Jongens uit Krimpen met Ambonezen slaafs Tsjechen willen lenen in het Westen geld Nigeria rekent op spoedige overwinning Vertragingen bij N.S. Graanoogst in deel van Brabant in gevaar Kleuter liep op overweg onder trein Dodental in Alicante tot 31 gestegen Er gebeurt iets met zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk VERENIGDE ÏOERISIENBEDRIjVEH N.V Noodweer boven Zuid- en Midden-Nederland ZULK ONWEER Euzie om meisjes groeide uit tot onverbloemde rassenrel BELEEF JE NIET ELKE ZONDAG Argueolas in Bolivia terug Hoogovens sticht in Indonesië buizenfabriek Na uitstel'van Russen Heerlen trekt handen ai van Vascomij Toenadering tussen S.G.P. en G.P.V. Wellicht Duitse staalfabriek TWEE TEGELIJK „NOG NOOIT" GROOT ALARM KOEIEN SPOORWEGEN DOOR AANHOUDENDE REGEN LANDELIJK NIET TEGEN ROMEN OP VAKANTIE IN NAJAAR WEER WRAAK TEGENGEHOUDEN Definitief Rivier over Explosie in fabriek van klapperpistooltjes Ramen vernield Oorzaak onbekend Boulevard - Harderwijk - Tel. 03410-2569 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 Boerderijen afgebrand na blikseminslag TTet noodweer, dat ii. het afgelopen weekeinde boven ons land heeft gewoed, heeft op tal van plaatsen over- lasj veroorzaakt of schade aangericht. Blikseminslagen zetten in Kerkdriel boerderijen in vlammen: de Spoorwe gen kampten met vertragingen doordat seinen en overweginstallaties uitvielen, In Den Bosch, Eindhoven en andere steden kwamen straten en kelders blank te staan. In Dordrecht drong het water in ongeveer honderd huizen bin nen. Burgemeester mr. J. J. van der Lee, liep met laarzen aan gistermorgen over de blank staande Groenedijk om bij de bewoners te informeren naar de stand van zaken. In Zwijndrecht stonden zondagavond nog de meeste straten onder water. De brandweer kwam handen en pompen tekort om het water weg te werken. Tijdens het noodweer, dat gisteroch tend nog boven de Bommelerwaard en Oost-Brabant woedde, zijn in Kerkdriel twee boerderijen bijna gelijktijdig door de bliksem getroffen. Een van deze be drijven brandde af. Van de andere boerderij werd het monumentale ach terhuis in de as gelegd. Er werd bo vendien flinke schade aangericht aan de gewassen op de landerijen. Het noodweer bezorgde de brand weerkorpsen van de omliggende dorpen van Kerkdriel een onrustige zondag morgen. Terwijl de twee boerderijen in Kerkdriel in lichterlaaie stonden, kwa men er verschillende meldingen binnen van nog meer boerderijbranden in de Bommelerwaard. Achteraf bleek het steeds loos alarm te zijn. De Bossche brandweer is zelfs voor niets naar Zaltbommel gereden, waar een boerde- rijbrand zou zijn uitgebroken. Landbouwer Hendrik van Liempt (37), wiens boerderij in Kerkdriel af brandde, verzekerde: „Ik ben hier ge boren en getogen, maar een noodweer, zoals wij dat vannacht hebben gehad, heb ik nog nooit meegemaakt." „Gelukkig was er geen wind, want anders zouden alle boerderijen in de buurt zijn afgebrand. Het donderde en bliksemde van jewelste en de regen kwam met bakken uit de lucht." De eerste brandmelding kwam gister ochtend om ongeveer acht uur, toen de bliksem insloeg in de afgelegen boerde rij van landbouwer Gijs van Alem (53). De zes bewoners van de boerderij la gen nog allemaal in bed. Toen de heer Van Alem harde dreunen in huis hoor de, ging hij naar beneden om te kij ken wat er aan de hand was. Toen hij de verbindingsdeur tussen het woon huis en het achterhuis opendeed sloe gen de vlammen hem al tegemoet. Nauwelijks was de brandweer bezig met het blussen van deze brand, toen zij uit de verderop gelegen dorpskern vlammen omhoog zag schieten. Dit maal was de boerderij van landbouwer Van Liempt de dupe. Onmiddellijk werd toen groot alarm geslagen. Brand weerkorpsen uit Hedel, Rossum en Den Bosch werd om assistentie ge vraagd. De heer Van Liempt vertelde: „Ik was al op toen het gebeurde. Het zal ongeveer kwart over acht zijn geweest. Ik was de varkens eten aan het geven. Plotseling kwam mijn vrouw de stal inrennen. Zij schreeuwde dat er brand was. Er was geen redden meer aan." „Het gekke is, dat ik niets heb ge hoord toen de bliksem insloeg. Ik heb toen onmiddellijk mijn twee dochtertjes van vijf en van zeven jaar uit het brandende huis gehaald. Wij hebben niets meer. Ik loop rond in een geleen de overall. Gelukkig was ik goed ver zekerd. Voorlopig zullen wij wel onder- KRIMPEN AAN DE IJSSEL Wat eerst een gewoon meningsverschil was tus sen jongens die naar de gunst van de dorpsmeisjes dongen, is zaterdagnacht in Krimpen aan de IJssel uitgegroeid tot een echte rassenrel. Er is daar hevig gevochten tussen groepen Ambonezen en jongelui uit de plaats zelf. in totaal zo'n zestig tot zeventig man. De gevechten duurden tot diep in de nacht en aan beide zijden z(jn verscheidene gewonden gevallen. „Het werd werkelijk een gevecht tussen blank en bruin", zei loco-burge meester Jac. Goudriaan, die burge meester Lepelaars is met vakantie als hoogste gezagsdrager van Krimpen op het terrein van de strijd aanwezig was. De rijkspolitie van Krimpen had deze uitbarsting van geweld al een paar we ken lang zien aankomen. „Het begon met pesterijen bij een zaakje dat een LA PAZ De Boliviaanse ex-minis ter van Binnenlandse Zaken. Antonio Arguedas, die de Cubaanse regering het dagboek in handen speelde van Che Guevara en daarna uit Bolivia vlucht te, is vrijwillig in zijn land terugge keerd. Hij is bereid zich voor zijn optreden te verantwoorden en heeft toegegeven dat hij een marxist is. IJMUIDEN Hoogovens werkt sa men met de Indonesische maatschappij Bakrie en Brothers aan plannen om in Indonesië een fabriek te stichten voor voor de produktie van gelaste stalen waterleiding-, irrigatie- en gasbuizen. Hiermee is vermoedelijk een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid. De bedoeling is een gezamenlijke on derneming te stichten op fifty-fifty-ba- sis, maar in eerste aanleg zullen de Hoogovens 3,5 miljoen en Bakrie 1,5 miljoen gulden op tafel leggen. De begincapaciteit van d^ fabriek zal achtduizend ton buis per jaar zijn, die in de toekomst kan worden opge voerd tot achttienduizend ton per jaar. Op enkele plaatsen in ons land is dit weekeinde de bliksem inge slagen. Zo ook in Kerkdriel, waar en kele boerderijen geheel uitbrandden. Op de foto: een beeld van een der uit gebrande panden, dat de belangstel ling trok van vele buurtbewoners.. dak kunnen krijgen bij mijn familie hier in het dorp." Nog een derde broerderij in Kerk driel is een prooi van de bliksem ge worden, namelijk het naast dat van H. van Liempt gelegen bedrijf van F. Hooymans. Gisteravond is de bliksem ingeslagen in een boerderij te Serooskerke op Wal cheren. De schuur met hooi van land bouwer P. de Visser brandde geheel af. Het woonhuis kon voor de brand ge spaard blijven. Tijdens een zwaar onweer, dat in de nacht van zaterdag op zondag boven West-Brabant woedde, is in Huijbergen de bliksem op een stroomdraad gesla gen, die langs het weiland van land bouwer A. Sanders loopt. Een groep koeien, die in de nabijheid van de stroomdraad stonden, werd getroffen. Zeven koeien en een stier waren op slag dood, terwijl enkele andere koeien gewond raakten. Gistermiddag is de boerderij „De Eendracht" van de familie Langedijk in Hoogwoud (N.-H.) door bliksemin slag getroffen. De boerderij is geheel afgebrand. De schade wordt op onge veer een ton geschat. Zaterdagmorgen heeft een windhoos een aantal strandrestaurants op het strand van Castricum aan Zee bescha digd. Van verscheidene restaurants werden de daken afgeslagen en volko men vernield. De Nederlandse Spoorwegen zijn zon dagochtend op vele plaatsen in het land, met name in het zuiden, ge plaagd door sein- en andere storingen tengevolge van blikseminslagen. Het treinverkeer liep daardoor vertragingen op van 5 a 10 minuten. Om zeven uur kwamen reeds de eer ste meldingen in Utrecht binnen. Tus sen Roosendaal en Vlissingen werden vier seinen en een automatische knip perlicht-installatie door het hemelvuur getroffen. Tussen Oss en Den Bosch werden drie aki's buiten bedrijf ge steld. Tussen Zwijndrecht en Baren- drecht waren het drie seinen en een met automatische halve bomen bevei ligde overweg, bij Vught een aki. Tussen Den Bosch en Boxtel bleven na een blikseminslag alle lichten op het rechterbaanvak rood brartden. Tus sen OudenboSch en Zevenbergen sloeg de bliksem in de bovenleiding; een be stuurder, die met een trein onderweg was, zag het vlak voor zich gebeuren. Het onweer verplaatste zich, ook bij NAAR BALI De Nederlandse par lementaire delegatie die thans in Indo nesië vertoeft, is zondag uit Djakarta naar Bali vertrokken voor een toeris tisch bezoek aan het eiland. Bezoeken aan Bogor en Bandoeng staan nog op het programma. HELMOND Nog een week regen en de graanoogst in oostelijk Noord- Brabant is geheel mislukt. Nu al is de helft waardeloos, zo neemt ir. P. P. Koks, de landbouwconsulent in Noord- Brabant. Vooral in de Kempen ziet het er bedroevend uit. In tegenstelling tot andere jaren staat het meeste graan er nog op het land. Door de aanhoudende buien krijgt het geen kans te drogen en is oogsten dus onmogelijk. Het vele vocht doet de graankorrels ontkiemen. Dit betekent dan dat het graan bijna waardeloos is geworden, aldus ir. Koks. Vooral de rogge en zomergerst heb ben in dit deel van Brabant veel schade opgelopen. Veel graan is ook plat ge waaid. In het algemeen zal bij het oog sten nu veel handwerk nodig zijn. Volgens de landbouwconsulent heeft het hooi eveneens veel gelede» onder de regen. Hij voorspelt verder een slechte aardappeloogst door rotting in de grond. Het ministerie van landbouw in Den Haag is niet erg verontrust over de ge volgen van de overvloedige regen op de oogsten. Plaatselijk kunnen deze hier en daar geleden hebben, maar landelijk is allerminst van grote moeilijkheden sprake. Ook de tuinbouw heeft over het ge heel genomen geen grote problemen. De heer N. A. Laarman, directeur van het Centraal bureau voor de tuin bouwveilingen, had nog geen noodsei nen binnen gekregen. Mogelijk dat de appels en peren plaatselijk hebben ge leden, maar voor het overige zal de schade best meevallen zo verwacht hij. de Spoorwegen, naar het Noorden: la ter in de ochtend werd een inslag bij Amersfoort gemeld, 's Middags werden blikseminslagen in bovenleidingen en/ of beveiligingsinstallaties gemeld uit Staveren, Workum, Dedemsvaart. Woerden en Utrecht. De vertragingen varieerden vaii enkele minuten tot een kwartier. ETTEN-LEUR Op enkele honder den meters van het ouderlijk huis is gisteravond de drieëneenhalf jaar oude Gerda Vermunt uit Etten-Lcur door een trein gegrepen en omgekomen. Het meisje werd enkele honderden meters door de trein meegesleurd. Het onge luk gebeurde op een kleine, particulie re spoorwegovergang. Het -treinver keer tussen Breda en Roosendaal kreeg een kwartier vertraging. ROCKANJE Een rijkspolitieman uit Krimpen aan den IJssel, wacht meester J. A. G. Nijssen, die tijdelijk in Rockanje was gedetacheerd, is gis termiddag met zijn motor met zij span van een dijk gereden en over de kop geslagen. Hij kreeg daarbij het zijspan op zich. Op weg naar het zie kenhuis in Rotterdam is hij overleden. CULEMBORG De 24-jarige J. van Duuren uit Culemborg is gisteravond op slag gedood toen hij met zijn motor in een slip raakte en tegen een lan taarnpaal botste. De mdtor vloog in brand. KATWOUDE Bij Katwoude is za terdagavond een auto op een koe gere den, die de weg was opgelopen na door twee sloten te zijn gewaad. Een meisje dat in de auto zat, de achttienjarige E. J. van Baarsen uit Volendam, kreeg bij de botsing ernstig hersenletsel. Zij is gisternacht overleden. SOEST Dc 33-jarige Amerikaanse staf-sergeant R. F. is gisternacht op slag gedood toen hij bij Soestduinen met zijn auto ging slingeren en in volle vaart tegen enkele bomen botste. De sergeant was gelegerd in het kamp Nieuw-Amsterdam in Soesterberg. LAREN De twintigjarige J. C. Stolk uit Maartensdijk botste gister nacht met zijn auto in volle vaart op een boom in Blaricum. De jongen kwam om. De vier mensen die nog in de auto zaten, werden min of meer ernstig gewond. WEESP In Weesperkarspel is za terdag de 74-jarige Amsterdammer A. Hendrikse verongelukt. De man vloog met zijn auto uit een bocht en botste tegen een ducdalf. Zijn naast hem zittende vrouw werd ernstig ge wond. Vrijdag was ook al een wagen tegen de ducdalf gereden. Daarbij kreeg een vrouw een gebroken dij. ST. MICHIELSGESTEL De vier jarige Frans van Rooy uit Sint Mi chielsgestel is zaterdagmorgen omge komen toen hij onder de wielen van een trekkeraanhanger kwam. Het kind zat bij zijn vader op de trekker, die voor een voorrangsweg stilstond. Bij het optrekken viel de jongen op de weg. OOSTBURG De 48-jarige A. I. Becu uit Groede is zaterdag overleden aan de gevolgen van een ongeluk waarbij hij vrijdag was betrokken. De man was bij een botsing tussen een door hem bestuurde trekker en een vrachtauto levensgevaarlijk gewond geraakt. DIJON Dc 29-jarige Andres Burgman uit Utrecht is zaterdagmid dag in de Franse stad Dijon om het le ven gekomen. De man werd op zijn scooter aangereden door een plotseling naar links zwenkende vrachtwagen. LAREN De twintigjarige Frans man Jean Bonney uit Aix en Provence is zaterdagmiddag in een ziekenhuis overleden. De man was donderdag nacht gewond geraakt toen hij met zijn auto bij Eemnes in frontale bot sing kwam met een tegenligger. Bij het ongeluk waren in totaal negen mensen betrokken, vijf Fransen en vier Nederlanders. Vier van de gewon de Fransen zijn zaterdagmiddag met een chartervliegtuig naar hun land overgebracht. ADVERTENTIE ORAAG Tsjecho-SIowakije, dat sinds weken niet de Sovjet-Unie onder- *- handelt over het verkrijgen van een grote lening, zal zich nu tot het Westen wenden. Premier Oldrich Cernik heeft zaterdagavond bekend gemaakt dat zijn land zich tot de Wereldbank en tot afzonderlijke landen in het Westen zal wen den met het verzoek om leningen. Tsjecho-Slowakije heeft daartegen geen politieke bezwaren. Cernik gaf toe dat zijn land nog steeds met Rusland onderhandelt. Het wenst een lening van vijfhonderd mil joen dollar. In Praag gelooft men dat de Sovjet-Unie die lening alleen zal toe staan wanneer de Tsjechische commu nistische partij terugkeert naar de weg van de marxistische orthodoxie. Er heerst in Moskou kennelijk onge duld over de manier waarop de Tsje chen hun in Bratislava gedane belofte van .onbarmhartige strijd tegen de anti-socialistische krachten' inlossen. De aanvallen op de Tsjechoslowaakse leiders in de Moskouse Prawda en an dere kranten beginnen weer scherp van toon te worden. Het toppunt in de nieuwe campagne was een artikel- in de Prawda van gis teren waarin werd gezegd dat er in Tsjecho-Slowakije sprake is van een toeneming van de ondermijnende acti viteit van de anti-socialistische krach ten. Maar er is in Cierna en in Bratis lava afgesproken dat %r geen pole mieken meer over en weer zouden worden gevoerd tussen de kranten. Daarom worden dergelijke artikelen in de Russische bladen wel afgedrukt, maar niet meer voor de radio voor gelezen. Zijn zijn dus voor binnen lands Russische gebruik bestemd. Met het oog op die afspraak heeft de communistische partij van Tsje cho-Slowakije alle hoofdredacteuren van kranten op een geheime verga dering bijeengeroepen. Zij hebben daar moeten beloven, dat zij zich in hun kritiek op de Russen en andere leden van het Pact van Warschau tot het uiterste zouden matigen om geen aanstoot te geven. Het herstel van de persvrijheid is voor de Russen en hun vrienden een van de ergste uitin gen van het liberalisme in Tsjecho- Slowakije geweest. Men vreest in Praag dat de nieuwe HEERLEN De Heerlense bouw onderneming Vascomij zal zo goed als zeker failliet gaan. B. en W. van Heerlen willen dat de gemeente de handen van de bankroete onderneming aftrekt. Daarmee komen de in het vooruitzicht gestelde gemeentelijke leningen te ver vallen. Het personeel heeft nog drie ton loon te vorderen terwijl er voor de schuld eisers waarschijnlijk geen cent zal over schieten. De gemeente Heerlen heeft al miljoenen in de redding van de Vascomij gstoken. perscampagne tegen Tsjecho-Slowakije ten doel heeft de stalinistische elemen ten een kans te geven om zich te roe ren voor het begin van het Tsjecho-Slo- waakse partijcongres op 9 september. Daar zal het namelijk opnieuw tot een botsing komen tussen de nieuwe leiders zoals Dubcek, en de vertegenwoordi gers van de oude koers, die nog groot in aantal zijn. Moskou probeert de oude stalinisten steun in de rug te verschaf fen. DEN HAAG De Staatkundig-Gere formeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Verbond zoeken toenadering. Delegaties uit beide partijen hebben al een eerste gesprek gevoerd. Dat ging over een nadere bezinning op de Grond wet en de Kieswet. In de staatscom- missie-Cals-Donner die vorige week haar eerste rapport heeft uitgebracht vertegenwoordigt de secretaris van het GPV. dr. A. J. Verbrugh uit Dor drecht, de kleine confessionele par tijen. Het contact tussen SGP en GPV kan uitgroeien tot 'n „reformatorisch-chris- telijke concentratie". Dr. Verbrugh: „De SGP is niet meer de partij van de negatieve houding. Er is iets in die partij aan het veranderen. Voorbeeld daarvan is het initiatiefwetje van het s.g. Tweede-Kamerlid ir. Van Rossum over landbouw en waterstaat. Ik heb ook de indruk dat de SGP meer gaat koersen in de richting van het bijbels- confessionele realisme van Calvijn. We moeten proberen een gezamenlijke stra tegie uit te zetten". De voorzitter van de SGP is, ds. H. G. Abma uit Gouda, gaat niet zover. „Het was een eerste officieel contact, over een bepaald onderwerp. Onze ge dachten daarover lopen nagenoeg pra- rallel. Of er uit het contact nog meer zal groeien kan ik nog niet zeggen. Daar komt veel meer voor kijken. We gaan in het najaar weer praten". De SGP bezet drie zetels in de Twee de Kamer, het GPV een. Ook bij het tweede gesprek zal een afgevaardigde van het Nationaal Evan gelisch Verband aan de tafel zitten. Het NEV is geen politieke partij, maar een interkerkelijke groepering waarvan de leden zich politiek niet in een van de bestaande confessionele partijen kun nen vinden. Wel bestaat tussen het GPV en het NEV al jaren een hechte samenwerking. Het NEV telt zijn leden vooral onder hervormden en gereformeerden. soort cafetaria is'', zei de heer Gou driaan. „Niemand weet precies hoe zo iets begint. Ze rijden met brommers, ze lonken naar de meisjes en dan op eens is er heibel." Vorige week zijn een paar jongens afgerost. In de loop van de vorige week kon men hier en daar horen dat de tegenpartij zaterdag wraak zou ne men. De rijkspolitie had daar ook ken nis van gekregen. Zij had met groepen van omliggende gemeenten afgesproken dat zaterdag een extra oogje in het zeil zou worden gehouden. Om acht uur zaterdagavond was de Algerabrug over de Hollandse IJssel al onopvallend bezet door rijkspolitieman nen in burger. „We dachten niet dat het zo vroeg zou beginnen", zei loco burgemeester Goudriaan, „maar om half negen was het gevecht er opeens." Van beide kanten schijnt daarbij ge bruik te zijn gemaakt van fietskettingen stokken en stenen. Er werden enkele auto's vernield en ruiten ingegooid. Er vielen ook gewonden. Twee jongeman nen werden ter plaatse verbonden. Een jongen moest met ernstige wonden naar een ziekenhuis. „Het is nog niet duidelijk waarmee die diepe wonden zijn aangebracht", zei loco-burgemeester Goudriaan ons. „Dat kan een fietsketting zijn geweest maar ook een of ander scherp voor werp. We denken niet aan een mes. Het politierapport zal een en ander moeten uitwijzen." De gevechten in Krimpen duurden za terdag tot diep in de nacht voort. Op de brug werd om half twee nog gevoch ten. De politie kon verhinderen dat vech tersbazen 'uit Capelle en Moordrecht naar Krimpen konden gaan. Dat is ken nelijk de bedoeling geweest, maar de rijkspolitie die met vijftien man en vier overvalswagens was versterkt uit ande re groepen, kon een verdere uitbrei ding van de strijd voorkomen. Er moestén verscheidene charges worden uigevoerd. Later in de nacht toen de vechtersbazen door de politie van het terrein van de strijd waren ver wijderd, ontstonden ir. de omliggende straten nog enkele gevechten. Met enkele charges, waarbij de gum mistok werd gehanteerd, kon spoedig een eind worden gemaakt aan deze ge vechten. Een jongeman werd gearres teerd. Hij was op heterdaad betrapt, toen hij stenen naar de politie gooide. Zowel de politie als loco-burgemeester Goudriaan meent dat de rassenrel van Krimpen nu wel zijn hoogtepunt heeft bereikt. Voor de volgende weekeinden zijn maatregelen getroffen om herhalin gen te voorkomen. DELFZIJL De Wcstduitse staal fabriek Korf Industrie und Handel (Baden Baden) wil een grote smeltery in Delfzyl vestigen, die aan 250 mensen werk kan geven. De beslissing daarover valt waarschynlyk deze maand. De smelterij zou een capaciteit van 800.000 ton moeten krijgen en - in eerste aanleg dertig miljoen gulden gaan kosten. Het bedrijf dat veertig hec tare grond nodig heeft zou met zijn aanvoer van grondstoffen het haven- verkeer van Delfzijl verdubbelen tot ruim twee miljoen ton. De benodigde elektriciteit zou het zelf moeten opwekken, omdat de capaciteit van de Hunze-centrale in Groningen op dit moment niet groot genoeg is. Burgemeester mr. A. P. J. van Brug gen van Delfzijl onderhandelt cl geruime tijd over deze vestiging. Gaat deze door dan moet het industrie- binnenkanaal, maar waarschijnlijk ook de buitenhaven van Delfzijl worden ver lengd tot de grens *van de gemeente Termunten. Vervolg van pag. 1 LAGOS Het Internationale Rode Kruis heeft laten weten, dat dagelijks driehonderd tot vierhonderd ton voed sel naar Biafra zullen moeten worden gebracht om het voedselprobleem op te lossen. Er liggen plannen klaar om de hon gerende bevolking van de afgescheiden provincie van voedsel te voorzien zodra het Rode Kruis vrije toegang tot de vroegere Nigeriaanse oost-provincie zal hebben. Uit deze plannen leidt men af dat het Rode Kruis er rekening mee houdt dat Nigeriaanse federale troepen binnen niet al te lange tijd het resterende deel van Biafra zullen hebben veroverd. Dit weekeinde circuleerden er be richten dat Nigeriaanse troepen een grootscheeps offensief hadden ingezet, dat gericht was op het hart van het nog door Biafraanse troepen bezette deel van de vroegere oost-provincie. De be richten waren afkomstig van Radio Bia fra. Ze werden van federale zijde niet bevestigd. Radio Biafra deelde gistermorgen mee, dat Nigeriaanse troepen de rivier Imo waren overgestoken. Aan beide zij den zouden zware verliezen worden ge leden. De Imo ligt op 48 kilometer van Aba, de laatste grote stad die nog in Biafraanse handen is. Ook uit de weigering van Nigeria om het Rode Kruis een geneutraliseerde landingsbaan toe te staan voor het over vliegen van voedsel naar de hongeren de bevolking van Biafra leidt men af dat de federale regering op een spoe dige militaire overwinning rekent. MADRID Uit de ruïnes van een fabriek waar klapperpistooltjes werden gemaakt in de Spaanse stad Alicante, die zaterdag in de lucht is gevlogen, hebben reddingsploegen tot dusver de vaak deerlijk verminkte lijken van 31 mensen geborgen. Drie mensen worden nog vermist. Er zijn voorts negentien gewonden. De ontploffing vernielde de gehele fabriek. Onder de slachtoffers waren verscheidene vrouwen en kinderen, die buiten stonden te wachten op het uit gaan van de fabriek. De ramen van de huizen tot kilome ters ver in de omtrek werden vernield. De explosie was op een afstand van twintig kilometer te horen. De eigenaars van de fabriek, de broers Juan en Francisco Serra Fer- ree, zijn ook om het leven gekomen. Ze waren enkele minuten voor de ex plosie de fabriek binnengegaan na te rugkeer van hun vakantie. De echtge note van Juan en een zoon, die buiten bleven wachten, werden gewond. De zoon verloor een arm. Van vijf metselaars die bezig waren een muur buiten de fabriek te wetse- len zijn er twee om het leven gekomen en werden er twee ernstig gewond. Een metselaar was juist de steiger afge klommen om water te halen. Hij bleef ongedeerd. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. OVERLEDEN In Amsterdam Is op 59-jarige leeftijd overleden drs. Th. J. Hogendorp, sedert september 1965 lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In Amsterdam was hij gevestigd als financieel-economisch adviseur. ADVERTENTIE interessant voor u, heerlijk voor de kinderen! In dit grootste overdekte dolfijnen-stadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen, ziet u een unieke show met zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Aanvangstijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuinen van de grootste in Europa. Veluwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oostelijk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo land. Afvaart elk heel uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 5