Nieuw hoofdstuk bij historie van strijd en overheerssing NEGENTIG PROCENT ACHTER D UBCEK" bont Bisschoppelijk paleis door priesters bezet Kansen stijgen voor Nixon Britten kaapten Hitler's radar Er gebeurt iets met R.v.d. BURG n.v. TSJECHO-SLOWAKIJE KNOOPPUNT TUSSEN OOST EN WEST 1918-1948-1968 THEODOKAKIS IN ARREST Na Russische ingreep een elektronisch orgel bespelen is niet zo moeilijk als u denkt! H' Beschuldigingen over en weer Parijs in Premier Pengel naar Indonesië In provincie Biscayc Uitgeverij mag geen tekentrols cadeau geven Ziekenhuis wil verpleegsters uit Z.-Slavië HET WEER IJS EUROPA München Gottwald zomerprijzen 10% korting bont en suède diezerstraat 43 zwolle Conservatief Crisis DIENSTREGELING GROTE INVLOED Liberalisering ONVERWACHT ERNSTIGE SLAG SCHENDING EENSLUIDEND De FRANKRIJK Natuurlijk moet u wel oefenen, maar Arnhemsestr. 8 AMERSFOORT ■el. 03490-138 77 Officier beschrijft oorlogsperiode Geheimzinnig Foto's Heftig gevecht Landingsvaartuigen DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 rpsjecho-vSlowakije heeft een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan rijn geschie- denis die toch al vol is van bloedige strijd en overheersing door vreemde mogendheden. De woelige historie van het land is voor een deel terug te voeren op de ongelukkige geografische ligging, op een knooppunt van we gen tussen Oost- en West-Europa. in de Dertigjarige oorlog (1618-1648) verloren de Tsjechen hun zelfstan digheid. Ze kwamen toen onder de heerschappij van Duitse vorsten. Van toen af aan bleef het getal acht een merkwaardige rol spelen in de Tsjechi sche geschiedenis. De revolutie van 1848 stimuleerde het nationaal bewustzijn van de Tsjechen De eerste Tsjechoslowaakse repu bliek werd gesticht in 1918. Hitier nam Sudetenland in 1938 in. In 1948 kwamen de communisten aan de macht en thans. 1968, drukken de Russen en hun bondgenoten het libe raliseringsproces hardhandig de kop In. Deze invasie was de tweede in 29 jaar voor de betrekkelijk kleine republiek, die uit twee delen bestaat en die ont stond na de eerste wereldoorlog. Nadat de nazilegers op 15 maart 1939 Bohemen en Moravië waren binnen getrokken nam Hitier een parade af in Praag. Als gevolg van het Ver drag van München van september 1938, waar Tsjecho-Slowakije geen stem had, stak geen land een hand uit om hem tegen te houden. Op 5 april werd Konstantin von Neurath benoemd als Reichsprotector. Karl Hermann Frank, die later bekend werd als degene die op massale wij ze gijzelaars liet vermoorden, was minister van Buitenlandse Zaken. De nieuw veroverde gebieden werden als een protectoraat toegevoegd r.an Duitsland. In 1948 toen Klement Gottwald, de lei der van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, de macht overnam van de ziekelijke en bejaarde presi dent Edward Benesj, werden aan de PARIJS Voor de Amerikaan se en Noordviëtnamese delegaties op de vredesbesprekingen te Pa rijs bestond er gisteren niets anders in de wereld dan de Viët- namese oorlog. Niet vóór, noch tijdens, noch na deze achttiende vergadering, die gisteren werd gehouden, is de Russische over weldiging van Tsjecho-Slowakije ook maar met één woord ter sprake gekomen. Opnieuw hebben de twee par tijen elkaar ervan beschuldigd deze besprekingen te vertragen door een onverzoenlijke houding. Xuan Thuy, die gisteren als eerste mocht praten, zei, dat de verkla ring van president Johnson op 19 augustus te Detroit eens temeer duidelijk had gemaakt, dat het werkelijke doel van de aanwezig heid van de Amerikanen in Viët- nam is: de instelling van een neo kolonialisme in Zuid-Viëtnam; het handhaven van de verdeling van het Viëtnamese rijk en het voortzetten van een agressie-oor log om daardoor een rechtvaar dige oplossing van het Viëtnamese probleem onmogelijk te maken. Harriman deed daana een hef tige aanval op de Noordviëtname se uiteenzetting van de oorzaken van deze oorlog en van de door de Amerikanen in deze oorlog be oogde doelen. Ondanks de on buigzaamheid van de Noordviët- namezen hoopte Harriman dat zij eens hun onverbiddelijke houding zullen laten varen, waarna men werkelijk tot zaken zou kunnen komen. DJAKARTA De Surinaamse pre mier J. A. Pengel is van plan in janu ari een bezoek te brengen aan Indone sië. Dit is gisteren in Djakarta bekend geworden tijdens een bezoek van een Surinaamse delegatie onder leiding van de minister van Handel en Indus trie, G. S. Rakim, aan Indonesië. ADVERTENTIE tot 1 september Thomas Masaryk was de grondlegger van een onaf hankelijk en democratisch Tsjecho-Slowakije. Hij was de eerste president na de vorming van een republiek in 1918. Zijn zoon Jan Masaryk (rechts) was minister van Buitenlandse Za ken in het na-oorlogse democra tische kabinet, dat door een communistische staatsgreep in 1948 ten val kwam. Jan Masa ryk kwam door een val uit het raam van zijn ministerie om het leven. De omstandigheden waar onder hij de dood vond zijn nooit opgehelderd. 0 Een beeld uit het verleden dat gisteren opnieuw werkelijkheid werd: vreemde troepen trekken de Tsjechoslowaakse grens over. De foto toont de intocht van de Duitse Wehnnachtin dat deel van Tsjecho-Slowakije dat door de Sudetenduitsers werd bewoond. noordelijke grens in Oost-Duitsland Russische troepen samengetrokken. In het zuiden stonden Hongaarse troepen gereed terwijl de oostgrens werd bewaakt door de Polen. De drei ging van de troepen was waarschijn lijk de voornaamste reden dat Gott wald zo snel aan de macht kon ko men. Hij werd geholpen door de lin kervleugel van de sociaal-democrati sche partij, waardoor de communis ten in staat waren te handelen tegen de wensen van de meerderheid van de Tsjechoslowaakse bevolking. Tsjecho-Slowakije was op dat tijdstip al helemaal overgeleverd aan de wille keur van de Sovjet-Unie, zowel econo misch als wat betrof zijn binnenland se aangelegenheden. Het bewind re geerde met stalinistische hand. Dat kwam onder andere tot uiting in de campagne tegen de katholieken waar bij de aartsbisschop, mgr. Beran, ge vangen werd gezet. Dat bleek ook door het showproces tegen de eerste secretaris van de communistische partij, Rudolf Slansky, die in 1952 ter dood werd gebracht. Deze en andere gebeurtenissen be stempelden Tsjecho-Slowakije tot een van de conservatiefste bondgenoten van de Sovjet-Unie. De stalinistische leiders Gottwald en Zapotocky wer den opgevolgd door Antonin No- votny die nog stalinistischer was dan het toenmalige Moskou. In 1960 kre gen de communistische leiders kritiek te verduren wegens hun agrarische hervormingen die waren gericht op de nationalisering van de gronden. Er zat dan ook niet veel anders op dan de ..volksrepubliek" zoals het land tot dan toe heette te veranderen in een „socialistische republiek Tsje cho-Slowakije". Dat gebeurde op 11 juli 1960 door de afkondiging van een nieuwe grondwet. Maar het bureaucratische systeem, de afhankelijkheid van de Sovjet-Unie en het verlies van buitenlandse mark ten veroorzaakten een economische crisis waartegen Novotny niet was op gewassen. Hoewel hij voor de schijn nieuwe economische maatregelen nam, saboteerde hij deze in wezen zelf door achter de schermen vast te houden aan de orthodoxe commu nistische opvatting van centralisering Als gevolg hiervan ging de economie van Tsjecho-Slowakije met sprongen achteruit maar ondanks alle kritiek kon Novotny zich tien jaar lang hand haven. Die oppositie was een gevolg van het streven naar meer vrijheid dat zich overal in de communistische wereld begon te manifesteren. Die nieuwe geest vond zijn weerslag in ADVERTENTIE Van onze correspondent PARIJS Reeds zes dagen houden veertig priesters uit de Spaans-Bas- kische provincie Biscaye het bisschop pelijk paleis van Bilbao bezet. Dit is gelegen in de Alameda Mazarredo- straat. Het is de eerste maal, dat in Spanje een kerkelijk gebouw door priesters bezet wordt gehouden. Zie hebben la ten weten, dat zij er niet weg zullen gaan, voordat zij antwoord hebben ge kregen op de brief die zij vorige week donderdag aan mgr. Gurpide, de bis schop van Bilbao hebben aangeboden. Zoals gemeld vragen zij in die brief de bisschop een duidelijk standpunt in te nemen ten aanzien van de door de regering uitgevaardigde maatregelen jegens de Bakische provincies. Tevens willen zij weten of de bisschop al dan niet toestemming heeft gegeven om twaalf priesters voor de rechtbank te doen verschijnen. Mgr. Gurpide is op het ogenblik met vakantie in de pro vincie Navarra. De bezetters hebben een dienstre geling ingesteld, volgens welke zij in hun parochies elke dag de mis kun nen lezen en hun priesterlijke taak uitoefenen zonder de bezetting van het bisschoppelijk paleis op te moe ten geven. Intussen is de pastorale raad van deze kerkprovincie bijeen geweest om te trachten een compromis te vinden. Dat is niet gelukt. De bezetters drei gen nu een commissie te zullen vor men, die representatief is voor de gehele lagere geestelijkheid van Bis caye meer dan zevenhonderd priesters en die bepaalde maatre gelen zal nemen buiten de bisschop om. De Baskische provincies vormen een van de meest katholieke streken van Spanje, Waar de invloed van de lagere geestelijkheid op de bevolking bijzon der groot is. HAARLEM De uitgeverij De Spaarnestad in Haarlem mag geen „te kentrols" meer cadeau geven aan nieu we abonnees op het meisjes blad „Ti- na". De economische politierechter in Haarlem heeft de uitgeverij veroor deeld tot een boete van 400 gulden we gens overtreding van de wet op het ca deaustelsel. De uitgeverij heeft begin van het jaar 16.000 tekentrols verspreid, dat zijn potloden voorzien van een trolpoppe tje. De officier van justitie die in zijn eis een boete van 500 gulden vroeg was van mening dat het hier om een branchevreemd artikel ging. De Nederlandse Spitsbergenexpe ditie heeft radiografisch bericht, dat de voorgenomen landing op het Halve maanseiland door grote ijsbarrières verhinderd werd. De expeditie is nu onder ideale omstandigheden geland op Kaap Lee aan de Noordwestzijde van het eiland Edgeoya. felle acties van de machthebbers te gen schrijvers en andere intellectue len. Niettemin werd binnen de Tsjechoslo waakse communistische partij de aandrang naar een minder bureau cratisch beleid groter. In de partij leiding werd de tegenstelling tussen Tsjechen en Slowaken voor het eerst sterk merkbaar. Die tegenstelling werd uitgebuit door de voorstanders van een liberalisering. Zij schaarden zich achter Dubcek. Het verdere verloop van de geschiede- nis is bekend. Opnieuw moesten de J Tsjechoslowaken bukken voor de over- macht van hun omringende landen. 5 De Russische troepen die het land in 1945 bevrijdden van de Duitsers heb ben het nu zelf in hun ijzeren ortho dox-communistische greep. t bericht over de overrompe ling van Tsjecho-Slowakije is in de gehele wereld met een menge ling van afschuw en verwondering ontvangen. Afschuw over het brute optreden tegen een land dat rijn eigen socialistische weg wilde gaan. verwondering omdat men meende, dat de Russen niet tot een herha ling van de Hongaarse gebeurtenis sen van 1956 zouden overgaan. Overal ter wereld onderbraken re geringsleiders en staatshoofden hun vakanties en kwamen regeringen in spoedzittingen bijeen, om de politie ke situatie die door het Russische optreden was ontstaan te bespre ken. De meeste reacties weerspie gelden de vrees dat de koude oorlog opnieuw zal oplaaien en dat in elk geval een einde was gekomen aan een periode van grotere ontspanning tussen Oost en West. De Tsjechoslowaakse ambassa deur in Nederland., de heer J. Pos- pisil, legde gistermorgen een verkla ring af, die in grote lijnen overeen kwam met de verklaringen van de Tsjechische ambassadeurs in ande re landen. Hij zei dat de Russische interventie niet alleen voor hem, maar waarschijnlijk voor de Tsje chische regering en het gehele volk volkomen onverwacht is gekomen. Hijzelf hoorde het nieuws in de vroe ge ochtend. De ambassadeur legde er de na druk op dat tenminste negentig pro cent van het Tsjechoslowaakse volk achter Dubcek en de zijnen staat en dat daarom het Russische optreden onbegrijpelijk is. Temeer, omdat in de verklaring na de confe rentie van Bratislava het recht is erkend van elke natie om langs eigen wegen het socialisme na te streven, aldus de ambassadeur. Het gebruik van Oostduitse troe pen „nota bene in dezelfde unifor men als die welke indertijd werden gedragen door de Duitse „Wehr- macht", noemde de Tsjechoslowaak se ambassadeur in Den Haag „on smakelijk." Oe Thant, de secretaris-generaal van de Navo, veroordeelde de invasie in Tsjecho-Slowakije als een klap voor de wereld en voor de betrek kingen tussen Oost en West. Hij drong er bij de Sovjet-Unie op aan „uiterste terughoudendheid" te be trachten in zijn betrekkingen met de regering en het volk van Tsjecho- Slowakije. In Engeland onderbrak premier Wilson zijn vakantie voor spoed overleg met zijn kernkabinet. Na afloop van het beraad werd een verklaring uitgegeven waarin werd gezegd dat de Britse regering de in vasie van Tsjecho-Slowakije veroor deelde als een „flagrante schending van het Handvest van de VN. Het optreden staat in scherpe tegenstel ling tot de vaak herhaalde verkla ringen van de Russische regering over niet-inmenging in de souvereine rechten van onafhankèlijke landen", aldus de Britse verklaring. ]%Tichael Stewart, de Britse minis- ter van Buitenlandse Zaken, bood de Russische ambassadeur Smirnovsky om hem te zeggen dat Engeland de gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije beschouwt als een ernstige slag voor de betrekkingen tussen Oost en West. President Johnson veroordeelde de invasie in Tsjecho-Slowakije als een ..tragische, opzettelijke gebeurtenis". Hij deed een beroep op de Sovjet- Unie en andere landen die hun troe pen naar Tsjecho-Slowakije hebben gezonden, hun strijdkrachten terug te trekken. Hij zei voorts dat zijn regering spoedoverleg voert met zijn bondgenoten ter overweging van eventuele stappen in de VN. De Westduitse regering veroordeel de het binnenrukken van de troe pen van het Pact van Warschau in Tsjecho-Slowakije als „een duidelij ke schending van de soevereiniteit van Tsjecho-Slowakije en als inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Tsjecho-Slowakije". De voorzitter va* het Westduitse parlement, Eugen Gerstenmaier, zei later nog: „Wat in Tsjecho-Slo wakije gebeurt, is ongetwijfeld een flagrante inbreuk op 't Volkenrecht. Dat Duitse troepen, zij het ook on der het vaandel met hamer en sokkel aan de bezetting van dit land mee doen is een schandaal, waaronder wij Duitsers allen weer zullen moe ten lijden". reacties van de Oosteuropese landen, die aan de actie tegen Tsjecho-Slowakije hebben deelgeno men, waren vrijwel eensluidend. Zo wel in Warschau (Polen), Boedapest (Hongarije), Oost-Berlijn (Oost-Duits land), Sofia Bulgarije) en Mos kou (De Sovjet-Unie) werd er de na druk op gelegd dat de strijdkrachten van het Pact van Warschau waren opgerukt om een bedreiging voor het socialisme af te wenden. Zij zou den worden teruggetrokken zodra die bedreiging was afgewend. De Zuidslavische president Tito, kort geleden nog in Praag op be zoek, heeft gisteravond het presi dium van het Centrale Comité van de Zuidslavische communistische partij bijeengeroepen in zijn vakan tieverblijf in Brioni. Hij zei gisteren dat hij „diep bezorgd" was over het binnentrekken van buitenlandse troe pen in Tsjecho-Slowakije. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons gisteravond: Hp overweldiging van Tsjecho- Slowakije heeft de van nature vrijheidsgezinde Fransen diep in hun hart getroffen. De regering en de Franse communistische partij heb ben met vrijwel dezelfde scherpte het Russische ingrijpen veroordeeld. In een fel communiqué veroordeel den president De Gaulle en zijn re gering de Russische actie. Zij zeiden dat Moskou hiermede heeft laten zien, dat het zich nog altijd niet los heeft kunnen maken van de blokvor ming, die het noodlottige gevolg is van de overeenkomst van Yalta. Dit is in flagrante strijd met het begin sel dat elk volk over zijn eigen lot dient te beslissen. Daarom betreurt en veroordeelt Frankrijk de gebeurtenissen in Praag, die niet alleen inbreuk ma ken op de rechten en de vrijwillig gekozen toekomst van een bevrien de staat, maar die bovendien de ont spanning in Europa teniet doet. De communistische partij, die het hoofdtoestuur voor een spoedzitting bijeen heeft geroepen, had reeds vroeg in de ochtend, als eerste van de communistische partijen in de wereld, de Russische actie scherp veroordeeld. Dit in tegenstelling tol de houding die deze partij in 1956 bij de overval op Boedapest had aan genomen. Deze veroordeling is geheel in overeenstemming met de motie die de communistische partij op 19 april had aangenomen en waarin werd ge zegd dat elke communistische par tij „het recht heeft haar eigen poli tiek te kiezen volgens de toestan c en de voorwaarden, die in elk land aanwezig zijn". ATHENE De Griekse componist Theodorakis is gisteren opnieuw gear resteerd en gedeporteerd naar een af gelegen streek. De reden van zijn de portatie is niet bekendgemaakt. IJMUIDEN Bij Hoogovens in IJmuiden zijn gistermorgen de 24-jari- ge H. S. Somers en de 23-jarige B. J. Tavenier uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij waren in de in aanbouw zijnde tweede oxystaalfabriek bezig met voorbereidend werk voor het hij sen van grote wandplaten. Daartoe stonden zij in een werkbak op 25 meter hoogte. Door onbekende oorzaak stort ten de mannen naar beneden. Zij wa ren op slag dood. CHICAGO De invasie van Oost europese troepen in Tsjecho-Slo wakije zal ook van invloed zijn op de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Het standpunt van de „haviken", die voorstander zijn van krachtig' optre den tegen de communisten, zal ver moedelijk aan kracht winnen. Men neemt aan dat de invloed van de De mocratische senator Eugene McCarthy, de woordvoerders van de „duiven", volgende week op het democratische partijcongres in Chicago aan invloed zal inboeten ten gunste van vice-pre sident Hubert Humphrey. Als gevolg van de crisis in Oost- Europa is het vrijwel zeker dat de commissie van de Democratische par tij die het verkiezingsprogramma moet opstellen, zich niet zal uitspreken voor het doen van concessies in Viët- nam, terwijl de communistische troe pen elders in opmars zijn. De volge lingen van senator Eurgene McCarthy hadden er op aangedrongen dat het Democratische verkiezingsprogramma zich zou uitspreken voor stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam en opneming van de Viët-Cong in een Zuidviëtnamese coalitieregering. Aan de benoeming van vice-presi dent Hubert Humphrey tot Democra tisch kandidaat voor 't Amerikaan se presidentschap lijkt na de jongste gebeurtenissen in Oost-Europa niets meer in de weg te staan. Duidelijk is voorts dat het optre den van de Russische troepen en hun satellieten in de kaart zal spelen van de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Richard Nixon. In zijn rede waarmee Nixon twee we ken geleden de kandidatuur aan vaardde zei hij onder andere: „Wij zullen de macht van Amerika her stellen, zodat wij altijd kunnen on- STADSKANAAL Het Refajazie- kenhuis in Stadskanaal wil gediplo meerde verpleegsters uit Zuidslavië in dienst nemen. Het ziekenhuis, dat eind oktober officieel wordt geopend en dat plaats heeft voor tweehonderd patiën ten, kan in de buurt geen verpleegsters krijgen. Zuidslavië heeft een overschot aan verpleegsters. derhandelen op grond van onze macht en daartoe niet zullen worden gedwongen wegens onze zwakheid". Nixon heeft zich bovendien altijd uit gesproken voor een krachtig optreden tegen de communisten in Viëtnam. Al gemeen verwacht men dat de anti communistische gezindheid in de Ver enigde Staten zal toenemen, hetgeen de kansen van Richard Nixon op het winnen van de presidentsverkiezingen zal doen stijgen. a S Plaats weer wind max. tei gisteren neersl. Den Helder zw.bew. windst. 22 0 De Bilt mist windst. 23 0 Deelen mist windst. 24 0 Eelde mist ozo 24 0 Eindhoven mist windst. 24 0 Twente mist windst. 24 0 Vlissingen l.bew. windst. 21 0 Ypenburg mist windst. 22 0 Z.-Limburg onbew. windst. 24 0 Athene onbew. no 0 Barcelona mist windst. 25 0 Belgroda zw.bew. zw 21 0 Berlijn h.bew. nno 20 0 Bordeaux mist no 29 0 Brussel h.bew. windst. 25 0 Frankfort onbew. windst. 25 0 Genève zw.bew. windst. 25 0 Grenoble zw.bew. windst. 27 0 Innsbruck h.bew. wnw 23 0 Kopenhagen onbew. n 16 0 Lissabon onbew. n 36 0 Locarno h.bew. O 25 0 Londen mist zzw 23 0 Luxemburg onbew. ono 25 0 Madrid onbew. windst. 35 0 Mallorca onbew. windst. 31 0 München h.bew. wzw 25 0 Nice zw.bew. n 24 0 Oslo zw.bew. O 15 0 Parijs zw.bew. no 27 0 Rome onbew. windst. 26 0 ADVERTENTIE Kent u het genot van zelf muziek maken en hebt u er wel eens over gedacht een elek tronisch orgel te bezitten? Of over weegt u de aan koop ervan? Kom dan eens luisteren... kijken... vragen... zélf spelen in onze toonzalen. Laat u adviseren over de mogelijkheden door de vakman met 80 jaar orgel ervaring! In onze toonzalen: elektronische orgels - harmoniums - pedaalharmoniums - piano's - vleugels - spinetten - clavecimbels. piano- en orgelhandel BONN In de nacht van de 27ste op de 28ste februari 1942, een kwartier na middernacht, sprong een kleine groep Engelse parachutisten naar be neden boven een eenzame villa aan de Noordfranse kust. Twee uur later verdwenen de mannen weer over zee, met in hun bagage de belangrijk ste onderdelen van de eerste radar- apparatuur van Hitiers Wehrmacht. Deze operatie bracht de Britten beslis send voordeel bij het doorbreken var de Duitse luchtverdediging. Deze oor logsepisode wordt onthuld door Al fred Price, een officier van de Britse luchtmacht in zijn boek „Herrschali über die Nacht" dat bij de Westduit se uitgeverij Bertelsmann is versche nen. Al spoedig na het begin van de oorlo, kwamen bij de Engelse spionagedien berichten binnen over geheimzinnig' apparaten, waarmee de Duitsers oj grote afstand de nadering van vlieg tuigen konden signaleren. In het na jaar van 1941 had de Britse inlichtin gendienst al 27 van zulke stations or de Europese vaste-landskust min o meer gelokaliseerd. Zo wist men on der meer dat een dergelijk observa tiepost moest zijn ingericht nabij Saint-Bruneval, niet ver van Le Ha vre. Een luchtmachtofficier, die met ziji. Spitfire enkele riskante duikvluchtei waagde, slaagde er tenslotte in foto't te maken van een villa, in een afge legen kustgedeelte. Daarop waren on der meer een klein loodsje tè zien en een soort antenne in de vorm var een grote schaal. Een elite van parachutisten en techni sche specialisten kreeg opdracht de ze apparatuur te kanen en veilig te rug te brengen naaF Engeland. Ein<; februari 1942 waren eindelijk alle om standigheden gunstig voor de opera tie: volle maan, vloed kort na mid dernacht en bovendien goed weer. Honderdnegentien man doken met hun valschermen in de diepte uit twaali speciaal verbouwde Whitleybommen- werpers. Een Duits bewakingsdeta chement dat ongeveer even sterk was, werd verrast en in een heftig ge vecht verslagen. Zo groot was de verwarring in het donker, dat een van de Duitsers zelfs een tijdlang mee- rende met een Brits peloton, dat in looppas het strand bezette. De technische ploeg van de Engelsen demonteerde de radarapparatuur uil de bedieningsloods en zaagden de schaalantenne los van zijn betonnen voetstuk. Precies op het afgesproken tijdstip, om kwart over twee 's nachts doken uit het duister kleine landingsvaartuigen van de Britse marine op. De para chutisten konden zich inschepen mei de begeerde technische geheimen bij zich en bovendien met drie gevangen Duitsers, van wie één als radarspe cialist volkomen met de apparatuur vertrouwd was. I

De Vallei | 1968 | | pagina 9