Veenendaals dagblad Buiten Humphrey favoriet bij Democraten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Joegoslavisch persbureau meldt (onbevestigd V) Bij aanslag op medeminnaar buitenstaander gedood Franse H-bom beproefd PAUS TERUG EV ROME Zuid-Slavië en Roemenië paraat Vrouw wegens mishandelen dochtertjes in arrest NEDERLANDSE TOURINGCAR HAD BOTSING IN DUITSLAND Akkoord Nigeria- Biafra over voedseltransport Nieuw vogelhuis Hartpatiënt je overleden TOCH VEEL GEWOISDETS TEGEIS GEWELD Weertype blijft Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 - 42e JAARGANG no- 200 „GELEIDELIJKE TERUGTOCHT WENEN President Tito van Zuid- Slavië en staatshoofd Ceausescoe van Roemenië hebben volgens de correspon dent van de Oostenrijkse omroep in Belgrado tijdens hun gesprek van zater dag een overeenkomst gesloten tot we derzijde militaire bijstand in geval van een aanval op hun landen. Zij zouden van mening zijn, dat de conservatieve communistische krachten nu een strijd op leven en dood voeren, en dat Roe menië en Zuid-Slavi meer worden be dreigd dan de vrije wereld. In Zuid-Slavië zouden de eerste veilig heidsmaatregelen al zijn genomen. Uit het hele land worden troepenbewegin gen gemeld, in de nacht van zaterdag op zondag zouden eindeloze kolonnes pantserwagens door Belgrado naar de noordelijke en oostelijke uitvalswegen zijn getrkken. Volgens onbevestigde berichten zijn in Roemenië alle reserveofficieren en ongeveer 80 procent van de reserve op geroepen voor actieve dienst teneinde de strijdkrachten uit te breiden Van on geveer 250.000 tot 300.000 man. Een en ander zou twee dagen geleden zijn ge beurd, doch de regering heeft de ge ruchten ontkend. Van officiële zijde is vernomen, dat de volksmilitie van ongeveer 100.000 man is gereactiveerd. Deze strijd macht bestaat yit fabrieksarbeiders en is bewapend met lichte wapens om de, binnenlandse veiligheidslichamen te as sisteren. 5 lVu de tijd weer gaat aanbreken, dat 5 we denken over de aanvulling der 5 kunstmatige vogelwoningen in bos, 5 tuin of park, zinnen we vanzelf op J 5 maatregelen, welke de overheersing 5 5 die de koolmees over de andere ho- 5 lenbroeders haast overal heeft aange- s S door ook het aantal eieren niet boven g 5 de negen komt. Niet zelden bestaan 5 de legsels normaal uit 6 a 13 stuks en zelfs werd herhaaldelijk een groter J próduktie aangetroffen. Meestal vindt men een vlieggatdoorsnede aange- 5 geven van 32 mm (ook door Fauna- beheer) doch van dit nieuwe vogel- 5 huisje volstaat men met 30 mm en S het schijnt net in die twee mm te 5 zitten. Voorts hield men ter controle 5 één zijkant scharnierend, terwijl kap noch bodem afneembaar is. Eigenlijk 5 S werd een bijzonder eenvoudig model 5 ontworpen, waarvan de levensduur 5 5 4 a 5 jaar bedraagt en dit is een groot J S verschil met het houthetondessin, dat 5 5 bijkans onverwoestbaar mag heten. 5 Bij proeven, genomen in de Staatsbos- 5 5 sen van Dwingeloo (Dr.) werden in 5 5 300 der nieuwe modellen 214 broed- gevallen geconstateerd; 26was be zet door de koolmees, 25% door de pimpel, 44% door de bonte vliegenv., 38% door de zwarte mees en percen tages onder de 10 door 5 overige soorten. De controleurs stelden in vergelijking met de oude huisvesting 5 vast, dat van overheersing door de 5 koolmees geen sprake meer is. Door 5 de plezierige variatie, die pimpel, vliegenvanger en zwarte mees nu 5 brengen, wordt de eentonigheid ge- 5 broken. 26 aug. 1968 A. B. WIG MAN TILBURG Wegens zware mishan deling van haar dochtertjes Trudie (4) en Maartje (1) is de Tilburgse vrouw M. van der M. (29) door de Tilburgse politie gearresteerd. De officier van justitie in Breda, mr. J. Peijenburg, heeft meegedeeld dat tegen de vrouw een vooronderzoek is begonnen, dat tot ontzetting uit de ou derlijke macht kan leiden. De Bredase rechtbank zal daarover uitspraak doen, zodra de Raad voor de kinderbescher ming advies heeft uitgebracht. In het justitiële vooronderzoek wordt ook het medisch rapport van de kinder specialist betrokken, op wiens aanraden beide kinderen met spoed in een zieken huis te Tilburg zijn opgenomen. Bij het alleereerste onderzoek van beide meis jes bleek bovendien, dat zij lichamelijk ernstig waren verwaarloosd. De Tilburgse politie greep in na een tip van buurtbewoners, die vertelden dat de vrouw haar kinderen herhaalde lijk vreselijk mishandelde. De rechercheur die op onderzoek uit ging, betrapte de moeder vrijwel op he terdaad. Hij trof haar tierend bij het jongste kind aan, terwijl de vrouw het een flinke schop gaf. De rechercheur besloot beide kinderen onmiddellijk naar het bureau te brengen. De moeder eiste dat zij zelf mee kon gaan; op het hoofdbureau is zij opgesloten. In deze zaak moet nog een sociaal werkster worden gehoord, die thans met vakan tie is en die nooit iets over mishandeling aan de politie h^ft gemeld. Tragisch aspect van deze affaire is, dat het drama zich heeft afgespeeld in hetzelfde gezin, dat vorig jaar betrok ken is geweest bij een moord. De man van de gearresteerde moeder, is we gens moord op zijn schoonvader gedeti neerd. BELGRADO Het Zuidslavische persbureau Tan joeg heeft vanmorgen uit Moskou bericht, dat er tussen de Tsjechoslowaakse delegatie onder president Svoboda en de Russen, overeenstemming zou zijn bereikt. De Russen zouden akkoord gaan met een geleidelijk terugtrekken van de troepen van het War- schau-Pact op voorwaarden, die dezelfde zijn' als in Cierna en Bratislava wer den opgelegd. Polen, Oost-Duitsland, Bulgarije en Hongarije moeten deze overeenkomst ech ter nog goedkeuren, aldus Tan joeg. Dit bericht is uit Moskou verder niet be vestigd. Als dit bericht waar blijkt, zou het een onnoemelijk groot succes voor de Tsjechen en een ontzaglijk prestige-verlies voor de Russen zijn. Gisteren wees nog niets er op dat president Svoboda en zijn delegatie enige vooruitgang boekten. Vandaag zou het overleg, nu tezamen met de leiders van de satellietsteden, worden voortgezet, aldus Radio-Moskou. Het Joegoslavische persagentschap Tanjoeg heeft vandaag uit Moskou mee gedeeld, dat overeenstemming in de be sprekingen in principe bereikt zou zijn, dat de troepen van de vijf landen zich terugtrekken uit Tsjecho-Slowakije, maar als dat zo is zou een dergelijke overeenkomst geratificeerd moeten worden door de andere landen van het Warschau-Pact die aan de militaire in terventie hebben deelgenomen. Inmiddels gaan de onderhandelingen vandaag in Moskou door, wat er op wijst dat het bericht van Tanjoeg voor barig kan zijn. Tanjoeg zei dat volgens „betrouwba re zegslieden, de Sovjet-vertegenwoor digers er in principe mee ingestemd hebben dat de troepen van de vijf lan den uit Tsjecho-Slowakije teruggetrok ken worden". De Sovjet-afgevaardigden hadden dit standpunt zaterdag al ingenomen, aldus Tanjoeg. Maar het legde er de nadruk op, dat voor een onderbreking van een militaire actie die was begonnen op collectieve basis, collectieve overeen stemming nodig is." Naast het stilzwijgen over de aan komst van de leiders van de vier lan den van het Oostblok, gaan de officiële nieuwsmedia in Moskou door, geen melding te maken van de Tsjchoslo- waakse partijleider Alexander Dubcek en premier Oldrich Cemik, die aan de besprekingen zouden deelnemen. Een uitgebreide topconferentie waar aan door de leiders van het Oostblok zou worden deelgenomen, zou Dubcek plaatsen tegenover dezelfde conserva tieven van de harde lijn tegenover wie hij in Bratislava stond. Radio-Moskou heeft vandaag bekend gemaakt, dat „de Tsjechoslowaakse on dergrondse de provocaties voortzet en een verdere normalisatie van de toe stand in de weg staat". Een en ander werd bekend gemaakt dood twee Russische journalisten, die zeiden dat de Tsjechische provocateurs trachten de economie te desorganise ren en in sommige delen van Praag de elektriciteit hebben afgesneden. Tevens meldden de journalisten, dat getracht was een Russische soldaat te ontwapenen, terwijl een Russiche sol daat gewond zou zijn geraakt bij een Tsjechische aanval op een watertoren, die door Russische soldaten werd be waakt. Een Tsjech werd bij die aanval gedood, aldus de radio. Het Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat de sfeer in Praag „geladen is van spanning" en „explosief" is. Een en ander schijnt erop te wijzen dat Oost-Duitsland de Tsjechoslowaakse reactie op de invasie met groeiende on gerustheid gadeslaat. ADN meldde dat „illegale radiosta tions" inlichtingen geven over sabota ge en provocatief en dat de „veilig heidstroepen steeds meer gedwongen worden van hun wapens gebruik te ma ken om de orde te handhaven". HOUSTON De vijfjarige Maria Giannaris, die 19 augustus in Houston (Texas) het hart kreeg van een elfjari ge jongen, is de afgelopen nacht onver wacht overleden. Artsen zeiden dat het nieuwe hart van Maria plotseling stil was blijven staan en dat pogingen het weer op gang te brengen hadden gefaald. Zij was de 32ste harttransplantatiepa tiënt in de wereld. CHICAGO De huidige vice-president Hubert H. Humphrey noemde zjjn kan sen op de democratische benoeming voor het presidenschap zondag veelbelo vend. Maar z(jn grote rivaal senator Eugene J. McCarthy verklaarde, dat h(j meer kansen heeft dan Humphrey het Witte Huis te halen als democratisch kandidaat. Gouverneur John S. Conally van Texas heeft bekendgemaakt, dat h(j niet voor nemens is president Johnson kandidaat te stellen voor de nominatie op de komen de conventie. Radio-Moskou heeft vanmorgen nog gemeld, dat de besprekingen tussen de Russische en Tsjechoslowaakse lei ders vandaag worden voortgezet. In een commentaar op de toestand in Tsjecho-Slowakfje liet het radiosta tion doorschemeren, dat zowel in Praag als elders in het land contra-revolutio nairen een felle haatcampagne tegen de troepen van de vijf landen van het Warschau-Pact voeren. „Deze anti socialistische elementen trachten slecht NIJMEGEN Een aanslag uit min nenijd heeft gisternacht in Nijmegen een buitenstaander het leven gekost. Het slachtoffer, de 37-jarige Gerrit Ker sten uit Groesbeek, werd verpletterd onder een aanstormende auto die een paartje wilde rammen. Het paar een twintigjarige man en een 22-jarige vrouw was met de heer Kersten op weg naar een café in de bin nenstad. Op de Berg- en Dalseweg werd het drietal gepasseerd door een auto met drie mannen. De echtgenoot van de vrouw, een 24-jarige elektro- monteur, zat aan het stuur. De elektromonteur wond zich zo op toen hij zijn weggelopen vrouw in ge zelschap van haar minnaar zag, dat hij ijlings in een café versterking ging ha len. Met vier vrienden in zijn auto keer de hij terug om het drietal op te spo ren. Hij zag het terug in de nabijgele gen Tooropstraat. Daar stapten de vier vrienden drei gend uit de auto, kennelijk met de be doeling de ontrouwe echtgenote en haar vriend een aframmeling te geven. Het bleef echter, nadat de vriend van de vrouw zich had gewapend met een leeg vuilnisvat, bij een scheldpartij. Het viertal stapte opnieuw in de auto, die langzaam langs het paar en de heer Kersten reed. Op dat ogenblik zwaaide de vriend dreigend met de vuilnisem mer. Vijftig meter verder keerde de auto om en schoot snel het trottoir op. Met een vaart van veertig a vijftig kilo meter reed de wagen on het drietal in. De minnaar kon zich met de asem- mer nog in de hand door een sprong het leven redden. Gerrit Kersten werd tegen het trottoir geslingerd; hij was op slag dood. De vrouw werd niet ge raakt. De auto reed snel door. Op het ogenblik dat de door voorbij gangers gealarmeerde politie de dood van de heer Kersten meldde aan het hoofdbureau, arriveerde daar de auto met de vijf mannen. De elektromonteur kwam aangifte doen van de bedreiging door de vriend van zijn vrouw. Hij werd meteen opgesloten. Zijn vier kornuiten werden aanvankelijk ook aangehouden, maar zij werden na verhoor op vrije voeten gesteld. De elektromonteur had zich bedreigd gevoeld, zo vertelde hij de Nijmeegse recherche, omdat hij dacht dat zijn ri vaal de vuilnisemmer op zijn auto wil de smijten. Hij had niet gemerkt dat hij de heer Kersten had doodgereden. Vandaag zal hij voor de Nijmeegse officier van justitie worden geleld. Hij wordt verdacht van doodslag, dan wel zware mishandeling de dood ten gevol- hebbend. Zijn vier kompanen zullen worden vervolgd wegens bedreiging. Het slachtoffer, een werkloze opper man, was een vriend van de minnaar van de vrouw. De betrokkenen waren geen van allen onbekenden van de po litie. A Op het Kremlin wappert sinds vrijdag ook de Tsjechoslowaakse vlag. Het wit en rood met de blauwe driehoek, oor spronkelijk het symbool van Tsjechië, Slowakije en de Karpaten-Oekraine, de drie delen waaruit Tsjecho-Slowakije in 1918 bestond, islnet een pijl aangegeven. geïnformeerde burgers, vooral de jon geren, aan te zetten tot vijandige da den jegens de „geallieerde" troepen", aldus Radio-Moskou. Om de misdaden van de reactionai ren" en het nieuws van de klandestiene Tsjechoslowaakse zenders aan de kaak te stellen, werden Oostduitse en Poolse kranten aangehaald. Zo werd gemeld, dat het Poolse legerorgaan met „ver ontwaardiging" berichten van de hand had gewezen, dat een Tsjechische jour nalist door Poolse militairen zou zijn doodgeschoten. Ook werd geciteerd uit „honderden brieven" van instemming uit de inter ventie die uit alle vijf aan de actie deel nemende landen op het bureau van Radio-Moskou zouden zijn aangekomen, waar zij dan waarschijnlijk even ge heimzinnig zullen zijn verdwenen als het op verifiëeren aankomt. De vrije Praagse zender meldde om middernacht, dat zondag in Praag de bloedigste bezettingsdag tot dusver is geweest. In verscheidene wijken kwam het tot gewelddadige betogingen, waar bij de bezetters op de menigte schoten. Het schieten werd door Tsjechen be antwoord, waarop de bezettingstroepen gebruik maakten van zware wapenen. In een Franstalige uitzending wees het station erop dat de bezetters er na vijf dagen nog niet in waren geslaagd een regering te vormen. Over het feit dat de bevolking geen nieuws krijgt over het verloop van de onderhandelingen in Moskou zei het sta tion: „Onze delegatie is niet vrij, alleen al omdat zij voor een deel uit verraders bestaat. Zij is niet vrij, omdat zij met geweld wordt bedreigd, zowel tegen haarzelf als tegen het Tsjechoslowaak se volk. „Wat betreft de Russische delegatie, die is evenmin vrij want haar handen zijn gebonden. In de hele wereld klinken protesten, tot in de landen van de agres sors zelfs toe... Een groot aantal militai re eenheden is vervangen, nadat zij hadden gemerkt dat zij voor andere doeleinden werden gebruikt dan men hun in het begin had gezegd". PARIJS Zaterdagavond om half acht Nederlandse tijd heeft Frankrijk zijn eerste waterstofbom tot ontploffing gebracht. Dit gebeurde vanuit een bal lon boven de atol van Fangataufa, die deel uitmaakt van de Gambier Archi pel in Frans Polynesië in de Stille Oce aan. Hierdoor is Frankrijk na Amerika (1952), Rusland (1953), Engeland (1957) en China (1967) het vijfde land dat de waterstofbom bezit. Volgens wetenschappelijke kringen in Parijs heeft deze eerste thermonucleai- re bom, die geheel Frans van ontwerp en constructie is, eerder psychologische dan militaire betekenis. Desondanks vond president de Gaulle het „een schit terend wetenschappelijk, technisch en industrieel succes voor de onafhanke lijkheid en de veiligheid van Frank rijk". Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en Maleisië hebben tegen deze atoomproef geprotesteerd. BONN Een autobus met 39 Neder- lanse toeristen is zondagmorgen op de Autobahn bij München achterop een zware Duitse opleggerscombinatie ge botst. Van de passagiers (overwegend uit het westen van ons land) zijn twee zeer zwaar en achttien iets minder zwaar tot licht gewond. De bus was op weg naar Levico in Noord-Italië. Vrijwel alle passagiers lagen te sla pen toen het ongeluk gebeurde. Ze wa ren al ruim een dag onderweg. De Duitse oplegger was even tevo ren aangehouden door de politie. Op zondagen geldt op de Westduitse Auto bahnen een rijverbod voor vrachtwa gens. Toen de politie de wagen weer liet gaan en deze juist optrok botste de Nederlandse bus er van achter tegen op. Het was toen zeer mistig. De Duit se oplegger reed naar schatting twintig kilometer, de Nederlandse bus zeven tig. Met een schok werden de slapende toeristen naar voren gesmeten. De meesten van hen liepen hoofd- en been wonden op. De chauffeur, de heer G. Hoekstra, kreeg een gecompliceerde beenbreuk en een shock. Met breekijzers moest hij uit zijn cabine worden 'be vrijd. Ook zijn collega Renz werd ge wond. De bus werd totaal vernield. Ook de Duitse chauffeur liep verwon dingen op. Het verkeer moest drie uur lang worden omgeleid. De bus was afkomstig van het Haag se busbedrijf Wester Coach. Hij reed in opdracht van het Amsterdamse reisbu reau Eurotex. De passagiers waren in gestapt in Rotterdam, Den Haag, Am sterdam, Utrecht en Arnhem. Vijftien van hen werden licht gewond. Ze ver blijven in een hotel. De anderen liggen nog in ziekenhuizen in München. Gisteravond was de toestand van een van hen, de Amsterdamse mevr. H. Burger, nog ernstig. Zij was nog buiten bewustzijn. Zij is echter niet in levens gevaar. Een andere passagiere, de 18- jarige mej. E. Elemans uit Den Haag zal beide ogen moeten missen. De toestand van de andere patiënten was gisteravond redelijk. Tot de licht gewonden behoren het echtpaar J. Rouwenhorst, die in Arn hem en mevr. A. Luttik, die in Utrecht was ingestapt. Humprhey en McCarthy zijn zondag in Chicago aangekomen. Daar arriveer den ook enkele duizenden militairen, die paraat gehouden wordn in de om geving van de stad, teneinde onmiddel lijk in actie te kunnen komen bij even tuele ongeregeldheden. Voor de grote partijcommissie heb ben zondag Humphrey, McCarthy, McGovern en Maddox, de vier kandi daten, hun standpunten en posities uit- engezet in een zitting die drie uur duurde. De stemmen van de delegatie van Illinois, gaan waarschijnlijk voor het merendeel naar de vice-president. In het Lincoln Park werd, terwijl de commissies bijeen waren gedemon streerd door een duizendtal hippies, yippies en protesterende jongeren van velerlei slag, waarbij het tot kleine schermutselingen kwam met de politie, toen een knaap gearresteerd werd. Er zijn nog vijf arrestaties verricht, maar in het algemeen is het rustig gebleven. Humphrey, de grote kanshebber in de ogen van velen, heeft na aankomst in Chicago verklaard, niet bezorgd te zijn over de onenigheid die aan de vooravond van de conventie naar bui ten getreden is. „Dat hoort er nu een maal bij", zei Humphry. Senator Walter F. Mondale van Min nesota een van Humphrey's top-me- dewerkers, heeft verklaard dat de vi ce-president nu reeds kan rekenen op 1480 vast aan hem toegezegde stem men. Als dit juist is wint Humphrey de nominatie bij de eerste stemming daarvoor zijn 1312 stemmen vereist. McCarthy gelooft niet in zo'n gemak kelijke overwinning voor Humphrey: „Ik zie niet in waarom men aanneemt dat hij zal winnen. Elke dag verliest hij aan kracht", aldus McCarthy. 55 J erdeel bezittingen9 ROME Paus Paulus is gisteren te ruggekeerd in Rome van zijn driedaag se bezoek aan Colombia. Bij zijn aan komst op 't vliegveld Leonardo da Vin ei verklaarde hij dat het Internationaal eucharistisch congres in Bogota het be grip tussen de landen zal vergroten. De Paus was zaterdagavond, onze tijd, vertrokken uit Bogota. „Vol troost en hoop en met vertrouwen in de voort durende trouw van Colombia en Latijns Amerika aan hun christelijke en histo rische roeping" keerde hij naar Rome terug, zei hij bij zijn afscheid. Tijdens zijn verblijf in Columbia ad viseerde paus Paulus de Columbiaanse bisschoppen de bezittingen van de kerk aan de armen te schenken om de ar moede in dit werelddeel te bestrijden. Tevens sprak het hoofd van de katho lieke kerk zich herhaaldelijk uit tegen het gebruik van geweld om sociale en politieke hervormingen te bewerkstel ligen, terwijl hij ook zijn jongste ency- sliek over de geboortebeperking verde digde. ADDIS ABEBA De delegaties van Nigeria en Biafra in Addis Abeba heb ben zaterdagmorgen overeenstemming bereikt over het gelijktijdig gebruiken van een land- en een lucht-corridor voor hulp aan de hongerende Biafranen. De overeenstemming werd bereikt in de eerste bijeenkomst sinds tien dagen van de delegaties in het jubileumpaleis. De bescheiden vooruitgang in het overleg viel samen met een mededeling van Radio-Biafra dat de burgeroorlog tussen beide landen op verscheidene fronten tegelijk wordt voortgezet. Het afgescheiden Biafra verloor opnieuw gebied aan de Nigeriaanse troepen. WASHINGTON De toestand van oud-president Eisenhower is opnieuw iets achteruit gegaan. Dat deelden de artsen yan het Walter Reed Ziekenhuis in Washington, waar Eisenhower wordt verpleegd, gisteren mee. Het hart van de oud-president sloeg weer onregelmatig en de toestand van de patiënt was dan ook nog steeds kri tiek. Het KNMI deelt mede: een krachtig hogedrukgebied beheerst sinds enkele dagen het weer in West-Europa. Het strekt zich uit van Noord-Scan- I dinavië tot Schotland. Tussen dit hoge- I drukgebied en een gebied met lagere I barometerstanden boven Spanje en Italië, staat een noordoostelijke stro- ming, waarmee tijdens het weekeinde vrij warme en droge lucht werd aan- gevoerd, de temperaturen liepen daar- bij in het binnenland op tot omstreeks 25 graden: aan de kust tot 20 a 21 graden. Zondag kwamen voornamelijk in de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg enkele plaatselijke on- weersbuien tot ontwikkeling. In de al- gemene luchtdrukverdèling komt ook morgen maar weinig verandering. Een noordoostelijke wind blijft vrij warme lucht aanvoeren, waarin naast flinke zonnige perioden hier en daar I ook regen- of onweersbuien kunnen voorkomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1