Sluis tussen ziekenhuis en gewone maatschappij Juist mensen van wie niemand het verwacht' Scholieren bouwen huis voor hun concierge Wij zijn in Krimpen de zwarte schapen Teleurstellende roggeoogst Transavia en Martin Air: „Eerst onze veiligheid CRISISCENTRUM WORDT EEN PLEISTERPLAATS Praktische les op Lts. Protestvaart van vissers Ambonese bevolkingsgroep ziet dorpsrel als uitbarsting van rassenhaat: In rijksasiel nu geen aanleiding tot verbetering Ned.-Belgisch gesprek over plan-Baal hoek 99 D'66 wenst partijvernieuwing via gesprek aan de voet van het politieke leven ATLAS-COMPLEX TUSSENVORM GECOMPLICEERD NOODSIGNAAL PREVENTIE IN PLOEGEN SPORTZAAL CLIMAX ONBEGRIP 0 Loco-burgemeester STUK LOOD CONGRES Minister beproeft boterconcentraat NOG NIET NAAR BIAFRA DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 TV sociaal-psychiater dr. N. W. de Smit (38 jaar) gaat in 1970 Nederlands eerste crisiscentrum in Amsterdam leiden. Zo'n opvangcentrum is nodig omdat steeds meer mensen, vooral in de grote steden, in acute of crisissituaties raken. Het academisch ziekenhuis in Amsterdam kreeg als gevolg hiervan bin nen tien jaar drie maal zoveel zelfmoordpogingen te behandelen. „Vanwaar het sterk stijgende aantal mensen dat plotseling geen uitweg meer ziet, dat in een crisis komt?" vroegen wij dr. De Smit. „Wat wij hier te zien krijgen is natuurlijk maar een klein gedeelte van het aantal crisisgevallen, het stukje van de ijsberg dat boven water uitsteekt. In derdaad is er sprake van een duidelijke toeneming. Er zijn twee groepen: op de eerste plaats de mensen die geen uitweg meer zien en geïsoleerd raken door een sterfgeval, echtscheiding, verhuizing enz. Die gevallen zijn er altijd geweest. Het zijn de kwetsbaren, die door een bepaalde gebeurtenis uit hun evenwicht raken en dan in een sociaal isolement komen". „Daarin zit hem de stijging niet. Die wordt veroorzaakt door de tweede groep, waarover we in het nieuwe cen trum meer gegevens zullen verzame len. Er kan voorlopig over deze groei ende groep worden opgemerkt dat het mensen zijn, van wie niemand het zou verwachten. Ze hebben wel familie, werken hard, staan in het volle leven, ze zijn niet heel jong of heel oud en toch knappen ze plotseling volledig af; ze kunnen er niet meer tegenop", aldus dr. De Smit. Het zijn de mensen die geen gebruik willen maken van de bestaande voor zieningen: huisarts, geestelijke, sociale instellingen. Ze willen ook geen fami lie of vrienden raadplegen. Dr. De Smit noemt ze „de pseudo-onafhanke- lijken". „Ja, het zijn de mensen die het zelf wel allemaal opknappen. De flinke, hardwerkende mannen, die geen krimp geven. Dan blijkt plotseling dat het elastiek te lang gespannen heeft ge staan, dat de rek eruit is en dan komt de grote uitbarsting, de crisis. Deze mensen zijn natuurlijk in het geheel niet ziek. Wij spreken dan van men sen met een Atlas-complex, mensen die de ganse wereld willen torsen en eraan bezwijken. Die mensen gaan na tuurlijk niet naar een psychiater, want, zeggen ze terecht, ik ben toch niet gek. Toch raken ze over hun toeren". „Dan kon je tot nu toe twee dingen doen: een kalmerend middel om het brandje te blussen of opneming in een kliniek. Het eerste brengt natuurlijk geen echte verbetering en de tweede maatregel is meestal te zwaar, me disch te zwaar, maar ook sociaal te zwaar. Helaas wordt iemand, die in een kliniek werd behandeld, door de maatschappij gebrandmerkt. Hoe on prettig wij dat ook vinden, het is een feit en daar houden we rekening mee". „Vandaar de tussenvorm: het crisis centrum, de pleisterplaats voor een nieuw begin, de sluis tussen zieken huis en maatschappij. Het kenmerk is: men is daar gezond, tenzij het tegen deel bewezen is. Hier staat tegenover het ziekenhuis, waar men altijd patiënt is, tenzij het tegendeel is bewezen". „Behalve de mensen met het Atlas complex hebben we nog de overprecie- ze, zwaartillende mensen. Dat zijn bij voorbeeld de keurige, zorgzame huis vrouwtjes, die iedere dag per se hun man vriendelijk lachend en goed ver zorgd willen ontvangen als hij thuis komt. Daar doen ze hun best voor, maar door een te kleine woning kan zo'n vrouw plotseling afknappen. Ze geeft het op". „De derde categorie in de groeiende groep is die van de onafhankelijken. Die kunnen plotseling niets meer om dat er iets onverwachts gebeurt. Omdat het gezin moet verhuizen, kan de vrouw geen eten meer koken. Ook het van de voetbalpool kan mensen risis-situatie brengen hoor, is ook zeer belastend". kc staging in deze drie categorieën? Waarom de laatste jaren zo'n ster- Dr. De Smit: „In het algemeen geldt zeker dat in deze gecompliceerde maatschappij bepaalde karakterstruc turen het erg moeilijk krijgen. De ver keersdrukte, het werken in tijdsche ma's, de woningnood, de vele adminis tratieve verplichtingen: kortom: een gecompliceerde maatschappij bevor dert het crisis-klimaat". „Onze maatschappij wordt steeds anoniemer. Vroeger was er altijd wel een wijze buurvrouw, die iemand uit de nood hielp. Nu kent men de buren nauwelijks. Het grotere werkverband vermindert het contact met de baas, met wie men vroeger contact had en die men om raad kon vragen. Bedrij ven hebben nu wel psychologen in dienst, maar voor velen is het een te grote stap daar heen te gaan". Daarbij komt de ontkerstening. Do minees en pastoors zijn altijd vraag baak en adviseur geweest, maar dat neemt af. De wachtcommandant van een politiebureau haalt ook vaak men sen uit een crisis-situatie, maar hij kan natuurlijk niet voor een definitieve op lossing zorgen". Hoe openbaart zich de crisis? Dr. De Smit: „In zeventig tot tach tig percent van de gevallen door een zelfmoordpoging. Dat is eigenlijk een inadequate manier om duidelijk te ma ken dat er gebrek aan communicatie is. Men gebruikt het lichaam als in zet. Dat is gevaarlijk en de omgeving schrikt zich lam. Trouwens de men sen, die een poging doen. schrikken meestal ook geweldig van zich zelf. Ze willen niet dood, ze willen een vuurpijl afschieten, een noodsignaal geven. Zeg nooit dat zoiets niet serieus is. Een zelfmoordpoging, ook al was succes uit gesloten, is nooit aanstellerij. Men kan niet zeggen dat het hier primair om geesteszieken gaat. Het zijn meestal mensen die eenvoudig hulp nodig heb ben". „Een crisis openbaart zich ook door ruzies. Dat zijn de kalme, aardige men sen, die tot ieders verbazing alles kort en klein gaan slaan. Dan zijn er nog de mensen, die helemaal in de war ra ken, de groep die de deur dichttrekt en wegloopt van alle problemen en de mensen die op straat in elkaar zak ken". „Wat wij nu willen met ons centrum, dat Maatschap heet, is de mensen een pleisterplaats bieden waar ze even op adem kunnen komen, zonder dat ze di rect het etiket „psychiatrische patiënt" opgeplakt krijgen. Zonder gezichtsver lies moet men er terecht kunnen. Spe ciaal opgeleide verpleegsters, maat schappelijk werksters, sociaal psychi aters zullen rustig bekijken welke hulp troepen het meest geschikt zijn om een nieuwe start een succes te maken. Zij zullen de crisis als massaverschijnsel bekijken. Huisartsen en andere sleu telfiguren in de maatschappij moeten hun voordeel doen met de ervaringen van deze groep". „Van groot belang in het centrum zal ook de registratie van alle geval len zijn. Misschien kunnen er bepaal de groepen mensen uit bepaalde buur ten worden uitgehaald. Dat ls voor de preventie van het grootste belang. Want ook hier geldt de oude wijsheid, dat voorkomen beter is dan genezen. We moeten er echter van uitgaan dat ieder mens eenmaal in zijn leven in een crisis komt. Vast staat dat zelfs de meest geharde soldaat na zes da gen front afknapt als hij niet tijdig wordt afgelost. Een extreme belasting of een constante druk brengt de men sen vaak in een crisis". Dr. De Smit vindt een belangrijk voordeel van een verblijf van drie da gen in het centrum, dat men niet na één dag zegt: het zal wel weer lukken. De ervaring leert dat men zich snel schaamt na een crisis en dat men zich niet houdt aan afspraken voor een na der onderzoek of behandeling. Hij zou het verstandig vinden als in iedere wijk of regio dergelijke centra naar Ameri kaans voorbeeld kwamen. „Vergeet niet dat het de gemeen- DR. N. W. DE SMIT ...alleen het stukje ijsberg boven wa ter... schap nog meer geld kost als geen cri sis-interventie plaats heeft en als men zich gaat fixeren op zijn eigen crisis situatie. Dan wordt men een echte pa tiënt. Een psychiatrische behandeling kost erg veel tijd en geld". Kenmerkend voor de opzet is de be huizing voor Nederlandse eerste crisis centrum. Het zijn drie normale huizen in de Eerste Helmersstraat, die aan de achterkant grenzen aan het Wilhelmi- nagasthuis. Men komt er als patiënt via het ziekenhuis in en men komt er (meestal) als persoon die een huis in de Eerste Helmersstraat verlaat, weer uit. Geen witte jassen in huize „De Maatschap", waar het woord therapie vervangen wordt door strategie. WORMERVEER De muren, die oprijzen onder de handen van de leer lingen-metselaars aan de rooms-katho lieke lagere technische school Sint-Jo zef in Wormerveer, worden niet afge broken, zoals dat de gewoonte is met metselwerk op l.t.s.'en. Wat de jongens in Wormerveer aan de rand van het schoolplein neerzetten, bl(jft staan, want het wordt de (bungalow)woning voor de heer en mevrouw J. W. Lou- vet, het concierge-paar van de nieuwe school. „Een prachtig object", zegt de direc teur van de school de heer J. P. Reg- tien, „Het is voor de jongens geweldig te weten, dat het blijft staan en dat niet, als een muur is opgebouwd wordt gezegd: Dat was een goede praktijk oefening; nu gaan we het weer afbre ken. De bouw verloopt in ploegen van vier; twaalf jongens worden er op de school in het metselen onderwezen. Verschrikkelijk hard gaat het natuur lijk niet. „We moeten het inpassen in het lesrooster; de theorie en zo moeten doorgaan; we zitten met vakanties en, net als in de grote bouw, met weer waarbij je niet kunt werken. Toch ho pen we, dat we het huis dit schooljaar klaar krijgen. Voor de winter willen we het glasdicht hebben, zodat we binnens huis in ieder geval verder kunnen wer ken". „Zowat alles doen we in eigen beheer Alleen het heien van de palen en het aanbrengen van de dakbedekking zijn uitbesteed. Metsel- en timmerwerk wordt door leerlingen van de school ge daan, evenals het maken van de riole ring. Jongens die in de elektrotechniek worden opgeleid, zorgen voor de aan leg van elektrische leidingen en wat daar allemaal bij hoort". Het heeft een kleine twee jaar ge duurd, voordat directeur Regtien het bouwplan er door had. „We zitten hier", aldus de heer Reg tien, met een prachtige sportzaal en een heel mooie aula, waarvan heel wat sportclubs en verenigingen 's avonds graag gebruik willen maken. Bij het Rijk kon men er in komen dat ik de sleutel voor die zalen niet wil af geven, maar dat die zalen wel verhuurd zouden kunnen worden, als de concier ge in de buurt zit om enig toezicht te houden". Dat het verenigingsleven er dan van zou profiteren heeft, zo meent de heer Regtien, de doorslag gegeven voor het verlenen van de toestemming voor de bouw. Het Rijk bepaalde meteen de huur: 75 gulden in de maand. De binnenmuren worden van bakste nen opgetrokken die al eerder zijn ge bruikt voor het bouwen van .proefmuur- tjes' die na „voltooiing" weer zijn afge broken. Die stenen konden voor een krats uit de leermiddelenpot worden overgenomen. De rest wordt nieuw aan geschaft uit eigen middelen van het schoolbestuur dat eigenaar van het huis zal zijn. DEN HAAG Het algemene regime in het rijksasiel, Dr. S. van Mesdag in Groningen, waar geestelijk gestoorde gevangenen verblijven, geeft geen aan leiding nu voorstellen voor verbetering te doen. Deze conclusie heeft een commissie van de Centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopaten zorg en de reclassering, getrokken na een onderzoek van klachten over mens onwaardige behandelingsmethoden in deze inrichting. 99 DEN HAAG Bestuursleden van de Nederlandse visserijbond willen op 2 september een protest-vaartocht naar Den Haag organiseren. Op die dag zal de Tweede Kamer het wetsontwerp over het minimumloon en de vakantie toeslag bespreken. Vele vissers-eigena ren van schepen vrezen dat het ont werp de sfeer en de werklust op hun boten in gevaar brengt. Het wetsontwerp zal volgens de vis sers de verhouding werkgever-werkne mer op hun schepen doen ontstaan, wat de werklust belangrijk zal temperen. Nu wordt nog heel veel gewerkt met de oude maatschapcontracten, op grond waarvan vissers en bemanning de op brengsten van de vangsten ongeveer ge lijk verdelen. MIDDELBURG Op donderdag 12 september zullen ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en zijn Bel gische collega I. de Saeger overleggen over het Belgische plan om een kanaal van Antwerpen naar het Zeeuwse Baai- hoek aan de Westerschelde te graven. Antwerpen streeft naar een vergaan de industrialisatie op de linker-Schel- deoever. Dit kanaal zal voor een be langrijk deel door Oost-Zeeuws-Vlaan- deren lopen. De ministers zullen onder meer spre ken over de kostenverdeling. Nederland wil aan dit gesprek een afspraak over de vestigingsvoorwaarden voor indus trieën in Nederland en België koppe len. Tot nu toe heeft België Nederland verschillende industrievestigingen kun nen afsnoepen door gunstiger voor waarden. Het gesprek zal worden gevoerd op de provinciale griffie in Middelburg. Ook de bevaarbaarheid van de Wester schelde zal vermoedelijk een punt van bespreking zijn. KRIMPEN AAN DE IJSSEL De Nederlandse jongelui in Krimpen a/d lJssel zeggen: „Er is geen sprake van rassenhaat, maar wij laten ons door die Ambonezen niet pesten en provoceren. Drie weken geleden zijn zij tijdens een dansavond zelf met vechten begonnen". De Ambonezen zeggen: „Geen rassenhaat? Nou en of. Die rel van zaterdag avond was in feite niets anders dan een explosie van rassenhaat. De Krimpena- ren moeten ons niet. Dat merken onze vrouwen in de winkels wanneer zij bood schappen doen. Dat merken wij, mannen, in de autobus, wanneer blanken het niet in hun hoofd halen naast ons te komen zitten". „Overigens: Wij zijn beslist niet be gonnen met die vechtpartijen. De aan leiding werd een week geleden gebo ren, toen een Nederlandse jongen een vijftienjarige landgenoot van ons met een fietsketting mishandelde. Dat nemen onze Ambonese jongelui niet Die zoeken nu hun recht". De heer G. Ririassa (34), voorzitter van de wijkraad in de Ambonese woon wijk in Krimpen aan den IJssel, pro beert met deze opmerkingen een ver klaring te geven voor de onlusten van het afgelopen weekeinde in Krimpen. Zaterdag explodeerde de bom, die daar al enige tijd bruin en blank lag te roken. Slagveld was de Algerabrug, waar de strijd met fietskettingen en ploertendoders werd gestreden. Later op de avond, toen de politie de kemp hanen had verspreid, werden de vecht partijen versnipperd en in het hele dorp voortgezet. Opperwachtmeester F. van Erke.l van de Rijkspolitie vertelde gisteren: „Het is nou eenmaal een feit. dat de blanke jongelui in dit dorp verdraagza mer z(jn dan de Ambonezen. Er was dit weekeinde geen sprake van een ras- senrel. Het was meer een wraakoefe ning tussen jongelui, die elkaar niet begrijpen. Vergeet niet, dat vorige week op de Algerabrug verschillende keren blanke jongelui door Ambonese leeftijdgenoten werden gemolesteerd en afgetuigd. Verschillende malen hebben wij Neder landse jongens onder politiebegelei ding naar huis moeten brengen. Nu is de climax geweest. Nu zal het wel af gelopen zijn. Maar voor alle zekerheid hebben wij voor het komende weekein de toch maar assistentie gevraagd aan omringende politiekorpsen". „Doordat er onbegrip is", zegt de heer Van Erkel, „vertrouwen de Ne derlanders en de Ambonezen elkaar niet. Als er in het dorp iets wordt ge stolen, dan zegt de blanke bevolking: Dat zullen die blauwen wel weer heb ben gedaan. Zo mag je natuurlijk niet praten. Wij patrouilleren zo min moge lijk door de woonwijk van de Ambone zen. Als je er twee keer door bent ge reden, gaan de mensen samengroepen en hoor je zeggen: Ze zullen ons wel weer moeten hebben. Natuurlijk heb ben de Nederlandse jongelui ook schuld aan de onlusten van het laatste week einde. Misschien dagen onze jongens niet uit, maar zij missen de tact om voor uitdagingen uit de weg te gaan". De heer H. Vonk (.45), sociaal amb tenaar van het bureau Ambonezen van het ministerie, heeft als standplaats Capclle en Krimpen aan den IJssel. Hij zegt: „De Nederlanders begrijpen de andere mentaliteit van de Ambone zen niet. Deze hele kwestie is alleen maar onbegrip tussen twee volkeren. De Nederlandse jongelui weigeren een gesprek met de Ambonezen om de zaak uit te praten. Hoewel: Toen ik vroeger jong was, was ik ook geen lieverdje en sloeg ik er ook wel op los". „Ambonezen hebben maar één ideaal: Ooit terug te gaan naar de Zuid-Molukken. De Nederlanders moes ten daar meer begrip voor hebben. Natuurlijk ga ik binnenkort met de Ambonese jongelui in Krimpen praten, maar volgens mij moet je een gewone vakantieruzie niet gaan opblazen. Over twee weken voetballen ze misschien weer tegen elkaar". Loco-burgemeester van het dorp is de fietsenmaker Jacob Goudriaan. Hij zegt: „Volgens mij lopen die Ambone zen met een levensgroot minderwaar digheidscomplex rond. Tegen een Ne derlandse jongen kun je ruwweg zeg gen: Joh, donder 'ns op. Als je dat te gen een Ambonees zegt, is zijn onmid dellijke reactie: Ben ik weer de gebe ten hond? Versta mij goed: De Neder landse jongelui hier zijn ook geen lie verdjes. Die weten dondersgoed, hoe ze iemand het bloed onder de nagels van daan moeten halen. Nee, het zit aan twee kanten scheef". Vooral de ijscoman Jan de Haan (36) voelt zich door de ruzie tussen de jongelui gedupeerd. Volgens hem wordt hij door de Ambonezen be dreigd, omdat zij in hem de leider van de Nederlandse vechtersbazen zien. „Dat is onzin", zegt hij. „Goed, mijn Tengevolge van de vele regen en de harde wind van de laatste weken, is in het oostelijk deel van Noord-Brabant de roggeoogst grotendeels mislukt. Op de foto tonen twee boeren op een platgeslagen roggeveld wat er van hun oogst is terechtgekomen. Jacob Goudriaan: minderwaardigheids complex..." 0 De heer G. Ririassa: „...wél rassenhaat..." klantenkring bestaat vooral uit jonge lui en ik heb veel blanke jonge Krim- penaren in mijn kennissenkring. Toen het zaterdagavond op vechten aankwam gingen deze knapen zich achter mij verschuilen. Zelf heb ik geen vinger uitgestoken, maar bij de Ambonezen sta ik nu te boek als een blanke leider. Na een aantal bedrei gingen durf ik nu niet meer de straat op, want ik voel niets voor een stuk lood in mijn nek. Het gevolg is dat mijn handel kapot is". De heer Ririassa zegt: „Wie schuld heeft is bang. De Haan is bang, dus zal hij ook wel schuld hebben". Over de gevechten van zaterdag zegt hij: „Het zit in onze mentaliteit om voor rechtvaardigheid te strijden. Dat mo gen ze ons niet afnemen. Als de politie de aanstichter van de onlusten niet pakt, dan gaan wij zelf op zoek. Daar om geloof ik niet, dat het nu is afgelo pen met de relletjes. Ik ken mijn Am bonese jongens té goed. Ik zal met hen praten, maar ik ben bang, dat het niet* zal uithalen. Zij eisen rechtvaardig heid en zolang de politie de Neder landse jongen niet pakt, die onze land genoot vorige week heeft mishandeld, is aan het rechtvaardigheidsgevoel van de Ambonese jongelui niet voldaan". „Deze hele kwestie wakkert de Ne derlandse haat tegen ons weer aan. Vooral hier in Krimpen merk je dat goed. De bevolking hier is stug en mag ons niet. Wij worden op onze vingers getikt, als wij ons niet laten uitdagen, maar terugvechten. Dat is niet eerlijk. Maar de hele kwestie is: Wij zijn de zwarte schapen van de Krimpense gemeenschap". •»- J, ié 4(4 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG De top van D'66 vindt dat partijpolitieke vernieuwing alleen ls gebaat met een gesprek aan de voet van het politieke leven, d.w.z. „een dialoog tussen de laagste eenheden van politieke groeperingen, waardoor een menings vorming van onderop ontstaat, die het voordeel heeft dat de burger zo dicht mo gelijk bij het gesprek wordt getrokken". Dit blijkt uit een ontwerp-resolutie, die het aanstaande congres van D'66 volgende maand krijgt voorgelegd. De Democraten zijn voorstanders van: het vaststellen van plaatselijke mo gelijkheden van samenwerkingsverban den met andere politieke groeperingen bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen; het bevorderen van een proces van partijvernieuwing van onderop, hetzij door het vormen van nieuwe elementen die als bouwsteen kunnen dienen bij de vorming van een landelijke progressie ve concentratie, hetzij door het leveren van plaatselijke informatie over poli tieke gerichtheid, op basis waarvan een concentratiepolitiek wordt gevoerd. D'66 zal vóór de Tweede Kamerver kiezingen van 1971 een congres houden om dan duidelijk te zeggen hoe zij denkt over het aangaan van samen werkingsverbanden en over het dragen van regeringsverantwoordelijkheid. Als er voor die tijd een kabinetscrisis komt, dan zal D'66 onder alle omstan digheden verkiezingen wensen. Als die uitblijven, zal de partij onder geen voorwaarde in een regering gaan zit ten. Worden wel verkiezingen uitge schreven dan zullen de Democraten binnen twee weken na het bekend wor- "P|e minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois, deinst er niet voor terug om de resultaten van zijn eigen maatregelen te (be) proeven. Hij heeft bij een Rijswijkse zuivelfabriek twintig pakjes boterconcentraat be steld, het nieuwe bak- en braadpro- dukt dat moet helpen het boterover- schot weg te werken. De minister zal nu zelf kunnen merken dut het met het nieuwe pro- dukt nog niet botertje tot de boom is want in de warmte van de huiska mer en de keuken smelt het boter concentraat het pakje uit. Volgens de fabrikanten lijdt het boterconcen traat, veel goedkoper dan zuivere roomboter, nog aan enkele kinder ziekten. Het verplicht onttrekken van alle water aan de boter doet het pro- dukt geen goed. Ook schijnt 't meng sel van boterolie en sesamolie niet zo best te boteren. Een van de fabrikanten heeft de huisvrouw al een tip gegeven: ge bruik het nieuwe produkt gerust op de boterham. En dat is nou net niet de bedoeling van de regering die het boteroverschot alleen maar in de braadpan kwijt wil. Maar wie het al leen daarvoor zou gebruiken, heeft boter op zijn hoofd. den van de maatregel een buitenge woon congres beleggen om hun stand punt te bepalen. De fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, noemde gisteren enkele voor waarden voor het aanvaarden van re geringsverantwoordelijkheid ontwikke lingshulp op basis van bestedingsmoge lijkheden, een ministerie voor de tech nologie en de automatisering, het de mocratiseren van de plannen. Van de gekozen minister-president en het meer voudig districtenstelsel twee stok paardjes van D' 66 wilde hij geen halszaak maken. Over enkele weken zal het al bijna afgeronde rapport van D'66 over deze kwesties openbaar zijn. Het zal op een apart congres worden be sproken. SCHIPHOL De Nederlandse char termaatschappij Transavia, één van de ondernemingen die ls aangezocht voor het uitvoeren van hulpvluchten voor het Rode Kruis naar Biafra zal aan een luchtbrug niet meedoen, als niet alle vergunningen daarvoor worden verleend. Daaronder valt ook het ver krijgen van toestemming om over het gebied van het federale Nigeria te vlie gen. „Onze Boeing", aldus directeur J. C. Blok, „vliegt woensdag weer naar Sao Tomé. We zullen dan bij elkaar hon derdtwintigduizend kilo voedsel en hulpgoederen hebben overgevlogen. We zouden graag nog verder helpen, maar we kunnen ons personeel en ons ma terieel niet gaan wagen aan vluchten naar Biafra zelf, als Nigeria geen ver gunning geeft om over haar grondgebied te vliegen en aankondigt ook toestellen die hulpgoederen van het Rode Kruis vervoeren, te zullen neerschieten". Nederlands andere chartermaat schappij Martinair zal evenmin Rode- Kruisvluchten naar Biafra laten uitvoe ren „zo lang het niet veilig is". „We hebben machines beschikbaar en zodra er een regeling is, kunnen ze voor het vervoer worden ingezet, maar nu doen we het niet. We willen de garantie dat onze mensen en onze vliegtuigen heel WUvea",

De Vallei | 1968 | | pagina 7