„Waar gemeente bidt, doet God deuren open" Meningen verdeeld over „beatboerderij' Beelden vertellen boeiende verhalen Bevestiging en intrede in één dienst Hoofdwond door steen Politiebureau te bezichtigen Puur kijkgenot in Raadhuis Ds. J. Brons bij intrede: Bromfiets reed tegen auto Door uitwijken tegen boom P.v.d.A. Utrecht belegt maandag vragenuurtje Raad Leersum Zomeravondconcert trok veel bezoekers Con Amore gaat weer repeteren Splete m Spanning m DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 VEENENDAAL „Bid voor mij, op dat de gesloten deuren geopend mo gen worden". Dat was de kerninhoud van de preek, waarmee ds. J. Brons zich woensdagavond verbond aan zijn nieuwe gemeente, de Christelijk Gere formeerde Pniël'kerk te Veenendaal. Ds. Brons hield zijn preek, nadat hij in diezelfde dienst door zijn schoon vader, ds. M. S. Roos uit EIburg be vestigd was. Ds. Roos had als tekst voor zijn bevestigingspreek gekozen Titus 2 15: „Spreek dit, en vermaan en bestraf met allen ernst. Dat nie mand u verachte". Ds. Brons is in Veenendaal de opvolger van ds. J. Keuning, die op 24 maart jl. afscheid nam wegens vertrek naar de Free Christ Reformed Church te Hamilton (Ont.) in Canada. Ds. Brons koos als tekst voor zijn intredepreek Collossen- sen 4:3: „Biddende meteen ook voor ons, dat God ons de deur des woords opene". De nieuwe herder en leraar van de Pniëlkerk begon zijn prediking met: „Een predikant had een beroep aan genomen naar een andere gemeente. Zijn werk daar wilde niet vlotten en toen een ouderling hem vroeg, wat daarvan de reden was, antwoordde hij: „Ik heb mijn gebedenboek in mijn vo rige gemeente laten liggen." De ouder ling bood aan het te halen, maar de predikant zelf zei daarop: „Dat kan niet, want mijn gebedenboek was de gemeente zelf." Hieruit moet blijken, dat het noodzakelijk is, dat de gemeen te bidt voor haar predikant. Aan zo'n gebed had ook Paulus behoefte. Het is heus niet alleen de gemeente van Col- losse, die een dergelijk verzoek krijgt. Paulus vraagt het ook aan het slot van zijn Romednen-brief en in zijn brief aan de gemeente van Efeze. In de uit oefening van het ambtelijk werk wist Paulus zich afhankelijk van de voorbe de van de gemeente." „Als we ons een voorstelling van Pau lus maken, dan rijst hij op als een gro- ie in Gods koninkrijk," zo vervolgde ds. Brons, „Had deze man nu nog behoefte aan voorbede? Was hij niet door de Christus zelf tot apostel geroepen en had hij geen wonderbare dingen, tot e.en opneming in de derde hemel toe, meegemaakt? Bovendien had hij zijn opleiding ontvangen aan de voeten van Gamaliël. Preken kon Paulus zelf wel, /.o lijkt het als we hem aan de buiten kant bekijken. Vanavond laat Paulus zichzelf aan de andere kant bezien. We zien een man, die het toch echt zelf niet kan. Paulus zit achter gesloten deuren, letterlijk in de gevangenis. Maar hij kijkt niet tegen die werkelijke deur aan. maar tegen de gesloten deu ren van al hetgeen de rechte verkondi ging van het evangelie in de weg staat." „Preken is niet het opzeggen van een van buiten geleerd lesje, of het houden van een referaat, of het opsommen van een aantal dogmatische waarheden. Preken is contact hebben met mensen, zodat er harten worden geraakt. Dat het Woord het doel bereikt, waartoe God het doet uitgaan. Zo preken kan Paulus niet in eigen kracht. Hij weet niet, hoe hij het zeggen moet en zal," zo zei ds. Brons, die Paulus' moeilijk heden op zichzelf projecterend voort ging met: „Allen die in de ambtelijke dienst van God werkzaam zijn weten van die momenten in het eigen leven dat de deur gesloten lijkt, alsof hij nooit weer open zal gaan." „Er is echter nog een andere deur. Paulus zit in de gevangenis als het droeve resultaat van de tegenwerking van de Joden en Grieken. Als Paulus te gen de gesloten deuren zit aan te kij ken, dan tracht hij ze niet in eigen kracht open te breken, maar hij weet zich zo diep afhankelijk en tevens dat hij met inspanning van al zijn krachten die deuren niet ontsluiten kan. Hij blijft echter niet bij de pakken neerzitten. Al heeft hij er de macht niet toe, God die zich in Jezus Christus heeft geopen baard, heeft die macht wel. Meer dan voor wie ook werden voor Jezus Chris tus de deuren gesloten. Voor Hem was geen plaats. Hij ondervond het felste verzet. En hoewel Zijn hart altijd open stond voor Zijn Vader, heeft Hij de vloek van allen die de harten gesloten houden gedragen." „Jezus is de sleuteldrager van dood en leven en machthebber van alles wat Zijn woord en werk tegenstaat. Paulus getuigt er van, dat door Jezus voor hem de deuren in de hemel ontsloten werden. Van deze Christus is de ver wachting van Paulus en van Hem zij ook de verwachting van de gemeente. Paulus laat zijn biddend samengevou wen handen zien aan de gemeente, op dat ook de gemeente de handen zal vouwen, opdat de deuren geopend zul len worden. Maar als Paulus zo om de voorbede verzoekt, hoe mogen wij dan niet des te meer een beroep doen op uw voorbede. In de Handelingen wordt steeds gewezen op de kracht van het gebed, dat begint al met de uitstorting van de Heilige Geest als antwoord op het bidden van de discipelen." „Waar de gemeente bidt, doet God de deuren open. Een biddende gemeente is geen dode gemeente, maar is een gemeente waarin niet alleen de stro men van heil en zegen naar binnen vloeien, maar waar ook stromen naar buiten vloeien. Stromen om in de we reld door God gezegend tot een zegen te zijn. Zouden wij deze geopende deu ren niet begeren? Het Woord Gods wijst ons de weg. We moeten het niet van eigen kracht of van elkaar verwachten, maar de weg is die van het vertrou wen, dat God de deuren kan openen." Aan het slot van zijn prediking zei ds. Brons: „De Here Jezus Christus laat u vanavond zijn boodschap horen: Ik sta aan de gesloten deur van uw •hart en Ik klop. Laat uw antwoord zijn: „Here, opent Gij door Uw kracht Zelf de deur". Dan mag u weten: Hij heeft de sleutels. Geen hart zo gesloten, of Hij kan er binnendringen. Laat dan het gebed steeds aanhouden. Als we zo bidden, dan zijn we met heel ons hart aan het Woord gebonden en dan kunnen we er zelfs onder ons dage lijks werk niet van zwijgen." Na de preek werden toespraken ge houden ter verwelkoming van de nieu we predikant. Achtereenvolgens spra ken de heer K. van Ginkel namens de plaatselijke kerkeraad (hij verzocht de gemeente staande de drie verzen van psalm 134 aan de nieuwe herder toe te zingen), ouderling Bos uiit Nunspeet de vorige gemeente van ds. Brons ds. Kampman uit Ede, namens de clas sis Amersfoort, ds. C. Langbroek na mens de zustergemeente te Veenendaal (de Bethelkerk) en ds. A. Vroeginde- weij namens de hervormde gemeente en het predikantenconvent. Het college van burgemeester en wethouders had schriftelijk van zijn belangstelling blijk gegeven. VEENENDAAL Gistermiddag moest een negenjarige jongen naar het Julia- naziekenhuis worden vervoerd om een hoofdwond te laten hechten. De jongen had de wond opgelopen toen hij in de Tuinstraat in een boom was geklommen en daar een steen tegen zijn hoofd had gekregen. Waar de steen vandaan kwam is de politie tot op heden onbekend. Een Veenendaalse arts verleende bij dit mysterieuze ongeval de eerste hulp. VEENENDAAL Het nieuwe politie bureau zal vrijdag 23 augustus van 19.00-20.00 uur weer voor het publiek te bezichtigen zyn. Men heeft hiertoe besloten vanwege de enorme drukte van dinsdag jl. en de vele verzoeken om het politiebureau van binnen te mogen be kaken, van personen die dinsdag niet aan bod kwamen. VEENENDAAL Gistermiddag reed de bromfietser W. van R. uit Veenendaal op de Mulderslaan tegen een stilstaande auto. De bromfiets werd hierbij zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. VEENENDAAL Gistermorgen reed op de Middelbuurtseweg te Veenendaal een auto tegen een boom. Dit ongeval was het gevolg van het onoplettend ge drag van de bromfietser W. B. uit Vee nendaal. Deze reed een uitrit uit aan de Middelbuurtseweg en lette hierbij niet op het verkeer. De automobilist G. v. A. uit Renkum, moest plotseling voor hem uitwijken en reed hierbij tegen een boom. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De auto werd aan de voorzijde vernield. UTRECHT Op maandagavond 26 augustus wordt er door het gewest Utrecht van de Partij van de Arbeid in samenwerking met de FJG-gewest Utrecht een bijeenkomst georganiseerd met 'n delegatie van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid. Op deze openbare bijeenkomst kun nen vragen aan de fractieleden gesteld worden op allerlei terrein, dus zowel binnenland, buitenland enz. De bijeenkomst wordt gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats te Utrecht en vangt aan om 20.00 uur. LEERSUM „lk wil graag tien mi nuten uittrekken om uw mening te ho ren over de bestemming van de boer derij aan de Hof laan". Wethouder Schapenk ontlokte gisteravond tijdens de raadsvergadering op deze manier een hearing over het al of niet voort bestaan van deze boerderij. Bij het college was een aantal brieven binnen gekomen om de boerderij te verbete ren. De heer Schapenk wilde uit de raadsleden een adviescollege samen stellen. De meningen van de raadsle den liepen nogal uiteen en tot een ad viescollege kwam het niet. De heer Lubbe (L.B.) vond dat de boerderij een overgangsfase is tussen AMERONGEN Ook het derde zo meravondconcert in de Sint Andries- kerk trok een groot aantal bezoekers. Dit concert werd gegeven door fluitiste Joosje le Coultre en de orga nist Mees van Huis, beiden uit Utrecht. De bezoekers hebben kunnen luiste ren naar een sonate in c van Loeillet en een sonate in G van Hasse die door de zeer begaafde fluitiste op haar prach tige instrument muzikaal en lichtvoe tig gebracht, waarbij de organist Van Huis toonde welk een voortreffelijk be geleider hij is, volkomen vertrouwd met het orgel, zich bescheiden rich tend op zijn begeleidende taak, waar door het spel der fluitiste geheel tot zijn recht kon komen. Als orgelsolist toonde Mees van Huis zijn capaciteiten, o.a. in werken van Zipoli, Clérambault, Pachelbel, Buxte- hude en J. S. Bach, door goede re gistratie en frasering daarbij een goed inzicht gevend in de polyfone structuur dezer werken. Samenvattend: een con cert, waaraan de vele bezoekers met genoegen zullen terugdenken. Het vierde, en laatst zomeravond concert van dit seizoen zal worden ge geven op dinsdag 10 september, waar bij als uitvoerenden zullen optreden: het Trazom-koor uit Haarlem o.l.v. Jacques Moolenijzer en de organist Bob van Asperen. nu en een echt Dorpshuis. De heer Slijkhuis (VVD) begreep er niet veel van. „Er is toch een commis sie voor een Dorpshuis". Ook hij wilde aan de boerderij een tijdelijke karak ter geven en dan weg ermee. De heer Homan (A.R.) kon deze me ning delen. „Het Hof is een bouwwerk dat feitelijk gesloopt moet worden. Ik zou de activiteiten zo veel mogelijk willen beperken". De heer Benink (VVD) was het met voorgaande meningen in het geheel niet eens. „Ik vind de functie van de boerderij aan de Hoflaan een school voorbeeld voor de gehele omgeving. Het vertrouwen dat de raad aan het bestuur van de beatclub heeft geschon ken is in geen enkel opzicht be schaamd". Wethouder v. d. Bogert (LB) had grote waardering voor de prijzende woorden van de heer Benink. „De Hof" heeft een faam. „In september wordt hotel het Centrum en de daarbij behorende zaal gesloten en dan zit Leersum zonder zaalruimte", aldus de wethouder. „Het verenigingsleven in Leersum moet deze winter toch kun nen doorgaan. De wens van veel ver enigingen is om de ruimte in de boer derij zodanig aan te passen dat hier van gebruik gemaakt kan worden. Ik denk bijvoorbeeld aan het vergroten van het toneel en aan het aanbrengen van gordijnen. Ik wil tijdelijk alle ver enigingen een thuis geven", zo merk te de heer Van de Bogert op. Het SGP-lid, de heer de Lange merkte op: „Ik zie en ik hoor alles wat er bij de boerderij gebeurt. Men sen die daar in de toekomst komen wonen zullen ongetwijfeld veel klach ten op het gemeentehuis deponeren. De beatclub is voor mij onverteerbaar". Ook mevrouw Roelofse Ploeg (PvdA) was van oordeel dat in het belang van de verenigingen de hoognodige verbe teringen in de boerderij moeten wor den aangebracht. „Het verenigingsle ven moeten doorgaan", zo zei ze. Het nieu w-beëdigde raadslid, de heer Van Doorn (CHU) vroeg zich af of de oude boerderij geen hinderpaal zal zijn voor de nieuwe huizen die hier in aanbouw zijn. De heer Benink vond het met de kleuterscholen in Leersum een vreem de gang van zaken. Voor de vakantie werd een leidster van de neutrale kleu terschool ontslagen omdat er na de va kantie twee kleuterscholen geopend zouden worden: een openbare kleuter school en 'n christelijke kleuterschool. De twee leidsters die benoemd zijn aan de openbare kleuterschool werken nu nog aan de neutrale kleuterschool. Hun klassen zijn echter nog lang niet vol, want na de vakantie mochten geen nieuwe kleuters worden toegela ten. „Er zijn in Leersum ouders die hun kinderen naar de kleuterschool in Amerongen brengen. Waarom wordt de huidige neutrale kleuterschool niet „volgemaakt" tot de twee kleuterscho len worden geopend", zo vroeg de heer Benink het college. De burgemeester kon hierop geen antwoord geven omdat het over een neutrale kleuterschool gaat en dit een zaak is van het schoolbestuur. Ook drong de heer Benink er op aan de beide kleuterscholen gelijktijdig te openen. De burgemeester* antwoordde dat contact is opgenomen met de christe lijke kleuterschool, maar hierover is nog geen bericht ontvangen. Wanneer we thans de tuinen bezien dan valt het toch heel duidelijk te zien wel ke grote waarde heesters met ge kleurd blad zijn. Ziet het enorme ver schil tussen die tuinen waar maar zo „lukraak" een allegaartje van hees ters is aangeplant of die tuinen waar bij de aanplant terdege rekening werd gehouden met de decoratieve waarde van bladeren en twijgen, en niet te vergeten de heesters die fraaie bes sen geven. Ze spreken tot ons in hun eigen taal. Ik noem onder meer de Cornus sanguinea rode twijgenKer- ria japonica (groene twijgen), Robin- nia hispida (roodbehaarde twijgen), 59 55 RENSWOUDE Na de vakantiewe ken gaat de zangvereniging „Con Amo re" uit Renswoude de repetitie weer hervatten, als voorbereiding op een uitvoering die binnenkort wordt gege ven in de Grote Kerk te Driebergen. De repetities zullen elke donderdag avond om 8 uur in gebouw Rehoboth worden gehouden. Ook de repetitie van het meisjeskoor, die om 7 uur begint en het kinderkoor om 6 uur zullen alle hervat worden. Het gemengde koor en het meisjes koor, staan onder leiding van de diri gent de heer Boelee uit Driebergen. Het kinderkoor wordt door mevr. Boe- ve uit Ede geleid. VEENENDAAL De beeldententoonstelling die tot en met 7 sep tember in het raadhuis te Veenendaal wordt gehouden, de afdeling kunst van ..Kiek en kunstis wellicht de beste tentoonstelling die tot nu toe in het raadhuis werd gehouden. Beelden zijn boeiend met hun drie-dimen sionale functie. Ze staan in een ruimte om de functie van die ruimte te accentueren of om er een element van leefbaarheid in te brengen. De eer ste categorie beelden schept als het ware een sfeer. Ze horen in een be paalde ruimte thuis en men voelt, soms ongezien hun aanwezigheidDe tweede categorie beelden draagt een individueel karakter. Ze hebben al leen een functie voor zichzelf, als kijkgenot. Ze hebben Iets te vertellen, er is veel aan te zien. ten in het raadhuis. Elk beeld heeft zijn eigen verhaal, soms lang, soms kort. Het is altjjd interessant die verhalen te horen. R. v. R. In het raadhuis vindt men hoofd zakelijk beelden die alleen voor het kijkgenot bedoeld zijn. Het is moeilijk beelden met een bepaalde functie in een andere ruimte dan waarvoor ze zijn bedoeld tot hun recht te laten komen. De beeldententoonstelling biedt een grote verscheidenheid aan kijkgenot. Twaalf vooraanstaande kunstenaars uit de provincie Utrecht en Gelderland zonden hun werk in, in totaal 67 beelden en beeldjes. De expositie brengt uitsluitend modern beeldhouwwerk. Het onder werp is direct herkenbaar door de vorm en dan boeit het onderwerp en de compositie. Het portret van bij voorbeeld een vrouw is dan niet al leen een gezicht: de moderne beeld houwer heeft de vrijheid om het ge zicht geheel op zijn wijze te inter preteren. Men ziet dan dus niet al leen de vrouw, maar ook de compo sitie die de kunstenaar met behulp van haar gezicht heeft gemaakt. Een voorbeeld hiervan is de „Pad denstoelenzoekster" van Sjoukje Shekel-Wiegersma. Dit bronzen beeltje is een oude vrouw, geheel in zichzelf gekeerd, haar gezicht ver scholen achter haar hoofddoek. Van dit onderwerp, dat knap is uitge beeld, heeft de kunstenares meteen gebruik gemaakt voor haar compo sitie. Het gezicht is verscholen ach ter de hoofddoek, de mantel ver bergt het mandje. Men krijgt dus hoofdzakelijk ronde vormen die met elkaar niet alleen het vrouwtje ma ken, maar ook een afgerond geheel, dat weinig van het „echte" vrouw tje overlaat. Er is een nieuwe vorm ontstaan die in zijn unicum boeit en bovendien het karakter van het vrouwtje brengt. een geheel andere manier; hij gaat decoratief te werk. Zijn produkten zijn echt werken, die een functie vervullen. De aluminium reliëfs zijn afhankelijk van hun omgeving door- hun spiegelende effecten. Licht speelt een belangrijke' rol. Het rit me van zijn werk moet passen in de omgeving. Bij het ontwerp „Aqua lumen" staat zelfs in de catalogus een hele omschrijving hoe de om geving moet zijn. Er moet een vij ver met helder water zijn en blau we betegeling, er moet zon zijn en 's avonds lampen. Het metaalreliëf drie is afhankelijk van zijn omge ving niet alleen door het genoemde ritme, maar ook door consequentie. Heel belangrijk bij dit werk is ook de achtergrond, waartegen het komt te hangen. Het reliëf heeft zelf na melijk geen achtergrond. Als een kunstenaar zijn eigen in terpretatie van een onderwerp geeft dan kunnen de oorspronkelijke vor men ook helemaal verloren gaan. Vooral als hij als onderwerp een gedachte heeft. Een voorbeeld hier van is., het werk van Wout Maters. Hij maakt composities die enkel en alleen als composities boeien en verder niets „uitbeelden". Zijn bron zen „DUbbelspiegel" en .Enkelspie- gelzijn glimmende schilden, in het midden gespleten en in deze spleten een ruwe, doffe ondergrond. De glimmende schilden schijnen vast gespijkerd aan de ruwe constructies. Bij Maters schijnt dit de grondge dachte te zijn waar hij bij het ma ken van zijn beelden vanuit gaat. Hij maakte de persprijs voor de Ci- nemanifestatie Utrecht en plaatste een camera-achtig geheel in 't mid den van „het witte doek". Het ge heel is van brons. Bij zijn „Alumi nium plastiek" maakt hij een groot glimmend vlak, dat wordt' doorbro ken door een grove compositie van ijzer. Fri Heil brengt behalve duidelijk herkenbare vormen en knappe com positie ook nog een betekenis met haar bronzen plastiek „Rat race". Mensen klampen zich vast aan el kaar, klimmen op elkaar en duwen elkaar weg om de top te bereiken. De „struggle for life" in beeld ge bracht. De krampachtige verrichtin gen van de strebers en de arrogan te houding van de welgedane arrivé, die boven alles uittorent worden meesterlijk tot uitdrukking gebracht in dit beeldje, dat aan alle kanten verrassend is. Het plastiek schijnt te groeien. Het is een pijl die omhoog schiet; ondanks zijn kleine afmetin gen indrukwekkend. „Rat race" is het beste beeld van de expositie. Lijnrecht tegenover het besproken werk staan reliëfs van de Veenen daalse kunstenaar Hedda Buys. Hij benadert het drie-dimensionale op Ubbo Scheffer schept een enorme spanning in „Jacob en de engel". Bij C. A. van der Graaf-Dingeman is deze spanning opgelost. De engel ligt loodzwaar op de tegenpartij. Het beeld is strak en vierkant. Het geeft een rust. Het boeit minder dan Ubo Scheffer's brons. Bruno Mertens voegt aan het drie dimensionale nog de beweging toe in zijn „Windmobiel", dat geplaatst is op het Raadhuisplein. Het beeld boeit door zijn beweging, vooral om dat het in het strakke raadhuis een dankbaar decor vindt. Toch zijn op het gebied van de mobiele kunst be tere werken gemaakt. Als Mertens de beweging weglaat blijft er hele maal weinig meer over. Het model voor een houten triomfboog is koud, oninteressant van kleur en saai van compositie. Met het idee had hij veel meer kunnen doen. Oninteressant zijn ook de pennin gen van Friedrich Wevers en Sjouk je Shekel-Wiegersma. Wevers houdt het bij penningen. Sjoukje komt ten minste nog met een aantal boeiende plastieken. In „Drie dansende figu ren" zit een enorme werveling. Het? plastiek is als een vlugge schets. De belangrijkste elementen uit de scène zijn aangegeven de rest moet de kij ker er zelf maar bij fantaseren. Op deze manier „schetste" zij ook een jongleur en acrobaten. Van haar is eveneens het reeds genoemde beeld je „Paddestoelenzoekster", dat een heel ander karakter draagt. De gemeente Veenendaal kreeg on langs als geschenk van Gedeputeer de Staten voor het nieuwe raadhuis „De bruldsvogels" van Jop Golden- beid. Dit polyester reliëf is speels en geestig in tegenstelling tot „Com positie" van hetzelfde materiaal dat nu op de expositie te zien is. Het materiaal leent zich misschien niet voor een volkomen abstracte compo sitie. In ieder geval is dit reliëf wei nigzeggend. Veel beter is zijn bron zen „Staand meisjes", in haar iet wat verlegen geposeerde houding. Beelden in allerlei maten en soor- v „Rat race" van Fri Heil; mensen vechten om de top te bereiken. Een van de beste beelden van de tentoonstelling. Metaalreliëf van Hedda Buys is sterk afhankelijk van zijn omgeving; strak van ritme en zonder achtergrond. Bezie de Sygacarpus opulifolius (geel), Duindoorn (zilvergrijs), Acer japoni- cum atropurpuréa (bruin-rood), Goud vlier goud-geelPrunus pissardi (bruin), Aucuba japonica geel-gespik keld), Hulst groen, goudbont en wit hout) etc. etc. Ze geven 'n prachtig harmonisch kleurenspel, het kleuref fect is buitengewoon moot. In diverse tuinen zien we een allegaar tje van heesters staan (bij velen staan de heesters al een reeks van ja ren) waarvan geen enkele decoratie ve waarde uitgaat. Ik zou willen zeg gen: ruim dergelijke oudbakken hees ters op en plant hiervoor heester aan die door de kleur van takken, blade ren en besvruchten een fraai geheel vormen en een fraai kleureffect ge ven. Laat u in dezen raden door uw tuinman-vakman en ga niet ,Juk- raakte werk. Pioenen kunnen nu verplant worden. Doen deze het op hun standplaats nog goed, verplant ze dan niet. Er zijn te genwoordig heel mooie soorten pioen rozen. Weet, dat pioenen heel veel voedsel moeten hebben en een zonnige standplaats. Nog steeds zien wij een onophoudelijke afwisseling van nieuw leven. In tui nen en plantsoenen vieren de bloemen hoogtij, overal zien we een weelderi ge bloei en wie niet verzuimde om herfstbloeisters aan te planten kan nog tot diep in de komende herfst van uitbundige bloemenpracht genieten. De Phloxenook herfst serin gen of vlambloemen genoemd, spelen weer hun fraai vlammenspel. De bloemisten hebben weer knollen van Colchicum (herfsttijloosin voorraad. Het is de droogbloeier die grote, op Crocussen gelijkende bloemen geeft. Zet zo'n bol gewoon op de vensterbank en na enkele weken verschijnen de mooie bloemen in rose en lila nuances. Men kan ze ook in een schaaltje of bakje zetten, bedekt met mos of wit zand. Zonder aarde, water of voeding ontwikkelen de bloemen zich. Tijdens of na de bloei ontwikkelt zich nog geen blad. Zijn ze t.z.t. uitgebloeid dan moeten ze direct in de tuin ge plant worden. De knollen 10 cm diep zetten. Pas in het voorjaar verschij nen de bladeren, drie stuks, hiertus sen verschijnt de driehoekige doos vrucht. In de nazomer komen dan de bloemen weer te voorschijn. Men kan ze dan weer in huis halen, doch ook in de tuin laten bloeien. Dus is het met de Colchicum aldus: de voorjaarsvrucht en de najaarsbloem behoren niet tot een en dezelfde groeiperiode. Het vruchtbeginsel wordt in het najaar bevrucht, blijft gedurende de winter in de grond verborgen en ontwikkelt zich eerst in het daarop volgend voor jaar tot een vruchtje. Ik zou u willen zeggen: stap uw bloemenzaak binnen en koopt een paar van deze merk waardige bloeisters. Behandel deze zoals hierboven reeds gezegd en u zult er groot genoegen mee hebben. Een leuk experiment! Op het grote won der: „Van knop tot, bloem" behoeft u niet lang te wachten. Ik wil uw aandacht vragen voor een ras Lupinen welke 6 tot 8 bloemtrossen voortbrengt per plant. De hoogte is ruim een halve meter, dus is het op binden van deze soort niet nodig. Het is het nieuwe ras van laag groeiende Russell Lupinen. Een zeldzaam prach tig soort en ze zijn in een verscheiden heid van kleuren te verkrijgen. Het is de Lupinus polyphyllus minarette. Noteer ook de volgende bloemplanten, die u jaren achtereen grote voldoe ning geven: Chrysanthemum maxi mum Beauraing. Het is een fijnstra- lige elegante, losse bloem op flinke stengels en een zeer goede snijbloem. Leontopodium alpinum Mignon is een mildbloeiende vorm van het Edelweis, uit Oostenrijk ingevoerd, is overdekt met zuiver witte bloemen op korte stengels. Geef dat kind uit de Alpen een extra kalkbemesting en de bloemen zullen zich prachtig ontwikkelen. Ik wil nog even een mooie kamerplant met u bespreken en wel de Brunfel- sia, de bloemist zal er u een exem plaar van kunnen leveren. Het is een rijkbloeiende plant met fraaie blauwe bloerrten, het is een soort blauw dat bij weinig bloemen wordt aangetrof fen. Het is een heesterachtige plant, die na de bloei enige weken rust wil hebben, weinig water en geen bemes ting. Na enige tijd begint de nieuwe groeiperiode en is het aan te bevelen de bloemstengels een weinig terug t( snoeien, de toppen ter lengte van 5 cm insijden. Een matig warme ka mer is het beste, tweemaal per dag besproeien. Tegen de zonnestralen be schermen! E. J. Grijsen- Rhenen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3