DEZE WEEK: nader beschouwd Het verraad van broeders Monument van heldhaftigheid In tweeërlei opzicht een blunder Nachtelijke ingreep kwam als 'n volkomen verrassing Zorgwekkende vragen na onverwachte agressie ORGANISATIE VAN DE POLITIE MOET NODIG OP DE HELLING Misdadigheid neemt toe - het geweld wordt bruter Onze militaire medewerker schrijft OOST ..DUITSLAND WEST.. DUITSLAND OOSTENRIJK HONGARIJE Het is moeilik te zeggen wat meer bewondering afdwingt: de vastberaden eensge zindheid waarmee het Tsjechoslowaakse volk zich blijft scharen achter zijn leiders, ook al zijn die dan (men moet vrezen: voor altijd) van hen gescheiden of de haast ongelooflijke moed waarmee vooral de jongeren aan de bezetters duidelijk maken dat ze ongewenst zijn. Kijkend in de lopen van kanonnen en mitrailleurs schreeuwen ze hun verwensingen uit en betuigen ze hun trouw aan Dubcek. Zonder wapens in de hand bieden ze zo aan de Russische soldaten en hun satellieten een beeld van verzet dat dezen toch wel moet imponeren en hun hun hele leven bij zal blijven. Juist deze vorm van verzet immers moet de Russen toch wel iets zeggen over de aard van het volk dat zij thans onder de voet lopen: het maakt namelijk duidelijk dat de Tsjechen tot voor kort de Russen wel degelijk als hun kameraden, als een broeder volk hebben beschouwd. De wijze waarop ze voor de kanonnen en de tanks gingen staan, niet gelovend dat er ook echt zou worden geschoten, de manier waarop men discussies aanging met de soldaten en hun trachtte duidelijk te maken wat een schan delijke vergissing hier werd gemaakt op die manier gaat men alleen maar met elkaar om als men elkaar altijd heeft vertrouwd. Zo zouden wy doen als bespotte lijk voorbeeld de Engelsen ons land kwamen bezetten onder een of ander zot voor wendsel. Maar niét als de Russen hier zouden komen, eenvoudig omdat wy Rusland altijd al als een gevaar gezien hebben. En dat hebben de Tsjechen niet. Juist deze vorm van verzet moet het de Russen toch wel heel duidelijk maken dat ze aan een dom avontuur begonnen zijn. Dat ze militair zullen winnen, maar het zal een overwinning zyn zonder enige waarde. Eén facet van de Tsjechische heldenstryd dient apart belicht te Worden: de haast on gelooflijke moed die journalisten, fotografen en cameramensen van pers, radio en te levisie aan de dag hebben gelegd. Nooit zou het volk zo standvastig en eensgezind zjjn gebleven als ze niet telkens weer de vertrouwde stemmen hadden gehoord van ver slaggevers, die hun de waarheid vertelden, hun de boodschappen doorgaven van de wettige leiders, hun vertelden van de morele steun en sympathie die heel de wereld als een golf heeft overspoeld. En omgekeerd zou de buitenwereld nooit zo intens heb ben kunnen meeleven en ook nooit zo nauwkeurig de feitelijke toedracht hebben geweten als niet deze voorlichtingsmensen, soms met inzet van hun laatste krach ten, hun werk hadden gedaan. Zij hebben voor zichzelf een monument van heldhaftig heid opgebouwd, zij hebben ook eens en te meer aangetoond van hoe doorslaggevend belang een goed functionerende voorlichting in deze wereld is. Nu nog zijn hun radio stemmen steeds in de lucht, hun medeburgers een hart onder de riem stekend en nu nog bereiken hun films, foto's en pamfletten de buitenwereld, wat ervan getuigt dat 't verzet nog niet gebroken is. Zo maakt een communistisch land aan de vrije wereld nog eens weer duidelijk dat een vrije en eerlijke voorlichting altijd en overal van onschatbare waarde is we kunnen niet anders zeggen dan dat het pleit voor deze Dubcek-vorm van communisme. We kunnen er nog iets van leren! Tenzij er een wonder gebeurt zullen de Tsjechen zich toch moeten onderwerpen aan de macht van hun bezetters het is niet anders. Ze hoeven op geen Veiligheidsraad te bouwen, want die is in deze kwestie volslagen machteloos het is droef het te moeten constateren, want het betekent dat het instituut van de Verenigde Naties op het juist zo kardinale punt van recht en vrijheid een even groot fiasco geworden is als ook de vroegere Volkerenbond was. En evenmin behoeft men te hopen op inter ventie van Amerika of van het Westen, want dat zou een wereldoorlog betekenen en wie durft te zeggen dat die prijs niet te hoog is? De enige troost die de Tsjechen hebben is dat zjj op langere termijn bezien de win naars zyn. En die termijn zal niet eens zo heel erg lang zijn. Want wat de rode mak kers van het Kremlin nu gedaan hebben is in tweeërlei opzicht een blunder: zy heb ben alle sympathie, zelfs van verreweg de meeste communistische partijen in de we reld, verspeeld én ze hebben in hun eigen volk krachten wakker geroepen die over misschien tien, misschien twintig jaar het Kremlin zullen dwingen tot eenzelfde li beralisatieproces als nu nog met hulp van de soldatenlaars in Tsjecho-Slowakjje is onderdrukt. Nu al moet men zich in het Kremlin toch wel gaan realiseren dat de Russische in vloedsfeer bijzonder klein is geworden. Van het Oosteuropese blok zyn achtereenvol gens Joego-Slavië, Roemenië en nu Tsjecho-Slowakjje afgevallen geen Rus zal nu nog de illusie koesteren dat de Tsjechen nog betrouwbare bondgenoten zullen zjjn, ook al zal dan een collaborateurs-regering wellicht nog trouw de Russische ljjn vol gen. De machtige communistische partjjen in Italië en Frankrjjk zjjn nauwelijks meer bereid Moskou als leidinggevend centrum te erkennen. En buiten Europa wint het Chinese communisme snel terrein op het Russische. Ruslands invloed wordt kleiner, steeds kleiner en dat moet men in het Kremlin toch wel met angst beseffen. Maar ook binnen Rusland zal de oppositie groeien het kan niet anders. Weinig landen ter wereld doen zoveel voor het opleiden van wat men de intelligentia pleegt te noemen. Met onmiddellijk daaronder een kader van hoogwaardige arbeiders, die ook hun weetje geleerd hebben. Deze opkomende groepen zjjn het beu dat zjj op bepaalde punten als onmondigen worden behandeld. Dat er voor hen gedacht wordt en zjj niet het recht hebben zelf te denken. Tsjecho-Slowakjje heeft geleerd dat er een nieuwe communistische generatie is opgestaan en het kan niet anders of dat zal ook in Rusland gebeuren. Kort is het nog maar geleden dat een Stalin oppermach tig was hoeveel is er sindsdien veranderd! Aan die veranderingen wordt ook door de nacht van 21 augustus geen halt toegeroepen. Eenmaal zullen de Tsjechen in vrjjheid leven en die tjjd is niet ver meer. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben een kreet van afschuw, ergernis en teleurstelling in de gehele wereld doen opgaan. Nog slechts enkele weken geleden, tijdens of onmiddellijk na de conferenties in Cierna en Bratislava, hield iedereen de adem in en een Russisch militair ingrijpen lag toen in de lijn van de verwachting. Zou een bezetting van Tsjecho-Slowakije op dat moment hebben plaatsgevon den, ook dan zou de afschuw groot zijn geweest maar toen er ogenschijnlijk niets gebeurde en de Tsjechoslowaak se communistische partij als overwinnaar uit de strijd leek te zijn gekomen, kwam de klap des te erger aan. Het teleur stellingselement was des te groter geworden. Blijft de vraag of men deze Russische stap niet had kunnen voorzien komt zelfs ook de vraag naar boven of ook andere, Wes terse landen iets dergelijks zou kunnen overkomen. Hebben de inlichtingendiensten, de politieke zowel als de militaire, niet op tijd alarm geslagen? Immers, als deze diensten op dit punt gefaald hebben, dan is toch zeker beraad nodig om een herhaling te voorkomen! Het zijn deze en soortgelijke vragen die wij aan onze mili taire medewerker hebben voorgelegd. ■*0 VROEGER lag de oostgrens van Europa meer dan lOOOKro weg l v THANS ligldeoosfgrens halverwege in Europa.Ons wereldeel is gespiefen in hef-Westen en hefkommunis-* fische Oosten *USS. HONG. TROEPEN BOEDJPE! ST Van een militaire medewerker is het de taak de militaire aspecten van de gebeurtenissen te belichten en daarbij is het noodzakelijk enige tijd terug te gaan. Ons alleen staan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en Polen van maart en april van dit jaar nog helder voor de geest. In Polen werd studentenverzet snel gesmoord, maar in Tsjecho-Slowakije lag de kaart heel anders. President Novotny's positie bleek onhoudbaar en Dubcek en Cera ik namen de leiding over. Als presi dent van Tsjecho-Slowakije werd gene raal Svoboda naar voren geschoven, die onder het bewind van Novotny bevelheb ber van de Tsjechische strijdkrachten was geweest en die 25 jaar geleden 't toen pas opgerichte le Tsjechoslowaakse bataljon commandeerde dat vijf dagen en nachten lang Duitse tegenaanvallen weerstond, waardoor Russische eenheden van de on dergang werden gered. Kennelijk was dit een poging om de oude vriendschap met de Russen eens extra te onderstrepen en de Russen te winnen vow de liberalisatie- maatregelen. Deze democratiserende en liberaliserende maatregelen, voorgesteld en uitgevoerd door de beste elementen uit de Tsjecho slowaakse communistische partij die hun opleiding in Moskou hadden ontvangen, beoogden een democratisch communisme Commissaris Th. Ardon, hoofd van de recherchedienst in Rotterdam, geeft zijn visie op de toenemende cri minaliteit en op datgene wat bij de po litie veranderen moet om tot een meer doelmatige bestrijding te komen. Amsterdam heeft een speciale moordbrigade; de Rotterdamse po litie is bezig een assistentiegroep te formeren die in staat is op breder terrein bijstand te verlenen in de strijd tegen de grote misdrijven. De moordaanslag op de Bergen op Zoomse zakenman Rogier bracht een speciaal geformeerde recher- chegroep in actie, die voortaan in heel Brabant bijstand zal verlenen. In Limburg draait al enige maan den een regionale herkenningscen trale, in Twente wordt daar binnen kort een begin mee gemaakt. Waar om dit alles? Zijn al deze hergroe peringen noodzakelijk omdat de misdaad anders is geworden? Het antwoord komt van commis saris Th. Ardon, hoofd van de recherchedienst bij de Rotter- - damse politie. „Inderdaad zegt hij de misdaad slaat steeds verder om zich heen. De misdadiger zelf is mobieler ge worden en hij verplaatst zich steeds sneller over een steeds groter gebied. Daar komt bij dat het siteeds vaker voorkomt dat in groepen wordt geopereerd; groepen met vertakkingen elders. De misdrijven worden harder, agressiever en ruwer. Ook de frequentie is groter. Het is ze ker niet alleen een indruk van mij ook al komt het dan niet altijd tot uitdrukking in de sta tistieken dat de misdadigheid toeneemt en het geweld groter wordt." Ook al zou commissaris Ardon al leen staan in die uitspraak over toe nemende misdadigheid, ook dan zou er alle reden zijn zijn woorden au sérieux te nemen. Want uit ervaring weet hij veel, heel veel zelfs af van het recherchewerk. Twintig jaar ruim zit hij nu bij deze tak van het politiewerk, als inspecteur, hoofdin specteur en als commissaris tenslot te, maar ook in heel andere func ties. Hij is gedetacheerd geweest bij het studiecentrum voor hogere poli- tie-ambtenaren in Heelsum en daar heeft hij gedurende enkele jaren een belangrijk aandeel gehad in de voor bereiding van gespecialiseerde cur sussen voor het hogere politieperso neel. Trouwens, van 1938 af is hij al docent bij de eigen Rotterdamse op leiding. Vandaag over een week, op 1 sep tember, gaat hij met pensioen, maar hij kan nog maar node afscheid ne men van een dik dossier dat hem dierbaar is: in overzichten en pro gnoses zijn daarin de aanbevelingen samengevat, die hij nodig acht voor verdere uitbouw van de recherche. Commissaris Ardon is voorstander van meer samenwerking tussen de verschillende korpsen zoals hij ook meer samenwerking bepleit binnen een en hetzelfde korps. „Globaal be zien gaat het heel redelijk", zegt hij. „In sommige gevallen gaat de sa menwerking zelfs verder dan de voorschriften mogelijk maken. Dat zijn de momenten waarop gehandeld moet worden. Achteraf hoor je dan wel of het goed was." Ook wordt volop aan uitwisseling van ervaring en gegevens gedaan. De hoofden van de recherche en de zedenpolitie van de vier. grote ste den komen daarvoor regelmatig bij elkaar. Ervaren rechercheurs en technische opsporingsmensen wor den weieens aan elkaar uitgeleend bij bepaalde misdrijven. Indien nood zakelijk, worden soms hele groepen uit verschillende korpsen tijdelijk samengevoegd. „Toch moet ik zeggen", aldus com missaris Ardon, „dat dit allemaal slechts incidenteel is, veelal nog ge baseerd op persoonlijke relaties of het inzicht van één functionaris. Het komt om zo te zeggen van onderop, terwijl het juist van hogerhand, door de landelijke overheid georganiseerd moest worden op grond van een deugdelijke wettelijke basis. Er zit ten nu nog te veel problemen aan vast." „Rechercheurs die bij andere korpsen bijstand verlenen, hebben daar feitelijk geen opsporingsbe voegdheid. Als tot samenwerking van verschillende korpsen wordt besloten is er direct het probleem van de be velvoering. Op een bepaald moment moet worden beslist of tot arrestatie zal worden overgegaan. Daarbij zijn dan ook de bevoegdheden in het ge ding. De territoriale bevoegdheden zullen opnieuw geregeld en uitge breid moeten worden. Het formeren van grotere eenheden door perma nente samenwerking over een groter gebied, zal doelbewust en van boven af georganiseerd dienen te worden. De recherche-apparaten moeten op de regio's van de misdaad worden afgestemd. Dat is een zaak die blij vend geregeld moet worden. Ook het voorkomen van misdrij ven is een dwingende noodzaak, die ver uitgaat boven hetgeen nu ge daan kan worden. Gelukkig zijn er veel enthousiastelingen bij de poli tie. Het is een genot om te zien hoe er gewerkt wordt. Bij ouderen en jongeren zijn er veel die hun werk als hobby zien. Op zichzelf een mooi verschijnsel, maar het politiewerk is uiteindelijk geen liefhebberij. Het is een vak. De opleidingen zijn daar ook op gericht en worden steeds be ter. De behoefte aan nog beter ge schoolde mensen wordt steeds gro ter." Een typisch voorbeeld van eigen korpsinitiatief voor een slagvaardi ger optreden tegen de zich organi serende misdaad, is de oprichting van het Bureau Recherche Informa tie bij de politie te Rotterdam. Dit bureau in oprichting krijgt ten doel allerlei informaties te verzamelen die nuttig kunnen zijn bij de bestrij ding van de misdaad. Het gaat er daarbij mede om de mensen van de geüniformeerde dienst meer bij het recherchewerk te betrekken. De recherche kan profijt hebben van de wetenschap die bij de geüni formeerde dienst aanwezig is, maar die nu veelal ongebruikt blijft. Wijk agenten en bemanningen van surveil lancewagens kennen ontzaglijk veel mensen. Zij zijn vaak op de hoogte van allerlei toestanden en situaties in straten en wijken. „Een moordbrigade hebben wij niet in Rotterdam", zegt commissa ris Ardon. „Daarvoor worden er ge lukkig te weinig moorden gepleegd. Het zou ook niet rationeel zijn om al leen voor moordzaken een belangrijk potentieel van de recherche op één categorie te binden. Onze assistentie- ploeg heeft een breder terrein. Hoe wel moord sterk aanspreekt, zijn op lichting, bedrieglijke bankbreuk, ver duistering en sommige reeksen van inbraken vaak veel ingewikkelder en moeilijker te ontraadselen." De bedoeling van de assistentie groep is enerzijds om betere coördi natie en systematie te verkrijgen bij de verwerking van ernstige misdrij ven, en anderzijds profijt te trekken van ervaringen, opgedaan bij andere zaken. Tevens om de talrijke neven taken, die vaak administratieve voor bereiding vragen, zo goed mogelijk te laten verrichten. Commissaris Ardon: „Geprojec teerd tegen de achtergrond van de regio's zie ik de noodzaak tot cen tralisatie van de technische hulp diensten van de recherche. Dit kan pas verwezenlijkt worden als de mo gelijkheid daartoe wordt geschapen door de overheid. Intern zijn wij ons daar al op aan het voorbereiden. Daar is ook onze voorlichting in eigen korps op gericht. In Rotterdam worden steeds meer agenten van de geüniformeerde dienst tijdelijk bij de recherche ge detacheerd. Het is goed dat iedereen inzicht krijgt in hetgeen er bij ande re diensten omgaat. In groter ver band, bij de verschillende korpsen onderling, gebeurt ook al veel. Bo vendien houden verschillende studie commissies zich met 't politievraag- stuk bezig. Verwacht mag worden dat er eindelijk eens iets in het groot gaat gebeuren. Na 1 september zal ik met meer dan gewone belangstelling de ontwik keling op 'n afstandje volgen. Over zie ik mijn loopbaan, dan moet ik zeggen: je begint met hetgeen je voorganger je in handen geeft. Je probeert daar iets aan toe te voegen en dat geef je dan weer door aan je opvolger. Je bent maar een schakel in een groot geheel. In die zin heb ik mijn positie altijd gezien: je bent een lid van het korps. Ik heb er altijd tegen gewaakt dat er gezegd zou worden: Ardon heeft die zaak opgelost. Dat is niet zo. Het is altijd het resultaat van groepswerk. Die groepen moe ten steeds groter worden en over 'n groter gebied gaan werken. Dat is de fase waarvoor de politie staat. Aan de voorbereiding daarvan heb ik meegewerkt". naar het voorbeeld van Joego-Slavië. Ver breking van de banden met het Warschau Pact kwam beslist niet ter sprake. De agitatie die echter hierdoor in Rus land, maar vooral in Oost-Duitsland en Polen ontstond, is volkomen begrijpelijk. Ook in deze landen bevinden zich grote groeperingen die niets liever zouden wil len dan het voorbeeld van Tsjecho-Slowa kije volgen. De aan het bewind zijnde machthebbers zagen hun positie in gevaar komen, want deze soort vrijheidsbewegin gen heeft de (voor hen) onaangename tendens snel om zich heen te grijpen. Vooral de zeer kwetsbare Oostduitse machthebbers die een muur nodig hebben om hun volk binnen de grenzen te hou den, moeten al vrijwel onmiddellijk bij de Russen op matigende maatregelen hebben aangedrongen. Politiek heeft zich natuur lijk bijzonder veel afgespeeld, hetgeen al heel vroeg in militaire maatregelen tot uiting kwam. Tn de tweede helft van juni zou de gro- te Warschau-Pact-oefening SUMAVA plaats vinden, waaraan Russische, Oost duitse, Poolse, Hongaarse en Tsjechoslo waakse eenheden zouden deelnemen op ter reinen in Oost-Duitsland, Polen en Rusland, maar vooral in Tsjecho-Slowakije, met na me in Bohemen. Vooruitlopend op deze grote oefening begonnen Russische eenhe den reeds in mei zich te verplaatsen uit hun vredesgarnizoenen in Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en West-Rusland naar op stellingen rond Tsjecho-Slowakije. De rucht baarheid die aan deze troepenbewegingen werd gegeven, onderstreepte de bedoeling om de gesprekken op politiek niveau kracht bij te zetten of te beïnvloeden. Volgens goed ingelichte Engelse kranten lagen om streeks half mei onder het mom van de ze SUMAVA reeds een groot aantal divi sies in een ijzeren ring rond Tsjecho-Slo wakije. De lang voorbereide oefening, waarin het Tsjechische leger een belangrijke rol speel de, vond normaal plaats, maar na afloop treuzelden de Russen bijzonder met het terugtrekken van hun troepen en we herin- neren ons nog allen heel goed dat de laat ste Russische tank pas na de Cierna-con- ferentie het land verliet. Ze trokken echter NIET naar hun verre en verspreide vre desgarnizoenen maar nestelden zich weer in hun opstellingen rond Tsjecho-Slowakije, waar ze vóór de oefening al zo vroegtijdig waren samengetrokken. Op dat moment waren ze dus al enige maanden achter el kaar te velde, ver verwijderd van hun gar nizoenen. plotseling werd een nieuwe, kennelijk geïmproviseerde oefening aangekon digd. Deze oefening „NEMAN", die met veel publiciteit werd omgeven, behandelde spe ciaal het aspect van de verzorging van gro te troepeneenheden met voedsel, benzine, munitie e.d. De grote publiciteit deed we derom politieke aspecten vermoeden. Toch gingen er aan westelijke zijde op dat mo ment ook andere stemmen op. Was het niet voor de hand liggend dat deze grote troe peneenheden, die nu al enkele maanden lang te velde bivakkeerden met alle ge volgen van dien, aan praktisch alles ge brek begonnen te krijgen? Was het niet strikt noodzakelijk geworden de voorraden aan te vullen? Moest er misschien scherpe munitie in plaats van oefenmunitie worden aangevoerd? Was toen reeds besloten Tsjecho-Slowa kije militair te bezetten???? Het lijkt nu meer dan waarschijnlijk. In de nacht van dinsdag op woensdag was het dan zover. Warschau-Pact-troepen viel vanuit het noorden, het oosten en het zuiden Tsjecho-Slowakije binnen. Het kaar tje geeft een indruk hoe het, gebaseerd op de nu beschikbare gegevens, zich waar schijnlijk voltrok. De grote steden werden in de kortst mogelijke tijden bezet en voor al de meest westelijke as over Karlovy- vary, via Pilsen naar Budweis kreeg bij zondere aandacht. Er werden tanks gesig naleerd die op grote opleggers (zogenaam de „low loaders") werden vervoerd. Niet omdat dit sneller gaat dan op eigen kracht, maar om deze grote afstand te kunnen overbruggen zonder snel in verzorgings moeilijkheden te komen. Men zou hieruit kunnen opmaken dat men geen tegenstand van het Tsjechische leger verwachtte want een tank kan zich in zo'n positie amper verdedigen. Daar staat tegenover dat elders weer brugmateriaal werd meegevoerd zodat het leek dat men de mogelijkheid van weer stand en vernielingen toch niet uitsloot. Ook de op de tanks en voertuigen geschil derde witte strepen en kruisen (voor ons allen duidelijk zichtbaar op het televisie beeld) zijn wellicht te beschouwen als te kenen ter onderscheiding van Tsjechische eenheden die immers over hetzelfde mate rieel beschikken. Op de hoofdstad Praag en de omringende vliegvelden werden Russi sche elite-eenheden ingezet en wel lucht landingseenheden en mariniers, zoals op het tv-beeld duidelijk kon worden waargeno men. Waarom dit gescheidde is duidelijk. In '56 deden zich gevallen voor dat jonge Rus sische soldaten weigerden op te treden te gen Hongaarse kameraden en burgers. De discipline van deze elite-eenheden met hun grote politieke betrouwbaarheid maakten de risico's op dit gebied bijzonder klein. Oostduitse, Poolse, Bulgaarse en Hon gaarse eenheden werden, voor zover nu bekend, op geen enkele as alléén ingezet, maar overal in combinatie met numeriek sterkere Russische eenheden. Met andere woorden: ook daar werden geen risico's genomen. Toch dient hier wel degelijk ook een ander aspect te worden vermeld. Ken nelijk hebben de Sovj éts toch wel zoveel vertrouwen in de politieke en militaire be trouwbaarheid van hun Warschau-Pact- partners dat ze dit avontuur hebben aange durfd. Wel schijnen sommige soldaten van deze landen te hebben gedacht dat ze weer op een oefening waren, zodat ze dus ken nelijk niet waren ingelicht, maar van wei geringen heeft men tot op heden toch nog niet gehcrord. TJet is zonder meer duidelijk dat deze gecombineerde en geïntegreerde wij ze van optreden door grote eenheden van vijf nationaliteiten grondig is voorbereid. De troepen lagen klaar, ze waren opnieuw bevoorraad en iedere westelijke militaire inlichtingendienst was hiervan op de hoog te. Een bevel door de politieke leiders was voldoende om deze enorme oorlogsmachi ne in beweging te zetten. Kennelijk heb ben alle politieke inlichtingendiensten hier volkomen gefaald in het beoordelen van de situatie. De ingreep kwam als een volko men verrassing. Ook militaire inlichtingen diensten hebben in dit stadium kennelijk 'n dergelijke ontwikkeling onderschat. Gro te vraagtekens zijn te plaatsen bij het ver rassen van de Tsjecho-Slowaken zelf. Heb ben hun inlichtingen officieren zoweinig con tacten bij hun Warschau-Pact-vrienden dat een dergelijke verrassing mogelijk was? Weer een ander aspect is het terugroe pen van de Russische politieke leiders van vakantie op de middag vóór de inval. Ge- Tuchten gingen en gaan nog over een in grijpen van militaire leiders over de hoof den der politieke chefs heen. Dit lijkt echter wel bijzonder onwaarschijnlijk. Het le ger is in Rusland steeds bijzonder goed on der controle gehouden. Hoge militairen kwamen zelden tot grote politieke macht. Politieke officieren bevinden zich op al le niveaus en de communistische staat weet maar al te goed dat een ijzeren greep op het machtsapparaat, waar men overigens niet buiten kan, bittere noodzaak is. Neen, het ligt meer voor de hand dat dit alles camouflage is geweest. Zand in de ogen strooien om 'n volledige verrassing te kun nen bereiken. TVt verrassende optreden, dat overigens volledig overeenkomstig de Russische militaire doctrines en denkwijzen is verlo pen, zal het Westen beslist voor een aantal belangrijke vraagpunten stellen. Eén van de allerbelangrijkste punten lykt dan wel het probleem van de politieke of strategi sche waarschuwingstijd. Hiermede wordt dan bedoeld de tijd waarop de militaire autoriteiten kunnen rekenen, neen moe ten kunnen rekenen, om tijdig maatrege len te nemen. Deze maatregelen bestaan uit het mobiliseren van strict noodzakelijk personeel, het laden van voertuigen, ja zelfs volledige treinen, het verplaatsen uit vredeslocaties naar soms ver gelegen ope ratiegebieden, enz. enz. Krijgt men voor dit soort maatregelen NIET voldoende tijd dan komt men in situaties terecht waarbij van gecoördineerde weerstand eenvoudig geen sprake meer kan zijn. Zuiver militair gesproken doet zich namelijk één- a twee maal per jaar een met Tsjecho-Slowakije vergelijkbaar geval voor in Oost-Duitsland. Bij de grote manoeuvres der Russen wordt dan het gehele grensgebied met West- Duitsland tot verboden gebied verklaard, zoals nu ook geschiedde langs de Tsjecho slowaakse grenzen. Het tijdig nemen van (politieke) beslis singen in zo'n geval is echter zeer moeilijk aangezien men er voor terug schrikt de bevolking onnodig te verontrusten, terwijl dit soort maatregelen altijd als een soort provocatie kan worden uitgelegd. De NAVO, met zijn geringer wordende parate mankracht is sterk afhankelijk van een vroegtijdige politieke waarschuwing, en het gebeurde in Tsjecho-Slowakije zal dan ook niet nalaten diepe indruk te ma ken op politieke en militaire leiders tot in de hoogste regionen.

De Vallei | 1968 | | pagina 10