Olympische atletiekploeg gaat op Tartan trainen Marijke Jansen onttroonde Astrid Suurbeek OKKER PROLONGEERDE TITEL adidas I 'e«el Wpe*ormann en Jellinghaus kwamen tot opmerkelijke prestaties Nederlandse juniorenploeg zwom Frankrijk naar nederlaag Lawine van Duitse zwemrecords Frans Beckenbauer voetballer van 't jaar JAN HUBERTS KAMPIOEN IN 125 CC-KLASSE Friedrichs opnieuw wereldkampioen 42.50 31.85 18.90 Sporttoto „nieuwe stijl" had succesvolle start JACKIE STEWART OPNIEUW WINNAAR JAN VAN ISPELEN WON IN BOEDAPEST Bokser overleden DAYIS CUP-DUELS WERELDBEROEMI 1 DOOR KWALITEIT Injectie Op verkeerde been Westduitse atletiekkampioenschappen Grazer AK won Jannie Vierstra nam afscheid Verrassing Schitterende solo TENNISPLOEG TEGEN BELGIË MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 A Marijke Jansen in de bloemetjes. DEN HAAG iviei uivzonuem.g *an ue Netterianane record houdster kogelstoten Els van Noorduyn gaat de volledige Olympische dames-atlctiekploeg bijna een week trainen op de Tartanbaan van het Londense Crystal Palace. Tien dames: Wilma v. d. Berg, Truus Hennipman, Mleke Sterk, Corrie Bakker, Hillie Ganke- ma, Myrna v. d. Hoeven, Lia Louer, Ilja Keizer, Tilly v. d. Made en Marian Ackermans vertrekken vrijdag naar Londen waar z(j bleven tot de donderdag daarna. Zaterdag start de volledige ploeg op een grote internationale wedstrijd waarvoor de organisatoren tal van be kende buitenlanders hebben uitgeno digd. Myrna v. d. Hoeven, die enkele weken geleden op dezelfde baan het Nederlandse record op de 400 meter op 53,6 seconden bracht, ontmoet met Lia Louer o.a. de Engelse Lilian Board. Ilja Keizer en Tilly v. d. Made, die op de 800 meter uitkomen, krijgen als te genstandster o.m. de Zuidslavische Ve ra Nikolic, die op 20 juli op de baan van Crystal Palace het wereldrecord op 2.00,5 bracht. Maria Gommers voegt zich 's maan- daags bij het team. De Limburgse start zondag 25 augustus in Zürich eveneens op Tartan op een achthon derd meter. In de Zwitserse stad lo- MüNCHEN Vlak voor het begin van het Duitse voetbalseizoen is Franz Beckenbauer zaterdag in Duitsland uit geroepen tot voetballer van het jaar 1068. Beckenbauer, die in FC Bayern München en het nationale Duitse elftal speelt, mocht in 1966 ook al de „Gouden Voetbal" in ontvangst nemen. In 1967 werd zijn ploeggenoot Gerhard Müller tot Duits voetballer van het jaar geko zen. pen Fred van Herpen en Rijn van de Heuvel de 400 meter. Voor Aad Steylen, de enige heer in de atletiekploeg, die reeds zeker van uitzending naar Mexico stad is, heeft de KNAU een trainingsstage op hoog te gearrangeerd. Steylen gaat onmid dellijk na afloop van het nationale kam pioenschap marathon, dat 31 augustus in Leeuwarden wordt gehouden, naar Sankt Moritz, waar hij zich samen met de kanoploeg verder op de Olympische Spelen gaat voorbereiden. MEIJEL Tijdens wegraces op het circuit „De Vossenberg" in Meyel heeft Jan Huberts in de klasse 125 cc zijn derde zege van dit seizoen behaald en daarmee tegelijkertijd de nationale titel in deze klasse veroverd. Zijn grootste concurrent was Cees van Dongen, die in punten gelijk stond, maar op het kletsnatte circuit tegen de Hagenaar geen schijn van kans had. Bij de 50-cc-ers kwam kampioen Aalt Toersen te vallen tijdens een hevige scrimmage met Jan de Vries, die daar door gemakkelijk won. De uitslagen luidden: Internationale 50-cc-klasse (10 ronden, 40 kilometer): 1. Jan de Vries (St. Ja- cobieparochie) met Kreidler 24.53 (94,5 km/uur); 2. Aalt Toersen (Den Hulst) op Kreidler; 3. Henk van Beek (Halle) op Kreidler; snelste ronde: Jan de Vries 2.25.7 (96.8 km/uur). Internationale 125-cc-klasse (12 ron den, 48 kilometer): 1. Jan Huberts (Den Haag) op MZ 29.01.3 (97.3 km/uur); 2. Cees van Dongen (Rotterdam) op Honda 3. Ruud Breedt (Zaandam) op Honda; snelste ronde: Jan Huberts 2.22.6 (99.0 km/uur). SCHEVENINGEN Tom Okker heeft weer voor een jaar aan zijn verplichtingen jegens de Nederlandse tennisbond voldaan. Toen destijds de Haarlemmer op de grote wereld- toernooien een steeds meer gevraagde figuur begon te wor den, liet de KNLTB hem de vrijheid in ruil voor de toezeg ging, dat hij voor de nationale kampioenschappen beschik baar zou blijven. Okker heeft zich daar ook ditmaal aan gehouden en spande zich meer dan voldoende in om niet van plichtsverzuim te worden beschuldigd. Hij versloeg Jan Hajer in drie sets (62, 6—3, 108) en greep samen met Fred Hemmes de titel in het heren dub belspel door een vijf-setszege op Niek Fleury en Jan Hor dijk (86, 79, 63, 57, 63). Als vijfvoudig nationaal kampioen vertrekt hij vandaag naar Ouebee, vanwaar hij doorreist naar Forest Hills. Toch heeft Okker tijdens het zes daagse intermezzo in eigen land het tennis meer als last dan als een ple zier ondervonden. Er waren tekenen van overspeeldheid. In de finale tegen Hajer kwam slechts één op de vier eerste services door. Bij het dubbel spel was het moeilijk in te denken, dat de schraalste van de vier in gewone doen tot de beste specialisten van de wereld gerekend moet worden. Het was ongeïnteresseerd spel., al kan men erover strijden of dit een gevolg was van oververmoeidheid of van de barre w< "somstandigheden, waaronder de ze kampioenschappen plaatsvonden. Marijke Jansen, de blonde 22-jarige onderwijzeres uit Den Haag, die zon dag voor het eerst een nationale titel veroverde door een zege op titelhoud- ster Astrid Suurbeek (75, 36, 61), zag een dag eerder haar partij tegen Judith Salome tot driemaal toe wegens regen onderbroken. Ze moest toen een tweede pijnstillende injectie hebben, omdat de eerste door het lange wach ten was uitgewerkt. Judith Salomé, die bij de tweede regenbui met 41 had voorgestaan, verspeelde bij 53 en 7—6 zes setpunten. Marijke Jansen won de set met 9—7 en greep de twee de set met 6—2. Ook in de finale speel de ze met een verdoofde rechterhand. Het was niet te zien. De wedstrijd een herhaling van de eindstrijd van verleden jaar was van goed gehalte, zij het dat Astrid Suurbeek in de der de set niet geheel meer kon meekomen. De kleine Egmondse had een gebles seerde buikspier, die haar bij het ser veren last bezorgde. Merkwaardiger wijs was de slappe boog waarmee zij de bal in het spel bracht een geducht wapen in de halve finale tegen haar grote vriendin Ada Bakker. Het gaf 'n element van verrassing, waarop Ada, die het liefst hard spel tegenover zich heeft, niet goed reageerde. In de fina le echter mepte Marijke, toen zij de zenuwen de baas was geworden met haar tweehandige forehand de bal lus tig naar de lijnen. „Ik kon er alleen maar naar kijken, maar aankomen niet", filosofeerde de kleine Suurbeek, die een goede wedstrijdmentaliteit paart aan een gezonde dosis zelfkri tiek. 4 Jan Hajer heeft zich weer op be wonderenswaardige wijze gekweten van de weinig benijdenswaardige taak Okker in staat te stellen zijn talenten te demonstreren voor een kritisch pu bliek. De Eindhovenaar heeft in de loop der jaren een goed deel van zijn „power-tennis" vervangen door in zicht en slimheid. Ook nu zette hij Ok ker enkele malen op het verkeerde been, hetgeen een prestatie genoemd mag worden. Maar zich opwerken tot het niveau van Okker ging niet. „Hij speelt zoveel sneller dan vorig jaar", verzuchtte Hajer na afloop, „je kunt hard rna^r het heeft alle maal geen zin. want hij geeft ze nog harder terug. Tom heeft van mij geen gevaar meer te duchten". De strijd wijze in de finale was gelijk aan die van de duels tussen beiden uit voor gaande jaren: Okker nagelde zijn te genstander vast in de backhandhoek. Hajer probeerde passeerslagen voor langs het lichaam en trachtte zijn stop- Na de beker uitreiking feliciteert Hajer Okker met zijn ge prolongeerde titel. WOHLEN De OostduUser Paul Friedrichs is zonu&g door een o\ - ning in de Grote Prijs van Zwitserland voor de derde achtereenvolgende maal wereldkampioen Motocross in de 500 cc-klasse geworden. De strijd om de titel was dit jaar bijzonder spannend. Pas in de laatste van de veertien wedstrijden geldend voor het kampioenschap, te Wohlen ge houden, viel de beslissing. Friedrichs vergaarde 42 punten, slechts een meer dan de Britse fabrieksrijder John Banks, die voor de Zwitserse Grand Prix de ranglijst aanvoerde. De Oost- duitse CZ-rijder heeft in stromende re gen een langdurig gevecht moeten le veren met Banks. ADVERTENTIE adldaa „Santiago" 'n Bestseller. Licht, soepel, sterk. Normale leest Nylonzooi met schroefdoppen. adldae „La Paz" 'n tijne adldaa voetbalschoen. Brede leest en blauwe noppenzooi. adldae „Brasll" de voordeligste adidas-schoen voor de jeugd. Sterk rundbox en zwarte noppenzooi. Vanaf maat 28 Levering: via de handel importeur: J. van Kooyk VALKENSWAARD m*A WEST-BERLIJN Dc 68st« editie van de Duitse atletiekkampioenschappen, die vrijdag, zaterdag en zondag in het Olympisch stadion van Berlijn zijn gehou den, heeft het Westduitse zelfvertrouwen, dat door de voortreffelijke prestaties in Oost-Duitsland danig was geknakt, weer enigszins versterkt. Martin Jelling haus en Liesel Westermann waren in Berlijn de meest imponerende deelnemers. De 23-jarige Jellinghaus, een aankomend arts, veroverde twee titels. Zaterdag werd hij kampioen op de 400 meter met 46,- sec, daags daarna bleek hij ook op de 200 meter de snelste. Met 20.6 sec evenaarde Jellinghaus het uit 1958 daterende Duitse record van Manfred Germar. Liesel Westermann, die onlangs het wereld record discuswerpen heroverde op de Oostduitse Christine Spielberg, bleef met 62.50 meter slechts vier centimeter onder haar wereldrecord. DEN HAAG De sporttoto „nieuwe stijl", die met de voetbalcompetitiezon dag is beginnen te draaien, heeft een zeer succesvolle start gehad. De inleg voor de eerste sporttoto van het sei zoen 1968/'69 bedroeg niet minder dan 1.419.460 gulden, hetgeen ruim 2% maal zoveel is als de inleg voor de eer ste sporttoto van het seizoen 1967/'68 (570.000 gulden). Was er toen aan prij zengeld beschikbaar 190.000 gulden, thans bedraagt dit 638.757 gulden, waar uit duidelijk blijkt in welke mate de sporttoto aan belangrijkheid heeft ge wonnen. Het totaalaantal ingevulde ko lommen voor sporttoto no. 1 was 3.154.000... Dit was reeds meer dan op de topdag van het vorige seizoen, toen er 3 miljoen kolommen waren ingevuld. „En ik voorzie na deze denderende start, dat er in de komende weken nog duizenden deelnemers aan de toto bij zullen komen. De gegevens, die ik hier omtrent reeds heb, wijzen alle in die richting", aldus een verheugde direc teur van de Stichting Sporttotalisator, de heer J. Muilenburg. WENEN Grazer A K, de tegen stander van ADO in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft evenals de Hagenaars een succesvolle start gehad in de nieuwe competitie. Op de eerste dag van de Oostenrijkse voetbalcompe titie won Grazer A K de thuiswedstrijd tegen Wacker-Innsbruck voor de natio nale liga met 3-1. EVIAN De Nederlandse zwemploeg onder de 18 jaar heeft zaterdag en zon dag in de Franse plaats Evian een vrij verrassende overwinning behaald op de Franse ploeg. Het verschil bedroeg overigens slechts een punt (93-92), nadat de eerste dag met een 52-41 voorsprong voor de oranje-equipe was ingegaan. Ondanks de overwinning, waren de tijden vrij matig. Het feit, dat deze wedstrijd vlak na de Nederlandse kam pioenschappen werd gehouden, zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Ook de Haagse zwemmers en zwemsters, die rechtstreeks van een trainingskamp in Spanje naar Evian waren gekomen, verkeerden natuurlijk niet in de vorm, die voor topprestaties nodig is. De rela tief beste prestatie kwam nog op naam van de veertienjarige Roger van Ham burg, die de 400 meter wisselslag won in 5.09.1. Hij was daarmee zijn drieën eenhalf jaar oudere tegenstander Hay- mann met 0,1 seconde de baas. Ook de 1.12.9 van Mia Plantinga op de 100 me ter rugslag en de 1.04.3 van Liesbeth volleys dood achter het net te laten vallen. Door de vaart waarmee Okker speelde, mislukte dat in vele gevallen. De Haarlemmer forceerde in de ope ningsset servicedoorbraken in de der de en vijfde game. Hajer veerde op in het begin van de tweede. Hij sloeg twee daverende aces en tikte er een onderhandse service achteraan toen hij zag dat Okker zich te ver naar achteren had opgesteld. Zijn volgende service ging echter op love verloren. Na nog twee wederzijd se doorbraken, greep Okker de set met 63. In de derde set doorbrak Hajer nog tweemaal de service van Okker. Hij kwam op 53 en was bij 54 slechts twee slagen van de set verwij derd. De voorbereidende lob had de juiste lengte, maar de gemakkelijke volley, die hem op setpoint had moe ten brengen, ging in het net. Tot 8—8 heeft Hajer daarna volgehouden. Het werd het beste gedeelte van de partij. De rallies kregen meer vaart, het af maken was beter. Okker had duidelijk moeite zich te handhaven. Het werd viermaal nadeel eer hij op 98 kwam. Die gemiste kansen ontnamen Hajer echter de laatste hoop. Hij maakte nog een matchpoint ongedaan door een ace te serveren. Maar was op het tweede kansloos. Hij had Okker een uur en vijfentwintig minuten op de baan gehouden. Het was de ouverture van een zeer lange finaledag, waarop de vier partij en niet minder dan zeven uur vergden, een onderbreking wegens regen inbe grepen. De schemering had de contou ren van de lijnen allang vervaagd, toen Astrid Suurbeek en Peter Soe- Suurbeek-Peter SoetersAda Bakker Niek Fleury 62, 16, 62 de over winning in het gemengde dubbelspel voor zich opeisten. Finale gemengd dubbelspel: Astrid Suurbeek/Peter Soesters - Ada Bakker Niek Fleury 6—2, 1—6, 6—2. Voorts werden zondag gespeeld de finales van de kampioenschappen oude re jeugd. De resultaten waren: Piet Faarties - Fried Schmidt 64, 64; Nickv Vos - Dita IJspaarri 36, 6- a-6. Fried Schmitz en Paul van Min zul len Nederland vertegenwoordigen bij een internationaal jeugdtoernooi, dat tijdens de laatste dagen van augustus in Bratislava wordt gehouden. De laat ste acht van dit evenement kwalifice ren zich voor de internationale kam pioenschappen van Tsjecho-Slowakije, die direct daarna beginnen. WUPPERTAL Naar het schijnt precies op t(jd heeft de Duitse zwemploeg de vorm gevonden, waarnaar 't 't gehele seizoen tevergeefs heeft gezocht. In Wupper- tal, tfjdens de interlandzwemwedstrijd tegen Zweden, die tevens als eerste Olym pische selectie gold, markeerden een Europees en eenendertig nationale records, de triomfweg die de Duitse zwemsport volgde om in een weekeinde uit het slop te geraken waarin het dreigde te geraken. Dat Zweden met een bijna verplette rende 172-131 nederlaag genoegen moest nemen, was slechts een prettige bijkom stigheid. Vooral Hans Fassnacht en Lutz Stok- lasa zorgden voor prestaties, die de 1500 toeschouwers minutenlange ova ties ontlokten. De 17-jarige Fassnacht, die nog niet zo heel lang geleden uit Mexico terugkwam omdat men hem tot professional dreigde te verklaren als land terugkeerde zwom op de 1500 me- hij niet onmiddellijk naar zijn vader- ter vrije slag een tijd, die niet minder dan zes seconden onder de 16.52,7 lag waarmede de Rus Semjon Belit.z-Gei- man vorig jaar Europees recordhouder werd. Ook Lutz Stoklasa had het vaste voor nemen zijn naam op de Europese re- cordlijsten te laten bijschrijven. Op de 100 meter vlinderslag kwam de 18-jari- OULTON PARK (Cheshire) De Schotse coureur Jackie Stewart heeft zaterdag met zijn Matra-Ford V-8 de Oulton Park Cup, een race voor for mule I-wagens, gewonnen. Stewart, die onlangs de Grote Prijs van Duitsland op een natte Nürburgring won, leidde op het droge Oulton Park van start tot finish De Nieuwkmder Chris Amon hsd met zijn Ferrari echter nooit meer dan zeven seconden achterstand en op de eindstreep, na 177 km was het verschil minder dan vier seconden. De gemid delde snelheid van Stewart was 177,09 km per uur. De Brit Jack Oliver werd derde in zijn Lotus en de Mexicaanse BRM-rij- der Pedro Rodriquez eindigde als vier de. ge West-Duitser echter juist niet voor bij de 58,4 van recordhouder Alexander Gordajev. Het werd „slechts" een even aring. Voor andere prestaties, die op de we reldranglijst van dit jaar bepaald niet misstaan, zorgden Michael Holthaus (4.46,8 op de 400 meter wisselslag), de grillige Uta Frommater (1.16,9 en 2.45,1 op respectievelijk de 100 en 200 meter BOEDAPEST Jan van Ispelen de Nederlandse bokskampioen in het mid dengewicht, die door een hardnekkige armblessure zijn afvaardiging naar de Olympische Spelen nog niet kon af dwingen, heeft zondagavond in de eer ste ronde van een internationaal toer nooi in Boedapest door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde ge wonnen van de Hongaar Benkoe. Bij een goed resultaat in het toernooi in de Hongaarse hoofdstad zal Van Is pelen zonder twijfel worden toegevoegd aan het tweetal Rudi Lubbers en Henko Baars, dat al zeker van de uitzending is. Voor de andere Nederlanders was de eers^ dag teven# de laatste van het toernooi. Ben Zwezerijn verloor op punten van de Hongaarse weiter Gyoeri zwaarwel- ter Jacques van den Dolder ging kans loos ten onder tegen Kovacs (Hong). Al in de eerste ronde staakte de scheidsrechter het gevecht omdat de Nederlander weerloos was. De Zaandammer Wolter Swart ver loor in het middengewicht op punten van de Hongaar Schrick. schoolslag) en Folkert Meeuw (1.09,0 op de 200 meter vlinderslag). Daaren boven lijkt de 4.02.8 die de heren esta fetteploeg op de 4 x 100 meter wissel slag maakte, een plaats in de Olympi sche finale van dit nummer te waarbor gen. In de Duitse recordlawine vielen ver der nog op de 54,1 van Wolfgang Kre- mer op de 100 meter vrije slag, de 1.58,4 van Hans Fassnacht op de 200 meter vrije slag en de 1.09,3 waarin Gregor Betz de 100 meter schoolslag aflegde. ARNHEM Na zeven jaar een var de beste Nederlandse turnsters te zijn eeweest, heeft Jannie Meijer-Vierstra zich uit de internationale wedstrijdsport teruggetrokken. Ter gelegenheid va» dit feit werd zij zondag tijdens de cen trale training op het CIOS in Arnhem toegesproken en werden haar geschen ken aangeboden. Reeds op zeer jeugdige leeftijd werd Jannie Vierstra in 1961 in het Neder landse keurkorps geplaatst en sindsdien is zij 24 keer als lid van de- Nederland se ploeg in een interlandwedstrijd uit gekomen. In '62 en '63 werd zij natio naal jeugdkampioene, in 1964 kampioe ne bij de dames. In datzelfde jaar won zij tijdens de Europese kampioenschap pen in Parijs een zilveren medaille bij het paardspringen. ROME De 19-jarige Italiaanse amateurbokser Raimondo Gaviani is kort na een bokswedstrijd, die in Seui (Sardinië) werd gehouden, overleden. Giavani ging in de derde ronde neer op een linkse tegen de kaak en werd direct naar het zie- huis overgebracht, waar hij over leed zonder bij bewustzijn te zijn geweest. Klumper (slechts 0,1 sec. boven haar Nederlands adspirantenrecord) waren van goed gehalte. Bij de Fransen viel de vrije slag zwemmer Vigne op, die met een tijd van 55.8 op de 100 meter vrije slag zijn tegenstanders duidelijk voor bleef. De uitslagen luiden: Meisjes: 100 meter vlinderslag: 1. Janzen (N.) 1.11.2; 2. Schaaphok (N.) 1.15.5; 3. Coustellie (Fr.) 1.18.5; 4. Cas- tiau (Fr.) 1.20.9. 100 meter vr(je slag: 1. Moreau (Fr.) 1.04.1; 2. Klumper (N) 1.04.3; 3. Prudhomme (Fr.) 1.04.4; 4. Maaneman (N.) 1.04.8. 800 meter vrije slag: 1. Van Kuilenburg (N.) 10.29.8; 2. Maat (N.) 10.31.2; 3. Astruz (Fr.) 10.42.9; 4. Charles (Fr.) 10.36.3. 400 meter vrije slag: 1. Klumper (N.) 5.03.7; 2. Astruz (Fr.) 5.06.1; 3. Ghys (Fr.) 5.06.7; 4. Maat (Ned) 5.15.1. 400 meter wisselslag: 1. Lassooy (N.) 5.43.5; 2. Prudhomme (Fr.) 5.43.6; 3. Noel (Fr.) 5.57.7; 4. Van Kuilenburg (N.) 6.05.4. 100 meter rugslag: 1. Plantinga (N.) 1.12.9; 2. Desobry (Fr.) 1.13.7; 3. Steding (N.) 1.13.7; 4. Be- raud (Fr.) 1.14.-. 200 meter schoolslag: 1. Macaire (Fr.) 2.57.1; 2. Haarsma (N.) 2.57.1; 3. Van Been (N.) 2.58.9; d'Huin gediskwalificeerd. 4 x 100 meter vrije slag estafette: 1. Nederland (Telkamp, Van Kuilen burg, Klumper, Maaneman) 4.19.0; 2. Frankrijk 4.20.8. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Nederland (Steding, Haarsma, Jan zen. Klumper) 4.52.7; 2. Frankrijk 5.00.0. Jongens: 400 meter vrije slag: 1. Biancamaria (Fr.) 4.29.9; 2. Andra- ca (Fr.) 4.32.2; 3. Van Lienden (N.) 4.34.8; 4. Termeer (N.) 4.43.9. 400 meter wisselslag: 1. Van Hamburg (N.) 5.09.1; 2. Hay- mann (Fr.) 5.09.2; 3. Weyhenke (N.) 5.20.0; 4. Vanacker (N.) 5.25.0. 200 meter rugslag: 1. Gielen (N.) 2.22.6; 2. Randaxhe (Fr.) 2.23.9; 3. Deekens (N.) 2.25.5; 4. Mareel (Fr.) 2.26.2. 200 meter schoolslag: 1. Spoor (N.) 2.39.9; 2. Lusien (Fr.) 2.41.8; 3. Nijhuis (N.) 2.44.6; 4. d'Amore (Fr.) 2.47.1. 200 meter vlinderslag: 1. Reinhardt (Fr.) 2.24.0; 2. Haymann (Fr.) 2.27.2; 3. Van Denderen (N.) 2.31.5; 4. Brouwers (N.) 2.34.1. 100 meter vrjje slae: 1. Vigne (Fr.) 55.8; 2. Mounier (Fr.) 56.8; 3. Van Lienden (N.) 57.4; 4. Schil- lemans (N.) 57.9. 800 meter vrije slag: 1. Vigorito (Fr.) 9.13.9; 2. Andraca (Fr.) 9.22.8; 3. Van Hamburg (N.) 9.26.8; 4. Termeer (N.) 9.52.1. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Frankrijk 4.18.2; 2. Nederland (Gie len, Spoor, Van Denderen, Van Lien den) 4.30.5. 4 x 200 meter vrije slag estafette: 1. Frankrijk 8.23.7; 2. Nederland (Van Hamburg, Van Lienden, Brouwer, Schillemans) 8.44.2. Van bijzonder goed gehalte was ver der het verspringen dames, dat met 6,62 meter een overwinning opleverde voor Heide Rosendahl. Deze atlete, die een van de favorieten voor de Olympi sche vijfkamptitel is zij kwam dit seizoen"tot 5129 punten liet een on geëvenaarde serie sprongen opmeten: 6 42-6,25-6,62-6,65-6,56 en 6,55 m. Heide Rosendahl is daarmee ongetwijfeld ook een van de gegadigden voor Olympisch goud bij het verspringen geworden. Met de pas 17-jarige Manon Bronholdt, die tot 6,51 m kwam, hebben de Duit sers op dit nummer nog een ijzer in het vuur. De 400 meter heren was van uitste kend gehalte. Achter Jellinghaus, die zich op de laatste meters liet uitdrij ven en daarmee een tijd onder de 46 seconden miste, kwamen Müller (46,2), Kinder (46,3) en König (46,5) tot voor treffelijke tijden, hetgeen prachtige perspectieven biedt voor een sterke 4 x 400 m ploeg. Een verrassing was de nederlaag van Franz-Joseph Kemper, de Europe se recordhouder op de 800 meter. Kern- per bleef zo lang in de achterhoede dat hij geen antwoord had op de eindsprint van de jonge Walter Adams, die zege vierde in 1.47,7. Bodo Tümmler en Ha- rald Norpoth werden zonder moeite kampioen op resp de 1500 en 5000 m. De tijden waren voor hun doen echter matig. De werpnummers bij de heren, een sterk onderdeel van de Duitsers, lever den geen verrassingen op. Uwe Beyer behaalde met 69,52 m zijn eerste Duitse titel bij de kogelslingen. Speerwerper Hermann Salomon moest een hard duel leveren met de jonge Klaus Wolfer- man. Het duo ontliep elkaar maar wei nig: 80,50 m tegen 80,20 m. Heinfried Birlenbach bewees met 19 89 m nog eens waarom hij Europees recordhou der kogelstoten is en Hein Direck Neu werd met 59,42 m kampioen met de dis cus. Naast Liesel Westermann met de dis cus gaf Ameli Koloska bij het speer werpen een schitterende solo. De Duit se sportlerares wierp 57,40 meter, waarmee zij haar derde plaats op dc wereldranglijst (58,27 m) nog eens be vestigde. Mariene Fuchs, die vrijdag bij de kwalificatie haar Westduitse record op 17.34 meter had gebracht, kwam in de finale niet over de 17 meter: 16,77 m. Ingrid Becker en Rita Jahn noteerden op de 100 en 200 meter tijden van goed internationaal niveau. Ingrid won de honderd meter in 11,6 sec., terwijl Rita op de dubbele afstand tot 23,7 sec. kwam. Zwakke nummers bleken de 400 en 800 meter van de dames. Op de 400 me ter ging het kampioenschap in 55,3 sec naar Helga Henning terwijl Karin Kess- ler aan 2.06.8 voldoende had voor de ti tel op de 800 meter. Charlotte Marx haalte tenslotte als derde Duitse de 1.71 m, die door de IA AF gesteld is als eis voor de Olym pische Spelen. DEN HAAG Tom Okker en Evert Schneider ontbreken in de Nederlandse ploeg voor de tennisinterland tegen België, die op zaterdag 31 augustus en zondag 1 september a.s. in Breda wordt gespeeld. Tom Okker neemt omstreeks die tijd deel aan de kampioenschappen van Forest Hills. Evert Schneider heeft om privéredenen afgezegd. In het Ne derlandse team is nu onder meer opge nomen de Surinamer Kenneth de Ko ning. De opstelling luidt: Dames enkelspel: 1. Marijke Jansen, 2. Astrid Suurbeek, 3. Ada Bakker, 4. Judith Salomé. Heren enkelspel: 1. Jan Hajer, Niek Fleury, 3. Peter Soeters, 4. Fred Hem mes, 5. Jan Hordijk, 6. Peter Scholtz, 7. Richard Kasten, 8. Kenneth de Ko ning. Dames dubbelspel: Ada Bakker- Astrid Suurbeek, Marijke Jansen-Jenny Ridderhof. Gemengd dubbelspel: Astrid Suur- beek-Peter Soeters, Ada Bakker-Niek Fleury, Jenny Ridderhof-Jaap Arends. Heren dubbelspel: Niek Fleuiy-Jan Hordijk, Jan Hajer-Fred Hemmes, Ri chard Kasten-Peter Soeters, Jaap Arends-Peter Scholtz. CLEVELAND (Ohio) De Verenig de Staten hebben in de Davis-Cup-wed- strijd tegen Spanje, die in Cleveland wordt gespeeld, een voorsprong van 2-1 genomen. De ontmoeting is een van de halve interzone-finales. Dit misschien beslissende punt voor de Verenigde Staten veroverden Clark Graebner en Charlie Passarell, die na een meer dan drie uur durende strijd Manuel Santana en Juan Gisbert in het dubbelspel versloegen. De setcijfers waren: 11-13, 7-5, 7-5, 6-2. De meeste indruk op de 6000 toeschouwers maakte Graebner, die met zijn harde services hij sloeg zeventien aces het groot ste aandeel in de zege had. Doordat Graebner zondagmiddag in het voorlaatste enkelspel de Spanjaard Gisbert versloeg plaatste de Ver. Sta ten zich in de interzone-finale van het Davis-Cuptoernooi. De Amerikanen na men een beslissende 31 voorsprong. Graebner zegevierde in drie sets. De cijfers waren: 9-7, 6-3, 6-1. In het vierde en laatste enkelspel komt de Amerikaan Ashe uit tegen Santana.

De Vallei | 1968 | | pagina 7