Lakse planologie door C.H.U.'er fel gehekeld Gouden jubileum PatrimoniunTs Bouwvereniging Buiten Rhenen 's raad bijeen Algemene winkelsluiting blijft toch gehandhaafd Burgemeester opent braderie zekerheid voor alles (ASSA) s|oten N.V. Stenman Holland Woningbezit 40 miljoen PAPEGAAI PIEREWAAIT C ASSA Grond VARKENSHOK Auto achteruit tegen wielrijdster Kiek en Kunst in VARA- uitzending „Naar Buiten wordt gesloten Fa. Ditewig bezig met verbouwing Ruim 3000 woningen VEENENDAAL Geen sympathie WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 RHENEN Met verheffing van stem ageerde de heer J. van Donselaar (CHU) gisteravond in de voor het eerst in gebruik zijnde nieuwe raadzaal, die voor deze gelegenheid met bloemen was versierd, tegen de enorme laks heid waarmee de planologie wordt bedreven. „In september 1967 schreven B. en W. hetzelfde in hun rapport als nu. Wanneer je dat leest zou je denken, nou brandt men los. Maar al spoedig blijkt opnieuw dat er geen steek wordt Patrimonium's Bouwvereniging wordt dezer dagen een zilveren lepeltje met De snelheid in de uitvoering van op drachten laat nog steeds veel te fensen )ver. Talrijke voorbereidingsplannen :ijn nog steeds niet klaar. Wanneer :ich kleine industriëlen komen aanmel- ien, meneer de voorzitter, zegt u och, begin maar niet in Rhenen, want u gaat toch over de kop. Twee mensen hebben ne dat verzekerd als de volle waar- beid. We blijven aan het schrijven, naar er komt op deze manier niets van terecht. Ik wil nu wel eens daden an geen woorden meer. Ik weet wat u gaat zeggen. Ik zal er de nodige aan dacht aan besteden, maar meneer de voorzitter, daar neem ik geen genoegen meer mee. Ik wil datas hebben van de diverse plannen. Ik zal er dan nauwlet- end óp toezien of de zaken uitgevoerd vorden zoals het behoort, in een snel tompo „Zal ik antwoorden, of komen er nog meer aanvallen?" vroeg de burge meester. De heer Griffioen (ARP) meldde zich aan. „Er komt inderdaad weinig uit de vingers van onze stedebouwkun- dige de heer Klokke," zei de heer Grif fioen. „En dat is al jaren zo. Ik wil meegaan met de heer Van Donselaar. Wanneer de supervisie bij de heer Klok ke blijft dan komen we geen steek ver der. De vorige raad was al ontevreden en het vorige college van B. en W. ook al." „Er is iets van v^aar, wat u zegt," antwoordde de voorzitter, „maar het is beslist niet mijn bedoeling de ont wikkeling van de gemeente Rhenen te gen te houden. Daarover moet trouwens de gemeenteraad beslissen en niet de burgemeester alleen. Uw ontevreden heid wordt ook door het college ge deeld. Ik hoop dat de heer Van Donse laar straks zitting zal willen nemen in de planologische commissie. Daarin is altijd nog een vacature. Wat hij be doelt met de industriëlen, die ik afge wezen zou hebben, tast ik in het duis ter. Ik wil de heer Van Donselaar graag verzoeken mij in een persoonlijk gesprek namen te noemen. Overigens neem ik de opmerkingen van de heer Van Donselaar graag over. Wij moeten onze stedebouwkundige bin den aan data. Toch hebben we niet zit ten slapen Er is zelfs heel hard ge werkt, dat weten de leden van de pla nologische commissie maar al te goed." Dit debat was het gevolg van enkele geheime rapporten, die vertrouwe lijk aan de raadsleden waren gezon den en die deels in de geheime vergade ring aan het slot van de agenda wer den behandeld, onder andere over de reorganisatie van de dienst van ge meentewerken. Op aandringen van de heer Van Donselaar en nog enkele andere raadsleden werd het onder deel planologie in het openbaar be handeld. Duur Uitgebreid debatteerden de heren Van Donselaar en wethouder J. VAN DONSELAAR (CHU) ...woedend... ELST Gistermiddag vond tussen *3 en 4 uur op de kruising Veenendaal- seweg-Ryksstraatwef, een aanrijding plaats, toen automobilist v. B. uit Veenendaal, komende richting Ame- rongen, linksaf wilde slaan. Juist op dat moment werd hij door iemand gewenkt, die bij de Spar-krui- deniers^aak stond te wachten, en reed de wagen achteruit het fietspad op. Mej. V. uit Eist, die eveneens uit rich ting Amerongen kwam, kon niet meer met haar bromfiets uitwijken en reed pardoes tegen de linkerzijkant van de auto aan. Mej. V. kreeg lichte verwondingen, terwijl bromfiets en auto schade oplie pen. Tegen de onnadenkende automobi list is proces-verbaal opgemaakt. 55 55 ^EENENDAAL De opnamen die maandagmiddag in het raadhuis door de VARA werden gemaakt van de opening van de tentoonstelling „Kiek en Kunst" zullen zaterdagavond door deze omroepyer. worden uitgezon den in het programma „Artistieke staal kaart". Deze actualiteitenrubriek op kunstgebied onder redactie van Cor Holst en Rutger Schoute valt te beluis teren om vijf over half acht 's avonds via Hilversum I (402 m.). Deen (PvdA) over de talrijke over schrijdingen van kredieten bij de dienst van gemeentewerken, de portefeuille van wethouder Deen. Daaruit bleek dat het extra ophalen van huisvuil één maal per maand de gemeente f 16.000,- per jaar kost. „Moeten we dat dan afschaffen," vroeg de voorzitter. „Neèn", riep de heer Kerkstra, „want dan gooien de mensen nog meer rommel in de bos sen en langs de weg." De heer Kerkstra vond wel dat de bevolking er voor moet gaan betalen. „Neen," zei de heer Griffioen, „la ten we het als service beschouwen, maar dan moeten wel de normale tarie ven omhoog, dat is veel billijker." Markt Het adres van talrijke bewoners aan de zuidkant van de Fred v. d. Paltshof bevattende talrijke klachten rond de warenmarkt, in het bijzonder voor wat betreft de verkeersmaatregelen en het gevaarlijk parkeren, waardoor zelfs de brandweer niet kan uitrukken wanneer dat nodig mocht zijn, bracht eveneens de tongen in beweging. „Ik ben het er wel mee eens, dat we nadere maatregelen moeten nemen," zei burgemeester Bosch, „toen ik sa men met wethouder Van Licndcn ging controleren was zelfs de brandweerga rage totaal versperd. In de benedenstad móeten er boven dien scherpere maatregelen worden ge nomen op parkeergebied. Daar de ver- keerscommissie met vakantie was, kon den we niet op tijd een advies krijgen en zal de zaak tot de volgende raad moeten worden verschoven". De heer Van den Spoel (VVD) wilde het accent leggen op de maatregelen voor de markt zelf. De auto's van de kooplieden staan vaak leeg achter de kramen, dat is niet nodig, het kost al leen maar kostbare ruimte. Daar moet naar gekeken worden De heer Griffioen zag wel een moge lijkheid in het verplaatsen van de markt naar het plantsoen, nog centraler en veel rustiger gelegen dan het Hof. De heer Van Dijk (Vrije Partij) leg de bovendien de vinger op het verkeerd plaatsen van de kramen. Marktlieden die dezelfde artikelen verkopen als de aangrenzende winkeliers moeten op een andere plaats worden gezet. Dat geeft nu aanstoot. Wethouder Van Lienden (CHU) was van mening, dat de marktkooplieden er zelf een heleboel aan kunnen doen, door zelf medewerking te verlenen, ook met het parkeren van hun auto's. De burgemeester was tegen verplaat sing van de markt. „De kooplieden voelen er evenmin iets voor, want de zo moeizaam opgebouwde markt loopt nu goed en wanneer we die een ande re plek bezorgen is de markt kapot. Ik ben het met dat standpunt eens. En 55 LUNTEREN Het tehuis voor de vrijzinnige christelijke jeugd, „Naar Buiten", zal medio september voorgoed haar poorten sluiten. Men had de laat ste tijd nogal wat moeite de touwtjes aan elkaar te knopen en er bestond ook geen uitzicht op verbetering van de fi nanciële positie, omdat de capaciteit van het tehuis te klein is om grotere groepen te huisvesten. Ook in de win termaanden blëeK de bezetting door gaans te klein om de kosten te kunnen dekken. RHENEN Een jonge groene Amazonepapegaai in Ouwehands Die renpark lacht zich al een paar dagen een kriek. De vqge/, eigendom van de oudste zoon van directeur Baars, was al zo vertrouwd met zijn omge ving, dat hij af en toe mee mocht naar buiten. Hij bleef dan rustig op de hand zitten. Maar op zekere dag wiekte de vogel plotseling weg om in de buurt rustig op een boomtak te gaan zitten, buiten berdik van zijn baas. Samen met tuinchef Wildekamp probeerde de heer Baars jr. de on deugende wegvlieger te lokken. „Kom dan, kom dan, kom dan,"' rie pen beiden om beurten. De papegaai draaide met z'n kopje in het rond en riep plotseling terug: „Kom, kom, kom, ha, ha, ha, ha!" En hij bleef het uitgieren van het lachen. De mannen zijn toen maar met een glimlach naar huis gegaan. Intussen geniet de papegaai al vijf dagen van zijn onbeperkte vrijheid. Hij wordt overal in de dierentuin gesignaleerd. Zijn volière staat echter dag en nacht open en wanneer hij vandaag of n\or- gen. uitgepierewaaid is komt hij be slist wel weer terug. dat zou bijzonder jammer zijn voor Rhenen." Vleeskeuring De begroting van de vleeskeurings kring „Veenendaal" was voor de heer Griffioen aanleiding op tè merken, dat de koelcel in Veenendaal veel te klein is geworden, nu het aantal noodslach- tingen zo aanzienlijk is toegenomen. De burgemeester noemde het een voordeel voor de kring dat het aantal noodslach- tingen is verdubbeld. „Vroeger hadden we tekorten, nu houden we over. De nieuwe opzet is rendabel gebleken." Wethouder Van Lienden was het meer met de heer Griffioen eens dat de diep vriesinrichting uitgebreid moet worden, waarbij zich een ingewikkeld ge sprek ontpopte tussen beide politici over koeien met vinnen en koeien met lint wormen. Bantuiilschool De raad besloot op de hoek Oude Veenendaalseweg-Bantuinweg de nieu we openbare school met kleuterschool te gaan bouwen en kocht de benodigde grond aan voor de prijs van ruim f 81.000,-. Lokaal De raad besloot een lokaal af te staan voor het geven van onderwijs aan kin deren van woonwagenbewoners in de openbare school te Achterberg. Boven dien werd een bedrag van f 300,- per leerling uitgetrokken. „Jammer", zei de heer Verwoert ;,van dat lokaal. Dat mist straks de in oprichting zijnde christelijke school in Achterberg „Daarover behoeft u zich geen zorgen te maken," zei de wethouder van on derwijs en publieke werken ,mr. Deen. „Neen," zei de voorzitter, „want er is beroep aangetekend tegen deze school en dan kan het nog wel drie jaar du ren voordat er een beslissing afkomt. Bovendien heb ik in dit onderwijs aan woonwagenkinderen een hard hoofd als ik bedenk wat we in het verleden al niet hebben geprobeerd." Bij de aankoop van grond voor par- keerstroken merkte de heer Van Donse laar op, dat het toch wel bedroevend is dat de gemeente daar veel geld voor uittrekt en dan later moet constateren, dat er constant auto's op worden gezet van nog geen honderd gulden per stuk, waardoor een ander niet in de gelegen heid is zijn wagen kwijt te raken. „Daar moet iets aan worden gedaan, hetzij met parkeerschijven, hetzij met bor den." De burgemeester wilde de mening van de raad weten over de invoering leden vonden het ondingen. Ook deze van parkeermeters. De meeste raads- zaak zal aan de verkeerscommissie om advies worden voorgelegd. Besloten werd aan de Achterbergsestraatweg nabij de christelijke school een par keerhaven aan te leggen. Sluiting Voor de tweede maal kwam het voor stel van B. en W. aan de orde om in de winkelsluitingsverordening een bepaling op te nemen dat supermarkten op maandagochtend gesloten mogen zijn en op woensdagmiddag' open, desnoods een keuzemogelijkheid open te laten uit de eerste drie dagen van de week. De vorige keer was het punt aangehouden, omdat de raad ook het advies wilde hebben van de Rhenense Middenstands Centrale. Dat was nu aanwezig en luid de: oude toestand handhaven, dus woensdagmiddag sluiten, om oneerlijke concurrentie te voorkomen. B. en W. hadden dit advies naast zich neerge legd en conformeerden zich aan het eerste stuk. „We hebben een meegaand advies van de Kamer van Koophandel", zei de voorzitter, „en daarin zijn toch de mid denstandsorganisaties vertegenwoor digd. Verder moeten we als raad aan de belangen denken van de consument (de burgemeester is voorzitter van de Ned. Consumenten Bond!) en aan het algemeen belang, dat ook gediend is met concurerende bedrijven. Ik moet u echter wel mededelen, dat wethouder Van Lienden zijn aanvanke lijk standpunt heeft prijs gegeven en thans achter het standpunt staat van de RMC." Nadat de voorzitter er op had ge wezen, dat in feite de winkeliers zelf maar moesten beslissen of zij open of dicht wilden zijn, zei de heer v. Don selaar het daarmee eens te zijn. „Aan vankelijk dacht ik dat de RMC het on derling over deze kwestie niet eens zou worden, maar nu er een uniform advies is zal mijn fractie voor het standpunt van de RMC stemmen, opdat de woens- dagmiddagsluiting wordt gehandhaafd.' De heer Jansen (VVD) noemde het een klap in het gezicht van de RMC dat B. en W. het middenstandsadvies naagt zich neer hadden gelegd. „Ik compli menteer wethouder Van Lienden dat hij thans zijn standpunt heeft gewij zigd." De heer Van Dijk (Vrije Partij) was het met Jansen en wethouder Van Lien den een. We moetén de zaak laten zo als die is en de onderlinge strijd niet gfoter maken." De heer De Jong (PvdA) wenste het belang van de consument op de voor grond te stellen. ,Jk heb de heer Van Dijk in dit opzicht wel eens anders ho ren praten," zei hij. „Wij steunen het voorstel van B. en W. De consument is alleen maar gediend met concurren tie," was de mening van de socialist. „Als het eerlijke concurrentie is wel," riep de liberaal Jansen uit. Wethouder Deen (PvdA) wilde zich liever niet mengen in dit soort zaken die de vrijheden beknotten. „D,an moet je de winkelsluitingsbepa lingen allemaal opheffen," antwoordde de neer Van DijK. Daarmee was de voorzitter het roerend eens. iviaar aan gezien dat (nog) niet het geval is werd er oyer ae zaaK gestema. Aneen ae rvun-iractie en de heer M. v. a. Derg (vryc JFarly) waren voor ntii, voorstel van ii. en Yv., zodat het met o stemmen voor en stemmen tegen werd verworpen. De winkels in Kneuen blijven üaaruoor op woensuag- miauag gesioten, ue supermarkten in cluis. In de planologische commissie werd de neer van Donselaar met 11 van de 15 stemmen gekozen, xnj nam ue uv.no».- ming aan. rnerin hebben mans zitting de raadsleden Verwoert, Griffioen, Lou der, van Dijk en Van Donselaar. Over het nieuwe ontwerp van de ge- meentevlag werd geen woord gerept. De nieuwe vlag kwam er met „vlag en wim pel'^ door. Tegen de begroting '68-'69 recreatie schap Rijn- en Lekoevers stemden de heren Jansen (VVD). Verwoert (SGP) en Van Dijk (Vrije Partij) zonder hun 'stem te motiveren. WETHOUDER VAN LIENDEN ...achter R.M.C.... ...Een nare herinnering aan het sportpark „Panhuis"... ELST Omstreeks eind oktober gaat de firma J. H. Diteweg. textiel- en complete woninginrichting haar winkelbedrijf heropenen. Aannemer A. Klomp en zijn medewerkers zijn reeds enige weken geleden met de ingrijpen de verbouwing gestart. In de eerste plaats komt er 220 vier kante meter oppervlakte bij, waar door de algehele oppervlakte 300 vier kante meter gaat worden. De bovenverdieping zal voorname lijk als magazijnruimte dienen, terwijl een deel van de benedenverdieping woonruimte plus kantoor wordt. De meubelshowruimte komt achter in de zaak. Ook de textielafdeling zal een verandering ondergaan, doordat niet alleen het assortiment wordt uit gebreid, maar er tevens een of twee paskamers (al naar gelang er ruimte is) zullen komen. De heer Ditewig heeft nog iets in petto, waarvan hij hoopt, dat hij er in Eist succes mee zal hebben. Er zal na melijk een aparte afdeling komen, die min of meer van de rest van de winkel wordt gescheiden, maar toch een vrije doorgang naar de textiel- en kleding- afdeling krijgt. Afgezien van de be staande winkeldeur, komt er een kan- teldeur, waarvan de bedoeling is een vrije inloop te bewerkstelligen. Daar zal bijvoorbeeld in de oprui mingsperioden gebruik van worden ge maakt. De firma Diteweg is sinds kort aan gesloten bij een inkoopcombinatie, waar 400 winkeliers deel van uitma ken. c5 VEENENDAAL Burgemeester mr dr J. Hazenberg zal morgenavond om zeven uur vanaf de stoep van het oude gemeentehuis in de Hoofdstraat de bra derie openen. Nu alle inschrijvingen van de deelnemers binnen zijn lijkt de verwachting dat het donderdagavond in het dorpscentrum bijzonder gezellig zal worden gerechtvaardigd. De gezamenlijke groente- en fruithan del koint in samenwerking met de vei lingvereniging „Kesteren" met een grote stand waarin 'n bijzondere attrac tie voor het publiek is ondergebracht. Het publiek kan namelijk het aantal appels raden dat zich in een grote trechter bevindt De appelvoorraad wordt daarna- ter beschikking gesteld aan de patiënten in het Julianazieken- huis en aan de bewoners van het be jaardencentrum „de Engelenburgh". In een muziektent die middenop de rijbaan van de Hoofdstraat zal worden geplaatst musiceert de harmonie „Caecilia'', er komen demonstraties van een rolschaatsclub uit Ede, enige ver makelijkheden uit het Lunapark en ver der worden er enige demonstraties ver zorgd door de plaatselijke bedrijven en industrieën. ADVERTENTIE OOK DE POLITIE WEET HET i Daarom vindt U OVERAL in het nieuwe politiebureau ST\ inbraakvrije van VEENENDAAL Patrimonium's Bouwvereniging bestaat donderdag 5 sep tember vijftig jaar. Dit gouden jubileum zal vrijdag a.s. worden gevierd met een receptie in hotel „De Korenbeurs". Men heeft de viering van het jubileum iets vervroegd in verband met het vertrek van burgemeester mr. dr. J. Hazen berg. Behalve tijdens de receptie wordt ook nog op een andere manier aan dacht besteed aan het 50-jarig bestaan. Alle huurders van woningen van Patrimonium's Bouwvereniging krijgen dezer dagen een zilveren lepeltje met inscriptie aangeboden. Men heeft meer dan drieduizend lepeltjes laten maken. Dit jaar werd de drieduizendste wo ning van Patrimonium's Bouwver eniging aan de toekomstige huurder op geleverd. De sleutel van het huis werd ter gelegenheid van deze mijlpaal uit gereikt door burgemeester Hazenberg. Als het plan Molenbrug gerealiseerd is, zal het woningbezit van de vereniging de 3500 hebben overgeschreden. Bij de realisering van het plan Mo lenbrug staat het bestuur van de bouw vereniging tevens voor de vraag, waar men verdere bouwactiviteiten kan ont plooien. Waarschijnlijk zal men de Dra gonder gaan volbouwen. Men kent ech ter het standpunt van de overheid nog niet en ook is onbekend of er wel ge noeg belangstelling voor de woningen bestaat. Vijftig jaar geleden hoefde men over de vraag of er wel of geen belangstel ling bestond niet lang na te denken. Al eerder; in een vergadering van Patri monium's Werklieden Verbond op 4 januari 1911 werd gesproken over de onmenselijke behuizing van veel Veenendaalse gezinnen. Het werklieden verbond stond destijds onder voorzitter schap van wijlen ds. M. Jongebreur, de rest van hét bestuur bestond uit arbei ders. De heer C. Anbeek deed in de ge noemde vergadering het voorstel om over te gaan tot de oprichting van een bouwvereniging, omdat de nood zo hoog was. Op 5 september 1918 kwam het er pas van. Een commissie uit het bestuur van het werkliedenverbond was gaan pra ten met de bouwkundige, de heer B. van Kreel. Men had fabrikanten ge zocht, die wilden meewerken aan de oprichting van de bouwvereniging. Het resultaat hiervan was een comité dat werd samengesteld uit arbeiders en fa brikanten. Het werk van dat comité re sulteerde in de oprichting van Patrimo nium's Bouwvereniging. In het eerste bestuur zaten de toenmalige burge meester van Veenendaal, de heer Van de Westeringh, verder de heren J. van Buren, J. van Leeuwen, G. H. van Leeuwen, Schoonderbeek, B. van Kreel, C. Anbeek en C. van de Poel .Geen van de bestuursleden is nog in leven. De heer Van Buren werd voorzitter en de heer Van Leeuwen werd secretaris. De dag na de oprichting van de vereniging ging het bestuur op pad om bouwgrond te kopen. Men kocht de gronden tegenover „De Hollandsche Spoor". De grond werd door de vereniging bouwrijp gemaakt. Twintig man uit het steuncomité wer den er voor f 0,32 per uur te werk ge steld. Op 16 juli vond de aanbesteding van de eerste 48 woningen plaats. Hiervan kwamen er acht op de Patrimonium laan en de rest op de Talmastraat en het Talmaplein. In 1940 bezat de bouw vereniging 125 woningen. In de daarop volgende vijf oorlogsjaren werd niet ge bouwd. In 1946 ging de vereniging met een weer aan de slag om de destijds schreeuwende woningnood de kop in te drukken. Er werden 22 woningen aan de Lindelaan gebouwd. In 1950 had men 397 woningen. In de vijftiger jaren wer den de eerste flats gebouwd. De wo ningnood werd in die jaren weer groter. In intense bouwstromen kon men conti nu doorbouwen in het Hoorntje, het Schrijverspark en andere wijken. Per jaar wordt gemiddeld drie mil joen gulden aan huur geïnd. Het ge- vertegenwoordigde in 1967 een kapi taal van veertig miljoen gulden. Het huidige bestuur van Patrimo nium's Bouwvereniging bestaat uit de heren B. B. van Leeuwen, voorzitter; S. Kroesbergen, secretaris; J .van Har- develd, penningmeester; G. C. van Stuyvenberg, tweede voorzitter; C. de Kleuver; J. de Gooyer; H. van der Sluis en sinds recente datum A. Vroege. De bouwvereniging kan geen winst maken. Via de gemeente zijn alle wo ningen door het rijk betaald. Naar het rijk gaat ook alle huur. Patrimonium's Bouwvereniging is min of meer een verlengstukje van de overheid gewor- VEENENDAAL. Toen men ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van Patrimonium's Bouwver eniging de oude notulen van deze vereniging nog eens doorlas viel 't op, dat in de twintiger jaren het bestuur enorm veel aanvragen kreeg te verwerken van huurders, die in hun tuin een varkens- of kippenhok wilden bouwen. Elke week werden er tientallen aanvra gen behandeld. Tegenwoordig ko men er wekelijks aanvragen binnen van huurders, die zo graag een ga rage voor hun auto willen bouwen. Wie weet, vragen de huurders in 2000 vergunningen voor het bou wen van hangars achter het huis. den. Na 1947 wijst de vereniging niet zelf meer de huurders kan, maar dit gebeurt nu door de woningsadviescom missie. Minstens vijf maal per jaar wordt het werk van de vereniginng ge controleerd door een overheidsdienst. Bij veel mensen leeft nog het idee, dat de vereiging een particuliere on derneming is. Men is ook dikwijls onte vreden geweest over het gesloten ka rakter van de vereniging. Zelfs in raadsvergaderingen is wel eens de wens uitgesproken, dat de vereniging meer openheid aan de dag zou leggen. De heer Van Leeuwen zegt hierover: „Wij houden nu eenmaal niet van pu bliciteit. Dit is een zaak die goed draait. Dan hoeft er niet over gespro ken te worden." Patrimonium's Bouwvereniging heeft, net als bij de start nog steeds veertig leden. W/e zeggen weieens, dat iemand een gezicht kan zetten als een oor - wurm, maar wie heeft zich eigen- I lijk ooit de moeite gegeven dit rood- j bruine insekt rustig en zonder voor- i oordeel te bekijken? De meeste men- I sen hebben er een afschuw van, vin- l den vooral de tang verdedigings- en l aanvalswapen van het achterlijf griezelig en spreken zelfs van oorkrui- per, hoewel het beestje zelden of nooit i het menselijk oor als schuilplaats zal zoeken. Het is daar misschien wel duister genoeg maar voor het welbe- hagen van de oorwurm te warm, want ze houden van nachtelijke donkerte en een koele atmosfeer. Overigens be- aangeknaagde peer kruipt. Wie'er een- tje wil grijpen, vist vaak achter 't net, 1 want zo'n oorkruiper laat zich meteen op de grond vallen en verdwijnt met- een onder blóren, in een spleet of tussen het gras. Dat hij zich aan ons fruit vergrijpt, vinden we onaange- naam en onsmakelijk, maar in werke- lijkheid doet hij weinig schade. Soms ziet ge haast geheel witte, „blote" exemplaren en dit zijn jongen, die nog enkele keren moeten vervellen, voor ze, toegerust met tang en vleugels, de wereld kunnen intrekken. I 21 augustus '68 A. B. WIGMAN naaiataaaiiviiataaaaaataaaaiaaiiaaiaitaat ■laaitmtitiiiiiiiiaiiiatiiiiaiaain

De Vallei | 1968 | | pagina 5