vlucht voortijdig einde van vakantie Bange 1 „Wij kunnen hier niet rustig blijven zitten" dan anders andere „Soms ging n hoffelijke tank wel even voor ons opzij...** lingendnolfi^ Geëmotioneerde vergadering van gestrande Tsjechen MILJOEN SCHADE BIJ STADHUISBRAND Tsjechisch- Nederlands huwelijk niet spoed ...In het dolfinarium Harderwijk VERENIGDE TOERISTENBEDRIJVEN N.V. Amsterdams echtpaar veilig over de grens Geen buitenlandse vakantie voor militairen Koni ingiii terug Jongen verongelukt door stropdas Politie is grote wapenhandel op het spoor constante kwaliteit sprekers voor regeringspartij en „Korter werken" afgenomen Hand over 't hart In Kamer twee Dwars door de pantsereenheden van het Rode Leger, vluchtend voor wilde schietpar tijen, klam en bevend van angst zo eindig de gisteren, een week te vroeg, de Tjechische vakantie van het echtpaar Schutte-Korremans uit de Kijkduinstraat in Amsterdam. Om kwart over elf slaagde de 38-jarige Herman Schutte er als een van de weinige toeristen in Tsjechoslowakije bij Bratislawa te verlaten en de Oostenrijkse grenspost Berg te bereiken. Daar vertelden ze het avontuur van hun leven. Mevrouw Henny Schutte, die vandaag 38 jaar is geworden, trilde toen nog over haarJ hele lichaam. Twee handen moest ze gebruiken om haar koffie in een dorpscafé verderop zonder morsen te drinken. Geen van de mensen die de grenspost wis- j ten te bereiken, heeft zoveel beleefd of op j een tocht van honderden kilometers zoveel gezien van de Russische bezetting. Daarom j laten wij hun relaas hier letterlijk volgen. HOOFD WON DEN AFGEGRENDELD SALVO's „IK ZAL MIJIS LASDGEISOTES VERTELLES WAT 9 IS GEWELDIG VOLK JULLIE ZIJN!" SCEPSIS Studente uit Praag: Boulevard - Harderwijk - Tel. 03410-2569 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 Wij kampeerden voor de derde keer in Tsjecho-Slowakije. Tien dagen stonden wij op een camping hij Poprad in het Hoge Tatragehergte, niet zo ver van de Russische grens en ruim tweehonderd kilometer van Bratislava. Woensdagmorgen zeven uur hoorden we alsmaar helikopters en andere vlieg tuigen over de camping vliegen, maar we dachten aan een oefening van het Tsjechische leger. Toen we goed wakker waren kropen we naar buit en en za gen we duidelijk de rode ster van het Russische leger op de helikopters. De hele camping was binnen een mi nuut wakker. Er waren ook Bulgaarse toestellen in de lucht. Later werd dui delijk dat ze een grote legermacht op de grond begeleidden. Weg wezen, dat was onze eerste gedachte wegwezen voor de Russische troepen uit, dit gaat hier helemaal mis! Wij hebben direct ingepakt en we zijn gaan rijden in de richting van de grens. We probeerden de weg met de Russische troepen te vermijden zodat we eromheen konden rijden, maar bin nen zeer korte tijd kwamen we tot de afschuwelijke ontdekking dat er Russi sche troepen van alle kanten kwamen. Een geweldig leger van pantser auto's, lichte en zware tanks, vracht wagens en andere voertuigen beheerste alle wegen en snel doorrijden was on mogelijk. We zijn er uiteindelijk ge woon langs gereden als dat ging en bij een kruispunt wilde zo'n Russische tank zelf wel eens opzij gaan om ons door te laten. Dat gaf ons wel moed, hoewel zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de colonnes onafzienbaar lang waren. Veel chauffeurs van Russische vrachtwagens hadden hoofdwonden op gelopen doordat de woedende bevolking stenen door de voorruiten had gegooid. Als zo'n kolonne halt hield, gingen de Tsjechen naar de tanks om de Russen uitleg to vragen, te discussiëren of uit te schelden. Het was wel duidciyk dat de Russische soldaten met hun houding slecht raad wisten. „Vraag het maar aan het Kremlin", zei een officier. Door motorpech van de oude vracht wagens en ongelukken ontstonden er grote opstoppingen en pas gisteravond bereikten we Bratislava. Daar was juist een schietpartij geweest bij de fi losofische faculteit, waar studenten de monstreerden voor Dubcek. Wij weten zeker dat daar woensdagavond op zijn minst drie doden zijn gevallen. De mensen hadden de plaatsen, waar de slachtoffers waren gevallen, afgezet met stenen en er bloemen neergelegd. De hele toegang tot de grensover gang via de Donaubrug was afgegren deld door een cordon van Russische tanks. In de hele stad stonden trou wens op elke hoek gevechtswagens en tanks. Meestal met de kanonnen naar alle richtingen om een aanval in de rug af te slaan. Wat ons het meest is opgevallen, was dat de Tsjechen helemaal niet bang wa ren en pal voor de loop van een tank een bord met de foto van Dubcek hiel den. Ze scholden de Russen uit en ze schreven op de stoffige Russische voer tuigen: „Russen, ga naar huis". Wij konden niet verder rijden en we hadden na een poosje ook bijna niet meer in de gaten dat de Russen ons aan alle kanten onder schot hadden. Die Tsjechen waren fantastisch moe dig en de Russen hielden zich zoveel mogelijk afzijdig, zelfs als er met ste nen werd gegooid. Tsjechische soldaten lieten zich niet zien. Onderweg hebben we geconsta teerd dat ze in hun kazernes waren en dat de Tsjechische militaire vliegtui gen aan de grond stonden. We hebben nog uren geprobeerd de grens te bereiken maar we zijn ten slotte van ellende maar naar de cam ping buiten de stad gereden. Donder dagavond fcijn we het weer gaan pro beren want we wilden weg. We hadden inmiddels al begrepen dat het niet om een tijdelijke zaak ging. Het straat beeld was gistermorgen ongewijzigd. Er waren alleen nog meer mensen op straat, want iedereen staakte. Er wer den vooral door de jongelui veel de monstraties voor Dubcek en tegen de Russen gehouden. De Tsjechische vlag werd meegedragen en er reden auto's rond met grote foto's van Dubcek en Svoboda. Het universiteitscomplex was het cen trum van de actie. Plots klonken er mi- irailleursalvo's en sloegen er granatetk in het wegdek. Dat was om kwart over tien. Lam van de schrik stonden we naast de auto en we doken een portiek in. t Later vielen er opnieuw schoten vlak in de buurt. We hebben ongeveer een half uur gewacht en we zijn toen met de moed der wanhoop naar de auto ge rend want toen stond helemaal vast dat we de grens over moesten. Om elf uur stonden we eindelijk voor de Donaubrug die door tientallen Rus sische tanks was bezet. We zijn maar gewoon doorgereden en er gebeurde niets. De Tsjechische grenswachten lieten ons direct door en nu zitten we hier." DEN HAAG Militairen mogen voorlopig niet met vakantie naar het buitenland. Minister Den Toom (De fensie) heeft daartoe besloten met het oog op de ontwikkelingen in Tsjecho- Slowakije. Militair personeel dat zijn verlof bui ten Nederland had willen doorbrengen en daarvoor al kosten had gemaakt, kan de kosten bij het rijk in rekening brengen, zo deelde het ministerie van Defensie gisteren mee. Militairen, die al met vakantie in het buitenland zijn, worden niet terugge roepen. ADVERTENTIE DEN HAAG Hare Majesteit de Koningin die, in verband met de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije, haar zomervakantie in Italië heeft af gebroken, is donderdagmiddag per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Het toestel landde om 13.51 uur op de vliegbasis Ypenburg, waar de ko ningin werd begroet door prinses Chris tina en minister-president De Jong. Vergezeld door de minister-president reed Hare Majesteit naar het paleis Huis .ten Bosch, waar zij samen met hem de lunch gebruikte. ROTTERDAM H(j is een zwaargebouwde vrachtwagenchauffeur. Een Tsjecho- slowaak, in Nederland gestrand op het ogenblik dat de Russen zjjn land overwel digden. Gisteravond stond hy met tranen in de ogen achter de microfoon in de Rotterdamse Ahoyhal. „Vandaag ga ik proberen Tsjecho-Slowakije te bereiken. Ik zal mjjn landgenoten vertellen wat een geweldig volk jullie zjjn", brulde hy de Nederlanders in de immense overbevolkte zaal toe. Hij is één van de veertig Tsjechoslo- waakse vrachtwagenchauffeurs, die gis teravond samen met in ons land ge strande Tsjechoslowaakse toeristen, hier langer wonende studenten en belang stellende Nederlanders in de Ahoyhal met sombere gezichten luisterden naar verhitte toespraken. Al pratende bleken hun mogelijkhe den beperkt. „Wij willen een protest resolutie opstellen, die via Hilversum naar Tsjechoslowakije gezonden moet worden. Wij zullen die resolutie ook aanbieden aan de Russische,. Poolse, Hongaarse en Oostduitse ambassades in Nederland." Op dat ogenblik klom de jonge Tsje- choslowaak achter de microfoon. Hij vroeg een minuut stilte, omdat hij uit Praag bericht had gekregen, dat een Russische soldaat zelfmoord had gepleegd. „Deze martelaar voor ons land verdient onze piëteit", verze kerde hij zijn toehoorders. De volgen de minuut kon je een speld in de zaal horen vallen. Met een sceptisch gezicht stond de Amsterdamse psycholoog Jan Witten berg de voor Nederlanders onverstaan bare toespraken te beluisteren. Hij is zelf Tsjechoslowaak. Dertig jaar gele den vluchtte hij voor Hitier uit zijn land en kwam naar Nederland. „Ach wat, resolutie", vertelde hij ieder, die het horen wilde. „Wat koop je nou voor een protest-resolutie. Deze mensen bedoelen het natuurlijk goed, daar niet van. Maar er zijn ge strande mensen, die niet terug kunnen naar hun land. Zij zitten hier in hotels. Daar kunnen zij niet blijven. Hun geld raakt op. Ik heb het plan binnenkort geld te gaan inzamelen. Ik weet zeker, dat de Nederlanders hun portemonnaie omkeren voor dit doel." Even later stond ook de heer Witten berg achter de microfoon om de aan- zige Nederlanders op te roepen geld te storten of adressen te geven waar Tsjechoslowalfen kunnen komen loge ren. De aanwezige Tsjechen gaven hem een donderende ovatie. Tiental len Nederlanders gaven hun adres. Er kwamen telegrammen binnen, die werden voorgelezen. Onder meer liet de Bond van Hongaarse Intellectuelen in Nederland weten, solidair te zijn met het Tsjechoslowaakse streven. Met doorgerookte kelen en betraande ogen brulden de Tsjechoslowaken hun volks lied door de zaal. DORDRECHT De 17-jarige leer lingdraaier J. M. C. Mensen uit Ze venbergen is aan de gevolgen van een bedrijfsongeluk overleden. Hij was in de bedrijfsschool van de NV Lips Brandkasten- en Slotenfabrieken in Dordrecht aan het werk aan een draai bank, toen op een gegeven moment zijn stropdas werd gegrepen door de snel ronddraaiende lidspil van de draaibank. '000*00000000000000000000000000000000000000000000000000000000, „W/y kunnen als Tsjechen in Ne- derland toch niet rustig met de armen over elkaar blijven zitten? In de grote steden van Tsjecho-Slo wakije bouwen de studenten barrica des op straat en ze worden neerge schoten. Wij in het buitenland moeten hen op de een of andere ma nier helpen". De 23-jarige Marie Vrabcova, af komstig uit Praag, spreekt in Rot terdam met een vastberaden trek orfi de mond. Zij heeft samen met de student in de architectuur, de 25-ja- rige Zdenek Zavrel, de bijeenkomst voor Tsjechische studenten in de Rotterdamse Ahoyhal belegd. De tengere Marie Vrabecva is pas l een maand in Nederland. Na haar einddiploma aan de toneelacademie in Praag, vertrok zij met vakantie j in westelijke richting. „Na een stu- f dentenfeest in Delft hoorden wij Zdenek Zavrel en ik woensdag- i morgen het verschrikkelijke nieuws via de radio. Sindsdien hebben wij niet meer geslapen. Wij zijn ons houvast kwijtgeraakt." De hulp, die de kleine Marie en de student Zdenek zich voorstellen te f geven, is een stroom van berichten uit het westen via radiozenders naar de mensen van Tsjecho-Slowakije. Reacties, die het Tsjechische volk kunnen steunen in hun strijd tegen de bezetters. Marie Vrabcova beseft heel goed dat een dergelijke hulp heel moei- lijk zal zijn. „Er is nog maar één vrüe zender, de Hradec Kralove. In Tsjecho-SIowakye kunnen wff ook radio Luxemburg heel goed ont- j vangen. Het geeft niet op welke ma- nier, als wij maar op legale wijze contact blijven houden met onze fa- jj milieleden en vrienden in het bezet- 5 te land." Op onze vraag wanneer zij naar Praag teruggaat, zegt zij: „Wan- jj neer wil ik sterven? Ik weet het I niet". De Ziekenfondsraad heeft in meer derheid besloten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren de premie voor de algemene verzekering bijzondere ziektekosten 1969 vast te stellen op één procent. Een minderheid in de raad sprak zach uit voor 0,9 procent. Een miljoen gulden bedraagt de schade, die een brand gisternacht 5 aanrichtte in het historische raadhuis 5 in Oudewater. De brand, waarvan de S oorzaak nog niet bekend is, moet zijn 5 J ontstaan in een archiefruimte boven 5 de raadzaal. De bovenverdieping, de burgemees- terskamer en enkele secretariékan- toren brandden uit. De raadzaal liep aanzienlijke waterschade op. Tot half een 's nachts was er in het stadhuis nog vergaderd, onder andere over een grote onderhoudsbeurt voor het stadhuis. Dat zal nu worden ge restaureerd. Het rac r'.huis is met inbegrip van de inventaris verze kerd voor ruim een miljoen gutden. De voor- en achtergevel worden ge stut, de klokketoren wordt omverge trokken. ADVERTENTIE nwiiiMii mm ROTTERDAM De Rotterdamse po litie is gisteren op een vry omvangry- ke clandestiene wapenhandel gestuit, wraarover echter nog het diepste stil zwijgen wordt bewaard. Na een achtervolging door een aan tal patrouillewagens werd gisteren op de Van Brienenoordbrug een man aan gehouden, die vuurwapens van zwaar kaliber in zijn auto vervoerde. Hij kwam uit de richting Dordrecht en was op weg naar Rotterdam. Deze arrestatie heeft in Rotterdam tot nog twee aan houdingen geleid. Het zou gaan over een groot arse naal van vuurwapens. „Het onderzoek is nog in volle gang" zei de Rotterdam se politie. caballero DEN HAAG Tijdens het Kamer debat over de gebeurtenissen in Tsje cho-SIowakye zullen dinsdag waar- schyniyk 2 sprekers namens de rege ringspartijen praten: de a.r.-fractie- voorzitter mr. B. W. Biesheuvel en zijn liberale collega mr. E. H. Toxopeus. Het is in elk geval zeker, dat mr. Biesheuvel namens de drie christelijke partijen zal spreken. Er wordt nog wel overlegd of ook de liberalen mr. Bies heuvel als hun woordvoerder zullen la ten optreden. Dat zal kunnen afhangen van de vraag of de a.r.-spreker zijn be toog meer of minder op godsdienstige uitgangspunten zal baseren. Als hij dat wel doet, wordt het voor de VVD. die nu eenmaal geen confes sionele partij is, moeilijk om zich door hem te laten „vertegenwoordigen". Het is intussen wel zeker, dat de oppositie niet aan deze „coalitie" meedoet. interessant voor u, heerlijk voor de kinderen! In dit grootste overdekte dolfijnen-stadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen, ziet u een unieke show met zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Aanvangstijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en. 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuin een van de grootste in Europa. Veliwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oosteiyk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo land. Afvaart elk heel uur. DEN HAAG Het korter werken in sommige bedrijven is in juli afgeno men. Er werd ruim 40.000 uren meer gewerkt dan in de maand juni. Het aantal daalde in juli tot 1107 en 't aan werkt liep terug van 70 tot 48. In juni waren er 1936 werknemers die 91.507 uren korter werkten. Dit aantal daalde in juli tit 1107 en het aan tal minder gewerkte uren was 51.052." Ook in de textiel- en confectie-indus- trie, waar verscheidene bedrijven tot korter werken over gingen, daalde het aantal minder gewerkte uren. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat deze cijfers ver strekt, merkt op dat de daling van de minder gewerkte uren niet beschouwd worden als een verbetering van de be drijvigheid. Dit omdat in de maand ju li vele werknemers met vakantie gaan, waardoor het aantal beschikbare pro- du Ir ti ei'r**n o~~mjw w EINDHOVEN Michaela Novako- va. 23-jarige lerares uit Praag, heet sinds gisteravond mevrouw Swinkels. Ze trouwde gistermiddag om vijf uur in het Eindhovense stadhuis halsover kop met de reclameontwerper Peter Swinkels (24). Dat gebeurde een goed uur nadat de officier van Justitie in 's-Hertogenbosch, mr. Lamers, Mi chaela bij dispensatie toestemming voor dit spoed huwelijk had verleend. De foto hierboven toont het bruids paar. Mr. Lamers vertelde gistermiddag dringende redenen aanwezig te achten om de normale wachttijd, die in Ne derland in acht moet worden genomen tussen het kenbaar maken van het hu welijksvoornemen en de trouwdag zelf, te laten vervallen. Als de wetteiyke termijn van tien dagen zou zijn aange houden. waren de trouwplannen van het jonge paar heel waarschijnlijk doorkruist door de dramatische toe stand in Tsjecho-Slowakije. Michaela, die als enig kind bij haar ouders in Praag woonde, had het con signe gekregen op 2 september in haar land terug te zijn. Op die voorwaarde had ze toestemming gekregen met va kantie naar Nederland te gaan, waar ze haar verloofde ging bezoeken. De jongelui hadden elkaar voordien in Praag ontmoet en waren aanvanke lijk van plan komend voorjaar te trou wen. De Russische inval in Tsjecho- Slowakije bracht het tweetal zo in pa niek, dat het geen moment met trou wen wilde wachten. In allerijl zochten de jongelui getui gen. De ambtenaar van de burgerlij ke stand Rooljmans streek met de hand over het hart om dc jongelui in dit dringende geval niet teleur te stel len. Michaela kon namelijk geen ge boorteakte tonen. Bovendien kon /.ij niet bewijzen nooit eerder gehuwd te zijn. De heer Rooijmans heeft aan de hand van Michaela's paspoort aangeno men, dat die laatste zaak in orde was. Het ontbrekende geboortebewijs werd vervangen door Michaela, die het Ne derlands niet beheerst, een verklaring over datum en plaats van haar geboor te te laten afleggen. De wet staat dit in noodgevallen toe. Zij wil absoluut terug naar Praag omdat zij vreest dat haar ouders het slachtoffer van vergeldingsmaatrege len kunnen worden, als zij niet op tijd in haar geboorteland terugkeert. 25 STUK8 f 1.50-EEN LAURENS PRODUKT

De Vallei | 1968 | | pagina 9