RECEPTIE PATH IMONIUM'S BOUWVERENIGING GENOOT ENORME BELANGSTELLING SCHOORSTENEN IN DE V.S. WORDEN STEEDS HOGER Wat men zegL blijf u zelf Montagebedrijf VAN DIJK flinke jonge MEDEWERKERS „DE KLOMP" Restaurant-kelner Kok PONSTYPISTES Telefoon 08387 - 244 Stalin woedend dat Hitier straf was ontgaan Tegen de luchtvervuiling UIT DE KERKEN Koninklijke Schee pjeswolf abrieken FINANCIËLE NOTITIES Deli-Atjeh stoot verliesgevend bedrijf af OTTO HAHN VADER VAN DE KERNSPLITSING Zuid-Slavië heeft hele berg van halfedelstenen Zelfbedicnin^szaken snel in opmars Ned. Krediet voor Indonesië een ASSISTENTE voor onze afdeling VERKOOP ADVERTEREN DOET VERKOPEN Het drukken van proefschriften geldverspilling HOTEL-RESTAURANT ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 „Hij leed door misbruik van zijn ontdekking" VEENENDAAL Gistermiddag re cipieerde in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" het voltallige be stuur van Patrimonium's Bouwvereni ging ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van deze vereniging. De talrjjke genodigden liepen af en aan. met of zonder geschenken. Onder de belangstellenden was ook burgemees ter mr. dr. J. Hazenberg, vergezeld van de wethouders Ant. de Ruiter, R. Koppenberg en M. Bastmeijer. De burgemeester vestigde er in zijn toespraak de aandacht op. dat vrijwel niemand in Veenendaal beseft, welke verantwoordelijkheid het bestuur draagt. „U hebt een woningbezit van meer dan 3000 woningen. Dan hebt u te maken met meer dan 3000 gezinnen! Deze dag was volgens hem bij uit stek geschikt om de volle nadruk te leggen op de unieke plaats die het be stuur van de bouwvereniging in de ge meente Veenendaal inneemt. ..Wie aan de weg bouwt, krijgt veel kritiek", aldus de burgemeester. „Nie mand in Veenendaal bouwt zoveel aan Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Menaldum (toez.): J. P. Smit, kand. te Leiden; te Britswerd c.a.; K. J. Inberg te De Wilp; te Rotterdam- Zuid (vac. A. de Meijere): J. van Dok te Noordwijk-Binnen; te Gouderak: A. van der Vlist te Andel; te Vorchten: G. van der Ree te Aalsum c.a.; te Zoeter- meer (vac. H. K. van Wingerden): J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel (buiten gewone wijkgemeente in wording); te Vlaardingen (vac. G. Biesbroek) (toez.): Jac. van Dijk, schoolpred. te Den Haag. Bedankt: voor Tjerkgaast: D. Papma te Berlikum (Fr.). Geref. Kerken Beroepen: te St. Anna Parochie (vac. J. W. de Roo): drs. J. Meijer te Melis- kerke; te Beetgum: W. J. Markus te Wateringen. Bedankt: voor Kollum: J. de Hoop te Zwartebroek. Beroepen: te Kampen (vac. C. Heijer- man): drs. J. Vlaardingerbroek te Er- melo. Aangenomen: naar Spijkenisse (vac. D. Broer): J. de Hoop te Zwartebroek, die bedankte voor Ootvoorne-Tinte. Bedankt: voor Winsum (Gr.): F. de Jonge te Emmer-Compascuum. Baptisten Gemeenten Aangenomen: naar Lemmer: W. Hessel te Brussel. de weg als u. Maar iedereen kan ka kelen, slechts weinigen kunnen eieren leggen. En als men dan eens een klein kritisch eitje legt bent u altijd bereid zo'n eitje in overleg te nemen". De burgemeester vond het een groot genoegen het bestuur te feliciteren, dat zich altijd weer pro deo inzet om Veenendaal uit de woningnood te hel pen, iets wat hun volgens de burge meester al voor een groot deel was gelukt. „Wat er ook tegen u gezegd wordt en wat er ook tegen u onderno"- men wordt, blijf u zelf", eindigde de burgemeester. Daarna werden het be stuur drie asbakken met zilveren leg- stukken en drie zilveren aanstekers aangeboden voor de bestuurstafel. De heer B. B. van Leeuwen, voorzit ter van Patrimonium's Bouwvereni ging dankte de burgemeester voor zijn woorden en heT gemeentebestuur, het provinciale bestuur en de regering voor alle medewerking, die altijd was verleend. „Ik hoop, burgemeester, dat wij met uw opvolger even prettig en zakelijk kunnen samenwerken als we met u altijd hebben gedaan", besloot de heer Van Leeuwen. LESKOVAC (Zuid-Slavië) In het Servisch gebergte van Rasovaco op 50 km ten oosten van Leskovac in Zuid- Slavië is een „gehele heuvel" van half edelstenen gevonden, en de twee des kundigen die de vondst hebben gedaan, hebben gezegd „stomverbaasd" 'te zijn geweest. De twee deskundigen zijn verbonden aan de maatschappij „Geozavod" in Belgrado, die al jaren in het gebied naar ertsen laat zoeken. In het verleden hebben de Romeinen al in het gebied naar ertsen gezocht en hun bevindingen vormen een lei draad voor het onderzoek van Geoza vod. De Romeinen hebben evenwel prak tisch alle sporen van hun aanwezigheid in het gebied uitgewist. De deskundigen hebben nu echter een verborgen mijningang gevonden en de schacht heeft op bepaalde plaatsen zelfs een diepte van 10 meter, hetgeen des te meer opmerkelijk is in verband met het primitieve materiaal dat de Romeinen gebruikten om in het keihar de kwarts door te dringen. Voor een nader ortderzoek van de schacht is 300.000 dinars (24.000 dol lars) uitgetrokken. Verscheidene van de halfedelstenen die in het gebied zijn gevonden brengen zo'n 10.000 dinars (800 dollar) per kilogram op. Deskundigen hebben gezegd nog nim mer zo'n grote voorraad stenen te heb ben gezien, die amethist, jaspis, chal cedon en agaat bevat. Het moment waarop burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de voorzitter van Pa trimonium's Bouwvereniging de heer B. B. van Leeuwen complimenteert met het 50-jarig bestaan van de vereniging. ARNHEM Tegen de veertienhon derd zelfbedieningszaken hebben vorig jaar hun deuren geopend. Daarmee wa ren er per 1 januari van dit jaar 7741 zelfbedieningswinkels en super markten in ons land. Van de nieuwelingen was rond ne gentig procent zelfstandig, dus geen fili aal van een grootwinkelbedrijf of coö peratie. Van alle zelfbedieningszaken behoort vijftien procent aan grootwin kelbedrijven en vijf procent aan coöpe raties. De gemiddelde oppervlakte van de winkels is gestegen tot 115 vierkante meter. Nederland heeft de meeste klei nere zelfbedieningszaken vergeleken met landen als België, Frankrijk en Zwitserland. DJAKARTA Nederlandse kredie ten van ruim twaalf miljoen dollar voor Indonesische ontwikkelingspro jecten zullen dit jaar pas worden ver strekt, nadat de ontwerpen van de pro jecten zijn goedgekeurd door het na tionale planbureau „Bapenas" en de permanente vertegenwoordiger van de Wereldbank in Indonesië, zo heeft de vice-voorzitter van het planbureau, Emil Salim, donderdagavond medege deeld in de vergadering van de Indone sische ministers van Financiën, van Economische Zaken en van Industriële Zaken. Onder Nederlandse bedrijven zal een open inschrijving worden gehouden, nadat die goedkeuring is verkregen, maar de uiteindelijke keuze van de Nederlandse ondernemingen die zullen leveren, blijft geheel in handen van de Indonesische regering. Volgens Salim zullen de aankopen van Nederlandse produkten worden gedaan via het Ne derlandse Rijksinkoop Bureau en zal er geen enkel verschil worden ge maakt in de voorwaarden voor Indone sische aankopen en die voor aankopen door de Nederlandse regering. De Nederlanders zullen de verant woordelijkheid dragen voor versche ping en verzekering totdat de goede ren in Indonesische havens aankomen, op die manier zullen de kansen op corruptie volgens Salim bij de met Ne derlandse kredieten gefinancierde pro jecten, worden weggenomen. Wegens snelle uitbreiding van ons verkoopteam, vragen wij op ons kantoor De werkzaamheden bestaan uit het onderhouden van contacten met onze verkoopleiding, vertegenwoordigers en afnemers, het produceren en controleren van ver koopcijfers. Vereisten administratieve ervaring grote verantwoordelijkheid goede omgangsvormen leeftijd 20 jaar of ouder. Sollicitatie met recente pasfoto gelieve U te richten aan de personeelsafdeling van RECTER FABRIEKEN N.V. te VEENENDAAL Voor onze mechanische administratie zoeken we enkele voor werken door heel Nederland. VAN DIJK, Bergweg 12, Veenendaal, telefoon 12221 Uitvoerder M. VAN VOORST, Goudsbloemstraat 12 1, Veenendaal, telefoon 11763 DE KLOMP (Veenendaal) Gevraagd: en liefst met enkele jaren Ulo. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeels zaken, Zandstraat 2, Veenendaal. AMSTERDAM Hel aanzienlijke verlies, waarmee hel boekjaar 1967 der n.v. handelmaatschappij „Deli-At jeh" (f 188.000) moest worden afgeslo ten, is uitsluitend veroorzaakt door het exploitatieverlies bij de afdeling Maes- scn en Rijnties te Breda, en door de voorziening die getroffen moest worden voor de liquidatie van dit bedrijf, zegt heit jaarverslag. Dit verlies komt niet onverwacht. In dit verband werd op 29 februari een buitengewone algeme ne vergadering gehouden ter toelich ting van het bij die gelegenheid uitge geven bericht over de gang van zaken, waarbij over enkele belangrijke ont wikkelingen werd gerapporteerd. De jaarvergadering moest naar een late datum worden verschoven om een zo betrouwbaar mogelijk inzicht te ver werven in de mogelijkheid om de maatschappij met positief resultaat te exploiteren na afstoting van de ver liesgevende afdeling Maessen en Rijn ties. Dit inzicht geeft het bestuur thans de overtuiging, dat redelijkerwijs en zonder tegenslagen voor de komende jaren een sluitende exploitatie mag worden verwacht, zelfs een kleine winst. Het is op deze basis, naar de mening van het bestuur, verantwoord de nv te laten voortbestaan zonder dat het kapitaal verder wordt aangetast. (Het laatste dividend was zeven pet. over 1955). Niettemin is het bestuur tevens van mening, dat de basis een zeer smalle is geworden, en dat de vraag gesteld dient te worden, of de zelfstandige voortzetting van het bedrijf „in het soort van toekomst dat zich voor ons ontvouwt" nog wel voldoende uitzicht biedt. Over de vraag en over de moge lijkheden om bij een groter geheel aan sluiting te vinden, wil het bestuur zich in de komende tijd beraden. Wat de dochteronderneming n.v. commissiehandel v/h D. Schumacher te Amsterdam betreft, bleef het re sultaat ten achter bij 1966, voorname lijk ten gevolge van een conjuncturele inzinking bij de lederwarenindustrie, waaronder een tweetal afdelingen bij de dochteronderneming te lijden had den. Dit beïnvloedde het resultaat. De exportzaken van het hoofdkan toor Amsterdam en daaruit voortvloei ende baten zijn in 1967 aanzienlijk toe genomen, voornamelijk ten gevolge van de zaken op Zuidoost-Azië, waaronder het historisch afzetgebied Indonesië. Het geaccumuleerde verlies van het gehele bedrijf aan het eind van 1967 bedroeg f 376.322. Het vermogen be droeg 83,1 pet van het aandelenkapi taal. De gang van zaken in het voor een groot deel verstreken boekjaar 1968 is bevredigend, nu het verliesgevende be- drijfsdeel is uitgesneden. Zowel bij Schumacher als bij de exportzaken van het kantoor Amsterdam, is boven dien een verbetering van het resultaat ingetreden die doet verwachten, dat voor het eerst sinds een aantal jaren weer met winst z^l worden afgesloten. NEW YORK Een Russische schrij ver heeft bekendgemaakt dat de lij ken van Adolf Hitler en Eva Braun niet zijn vergaan, doch door Russi sche legerartsen zijn gevonden en onderzocht. De schrijver, Ley Bczvmenski, vertelt in zijn boek „De dood van Adolf Hit- Ier". dat Hitier en zijn maitresse door cyanide (blauwzuur) vergifti ging zijn omgekomen en niet door pistoolschoten, zoals altijd is gezegd. Het boek is doorspekt met teksten van documenten die naar gezegd wordt autopsie-rapporten en ooggetuigen- slagen zijn over de laatste dagen van Hitier, zijn zelfmoord en de vondst van de begraven lichamen. Foto's tonen gedeeltelijk verbrande li chamen die van Hitler en Eva Braun zouden zijn. De lijken lagen in houten kisten waarin zij waren ge legd nadat zij, half begraven in een bomkrater, waren gevonden bij de „Führerbunker" in Berlijn. Een gedetailleerd onderzoek van het ge bit en vraaggesprekken met hun tandartsen hebben aangetoond dat de lijken die van Hitier en Eva Braun waren, die beiden valse tanden had den, aldus de schrijver. Nadat de bevindingen der artsen aan Moskou waren overgebracht waren de lijken „geheel verbrand en was de as uitgestrooid". Het boek vermeldt niet waarom het ge heim van de lijkschouwingen zo lang geheim is gehouden. Wel speculeert de schrijver erop dat ex-premier Stalin „het feit niet heeft willen aan vaarden dat Hitier zijn rechtmatige straf was ontsnapt". Dat uitvindingen en ontdekkingen niet altijd op de weg blijven, die hen door hun geestelijke vaders ge baand en toegewezen werd, moest ook de onlangs in GÖttingen op 89-jarige leeftijd overleden Nobelprijswinnaar professor Otto Hahn, de ontdekker van de atoomkernsplitsing, ondervinden. Toen het hem samen met zijn mede werker Fritz Strassmann in 1938 voor de eerste maal gelukte de splitsing van een uranium-atoomkern door de be schieting met neutronen tot stand te brengen, was hij zich de verdragende consequenties van zijn experimentele resultaat geenszins bewust. Maar het duurde slechts vier of vijf jaar. en zijn ontdekking maakte het enige in de VS werkzame geleerden mogelijk, de eerste atomaire vernieti gingshom te ontwikkelen. De Duitse chemicus Otto Hahn. die in 1944 met de Nobelprijs voor chemie on derscheiden werd, heeft die „Auswer- tung der Entdeckung zum Bösen" (mis bruik van zijn ontdekking voor slechte doeleinden), zoals hij het zelf noemde, niet alleen diep betreurd, maar hij is het oorlogsgebruik van do atoomener gie steeds weer vastbesloten en met waarschuwende taal tegemoetgetreden. Nog tijdens de Tweede Wereldoorlog was het Otto Hahn samen met de na tuurkundige Werner Heisenberg gelukt, de nationaal-socialisten van het idee van een Duitse „uranium-bom" af te houden. Zijn na het einde van de oorlog bij iedere gelegenheid uitgesproken waar schuwingen en „vermaningen verstan dig te zijn" richtten zich niet alleen te gen de atoombommen, maar reeds te gen de atomaire proefexplosies van grotere omvang en in het bijzonder te gen de niet te overziene gevaren, die de mensheid nog na jaren door de ra dioactieve wolken bedreigen. In 1957 sloot Otto Hahn zich aan bij het zogenaamde „Göttinger Appell", een door 18 vooraanstaande Duitse atoomgeleerden ondertekende openlijke oproep, waarin voor een atoombewape ning gewaarschuwd werd. Tevens we zen dezelfde geleerden elke medewer king aan de ontwikkeling van atomaire wapens maar ook onderzoekingen van de hand. die gericht zouden zijn anders dan op het vreedzame gebruik van de atoomenergie. Niet met de fantasie van een auteur, maar aan de hand van streng wetenschappelijke resultaten wees Otto Hah*' steeds weer op de ge varen, die de hele mensheid alleen al door de radioactieve bestraling bedrei gen. die op de explosies volgen. „Maar deze situatie mag zich nooit voordoen", schreef Otto Hahn eens, „en daarom de noodzakelijkheid van een duurzame internationale controle op de ontwikkeling van de atoomwapens of beter nog een vreedzaam samenleven van de volkeren, ook al zijn hun ideolo gieën zo verschillend als thans die van Oost en West. Adolf Hitler, Führer aller Ger manen" en zijn maitresse Eva Braun in een huiselijk tafereeltje. De Führer houdt zijn middagdutje in de luie stoel. Vanzelfsprekend mocht deze foto tijdens het nazi-bewind, dat het be staan van Eva Braun verheimelijkte, niet worden gepubliceerd. Zij werd in het dagboek van Eva Braun, dat met vele falsificaties 9oms is opge sierd, gevonden. Bezymenski zei dat een andere reden voor de lange geheimhouding zou kunnen zijn voor het geval dat ie mand de rol zou kunnen gaan spelen van „de Führer is door een wonder gered." Wat er precies was voorgevallen, al dus de auteur, was het volgende: Op 2 mei 1945 leidde luitenant-kolonel Iwan Klimenko, een Russische con- traspionage-officier, een groepje man nen naar de kanselarij in Berlijn, na te hebben vernomen dat Hitier en minister van Propaganda Joseph Goebbels, zelfmoord hadden gepleegd. Een soldaat, Iwan Churakof, was in een bomkrater gestapt, waar ver brand papier in was uitgestrooid, en zag benen onder de aarde uitkomen. De Russen groeven de krater af, en vonden de lichamen van een man, een vrouw en twee honden. Een lijfwacht van Hitier wees later, los van de vondst de krater aan als het graf van de „Führer". Dr. Faust Shkaravsky en andere Rus sische legerartsen die de autopsie verrichtten, vonden geen spoor van kogelwonden, aldus Bezymensky. In het autopsierapport werd vermeld dat een deel van Hitiers schedel was verdwenen en dat Eva Braun splinterwonden had, doch dit werd toegeschreven aan de Russische bombardementen en beschietingen. Ook het lichaam van Goebbels was in de tuin gevonden. In de mond en buik van Hitier, Eva Braun en Goebbels werden sporen van cyanide gevonden, aldus het rapport, zo schrijft Bezymenski. i Prof dr. Otto Hahn werd nog tijdens zijn leven op vele wijzen geëerd. Zo werd het eerste Duitse schip met atoomaandrijving naar hem genoemd. Foto boven Otto Hahn bij de tewaterlating. Onder een foto van de in het museum in München tentoongestelde eenvoudige proef opstelling waarop in 1938 de eerste uraniumkernsplitsing tot stand kwam. NEW YORK Meer en hogere schoor stenen beginnen in het Amerikaanse landschap te verschijnen. Een van de grootste schoorsteenbou wers. de firma M. W. Kellogg, heeft in Johnstown (Pennsylvanië) voor een groep openbare nutsbedrijven zo juist een 300 meter hoge schoorsteen voltooid. Dit is de hoogste fabrieksschoorsteen ter wereld. Voor een elektrische cen trale in Cresap (Virginia) bouwt de zelfde maatschappij een schoorsteen van 400 meter, slechts 18 meter min der hoog dan het Empire State Buil ding. Tien jaar geledeu waren de meeste schoorstenen voor elektrische centra les maar 130 meter hoog ,of minder. Vanwaar deze mode om de schoorste nen zo hoog te maken? „Een maatregel tegen luchtvervuiling," /.egt B. Cassidy, manager van Kel- log. Met hogere schoorstenen blijven de schadelijke stoffen van steenkool en olie verwerkende industrieën min der lang boven de grond hangen en verspreiden zich gemakkelijker in de atmosfeer." De huidige methode om de fabrieks- dampen van verontreinigende be standdelen te ontdoen bleek te kost baar, zei hij, daarom zijn de hoge schoorstenen in trek. Schoorstenen zijn niet goedkoop. Ze kos ten van 1000 tot 2000 dollar per voet (30,5 cm). Hoe hoger de schoorste nen, hoe hoger de prijs per voet. En toch is het niet duur vergeleken met andere soorten constructies, meende Charles L. Cancea, verkoopleider bij Kellogg. De heer Cancea vertelde ook nog, dat de bij de bond aangesloten arbeiders in de schoorsteenbouw, een dollar cent per uur extn verlangen voor el ke voet boven de begane grond. „Op 1000 voet (305 meter) hoogte zouden ze dus per man 10 dollar krijgen", zei hij. De heer Cancea beschouwde dit niet als gevarengeld, want, zo meende hij, ..of je nu van een hoogte van 45 voet (13 m) of van 1000 voet hoogte naar benedenvalt, het komt op hetzelfde neer." Vormen de hoge schoorstenen een ge vaar voor de luchtvaart? „Voordat we een schoorsteen bouwen stuurt de cliënt een aanvraag aan het bureau voor de luchtvaart," zei de heer Cassidy. „In gebieden waar veel gevlogen wordt moeten de schoorste nen vanzelfsprekend lager zijn. Alle schoorstenen moeten naar het oor deel van het bureau behoorlijk van markeringen en lichten zijn voorzien. Ik heb nog nooit gehoord dat er een vliegtuig tegen een schoorsteen is aangevlogen." Volgens Bonn W. Jesser, een der di recteuren van de firma Kellogg, zijn hoge schoorstenen, hoewel een ver betering, toch nie' de oplossing van het probleem van de luchtvervuiling. Verschillende maatschappijen, waar onder Kellogg, onderzoeken nu goed kope methoden om de verbrandings gassen van schadelijke bestanddelen zoals zwaveloxyde te ontdoen. DEN HAAG De gang van zaken bij dc produktie van proefschriften en in sommige opzichten ook bij de pro motie, behoeft in hoge mate correctie. Dit heeft drs. Robert Arlman, die werk zaam is bij het centraal beheer van de Rijksverdedigingsorganisatie Toegepast Prins Maurits Laboratoria van de Natuurwetenschappelijk Onderzoek in Rijswijk, getracht aan te tonen. Hq doet dit in een artikel „Het druk ken van proefschriften: geldverspilling" in „Het chemisch weekblad". De afgelopen tien jaren verschenen in ons land ca. 4000 dissertaties of 1,6 miljoen boeken, waarbij de schatting aan de lage kant is. Drs. Arlman houdt alle schattingen bewust aan de lage kant. Hij rekent voor, dat de disserta ties, die in één jaar in ons land ver schijnen voor promoties aan universi teiten en hogescholen, tenminste f 5 miljoen kosten, maar het kan ook wel het dubbele van dit bedrag zijn. De promovendi betalen hiervan in leder geval drie tot zes procent. De overige kosten draagt de overheid. Drs. Arlman stelde een onderzoek ln op verzoek van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging. Het doel was na te gaan in hoeverre de vereni ging kon helpen bij de produktie van proefschriften, zowel technisch als com mercieel. De resultaten onderstreepten evenwel de vraag: heeft het zin een systeem te ondersteunen, dat zichzelf reeds lang heeft overleefd? Hij zocht naar een efficiënter en goedkoper alternatief, dat bovendien beter voldoet aan de eisen, die worden gesteld ten aanzien van een effectieve verspreiding van de informatie, die tijdens het experimentele werk vrij komt. In de gewenste situatie bestaat vol gens drs. Arlman de mogelijkheid te promoveren op publikaties in weten schappelijke tijdschriften. Hiervoor zijn enkele overdrukjes of fotokopieën als bewijs voldoende. Zoals drs. Arlman het wenst, zullen de stellingen dan zijn afgeschaft. Promovendi wordt geadviseerd toe stemming te krijgen om op grond van een of meer publikaties in weten schappelijke tijdschriften te pro moveren. De promovendus dient goede nota te nemen van het academisch sta tuut en 'de locale regelingen. Hij moet geen grote aantallen dissertaties aan de universiteitsbibliotheek leveren; het liefst slechts qén exemplaar. De promo vendi moeten'ook verzoeken te mogen volstaan met het aantal proefschriften, dat nodig is voor de commissie, ten overstaan van wie de promotie plaats heeft. De oplage moet beperkt worden tot het uiterste, ook wat andere belang stellenden betreft. Als op deze manier het aantal nodige exemplaren is gereduceerd tot bv. 25, overweeg dan een adequate vermenig vuldigingstechniek en vraag zo nodig er gebruik van te mogen maken, al dus drs. Arlman.

De Vallei | 1968 | | pagina 12