Datum voor vrijlating bemanning staat al vast Priesters bezorgd over houding van bisschop Rennies Sluikhandel op Parijse beurs aan banden wr Goede weg Vrees voor harde acties Zuidafrikaanse premier Ex-nazi krijgt acht jaar tuchthuis Fransen in actie tegen hondsdolheid Er gebeurt iets met STUDENTEN PROTESTEREN FEL NA WEIGERING NEGER ALS LECTOR TE BENOEMEN Spanning stijgt onder Basken VIERING VAN ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Andere bestemming voor Hitler's huis HET WEER IN EUROPA 3 I Ned. oplichter in Frankfort gepakt In oktober ruimtevlucht met 3 man Graanoorlog dreigt tussen Amerika en Frankrijk KÏESINGER Waarschuwing Geweld ALGERIJE PROBEERT GEZICHT TE REDDEN DETAILS VERHEUGD PARTIJ KIEZEN GEWEREN BIJ KERK IN DE CEL Brandend maagzuur, Forse winsten DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 VORSTER VERRIEDT BETOGING JOHANNESBURG Een protestmars, die studenten van de universiteit van Witwatersrand in Johannesburg gisteren hadden willen houden is afgelast nadat het gemeentebestuur op het laatste moment van premier Vorster opdracht had gekregen de betoging te voorkomen. Gemeentelijke functionarissen deelden aan de studenten mee, dat de premier gedreigd had met „snelle en doeltreffende actie", indien de demonstratie door zou gaan. BONN Acht jaar tuchthuis luidt het vonnis dat de gezworenen-recht bank in Frankfort gisteren heeft uitge sproken over de voormalige diplomaat Fritz Gebhard von Hahn (57). Deze vroegere ambtenaar van von Ribbentrops ministerie van buiten landse Zaken werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid, aan de moord op meer dan dertigduizend Joden uit Griekenland en Bulgarije in de oor logsjaren. Als medewerker van de afdeling Joodse zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Ber lijn heeft Von Hahn een werkzaam aandeel gehad in de deportatie van deze mensen naar de vernietigings kampen Auschwitz en Treblinka. Von Hahn had zich in 1942 vrijwil lig gemeld voor werk op deze depor- tementale afdeling en in 1943 had hij meegewerkt aan vele decreten en verordeningen die het pad effenden voor de deportatie der Joden. De offi cier van justitie had dan ook levens lang geëist. Von Hahn stond aanvankelijk te recht samen met de ex-gezant Back- erle. Het proces tegen Backerle is echter geschorst omdat deze ernstig ziek is geworden. Ook bondskanselier Kiesinger is in dit proces als getuige gehoord. De bondskanselier verklaarde dat de ambtenaren van de diplomatieke dienst in de Hitler-jaren onkundig werden gelaten van buitenlandse ra dioberichten waarin de uitroeiing der joden werd onthuld. Tijdens de zittingen kwam echter vast te staan dat Von Hahn behoorde tot een kleine kring van ingewijden die reeds in '41 inzage kregen in rap porten over de moordpartijen van de „Einsatz-Kommando's" van de SS. MüNCHEN Het voormalige buis van Hitier, Prinzregentenstrasse 16 in München, wordt het nieuwe onderdak van het Beierse Centrale bureau voor verkeersboetes. Tegen het einde van 't jaar zal deze instantie erheen verhui zen. Tot dusverre diende het huis, waar Hitler tot januari 1933 woonde voor hij naar Berlijn vertrok, als hoofdbureau van de Beierse politie. •O c S"3) w -i 8*3 c ca Amsterdam zw. bew. z 17 3 De Bilt zw. bew. z 18 2 Deelen regen zzo 18 1 Eelde regen z 18 2 Eindhoven regen zzo 19 3 Den Helder geh. bew. z 17 2 Twente regen z 18 2 Vlissingen zw. bew. z 18 2 Ypenburg regen z 18 5 Z.-Limburg regen zzo 18 1 Aberdeen regen z 14 0.5 Athene onbew. nw 24 0 Barcelona zw. bew. windst. 25 0 Belgrado geh. bew. wnw 17 1 Berlijn onbew. windst. 17 0 Bordeaux onbew. windst. 24 0 Brussel licht bew. z 20 1 Genève onbew. windst. 19 0 Grenoble onbew. windst. 20 0 Helsinki geh. bew. zo 19 0 Innsbruck licht bew. 14 0 Kopenhagen licht bew. w 16 0 Lissabon onbew. n 25 0 Locarno half bew. o 24 0 Londen zw. bew. zzw 18 0 Luxemburg zw. bew. zw 18 0 Madrid licht bew. windst. 35 0 Malaga half bew. nw 0 Mallorca onbew. windst. 28 0 München licht bew. zw 15 0 Nice onbew. n 25 0 Oslo zw. bew. nno 21 0.2 Parijs zw. bew. windst. 21 0 Rome onbew. no. 27 0 Stockholm mist n 14 0 Wenen licht bew. nw 16 0 Ztirich mist windst. 18 0 De studenten wilden protesteren te gen de weigering van de regering om een neger. Archie Majefe, te benoemen tot lector in de sociale anthropologic in Kaapstad. De universiteit was met de benoeming akkoord gegaan. De rege ring motiveerde de weigering met te zeggen dat een dergelijke benoeming „tegen de traditie ingaat", dat wil zeg gen tegen de apartsheidswetten. Toen de studenten hoorden dat de mars niet doorging verzamelden zij zich voor de universiteit in Johannes burg, waar politie was samengetrokken. Groepen studenten bekogelden elkaar met eieren. Drie studenten vertrokken naar Pretoria om aan Vorster een pro test over de kwestie-Majefe te overhan digen. Ook in andere steden werd ge demonstreerd. Vorster weigerde de studenten-dele gatie, die uit drie man bestond te woord te staan. Hij zei dat zij een afspraak voor de volgende week moesten maken bij rijn secretaris. Het optreden van Vorster vond plaats drie dagen nadat hij de universiteit Witwatersrand en de universiteit van Kaapstad er voor had gewaarschuwd hun vraagstukken „in een redelijke tijd" op te lossen, omdat hij het an ders zou doen. Meer dan 200 studenten gingen op een rij staan in een hoofdstraat buiten de Witwatersrand-campus nadat de mars verhinderd was. Zij hadden borden bij zich met: „weg met de fascisten", „is dit een politiestaat?" en een bord met een hakenkruis waarop stond: „De laarzen schoppen weer". Zij zongen: „Wij marcheren naar Pre toria" en „We shall overcome". Te genstanders wierpen met verfbom- men en sinaasappelen naar hen. Ver schillende woordvoerders van de stu denten werden volgesmeerd met verf en uitgescholden voor „kaffermin naars". Alf Widman, de leider van de Verenig de Partij in de gemeenteraad van Jo hannesburg, zei dat de raad bereid was de mars toe te staan. Verwijzend naar de tussenkomst door premier Vorster zei hij, dat de de finitieve toestemming voor de mars in getrokken werd voordat ondertekening en vergunning geweigerd was. De pre sident van de studentenraad, John Ka- ne-Berman vertelde, dat Vorster ge- eist had dat de studenten onder geen omstandigheid verlof gegeven moest worden om de protestmars te houden en beloofde „snel en doeltreffend optre den" als de mars zou doorgaan. Later zei een woordvoerder voor de studenten: „Wij waren ervan overtuigd dat 't optreden snel en doeltreffend zou zijn en daar wij de studenten niet wil len blootstellen aan geweld hebben wij de mars afgelast". Kane-Berman merkte op dat in de protestbrief aan Vorster gevraagd werd „dat de studenten toe gestaan wordt hun protest tegen on rechtvaardige wetten vrijelijk tot uit drukking te brengen, dat de intimidatie van de politie tegen de studenten moet ophouden en dat dreigementen met po- litie-optreden tegen studenten die op wettige wijze protesteren ook moeten ophouden". Ook aan andere Engelstali ge universiteiten rommelt het. Demonstrerende studenten in Jo hannesburg. Op de spandoeken die de jongelui meevoeren staat op ondubbelzinnige wijze te lezen wat de studenten van het universiteitsbeleid denken. Van onze correspondent. PARIJS In Frankrijk dreigt honds dolheid op grote schaal. Enkele maan den geleden had men al een paar vos sen gevonden in bossen van Oost- Frankrijk, die waren omgekomen door deze ziekte. De grootscheepse vossenjacht, die toen ontketend was langs de Duitse, Luxemburgse en Belgische grens, scheen de ziekte tot staan te hebben gebracht. Maar in het begin van deze maand heeft men in Chantilly, ten noorden van Parijs, weer twee vossen geschoten die beide door de ziekte waren aange tast. In het afgelopen weekeinde viel in een wandelaar en diens hond aan. De man is in een ziekenhuis opgenomen; de vos en de hond zijn beide afge maakt. Nu de ziekte is doorgedrongen tot in de onmiddellijke omgeving van Parijs, heeft men de drijfjachten niet alleen hervat in Oost-Frankrijk, maar ook in de bossen tussen Elzas en de departe menten rondom Parijs. Men schat, dat daar ongeveer vijftienduizend vossen verblijven. De prefecten van de betrokken depar tementen hebben de bevolking opgeroe pen zich te laten inenten tegen deze vreselijke ziekte. Bovendien hebben zij gelast, dat alle honden aan de lijn moe ten worden gehouden. Loslopende hon den worden gevangen en afgemaakt als ze niet binnen 48 uur zijn afgehaald. PARIJS De bemanning en de pas sagiers van de door Palestijnse Arabie ren gekaapte Israëlische Boeing 707 zul len. naar men in kringen van de Fran se burgerluchtvaart meent te weten, spoedig worden vrijgelaten. Ook het vliegtuig zal mogen vertrekken. Men laat in Parijs doorschemeren, dat tijdens de onderhandelingen tussen de delegatie van de internationale orga nisatie van verkeersvliegers IFALPA, en de Algerijnse regering men het in derdaad eens is geworden over de da tum en over de wijze, waarop deze on vrijwillige gasten uit Algerije zullen worden geëvacueerd. Men had echter beloofd daarover te zwijgen. Het schijnt, dat de Algerijnse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bouteflika, slechts bereid bleek om gedetailleerde concessies te doen, indien de vliegeniers beloofden deze geheim te houden en het goede nieuws te verpakken in een ADVERTENTIE vaag communiqué. De Algerijnse rege ring had dit namelijk nodig om haar gezicht jegens de andere Arabische landen te kunnen redden. Hierdoor wordt het verklaarbaar, dat de delegatie van de IFALPA zich te vreden heeft gesteld met een vage belofte. Tevens wordt hierdoor dui delijk, waarom de delegatie na af loop van de besprekingen en het be haalde succes zich zo zwijgzaam toon de. Zij las een communiqué voor en weigerde verder iets te zeggen. Inmiddels hebben de Franse piloten zich gedistantieerd van 'n eventueel uitlekken van de geheime details van de overeenkomst. In een communiqué zeggen zij niet aan de onderhande lingen te hebben deelgenomen maar slechts „goede diensten te hebben verleend". In Frankrijk verheugt men zich dui delijk over het opheffen van de boycot. Men verheelt hier niet, dat na de sta king in mei van ruim een maand Air France de financiële lasten van een dergelijke boycot nauwelijks meer had kunnen dragen. FRANKFORT In Frankfort is de 29-jarige Arie O. uit Leiden gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van op lichting. Hij zou de benen hebben ge nomen met 12.000 Mark, waarvoor hij Amerikaanse effecten zou kopen. In Leiden zou hij zich schuldig heb ben gemaakt aan een poging tot op lichting bij het kopen van een auto van vijftienduizend gulden en meubelen voor tienduizend gulden. Van onze correspondent PARIJS Het zwijgen van de Spaanse kerkelijke hiërarchie over de recente gebeurtenissen in de Baskische provincies dreigt uit de monden in een hevige spanning tussen de lagere Baskische geestelijkheid en haar bisschoppen. Zaterdag nog zijn drie van de meer dan twintig geestelijken, die in San Sebas tian worden vastgehouden, overgebracht naar kloosters in de provincies Casti- lië en Estramadura. Zij hebben daar huisarrest gekregen. De priesters in de provincie Guipu- zcoa preken nog altijd niet in de zon dagsmissen; dit op verzoek van mgr. Bereciartua, bisschop van San Sebas tian, die hun een herderlijk schrijven beloofd heeft over de uitzonderings maatregelen, waarmee deze provincie door de Spaanse regering geplaagd wordt. Deze brief laat lang op zich wachten en men vraagt zich af, of de bisschop van hogerhand niet een tip heeft ge had, om voorlopig maar te zwijgen. Aan de andere kant heeft een groep priesters uit de provincie Biscaye een brief gestuurd aan mgr. Gurpide, bis schop van Bilbao, om hem te vragen partij te kiezen, daar „het ongeluk kige Baskische volk recht heeft op een duidelijke uitspraak van de kerk in deze aangelegenheid". Deze brief, die wel is aangekomen op de redactiebureaus van de kranten in Bilbao, maar waarvan men nog niet weet of hij ook de bisschop bereikt heeft, geeft 'n bijzonder scherpe ana lyse van de toestand in Biscaye. Daarin wordt gezegd, dat „om beroeps- of politieke redenen" tal van pries ters en leken getroffen zijn door zwa re boeten, arrestaties of mishandelin gen. De priesters maken in hun brief mel ding van het feit, dat de civiele gou verneur van de provincie verboden heeft, dat er missen worden opgedra gen voor de zielerust van Xavier Et- chebarrieta, de jonge Bask, die gesneu veld is bij een botsing met de politie. Tevens zeggen zij „dat geweren de toe gang tot de kerken in zekere zin belet ten". De ondertekenaars van deze brief vragen de bisschop of hij al dan niet aanvaardt dat priesters in gevangenis sen worden opgesloten. Als hij dat wel accepteert, dan zouden rij graag we ten „welke de ketterij is, waaraan zich die priesters hebben schuldig ge maakt, die zich in de gevangenissen be vinden, omdat zij volgens hun aard en geweten bepaalde getuigenissen hebben afgelegd". Als hij het er echter niet mee eens, is dan vragen zij hem uit te leggen, waarom hij dan heeft toegestaan, dat men hun een proces aandoet. Volgens een artikel van het concor daat kan namelijk geen proces worden aangespannen tegen een priester zon der de toestemming van de bisschop van het diocees waartoe hij behoort. Inmiddels is bekend geworden dat Juan Manuel Idoyaga, de correspon dent van het Franse persbureau AFP te Bilbao, reeds 53 dagen in een cel zit opgesloten, zonder dat men hem in staat van beschuldiging heeft ge steld. Wel is hem toen hij reeds in de gevangenis zat een boete van 37.500 peseta's (ruim tweeduizend gul den) opgelegd door de regering. Tot de ruim vierhonderd mensen, die als gevolg van de uitzonderingstoe stand in San Sebastian worden gevan gen gehouden, behoren de twee grote Baskische beeldhouwers Jorge Otey- ga, die de grote prijs van de Biën nale van Sao Paulo (Brazilië) heeft gekregen, en Eduardo Chillida, be kroond op de Biénnale van Venetië. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel PARIJS De Franse minister van financiën heeft voorlopig elke naamloze handel op de Parijse beurs verboden. Van iedere transactie zal in het ver volg de naam en het adres van de ko per moeten worden genoteerd, alsmede de nummers van de stukken die hij heeft gekocht. De minister heeft dit gedaan nadat een wijdvertakte sluikhandel was ont dekt in enkele obligaties en aandelen met het doel een grote winst te maken door de van kracht zijnde deviezenbe- palingen te ontduiken. De Parijse beurshandel is het met deze nieuwe maatregelen niet eens. Hij ziet hierin een uitbreiding van de deviezenbepalingen. Bovendien meent hij dat door het uitsluiten van de zoge naamde anonieme handel men niet meer kan spreken van een vrije beurs. Zou het buitenland deze maatregel op dezelfde wijze uitleggen, dan zou dit aanleiding kunnen geven tot een nieuwe kapitaalvlucht. Als gevolg van de zwakte van de Franse franc zijn niet alleen een aan tal deviezenbepalingen in Frankrijk van kracht, maar is in het buitenland de waarde van de Franse franc met ongeveer 12 tot 16 pet. gedaald. Men ontvangt daardoor voor de nationale valuta méér Franse francs dan volgens de officiële wisselkoers. Voor een goed begrip van wat er is gebeurd dient hier bij tevens te worden vermeld, dat het op een ogenblik verboden is de Franse waardepapieren uit te voeren voor een bedrag dat de duizend francs te boven gaat. De sluikhandel werd op de volgen de "wijze bedreven: Men kocht op de Parijse beurs anoniem een aantal Franse stukken die ook buiten Frankrijk verhandel baar zijn. Deze stukken werden naar een be vriend adres in Zwitserland gesmok keld en daar op een bank onderge bracht. De Zwitserse bank kreeg vervol gens opdracht deze stukken weer op de Parijse beurs te verkopen. De stukken werden hierbij verge zeld van een verklaring op erewoord, dat zij niet in Frans bezit waren. Op grond van deze verklaring wer den de stukken dan uitbetaald in Zwitserse francs tegen de officiële koers van 1,15 voor één Franse franc. Daarna behoefde men slechts de Zwitserse francs op de parallelmark t om te zetten tégen een koers van 1.28 om op elke Zwitserse franc .13 centi mes te winnen. Dit betekende een winst van 13.000 franc (f 10.000) voor elke omzet van 100.000 Zwitserse francs. Volgens het Franse ministerie van fi nanciën werd deze sluikhandel vooral gedreven met de 3Vi pet. obligaties van de staatslening 1952/1958, de zogenaam de lening-Pinay. Maar ook de aandelen van Péchiney, Rhöne-Poulenc Ugine- Kuhlmann, Saint Gobain, en Citroën werden hiervoor gebruikt. De Franse stukken, die van nu af aan door het buitenland op de Franse beurs worden aangeboden, dienen ver gezeld te gaan van een deugdelijk be wijs dat ze zijn gekocht voor 3 mei 1968, de datum waarop de deviezenbeperken- de bepalingen in werking kwamen. WASHINGTONé De Amerikanen ho pen medio oktober de eerste bemande vlucht te maken met een Apollo-ruim- teschip. Er zullen zich drie man aan boord bevinden. Het project-Apollo, zoals de eerste Amerikaanse poging heet om een mens /op de maan te laten landen, is door pech achtervolgd. Slagen de nu komen de proeven, dan is het mogelijk dat reeds volgend jaar de eerste Ameri kaan op de maan landt. Een beeld van de viering van de vierentwintigste Onaf hankelijkheidsdag op het Merdekaplein in Djakarta. Za terdag vond de vlaggencererjxonie plaats, waarbij voor het eerst niet meer de „heilige vlag" (die op 17 augustus 1945 bij de proclamatie werd gehesen) werd gebruikt, maar een nieu we vlag. De „heilige vlag" werd wel tijdens de plechtigheid meegevoerd en later in een kist opgeborgen. 1_| et verbond voor vooruitgang is dit weekeinde zeven jaar oud geworden. Enigermate tot ieders verbazing ook van henzelf hebben de La- tijns-Aerikaanse landen veel meer geld in het uitgebreide program van economische en sociale ontwikkeling gestoken dan zijn oorspronkelijk van plan waren. Volgens het oorspronkelijke plan had den zij in de eerste tien jaar in to taal 80 miljard dollar in het verbond moeten steken, maar sommige des kundigen schatten zondag het reeds geïnvesteerde bedrag op 125 tot 130 miljard dollar. Toch is men het erover eens, dat het program niet zulke snelle vorderingen maakt als het behoorde, zelfs als men rekening houdt met het feit, dat de problemen van bijna ongelooflijke omvang, die het tracht op te lossen, zich in een periode van ongeveer 200 jaar hebben opgehoopt. J^arlos Sanz de Antamaria, Colum- biaans financier en president van het interamerikaanse comité in zake het verbond voor vooruitgang (CIAP) zegt, dat de prestaties gedu rende zeven jaar talrijk en zeer heil zaam zijn geweest, maar dat meer moet worden gedaan aan sommige fundamentele hervormingen zoals land verdeling, belastingheffing, land- bouwproduktie, onderwijs en uitbrei ding van de exporthandel. CIAP is het instrument, waarmede de 22 bij het verbond aangesloten lan den trachten de vooruitgang te me ten, ontwikkelingsplannen op korte en lange termijn op te stellen en be tere levensvoorwaarden voor de vol ken in het gebied te scheppen. Sanz zei, dat een belangrijke stap in de richting van verbetering van de export zal zijn, de oprichting van een gemeenschappelijke markt in geheel Latijns-Amerika, maar afge zien van de Centraal-Amerikaanse gemeenschappelijke markt, die reeds in werking is een integratieproject van de zes Andes-landen, dat nog in het stadium van voorbereiding ver keert, is de vooruitgang langzaam geweest. IJier 'volgen nog enkele gezichts- punten met betrekking tot de vooruitgang in enige voorname lan den: Drie Latijns-Amerikaanse landen Argentinië, Mexico en Venezuela Verheugen zich in een economische hoogconjunctuur. Gemeld wordt, dat het de vijf Centraal- Amerikaanse landen goed gaat. Fa brieken, die werkgelegenheid ver schaffen, verrijzen dank zij de ge meenschappelijke markt overal op het platteland. Kort geleden waren in het program van de gemeenschappelijke markt enkele spanningen ontstaan, maar het bezoek van president Johnson aan de presidenten van de vijf lan den, schijnt de dingen weer in het goede spoor te hebben gebracht. Brazilië wordt geacht grote vorderinT gen te maken. Er is een geweldige uitbreiding van de industrie onder weg, de vooruitgang in de grensge bieden is groot en de inflatie neemt af. Maar het land heeft een enorm koffie- probleem en wordt geacht dringend behoefte te hebben aan een diversifi catieprogram, dat thans in uitvoe ring is. Chili heeft een uitstekend ontwikke lingsprogram opgesteld, maar werd gehandicapt door over het algemeen ondoeltreffende produktie, inzonder heid van voedingsmiddelen. Een ern stige droogte verzwaart de proble men. Een zware last van uitgaven voor sociale zekerheid is verontrus tend geworden. Columbia moet meer buitenlandse de viezen verdienen om het tempo van zijn ontwikkeling te kunnen volhou den. De regering van Peru wordt in haar ontwikkelingsprogramma's ge handicapt door een recalcitrant con gres, maar heeft tenslotte buitenge wone volmachten gekregen, die haar in staat stellen een nieuw belasting stelsel in te voeren. Voor Panama, een land met betrekke lijk weinig natuurlijke rijkdommen, zijn de verdiensten uit het Panama - kanaal dat eigendom van de V.S. is een weldaad en zijn huidige regering is in staat geweest, een hoogconjunctuur in economische ex pansie te handhaven. De onderstaatssecretaris voor Inter amerikaanse Zaken, Covey T. Oli ver, merkte in een verklaring op: „Het verbond maakt vorderingen, op sommige fronten langzaam, op ande re sneller. Wij geven ons niet, zoals sommige kleineerders, over aan de wanhopige gedachte, dat de gestelde doelen misschien te hoog zijn gegre pen of het tot heden bereikte te ge ring is. Wij en onze deelgenoten op ons halfrond zijn op de goede weg. Van onze correspondent PARIJS Een graanoorlog dreigt tussen Amerika en Frankrijk. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw beschuldigt Frankrijk ervan de Ame rikaanse klanten graan te willen verko pen voor een prgs, die lager ligt dan de internationale marktprijs. Frankrijk zou dit kunnen doen, om dat het verschil tussen deze interna tionale marktprijs en de verkoopprijs wordt aangevuld uit het landbouwfonds van de Europese Economische Gemeen schap. Volgens het Amerikaanse minister» van landbouw probeert Frankrijk op deze wijze Japan en de Philippijnen op haar te veroveren. Indien Frankrijk echter probeert de, volgens traditie, Amerikaanse markten binnen te dringen, dan zal Amerika ge noodzaakt zijn hiertegen maatregelen te nemen. De hoofdsteden van de EEG zullen hiervan dan op de hoogte worden gesteld. Behalve Amerika, klaagt ook Canada over de Franse prijspolitiek. De com missaries van de Canadese graancom- missie, J. B. Lawrie, meent dat de Fransen de Japanse gerstmarkt met dumpingprijzen op Canada hebben ver overd.

De Vallei | 1968 | | pagina 6