Bloemencorso Leersum trok ondanks regen toch nog talrijke bezoekers VALLEI? Belt 10550 11079 Weinig interesse voor hearing „Snellenburg" Nacht van Leersum: Bloemen en bier Heiligen voor dienstbetoon, dominees zijn toerusters DS. W. BLANKEN BIJ INTREDE Ere-gasten uit Engeland en leugen heenlopen 99 Mist u uw Lijmenplakken en inschenken Bezichtiging politiebureau Premiekeuring fjorden paarden „Niet met bocht om nood Bocht Tante Riek Spanning Nieuw meubilair in kleuterschool Jeugdspeler van „Musketiers" ten grave gedragen Meer licht op sportcomplex MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 Een van de eerste-prijs winnaars: Sportvereniging „Larsheim" met „Vakan tie 1968". De eerste tweede-prijs werd gewonnen door NVV-afdeling Leersum met „Hol lands Glorie". LEERSUM Ondanks de vrij slech te weersomstandigheden kreeg het Bloemencorso Leersum zaterdagmid dag jl. nog negenduizend betalende be zoekers te verwerken. Vlak voordat het corso begon zag men alles nog somber in, maar op 't laatste moment stroom den de bezoekers toe. Toch waren er nog drieduizend minder dan vorig jaar. Gedurende het corso bleef het droog, zodat men volop kon genieten van de bloemenpracht van de sierlijke praal wagens. Onder de bezoekers bevond zich het burgemeestersechtpaar van Romsey (Engeland), mr. H. W. Malpas en zijn vrouw. Romsey is de zusterplaats van Leersum in Engeland. Onlangs bracht een groep van vijftien Leersumse jon geren o.l.v. de burgemeester een be zoek aan Romsey en momenteel ver blijft een groep Engelse gasten in Leer sum. Tijdens het corso werden de ere gasten bloemen aangeboden. Een eerste prijs werd behaald door de praalwagen van de buurtvereniging „Hoog Leersum". Deze wagen droeg de naam: „In een blauw geruite kiel (Michiel de Ruyter)". Het* idee was zeer origineel en werd duidelijk uitge beeld. De wagen bestond uit ,een laag en een hoog gedeelte. Op het lage ge deelte draaide „Michieltje" in een blauw geruite kiel aan een groot wiel en op het hoge gedeelte stond de trotse admiraal in prachtige kledij, hoge laar zen met brede rand. Dit alles temidden van een zeer verzorgde en secuur aan gebrachte bloemenweelde. De jury koos de praalwagen van de Vrijwillige Brandweer Leersum uit als de origineelste wagen. Hierop blusten een aantal brandweerlieden een brand in een bloemenhuisje, waarvan een ge deelte van het dak al was verwoest en waaruit echte wolken rook omhoog pluimden. De ere-prijs en de prijs voor de meest kunstzinnige wagen viel op de inzen ding van de Darthuizer Toneelvereni ging, „Snoep verstandig, eet een ap pel". Een Leersumse schone voegde de daad bij het woord op een bont ge schakeerde en knap gebouwde wagen. In totaal namen negenentwintig praal- en reclamewagens deel aan /het Bloemencorso „Midden-Nederland", afgewisseld door zeven muziekkorpsen uit verschillende plaatsen. Het viel de jury moeilijk de prijzen toe te kennen, omdat de kwaliteit van de praalwagens op bijzonder hoog niveau stond. De jury bestond uit de heren D. Pols, tuin architect te Den Bosch; A. Top, bloe mist te Barneveld; M. Vossesteyn, bloemist te Utrecht; Ubo Scheffer, beeldhouwer te Heelsum en J. Sonne- born, reclame-ontwerper te Den Bosch. De officiële uitslag was: le prijzen: Darthuizer Toneelvereni ging „Snoep verstandig, eet een appel". Met 124 punten kwam men in het bezit van de wisselbeker, de ere-prijs en de prijs voor de meest kunstzinnige wa gen; Accordeonvereniging „Crescendo" 123 punten „Corso 1966 - Corso 1967"; Vrijwillige Brandweer Leersum „Altijd Paraat" 121 punten en de prijs voor de origineelste wagen; Buurtvereniging „Hoog Leersum" „In een blauw ge ruite kiel" 119 punten; Sportvereniging Larsheim 116 punten voor „Vakantie 1968". Tweede prijzen: NVV-afdeling Leer sum bèhaalde met „Hollands Glorie" 107, punten; JïDS „100 jaar KNGV" 104 punten; „De Draak" van de Stichting Valkenheide 100 punten; Buurtvereni ging Middelhof met „De Viking" ook 100 punten; WV „Leersums Bloei" met „De uitwisseling Romsey - Leer sum" 99 punten. Derde prijzenMuziekvereniging EEM „Bloemen Fee" 97 punten; Mid denstandsvereniging „Aller Belang" „Handel en Nijverheid" 96 punten; CNV afd. Leersum-Amerongen „Wordt ook lid" 92 punten; Sociëteit „De Weer wolf" met „Beat" 92 punten; Biljart vereniging „Excelsior" 87 punten. Luxe- en reclamewagens. Ie prijzen: Van Marle Wegenbouwbe drijven Doorn; Heinekens Brouwerijen Mv. T-Ford 1922; Garage Ekris Scher- penzeel ere-prijs; Bloemisterij Flora. 2e prijzen: G. Kraak Banketbakkerij Leersum; Garage de Haas Veenendaal Doorn; Fa. Koudijs Leersum Wouden berg. 3e prijzen: Garage De Haas; Fa. Breeschoten Woninginrichting Ameron- gen; M. van Doorn Amerongen. Eervolle vermeldingen: Garage De Haas Veenendaal met twee auto's; Pannekoekenhuis „De Eekhoorn" Rhe- nen; Sigarenmagazijn ,,'t Centrum" Leersum; Total Service Station Leer sum. Ds. Blanken gal in zijn preek een woord van Paulus door waarin o.a. staat dat Christus evangelisten en her ders geeft om de heiligen toe te rusten tot dienstbetoon. De heiligen, dat is de gemeente, moeten aan het werk, zij moeten gemobiliseerd worden. Zij moe ten aan het dienen slaan en dat kost geld, zelfverloochening en vaak ook rust. „We denken vaak: we hebben ge noeg aan ons werk, aan ons gezin", al dus ds. Blanken. „Bij de heiligen is er verwondering als juist zij tot dienstbetoon worden ge roepen, want onwillekeurig denken we dat het weric in de kerk door kerkera ad en dominees verzet moet worden. Hei ligen zijn voor ons mensen, die hun strijd hebben gestreden en nu wel eens Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur de eeuwige rust in mogen gaan. Nee, zegt Jezus. Ze moeten nu de vlekken, die vaak door een ander zijn aange bracht maar eens wegborstelen". Opeens komen de heiligen er zelf voor te staan! Hoe verleidelijk het ook is, ze kunnen niet meer met een bocht om allerlei nood en onrecht en leugen heenlopen; maar moeten er iets aan doen. Daar ben je een heili ge voor, d.w.z. iemand die niet zelf heilig is, maar eenvoudig bij Jezus behoort. En Hij is de Heiland Die één en al dienstbetoon was en is. Wat bijv. ouderlingen en dominees betreft: zij zijn de toerusters: zij heb ben het materiaal aan te reiken aan Jezus' volgelingen en hun als het ware de juiste handgrepen te leren. Daarom zijn predikanten lastige mensen, want zij duwen je steeds naar dat dienstbe toon toe. Veel meer zijn ze echter ook helpers namens Christus, opdat de ge meente in staat is te dienen en mondig te zijn. Ds. Blanken beëindigde zijn Ds. W. Blanken. preek met de opwekking als heiligen en toerusters te bidden om de Heilige Geest van Christus om het dienstbetoon te ve- richten. Aansluitend op de prediking zong de gemeente Gezang 62 vers 3. Na het beëindigen van de dienst werd namens de kerkeraad van de Gerefor meerde kerk het woord gevoerd door ds. J. Ytsma. Hij was blij dat de be- OPHEUSDEN Op de hearing over jeugdcentrum „de Snellenburg", die vrijdagavond j.I. in het gemeentehuis te Opheusden werd gehouden, waren behalve de leden van het comité wel geteld vijf belangstellenden aanwezig. Aanvankelijk leek de hearing dan ook weinig zin te hebben, tot in de discus sie enkele belangrijke punten werden aangeroerd. Het voornaamste hiervan was wel, dat bleek dat een groot deel van de Opheusdense bevolking nog steeds een groot onheil in het jeugd centrum ziet. Het begon allemaal, toen men ver telde dat in het centrum een radio en een pick-up zou worden geplaatst. Een van de aanwezigen zei: „Die moet er volgens mij uit". Als reden hiertoe gaf hij op: „Als men eenmaal naar de ra dio gaat zitten luisteren mag op 't LEERSUM Wie meer sfeer wil proeven van het Leersumse bloe mencorso dan men langs de route opdoet, moet de „nacht van Leer sum" meemaken. De „nacht van Leersum" is de nacht van vrijdag op zaterdag, de nacht voor de lang verwachte corso-dag. In deze nacht worden honderdduizenden bloemen op de skeletten van de praalwa gens geplakt, geprikt op gespijkerd. Dat gebeurt in een vrolijke stem ming. Vol optimisme werkt men aan de wagens, omringd door kis ten met bloemen. Ieder heeft zijn eigen taak. Er zijn lijmers, plak kers, prikkers, timmerlieden en toe kijkers. De taak van laatstgenoemde per sonen zal men wellicht in het du bieuze vlak trekken. Toch zijn zij van onschatbare waarde. Zij zijn constant in de weer om 'n ieder er op te wijzen hoe 't niet moet en hoe het ook had gekund. De beste stuurluiBovendien zijn het meestal de toekijkers die de ver antwoordelijke neven-taak van schenker vervullen. Het is een gezellige drukte in Leer sum in „De nacht". De cafés zitten stampvol. Steeds als er iemand bin nenkomt hoort men: „Hoe ver is Larsheim nuf" of „Heb je die van HDS al gezien f' Op straat komt men vrolijke groepjes mensen tegendie even bij „de concurrent" gaan kij ken. In de garages en opslagplaatsen achter de huizen staan de wagens. Vol overgave wordt er gewerkt. Een groep smeert de lijm op de bloemen, die eerst door een andere groep ge bruiksklaar zijn gemaakt. Een derde groep plakt de bloemen dein op de wagen, op de door de ontwerpers reeds aangegeven plaatsen. In tiental len kisten worden de bloemen be waard. De bloemen, die voor de toef jes nodig zijn, worden zorgvuldig in "en emmer water gezet. „Tante Riek" is een van de perso- Een andere plakker neemt even pauze. Hij zet een pijpje pils aan zijn lippen en neemt een paar forse teu gen. Met de mouw van z'n overall veegt hij zijn mond schoon en begint te vertellen: ,Jk ben al vanaf van morgen vier uur in de weer. Eerst mee naar Zundert. Bloemen halen. Daar bloemen laden. Dan terug. Hier bloemen lossen. Dan moeten ze ge selecteerd worden. Als dat gebeurd is kan 't werk pas goed beginnen: de praalwagens. Met deze zijn we wel tot morgenochtend vijf uur be zig. Maar morgenmiddag sta ik weer te helpen bij de afzetting. Zondag ben ik niks meer waard. Da's elk jaar zo". nen, die de lijm op de bloemen sme ren. Zorgvuldig kwijt ze zich van haar taak, een glaasje limonade aan haar zij. Af en toe werpt ze een be denkelijke blik op de praalwagen, die al aardig gestalte begint te krijgen. ,rMorgen de eerste prijs hè, tante Riekt" Tante Riek kijkt vragend op en antwoordt brommerig„Nou, we zullen nog wel zien". Met haar mis prijzende blik lijkt het erg pessimis tisch maar het is hoopvol bedoeld. Het is allemaal waar wat hij ver telt. Hij heeft zelfs tot half zes 's mor gens aan de wagen gewerkt. En za terdagmiddag j.I. stond hij bij de af zetting om een oogje in het. zeil te houden. Met alle andere Leersu- mers loopt hij in spanning wie de eerste prijs zal krijgen. Op de Lomboklaan lopen drommen langs de wagens heen en weer. Het zijn de normale corso-bezoekers maar ook de Leer summers. De Leer- sumers bekijken zo'n praalwagen heel anders dan de bezoekers. „DcCar zit wel een tweede prijs in, alleen van achteren is hij niet zo goed af gewerkt". Men komt tot de ontdek king, dat de concurrentie groot is, maar hoopt toch nog op een mooie prijs. Dan komt de jury. Een van de he ren heeft een bos papieren in de hand. Daar staan de prijzen op, met het aantal punten. Zo gauw hij bij een wagen stilstaat en een vel papier pakt schieten van alle kanten mensen toe. Zo gauw zichtbaar wordt, wat er op het papier staat klinkt een rauw gejuich op: ,J)e eerste prijs". Even verderop minder vrolijke ge zichten. De derde prijs, nooit op ge rekend. Men praat nog wat mokkend na over het onwrikbare oordeel van de jury en komt uiteindelijk toch tot de conclusie dat die ander echt wel beter was. „Laten we d'r maar een pilsje op gaan nemen, jongens". laatst niemand meer wat zeggen. Dan wordt het ongezellig". De toekomstige jeugdleider J. A. Rijksen wist uit ervaring te vertellen, dat het in jeugdcentra niet zo toe ging. Toch was men nog niet overtuigd. Ten slotte kwam de aap uit de .mouw, toen een andere aanwezige naar voren kwam met de woorden: Ik zal maar eerlijk zéggen waar het op staat. Als er zo'n radio of pick-up is, gaan die jongelui dansen dan wordt het een grote troep". Volgens hem dachten veel mensen er zo over. Dr. G. J. Jonker wist de verontruste personen er tenslotte van te overtui gen, dat men hiervoor niet bang moest zijn. „Toen hier de eerste televisie kwam was heel Opheusden in rep en roer. Dat was nog erger dat dit jeugd centrum. Nu moet u de huizen eens tellen, waar geen televisie is. En zijn we er dan zoveel slechter door gewor den? Ik geloof het niet". De heer Rijksen voegde er nog aan toe, dat er in de Snellenburg beslist niet gedanst zou worden: „Er is niet eens een ruimte voor", zei hij. „Ik ben overigens helemaal niet tegen normaal dansen. Maar ik pas voor dat moderne seksuele geschuifel". Verder werd opgemerkt, dat er in Opheusden dringend behoefte bestaat aan een voetbalveldje. Burgemeester J. J. Pott zegde toe, dat hij deze zaak eens zou bekijken. Heden, maandag 19 augustus VEENENDAAL Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Ontembare Angelique". Morgen, dinsdag 20 augustus VEENENDAAL Nieuwe politiebureau, 10.00 uur: Ope ning en concert Amsterdamse Politie- kapel. RHENEN Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsver gadering. AMERONGEN Andrieskerk, 20.00 uur: Zomeravond*- concert. TENTOONSTELLINGEN Raadhuis/Nieuwe politiebureau, Vee nendaal, t.e.m. 7 september a.s.: „Kiek en Kunst", dubbelexpositie. Geopend van ma. t.e.m. vr. 9.0018.00 en 19.00—21.00 uur. Za. 15.00—18.00 en 19.0021.00 uur. 's Zondags gesloten. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal: Geen voor stelling. RHENEN Het bestuur van de stichting Christelijke Kleuterschool „Irene" heeft zich tot de gemeente raad gewend met het verzoek om me dewerking ter vervanging van het meu bilair in het schoolgebouw aan de Prins Bernhardstraat. Burgemeester en wethouders delen de raad mede dat uit een onderzoek is gebleken dat het meubilair inderdaad aan vervanging toe is en adviseren medewerking te verle nen. VEENENDAAL Het nieuwe politie bureau, dat morgenochtend geopend wordt is morgenmiddag voor iedereen te bezichtigen. Ook 's avonds wordt men in de gelegenheid gesteld er een kijkje te nemen. Men kan in het politie bureau terecht van 15.00-18.00 en van 19.00-21.00 uur. roepingscommissie zo gauw na het met emeritaat gaan van ds. Van Enk ge slaagd was (dominees worden een schaars artikel). „In Veenendaal zult u tot de ontdekking komen dat niet alle meningen, gevestigde meningen zijn", aldus ds. Ytsma, die er verder op wees dat Veenendaal een bepaalde image heeft. „Je kunt hier een geestelijk ge sprek voeren, men is er mee bezig. Ver der is Veenendaal een staalkaart van de Nederlandse bevolking omdat men er behalve de autochtone bevolking ook veel mensen- uit alle delen van het land aantreft". Tenslotte wenste ds. Ytsma zijn collega een gezegende tijd in Vee nendaal toe. Namens het convent van predikan ten werd het woord gevoerd door de Hervormde predikant ds. Nijeboer. Hij gaf zijn nieuwe collega de waar schuwing niet te hoge verwachtin gen te koesteren van het convent aan gezien dat door de slappe eucumeni- sche situatie niet aan zijn doel beant woordt. Ds. Scholten die namens de classis Amersfoort het woord voerde, zag het als een taak van de classis zich bezit te houden met de vraag „hoe zullen we de heiligen toerusten tot dienstbetoon". In zijn antwoord gaf de nieuwe pre dikant op ongedwongen wijze uiting aan zijn dank voor de wijze waarop buren en gemeenteleden hem en zijn gezin hadden begroet. „Ik heb al veel gemoe delijkheid ondervonden en op deze wij ze zal het hier best lukken", aldus ds. Blanken. Nadat de dienst was besloten met het zingen van Psalm 116 vers 10 was er voor de genodigden een kop koffie in „Pro Rege". ELST Onder zeer veel belangstel ling werd Dik Hovestad, die dinsdag avond j.I. op 21-jarige leeftijd plotse ling overleed, zaterdagmiddag op de Algemene Begraafplaats te Eist ter- aardebesteld. Dik speelde in het vierde elftal van Musketiers, waar hij als doelverdedi- ger optrad. Hij was zeer gezien bij zijn teamgenoten die een trouwe vriend in hem zullen missen. Ds. J. van Malenstein sprak gevoel volle woorden bij het graf, waarna de heer H. E. Quint namens bestuur en leden van v.v. Musketiers een laatste groet uitsprak. Tevens richtte de spre ker namens de familie een dankwoord aan ds. Van Malenstein en de vele an deren, die de familie in haar moeilijk ste dagen hebben bijgestaan. Tenslotte werden de familieleden en de talrijke bezoekers, waaronder vele Musketiersleden, in de gelegenheid ge steld een laatste groet aan de overlede ne te brengen. Dinsdag 20 augustus wordt er weer op het terrein van W. Liefting aan het Bruinhorsterpad een fjordenpaarden- keuring gehouden. Men verwacht dit jaar eveneens als vorig jaar een grote aanvoer van f jor- denpaarden. Het bestuur heeft al 105 inschrijvingen ontvangen. Dit jaar zijn er veel opgaven in de jongere rubrie ken. Als extra nummer is er dit jaar aan toegevoegd de zadel proef voor mer ries waarbij het paard gezadeld en bereden getoond moet worden. Door diverse bedrijven zijn prijzen beschikbaar gesteld waaronder een 16-tal prachtige bekers .Als keurmees ters treden op, W. v. Helden uit Wou denberg, J. Hoving uit Harderberg, C. J. Bouwhuis uir Harderberg, H. Smit uit Zwolle en J .J. Kursten uit Sterksel. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen vragen de gemeen teraad een krediet van f 10.350.- ten einde aan het gemeentelijk sportcom plex „Candia" de volgende verbeterin gen te kunnen aanbrengen: aanbrengen van 4 lichtmasten; verplaatsing van de toegangshekken; verhoging van de af rastering van de tennisbanen; plaatsing van een tweede gasboiler in het kleed lokaal. Aan de raad wordt voorgesteld deze kosten te dekken uit het fonds stadsuitbreiding. VEENENDAAL «En Christus heeft zowel apostelen als profeten gegeven, zowel evangelisten als herders en leraars om de heiligen toe te rusten tot dienstbetoon". Deze Bijbelwoorden uit Efeze 4 vormden het kernthema van de preek van ds. W. Blanken, die zondagavond in de kerk bij de Vaart brug intrede deed als Gereformeerd predikant. Ds. W. Blanken werd door de kerke raad beroepen in de vacature ds. D. van Enk die onlangs met emeritaat ging en zijn opvolger 's morgens bevestigde. De oude kerk was goed gevuld toen ds. Blanken de kansel beklom. Behalve veel gemeenteleden waren aanwezig gasten uit Badhoevedorp, de vorige gemeente van ds. Blanken, veel collega's, het vol tallige college van B. en W. met gemeentesecretaris de heer D. van Manen en verschillende deputaties van andere kerken uit Veenendaal.

De Vallei | 1968 | | pagina 3