POLITIE VAN CEL NAAR BUNGALOW FEESTELIJKE OPENING POLITIEBUREAU Grootte gebaseerd op groei van 1 korps VALLEI? Belt 10550 11079 Snelle ontwikkeling vergt aanpassing van de politie 2500 bezoekers Gemakkelijk Gezagsdrager Moeilijker Contact AGENDA Schietnieuws U UW Het nieuwe politiebureau is geopend. Voorbij is de tijd dat iedereen die in Veenendaal in goede of kwade betekenis met de politie in aanraking Kwam, al een celcomplex kreeg bij het betreden van het pand in de Hoofdstraat. Het wrakke gebouw, dat een efficiënte dienstverlening aan het pu bliek nog wel eens in de weg stond, is verwisseld voor een .,de-politie-is-je-v^iend,,- achtig bouwwerk in bunga low-stijl, dat er zelfs heèl wat minder streng uitziet dan het raadhuis dat op een steen worp afstand ligt. Hoofdin specteur-korpschef W. C. H. Dekker en zijn mannen heb ben nu niet alleen ruimte ge kregen om te werken, maar ook de mogelijkheid en dat is net zo belangrijk de bur gerij van dienst te zijn in een omgeving die vertrouwen wekt en niet afechrkt. VEENENDAAL De directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zakenmr. F. R. Mijnlieffverrichtte gistermorgen de officiële opening van hel nieuwe politiebureau door met een druk op de knop een politiesirene in iverking te stel len, Eveneens als onderdeel van een met fanfares en toe spraken gelardeerde openingsplechtigheid werd direct daarop het rood-wit-blauw in de top van de vlaggemast gehesen en werd het Wilhelmus ten gehore gebracht door de Utrechtse politiekapel. De openingsplechtigheid die plaats vond in de ruime kantine van het bureauwerd bijgewoond door enige tientallen burgerlijke en politie autoriteiten die werden verwelkomd door burgemeester mr, dr. J, Hazenberg, BURGERLIJKE STAND KESTEREN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 Aan het begin van zijn toespraak tankte burgemeester Hazenberg alle nstanties die hebben -meegewerkt aan en vlotte realisering van het gebouw lat tot stand is gekomen onder archi- ?ctuur van het architectenbureau Nieu- enhuis te Veenendaal. Hij haalde ver bolgens herinneringen op aan de ge- >rekkige huisvesting van de politie en le gestage groei van het korps. Burge meester Hazenberg zei verder onder neer: Dank zij de visie der architecten en ie kundigheid van de aannemer en ver- Ier van allen die aan de totstandko- ning en inrichting hun bijdrage hebben jeleverd is m.i. een modern gunstig entraal gebouw verrezen met frisse, ichte zonnige werkvertrekken, prak- isch gemeubileerd en goed geoutil- eerd. Dit alles moet stimulerend wer den op de werklust van ieder die daarin zijn functie zal hebben te Vervullen. In een dergelijke huisvesting zal ieder lid van het korps een erkenning mogen zien tevens van de belangrijke verantwoordelijke plaats die hij be kleedt in de Veenendaalse gemeen schap. Een en ander acht ik ook daar om niet van belang ontbloot, aangezien de ^middelde Nederlander niet steeds VEENENDAAL Van de gelegen heid die de Veenendaalse bevolking gisteren werd geboden om het nieu we politiebureau te bezichtigen is door circa 2500 personen gebruik ge maakt. Al voor het avonduur hadden ongeveer 700 personen het bureau bezocht, waarbij de meesten tevens de gelegenheid benutten de serie oude prenten, kaarten en voorwerpen te bezichtigen, die in het kader van de tentoonstelling „Kiek en kunst" in de vertrekken is ondergebracht. 's Avonds terwijl de Utrechtse po- litiekapel 'musiceerde en de brand weer demonstraties gaf wend de toeloop zo groot dat men er toe toe moest overgaan de kijkers in groepen van ongeveer 20 personen toe te laten. De politiemensen fun geerden als gidsen. De meeste be langstelling ging uit naar het alar meringssysteem, de goed geoutilleer de fotografische afdeling, de cellen en de schietbioscoop in de kelder. De cellengarvg in 't nieuwe politiebureau. Veenendaals eerste burger aan de vooravond van zijn pensionering die bij herhaling blijkt heeft gege ven dat de politiezaken hem bijzonder ■er harte gaan, toonde zich bijzonder verheugd de officiële ingebruikneming nog mee te kunnen maken. Niemand iie hem dat plezier misgunde want rijn verdiensten voor de zeer spoedige ealisering van het nieuwe politiebu reau zijn zelfs tot buiten de kring van ingewijden bekend en werden op leze hoogtijdag voor de Veenendaalse jolitie nog eens duidelijk onderstreept. blijk geeft voldoende besef te hebben van de moeilijke preventieve en re pressieve taak die op de politieman in het algemeen rust. Laat men zich wel realiseren, ge zeten in een fauteuil onder het zachte licht van een schemerlamp met een glas appelsap voor zich het z.g. wel gefundeerde oordeel mag niet vertroebeld zijn nietwaar óf spre kend vanuit een stoel met hoge rug in een vertrek, waarin nauwelijks het rumoer van de )buitenwereld door dringt, dat het gemakkelijk is kritiek te oefenen op iemand, die in soms meest onvoorziene omstandigheden plotseling tot daadwerkelijk, ogenblik kelijk handelen wordt geroepen. Bij verstoring van de openbare orde valt meer dan eenö te constateren, dat degene, die de opzet daartoe had of vrijwel zeker kon weten dat zijn gedrag daartoe zou leiden, kan rekenen op de sympathie uit de maatschappij van daan, wanneer hem de rekening voor zijn misdraging wordt gepresenteerd. Kan de politie, die tot taak heeft die openbare orde in het belang van het algemeen welzijn «te handhaven even vaak rekenen op de uitingen van sym- phatie of, op zijn minst een objectieve beoordeling? Ik vraag begrip voor de politie die er voor staat het gezag te handha ven, juist in de tegenwoordige tijd bij allerlei symptomen van devaluatie van het gezag in daad en uitingen Het is niet in feite in de eerste plaats de minister, de commissaris der ko ningin of de burgemeester die op het kritieke moment daarmede gecon fronteerd wordt; voorop gaat de dienstdoende politieman op straat. Gelet op haar taak in een op rechts beginselen gebaseerde maatschappij, zou m.i. de politie mogen verwachten, meer dan dit wel eens 't geval is, dat al die goedwillenden in ons vaderland nie^ stilzitten of stilzwijgen, zodat al leen de luide kritiek van de in wezen kwaadwillenden wordt gehoord. Die maatschappij is er niet mee ge baat mede door die inactiviteit, welke een gevoel van gemis aan steun wekt, de kans onstaan dat het mireel, het aanzien en de positie van het politie apparaat wordt geschaad. Ook de massa dient het duidelijk te zijn dat door de inhoud zelf en de vorm waarin degene die tot oordelen over een politie-optreden wordt geroepen, zijn oordeel kenbaar maakt, nimmer van enige invloed kan zijn of sprake kan zijn een naar goedkope volksgunst dingende krantenschrijverij of uitingen via andere publiciteitsmedia van be denkelijk geestelijk niveau of gehalte". De burgemeester eindigde met de wens dat het Veenendaalse korps, in zijn nieuwe politie-bureau met ar beidsvreugde zal werken en ieder lid daarvan zich er bewust zal blijven, dat hij op zijn plaats en naar de ma- van zijn functie gezagsdrager is met een dienovereenkomstige verantwoor-» delijkheid. Hierna was het woord aan mr. Mijnlieff voor de officiële openings plechtigheid. Daarbij ging hij terug naar het moment waarop burgemees ter Hazenberg (een oude kennis) zijn plannen op het ministerie kwam in dienen. „Ik heb toen tegen mijn me dewerkers gezégd: we zullen hem alle medewerking verlenen maar hij haalt het toch niet voor zijn pensionering", aldus mr. Mijnlieff, die voor de bur gemeester, het politiekorps en Veene- daal blij was ongelijk te hebben ge kregen met zijn voorspelling. Uitvoerig stond spreker stil bij de huidige politieproblematiek zoals aan passing van het politie-apparaat aan de veranderde maatschappij en het men taliteitspatroon van de burgerij. „De welvaart leidt soms tot landerig heid, men weet soms nog geen blijf met zijn vrije tijd. Er zijn onlustgevoe lens. Deze onlustgevoelens uiten zich primair tegen het orgaan, dat de orde moet handhaven, zonder dat dit orgaan inspraak heeft in het wegnemen van de onlustgevoelens. Daarmee wil ik niet zeggen, dat als de politie die inspraak wel had, de onlustgevoelens in afzien bare tijd zouden verdwijnen. Daarvoor is het probleem veel te ingewikkeld. 9 Mr. Mijnlieff verricht met een druk op de knop de opening. Wel kan ik zeggen, dat de politie het door deze onlustgevoelens moeilijker heeft gekregen. Daar komt bij, dat de enorme toeneming van het verkeer en de daarbij behorende overtredingen, een steeds groter aantal burgers de hand van de politie doet zien of doet voelen De regelende hand. die men ziet, wordt als iets vanzelfsprekends aanvaard. De vermanende of verbali serende hand, die men voelt, irriteert, wanneer men die als reactie op eigen fout ervaart. Vroeger, en helemaal niet zo lang ge leden, was de politie de schrik voor kwajongens en voor een naar verhou ding kleine groep van ontsporenden. De huidige verkeerssituatie leidt ertoe, dat er vrijwel niemand meer is, die van tijd tot tijd niet schrikt, wanneer hij politie ziet op het ogenblik, dat hij een verkeersfout begaat. Ik laat aan u over te schatten hoeveel procent van die „vrijwel iedereen" op dat ogenblik stil- lekens voor zich uit prevelt: „Goed dat er politie is". Uw reactie bewijst, dat u nu bereid bent uw hand in eigen boezem te ste ken. Maar misschien kunt u zich dan ook nu voorstellen, met die hand in eigen boezem, hoe moeilijk het werk en het werkklimaat van de politieman is. In h^et kleine, maar massale, bij ver- keersfouten; in het grote, bij het nog schaarse maar toenemende plegen van geweldmisdrijven als bankovervallen, moorden, aanslagen op buitenlandse vertegenwoordigingen, waarbij de ple gers steeds minder aarzeling tonen hun geweld ook tegen de politieman, met vrouw en kinderen thuis, te keren. Bovendien wil ik opmerken, hoe moei lijk het is voor de politieman het hoofd te bieden aan de langzamerhand de kop opstekende internationale misdaad, die meestal goed georganiseerd en intelli gent geleid wordt. Ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt iets te zeggen over de politie problematiek. Ik spreek niet over op lossingen. Dat is in studie. Maar bij de opening van het nieuwe politiebureau, dit gebouw dat tenslotte niet meer is dan een omhulsel voor wat erin gebeurt door bekwame, hardwerkende, toege wijde, verstandige, soms wijze, flinke, soms verbazend dappere politieambte naren, die staan voor hun taak, die zich gedragen weten door hun taak. meen te mogen zeggen, acht ik mij ver plicht op grond van mijn functie en van meer dan 30-jarige ervaring met de po litie, met volle overtuiging te zeggen: Goed dat er aan de politieorganisatie gewerkt wordt. Goed dat er politie is in Veenendaal, in ons land en daarbuiten". Terloops merkte mr. Mijnlieff op, dat het Veenendaalse politiekorps er trots mag zijn als hoofdinspecteur-korpschef de heer W. C. H. Dekker te hebben. „Hij is bij'mijn weten de enige drager van de militaire Willemsorde bij de va derlandse politie en heeft bewezen ook onder moeilijke omstandigheden te we ten wat hem te doen staat" Hierna verklaarde de ministeriële vertegenwoordiger het nieuwe politie bureau voor geopend. Hoofdinspecteur-korpschef de heer Dekker gaf een toelichting op de inde ling van het gebouw, waarin de vertrek ken zijn gegroepeerd rond een centrale hal die doorloopt via een centraal gele- gentrappenhuis tot de bovenverdieping. „U moet deze situering niet opvatten als een idee van een architect die eens iets anders wilde, want hij had er meer last dan gemak van". De heer Dekker zette uiteen dat het de werkwijze ten goede komt wanneer de verschillende diensten elkaar regelmatig ontmoeten wat door de situatie \flordt bevorderd. Over de openheid van het gebouw met ruim uitzicht naar alle kanten zei de heer Dekker: „Wij hebben niets te verbergen. Als we de gordijnen sluiten dan doen we dat voor mensen die niet zo op ons gesteld zijn". Spreker be treurde het persoonlijk zeer sterk dat burgemeester Hazenberg zijn ambt we gens zijn pensionering moest neerleg gen. Zijn dankwoorden aan de burge meester beklemtoonde hij met 't aanbie den van een smeedijzeren tafel gedekt met gewone betontegels, die naar hij hoopte eer. goede plaats zou krijgen I ttj&j «38888 «8888 Heden, woensdag 21 augustus VEENENDAAL Raadhuisstraat, 22.00 uur: Vuurwerk. RHENEN Veerplein, 20.00 uur: Nachtelijke Rijn vaart. LEERSUM Hotel ,,'t Centrum", 19.30 u.: Raadsver gadering. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Ontembare Angelique". Morgen, donderdag 22 augustus VEENENDAAL Hoofdstraat, 19.00-22.30 uur: Braderie. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Voor een paar dollars meer". TENTOONSTELLING Raadhuis/Politiebureau: t/m 7 septem ber a.s. dubbelexpositie „Kiek en Kunst". Geopend van ma. t/m vr. van 9.00-18.00 en 19.00-21.00 uur en za. van 15.00-18.00 en 19.00-21.00 uur. 's Zondags gesloten. MACH. V Hekkert VALLEI-STAD SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging behaal den deze week op de buitenbaan de volgende resultaten. Geweer: A. Blanken 48 pnt; J. La Bastide 47 pnt; C. Valkenburg en M. Berendsen 45 pnt; H. Pater 44 pnt; A. C. v. Dusschoten 43 pnt; J. Koot en H. Berendsen 43 pnt; M. v. Eem en F. Engelenburg 42 pnt; J. Koudijs en B. Geefshuizen 41 pnt; H. v. Ginkel, H. Veldhuizen en J. ten Broek 40 pnt; T. Valkenburg en J. Davelaar 39 pnt; G. Geskes 37 pnt. Petite carabine: C. Valkenburg en M. v. Eem 48 pnt; M. Berendsen 46 pnt; A. C. v. Dusschoten 44 pnt; H. v. Ginkel, W. Klumpenaar en H. Veldhuizen 43 pnt; J. ten Broek en G. Geskes 42 pnt; J. Koudijs 40 pnt; H. Pater 38 pnt; J. La Bastide 37 pnt; B. Geefshuizen 36 pnt; A. Blanken 31 pnt en T. Valkenburg 31 pnt. Het interieur van een cel. Geboren: Cornelis Hendrik, z.v. C. Veenvliet en N. J. van Egdom; Johan na, d.v. J C. Budding en A. van Blij- derveen. Ondertrouwd: G. Lokhorst (Rhenen) en J.Gerritsen; P. R. Kooij (Rhenen) en C. van de Wardt. Getrouwd: G. J. van Alfen en M. H. Meurs. Opvallend fraai van uitvoering is de centraal aangebrachte trap waarom heen alle vertrekken zijn gegroepeerd. in de nieuwe woning van het burge meestersechtpaar in Ermelo. Hierna werd nog het woord gevoerd door ds. J. Ytsma namens het convent van predikanten die verschillende even wijdige lijnen zag tussen 't werk der po litie en dat van de predikant en door 'n oud-gediende, die 33 jaar in Veenendaal in politiedienst was geweest, de 74-jari- ge heer M. A. Wesselo. Met veel elan vertelde deze hoe men vroeger, al of niet gebruik makend van de wapen stok, dienst moest doen. Hierna werden alle genodigden in de gelegenheid gesteld het nieuwe politie bureau te bezichtigen. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur

De Vallei | 1968 | | pagina 3