Veenendaals dagblad „De jeugd SVOBODA VERTREKT NAAR RUSLAND is geweldig!" Lange konvooien toeristen naar grens geleid Buiten Kabinet bezint zich op regeringsverklaring Geestdriftig welkom voor paus Paulus Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Journalisten en vele kunstenaars opgepakt Sovjet-veto in -raad OVERLEG IN MOSKOL OVER BEZETTINGSLEGERS ABONNEMENTS PRIJZEN Mexico ongerust over gevolgen voor Spelen Regime erkennen of niet Op vliegveld van Bogota Boerderij afgebrand Ook weekeinde nog zomers Ontroerde mensen aan de grens TEGEN IJL TIM A TUM COLLABORATEURS VERSTERKINGEN MOEILIJK VOLKSLIED VEILIGHEID 0 J'erwijl employés van de Colombiaanse luchtvaart maatschappij paus Paulus knielend begroeten bij zijn aan komst op Zuiclamerikaanse bodem, wuift de paus naar de menigte op 't vliegveld van Bogota. Links van hem (met bril) de Colombiaanse president Carlos Restrepo. Bur. voor redactie en administratie. Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 23 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I98 0 Dit zijn de drie mannen, die vermoedelijk om interventie van Russische troepen hebben gevraagd. Van links naar rechts: Vasil Bilak, Drahonii- Kolder en Frantisck Barbirek. Zy hebben gisteren in Praag langdurig met de Russische bezetters geconfereerd. Deze drie mannen moeten de kern vormen van een nieuwe, de Russen welgezinde Tsjechische regering. ÖRAAG President Svoboda gaat naar Moskou om met de Russen te *- onderhandelen. Hij wordt vergezeld van de ministers Husak, Dzur en Pijler. Gustav Husak is vice-premier. Martin Dzur is minister van Defensie. Jan Piller is lid van het presidium en plaatsvervangend minister voor de zware industrie, fn het gisteren gekozen nieuwe presidium komt zijn naam niet meer voor. Svoboda maakte zijn besluit om naar Moskou te gaan vanmorgen bekend over Radio-Praag en alle andere in dienst zijnde Tsjechische zenders. De pre sident sprak de hoop uit dat hij nog vanavond zijn landgenoten over de „moeilijke onderhandelingen" zou kunnen inlichten. Zelfs de vijfhonderd tanks die de Russen in Praag hebben samengetrokken zijn er niet in geslaagd de bevolking tot onderwerping te brengen. Gistermid dag hadden zich op het grootste plein van Praag twintigduizend mensen ver zameld die terugtrekking eisten van de buitenlandse bezettingstroepen. Toen zij zich na een Russisch ultimatum om vijf uur niet hadden verspreid, open den de tanks het vuur. DEN HAAG Duizenden toeristen in Tsjecho-Slowakije hebben gisteren in lange konvooien de weg ingeslagen naar de grens. Het eerste Nederlandse konvooi vertrok 's morgens om elf uur uit Praag. De colonnes, die soms op initiatief van de vakantiegangers zelf, maar in de meeste gevallen door tus senkomst van de ambassades in Praag tot stand kwamen, zijn voor de Rus sen herkenbaar aan de nationale vlag gen, die elk konvooi markeren. Hoeveel Nederlanders gisteren Tsje cho-Slowakije hebben verlaten is niet bekend, maar geschat wordt, dat het om zevenhonderd of achthonderd men sen moet gaan. Toen de Russen Tsje cho-Slowakije binnenvielen, waren er tussen de duizend en twee duizend Ne derlandse toeristen in dit land. Vanochtend hebben zeer waarschijn lijk zestig (of nog meer) Nederlandse vakantiegangers Praag verlaten met een Tsjechische bus van het Internatio nal Student Travel Bureau, een relatie van de Commissionairs voor Internatio nale Reisarrangementen in Amster dam, de CIRA. Over meer dan vierhonderd Neder- se toeristen in Bohemen, de Hoge Ta- tra en het Reuzengebergte is nog wei nig bekend. De betrokken reisbureaus hadden eergisteren voor het laatst con tact met hen. Aangenomen wordt dat ook zij vandaag (met eigen bussen) naar de grens zullen gaan. Uit Tsjecho-Slowakije zijn ook va kantiegangers per trein vertrokken. Uit Praag is dit niet mogelijk, maar de verbindingen tussen Brno en Bratis lava en de Westduitse grens zijn nor maal. WORMERVEER In het Juliana- ziekenhuis te Zaandam is de achtjari ge Martin de Gooyer uit Wormerveer overleden. De jongen was tegen een trein gelopen, nadat hij over een hek was geklommen. Als kleine ronde hutten van inboor lingen rijzen de molshopen op uit de groene wei en geven ons er een bewijs van, dat deze fluwelen graver een mijnwerker van klasse mag wor den genoemd. Voor zulk een klein wezen arbeidt hij echt in groot for maat en we dienen daarbij niet uit 't oog te verliezen, dat we bovengronds slechts een deel van zijn opmerkelijke activiteiten zien. Het netwerk van tunnels, ritten en gangen onttrekt zich uiteraard aan ons oog. Serieuze on derzoekers hebben berekend, dat in een gescshikte bodem en een niet al te korte nacht (b.v. april of augustus) 6 7 hopen, wegende gemiddeld 3.25 kg worden opgeworpen, zodat in een uur of tien pl.m. 20 kg aarde wordt verzet en dit betekent voor zo'n klein dier een behoorlijke prestatie, ook al is het nóg zo volkomen op delven en graven ingesteld. Veel zand zal hem daarbij niet in de ogen vallen, want deze zijn klein (2 mm), hebben noch tans leden en kunnen worden geslo ten. Echter is de mol geenszins blind, zoals men vaak veronderstelt, doch veel anders dan licht en donker zal hij niet kunnen onderscheiden, hoewel op donkere avonden of 's nachts uitstap jes bovengronds worden ondernomen. Gehoor en reuk zijn voorts uitmun tend ontwikkeld, iedere voortkruipen- de regenworm wordt vernomen, iedere gravende larf achtervolgd. Een mol van 77 gram verorberde in gevangen schap bijna 3000 gram regenwormen in 20 dagen. Hiervan bestond 1300 gram uit aanhangende aarde. De mol nam in die tijd 6 gram toe aan ge wicht. 23 aug. '68 A. B. WIGMAN De Nederlandse dagbladen hebben van het ministerie van Economische Zaken toestemming ontvangen hun verdere kostenstijging gedeeltelijk door een be scheiden verhoging van de abonnements prijs te compenseren. Dientengevolge zullen, met ingang van I september a.s. voor De Vallei de vol gende abonnementsprijzen gelden: per week 0.97 per maand 4.15 per kwartaal 12.35 Voor maand- en kwartaallezers, die in cassokosten willen vermijden Is deze prijs naar beneden afgerond. Wij beve len betaling per giro of bank ten zeerste aan. Van abonnees, die ons hebben ge machtigd tot afschrijving van het abon nementsgeld van hun girorekening, ne men wij (behoudens tegenbericht vóór 27 augustus a.s.) aan, dat zij akkoord gaan. DE DIRECTIE Zij schoten over de mensenmenigte heen. Toen zelfs dat niet hielp gaven zij vuurstoten af in de massa. Ver scheidene mensen werden gedood en meer dan honderd gewond. Soortgelijke tonelen hebben zich af gespeeld in andere steden. De Russen doen nu wanhopige po gingen om een nieuwe leiding te vin den voor de Tsjechoslowaakse commu nistische partij. Zij hebben gedreigd zelf de party van leiders te zullen voor zien tenzij zich zeer spoedig voldoende kandidaten melden. Omgekeerd heeft de zittende partij leiding in weerwil van de arrestatie van haar belangrijkste leiders, een te- genultimatum gesteld: binnen 24 uur alle bezettingstroepen het land uit of er breekt een algemene staking uit. Bovendien, aldus dit ultimatum, moet Dubcek gelegenheid krijgen om zijn volk toe te spreken. Overal in Praag rijden nog steeds auto's rond gesierd met de driekleur van Tsjecho-Slowakije, met mensen er in die de Russen uitschelden.rijden bij voorkeur dwars door Ru^sisphe co lonnes heen. Het Tsjechoslowaakse volk heeft als collaborateurs allen gebrand merkt. die meewerken met de bezet ters. De drie leden van het centrale comité Drahomir Kolder, Frantisek Babirek, Vasil Bilak en enkele ande ren die zich hebben geleend voor vervanging van de door de Russen gearresteerde leiders, staan prak tisch alleen. Intussen doen geruchten de ronde dat er een golf van arrestaties is be gonnen. Verscheidene van de zeer progressieve schrijvers, toneelspe lers en journalisten zouden al opge pakt zijn. Radio-Praag, dat, evenals het pers bureau Ceteka, lang vrij was in zijn optreden, is nu ook door de Russen bezet. Het hele land is in de greep van de bezetter geraakt, al zijn er nog steeds clandestine zenders in de lucht. De bezetters voeren versterkingen aan. Op het grote vliegveld van Praag zijn gisteren Russische en Poolse ver sterkingen geland, vergezeld van tanks. Uit alles blijkt dat de Russen en hun bondgenoten, in weerwil van de protes ten uit de gehele wereld, vastbesloten zijn hun wil aan de Tsjecho-Slowaken op te leggen. De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek is gis teravond in Wenen aangekomen. Op het Oostenrijkse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde een amb tenaar te geloven, dat Hajek in de loop van vandaag naar de Verenigde Staten zou vliegen. Hajek was in Tsjecho-Slowakije. Ver wacht wordt, dat hij voor de verenig de naties zijn beklag zal gaan doen over de Sovjet-bezetting van zijn land. Radio-Peking heeft de Sovjet-Unie en de landen van het Warschaupact er van beschuldigd, dat zij Tsjecho- Slowakije zijn binnengevallen en zei dat „de Russische revisionisten op brutale wijze een ernstige misdaad hadden gepleegd tegen het volk van Tsjecho-Slowakije". ZAANDAM De 65-jarige mevrouw G. Hartog-Sol is# donderdagmiddag in Zaandam met haar fiets onder een truck met oplegger gevallen. Zij was op slag dood. 0 Trieste taferelen in liet centrum van Praag. Voor het gebouw van Radio-Praag werd een Russische tank door een mol ot of-cocktailge troffen. Heftig demonstrerende jonge ren lopen met vlaggen door hun hoofdstad. PARIJS Een nieuwe dreiging op het al dan niet doorgaan van de Olym pische zomerspelen, die op 12 oktober in Mexico officieel worden geopend, hangt als een dreiging boven de hoof den van de Mexicaanse organisatoren. Dit is een onverwachte en onvoorzie ne ontwikkeling als gevolg van de tra gische gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije. Gevreesd wordt dat er eenzelfde si tuatie zal ontstaan als toen het Inter nationale Olympisch Comité besloot om Zuid-Afrika tot de spelen toe te la ten, waardoor talloze Zuidafrikaanse landen en landen van het Oost-blok van deelneming afzagen. Deze kwestie werd tenslotte bevredigend opgelost. Rusland heeft vanmorgen zijn veto uitgesproken over een Westerse resolu tie in de Veiligheidsraad, waarin het militair ingrijpen van de landen van 't Warschau-paet in Tsjecho-Slowakfje wordt veroordeeld. Het is het 105-dc Russische veto in de geschiedenis van de Volkenorganisatie. De stemming over de resolutie luidde 10 stemmen voor, twee tegen (Rusland en Hongarije) en drie onthoudingen (Al gerije, India en Pakistan), zodat er ge noeg stemmen waren om de resolutie zonder een veto aan te nemen. Onmiddellijk na de uitspraak van Ja cob Malik veroordeelde de Amerikaan se ambassadeur George Ball de Rus sische actie als de reactie van een bange staat, die met brute kracht ge poogd had de vrijheid in Tsjecho-Slo wakije te onderdrukken. Na de stemming diende de Canadese vertegenwoordiger een voorstel in, waarin secretaris-generaal Oe Thant wordt gevraagd een afgevaardigde naar Praag te sturen om een onder zoek in te stellen naar het lot van de aangehouden Tsjechoslowaakse leiders en hun veiligheid te waarborgen. DEN I1AAG De ministerraad be raadt zich vandaag in zijn wekelijkse vergadering opnieuw over de gevolgen van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije. De discussie draait om de re geringsverklaring die premier De Jong dinsdag in de spoedvergadering van de Tweede Kamef zal afleggen. Een belangrijk punt is de vraag of Nederland een nieuw regime in Tsje cho-Slowakije zal moeten erkennen. Het definitieve Nederlandse standpunt zal pas worden bepaald nadat in het ver band van de Navo een gedragslijn is vastgesteld. Een voorlopige zienswijze van de regering zou echter vandaag worden besproken. In Haagse kringen wijst men er op dat het nieuwe regime alleen kan func tioneren met instemming van de be zettingsmacht. Het zal dus in zekere mate gemene zaak mqeten maken met de Russische afwijzing van de liberali satie-politiek van Dubcek. De algemene afkeer in Nederland van de Russische actie tegen Tsjecho- Slowakije maakt het moeilijk, nieuwe machtshebbers, die de inval aanvaar den en ervan profiteren, te erkennen. Anderzijds erkent Nederland ook de regeringen van de landen, waarvan troepen aan de invasie hebben deelge nomen. De gevolgen voor de politieke ver houdingen met Oost-Europa en voor de handelsbetrekkingen moeten in de standpuntbepaling worden betrokken. Een standpunt zal echter slechts een voorlopig karakter kunnen hebben om dat de Navo zich nog over de zaak be raadt en omdat de politieke situatie zo kort na de invasie nog zeer onzeker is. De slechte verbindingen met Praag vormen een extra moeilijkheid om een goed beeld van de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowakije te krijgen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon ook gisteren slechts af en toe enig contact met ambassadeur Jon- gejans krijgen. Voor particulieren zijn de verbindingen op dit ogenblik ge makkelijker dan voor diplomatieke doeleinden. BOGOTA Met het kussen van de landingsbaan op het vliegveld van de Columbiaanse hoofdstad Bogota is paus Paulus VI gisteren zijn his torisch bezoek aan Zuid-Amerika begonnen. Om kwart over tien plaatselijke tijd landde het straalvliegtuig op het tussen twee bergketens van de Andes ge legen vliegveld. Op hetzelfde ogenblik begonnen de klokken van de 270 kerken van Bogota te beieren. Twaalf uur tevoren was de Paus zijn lange reis op het Romeinse vliegveld Fiumicino begonnen. Het vliegtuig ver trok een half uur te Iaat. Op het vliegveld hield de Paus een toespraak waarin hij zijn „diepe bitter heid" en „grote bezorgdheid" uitsprak over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije. „Wij zouden graag onze reis opgeven, als wij wisten dat onze aan wezigheid en activiteit op een of ande re wijze zouden kunnen bijdragen tot verhindering van de rampen die het land bedreigen dat ons zo dierbaar is", al dus de Paus. De Paus merkte voorts op dat de vrede ernstig is gekwetst en dat op nieuw de kracht van wapens schijnt te beslissen over het lot van een ,volk, zijn zelfstandigheid en zijn waardigheid. Ge durende de reis werd de Paus voortdu rend op de hoogte gehouden van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Op het ogenblik dat het pauselijke vliegtuig het luchtruim van Colombia binnenvloog, werd over Radio Bogota het volkslied gespeeld, waarna de om roeper zei: „Welkom in Colombia, Hei lige Vader". Toen het vliegtuig op het vliegveld van Bogota tot stilstand was geko men en de Paus in de deuropening verscheen, steeg een donderend ge juich op van de ongeveer tiendui zend mensen, die in vele gevallen hun nachtrust hadden opgeofferd om de Paus te kunnen begroeten. Terwijl het geluid van 21 saluut schoten tegen de berghellingen weer kaatste, drukte de Colombiaanse presi dent Carlos Lleras Restrepo de Paus als eerste de hand. Na hem volgden alle kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders van Colombia. Langs de tien kilometer lange route van het vliegveld naar de stad stonden duizenden mensen, die geestdriftig juichten toen de limousine waarin de Paus stond voorbij kwam. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen geno men. De Paus zal in Colombia het 29ste Eucharistische Congres officieel sluiten, besprekingen voeren met kerkelijke lei ders en de armen van Bogota bezoe ken. HAULERWIJK Vannacht om half drie is in Haulerwijk een boerderij tot de grond toe afgebrand. Toen de bewo ners het gezin W. Nijman (man, vrouw en drie kinderen) het vuur ontdekten, stond de boerderij al in lich terlaaie. Men zag maar amper kans zichzelf in veiligheid te brengen. Van de inboedel kon niets worden gered. Wel slaagde de heer Nijman er nog in een kalf uit de vlammenzee te ha len. De brandweer van Haulerwijk was zeer snel ter plaatse, maar kon niets meer redden, omdat de waterput een eind van het brandende pand verwij derd was. (Van onze spciale verslaggever Link van Bruggen) WEIDHAUS/ROZVADÖV Aangrij pende momenten aan dc grens. Men sen die terugkeren uit het door rode imperialisten overvallen en verraden land en met tranen in de ogen hun ervaringen vertellen. Anderen, Tsje chen en Slowaken, die voor het eerst fn hun leven met vakantie in het Westen waren en nu met de moed tn de schoenen de terugreis naar dc on vrijheid aanvaarden. Zoveel verhalen, dat de zeker honderd reporters, die nog steeds geen toe stemming hebben naar Praag door te reizen, en dit waarschijnlijk ook nooit zullen krijgen er met moeite een weg in kunnen vinden. De een heeft het over „steden, die in brand staan" de ander over „duizenden doden en gewonden", weer een ander over „overval-wagens vol met arrestan ten, die met gillende sirenes door de straten razen". De buitenlanders, die hun vakantie in Tsjecho-Slowakije plotseling zagen onderbroken, zijn diep geschokt. De opgekropte angst en spanning ont laadt zich vaak in krampachtige huil buien. Met stomheid geslagen zijn er ook. De laatsten weigeren te spreken over het onrecht, dat werd aange daan en waarvan ze door een toeval lige samenloop van omstandigheden getuigen waren. De grootste gemene deler van die veelheid van herinne ringen komt hierop neer, dat de on gewapende Tsjechen zich met ware heldenmoed tegen de communistische verovering hebben verzet. De dreiging van tanks en machinege weren ten spijt hebben ze zich, ieder op eigen wijze, tegen de overval van hun zo geheten bondgenoten van het Warschau-Pact teweergesteld. Er waren heftige discussies op tsraat, ver telt 'n Duitser, die Tsjechisch spreekt. Overal, waar tanks stonden opge steld, werden de Russen en Polen door inwoners van Praag benaderd met de vraag hun uit te leggen waar om hun soevereiniteit werd ver kracht. „De jeugd is geweldig", verklaard een Engelsman met een gezicht wit van de slaap. „De jongeren delen vlug schriften uit, waarin het volk wordt opgeroepen zich met hand en tand te gen zijn overweldigers te verzetten. Studenten dragen met bloed besmeur de nationale vlaggen. Terwijl ze bij na in de loop van machinegeweren kijken roepen ze om vrijlating van Dubcek en vragen om de terugtrek king van alle vreemde troepen uit hun land. Heel Praag is bedekt met anti-Russi sche en vooral patriottische leuzen, aldus een Zweed, die met zijn vrouw en vier kinderen een omweg van uren heeft moeten maken om de grens bij Weidhaus te bereiken. „De kranten, die nog verschijnen, worden gratis uitgedeeld. Ik heb Russische tanks in brand zien staan. Er is met kanon nen en machinepistolen geschoten. Van een bloedbad ben ik gelukkig geen getuige geweest, maar voor het half vernielde gebouw van Radio- Praag zijn wel doden en gewdnden gevallen". Een Nederlander, de 36-jarige Hage naar Van der Leer, brengt naar vo ren dat hij getuige is geweest van Russische schietpartijen. „Er werd in eerste instantie over de hoofden van de mensen geschoten. Ik ben er toen gauw van door gegaan. Trams, bus sen en auto's, die als barricade wa ren gebruikt stonden vernield of uit gebrand in de straten. Sommige voer tuigen waren door de oprukkende tanks helemaal plat gereden. Er is gebrek aan voedsel. Voor brood en melk staat men uren in de rij". Met andere landgenoten was de heer Van der Leer in colonne door Bohe men gereden. Zeker dertig auto's be hoorden hierbij. De stoet was 's mor gens samengesteld door de Nederland se ambassadeur in Praag, de heer Jongejans die persoonlijk voor de be geleiding zorgde. Na voltooiing van deze merkwaardige missie vertrok de diplomaat weer naar zijn moeilij ke post in Praag, zonder ook maar een voet op de Westduitse bodem te zet ten. Vervolg op pag11 ADVERTENTIE HOTEL-REST. ..DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. (Van onze weerkundige medewerker) TJe vooruitzichten blijven gunstig. Er is alle kans, dat het mooie weer ook het weekeinde zal voort duren. Tussen een zich wat verster kend hogedrukgebied boven Scandi navië en een lagedrukgebied in Zuid- Frankrijk, voeren nog iets toenemende oostelijke winden drogere lucht aan. De middagtemperaturen zullen in Gelderland op een peü van 24-26 gra den liggen. Een regenfrontje boven West-Enge- land en Schotland heeft voor ons geen betekenis meer. Morgen: Zon op: 05.38 onder: 19.45 Maan op: 05.49 onder: 20.12

De Vallei | 1968 | | pagina 1