Georganiseerd verset blijft achterwege Tsjechische studenten beschoten Russen „Ulbricht nam revanche" Tweede Kamer komt dinsdag bijeen N.O.C. wil toestand nog even aanzien In strijd met V.N.-liandvest''' Vereiellitg van BERLIJN SE MEVR AFGELOPEN BOE OMVER STENEN PROF. KAPTEYN REACTIE VERGELIJKING AUGUSTUS 1968 9K ■OOir 'WHSV r^jgrcHO- 'y^- SrgNfeu* rx_-l HO*3ARlJB' „MACHTELOOS, MET TRANEN VAN WOEDE" V WALTER ULBRICHT Van onze correspondent PARIJS De Oostduitse leider Wal ter Ulbricht schijnt de kwade ge nius te zijn geweest die de Russen heeft aangespoord gewapenderhand in Tsjecho-Slowakije in te grijpen. De vorige week heeft hij de Tsje chen nog gewaarschuwd dat hij re vanche zou nemen. Dit staat te lezen in een boeiende re portage uit Praag van Raymond Cartier, de politieke hoofdredacteur van het Franse blad Paris Match. Onder de titel „Ulbricht voorspelt zUn revanche" schrijft Cartier dat Ulbricht tevergeefs getracht heeft twee conces sies van de Tsjechen los te kragen tij dens zijn bezoek aan Karlovy Vary (Karlsbad) van de vorige week, toen hij zo uiterst koel door de Tsjechische lei ders en de bevolking werd ontvangen. In de eerste plaats eiste hij toen. dat de Tsjechen pas diplomatieke betrek kingen met Bonn zouden aanknopen, als West-Duitsland officieel Oost-Duits- land erkend zou hebben. Dubcek zou hen toen hebben geantwoord: „Dat is uw zaak, niet de onze. Ieder dient zijn eigen boontjes te doppen." In de tweede plaats verweet hij de Tsjechische politici heftig, dat de libe ralisatie van hun land zijn Berlijnse muur ondermijnde en daarmee het hele orthodoxe communistische systeem. Hij zei, dat er elk jaar 250.000 Oost duitsers Tsjecho-Slowakije bezochten en dat hij vreesde, dat velen van hen van dit bezoek zouden profiteren om naar West-Duitsland uit te wijken. Door de toenadering van Praag tot het Westen was, volgens hem, de Tsje chische westelijke grens „een zeef ge worden", waardoor sedert mei reeds 480 Oostduitsers de vrijheid in West-Duits land hadden verkregen. Hjj meende, dat de Russen dit niet lang meer zouden dulden en dat de ge wapende interventie, waartoe reeds was besloten voor het overleg te Cierna, niet al te lang meer op zich zou laten wach ten. VF7ENEN Russische pantservoertuigen rollen dreigend langs de grens tussen Oostenrijk en het bezette Tsjecho-Slowakije. De Oostenrijkse regering heeft ogenblikkelijk het leger in staat van paraatheid gebracht en alle grensovergangen naar Hongarije en Tsjecho-Slowakije versperd. Wederom is Wenen binnen enkele uren het laatste bastion van de vrije pers geworden, vanwaar opnieuw een drama achter het IJzeren Gordijn zo goed en zo kwaad als het gaat, nagevolgd moet worden. Gisteren slaagden kleine groepjes toeristen er nog in het vrije westen te bereiken, maar tegen de avond wer den de grenzen met Hongarije en Tsje- choslowakije steeds strenger gecontro leerd, hoewel ook hierover de berichten tegenstrijdig waren. De Tsjechische grensbewakers kregen „assistentie" van Russische broeders en toen was het goeddeels af gelopen met het inkomend en uitgaand verkeer. Van de Oostenrijkse kant wer den toeristen al kilometers voor de grens gewaarschuwd door de politie dat er geen doorkomen aan was en dat het zinloos was door te rijden. Ook het telefoonverkeer met het bezette land werd al snel volledig afgesneden, zodat het IJzeren Gordijn, dat de Tsjechen vergeefs wat wilden optillen, weer ge stalte kreeg in al zijn grimmigheid. Wenen was verpletterd door de over rompeling van het buurland, waarmee de betrekkingen allengs beter werden. Westerse toeristen uit Tsjechoslowa- kije, die Wenen nog wisten te bereiken, konden eenvoudig niet begrijpen, dat ze hals over kop naar de grens moes ten vluchten, voor de Russische troepen uit, terwijl ze enkele uren eerder nog met Tsjechische vrienden hadden ge klonken op een betere toekomst. Uit hun verklaringen bleek dat de Tsjechoslowaken volledig waren over rompeld door deze daad van hun socia listische broeders, net nu ze eindelijk iets hadden geproefd van de democra tie en de liberalisatie die Dubcek hun zou brengen. Uit hun verklaringen bleek dat de Tsjechen met starre verbazing, niet begrijpend, de Russische tanks zagen naderen. Verscheidene toeristen ver telden dat de bevolking daar niet veel meer tegenover kon plaatsen dan boe-geroep, stenen gooien, schel den voor fascisten en het zingen van het volkslied. Op sommige plaatsen namen eenzame schutters het op te gen de rode legers, maar van geor ganiseerd verzet is niets gebleken. In Praag werd een protesterende student die op het gebouw van het Centrale Comité was geklommen door een Russisch officier neerge knald. „Machteloos, met tranen van woede in de ogen, keken de Tsjechen in de schietklare lopen van het Rus sische geschut. Ze konden niet nala ten te schelden maar de Russische soldaten reageerden niet en keken strak voor zich uit", aldus een Duit se toerist die als een van de laatsten de grens overkwam. Russische officieren zeiden tegen de bevolking dat ze waren gekomen om een dreigende burgeroorlog te voorkomen en dat ze ook liever thuis waren gebleven. Men zou de Tsjechi sche troepen aanvankelijk hebben wijsgemaakt dat het een oefening van de bondgenoten van het Pact van Warschau betrof om te voorko men dat het tot geregelde gevechten zou komen. De Delftse installateur Van Geest, die in Tsjecho-Slowakije een opdracht moest uitvoeren, reed tussen de Russi sche troepen door om de grens in Bra tislava te bereiken. „De tanks gingen zeer ruw te keer. Ze reden verkeersborden en muren omver. Telefoondraden knapten af en huizen werden beschadigd. De Russen werden voortdurend uitgescholden en met stenen en fruit bekogeld, maar ze lieten veel over zich heen gaan. Aan de grens wilden de Russen me er niet doorlaten. Op een gegeven mo ment. toen ze even niet goed opletten, ben ik vol gas doorgereden. Even ver derop waren de Tsjechische grenswach ten die mij wel doorlieten", aldus een opgeluchte heer Van Geest. Om half acht gisteravond kwam nog een toerist over de grens die grote on rust meldde in Bratislava, waar enkele Russische tanks in brand gestoken zou den zijn. Studenten hadden de gebou wen van de universiteit bezet en de Russen hadden het vuur pp hen ge opend. Daarbij zouden vele doden zijn gevallen. De Tsjechische radio- en te levisiestations roepen echter op tot kalmte om bloedvergieten te voorko men. Langzaam maar zeker hebben de Russische troepen het land gisteren volledig in bedwang gekregen. De troe penovermacht werd ook in de avond uren nog vergroot en nog steeds land den Russische toestellen op het vlieg veld rond Praag. „Ik heb gezien dat er wat auto's wer den omgegooid in Praag om de tanks te beletten naar het regeringscentrum op te rukken, maar de Russen reden er dwars doorheen. De Tsjechen gooiden uit machteloze woede stenen naar de pantservoertuigen, die daarop in de lucht schoten", aldus een reiziger. Tsjechische journalisten, schrijvers en kunstenaars hebben opgeroepen tot een algemene staking om te protesteren tegen de daad van de Russen en om de 0 Een beeld dat de verschrikkingen van de Hongaarse opstand in 1956 weer in herinnering roept: de dreigende loop van een Russische tank ter intimidatie van een volk dat naar een zweempje vrijheid streeft. De Russische tank staat opgesteld op het Wenceslausplein in de Tsjechische hoofdstad Praag (foto links). Rechts Russische bezettingstroepen in de stra ten van Praag, met gemengde gevoelens opgenomen door de Tsjechische bevolking. De troepen vormen een onderdeel van het kordon dat rondom het gebouw van de Tsjechoslowaakse communistische partij is gelegd, waar Dubcek en andere partijleiders praktisch gevangen zitten. lMIIVfVtfWmVftllWVIMMMMVtllltfVMIIVtMIMVVMIMVItttffimfffllttVfVmVVItttMftHIMIIIMIimiVltllVMtlltVllfMtlMMfmtfmfIVVItVVIIinillVfMIII steun aan Dubcek te onderstrepen. De Hongaren die twaalf jaar geleden het zelfde lot als de Tsjechen nu moesten ondergaan en die nu gedwongen wor den hun bijdrage te leveren aan de be zetting van Tsjecho-Slowakije, hebben betekenisvol laten weten dat zij hun op dracht kunnen uitvoeren zonder geweld te gebruiken. Wenen, zestig kilometer van de Slo waakse hoofdstad Bratislava, volgde met grote aandacht de gebeurtenissen in het buurland. UTRECHT „In strijd met alle mo gelijke bepalingen van het internatio naal recht". Dit was gistermorgen de reactie van prof. mr. P. J. G. Kapteyn, hoogleraar in Utrecht in het recht van de interna tionale organisaties op de invasie in Tsjecho-Slowakije. Hij wees op het tweede artikel van het Handvest van de V.N. waarin staat dat alle landen zich moeten onthouden van bedreiging met, of gebruik van ge weld tegen de territoriale integriteit of politieke onafhankelijkheid van elke staat. In 1965 nam de Algemene Vergade ring van de V.N. een verklaring van dezelfde strekking aan; in 1966 werd deze nog een keer herhaald. Juist Rus land drong toen aan op aanvaarding van die verklaring... DEN HAAG In het gebouw van het Nederlands Olympisch Comité was de directeur ir. A. Paulen niet van zijn radiotoestel weg te krijgen. HU volgde gespannen de reportages over de situatie en de ontwikkelin gen In Tsjecho-SlowakUe. Het N.O.C. heeft echter nog geen vergadering belegd om zich over de ernstige toestand die ook voor de sportwereld is geschapen, te beraden. Zoals bekend besloot het N.O.C. op 6 november 1956, enkele dagen na het neerslaan van de Hongaarse vrijheidsbeweging door de Russen, om geen Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen in Melbourne te zenden. Een dergelijk besluit werd toen ook genomen door Spanje en Zwitserland. „Wij willen ditmaal geen over haaste stappen nemen", zei de heer Paulen gistermiddag. „Wij blijven de ontwikkelingen op de voet vol gen. Er is echter nog geen vergade ring uitgeschreven, want wij willen eerst afwachten en de zaak nog even aanzien". DEN HAAG De Tweede Kamer vergadert dinsdag in spoedzitting over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Premier De Jong zal dan een verklaring afleggen, waarna de Kamer haar mening kan geven. De regeringspartijen overwegen één spreker namens hen allen te laten spreken. Vandaag zou hierover de beslissing vallen. In de wandelgangen van de Twee de Kamer ging gisteren het gerucht, dat ook de oppositie, zo ze dat wil, aan deze „coalitie" zal kunnen deelnemen. Gisteravond was hierover echter nog geen contact met de Partij van de Arbeid opgenomen. De tweede voorzitter van de Kamer, drs. G. M. Nederhorst, deelde gister middag mee dat de Kamer als het nodig mocht zUn, ook maandag zou kunnen vergaderen. „Er zUn evenwel veel le den in het buitenland, die nog op de hoogte moeten worden gebracht van het besluit om de Kamer b(jeen te roepen". De parlementaire vertegenwoordi ging, die o.l.v. Kamervoorzitter mr. Van Thiel in Indonesië is, is niet terugge roepen. Drs. Nederhorst deelde een en ander mee na de vergadering van premier De Jong en de ministers Luns (Buitenland se Zaken) en Udink (waarnemer voor zijn collega Den Toom van Defensie) met de vaste commissies uit de Twee de Kamer voor buitenlandse zaken en defensie. Ook de staatssecretarissen De Koster (Buitenlandse Zaken) en Haex (Defensie) waren aanwezig. De waarnemend voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, zei dat de twee commissies zich eensgezind hadden ge steld achter de verklaring, die de rege ring had afgelegd. De communistische leden waren echter niet bij de vergade ring geweest; de leden van de P.S.P. waren wèl aanwezig. Er was met de ministers gepraat over de mogelijkheid om een beroep te doen op de Veiligheidsraad, maar een initia tief daartoe zal wel smoren in een Rus sisch veto, aldus mr. Van der Stoel. Over een rechtstreeks ingrijpen door landen van de NAVO. dat grote gevol gen kan hebben, is niet gepraat, zei mr. Van der Stoel. Het is natuurlijk wel mogelijk dat maatregelen op econo misch gebied worden getroffen, maar de regering en de Kamercommissie» hebben dit punt nog niet aangeroerd. Er is wel gesproken over eventuele mo rele druk. De commissies menen, dat het bezoek.., i van een aantal leden van de Tweede Kamer aan Polen niet moet doorgaan. Premier De Jong las gistermiddag - na een twee uur durende spoedverga dering van de ministerraad de volgen de regeringsverklaring voor: „De Nederlandse regering heeft met afschuw en grote bezorgdheid kennis genomen van het militaire ingrijpen van de Sovjet-Unie en enige andere le den van het Warschaupact in Tsjecho- Slowakije, dat juist een hoopgevende ontwikkeling doormaakt. Door deze agressie is de onrust in de wereld ver hoogd en de mogelijkheid van een meer blijvende ontspanning weer vermin derd." „Het Nederlandse volk, dat de bezet ting van het eigen land heeft gekend, voelt in bijzondere mate mee met het Tsjechische volk, dat in dit opzicht al zoveel leed te verdragen heeft gehad." De minister-president verklaarde in een toelichting, dat de regering nog zelfstandig en met de NAVO-partner» overlegt over eventuele stappen bij de Russische regering. NAVO: WAAKZAAM BLIJVEN Welke gevolgen heeft het Russische militaire ingrijpen in Tsjecho- Slowakije voor de militaire paraatheid van de Navo? Een brandende vraag in het Westen. Een vraag ook waar van het antwoord niet in enkele woor den is weer te geven. Het .is vanzelf sprekend dat het Westen en met name de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie de situatie achter het IJzeren Gordijn met meer zorg dan tot nu toe gaat bekijken. Daarbij zal 't in feite wel blijven, want werkelijk fundamentele veranderingen in de ver houding tussen het Pact van Warschau en de Navo zijn op dit ogenblik niet te verwachten. In hoeverre kan van een relatie tus sen beide militaire blokken worden ge sproken? Een verhouding in de zin van een bepaald contact bestaat er feitelijk niet. Beide blokken fungeren als pijlers van het machtsevenwicht in de we reld. Zolang in Europa Amerikaanse nucleaire ladingen zijn opgeslagen zul len zo is de redenering in kringen van de Navo in Den Haag de landen van het Pact van Warschau zich er wel voor hoeden om in dit werelddeel een oorlog te beginnen. TVe NAVO werd indertijd opgericht mede als een reactie op de stalN nistische staatsgreep in Tsjecho-Slo wakije van 1948. Het Oostblok reageerde later met de vorming van 't Pact van Warschau onder het voor wendsel dat door het toetreden van West-Duitsland tot de Navo de vei ligheid van de Sovjet-Unie in gevaar zou komen. Het Pact van Warschau is daarom in de eerste plaats bedoeld als een scherm voor de verdediging van de Sovjet-Unie. Het Pact van Warschau is niet zo sterk geïntegreerd als de Navo. Het heeft een gemeenschappelijke bevel hebber, een raad van ministers, maar het beschikt over veel minder insti tuten. Wel stoelt het Oostelijk bond genootschap op een reeks bilaterale kije wel en Roemenië niet door Rus sische tanks onder de voet gelopen? Militaire kringen in Den Haag geven daarop dit antwoord: Fke Russen moeten de toestand in het Middeneuropese Tsjecho-Slowakije gevaarlijker hebben geacht dan in de Zwarte-Zeestaat Roemenië. Het ge drang is in Praag groter dan in Boeka rest. Moskou heeft de Tsjechoslowaken steeds met de knoet moeten bedwingen. Het meent nu de liberaal denkende communisten met tanks en troepen weer in het strakke Russische gareel te krijgen. Het geeft te denken dat een zo grote staat machtsmiddelen als een onver- hoe<ise agressie nodig heeft om een kleine bondgenoot, met wie hij nog zo kortgeleden zo broederlijk had onder handeld, tot de orde te roepen. De Navo heeft niet metterdaad op de Russische ingreep gereageerd. Dat lag ook niet voor de hand. "Volgens Den Haag zal de agressie voor de strijd krachten van de Navo geen onmiddellij ke gevolgen hebben. De invasie is een Russische „correctie". De Sovjets la ten 't wel uit hun hoofd om buiten hun directe invloedsgebieden gewelddadig op te treden. Het machtsevenwicht werkt daarbij afschrikwekkend. Hoge militairen in Den Haag ma ken van het Russische optreden in Tsjecho-Slowakije geen argument om de Navo op te peppen. De leden van het Atlantisch verbond worden niet daadwerkelijk bedreigd. Dat alle» wil niet zeggen dat de Navo zich van de ruzie bij de overburen achter het IJzeren Gordijn niets zou aantrekken. De waarzaamheid zal geen ogenblik mogen verslappen. IVe land- en luchtstrijdkrachten van het Pact van Warschau zijn nog altijd indrukwekkend en een veel voud van wat de landen van de Navo in de loop der jaren hebben opge bracht. Om wat cijfers te noemen: In de centrale sector van het ge bied van de Navo staan paraat opge steld: 5.700 tanks, 2.200 vuurmonden, 170 raketlanceerinrichtingen en 8.100 pantservoertuigen. Daartegenover staan paraat in Oost-Duitsland, Po len, het westen van de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije: 26.000 tanks, 5.000 vuurmonden, 500 raketlanceer inrichtingen en 26.400 pantservoertui gen. Een vergelijking van de luchtstrijd krachten van de landen van het Pact van Warschau (met inbegrip van het totale Russische potentieel) met die van de landen van de Navo (met in begrip van het totale Amerikaanse po tentieel) leidt tot het volgende beeld: verdragen. Het overkoepelend ver drag moet een symbool zijn van de samenwerking van alle Oosteuropese landen. De Sovjet-Unie kan niet hebben dat in dat samenstel bondgenoten leven die het Westen bekijken met een bril die niet door Moskou is goedgekeurd. Een vraag die in dit verband opkomt is deze: Waarom wordt Tsjecho-Slowa- I.C.B.M.-raketten M.R./I.R.B.M.-raketten Lange-afstandsbomnien- werpers Middelbare-atstands- bommenwerpers Lichte bommenwerpers, jachtbommenwerpers en verkenningsvliegtuigen Luchtverdedigingsjagers PACT VAN WARSCHAU 900 (U.S.S.R.) 730 (U.S.S.R.) (waarvan dertig op onderzeeboten) 200 (U.S.S.R.) 1100 (U.S.S.R.) 2770 (waarvan 2000 in U.S.S.R.) 6340 (waarvan 4735 in U.S.S.R.) NAVO 1054 (V.S.) 656 (V.S.) (uitsluitend op onder zeeboten) 540 (V.S.) 175 (V.S. en Lng.) 4936 1850

De Vallei | 1968 | | pagina 6