PALINGTREK WAS JARENLANG EEN VAN DE BEST BEWAARDE GEHEIMEN DER NATUUR KESTEREN GAAT MOGELIJK ZELFSTANDIG UITBREIDEN Midden-Betuwe wacht herindeling op korte termijn VALLEI? Belt 10550 11079 Raad vanavond in nieuwe behuizing Veiling Septer Tiel Niet voorzien in prognoses Alziend oog op de tribune Modder Kweken y Bekendmaking Ruim drie mille voor „Sonnevallck',, Benoeming Verdoving Elver Trek Marktdievegge nam ringen weg Ds. Cazander vertrekt op 8 september Kerkhof Waarom Hengelaars door storm en regen Rioolstelsel aan onderzoek toe AGENDA Zaalsport krijgt kans in Kesteren Pagina 5 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 Het grote vertelboek dat Natuur heet, heeft zoveel wonderlijke, sprookjesach tige feiten voor ons in petto, dat het ondoenlijk zou zijn elk geheim te ont knopen, laat staan te kennen. Het ge hele terrein van de rijke Schepping van levenloze stof en bezield leven te be heersen is nog nooit iem^id gelukt, zelfs de knapste geleerde niet, laat staan de gemiddelde sterveling. Een typisch voorbeeld daarvan is de wonderlijke palingtrek Het had heel wat voeten in de aarde (en méér nog in het water voor men er achter kwam hoe het geheim van de voortplanting bij de paling precies in elkaar zat. Eieren vond men nooit, zelfs geen viskuit in de vrouwelijke palingen. Jong palingbroed zag men evenmin en als in het voorjaar miljoenen en nog eens miljoenen ongevéer vinger- lange aaltjes de mondingen van onze grote rivieren binnen zwemmen dan kan men begrijpen dat dit raadsel achtige trekken de onderzoekers tot activiteit begon te prikkelen. U be grijpt het al wel: de jonge palinkjes komen van uit zee de rivieren op en verspreiden zich daarna over sloot en plas. Veel wijzer maakt dit weten ons nog niet want nog steeds luidt de vraag: „Waar komen die aaltjes van daan?" Vroeger maakte men zich over zo iets niet erg druk. Het eenvoudige volk zei: „Ze ontstaan uit modder." De vermaarde dominee J. F. Martinet, die in 1785 in Zutphen zijn „Katechis- mus der Natuur" publiceerde, schreef: „De palingen schieten geen kuit, maar baaren leevende jongen". Martinet veronderstelde tenminste, nog een voortplanting. Veel vroeger nog hield men er de zienswijze op na dat, indien men haren van een vinger lang uit een paardestaart trok en in een sloot wierp, deze begonnen te zwel len en in palingen veranderden. En zelfs nu nog zijn er primitief denkende mensen die geloven in een „genera trio spontanea", een ontstaan van de paling uit „niets", een verouderde ver onderstelling die haar oorsprong vindt in de totale onkunde over de biologie van deze vreemdsoortige vis. De alchimisten maakten van deze geheimzinnigheid gebruik, door uii gedroogde „aalenvel", waterlelie wortel, slootmodder en gemoute gerst een poeder te malen dat „treffelick toe veren en de exorbian- te qwaalen" kon genezen. De „aalen- vellen" moesten van levende paling gestroopt zijn. Of men de inhoud van die palingvellen op een laag pitje lekker gaar liet sudderen vertelt de historie niet. Er was een levendige handel in ontstaan, want een lijst van vrachttarieven uit 1823 vermeid- de nog „bundels gedroogde aalsvel- len"... In 1856 ontdekte een Duitse geleerde, dr.~Kaup, een tot die tijd onbekend visje, dat in grote hoeveelheden de Atlantische Oceaan bevolkte. Het was een klein, doorzichtig gevalletje dat wel wat van een wilgeblaadje weg had. Men bekommerde zich verder niet om het visje, tot in de straat van Mes sina eveneens grote hoeveelheden ge vonden werden. Een aquariumhouder kwam op de gedachte die visjes te gaan „kweken" en wie schetst zijn verbazing, dat na verloop van tijd de visjes veranderden in... elvers, de klei ne glasaaltjes die bij ons de rivieren opzwemmen. Die Italiaanse visliefheb- ber had een wel zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Nu ging men onderzoeken ('t was inmiddels 1896 geworden) of de paling van de vaarten en meren soms naar zee trok en jawel, ieder najaar zwom men palingen weg naar zee, terwijl andere achterbleven. Deze trekkende paling had een zilverig uiterlijk ge kregen en bovendien grotere ogen. De De trek van de paling larven vanuit de Sara- gossazee. Paaigebied: donker ge stippeld. Palingtarven: licht gestippeld Glas aaltjes: gestreept. Bin nen de lijn, 10 larven kleiner dan 10 mm. Bij 15, 25 en 45 alleen larven van die grootte in mm. Kaartje uit: .Hoofdzaken der biologie' van dr. IJsseling en dr. Scheygrond. KESTEREN Bij de Provinciale Staten van Gelderland worden plannen uit gewerkt voor een herindeling van de Midden-Betuwe. Onlangs verscheen reeds een nota van Gedeputeerde Staten over de herindeling van de West-Betuwe. Deskundigen verwachten, dat een nota over de herindeling van de Midden-Be tuwe nog voor het einde van dit jaar zal verschijnen. De betrokken gemeente besturen zijn nog niet van de plannen, die bijna gereed zijn, op de hoogte ge steld. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend. dat in verband met de uitvoering van werkzaamheden, de Groeneveldse- laan, voor zover gelegen tussen de Pa rallelweg en de kruising met Industrie laan en Wageningselaan, tijdelijk is ge sloten voor het doorgaand verkeer. De geslotenverklaring zal gelden van af heden tot 1 november 1968 of zoveel korter als mogelijk, dan wel zoveel lan ger als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal, 12 augustus 1968 Burgemeester en wethouders voornoemd: de secretaris, de burgemeester, Van Manen. J. Hazenberg. VEENENDAAL De onlangs in Veenendaal gehouden collecte voor het sanatorium „Sonnevanck" heeft een bedrag van ruim 3200,opgebracht. Dit bedrag ligt circa 500,hoger dan vorig jaar. Het plaatselijke comité is alle collectanten en gevers bijzonder erkentelijk voor hun medewerking aan deze collecte. Bij de provinciale staten is men erg geheimzinnig over de op til zijnde her indeling. „We vertellen er liever niets over, want dan is het hek van de dam. Veel betrokken gemeentebesturen gaan dan al direct tegen-plannen indienen, terwijl het plan van de provincie nog niet eens officieel is verschenen", aldus een bij de herindeling betrokken amb tenaar, die met deze uitspraak de ge ruchten over een herindeling van de Midden-Betuwe bevestigde. Gedeputeer de dr. H. J. van Eek, ontkende een herindeling. Ondanks dc grote geheimzinnigheid, die men op het provinciehuis in Arn hem over de herindelingsplannen be tracht, staat zo goed als zeker vast, dat de gemeente Resteren nagenoeg niet bij de herindeling zal worden betrokken. Er wordt zelfs overwogen om Resteren een aanzienlijke uitbreiding te laten on dergaan, die tot nu toe in geen enkele prognose is voorzien. De onverwachte uitbreidingsmogelijkheid zou een gevolg zijn van het niet doorgaan van de plan nen van Wageningen om ten zuiden van de Rijn een satellietstad te bouwen. De aanvankelijk aan Wageningen toege dachte uitbreiding zal zeer waarschijn lijk worden toegewezen aan Resteren en Zetten. De plannen die hierover be staan bij de provinciale staten verke ren echter nog in een beginstadium. UW Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur LEERSUM In de vacature van lid van het bestuur der „Woning- bouwstichtlng Leersum", ontstaan door het vertrek van de heer H. Schaap, werd benoemd de heer J. Schippers, M. C. Verloopweg 32 te Leersum. vissers noemden ze dan „schierpa- ling", een soort die voor de handel minder geschikt was om het dikke vel. Deze veranderingen ontstaan waarschijnlijk door de werkzaam heid van bepaalde hormonen in de tijd dat het dier geslachtsrijp wordt. De paaitrek van deze paling weer houdt de vis er niet van de tocht ge deeltelijk over land af te leggen. Ze móéten naar zee, want daar is het do mein waar de geslachtsrijpe vis kuit schiet. Zover was de wetenschap dan al gevorderd. In zoet water leeft de paling 5 tot 8 jaar en verkeert 's winters in een soort verdoving. Dan liggen ze apa thisch in het slijk om weer te ontwa ken als het lentezonnetje het water wat verwarmt. Zo leeft de paling maar door, tot zij de drang in zich voelt opkomen te gaan trekken. Nie mand is nog in staat geweest deze in stinctieve handeling te verklaren. Tegen de tijd van de trek is de pa ling zwaar en vet geworden. Veel re- servevoedsel heeft de vis aangelegd, het vel is dubbel zo dik geworden en gaat als metaal glanzen. De borstvin nen worden spitser en dan vartgt de grote reis aan. In Kopenhagen woonde de geleer de Johan Schmidt, die reeds in zijn jeugd grote belangstelling voor de levende natuur aan de dag gelegd had. Iedere dag kon men hem vin den tussen de schatten van het Ko- penhagens museum. Maar Johan vond dit toch maar tweedehands. Zelf wilde hij de zeeën bevaren of las vagebond de continenten door kruisen. In 1904 was het geluk hem gunstig en ging hij als jong geleerde mee met het Deense stoomschip „Ihor" om on derzoekingen te doen voor de visserij. Bij IJsland werd een „elver" gevan gen van 7% cm lengte en ieder was stomverbaasd dat die glasaaltjes zo noordelijk ook al voorkwamen. Johan Schmidt riep de hulp van veel zeeka piteins in en in het gehele midden en noorden van de Atlantische Oceaan ving men de elvers. Dat prikkelde zijn onderzoekersgeest en als een gebo ren detective ging hij eveneens het spoor van de paling na. De matrozen, vonden hem maar een fantast en glimlachten goedmoedig om die rare Johan Schmidt. Maar deze zette door. jarenlang en ging in om gekeerde richting tegen de trekrich ting van de glasaaltjes in zoeken. Eindelijk. 1910, vond hij wat hij zocht. Dicht onder de Amerikaanse kust bevindt zich de Saragossazee. Daar is het einddoel van de trekken de paling. Johan Schmidt wist toen ook waarom de ogen van de trekpaling zo groot werden. Iedere diepzeevis heeft zulke uitpuilende grote ogen. Op een diepte van 1000 meter onder de waterspiegel paaien de palingen, schieten de vrouwtjes hun kuit en spui ten de mannetjes hun hom over de eieren. Johan Schmidt verloor het geloof in zijn zending nimmer. Vanuit de Sara gossazee gaat het palingbroed op weg naar de Europese kusten. Die reis duurt van 2Vi tot 3 jaar. Heel lang zaam rijpt op deze lange reis het broedsel en wordt pas in het 3e jaar glasaal. Toch stond Johan Schmidt op een bepaald moment voor een volslagen raadsel. Een gedeelte van het paling broed ontwikkelde zich veel sneller dan de rest. Daarna ontdekte de onvermoeide on derzoeker dat dit gedeelte in ongeveer één jaar de metamorfose doormaak te en in tegenovergestelde richting wegtrok. Niet alleen de Europese pa ling paaide in de Saragossazee, óók de Amerikaanse soort kwam daar te recht. Deze had echter een veel korte re reis te maken naar het zoetwater domein en groeide dus veel sneller. Vergissen deden de beide soorten zich nooit. Ieder ging zjjn eigen weg. De Europese paling maakte bovendien VEENENDAAL Marktmeester de heer Chr. van Rijswijk hield zaterdag morgen op aanwijzing van de markt koopman Van Z. uit Zevenaar een meisje staande die er van werd ver dacht een viertal ringen te hebben ont vreemd. Het was de 15-jarige mej. H. uit Veenendaal die bekende zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het meisje werd door de marktmeester overgegeven aan de recherche, die het verdere onderzoek op zich nam. De Grift b(j de Roode Haan anno 1950. In het verleden was de grift een mooi helder water met volop paling. Deze werd door de Veenendaalse brood vissers naar de markten gebracht waar ze gretig aftrek vond. Thans is voor de palingvangst alléén nog van belang het stuk Grebbesluis tot Groeneveldse brug. SCHERPENZEEL In de avond dienst van zondag 8 september zal ds. J. T. Cazander afscheid nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Scherpenzeel. Hij hoopt zich zodoende goed te kun nen voorbereiden op het winterwerk in Middelhamis. gebruik van de golfstroomdrift en kwam zodoende voor de straat van Gibraltar, langs de Ierse kust tot IJs land toe. Het werd een lange onderzoekings tocht, van Dr. Kaup in 1856 tot Johan Schmidt in 1910, toen deze midden tus sen de Bermuda-eilanden en de West- indische Archipel de paaiplaatsen van de paling vond. Tienduizenden jaren daarvoor reeds trokken ononderbroken als zilveren lin ten de stromen glasaaltjes in beide richtingen weg en brachten brood aan duizenden vissers, terwijl niemand het geheim van de paling kende. De natuur moest het .afleggen tegen de slimheid van dat éne mensenkind Johan Schmidt. Hij vond ook het kerk hof van de miljoenen palingen die jaarlijks de grote reis aanvaarden, de dodenmars die zij dwars door de At lantische Oceaan maken, want daar in de verre Sardgossazee rusten al die trekpalingen op de bodem van de zee, vermagerd en uitgeteerd tot vel over graat. Hun grote reis is tevens hun laatste reis. Maar hun kroost keert weer naar de% lage landen bij de zee en leeft er 5, °6, 7, 8, ja wel 10 tot 20 en voelt daarna zelf weer de trekdrift tintelen in het slanke visselichaam. Taai en soepel van lijf glijdt de vis door de modder en over land. Voort, voort... de zee trekt! Onweerstaanbaar, want de soort moet voortbestaan. Gul zig schrokt de paling zich vet en zwaar. Onverstoorbaar wordt de reis ingezet. Tienduizenden jaren ging dit al zo en weer tienduizenden jaren zul len de palinggeslachten in successie hetzelfde blijden doen. Groot is de Schepping die de schep selen met haar eeuwig ritme doortrok ken heeft. Een huivering doorstroomt ons bij deze gedachte. Eén enkel tipje van de sluier werd ons vergund op te lichten. Eén enkele seconde heeft de adem van de Eeuwige ons aange raakt, want nóg is er het geheim van het waarom en waartoe dit wonder juist zo is ingesteld. Het is goed dat het slechts een weinig was, want de nieuwsgierige mens wil zovéél weten. RHENEN Vanavond koint de gemeenteraad van Rhenen voor de eerste maal bijeen in de nieuwe raadzaal, ondergebracht in de semipermanente aan bouw tussen het gemeentehuis en „Bella Vista". De zaal wordt tevens ge bruikt voor het voltrekken van huwelijken. De publieke tribune kan aan het oog worden onttrokken door een schuifwandje. Tegen de muur op die tribune hangt het „alziend oog", dat voorheen in de oude trouwzaal hing. Dit „alziend oog" is een symbolische voorstelling van de gerechtigheid. Hoe wel dit schilderij niets te maken heeft met het huwelijk, heeft het op deze plaats zijn juiste bestemming gekre gen. Heel vroeger hing het in het oude kantongerecht op de Vismarkt. Er ko men verschillende symbolische voor stellingen op voor, waaronder het zwaard en de weegschaal. Daarboven prijkt de afbeelding van het menselijk oog, ongeveer tienmaal vergroot weer gegeven. In één van de hoeken staat te lezen: RHENEN Niet minder dan 100 hengelaars trokken in Rhenen naar de waterkant om hun geluk te beproeven. Het was slecht weer, maar de vissers stoorden zich er niet aan. Voor de or ganiserende vereniging „De Voorn" was het een meevaller ondanks de re gen zoveel deelnemers te kunnen re gistreren. De uitslag was als volgt: 1. Gerard Lodder 599 gram; 2. G. van Baaren 520 gram; 3. Hendrik Pleijler 510 gram; 4. H. Terschegget 313 gram; 5. J. v. Manen 273 gram; 6. H. Tabbers 269 gram; 7. N. ter Burg sr. 260 gram 8. Van Ravenswaaij 259 gram; W.Looy- en 248 gram en 10. G. J. Lodder met 240 gram. Zaterdagmiddag 24 augustus zal een grote hengel wedstrijd worden gehouden in Ochten met als eerste prijs een koelkast. Deelnemers kunnen zich tot 1 uur opgeven in het café „Lingebrug". RHENEN In verband met de toe komstige bouw van een rioolzuiverings installatie en de realisering van ver schillende uitbreidingsplannen is het noodzakelijk dat het gehele rioolstelsel van Rhenen wordt onderzocht, opdat het nodige inzicht kan worden verkre gen in de toestand waarin het verkeert. Tevens kan dan worden nagegaan of de capaciteit nog voldoende is. Het on derzoek zal plaats vinden door het technisch adviesbureau van de vereni ging van Nederlandse gemeenten. Aan de raad wordt voor dit doel een krediet gevraagd van 20.000,Deze kosten zullen gedekt moeten worden uit het fonds voor rioolwaterzuivering. „Ziet wat gij doet, want gij en houdt het Gerichte niet de mensche maar den Heere, en de hy is bjj U in de zake van het gerichte, nu dan de verschrikkinge des Heeren zij op U lieden: nemet waar, en doet het: want bij den Heeren onsen Godt en is geen onrecht; nochte ontfanginge van geschenken." 2 Cronica 19 6 en 7. De trouwlustigen, die binnenkort het noodgebouw zullen gaan betreden om de gewichtige stap van hun leven te wa gen, zullen ontvangen worden in een vertrek, dat aan die gewichtigheid geen afbreuk meer zal doen. Alleen de bruidsmars uit „Lohengrin" zal nog niet ten gehore worden gebracht. De nieuwe raadzaal is voorzien van een bijzonder doelmatige verlichting. De stoelen uit het oude vertrek zijn met beige bekleed (voorheen donker rood) en doen het uitstekend. De wand achter het college van burgemeester en wethouders is bekleed met decowal. In het midden is de kopie van het schil derij. „De innehminge van Rheenen" aangebracht, dat tot nog toe ook op de oude raadzaal hing. In de hoeken van de zaal staan prachtige planten en bloe men in bijpassendebloembakken. Het geheel is eenvoudig maar zeer stijlvol. Heden, dinsdag 20 augustus VEENENDAAL 16.30 uur: Rondgang Utrechtse politie- kapel. Terrein voor nieuwe politiebureau, 2021 uur: Concert Utrechtse politie- kapel en brandweerdemonstraties. RHENEN Gemeentehuis: 20 uur: Raadsvergade ring. AMERONGEN Andrieskerk, 20 uur: Zomeravondcon cert. Tentoonstelling Raadhuis/Nieuwe politiebureau Veenen daal: t. e. m. 7 september a.s. dubbel expositie „Kiek en Kunst". Geopend van ma. t. e. m. vr. 918 en 1921 uur en za. 1518 en 1921 uur. 's Zondags gesloten. Bioscoop Luxor Theater, Veenendaal. Geen voor stelling. Morgen, woensdag 21 augustus VEENENDAAL Raadhuisstraat, 22 uur: Vuurwerk. RHENEN Veerplein, 20 uur: Nachtelijke Rijnvaart LEERSUM Hotel ,,'t Centrum", 10.30 uur: Raads vergadering. Tentoonstelling Raadhuis/Nieuwe politiebureau: Vee nendaal: t.m. 7 september a.s. dubbel expositie „Kiek en Kunst". Geopend van ma. t. e. m. vr. 918 en 1921 uur en za. 1518 en 1921 uur. 's Zondags gesloten. Bioscoop Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: Ontembare Angelique. RESTEREN Door het gereedko men van het gymnastieklokaal in het komende najaar bestaat straks voor het eerst in Resteren de mogelijkheid zaalsporten te beoefenen. Liefhebbers hiervoor kunnen zich nu reeds opgeven, en wel voor: de afde ling gymnastiek (alle leeftijden) bij: mej. H. van Breda, Stationsstraat 3; mevr. S. Meijer, Adriaan van Ostade- straat 44; de heer D. A. Th. Hendrik- sen, Gerard Doustraat 18; mevr. M. J. v. d. Made, Gerard Doustraat 10. De afdeling volleybal bij: de heer Joh. van Eldik, Van de Zandestraat 10; d« heer J. A. v. d. Made, Gerard Doustr. 10. Beide afdelingen zullen deel uitma ken van de in oprichting zijnde sport vereniging „Kesteren". TO/75 65/70 60/65 55/60 26—28 45—52 28—49 44—55 28—52 35—44 21—40 28—30 21—24 75—78 40—49 34—47 43—49 23—25 25—27 15—23 55—57 32—45 22—42 34—45 38—44 34—36 1 22—35 11—23 21—52 71—74 19—21 44—49 16—34 15—33 21—36 19—26 16—30 20—26 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw Bloemee Early Victoria k.2 Mantet x James Grieve k.l x James Grieve k.2 James Grieve geel Manks Codlin k.2 Zigeunerin k.2 Tydeman Worchester k.l 80—82 Fabrieksfruit per 100 kg f 8,00 Peren: x Clapps Favourite k.l x Clapps Favourite k.2 x Precose de Trevóux k.l x Precose de Trevoux k.2 Noordholl. Suikerpeer k.2 Franse Wijnperen Perenkroet per 100 kg f 3.00 Bramen per doosje van 250 gram 3046 Aardbeien per doosje van 250 gram 5968 3540 Rode bessen per doosje van 250 gram 4865 Meloenen per stuk 7299 5865 Pruimen: Saarpruimen 2590 1239, x Wijnpruimen 60115 3064, Reine Claude d'Ouillin 2859 1226, x Reine Claude Verte 4389 2547 blok een 35 blok 6 twee 15, x Reine Victoria 2684 11—47, Washington 3033 1928, x Belle de Louvain 2564 1134, dubbele boerenwitte 3249. Reine Claude d'Althan 3061 Groenten: Andijvie 2831, bloemkool per stuk 6196 10—38, x prinsessebonen 6089 2848, x staakprinsessen 75139, savooiekool 18-21, komkommers groene per stuk 2426, x snijbonen 50112 3559, prei 3538, uien 1821, rode kool 2327 sla per 100 krop f 2022.00, tomaten per kistje van 6 kg export a f 2,503,00, ex port b f 2,50—2,70, export c f 1,602,20, tomaten per kistje van 6 kg binnenland f 1,902,70 1,301,60, aardappel middel 9—17. x is hoofdaanvoer. Alles in centen t per kg tenzij anders vermeld.

De Vallei | 1968 | | pagina 5