Waterschappelijke reorganisaties vragen de bijzondere aandacht Klasseverschil IS het ZO gek, dat u voor uw dure geld prima vlees verlangt? Dat de vleesprijzen alsmaar stijgen, daar kan geen slager iets aan doen, ook Albert Heijn niet Toch zet Albert Heijn, tegen de stroom van duurder worden in, deze week wéér het hakmes in de prijzen. Kom ook naar Albert Heijn en profiteer van deze extra aanbiedingen om de kennismaking te doen vlotten Yarkensfilet van de lende 45 3?8 Schouderlilet-rollade Haaskarbonade Ribkarbonade Braadrollade Magere Runderlappen Riblappen Schenkelvlees met been Borstlappen Doorregen Runderlappen Braadworst Hamburgers 3 stuks 3* 3» 4? 3* 3* V6 3? 3» 3? 2." 3.™ 3 3." 2.M 2f» 2?» L" 98 GWV vanavond contra WAVV Uitslagen wedvlucht vanaf Parkstone Waterpoloteam won Voetballer doodgeschoten Schepers winnaar Fa. Van «S Officieren in Griekenland gearresteerd per 500 gram LICHT MAAR 419.50 Punten uit beleidsnota van G.S. Medaille erbij Predikbeurt Oudpapieractie „Ons Genoegen" Activiteiten van natuurhistorici Spijkstaal gaat concentreren in Hoogeveen Baby omgekomen in kinderstoel Synode blijft voorzichtig met „Vrouw in het ambt" Aardschokken in Zwitserse en Franse dorpen Omwonenden zien zeepfabriek als een plaag Automobielbedrijf MIDDENDORP Sterk gewijzigde formatie PLAATSELIJ NIEUWS PEUGEOT (samen* 240 grun) DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 ARNHEM Tegelijk met de ont werp-begroting 1969 hebben Gedepu teerde Staten van Gelderland aan de Staten een beleidsnota aangeboden waarin zij in het kort uiteenzetten wel ke aangelegenheden het afgelopen jaar de aandacht vroegen dan wel in de naaste toekomst aan de orde zullen of kunnen komen. Wij laten hieronder en kele opmerkingen uM deze beleidsnota volgen: Streekplannen G.S. merken op dat het streekplan- werk gestaag vordert. De algehele her ziening van het streekplan „Rijn en IJssel" zal onvoorziene omstandighe den voorbehouden, begin 1970 aan de Provinciale Staten ter vaststelling kun nen worden aangeboden. Het streven is om een jaar later het streekplan voor de Veluwe aan de Provinciale Staten aan te bieden. Mede in verband met de aan de voorbereiding van vorengenoem de plannen verbonden werkzaamheden is omtrent het tijdstip van aanbieding van streekplannen voor Oostelijk Gel derland en het Rivierengebied nog geen concrete mededeling te doen. Ruilverkaveling Over de ruilverkavelingen delen G.S. mee dat de totale oppervlakte van ge bieden waarvoor in Gelderland ruilver kaveling is aangevraagd, ongeveer 14 procent van het landelijk totaal be draagt. In het voor Nederland aangegeven cijfer komen echter dubbeltellingen voor, doordat verschillende aanvragen dezelfde gebieden kunnen betreffen zo dat het Gelders percentage in werke lijkheid nog wat hoger ligt. De oppervlakte van de op 1 januari 1968 in Gelderland 'n voorbereiding zijnde ruilverkavelingen bedroeg echter slechts 1/11 deel of circa 9 pet. van de in Nederland in voorbereiding zijnde oppervlakte. Hieruit blijkt duidelijk, dat Gelderland met name de Veluwe ten achter blijft bij de overige pro vincies. De Cultuurtechnische dienst in de provinciale directie Gelderland heeft daarom, in overleg met ons College en de landbouworganisaties, de Centrale Cultuurtechnische Commissie voorge steld het volgordeschema van ruilver- kavelingen-in-voorbereiding voor de provincie Gelderland aan te vullen met een zestal nieuwe blokken, tot een tota le oppervlakte van circa 30.000 ha. Dit voorstel leek, gezien de behoefte aan ruilverkaveling in onze provincie, wel aanvaardbaar, zo schrijven G.S. De Centrale Cultuurtechnische Com missie is echter van mening dat de voorgestelde aanvulling niet reëel is en heeft deswege besloten een drietal blok ken, met een oppervlakte van ongeveer 14.500 ha, vporlopig niet in het schema op te nemen. De uitbreiding van het „eigen" we gennet vindt gestadig voortgang. G.S. herinneren de Staten in dit verband aan o.a. de besluiten d.d. 13 december 1967, G-167 (weg Buren-Zoelmond), en G-168 (weg Ede-Apeldoorn), 28 februari 1968, G-170 (weg Heumen-Leur), G-173 (Hamelandroute en gedeelte Twente- route, waarvan beheer en onderhoud per 1 april 1968 bij de provincie zijn ge bracht) en G-174 (weg Harderwijk- Nieuw Milligen-E-8) en 19 juni 1968, G-181 (wegvak Angerlo-Drempt) en G-182 (weg Nunspeet-Epe). In de sep- tember-vergadering zal een voorstel met betrekking tot de weg van Hars kamp naar de rijksweg Apeldoorn/ Amersfoort worden behandeld. Aan de hand van het nieuwe secundaire we genplan zal dienen te worden uitge maakt welke wegen/wegvakken nog in de nabije toekomst aan het eigen we gennet waren toe te voegen. Momenteel stelt een raadgevend bu- Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie 16 Geachte sportredactie, In uw sportbijlage van vrijdag, augustus j.l. schreef u: Het is algemeen bekend, dat er in de 2e klas district Utrecht minstens 2 klassen beter gespeeld wordt dan in het district Amersfoort. Aangezien deze vergelijking veel af breuk doet aan de spelkwaliteiten van volleybalvereniging Weaving en niet te vergeten van het district Amersfoort voel ik mij genoodzaakt een en ander recht te zetten. Dat er zich meer sterkere teams in de tweede klas van het district Utrecht bevinden staat vast. Bovengenoemde vergelijking is echter rijkelijk overdre ven. Ongeveer 3 jaar geleden was er inderdaad sprake van ruim een klasse verschil tussen Utrecht en Amersfoort. Door sterk verzwaarde promotie- en degradatieregelingen is men er in Amersfoort in geslaagd de laatste ja ren het spelpeil enorm op te voeren. Dit laatste is wel bewezen in de afge lopen promotiecompetitie naar de overgangsklasse, waarbij het Soester SVV weliswaar deze afdeling niet Haal de, maar wel verrassend sterk voor de dag kwam tegen de kampioenen van de overige districten. Weaving ziet dan ook, bij een even tuele overplaatsing naar het district Utrecht, zeer zeker niet op tegen het spelpeil in de 2e klas, maar het zal wel de onderlinge sfeer en de prachtige sporthal van Amersfoort gaan missen. Ik vraag u tenslotte in het vervolg voorzichtig te zijn met dergelijke ver gelijkingen, daar deze volleyballend Weaving zeer zeker kunnen schaden. Met dank voor de genoten plaats ruimte verblijf ik, J. Rebergen, secr. V.C. Weaving. Gezien de prestaties in de districten Amersfoort en Utrecht lijkt het ons toch niet overdreven te stellen, dat er van een groot krachtsverschil sprake is. Insiders in dit westelijke district van de NeVoBo is dit voldoende be kend. Maar het is geenszins de bedoe ling geweest om zoals u schrijf* afbreuk te doen aan de spelkwaliteiten van Weaving of om de vereniging ook maar op enigerlei wijze te „schaden". Dit lijkt ons dan ook voorzichtig wat ver gezocht. Maar klasseverschil is er, ondanks de enorme groei van het spelpeil in district Amersfoort, toch nog wel reau tezamen met de provinciale wa terstaatsdienst een onderzoek in naar de mogelijkheid en wenselijkheid van zgn. netwerkplanning bij de voorberei ding en uitvoering van werken aan we gen. De voorlopige inlichtingen zijn gunstig. G.S. zullen omtrent deze zaak een besluit nemen nadat zij in de loop van dit najaar het rapport van het on derzoek hebben ontvangen. Waterschappen Nu de structuur van de waterschap pen op landelijk niveau onderwerp van studie is de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft een commissie, de zgn. „Diepdelverscommissie", ingesteld, die dit probleem gaat onderzoeken zijn G.S. van mening dat de resultaiten van deze studie dienen te worden afge wacht en dat op dit terrein thans door hen geen initiatieven behoeven te wor den genomen. Dit houdt evenwel niet in dat een verdere waterschappelijke reorganisatie in deze provincie zou moeten worden opgeschort. G.S. hebben in het verleden zich steeds op het stand punt gesteld dat de voornaamste reden voor een waterschapsindeling is de wa terstaatkundige samenhang van een bepaald gebied: het behoren tot één stroomgebied of één dijkring was steeds het belangrijkste argument om een be paald gebied in één waterschap onder te brengen. Inmiddels is door de voort schrijdende schaalvergroting en de stij gende kosten zowel van het administra tief als het technisch apparaat de vraag gerechtvaardigd of ook waterschappen, die misschien waterstaatkundig niet of nauwelijks met elkaar te maken heb ben, niet beter zouden functioneren wanneer zij tot een groter geheel zou den worden samengevoegd. In dit verband wijzen G.S. naar een voorstel, dat zij binnenkort bij de Sta ten aanhangig zullen maken, inzake de waterschappelijke reorganisatie van de Bommelerwaard, waarbij een aantal buitenpolders, die geen waterstaatkun dige samenhang hebben met de daar gelegen polderdistricten, met deze dis tricten zullen worden opgenomen in één waterschap voor de Bommeler waard. Ook ten aanzien van de nog in voorbereiding zijnde opneming in wa- terschapsverband van gronden onder Groesbeek zal aan dit aspect speciale aandacht geschonken worden. Voorts zijn G.S. voornemens in dit kader de waterschapsindeling op de Veluwe in studie te nemen. Voor een waterschappelijke her oriëntering van dit gebied op korte ter mijn pleit voorts dat Gedeputeerde Staten van Utrecht voor het aangren- VEENENDAAL GWV speelt van avond op het Panhuis-complex een vriendschappelijke match tegen de Wa- geningse zondagsamateur WAVV, een middelmatige tweedeklasser. Het elftal van GWV, dat zaterdag met 2-0 van VRC won, is sterk gewijzigd voor deze wedstrijd. Het doel van de blauwwit'ten wordt niet verdedigd door Wim van Dijk of ex-WAVV-er Van Capelleveen, maar door B. Ditewig. De verdere opstelling luidt: achter: J. Kampert, G. van de Boven- kamp, G. Hoedeman, C. Hardeman; midden: W. van Eijck, J. van de Bo- venkamp; voor: C. van de Bovenkamp, L. Schreuders, D. van Limburg en J. van Hunnik. Piet van de Bovenkamp en Jan van Manen zijn gepasseerd. De wedstrijd tegen de Wageningers begint om 18.30 uur. VEENENDAAL. De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Veenendaal, nam af gelopen week deel aan het Bondscon- cours vanaf Parkstone in Engeland. De duiven werden om 8 uur in vrijheid ge steld en de eerste meldde zich reeds om 11.22.24 uur en behaalde een snelheid van 1460,6 meter per min. De laatste prijs werd om 11.57 uur verdiend. De uitslag luidt: W. J. v. Dam 1, 2, 9; C. Gaasbeek 3, 4, 8; H. v. Kooten 5; A. v. Barneveld 6; W. Slotboom 7 en G. Fasse 10. Morgenavond van 1819 uur is er gelegenheid jonge duiven in te korven voor het grote nationale concours vanaf Orleans. Bij p.v. „De Snelpost" waren de uit slagen van de vlucht vanaf Parkstone: C. v. Asselt 1: N. v. Barneveld 2; H. Heikamp 3, 10; J. Geerenstein 4; H. L. Spyes 5; E. Sukkel 6; G. de Geit 7, 11; J. v. Amerongen 8; G. Diepeveen 9. MOSKOU Het Nederlandse water poloteam heeft in Tiflis de landenont- moeting tegen Tsjechoslowaklje met 65 gewonnen. De tussenscores waren: 1—0, 2—2, 1—1 en 2—2. De ontmoeting werd gespeeld tijdens een internationaal toernooi waaraan verder werd deelgenomen door Bulga rije en een ploeg uit Georgië. Georgië won met 64 van Bulgarije. RIO DE JANEIRO De 29-jarige Braziliaanse voetballer Francisco Amancio dos Santos is maandag in Rio de Janeiro door een pompbe diende doodgeschoten toen hU tijdens het tanken een hooglopende ruzie met deze kreeg. Amancio dos Santos speelde voor Botofogo en kwam van 1961 tot 1966 uit van de Spaanse eersteklasser Valencia. BORGERHOUT Wim Schepers is maandag winnaar geworden van een wegwedstrijd voor profs te Borgerhout bij Antwerpen. De Nederlander legde de 125 km af in 3 uur 18 minuten. Harm Ottenbros werd tweede op 15 sec. en de Belg Julien Delocht derde op 20 sec. zende Utrechts gebied reorganisatie plannen aan de Provinciale Staten van dat gewest hebben aangeboden, die in beginsel door die Staten zijn aanvaard. De uitwerking van dit voorstel zal ook voor de waterschappelijke indeling van de Gelderse Vallei consequenties heb ben. Daarbij zal dan tevens betrokken moeten worden de vraag naar de meest juiste beheersvorm voor het Valleika naal. Voor de gehele Veluwe geldt de vraag in hoeverre voor de agrarische produktieomstandigheden en met het oog op de belangen van natuurschoon en recreatie de huidige waterschapsin deling nog wel voldoet. Ook aan dit probleem zullen G.S. hun aandacht ge ven. Zij zullen in dat verband nagaan of de grenzen van het reeds geregle menteerde gebied geen wijzigingen be hoeven, m.a.w. of er geen gronden zijn, die alsnog in waterschapsverband moe ten worden opgenomen. Volksgezondheid In de afgelopen jaren is gebleken dat steeds meer facetten van de gezond heidszorg in provinciaal verband de aandacht vragen. In verband hiermee is de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid onlangs overgegaan tot eni ge versterking van het apparaat met de aantrekking van een wetenschappe lijke staffunctionaris en een admi nistratieve kracht. In hun memorie van toelichting geven G.S. een kort over zicht van hetgeen de hierbovengenoem- de raad thans in behandeling heeft. 1. In het najaar van 1968 zal de raad zich een oordeel vormen over het rap port van de studiecommissie inzake „Sociaal-psychiatrische diensten en me- disch-opvoedkundige bureaus in Gelder land" en hierover aan het college ad viezen geven. 2. Bestudeerd wordt op welke wijze het opsporen van gehoorstoornissen bij kinderen het best kan worden georgani seerd. 3. In bewerking is een rapport inzake de planning van gezinsvervangende te huizen voor werkende zwakzinnigen. 4. Een commissie van de raad bestu deert het vraagstuk van de districtsge- neeskundige diensten. 5. In voorbereiding is een vervolg rapport inzake verpleegtehuizen voor langdurig zieken, waaraan zal worden toegevoegd een planning voor tehuizen voor geestelijk gestoorde bejaarden. 6. In studie is het vraagstuk van de nazorg voor ex-verpleegtehuispatiënten en de eventuele wenselijkheid van dag verpleegtehuizen. 7. Gewerkt wordt aan het uitgeven van een Gelderse gids voor maatschap pelijke gezondheidszorg. RHENEN De heer G. Kramer uit Rhenen nam in Putten onder zeer slech te weersomstandigheden deel aan een mars over 25 km. Hij liep de tocht zon der blaren uit en kon opnieuw een keu rige medaille aan zijn overvolle prijzen- kast toevoegen. RHENEN Voor de oud gereformeer de gemeente zal donderdag 29 augustus om 19.00 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel voorgaan. AMERONGEN De muziekvereni ging Ons Genoegen uit Amerongen gaat zaterdag 24 augustus weer oud papier ophalen. Ons Genoegen hoopt dat vele verzamelaars hun voorraad gebundeld langs de straat zullen zetten. BENNEKOM WAGENINGEN Voor de plaatselijke leden en belang stellenden van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging staan er voor de eerstvolgende weken weer interessante excursies op hel pro gramma. Dinsdag, 20 augustus is er bij droog en niet te koud weer een nachtvlinder avond bij de fam. Zonderwijk, Hulle- berglaan 6 te Bennekom. De regie voor deze avond berust bij de heer A. van Frankenhuyzen. De leden worden om uiterlijk 8 uur verwacht. Minder dicht bij huis is het doel van de vol gende excursie, een tocht naar de Kampina, het uitgestrekte heidegebied tussen Boxtel en Oisterwijk. Op zater dag, 31 augustus vertrekken de KNNV- ers om 8.15 uur vanaf het NBM-bus- station in Wageningen. Het terrein is plaatselijk zeer vochtig, dus moeten laarzen worden meegenomen. Wie de ze tocht wil meemaken dient zich voor 24 augustus op te geven bij de heer A. van Frankenhuyzen, Jagerskamp 113, Wageningen .(telefoon 08370-5513). Plantjes, vogeltjes en paddestoelen staan op het programma van de och tendexcursie langs de Grebbeberg, die zaterdag, 7 september, onder leiding van de heer Jac. van Barneveld wordt gehouden. Om 10 uur vertrekt men vanaf de Grebbesluis. Zondag 22 september is er een pad denstoelen-fietstocht onder leiding van dr. P. C. J. Kuiper. Om 2 uur wordt vanaf de Hartenseweg/Heelsumseweg in Wageningen-Hoog gestart vpor een tocht op de Hullenberg, in het Benne- komse bos en langs de Oostereng. Meer over paddestoelen kunt u voor af te weten komen op een van de maan dagavondbijeenkomsten van de padde stoelen-werkgroep ten huize van de fa milie Tjallingi, Marterlaan 10, Wage- ningen-Hoog. Op 19 augustus en 16 sep tember zijn de eerstvolgende bijeen komsten. Donderdagavond 12 septem ber begint om kwart voor acht ten hui ze van de familie De Vries, Thorbec- kestraat 128, Wageningen de eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen van de vogel-werkgroep. Voor inlichtingen over de KNNV kunt u terecht bij de secretaris, de heer J. Swart, Midden- eng 17, Bennekom (telefoon 08389-5268). IIOOGEVEEN De NV Spijkstaal in Spijkenisse wil haar produktie van carosserieën in Hoogeveen samen trekken. Op het ogenblik gebeurt deze op zes plaatsen in Nederland. Zij heef* bij het gemeentebestuur van Hooge veen een aanvraag ingediend voor de aankoop van 5600 vierkante meter in dustrieterrein. Hoeveel werknemers te zijner tijd in Hoogeveen aan de slag kunnen, kan directeur G. Neuteboom nog niet zeg gen. Dit is afhankelijk van het tempo waarin de concentratie gebeurt. De op leiding van nieuwe werknemers zal de ze week echter al beginnen in een be drijfspand in Beilen. Rondom het complex in Hoogeveen zal een proefbaan komen, waarop de vervaardigde wagens en carrosserieën kunnen woren getest. Spijkstaal, dat op het ogenblik 160 mensen in dienst heeft, maakt trans portmateriaal, wielen, elektrische wa gens en vrachtwagens. Ook Heerenveen krijgt er werkgele genheid bij, naar schatting voor onge veer honderd man. De Amerikaanse onderneming Tektronix Holland heeft besloten haar bedrijf uit te breiden met 3000 vierkante meter vloeroppper- vlak, waarvoor een investeringspremie is aangevraagd. De uitbreiding bestaat uit een labo ratorium voor het ontwikkelen van nieuwe produkten en een afdeling elek trochemie. Het bedrijf, dat hiervoor enkele miljoenen guldens zal investe ren heeft op het ogenblik 375 mensen in Heerenveen werken. BERGEN In het Noordlimburgse Afferden is gistermorgen de tien maan den oude Mirjan Derks omgekomen. Het kleintje, dat met een tuigje in het kinderstoeltje zat, is waarschijnlijk on deruit gegleden, waardoor het zijn hals werveltjes brak. LUNTEREN. De Gereformeerde Synode te Lunteren heeft maandag de behandeling voortgezet van het rapport over de vrouw i.i *t ambt, waarin zjj zaterdag was blijven steken. Dr. C. Gil huis merkte op, dat de Gereformeerde Kerken, die reeds besloten hebben de vrouw tot het ambt toe te laten, wilden wachten op de argumenten van de Ge reformeerde Oecumenische Synode. Als deze dus niets anders zegt, dan dat men voorzichtig moet zijn, helpt men de zaak niet verder, zo zei hij. Prof. dr. Velema uit Apeldoorn dien de een voorstel in opdat de synode niet op grond van een negatieve overtuiging een zaak al dan niet moet afdoen. Als men de vrouw tot het ambt toelaat, maar dit beperkt tot het diakenambt, discrimineert men haar. Met 22 tegen 20 stemmen nam de synode het voorstel van prof. Velema aan, waarin zij uit spreekt van mening te zijn, dat de leden-kerken voorzichtig moeten zijn bij het nemen van het besluit de vrouw in het diakenambt toe te laten. Iedere kerk moet op verantwoorde wijze naar eigen situatie oordelen en dan pas een besluit nemen. Van onze correspondent PARIJS Een serie lichte aard schokken heeft lil de nacht van zondag op maandag een begin van paniek doen ontstaan in enkele vakantiecentra van het Franse departement Haute-Savoie en het Zwitserse kanton Valais. De eerste schokken werden gevoeld in Annecy en in Clues (Haute-Savoie) omstreeks kwart voor een. Zij duurden ongeveer drie seconden. Zij waren ech ter vrij zwak. NIJMEGEN Omwonenden van de Dubbelman Zeepfabrieken in Nijmegen hebben de directie van dit bedrijf om een schadevergoeding van vijftigdui zend gulden gevraagd. Zij hebben veel last van een neerslag van zeepstof en roet. Vooral astma- en bronchituspa- tiënten krijgen het hiervan benauwd en anderen klagen over exzeem, zweer tjes en hoofdpijn. Enige tijd geleden kwamen door rioolputten grote hoeveelheden schuim omhoog, die schade aanrichtten aan kleding en auto's. Dit euvel is inmid dels verholpen, doordat het afvalwater van de fabriek via een ander riool wordt afgevoerd. Een andere klacht gaat over het vele lawaai dat de fa briek 's nachts maakt. Het verzoek aan de Dobbelmann fa brieken om zich verantwoordelijk te stellen voor de schade en een vergoe ding te geven werd gedaan door het Nijmeegse pacifistische raadslid B. G. Aalders, namens een commissie van buurtbewoners. ATHENE Verscheidene Griekse officieren die in december waren be trokken bij de mislukte staatsgreep van koning Constantijn, zijn de afgelo pen dagen gearresteerd. Onder hen zouden zich bevinden de voormalige chef-staf van de luchtmacht, generaal Antonakos en de voormalige commandant van de marine in de Egeïsche Zee, schout-bij-nacht Roza- kis. Zij waren na de staatsgreep ge pensioneerd. Verder zouden naar aanleiding van de mislukte aanslag op de Griekse pre mier Papadopoulos, op 13 augustus twee vroegere parlementsleden, Xilou- ris en Koniotakis, zijn gearresteerd. Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 augustus. De charmante brommer van autoklasse. Met de leukste accessoires, die 't helemaal „doen". Er ligt een gratis kleurenfolder bij ons voor u klaar. Prins Bernhardlaan 110 VEENENDAAL Telefoon 08385—10731 (voiaro) SHOWROOM EN WERKPLAATS: STATIONSWEG 54 - EDE - TEL. 08880-12798 V 1 Cfl albert heijn

De Vallei | 1968 | | pagina 4