Harde gevechten zouden zijn uitgebroken Met verf bekogeld Tweespalt over kwestie-V iëtnam INFILTRATIES NRD-VIËTNAM ONVERMINDERD Delicaat Ruim elf miljoen voor Biafra Verkoop van overtollige Franse boter Studenten van plan acties uit te breiden Overleg komt op gang Wereldburger in moeilijkheden Hartkrampen Eisenhower minder ernstig uti Fransen hielden handelsbalans goed op peil Kleine beetjes helpen... AAN LAGER WAL... Schade vergoeding na proefneming HET WEER IN EUROPA Thieu naar V.S. ft Frans succes ft Slechts een druppel ft Vliegtuigen ONBEDUIDEND MOEILIJKE SITUATIE VOOR DEMOCRATEN mm IN ZUID-AERIKA Aanklacht Luchtmacht STIEREVECHTER MOET BEEN MISSEN WOENSDAG 21 AUGUSTUS I96f 4 TOESTAND IN BIAFRA VERWARD ROTTERDAM De opbrengst van de nationale actie van de stichting Vluchtelingenhulp Bia- fra-conflict is de elf miljoen gul den gepasseerd. Het Internationale Rode Kruis, de stichting Mensen in Nood (Ca ritas Internationalis) en de sec tie Interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad van Kerken hebben daarvan gisteren voorlo pig anderhalf miljoen gulden ge kregen. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, kreeg een miljoen gulden. De resterende miljoenen zullen pas worden uitgegeven, zodra er een reële kans komt dat zij on middellijk doelmatig kunnen wor den besteed. De nu verdeelde ka pitalen zullen in hoofdzaak wor den gebruikt om snel transport mogelijkheden te scheppen. Op de Portugese eilanden Sao Tomé en Fernando Po liggen aanzienlijke voorraden voedsel gereed. De stichting Mensen in Nood in Den Bosch zal veertien dagen lang twee vliegtuigen van de Zweedse luchtbrug Sao Tomé - Biafra financieren. A DDIS ABEBA De toestand in Biafra is verward en hoogst onover- lichtelijk. Op vele plaatsen schijnen verbitterde gevechten aan de gang te zijn tussen Nigeriaanse en Biafraanse troepen. Intussen duurt het touwtrekken tussen de federale regering en de hulp organisaties die voedsel aan de hongerende bevolking van Biafra willen zen den voort. Uit de stroom vaak chaotische berichten kwamen twee positieve pun ten naar voren: Het Franse Rode Kruis heeft een weg gevonden om levensmiddelen en medicijnen naar Biafra te brengen; De vredesbesprekingen tussen Ni geria en Biafra, die sedert vorige week waren geschorst, zullen vandaag worden hervat. Het Franse Rode Kruis maakte gisteren bekend dat in Biafra een flinke hoe veelheid levensmiddelen is aangeko men, in hoofdzaak melkpoeder, vlees- conserven en gedroogde vis. Op grond van dit succes heeft het Franse Rode Kruis gisteren een vliegtuigje met zeventien ton melkpoeder laten ver trekken naar Gabon. Vandaar zal de zending verder worden getranspor teerd naar Biafra. Het Franse Rode Kruis wilde niet zeg gen langs welke route de transporten geschieden. „Wij hebben een geregel de dienst op Biafra geopend met lich te sportvliegtuigjes, die slechts over dag kunnen vliegen", zo zei men. „Er is geen sprake van een geheime ac tie. Alles gebeurt heel openlijk". Het Rode Kruis wilde niet zeggen of de regering van Nigeria haar toestem ming voor de transporten had gege ven, Overigens was men er zich van be wust dat de hoeveelheid voedsel en me dicijnen die op het ogenblik kunnen worden overgebracht nauwelijks een druppel op een gloeiende plaat vormen. De delegaties van Nigeria en Biafra zullen vandaag in de Ethiopische hoofd stad, Addis Abeba, hun vredesbespre kingen hervatten. Het overleg werd de vorige week geschorst. Enkele leden van de Nigeriaanse delegatie zijn uit Lagos teruggekeerd met, „nieuwe formules voor het bereiken van overeenstemming op bepaalde punten". De Nigeriaanse delegatieleider wilde niet zeggen of de „nieuwe formules" betrekking hadden op de hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog. Het Ethiopische persbureau berichtte ech ter dat keizer Haile Selassie de Zwit serse president heeft laten weten in antwoord op diens vragen dat de kwes tie van de hulpverlening prioriteit ge niet bij de besprekingen in Addis Abe ba. Vrijwel alle nationale Rode Kruis verenigingen proberen vliegtuigen te charteren om voedsel te brengen naar Biafra. Volgens de directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, zou het Internationale Rode Kruis voorlopig al erg blij zijn als het vijf vliegtuigen zou kunnen krij gen. De twee Nederlandse chartermaat schappijen, Martin-Air en Trans-Avis, hebben besloten voorlopig geen vlieg tuigen aan het Nederlandsche Roode Kruis te verhuren. PORTO FRCOLE (Italië) De Ne derlander Frits Citroen (51) ligt met zijn jacht, waarvan de motor defect is, voor het Italiaanse Porto Ercole en mag van de politie niet meren om zijn motor te laten herstellen. Hij heeft zijn vrouw, twee zoons, een hond en een kat aan boord en zwerft al enige jaren de wereld rond. Citroen vermoedt, dat hij ongewenst op Italiaanse bodem is, omdat hij zich tot wereldburger heeft uitgeroepen of omdat hij een slechte invloed heeft op de matrozen van de Amerikaanse zes de vloot, die bij Napels ligt. Hij heeft, zegt hij, verscheidene matrozen gespro ken op zijn tocht langs de Italiaanse kust. De wereldburger heeft aan president Saragat van Italië en aan koningin Ju liana geschreven. Als mijn motor gere pareerd is, zegt hij, gaan wij naar de Stille Oceaan. „Een jaar op het ene eiland en jaar op een ander, zonder de bureaucratie van de beschaafde lan den". O PARIJS Volgende weck zal de eerste Europese verkoop van overtol lige Franse boter aan de meestbieden de plaatsvinden. Dit is een van de eer ste gevolgen van de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke zuivel- markt, zo heeft de Franse maatschap pij Interlait meegedeeld naar aanlei ding van het verschijnen in het offici ële publikatieblad van de Europese ge meenschappen van een beschikking, inhoudende machtiging tot het houden van de inschrijving. Jarenlang is boter in Frankrijk ge woon via inschrijving verkocht. De prijs van toewijzing werd vastgesteld door de Franse regering, die er daar bij volgens Interlait voor zorgde dat de boter werd verkocht zonder de markt te verstoren. De laatste tijd werd op deze wijze ongeveer 500 a 1000 ton bo ter per week verkocht. Maar nu de zuivelmarkt eind juli in werking is getreden moeten de offertes in Brussel worden ingediend. Gaat de Europese Commissie ermee akkoord dan worden de offertes naar Parijs ge zonden en kan boter worden verkocht tegen de in Brussel vastgestelde prij zen. In kringen van de Franse boter- handel vreest men echter dat de Euro pese Commissie de ontwikkeling op de Franse markt niet zo goed zal kunnen volgen. De producenten menen dat de nieuwe verkoopprocedure de prijzen zal doen dalen er ertoe zal bijdragen dat de prijs van de melk op het huidige lage peil blijft. In de Franse staatskoelhuizen ligt echter 80.000 ton boter opgeslagen ver geleken met 40.000 ton vorig jaar om deze tijd. De totale botervoorraden in Frankrijk bedragen ongeveer 150.000 ton vergeleken met 100.000 ton in 1967. WASHINGTON De toestand van oud-president Dwight D. Eiesenhower blijft kritiek. Hij heeft ook gisteren weer last gehad van hartkrampen. De krampen waren echter minder ernstig dan in de vorige twee dagen. Het was niet nodig de apparatuur in te schake len die het hart tot werkzaamheid moet prikkelen. De generaal heeft goed geslapen, is nog altijd opgewekt en geestig en eet af en toe wat. Hij is nog steeds volko men bij kennis. Over de kansen dat hij zijn zevende hartaanval overleeft, wei geren de artsen zich uit te laten. Bij KB is prof. ir. F. Hellinga voor de studiejaren 1968/1969' tot en met 1969 1970 aangesteld als rector magni ficus aan de Rijkslandbouwhogeschool te Wageningen. In het Westduitse dorp Neviges in de buurt van Wuppertal staat deze kerk. een ontwerp van prof. Gottfried Böhm. De kerk, die opvalt door de zeer bijzondere architectuur, heet in de volksmond reeds „het be tonblok". Van onze correspondent PARIJS. Ondanks de moeiiykhe- den in de afgelopen maanden blijft de Franse handelsbalans op peil. Het is een van de plechtankers, waaraan de Franse regering zich vastklampt voor een terugkeer naar de gezonde econo mische en financiële toestand van voor de meidagen. Daarom was men ook uitermate tevreden toen deze handels balans in de maand juli een overschot vertoonde. Dit is in niet geringe mate te danken aan de geweldige groei die de Franse uitvoer naar de Oosteuropese landen heeft ondergaan en waarover on langs een studie is verschenen van het Franse ministerie van Financiën. Daaruit blijkt dat deze handel in de afgelopen zes jaar is opgelopen van een onbeduidend bedrag tot ruim 2Vs mil jard francs (1,8 miljard gulden) in 1967. Toen betekende dit vijf procent van de totale Franse uitvoer. Vrij ze ker zal dit bedrag in het lopende jaar ruimschoots worden overtroffen. In de eerste vier maanden van 1968 was de uitvoer naar Oost-Europa name lijk 31,2 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Dit is belangrijk hoger dan de vooruitgang van de totale Franse ex port, die over deze vier maanden 16 procent bedroeg. De invoer uit de Oosteuropese landen in Frankrijk groeit veel langzamer. In 1967 bedroeg deze slechts 3,6 procent en vertegenwoordigde een waarde van 1,9 miljard francs. Ook over de eerste vier maanden van dit jaar is de groei beperkt gebleven. Als gevolg daarvan is het overschot van de handelsbalans van Frankrijk met de Oosteuropese landen Rusland uitgezonderd dan ook sterk toegenomen. 0 Twee studenten van de universi teit in Johannesburg, die demo- streerden tegen het entslag van hun neger-docent Archie Mafeje, werden door een groepje vurige aanhangers van de apartheidspolitiek met verf bekogeld. Hoe de jongelui eruit kwa men te zien is afgebeeld op bijgaande foto. Van onze correspondent BONN Eén van de zeer weinige ge meenten op deze aardbol, die een over schot ep de begroting hebben is het Westduitse Oettern-Bremke, vijf kilome ter van Detmold. Het 180 zielen tellende dorp heeft deze zeldzame financiële toe stand te danken aan de weergaloze spaarzaamheid van zijn burgemeester, Fritz Fieseler. Om postzegelkosten te sparen brengt de 85-jarige burgervader zelf elke dag de stadhuispost op de fiets naar het districtsbestuur in Detmold. Burgemeester Fieseler houdt er ook geen telefoon op na. Hij zegt: „Als het eens absoluut onvermijdelijk is dat ik tlefoneer, dan doe ik het bij mijn buur man. Op die manier spaar ik de abonne mentskosten uit voor de gemeente." De dorpelingen van Oettern-Bremke houden van hun burgemeester die het geld niet over de balk gooit. Daarom hebben zij Fritz Fieseler al 1/5 jaar lang steeds opnieuw in zijn ambt herkozen. ___J 5 dc man, die Münchense politieagen- J ten betrapten, toen hij 's nachts een I geparkeerde auto probeerde open te maken. Vier jaar geleden was de- J een kleine i lotto hem 5 zelfde Albert Ludwigs beroemdheid, omdat dc t met één slag tot een halve miljo- S nair had gemaakt. 5 Het leven was niet gul geweest voor Albert Ludwigs. Weeshuis jon- J gen, landarbeider, bouwvakhulpje. i Een ongeluk op een bouwplaats: 5 bekkenbreuk. Hij strompelt voort- aan. J Eind 1962 hij is dan dertig 1 wint hij een half miljoen mark in de lotto. Ludwigs barst in tranen uit 5 als hij dat hoort. Hij steekt zich J nieuw in het pak en gaat de bloe- metjes buitenzetten in het nachtle- i ven van Keulen, München, Stutt- gart en Parijs. Soms trakteert hij voor tienduizend mark op één avond. Links en rechts leent hij t geld uit, dat hij nooit terugziet. S Binnen het jaar is er geen cent over. J over. Ludwigs wordt huisknecht in Hann- j over. De politie snapt hem als hij t 2 op het station een onbewaakte kof- 2 2 fer wil stelen. Acht maanden gevan- 5 genisstraf. Als hij wordt ontslagen j bezit hij zeventien mark. Zijn vrien- J den uit de rijke dagen willen nu t 2 niets meer van hem weten. 2 Op de Wittelsbacherstraat in J J München prutste Ludwigs met een J 5 stuk ijzerdra^d vergeefs aan een J autoraam, toen de agenten hem be- t trapten. WASHINGTON Het Amerikaanse leger zal schadevergoeding betalen vijfduizend dollar voor de zesdui zend schapen die in april in de staat Utah omkwamen nadat het leger proe ven had genomen met zenuwgas. Het betalen van schadevergoeding moet niet worden gezien, aldus het leger, als een bewijs dat de militaire autoriteiten zich schuldig voelen... WASHINGTON Binnen de Amerikaanse Democratische Partij is gis teren een heftige strijd opgelaaid over de kwestie-Viëtnain. De programmacommissie van de partij zoekt al dagenlang koortsachtig naar een compromis tussen de aanhangers van vice-president Hubert Humphrey en die vap senator Eugene McCarthy. Gisteravond leek overeenstemming verder dan ooit nadat president Johnson de eisen van de „duiven" had ver worpen, die hadden aangedrongen op nieuwe stappen ter vermindering van de oorlogshandelingen in Vietnam. In een toespraak in Detroit tot oor logsveteranen zei president Johnson dat zijn regering niet van plan was de bombardementen op Nrd-Viëtnam stop te zetten, zolang Hanoi geen duidelijke stap deed in de richting van een vreed zame oplossing. MaaT de „duiven" on der de Democraten, van wie senator Eugene McCarthy de wooerdvoerder is, bleven vasthouden aan hun voorstel len de bombardementen op Noord-Viët- nam stop te zetten, in Saigon een coa litie-regering te vormen waarvan ook de Viët-Cong deel zou uitmaken en ge heel Viëtnam te neutraliseren. Senator Fullbright verzocht gisteren deze voorstellen op te nemen in het verkiezingsprogramma van de demo cratische partij. Fullbright noemde pre sident Johnson een eerlijk en fatsoen lijk man, maar naar zijn oordeel leidt de president een land dat op arrogante wijze zijn macht gebruikt, en dat ten onrechte de situatie in Viëtnam verge lijkt met de toestand onder Hitier. Het ziet er intussen niet naar uit dat de programmacommissie erin zal sla gen een verkiezingsprogramma op té stellen dat alle partijen zal bevredigen. Men verwacht daarom volgende week een bitter gevecht op het Democrati sche Partijcongres in Chicago tussen de aanhangers van vice-president Hum phrey en die van senator McCarthy over de kwestie-Viëtnam. o> E 2 c 2 "O C <3 fcaj ga c ca Amsterdam mist windst. 20 3 De Bilt h.bew. z 19 1 Deelen h.bew. zzo 19 2 Eelde zw.bew. zzw 20 0.6 Eindhoven zw.bew. windst. 20 0 Den Helder h.bew. zw 19 0 Twente zw.bew. windst. 20 2 Vlissingen zw.bew. w 20 0.3 Ypenburg mist wzw 20 1 Z-Limburg zw.bew. z 20 0.1 Aberdeen zw.bew. zzw 23 0 Athene onbew. nw 28 0 Barcelona mist n 26 0 Belgrado h.bew. wnw 19 0 Berlijn zw.bew. ozo 20 0 Bordeaux mist windst. 29 0 Brussel h.bew. wzw 19 1 Frankfort h.bew. nno 21 0.4 Genève onbew. windst. 23 0 Grenoble onbew. O 26 0 Helsinki zw.bew. n 17 2 Innsbruck regen w 21 0.5 Kopenhagen g.bew. z 18 0 Lissabon onbew. n 29 0 Locarno h.bew. z 24 0 Londen zw.bew. wzw 22 0 Madrid onbew. no 20 0 Malaga l.bew. windst. 36 0 Mallorca onbew. windst. 31 0 München g.bew. windst. 28 0 Nice onbew zzo 20 0 n 24 0 Oslo zw.bew ono 19 0 pariis zw.bew windst. 23 0 Rome onbew windst. 26 0 Stockho'-" nnbev windst. 20 0 Wenen nn^pw windst. 20 0 Zürich zw.bew. zzo 23 O.i 0 In een stevige draf snelt vice- president Humphrey over het vliegveld van New York in een po ging, om het vliegtuig naar Boston te halen. Uit zijn lachende gezicht blijkt wel dat hij er niet op rekent het toestel te missen, zo min hij er op rekent de volgende week „de boot te missen" op de Democratische con ventie in Chicago, waar hij vrijwel ze ker tot kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap zal worden gekozen. SAIGON Dc Zuidviëtnamese pre sident Ngoejen Van Thieu heeft ge zegd van plan te zijn tussen de presi dentsverkiezingen en het eind van het jaar naar de VS te gaan. Het bezoek zou een antwoord zijn op een uitnodi ging van president Johnson. Thieu heeft de uitnodiging van Johnson al tweemaal moeten afslaan. „Ik zal gaan na de verkiezingen en voor het tijdstip dat de nieuwe presi dent aan de macht komt", zo zei hij. JOHANNESBURG Demonstreren de studenten hebben er gisteren bij de politieke, religieuze en andere figuren op aangedrongen zich bij hun toene mende protestbeweging aan te sluiten. De demonstraties, die al een week du ren „zijn verder gegaan dan de kwes tie van autonomie voor de universiteit en doen de vraag rijzen of er in Zuid- Afrika een recht bestaat op een afwij kende mening", aldus John Kane-Ber- man, president van de studentenraad van de Witwatersrand Universiteit. Kane-Berman deelde tijdens een ver gadering van studenten in de lunch pauze op de campus mee: „De opposi tiepartijen en andere organen moeten nu te voorschijn komen en zich bij ons aansluiten; laten de kerken verklaren waar zij staan". Andere studenten zeiden dat 2000 stu denten van Witwatersrand een petitie ondertekend hebben, waarin zij pro testeren tegen het brute optreden van de politie. De leider van de Kleine Progressie ve Partij, Jan Steytler, cleelde mee, dat hij de minister van politie getele grafeerd heeft en gevraagd waarom de demonstranten geer bescherming wordt verleend. „De houding van de politie lijkt onverklaarbaar", aldus zijn boodschap. De protestbeweging staat onder lei ding van de Engels sprekende studen ten in het land. De demonstraties zijn een protest te gen het feit dat de neger-docent, Mafe- je, niet opnieuw benoemd wordt aan de universiteit van Kaapstad. VIENTIANE Generaal-majoor Oudone Sananikone, chef-staf van het Laotiaanse leger, heeft ver klaard dat de communisten met onver minderde intensiteit troepen en mate riaal van de Ho Tsji-minh en de Si- hanouk-routes naar Zuid-Viëtnam overbrengen. Het begin van de Parijse besprekingen noch de regenperiode heeft hierin, vol gens de generaal verandering gebracht. De Laotiaanse piloten die elke dag de bevoorradingsroutes controleren hebben in de afgelopen maanden geen vermindering in de intensiteit van het verkeer waargenomen, aldus de gene raal in een vraaggesprek met Asso ciated Press. De zogenaamde routes 6, 7 en 19 vormen het deel van de Ho Tsji-minh- route dat door het hoogland van Laos loopt; route 12 door Zuid-Laos sluit aan op de Sihanouk-route door Cam bodja. De troepen zijn volgens de generaal slechts korte tijd op Laotiaans grond gebied. Zij gaan volgens hem via Laos om de gedemilitariseerde zone te ver mijden. Vanuit Laos komen zij dan Zuid-Viëtnam binnen in de provincie Quang Tri, juist beneden de 17de breedtegraad. De vrachtwagens volgen een aan zienlijk langzamere route door de jungle via Oost-Laos. De slechte wegen worden hier constant gerepareerd. Generaal-majoor Sanankone zei niet te kunnen zeggen hoeveel manschappen er via zijn land naar Zuid-Viëtnam ko men. Laos houdt nog altijd vast aan haar aanklacht, dat in strijd met de Geneefse akkoorden van 1962 Noord - Viëtnam nooit zijn 40.000 militairen uit het land heeft teruggetrokken. De chef-staf verklaarde nog dat de inlichtingendiensten verzekeren, dat geen van deze troepen naar Zuid- Viëtnam is overgebracht. De meeste bevinden zich in het zuidelijk deel van centraal Laos en werken samen met de Pathet Lao, „die wij niet vertrouwen", aldus de generaal. In de afgelopen maanden is de strijd tegen de communistische op standelingen in Laos enigszins ge luwd. „Het is in drie maanden niet meer tot gevechten van enige omvang ge komen. Met de Noordviëtnamezen is het geheel geen vuurcontact ge weest". Ten aanzien van de infiltratie van troepen merkte de generaal op dat „de grote massa van infiltranten niet komt via de Ho Tsji-minh-route, die meer gebruikt zou worden voor de aanvoer van materiaal en munitie. De manschappen trekken door de bergen over vaak voor zwaarder ver keer onbruikbare paden en wegen. Soms hebben zij fietsen, maar de meesten zijn te voet". Op de kaart van de generaal is de Tsji-minh-route een heel samen stel van wegen door de bergen van Centraal- en Oost-Laos. De Laotiaanse luchtmacht bestaande uit 50 toestellen, bewaakt de route en maakt het de Noordviëtnamezen ook wel lastig, maar de weersomstandig heden en het dichte oerwoud beletten in veel gevallen effectief optreden. Meer naar het zuiden, bij de grens van Laos en Cambodja, is de Siha- nouk-route een overeenkomstig net- verk van wegen. Hier make»* de Noordviëtnamezen ook intensief ge bruik van vervoer over de vele rivie ren en kleinere stromen die Laos via Cambodja met Zuid-Viëtnam verbin den. Bij KB is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dhr. H. G. van Schuppen, directeur van Gebr. Schuppen's Ritmeester Sigarenfabrie ken NV, te Veenendaal. „T)eze reis is een beslissende proef voor de hele katholieke wereld en de ontwikkelingen die haar beroe ren." Aldus een commentaar van het Italiaanse blad l'Unita, het orgaan van de communistische partij, op de reis van paus Paulus VI naar Zuid- Amerika. Er is veel te zeggen voor de opmer king. De betekenis van de pauselijke reis gaat die van een gewoon bezoek aan een kerkprovincie immers ver te boven. Officieel neemt de paus het vliegtuig wegens het 39ste Eucharis tische congres in Bogota, Colombia. Maar dit is slechts een aanleiding. De werkelijke oorzaak van het bezoek ligt dieper en ze is ook belangrijker. Dat vinden ook de progressieve krach ten in Zuid-Amerika. onder wie tal rijke lagere geestelijken. Het bezoek van de paus aan het Eucharistisch congres is voor hen minder belangrijk dan de kans en van hun kant ge zien vooral de hoop dat het hoofd van de roomskatholieke kerk zich zal uitspreken tegen de sociale onrecht vaardigheid in dit deel van de we reld. V^/at velen onder hen ook verwachten is een pauselijk antwoord op de vraag of een christen zijn toevlucht mag nemen tot geweld om het socia le onrecht ongedaan te maken. Voor al deze vraag houdt de gemoederen in Zuid-Amerika bezig. In elk geval veel meer dan het hete hangijzer van de geboortenbeperking een kwes tie waarin Latijns-Amerika zich zon der al te veel tegenstribbelen schikt naar Rome. De vraag of het gebruik van geweld onder de huidige omstandigheden is gerechtvaardigd, intrigeert niet al leen de armen. Ze wordt vooral ook PAUS PAULUS ...geen geweild... gesteld door verscheidene Zuidameri- kaanse regeringen die zich zien ge steld tegenover een toenemende on rust onder de armere bevolkingsgroe pen. Deze onrust wordt bewust aan- gewakkérd door de voorstanders van veranderingen-door-geweld, tot wie al een hele tijd ook katholieke priesters behoren. Naar verluidt hebben verscheidene Zuidamerikaanse regeringen er via hun ambassadeur bij het Vaticaan op aangedrongen dat de paus zich in Bogota duidelijk zal uitspreken tegen alle vormen van geweld. Zij ver wachten van de kerk dat deze zich achter hen zal opstellen tegen opstan den wanordelijkheden en guerilla- strijd. TJe paus is tegen geweld, dat staat wel vast. Zijn afkeer ervan was waarschijnlijk een van de motieven, waarom hij de Italiaanse kardinaal Giacomo Lercaro benoemde tot pauselijk legaat om het Eucha ristisch congres in Bogota te openen. Lercaro, die in Italië toch te boek staat als een progressieve figuur, heeft zich herhaaldelijk verzet tegen de gedachte aan geweld. Niettemin is paus Paulus, dat mag men toch wel aannemen, sterk be trokken bij het conflict tussen de be zitloze meerderheid en de bezittende klasse in Zuid-Amerika. Of hij door deze betrokkenheid opnieuw de moed zal opbrengen waarvan hij blijk gaf in zijn encycliek Populorum progres- sio (Over de ontwikkeling der vol ken) om zich tegen de sociale onrecht vaardigheid te keren, lijkt twijfelach tig. Realistischer is het om te veronderstel len dat hij thans een voorzichtiger standpunt zal innemen. Zijn aanvankelijke voortvarendheid schijnt hem namelijk een beetje te hebben verlaten. Het logische gevolg hiervan is dat hij de meeste Zuidame rikaanse regeringen in de kaart speelt. Zij zullen zijn voorzichtigheid ongetwijfeld uitleggen als een recht streekse veroordeling van alle geweld TJierdoor zou de reis van de paus al zijn goede bedoelingen ten spijt, wel eens een averechtse uitwerking kunnen krijgen. Het is nu eenmaal een feit dat juist de links-progressie ve krachten in Latijns-Amerika de so ciale encycliek Populorum progressio hebben opgevat als een vrijbrief voor revolutie. Gezien tegen deze achtergrond is de reis van de paus niet alleen belang rijk maar vooral ook delicaat. MADRID Het rechterbeen van de Spaanse stierenvechter Angel Vazquez is gisteren geamputeerd nadat hij vo rige week ernstig was gewond tijdens een stierengevecht in een klein dorp. Vazquez (26) verdiende al zes jaar lang geld voor zijn gezin door gevech ten in de arena's van kleine Spaanse plaatsen. Tot nog toe was hij er niet in geslaagd door'te breken naar de top en matador te worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 9