de handel. Dat gesprek kan, zo schrijft Sölle, gehouden worden in Bonn, in Oost-Ber- lijn of bijv. op de Leipziger Messe. De Oostduitse regeringschef, Walter Ulbricht, heeft inmiddels voor de Volkskammer (de Volksvertegen woordiging in Oost-Berlijn) ook een dergelijke bespreking voorgesteld, die zonder politieke voorwaarden zou kunnen worden gehouden. Ulbricht sprak ook van de uitwisseling van „permanente missies", zij het op ze kere politieke voorwaarden. DeWestduitse minister Schiller ver klaarde zich gisteren zonder voorbe houd bereid „in iedere Duitse stad" met Sölle te onderhandelen, mits bondskanselier Kiesinger en het ka binet daarmee instemden. Gesprek ken over de handel, zo zei Schiller, betekenen natuurlijk geen volken rechtelijke erkenning van Oost-Duits land. Bondskanselier Kiesinger, die nog met vakantie is, gaat in principe met het handelsgesprek akkoord. Vice-kan- selier Willy Brandt en de fractieleiders spraken zich eveneens voor dit overleg uit. Bonn onderneemt nog andere initia tieven voor een toenadering tot het land van Ulbricht: De Leipziger Messe zal uit naam van West-Duitsland waarschijnlijk worden bezocht door een staatssecre taris. Minister Dollinger (PTT) heeft zijn Oostduitse ambtgenoot Rudolph Schulze zeventien miljoen mark aange boden ter vergoeding van postale on kosten over 1967. Bonn heeft opnieuw aangeboden Oost-Duitsland via een algemeen- Duitse vertegenwoordiging te doen deel nemen aan het werk van de Wereld gezondheidsorganisatie van de Verenig de Naties. WASHINGTON De toestand van generaal Eisenhower, ex-president van de Verenigde Staten, was gisteravond zeer ernstig, doch iets minder kritiek dan de avond tevoren. Eisenhower, die vrijdag in het mili taire hospitaal in Washington opnieuw door een hartaanval werd getroffen, heeft last van hartkrampen. Hij krijgt weer zuurstof toegediend. Zijn vrouw is voortdurend bij hem. CAIRO Een passagiersvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij is op 180 kilometer ten zuiden van Cyprus in de Middellandse Zee ge stort. Er bevonden zich 41 mensen aan boord, die waarschijnlijk allen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig, een in Rusland ge bouwde Antonof 24, was van Cairo op weg naar Damascus in Syrië. Gister ochtend om half twaalf werd het radio contact met het vliegtuig verbroken. Onmiddellijk werd de scheepvaart gewaarschuwd om uit te kijken terwijl vliegtuigen van de Britse luchtmacht opstegen en snelle motorboten van de marine zee kozen. Vijf uur na het laatste contact vond men wrakstukken in zee. Van overlevenden vond men geen spoor, maar wel konden een paar doden worden geborgen. De gehele bemanning van acht kop pen en tenminste zes van de passagiers zijn van Egyptische nationaliteit. De voorstanders van de pauselij ke encycliek over de geboortebe perking, hebben zich in Londen in een groep verenigd; gisteren gingen zij met spandoeken de straat op om te getuigen van hun steun aan paus Paulus (foto). Zestig r.-k. Britse geestelijken hebben zich gisteren uit gesproken tegen de encycliek Huma- nae Vitae van paus Paulus. De pries ters, wier namen niet bekend zijn ge maakt om eventuele sancties van hun bisschoppen te vermijden, beant woordden hiermee een oproep van 'n groep r.-k. leken. PHOE BAI - „Noord-Viëtnam schynt zijn derde grootscheepse offensief al begonnen te zijn", zo heeft zondag een hooggeplaatste Amerikaanse militair op het hoofdkwartier voor de noorde lijke provincies van Zuid-Viëtnam ver klaard. Ten zuiden van de gedemilita riseerde zone zyn al drie dagen gevech ten gaande na een „rustperiode" van circa twee- maanden. Amerikaanse troepen doodden zater dag in de buurt van An Hoa vijftig Noordviëtnamezen, die deel uitmaakten van een naar die stad oprukkende een heid van 150 tot 200 man. Bij het ge vecht raakten volgens een woordvoer der elf Amerikaanse mariniers gewond. Bij Hoé sneuvelden 19 guerrillastrijders terwijl de regeringstroepen geen verlie zen zouden hebben geleden. Voorts is het districtshoofdkwartier van Phoe Loc met mortieren en raketten bestookt, waarbij acht gewonden vielen. In Danang zouden vrijdag ongeveer 200 Amerikaanse militairen, om disci plinaire redenen opgesloten, aan het muiten zijn geslagen en het gebouw, waarin ze zaten, in brand hebben ge stoken. Een bewaker en zeven gedeti neerden werden gewond. De militaire politie herstelde de orde. LAGOS De uitgehongerde bevolking van Biafra moet worden geholpen. De voedselzendingen naar de afgescheiden Nigeriaanse provincie zullen ook zonder toestemming van de federale regering in Lagos worden ondernomen. Dat heeft het Internationale comité van het Rode Kruis dit weekeinde be kendgemaakt. Het comité zal zich van daag met een aantal deskundigen bera den over de praktische uitvoering van de hulpverlening. De beslissing van het Internationale comité werd genomen, nadat de Ni geriaanse regering de diensten van het comité praktisch had afgewezen door het stellen van onmogelijk voor waarden. De Conventie van Genève voorziet niet in een derdelijke situa tie. Het internationale Comité zal nu, buiten de bepalingen van de Conven tie om, zelf de risico's nemen die aan een luchtbrug naar Biafra zijn ver bonden. Terwijl de toestand van de honge rende bevolking in Biafra steeds slech ter wordt, stapelen de goederen, uit al le delen van de wereld afkomstig zich op in de pakhuizen van het Spaanse eiland Fernando Poo en het Portugese eiland Sao Tomé. Alle pogingen van hulporganisaties om de autoriteiten van Nigeria en Biafra tot medewerking te bewegen zijn tot dusver gestrand. Eerder deze maand zijn twee vlieg tuigen van het Rode Kruis door Nige riaanse troepen beschoten, toen zij met levensmiddelen op weg waren naar Biafra. De vliegtuigen werden niet ge raakt, maar het Internationale Rode Kruis heeft toen onmiddellijk de vluch ten gestaakt. Meer over de moeilijkheden over hulp verlening aan Biafra elders in dit num mer. BOGOTA Kardinaal Giacomo Ler- caro heeft zondagavond als afgezant van paus Paulus te Bogota het 39ste inter nationale eucharistische congres ge opend. De paus wordt donderdag In de Columbiaanse hoofdstad verwacht. Hy zal een deel van het congres, dat tot 25 augustus duurt, bywonen. Zaterdag zal de paus in de kathedraal van Bo^ gota de tweede conferentie van Lat(jnst- Amerikaanse bisschoppen openen. Paus Paulus heeft gisteren in een toespraak een beroep gedaan op de rijken, de ontwikkelde landen, politici en zakenlieden, een einde te maken aan de verdeling van de bevolking van Latijns Amerika in zeer rijken en wan hopig armen. Vier dagen vóór zijn reis naar Bogota in Columbia zei de Paus, dat hij vooral de armen van Zuid-Ame- rika wenst te ontmoeten. Hij sprak de hoop uit, dat het sacramentele symbool van het brood in het internationale eucharistische congres de menselijke betekenis zal aannemen van sociale en economische maatregelen tot spijziging van de hongerigen. TEL AVIV Israëlische en Jordaan se troepen hebben vanmorgen tweemaal binnen zes uur een artillerieduel over de rivier de Jordaan geleverd. Dit heeft een Israëlische legerwoordvoerder be kendgemaakt. Hy zei, dat er aan Israëli sche z(jde geen slachtoffers zyn geval len in de twee vuurgevechten ten zui den van het Meer van Galilea. Ook gisteravond zyn drie kwartier lang schoten gewisseld. De overmatige regenval van het afgelopen weekeinde heeft hier en daar de weggebruikers veel last bezorgd. Zoals onder dit viaduct bij Hedel, waar zoveel water lag. dat alle verkeer omgeleid moest worden. HOUSTON Een meisje van vijf jaar, Maria Giannaris heeft gisteren het hart ingeplant gekregen van een elfjarige jongen die aan een hersenbloe ding was overleden. De ingreep werd verricht in het St. Lucasziekenhuis in Houston, onder lei ding van dr. Denton Cooley. Dr. Coo- ley onderbrak zijn vakantie in Acapul- co (Mexico) om de leiding van deze harttransplantatie zijn negende op zich te nemen. Van de negen mensen die in Houston een ander hart kregen ingeplant, zijn er nog zeven in leven. Twee van hen hebben het St. Lucasziekenhuis inmid dels verlaten. De harttransplantatie van gister was de tweede waarbij twee kinderen wa ren betrokken. De eerste harttransplan tatie van deze aard mislukte op 6 de cember van het vorige jaar in New York. De jongen van wie Maria Giannaris haar „tweede" hart ontving, was Ja mes Dudley Herron. De harttransplan tatie duurde een uur en 45 minuten. HEILOO - De mini-schoolstr(jd In Heiloo is in het voordeel van het pacifistische Eerste-Kamerlid Otto Boe tes beslist, zodat zjjn negenjarige zoon Hans vandaag weer naar z(jn vertrouw de school kon gaan. De afgelopen week was de jongen niet toegelaten, hoewel hij zich twee maal per dag meldde, omdat B. en W. van Heiloo hem met 34 andere scho lieren op een nieuwe school hadden geplaatst. De heer Boetes had daar principiële bezwaren tegen, omdat hij geen kans had gekregen tevoren zijn mening te geven. In overleg met de inspecteur van het onderwijs hebben B. en W. van Heiloo nu besloten de overplaatsing van Hans ongedaan te maken. Als motive ring kreeg de familie Boetes te horen dat deze beslissing werd genomen in het belang van de scholier. Au MiimiiiimiiiffiMtin z z (Van onze weerkundige medewerker yandaag schijnt de zon en dat lijkt heel veelbelovend. Helaas is de i rug van hoge druk, die dit betere weer introduceert, zo haastig dat een nieuw regengebied, vanmorgen boven Ierland, vanavond alweer in onze om- f geving zal arriveren. Ook voor mor- 1 gen staat er aanvankelijk regen op het programma, later op de dag wellicht gevolgd door enkele opklaringen bij f een van zuid naar west draaiende wind. Augustus is op verschillende plaat- X sen nu al bijzonder nat met het dub- bele van de normale hoeveelheid neer- slag. De zon scheen tot nu toe ruim f 40 uur te weinig. Tijdens de zware buien van zondag (Ameland 28 mm) daalde de temperatuur midden op de dag soms van 15 tot.9 graden tenge- j volge van valwinden uit de zeer kou- 2 de hogere atmosfeer. Het ziet er naar uit, dat het weer het grootste deel van deze week nog onberekenbaar zal blijven, met de welbekende afwisse ling van buien en zonnige perioden. Morgen: Zon op: 05.32; Maan op 00.39 onder 19.54; onder: 18.53

De Vallei | 1968 | | pagina 1