Nieuw lyceum in gebruik AMERONGEN FLEURDE OP DOOR KOMST VAN KEIZER G.S. verdagen raadsbesluit over zwembad PUDDING IN GOUDEN SCHAALTJES Diners in het kasteel werden Bij juf op receptie omgeven door pracht en praal AGENDA Voetbalfamilie 2 dagen uit TBC-geval heeft geen nasleep Jeugd van HDS gaat up reis Veel belangstelling Uit de oude doos door Rik Valkenburg Diners Wijn Onberispelijk Cadeau Fouten Beter Rotmmce BURGERLIJKE STAND RHENEN LEERSUM DONDERDAG 22 AUGUSTUS 196 Heden, donderdag 22 augustus VEENENDAAL Hoofdstraat, 19.00-22.30 uur: Braderie. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Voor een paar dollars meer". Morgen, vrydag 23 augustus VEENENDAAL Hotel „de Korenbeurs", 16.00-18.00 uur: Receptie Patrimonium's Bouwvereni ging ter gelegenheid van 50-jarig be staan. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Voor een paar dollars meer". TENTOONSTELLING Raadhuis/Politiebureau: t/m 7 septem ber a.s. dubbel-expositie „Kiek en Kunst". Geopend van ma. t/m vr. van 9.00-18.00 en van 19.00-21.00 uur en za. van 15.00-18.00 en van 19.00-21.00 uur. 's Zondags gesloten. OPHEUSDEN Leden van de v.v. „Opheusden" maakten deze week een 2-daagse reis naar Duitsland en Bel gië. Een aantal verloofdes en vrouwen maakte deze reis mee. De tocht ging via Nijmegen, Venlo, Roermond, naar Horn, waar eerst voordat een bezoek aan Duitsland werd gebracht een kop koffie werd ge dronken. 's Middags werd een bezoek gebracht aan Monschau. Tegen de avond werd de reis weer voortgezet en ging de tocht terug naar Valkenburg, waar de nacht werd doorgebracht er; gedineerd. In de avonduren werd ver maak gezocht in Valkenburg. De twee de dag ging de reis naar België, waar een bezoek werd gebracht aan het Bobbejaan Schoepen land. Tevens werd hier de Bobbejaan Schoepen- show bezocht. Op de terugweg naar buis werd eerst nog een bezoek ge bracht aan Baarle Nassau waar de inwendige mens weer versterkt werd. Als laatste pleisterplaats werd 'nog een poosje vertoefd in Den Bosch. RHENEN Geboren: Theodora, d. v. N. Mol en A. van Ommeren; Johan na, d.v. K. M. van Hees en J. Baars; Otto Hendrikus, z.v. N. Pitlo en H. W. van der Meiden; Irma Geessiena, d. v. J. Westerhof en A. Aapkes (Ameron- gen); Jeroen Peter Leonard, z.v. C. W. Verkroost en T. van der Meulen (Eist); Elsje, d. v. N. J. Buitenhuis en E. Keijman; Gerritje Alida Elizabeth, d.v. C. D. de Langen en W. van de Haar (Echteld); Lena, d.v. J. G. van den Bovenkamp en G. Lodder; Moni que, d.v. J. G. 'van den Bovenkamp en G. Lodder. Ondertrouwd: D. H. Jansen, 25 j. en M. de Haas, 22 j. (Kesteren); C. van Heerikhuize, 50 j. (Ede) en E. Keij man, 40 j.; J. van Blijderveen, 18 j. (Lienden) en H. E. Oelderik, 20 j.; P. van Dijk, 24 j. (Veenendaal) en D. van Baaren, 19 j. Gehuwd: B. Vervat en G. W. van de Scheur; M. van Doorn (Maurik) en G. van Baaren; D. A. Ott (Veenendaal) en G. Ravesteijn. Overleden: G. van Rotterdam, 79 j., geh. gew. met A. van de Bovenkamp (Veenendaal); J. Leppers, 74 j., echtg. van G. van den Bos (Veenendaal); C. van den Heuvel, 69 j., echtg. van A. Almekinders (Veenendaal); A. H. J. Hoefakker, 63 j., geh. gew. met J. J. Struijcken; D. J. Hovestad, 21 j., J. Jerfaas van den Berg, 85 j., echtg. van W. Wichhart; G. van Gelderen, 76 j., geh. gew. met K. van Kuilenburg (Kes teren). Geboren: te Wageningen: Larissa Elodie, d.v. J. B. Meijer en M. A. J. Groos. Ingekomen: W. van Oostende, van Kesteren naar Eist; W. Teerink, van Utrecht naar Rhenen; G. Strijker van Kesteren naar Rhenen. Vertrokken: G. de Haan, naar Amster dam; B. Blankestijn, met gez. naar Veenendaal; J. Spaans, met gez. naar Wageningen; J. M. van Vendelo, g.m. Van Baaren, naar Echteld; W. Meijer, naar Hilversum; K. Koelman, naar Arnhem; J. B. Buitenman met gezin, naar Rozendaal; A. Mühl, met gezin naar Rheden; P. A. P. Ammerlaan, naar Hilversum; A. A. M. Kemperman, naar Renkum; A. J. Bermudez Garcia, naar Veenendaal; L. Fernandez Bou- zas, naar Veenendaal; J. L. Tierie, wed. v. Doets naar Amsterdam; C. J. van Geenhuizen, naar Voorburg; J. J. A. Ten Hoope, naar Weert; J. van Os, naar Amsterdam; M. W. Kwakoe, naar Tilburg; W. de Haan, naar Amster dam. LEERSUM Naar aanleiding van het signaleren van een geval van open t.b.c. heeft het gemeentebestuur van Leersum zich in verbinding gesteld met de gemeente-arts en het districts consultatiebureau voor de t.b.c. be strijding te Utrecht. Uit het onderzoek van de contacten dat de betrokken be smette Marokkaan met de mensen heeft gehad is gebleken dat d it geen nadelige gevolgen heeft gehad. Het eerstvolgende bevolkingsonder zoek op t.b.c. in Leersum zal plaatsvin den omstreeks januari/februari 1969. Aan de Groenelaan 16 te Veenen daal woont de familie G. Burgstede, die in het bezit is van een zeer ex clusief souvenir. Een relikwie bij na. Het is een houtschijf van ca. 1 cm dikte met een middellijn van ca. 2 decimeter. Er loopt een halve barst door zoals op bijgaande foto duidelijk te onderscheiden is. Ver der staan er letters op geschreven, die met een blauw potlood aange bracht zijn. maar door de tand des tijds zijn weggesleten. Ze zijn bijna geheel onzichtbaar. Door bestraling met infra-rood zou de rest misschien weer te voorschijn komen. Een grote W zou dan zichtbaar worden plus het getal 4000 en een da tum. De familie Burgstede zou dit plankje niet graag willen missen, want daar zit een geschiedenis aan verbonden. Een historie, die, zeer zeker uniek geheten mag worden. Om een juist overzicht te krijgen van dit ware verhaal, en om het op de juiste waarde te kunnen schatten eerst iets over de schenker van dit plankje, in zyn dagen een vooraan staande Europese persoonlijkheid. De heer en mevrouw Burgstede voor het kasteel te Amerongen, waar ze elkaar leerden kennen. VEENENDAAL Gistermorgén om half twaalfwerd het nieuwe cur susjaar van het Christelijk Lyceum Veenendaal geopend in het nieuwe schoolgebouw aan de Kerkewijk. Be halve het lerarenkorps en 620 leerlin gen was het voltallige schoolbestuur aanwezig. De voorzitter van 't school bestuur, drs. G. J. Koomen vestigde er de aandacht op dat men niet alleen met een nieuw schooljaar en een nieuw gebouw begon, maar ook onder het beslag van een nieuwe wet: de Mam moetwetDit geldde voor de eerste klassen. Het was een historisch moment, de opening van het nieuwe cursusjaar in het nieuwe gebouw. Jarenlang vond de ope ning plaats in het gymnastieklokaal bij de lyceumgebouwen aan de Tuinstraat. Nu had men de beschikking over een echte aula in een optimaal uitgerust ge bouw. Het schoolbestuur droeg het ge bouw over aan het lerarenkorps. Dit ge beurde officieus; officieel moet het schoolbestuur het gebouw nog ontvangen van het Ministerie van Onderwijs. Na de opening van het cursusjaar wer den de leerlingen onder leiding van de leraren door het nieuwe gebouw rond geleid. Niet alleen kreeg men de indruk van het gebouw, waarin men in de toe komst de lessen zal ontvangen, ook werd men geïnstrueerd hoe men zich in het nieuwe gebouw moet gedragen. De rond leidingen duurden tot laat in de middag. LEERSUM Gedeputeerde Staten hebben besloten tot verdraging vafc het raadsbesluit van 8 mei jl. inzake overdracht van een perceel grond aan de Stichting Bosbad ..DE UTRECHT SE HEUVELRUG". Dit in verband met het feit omdat G.S. vindt dat de Stichting deze grond niet in eigendom mag hebben, maar in erfpacht moet worden toegewezen. LEERSUM Ruim honderd jeugd leden van HDS maken zaterdag een uitstapje naar Eindhoven en omge ving. 's Morgens om half acht vertrekken de reizigers vanaf het gemeentehuis. Het leukste onderdeel van de ze uit gaansdag is ongetwijfeld het bezoek aan PSV. 's Morgens om half elf spe len drie jeugdploegen van HDS tegen de PSV-jeugd. Na een warme maaltijd in het PSV sportpark wordt 's middags een be zoek gebracht aan het Evoluon. Na tuurlijk wordt een speeltuin niet verge ten. Tegen tien uur worden de jeugd spelers weer in Leersum verwacht. het middenveld" in de eerste editie van de voetbalvereniging Veenendaal. Voor hetsporthuwelijk bestond een zeer grote belangstelling. Het jonge echtpaar gaf na de huwelijksvoltrekking een speciale kinderreceptie. AMERONGEN De in de raadzaal gehouden tentoonstelling van kinder portretten en kinderspeelgoed, welke gehouden werd van 2 tot en met 17 au gustus is door ruim duizend personen bezocht. Gehuwd: J. C. van Schaik (Doorn) en J. H. van den Boogert. G. J. van der Schoot (Zeist) en A. van Vulpen. Ondertrouwd: M. G.'de Heus, 21 jr. (Langbroek) en F. Vanmaris, 19 jr.; J. H. W. de Wilde, 22 jr. en A. C. C. van de Wetering, 18 jr. Vertrokken: Mej. H. M. Kruijt naar Den Haag; de heer H. Zenner, naar Amerongen; fam. F. F. Coert, naar Den Helder; de heer H. C. J. Kievith naar Amerongen. Ik vond hem een vriendelijke en har telijke man. De keizer hield zich wat meer op een afstand, en hoewel niet onvriendelijk, bleef hij toch altijd ver boven je staan. Hij voelde zich elk uur van de dag keizer! Zelfs als hij bomen zaagde, en dat deed hij veel. Meestal in de morgenuren ging hij dan met de tuinknecht het bos in, met dat doel. Duizenden bomen werden door hem in moten gezaagd. Ik zie die stapels blokken nog voor me, keurig op een rij gerangschikt. Het was voor hem blijkbaar een welkome afleiding, want hij ging er jaren mee door. Hij stond dan gewoon in zijn over hemd. Hij werkte met een zilveren zaag. Niet eens zo'n grote. Als hij duizend bomen gezaagd had, verdeelde hij een moot in schijfjes en gaf die dan weg met het bereikte dui zendtal erop en de datum en 'n grote W II. Soms gaf hij ook wel een hele moot weg. Op zekere dag kreeg ik, via een tussenpersoon, ook zo'n schijf van hem. Ik meen dat hij het was bij de 4000ste boom die hij gezaagd had" We kijken met z'n allen nog eens naar ne* ueiaumuc piannje. i\ec, ue letters zijn eent niet meer leesbaar. Vijilig jaar is ook wel een lange tijd. De bast is er bijna geheel afgesleten en ook is de schiji wat gekrompen. Hij is er echter niet minüer waardevol door geworden. Integendeel! Mevrouw burgstede had als keuken meisje geen contact met de keizer. Het eten werd door de KeuKenmeisjes door-, gegeven aan de huisbedienden aie uiter aard tevens als keiner fungeerden. Toen de keizer na een paar jaar „Huize i^oorn Kocnt en ging oewonen, Kwam nij nog heel vaaK (minstens eenmaal per maand) met een hele club hoogge plaatste personen op het kasteel dine ren. Inmiddels was toen de heer Burgste de als huisknecht op het kasteel aange nomen. Hij kreeg wel veel te maken met de keizer,Het was boeiend te bedienen tijdens deze talrijke diners, waaraan dan meestal tegelijk de een of andere bespreking gekoppeld was. Nor maal bestond de maaltijd voor de graaf uit enkele gangen. Maar al was de graaf geheel alleen, dan wilde hij toch nog officieel bediend worden. Daar stond hij op. Soms wel door een paar man voor hem alleen, want elke be diende moest beslist zijn eigen taak hebben! Bij een gróót diner fonkelde alles van zilver en goud. Lange rijen dissen, keurig met bloemen versierd, terwijl zilveren kandelaars met hun kaarsen een romantisch en sfeervol licht ver spreidden, gaven aan deze gala-maal tijden, met menu's die zeker wel uit 8 gangen bestonden, w.o. kaviaar van de hofleverancier uit Amsterdam hun eigen bekoring. Bij elke gang werd weer een andere wijn gedronken. Vraag dus niet hoe veel glazen er voor één gast ston den! Soms zat men met 40 a 50 per sonen bij elkaar. De keizer at er goed van, maar niet overdadig. Ook hij gaf meestal geen pluimpjes, maar als al les naar de zin was geweest, konden we dat wel aan de fooi merken. De pudding dienden we wel eens op gouden schaal tjes op. De keizer had bijna altijd een ander uniform aan, meestal getooid met di verse medailles en orde-tekenen. Eens trachtten een stelletje Amerikanen of Engelsen, dat weet ik niet zo precies meer, hem te ontvoeren. Toen werden De heer Gerrit Burgstede kwam wat later op het kasteel, als huisknecht. Op bijgaande foto zien we hem in het oor spronkelijk livrei van het kasteel, met het andere mannelijke huispersoneel. Na zijn schooltijd (hij was toen elf) probeerde hij het eerst als fietsenmaker, daarna op kantoor en tenslotte als der de knecht op het kasteel, waar het hem beter beviel. Zijn werk bestond uit afwisselende bezigheden, 's Morgens was het altijd zilverpoetsen. De graaf was daar zo se- •tuur op, dat hij voor een kolonel niet onder deed. Stipte, bijna militaire-nel- heid en orde moesten worden gehand haafd. Toch had de graaf wel de sym pathie van het personeel. Als de zilve ren voorwerpen voldoende netjes ge poetst waren, gaf hij geen commen- 1aar. Als er wat aan mankeerde wel. HIJ zei dan ook zelf: „Als jullie niets van me horen, dan is het in orde.." Pluimpjes geven deed hij niet. Er ontstond ook een romance tussen 't keukenmeisje en de huisknecht? „Och wat wil je. Als je elke dag van het zelfde keukenmeisje de schalen eten overneemt, kan er wel eens een praatje af, niet? Je maakt een gek- heidje. Je bewaart eens wat lekkers. Je maakt een afspraakje en zo groeit dat...." Catharina Margaretha Christina van Ingen en Gerrit Burgstede zwoeren el kaar trouw. Mevr. Burgstede: „De vrouw van de Keizer was een lieve dame, waar we allen veel van hielden. Ze was voor ieder aardig en maakte in het geheel geen trotse indruk, hoewel haar dienst meisjes altijd een kniebuiging maak ten als zij voorbijkwam. Wat ik me ook nog goed van het kas teel kan herinneren, waren de morgen wijdingen. Daarmee begon elke dag op het kasteel. De graaf ging dan zelf voor in gebed, las een gedeelte uit de Bijbel en zei er wat over. Ook zongen we dan geestelijke liederen. Meestal uit de bundel van Joh. de Heer. Tijdens het bidden knielden we allen voor de stoel neer. Ook de keizer! (Hij was Lu thers). Mijnheer Ilsemann speelde op 't pijporgel. De morgenwijding had altijd plaats op een galerij boven in het kasteel. Aan de andere kant stelde zich dan de hof houding op, aan de andere kant het kas- teelpersonel. H was alijd wl aar- teelpersoneel. Het was altijd wel aar dig. We denken nog met veel genoegen aan die tijd terug".... Dit wordt door de heer Burgstede hartelijk beaamd. Hij toont een leren sigarenkoker, waarop linksboven een gouden W. Gekregen van kroonprins Wilhelm, tijdens een van zijn vele lo geerpartijen op het kasteel. Burgstede vond hem een royale kerel, die veel minder afstand nam dan zijn vader, de keizer. We grijpen nog even terug op wat de heer Jan Roelfs in „Trouw" schreef, naar aanleiding van het boek van Il semann, over de Keizer: „De man, die pijnlijk nauwkeurig zijn houthakkers activiteit bijhield, in zijn ballingschap hertrouwde, boeken schreef om zijn le ven te rechtvaardigen en voor een klein gezelschap voordrachten placht te hou den over zijn vroegere veldslagen, ver oorzaakte bij zijn avontuurlijke komst in ons land een activiteit van interna tionale betekenis. Afgezien van de gro te hoeveelheid detailbeschrijvingen rondom de Duitse keizerlijke familie, is dit een boeiend facet van dit boek..." Op pagina 149 van zijn boek, tekent Il semann aan: „Mijn dienst in Doorn: 's Morgens ga ik met de keizer van 8 tot 9 uur in het park wandelen, dan volgt de morgendienst, samen met de keizerin, vervolgens werk ik met de keizer in het park aan wegen, bomen en aanplantingen; kranten voorlezen, middageten met de majesteiten, die zich tussen 2 en 3 uur terugtrekken. Dan rijd ik naar Amerongen, waar ik met kranten en schrijverij steeds ge noeg te doen heb. Om 7 uur ga ik dan weer naar Doorn, waar ik 's avonds met de majesteiten moet eten. Om de andere dag ben ik 's avonds vrij...." Uit het verhaal van het echtpaar Burgstede blijkt dus wel de juistheid van dit alles. Als dan ook de heer Joh. Uit den Boogaard in „Op de uitkijk" zijn artikel besluit met: „Op 4 juni '41 stierf de keizer in ballingschap op het door hem aangekochte Huize Doorn waarmee een man heenging die onte genzeglijk over capaciteiten beschik te, maar wiens fouten en tekortkomin- Het huispersoneel van het kasteel in officieel livrei. Derde van links de heer Burgstede. gen groter waren dan zijn deugden. Hij had geen mensenkennis en nog minder zelfkennis. Hij was een beter redenaar dan politicus. Maar., zijn jeugd heeft ongetwijfeld zijn verder leven bestem peld en mede zijn ondergang bepaald"... dan is dit wel scherp gezegd, maar wel licht zeker niet onwaar. Er valt im mers in de beoordeling over hem een mildere glans, als men teruggrijpt op de jeugdjaren van deze monarch, die toen zo veel moest doorstaan. In het leven van het echtpaar Burg stede is deze figuur onlosmakelijk ver weven. De herinnering zal altijd blij ven. En zouden de gedachten minder worden of zelfs geheel vertroebelen, dan is er altijd nog het plankje, de hout schijf, als een stille getuige van een unieke periode. Een eenvoudig, maar overtuigend souvenir!.... VEENENDAAL Een pupillen-af vaardiging van voetbalvereniging Veen endaal en een groep feestelijk uitge doste kleuters van de Gelderse kleuter school aan de Prins Bernhardlaan vormden gisteren een erehaag bij het raadhuis in Veenendaal toen mej. G. Tromp en de heer H. Stuyvenberg daar in het huwelijk traden. Het sportieve echtpaar was zicht baar verrast bij het zien van de ere haag, want zowel de voetbaljeugd als de met kleurrijke vlaggen en fantasie rijke hoedjes „gewapende" kleuters zorgden voor een passende huldigings- ceromonie. Mej. Greet Tromp uit Goutum bij Leeuwarden is kleuterleidster van de Gelderse kleuterschool en sinds e nige tijd lid van korfbalvereniging SKF, ter wijl haar echtgenoot Henk Stuyvenberg bekendheid geniet als „de terriërvan Mevrouw Burgstede werd in 1903 te Amerongen geboren. Haar meisjesnaam is Catherina Margaretha Christina van Ingen. Na haar schoolopleiding kwam zij in dienstbetrekking op het kasteel als keukenmeisje. Catherina is er 6 jaren in dienst geweest. Graaf Carlos van Bentinck was een statig aristocraat, die zeer punctueel was in alles. In 1918 was er schraalhans onbetwist keuken meester. De levensmiddelen-positie was zeer precair en dat was op het kasteel goed te merken „Ook mijn kleding moest onbe rispelijk zitten. De graaf duldde geen vlekken op je kostuum* of valse plooien in je uniform. Wat dat betreft heb ik er veel geleerd. Ik kan me nog levendig herinneren dat keizer Wilhelm II Amerongen bin nenkwam. Het was een stoet van, naar ik meen, zes auto's, die vanaf Leersum onze plaats binnenreed. Ik was toen nog op het kasteel in dienstbetrekking. Heel Amerongen fleurde op door de entree van deze hoge gast. Het gaf overal be drijvigheid, want er kwam ook een gro te hofhouding mee. Verder was er ook marechaussee-bewaking. Het toerisme nam toe. Kortom, het legde beslag op heel het maatschappelijk leven in Ame rongen" Mevrouw Burgstede: „Op het kasteel gaf zijn komst een gezellige drukte. Was het voordien nogal rus tig saai is een wat te stefk woord nu werd het een fleurige boel. Al les werd plotseling veel royaler. Het eten werd stukken beter. Er was van alles weer volop. Twee extra koks werden aan de keuken toegevoegd. Ook kwamen er kamermeisjes en hof dames waar we steeds contact mee hadden. Er werd nog wel eens gegie cheld als we elkaar niet verstonden, maar al spoedig konden we aardig met elkaar converseren. Soms kwam ook de kroonprins loge ren, die was aardiger dan de keizer. De heer en mevrouw llseman. de beveiligingsmaatregelen onmiddel lijk strenger. De keizer was praktisch altijd verge zeld van zijn vleugel-adjudant Sigurd von Ilsemann, die het al spoedig heel goed kon vinden met de dochter van de graaf, gravin E. van Bentinck. Er groeide een romance tussen die bei den, die weldra resulteerde in een hu welijk

De Vallei | 1968 | | pagina 5