Nederland gaf uiting aan zijn afkeer i.rtl.lfftê Bezoek voortijdig beëindigd „De Tsjechen wuifden ons huilend na" Telefoontjes langs sluikwegen DEFILE Honderden toeristen op weg naar huis Wh\S¥^ Weer midden tussen de problemen Voor de afwisseling nu voor Allerwegen afwijzend commentaar Nieuw! Vertraging na bomalarm van RITMEESTER JJ&S Bustoeriste na grenspassage: Openbaar gehoor minimumloon Twee ministers van vakantie teruggeroepen Geen moeilijkheden verwacht Proefproces over „pilconsult" j»aat door Verdeeld rapport ter synode over rassenkwestie NAVO-NOODZAAK CADEAUS TERUG ONOVERBRUGBAAR GEEN VRACHTEN HOOFDPIJN.... Opgeschrikt TELEGRAMMEN VLIEGTUIGEN SPOORLOOS Zuid-Afrika DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 DEN HAAG In felle, geladen bewoordingen hebben de Nederlandse po litieke partijen en andere organisaties hun afkeuring uitgesproken over de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Ook de C.P.N. heeft zich gisteren tegen het Russische optreden gekeerd. In het partijblad De Waarheid spra ken de Nederlandse communisten 7,ich uit tegen iedere inmenging in Tsjecho- Slowakije. Voor de bezetting van het land door Rusland en zijn vier bond genoten bestaat geen enkele rechtvaar diging. Inmenging schaadt bovendien de strijd tegen het Amerikaanse im perialisme, aldus De Waarheid. De fractie van de VVD in de Twee de Kamer vindt dat de reis van een Nederlandse parlementaire missie naar Polen moet worden afgelast. Het dage lijks bestuur van de VVD vindt het meest cynische aspect van de gebeur tenissen dat op Russisch bevel Duitse troepen de grenzen van Tsjecho-Slowa kije „opnieuw hebben overschreden voor het plegen van niets-ontziende agressie en onderdrukking van vrijheid en recht' „Na Hongarije is voor de tweede maal gebleken dat communisme zich niet met ook maar de geringste mate van vrijheid verdraagt", aldus een ver klaring van de CHU. „Die omstandig heid overtuigt ons nog eens van de noodzaak van een Westerse verdedi- gingsorganisatie". Mr. B. W. Biesheuvel, AR-fractielei- der in de Tweede Kamer, zei gisteren: „De bezetting van Tsjecho-Slowakije zet de klok van de wereldgeschiedenis en van de internationale politiek jaren terug. Van grote betekenis is thans eens gezindheid van het Westen binnen de Navo". „Het is wederom voor de gehele we reld zonneklaar gedemonstreerd dat de mocratie en communisme onverenig baar zijn, dat zelfs een begin van per soonlijke vrijheid door de leiders in het Kremlin niet wordt getolereerd", al dus de KVP. Het bestuur en de Kamerfractie van de PvdA kwamen gisteren in spoedzit ting bijeen. Na afloop lieten zij weten „met afschuw" kennis te hebben geno men van de overval op Tsjecho-Slowa kije. „De pogingen in Tsjecho-Slowakije ondernomen om binnen het communis me tot een zekere democratie te ko men zijn door het Sovjet-communisme in de kiem gesmoord". PSP, D'66 en PPR lieten in afzonder lijke verklaringen weten de gebeurte nissen als een ernstige schending van het zelfbeschikkingsrecht te beschou wen. Het Eerste Kamerlid O.M. Boetes (Pac. Soc.) zei gisteren ronduit: „Een schoftestreek. Ik ben diep verontwaar digd over wat de Russen doen". De ca deaus die zijn vrouw vorig jaar bij een bezoek aan Rusland kreeg speel goed en barnstenen sieraden heeft het Kamerlid gisteren teruggestuurd gestuurd naar de Russische ambassade in Den Haag. Studenten- en andere jongerenorgani saties, hebben gisteren eveneens in fel le bewoordingen het Russische optreden veroordeeld. Velen bereiden overal in het land protestdemonstraties voor, die zaterdag zullen worden gehouden. De NVSH heeft gisteren een telegram gestuurd naar de IPPF, de Internatio nale federatie van organisaties voor ge boorteregeling in Londen die op 18, 19 en 20 sept. 'n congres houdt in Boeda pest. „NSVH verzoekt met klem 't congres in Boedapest geen doorgang te doen vinden indien medeplichtigheid van Hongaarse regering aan invasie in Tsjecho-Slo wakije vast staat. Biedt aan op korte termijn congres in Nederland te orga niseren", aldus het telegram. ADVERTENTIE •net een feilloos uitgelijnde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u schaffen. dit rijgenot ver- kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfs- en personenwagens i opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand 1 statisch én dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden i loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760)-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-15845 Zaterdags tot 12.30 geopend De drie Nederlandse vakcentrales NVV, NKV en CNV hebben in een telegram een beroep gedaan op de lei ding van de Russische vakbeweging. Zij vragen haar te bevorderen dat de buitenlandse troepen uit Tsjecho-Slowa kije worden teruggetrokken. Voorzitter A. H. Kloos van het NVV noemt de inval in Tsjecho-Slowakije een duidelijk bewijs dat de kloof tussen de communistische dictatuur en de Wes terse democratie onoverbrugbaar is. In de bladen van het verbond van deze week zegt hij verwijzend haar uitno digingen van de Russische vakbewe ging eens te komen kijken: „De zinloos heid van een gesprek wordt door de bezetting op ondubbelzinnige wijze ge demonstreerd". Het CNV onderschrijft dat volkomen. Het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen (IVVV) waarbij 63 miljoen leden over de gehele wereld zijn aangesloten heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ge vraagd de Veiligheidsraad bijeen te roe pen. De algemeen secretaris van het IVVV, de Nederlander H. Buiter. vraagt om een veroordeling van de bezetting. De organisatie heeft zich solidair ver klaard met het Tsjechische volk, „dat net als in de dagen van Hitier het •slachtoffer is geworden van agressie", aldus het telegram aan Oe Thant. De Nederlandse wegvervoeronderne- iningen hebben van het NOB-wcgtrans- port het advies gekregen, voorlopig geen vrachten aan te nemen voor Tsjecho- Slowakije. Er zijn volgens schatting van het NOB op het ogenblik enkele tientallen Nederlandse vrachtwagen combinaties in Tsjecho-Slowakije. Vrachtwagens uit Nederland die het land wilden verlaten konden gisteren ongehinderd de grens passeren. Het Nederlandse bedrijfsleven wacht de gang van zaken af. Drs. A. J. Ba- soki van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland: „Hoe de handel met Tsjecho- Slowakije zich zal ontwikkelen is erg moeilijk te zeggen. Een deel van het bedrijfsleven had een stille hoop, dat de handel met dit land zou kunnen toe nemen als gevolg van de meer libera le koers. Deze hoop is voor die onder nemers nu wel de bodem ingeslagen". Na Rusland is Tsjecho-Slowakije het belangrijkste Oosteuropese land waar mee handel wordt gedreven. AMSTERDAM Consternatie gister middag op Schiphol bij het overhaaste vertrek van Moskous burgemeester V. F. Promyslof, die vorige week in ons land kwam- voor een bezoek van een week op uitnodiging van het gemeente bestuur van Amsterdam. Tot tweemaal toe kwamen op de tele fooncentrale van de luchthaven tele foontjes binnen waarin werd gewaar schuwd dat in het vliegtuig van de KLM waarmee de burgemeester naar Moskou zou ivliegen, een bom was ge plaatst. De Russische burgemeester en zijn gezelschap vertrokken ten slotte met een toestel van Aeroflot naar Lenin grad. In de machine naar Moskou bleek overigens ook na een kort maar inten sief onderzoek, geen bom te liggen. De Moskouse burgemeester zou tot vanmiddag in Nederland zijn gebleven. Gisterochtend kwam Amsterdams bur gemeester dr. I. Samkalden hem echter al meteen in het Amstel-hotel opzoeken. Na afloop van het gesprek kwam een verklaring waarin werd gezegd: „Tij dens het overleg kwam vast te staan, dat niet alleen moest worden afgezien van de ten uitvoerlegging van het pro gramma, maar ook dat de bezoekers er behoefte aan hadden het bezoek di rect af te breken om zo spoedig moge lijk naar Moskou terug te kunnen ke ren". Na het gesprek nam burgemeester Samkalden afscheid van zijn collega. Geen lid van het gemeentebestuur deed het gezelschap op Schiphol nog uitge leide. Enkele leden van de afdeling Voorlichting en Representatie volgden de Russen naar Schiphol, waar zij het eerste het beste toestel naar Rusland namen, zij het met de vertraging als gevolg van de „bom-telefoontjes". Een groot aantal mensen van veiligheids diensten bewoog zich om de Russen heen. Men was nog wel bereid wat te zwaaien voor een fotootje. Toen journa listen echter vragen wilden stellen en om een verklaring vroegen, en daarbij wat aandrongen, wist de Russische am bassadeur Lavrev niet anders te zeggen dan: ..Ik ken toevallig verslaggevers die beleefder zijn dan u, zeer aardige heren". De burgemeester van Moskou zou gis teren een bezoek hebben gebracht aan de Amerikaanse confectiefabriek Chas Macintosh in het Limburgse-Stein. Toen de directeur van de fabriek gis terochtend alles piekfijn in orde had kwam uit Amsterda'm een telefoontje: „De burgemeester kan tot zijn grote spijt niet komen. Hij heeft ernstige hoofdpijn..." Anderhalf uur later zat do burge meester in het vliegtuig naar Moskou. Burgemeester Promyslof (rechts) en ambassadeur Lavrof, gister middag plichtmatig wuivend op Schip hol. SCHW A BACH ..Wij zijn uitge zwaaid als een koninklijke familie; maar eerlijk, we hebben gehuild toen we de grens overreden. We hebben de Tsjechen leren kennen als een volk dat het verdient om in vrijheid te le ven, maar Russische tanks hebben dat onmogelijk gemaakt." Dat vertelde gisteravond een uiterst bewogen mejuffrouw Mien van Steen- beek uit Utrecht, enkele uren nadat zij met een autobus van het reisbureau B.B.I. uit Emmen bij het Duitse plaats je Schwabach over de Tsjechische grens was gereden. „Gistermorgen, toen we over de met tanks en andere voertuigen bezaaide wegen in de richting van Duitsland reden, hebben we de mensen zien staan. Ze waren verslagen! De vrou wen huilden, de mannen stonden met strakke gezichten en gebalde vuisten; een enkeling droeg een spandoek." Juffrouw Van Steenbeek was gister ochtend wakker geworden in een klein Tsjechisch dorpje in de buurt van Pilsen. Ik werd wakker van een enorm la waai. Nee het waren geen tanks; die kwamen later. Wat me het eerste opviel toen ik mijn ogen opsloeg was het geluid van de luidsprekers. Ra dio's waren naar buiten gesleept en zo hard mogelijk aangezet. Even later vertelde de Tsjechische reisleider ons wat er was gebeurd; maar hij zei ook; „jullie mogen het land niet uit." De Hollandse reisleider is toen met de politie gaan praten. Die verwees ons naar de Russen en toen zagen we de tanks. Eindelek. om tien uur gistermor gen, mochten we vertrekken. Overal langs de wegen stonden tanks. Zo zijn we Tsjechoslowakije uitge reden. Ik zal die gezichten van al die mannen en vrouwen die we langs de wegen hebben zien staan nooit ver geten". DEN HAAG Het op dinsdag vast gestelde gehoor van de vaste commis sie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het minimum loon zal openbaar zijn. Hiertoe heeft de commissie alsnog be sloten. De oorspronkelijke bedoeling was om een besloten gehoor te houden. Er blijkt grote belangstelling voor dit gehoor te bestaan, 's Ochtends ko men de centrale organisaties van werkgevers en werknemers bij de com missie. Daarna worden de organisaties uit de bedrijfstakken gehoord. ADVERTENTIE I ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAK4 DEN HAAG Dank zij vrij spoedig gevonden sluikwegen heeft de Rijkste lefoondienst gisteren nog heel wat mensen aan een telefoongesprek met abonnees in Tsjechoslowakije kunnen helpen. De afwikkeling van het verkeer was evenals dat via telegraaf of te lex een zeer wisselvallige geschiede nis. 's Morgens om zeven uur viel eerst alle telefoonverkeer stil. De telefonistes in Nederland kregen wel hun Praagse collega's aan de lijn, maar die weiger den verbindingen met abonnees in Tsje choslowakije tot stand te brengen. En kele uren later lukte het wel langs een omweg via Warschau of Frankfort. Om elf uur gisterochtend was het ineens weer afgelopen maar tegen het einde van de middag kon het grootste deel van de voorraad aanvragen wor den afgewerkt. Maar gisteravond om negen uur kon den geen aanvragen voor gesprekken meer worden aangenomen. Er golden toen al wachttijden van meer dan drie uur. Warschau werkte alleen nog ge sprekken met Praag af. Telegrammen werden door Tsjecho- Slowakije wel aangenomen. De tele graafdienst in Nederland heeft echter geen enkele zekerheid, dat die telegram men ook inderdaad de geadresseerden bereiken. Vanuit Tsjecho-Slowakije wer den hier geen telegrammen ontvangen. Het telexverkeer, dat automatisch tot stand komt. was zeer wisselvallig. Soms was het wel, soms niet mogelijk ver binding te krijgen. Het bleef een onbe antwoorde vraag of storing, overbelas ting of onwil van Tsjechoslowaakse kant daarvan de oorzaak was. Vliegverkeer met Tsjecho-Slowakije is gisteren niet mogelijk geweest. Het enige lijnvliegtuig. dat gisteren uit Praag op Schiphol werd verwacht, is niet aan gekomen. Het toestel van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev, had van Boedapest via Praag naar Schiphol moeten vliegen. Schiphol kreeg per te lex de mededeling dat de vlucht was geannuleerd. De KLM die gisteren overigens niet naar Praag vloog, heeft haar vliegsche- ma moeten wijzigen. Het Hongaarse luchtruim is gesloten, waardoor de diensten Amsterdam Ankara en Cai ro Amsterdam gisteren via Zuidsla- vië werden uitgevoerd. De vlucht, die de KLM vandaag zou maken naar Praag en Boedapest is afgelast. In verband met de moeilijkheden in Tsjecho-Slowakije zijn twee ministers van hun vakantie teruggeroepen. Minis ter Beerndnk (Binnenlandse Zaken) ver bleef in Turkije en minister Den Toom (Defensie) in Italië. Staatssecretaris De Koster (Buitenlandse Zaken) heeft zijn vakantie in Frankrijk onderbroken. Ook minister Luns kwam terug van zijn vakantie, die hij in ons land doorbracht en woonde gisteren de kabinetsverga dering bij. Minister Bakker, die een werkbezoek aan de West brengt, is niet teruggeroepen. Koningin Juliana besloot gisteren eveneens haar vakantie in het zomer verblijf te Porto Ercole te onderbreken. Zij zou vandaag omstreeks het middag uur op de vliegbasis Soesterberg arri veren. DÉFILÉ van Ritmeester. Nieuw, geurig. Een fantastisch sigaartje. Voor mannen van 20 tot 40. Voor mannen die kritisch kiezen. Voor de populaire prijs van maar f 1,50. Wat let u, om vandaag nog te ontdekken, hoe lekker écht roken is. K150^ DEN HAAG Honderden Nederlandse vakantiegangers, vooral automobi listen. hebben Tsjecho-Slowakije verlaten of zijn op weg naar de grens. Nog eens honderden, die in groepsverband reizen, zitten vast in Praag of in andere delen van het land. De eerste Nederlanders, die gister morgen (via de grenspost Waidhaus) in West-Duitsland aankwamen, waren onmiddellijk nadat hun Tsjechische gastheren hen hadden gewaarschuwd, vertrokken. Een aantal van hen had geen tijd gehad zich te scheren of zich geheel aan te kleden. Bfj de grens posten zouden zich tot nu tor geen moeilijkheden van belang hebben voorgedaan. De ANWB neemt aan dat er, op het- moment van de inval, ongeveer dui zend tot tweeduizend Nederlanders in Tsjechoslowakije waren. Het reisbureau Tsjecho Travel Ser vice in Rotterdam heeft gisteren per telex regelmatig contact gehad met 160 Nederlandse toeristen in Stary Smokovec (Hoge Tatra). Zij zouden waarschijnlijk vdndaag richting grens vertrekken. Over 180 andere vakantiegangers in het Reuzen gebergte en Bohemen, had Tsjecho Travel Service nog geen nieuws. Het Reisbureau De Magneet in Alk maar wacht op verdere berichten van een groep van 45 mensen, die met de bus naar Tsjechoslowakije reisde en nu vlak bij de Westduitse grens moe ten zitten. Een tweede groep van even eens 45 man is in Praag, zoals tiental len andere Nederlanders. De Neder landse ambassade zou voor hen een uitweg zoeken. De Commissionairs Internationale Reis Arrangementen in Amsterdam (CIRA) heeft dit laatste vernomen van het International Student Travel Bureau in Praag. „Er is", aldus is CIRA. „goede hoop dat de 59 klanten van de reisbureaus BBI, Vlasman en Hotelplan spoedig met een bus naar huis kunnen. Daar wordt aan gewerkt". De CIRA verleende ook bemiddeling bij een rondreis voor 28 toeristen, die gisteravond Tsjechoslowakije bij Waid haus verlieten. De CIRA werkt nauw samen met het Tsjechische reisbu reau Recrea. waarvan twee directiele den gisteren overhaast uit Amsterdam verdwenen, nadat het nieuws over hun vaderland bekend was geworden. Zij zijn spoorloos. Ze waren al een paar dagen voor besprekingen hier en er stonden nog meer vergaderingen op het programma. Het Tsjechoslowaaks Reisinforma tiebureau „Cedok" in Amsterdam ziet geen moeilijkheden. „Wij verwachten dat de grenzen voor de toeristen die naar huis willen, open blijven". De meeste reisbureaus hebben in middels hun komende reizen op Tsje choslowakije afgelast. Over het aantal Tsjechische vakan tiegangers in ons land is weinig be kend. Aangenomen wordt dat het gaat om niet meer dan honder.d of tweehon derd toeristen. ADVERTENTIE PURE OLD rssjg, POTSTUl BOW ST DlSTtCtERY ÓUPLtN met ANC ,r<\i door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., AMSTERDAM UTRECHT Het conflict tussen de ziekenfondsen en de huisartsen over de honorering van de zogenaamde „pil- consulten" zal voor de rechter komen. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) is gisteren ingegaan op dit voorstel van het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondsorganisaties (GOZ). Wanneer en waar het proefpro ces zal worden gehouden, sta»l nog niet vast, maar het zal op zeer korte termijn zijn. Zoals bekend vinden de ziekenfond sen dat de consulten van vrouwen, die de pil gebruiken, onder het abonne mentshonorarium vallen dat de artsen van de ziekenfondsen krijgen. De LHV wil voor deze geneeskundigehulp een aparte vergoeding. Gekoppeld aan dit geschil is de over eenkomst tussen LHV en GOZ voor dit jaar, die nog altijd niet door de Zieken fondsraad is bekrachtigd. Waarschijn lijk gebeurt dit vandaag, omdat de zie kenfondsen in afwachting van het pro ces geen reden meer hebben de be krachtiging van het contract nog lan ger op te houden. DEN HAAG Opnieuw zit de heer G. J. Jongcjans midden in de proble men. De Nederlandse ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, die zo goed mogelijk de belangen van de Nederlandse toe risten en de 56 man sterke Nederland se kolonie probeert te behartigen, is dezelfde als de Nederlandse zaakgelas tigde in Peking die in 1967 vtff maan den gijzelaar van de Chinese regering was. Hij was onderpand voor de acht Chi nese lastechnici, die in de Chinese kanselarij in Den Haag verborgen wer den gehouden. Op 22 juli werd hij tot ongewenst persoon verklaard. Even tevoren had Nederland de Chi- nese zaakgelastigde Li En-tsjioe uitge wezen, omdat de zwaargewonde Chine se lastechnicus ir. Hsoe Tzoe-tsai uit het Haagse rode-kruisziekenhuis was ontvoerd door een knokploeg van landgenoten. Ondanks het uitvallen van de telefoon post- en telexverbindingen met Tsjecho- Slowakije, heeft 't ministerie van bui tenlandse zaken nog steeds contact met de Nederlandse ambassade in Praag. Hoe deze contacten tot stand komen, kon niet worden verteld. De toestand op de Nederlandse ambassade is de omstandigheden in aanmerking geno men rustig. De ambassade heeft de Nederlandse kolonie in Tsjecho-Slowakije aangera den zich vooral rustig te houden en als het kan thuis te blijven. LUNTEREN Tot verbazing van weinigen, is gistermorgen de Gerefor meerde Oecumenische Synode in Lun- teren geconfronteerd met een verdeeld rapport van de „rassencommissie". Een poging van de Indonesische afge vaardigden om de twee partijen in de commissie tijdens de theepauze van de plenaire vergadering alsnog tot een ge zamenlijk standpunt te laten komen, mislukte. De meerderheid van de commissie heeft haar gedachten over het vraag stuk van de rassenkwestie neergelegd in vijftien aanbevelingen. In één daar van komt de zinsnede voor; „Elke vorm van rassensuperioriteit, die bij voorbeeld de ander onder voogdij houdt of het eigen ras verheft ten kos te van een ander ras, moet worden verworpen". De minderheid gaat dit niet ver ge noeg. Bovendien vreest zij op grond van wat verder in het meerderheids rapport is opgenomen, dat zo de sy node dit rapport zou aannemen ook deze uitspraken kunnen worden ge bruikt voor tweeërlei uitleg, zowel voor als tegen de rassenscheiding. Dit verwijt is eerder gemaakt tegen de uitspraken zoals de Gereformeerde Oecumenische Synode die heeft gedaan in 1958 en 1963. Een van de voorstel len van de minderheid is dan ook om de stellingen van toen niet langer van kracht te verklaren en een ondubbel zinnige uitspraak tegen de ongelijkheid van de rassen op te nemen. Ook wil de minderheid in de com missie de synode een soort „adviezen" laten aannemen voor de aangesloten kerken in verscheidene landen. Voor Zuid-Afrika behelst dit een verzoek om duidelijk uit te spreken dat de begin selen van apartheid in tegenspraak zijn met het christelijk geloof. Dat het hier gaat om een probleem, waarbij vooral Nederland en Zuid-Afri ka zich betrokken voelen, bleek giste ren duidelijk tijdens de eerste ronde van de discussie over deze stukken. Vandaag hoopt de synode de kwestit van de rassen af te ronden. -k Mej. dr. M. A. M. Klompé, minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, heeft woensdagmid dag in Breda de officiële opening ver richt van oen nieuw tehuis van de Stichting „Bijstand buitenlandse werk nemers in West-Brabant." ADVERTENTIE 4 iglo vispanees, voor voor de afwisseling nu extra voordelig! 1,99 Ja, eennegenennegentig kosten ze nu, die vier grote stukken zeeverse kabeljauw met dat krokante paneer- laagje, volgens een nieuw recept. Van Iglo! En dat wil zeggen: géén graatjes, géén baklucht, zó klaar en niet te geloven zo lekker. (En diepvries, dus op z'n best bewaard.) Profiteer ervan! Voorde afwisseling.

De Vallei | 1968 | | pagina 7