VARA: komend seizoen veel documentaires MENINGEN LOPEN UITEEN OVER NTS-JOURNAAL Ook West-lrian Fresco-expositie uit Florence „Burgtheater" komt naar Nederland Hubert Humphrey in „Persoonlijk" Radio VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knop-mutator UIT DE KERKEN Arsenaal van kernwapens onnodig groot'* FINANCIËLE NOTITIES Am. Express neemt club Mediterranée over Textieldrukkerij uitgebreid Beperking van post-incasso PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 „Je kunt wel gelijk hebben, Hoeng! Toen de directeur mij de stukken be treffende mijn benoeming hier ter hand stelde, merkte hij zeer vriende lijk, maar met een enigszins vage blik op, dat hij vertrouwde dat ik in Ning-tsjo de aangelegenheden met de barbaren even goed zou behandelen als ik dat in Lan-fang deed. Maar hier in Ning-tsjo liggen tussen mij en de barbaren een afstand van driehon derd mijl en een leger van honderd duizend man" De oude wachtmeester trok geër gerd aan zijn baardje. Hij stond op en ging naar het theestel in de hoek om verse thee in te schenken. Hoeng was een voormalige dienaar van de familie Tie. Hij had de rechter toen deze nog een kind was, op zijn ar men gedragen. Twaalf jaar tevoren, toen de rechter benoemd was tot magistraat te Foe-lai, zijn eerste post in de provincie, had Hoeng ondanks zijn gevorderde leeftijd er op gestaan hem te volgen. Om hem een officiële positie te geven, had de rechter hem toen tot wachtmeester aangesteld. De oude man was onmisbaar voor hem als vertrouwd raadsman, met wie hij al zijn moeilijkheden openlijk en zon der voorbehoud kon bespreken. De rechter nam de kop thee van Hoeng aan. Terwijl hij zijn handen om de kop legde om zijn vingers te warmen, sprak hij: „Alles bij elkaar mogen we toch niet klagen. De mensen hier zijn wat stug, maar ze zijn eerlijk en werken hard om in deze barre streek in hun levensonderhoud te voorzien. Geduren de de vier maanden dat we hier nu zijn, hebben we eigenlijk alleen maar de routine bestuurszaken te behande len gehad. Er waren verder alleen maar wat gevallen van mishandeling gedurende dronkemans vechtpartijen en die hadden Ma Joeng en Tsjiao Tai gauw opgelost. En ik moet zeg gen dat de militaire politie zich erg actief betoont in het opruimen van deserteurs en gespuis van de leger tros, dat uit het noorden naar Ning- tsjo komt afzakken." Hij streek langs zijn lange baard en besloot toen: „Maar we hebben natuurlijk dat las tige geval van de verdwijning van dat meisje, die Juffrouw Liao Lien- fang." „Ik liep gisteren tegen haar vader, de oude gildemeester Liao aan," zei Tao Gan. „Hij vroeg me hoe of we nu stonden met de opsporing van zijn dochter." De rechter zette zijn theekop neer. Zijn zware wenkbrauwen fronsend, zei hij: „We hebben de bazaar doorzocht en we hebben haar signalement laten circuleren bij alle burgerlijke en mi litaire autoriteiten van deze provincie. Ik zou waarachtig niet weten wat we nog meer kunnen doen" Tao Gan knikte. „Ik geloof dat die verdwijning van Juffrouw Liao niet eens de moeite die we eraan besteed hebben, waard was" zei hij droogjes. „Ik ben nog altijd de mening toegedaan, dat ze er met een geheime minnaar vandoor is gegaan. Te zijner tijd zal ze wel weer voor de dag komen met een dikke ba by in haar armen en een verlegen echtgenoot naast zich, en dan haar oude vader blozend om zijn zegen vragen" „Je moet toch niet vergeten," viel de wachtmeester in, „dat ze verloofd was" Tao Gan glimlachte alleen maar cy nisch. Rechter Tie hernam: „Ik vind ook wel dat de omstandig heden er op wijzen, dat ze zich heeft laten schaken. Ze ging met haar duenna naar de bazaar en terwijl ze daar in de dichte menigte stonden te kijken naar een Tartaar die een beer liet dansen, was het meisje ineens verdwenen. Aangezien je een jonge vrouw toch moeilijk te midden van een troep mensen tegen haar wil kunt ontvoeren, denk je onwillekeurig aan een vrijwillige verdwijning. Drie slagen op de grote bronzen gong bij de poort van het gerechtsge bouw weerklonken uit de verte. Rech ter Tie stond op. „Het is tijd voor de ochtendzitting" sprak hij. „Ik zal voor alle zekerheid vanmiddag de stukken over Juffrouw Liao's verdwijning nog eens doorne men. Vermiste personen zijn altijd een vervelende zaak Geef mij maar liever een gewone moord" Terwijl Hoeng hem hielp zijn ambtsgewaad aan te doen ging hij door: „Ik begrijp niet waar Ma Joeng en Tsjiao Tai zitten." „Gisteravond zeiden ze dat ze er vanochtend voor dag en dauw op uit zouden gaan om de wolf neer te leg gen," sprak Hoeng. „Ze rekenden er vast op voor de ochtendzitting terug te zijn." Rechter Tie zette zijn bontmuts af en verving die door zijn gevleugelde rechterskap van zwarte zijde. Juist toen hij naar de deur liep kwam de voorman van de gerechtsdienaren binnen. Hij zei gehaast: „De mensen zijn erg opgewonden, Edelachtbare. Vanochtend is in het zuidkwartier het lijk van een vrouw gevonden, wreed vermoord" De rechter stond stil. Hij keek Hoeng strak aan en zei ernstig: „Dat was een bijzonder domme op merking die ik daareven maakte, Hoeng. Men moet nooit lichtvaardig over moord spreken" „Als dat maar niet die Juffrouw Liao is" zei Tao Gan bezorgd. Rechter Tie zei niets. Terwijl ze over de gang liepen die de rechtszaal met zijn werkkamer verbond, vroeg hij de voorman: „Heb je Ma Joeng en Tsjiao gezien?" „Die zijn zoëven teruggekomen, Edelachtbare. Maar de marktmees ter was juist komen binnenlopen met het bericht, dat er nogal een flinke vechtpartij aan de gang is in een van de wijnhuizen. Omdat hij dringend om assistentie vroeg, zijn Ma Joeng en Tsjiao Tai daar toen dadelijk naar toe gereden." De rechter knikte goedkeurend. Hij deed de deur open, trok het gordijn opzij en betrad de rechtszaal. Hoofdstuk II Een papierhandelaar beschuldigt een antiquair; Rechter Tie gaat naar het toneel van de misdaad Zetelend achter de hoge balie op het podium liet de rechter zijn ogen gaan over de volle rechtszaal. Een honderd toehoorders hadden zich daar verzameld. Zes gerechtsdienaren stonden in twee rijen van drie voor de balie, met de voorman naast zich. Hoeng stond als gewoonlijk achter Rechter Tie's stoel en Tao Gan naast de balie vlak bij de lagere tafel, waar de eerste schrijver zijn penselen aan het klaar leggen was. Rechter Tie wilde juist hameren om de zitting te openen, toen twee man nen gekleed in dikke bontmantels bij de ingang verschenen. Ze hadden moeite om door de toehoorders heen te komen, telkens weer werden ze staande gehouden door lieden, lie den, die hen met vragen bestorm den. De rechter gaf een teken aan de voorman. Met zijn knuppel zwaai end baande die zich vlug een weg door de menigte en leidde de twee mannen voor de balie. Rechter Tie sloeg zijn hamer hard op de tafel. „Stilte" riep hij luid. In de hal was het meteen muisstil, allen keken met spanning naar de twee mannen die nu waren neerge knield op de stenen vloer vlak voor de balie. De een was een magere oude heer met een grijs sikje, de an der een grote zware kerel met een rond breed gezicht en een korte ring baard die zijn dikke kin omlijstte. Rechter Tie sprak: „Ik, de magistraat, verklaar dat de ochtendzitting van het hof van Ning- tsjo geopend is. Ik zal nu appel hou den." Nadat hij de presentielijst had door gelopen, leunde hij naar voren en vroeg: „Wie zijn deze twee personen die zich tot dit hof wenden?" Wordt vervolgd) 3899. De schuilplaats waar de Chef de mannen van Shastar had verborgen gehouden was ontdekt en voor dat de Ndola-patrouille tot het gewelf zelf doordrong, had men de vlucht genomen. De Chef leidde zijn gas ten ijlings langs een andere weg door de grotten naar buiten. Hij had echter het bange voorgevoel, dat de gene die van het bestaan van het gewelf op de hoog te was, ook wel zou weten, dat er een tweede uitgang bestond. En zijn voorgevoel werd bewaarheid, want toen het gezelschap uit de grot naar buiten kwam, staarden zij plotseling in de lopen van Ndola-geweren. Zij waren omsingeld en ongewapend. Verzet was zin loos. Enige tijd later stonden zij voor Kawal, de intri gant, die de Chef met een valse grijns toelachte. „Je hebt 'n fout gemaakt, oude man. Je weet toch welke straf er staat op het verborgen houden van ontsnapte gevangenen? Ik zal zorgen, dat je die straf krijgt, ou de man! In mijn district duld ik geen ondergronds ge knoei van jullie, blanke honden!" 19. „Stop" schreeuwde Sir Patrick die dadelijk de be doeling der wildemannen begreep. „Ik ben niet van plan ons zo maar in de pan te laten hakken. Als zij willen vechten, mij best! Maar dan man tegen man en geen sluipschuttersmethoden!" „Niet vechten en niet doorvaren Bwana Courage!" hakkelde de Lum- bua-hoofdman verbouwereerd en hij liet zich veilig- heidhalve van de voorplecht langs zijn schild in de boot glijden. „Overmacht zijn veel te groot. Aanwe zigheid van beide mannen op overhangende tak dui den op nog veel groter aantal krijgers in nabijheid. Wanneer wij doorvaren, zij zich op ons zullen wer pen vanuit boomtakken of zij vandaar en van oevers op ons zullen schieten met pijlen en assegaaien. Ge loof dapper Lumbua-hoofdman Bwana Courage anders wij vroegtijdig einde zullen vinden in golven of aan to tempaal!" „Het is mogelijk dat je gelijk hebt! Voor zo'n totempaal voel ik in ieder geval niets!" Sir Patrick bromde en hij verzonk in diep ge peins. En de Lumbua-hoofdman had gelijk. Bij groe pen zwermden de opstandige wilden door de bomen en bosjes en wanneer de jachtexpeditie verder zou trekken, zou deze zeer zeker het onderspit moeten delven. Het televisieprogramma van de VARA voor het nieuwe seizoen bevat veel documentaires. Tweemaal per maand wordt een grote documentaire over een groot aantal gevarieerde on derwerpen uitgezonden. De vrouwen emancipatie, de wachtkamer, Tsjecho- Slowakije, Indonesië, de lagere school en de Rechten van de Mens behoren iot de thema's. Voorts zal „Achter het nieuws" iedere maand met een zoge naamde „special" over een bepaald on derwerp komen, zoals deze actualitei tenrubriek dat incidenteel reeds eerder heeft gedaan inzake sociaal-medische vraagstukken. Nu komen ook politiek en vakbeweging aan de orde. Om de veertien dagen zal men naar „Koning Klant" kunnen kijken, dat de ene keer een meer opiniërend en com mentariërend karakter draagt en de andere keer meer informatie geeft. „Uitgerekend" komt te vervallen. Voor de kunstliefhebbers blijven „Signalement" op zondagavond en (met meer eigen produkties dan voor heen) „Uit Bellevue" op woensdag avond. Wat de dramatische produkties be treft staan onder meer op het program ma: een gedramatiseerde documen taire over alcoholisme, stukken van jonge Nederlandse auteurs, werken van Ibsen („De wilde eend"), Brecht („Moeder Courage") en Arden („Bij de beesten af"), volkstoneel („Zeemans vrouwen" van Herman Bouber) en niet te vergeten een aantal afleveringen van „Maigret". Voor de iets oudere kinderen komt er op woensdagmiddag „Midweek", voor de jeugd uit de laagste klassen van de lagere school op zaterdagmiddag van Jaap ter Haar „De man met de pop penkast". Verder veel kleinkunst: een show van Rudi Carrell, vier shows van Tom Man- ders (die ook weer Rotterdamse kinde ren „Bij Dorus op schoot" zal nemen), „Cabaret nu" en „Snarenspul" (in co- produktie met de BRT) en om de twee maanden een optreden van Herman van Veen. „Hadimassa" (voortaan) maandelijks op dinsdagavond) krijgt een actueler karakter. Wat de films betreft: „Wojeck" komt terug „Cimmaron Strip" maakt plaats voor „The Virginian" en na 1 januari verdringt „Nicolas Nickleby" (naar de roman van Charles Dickens) „Drag net" en, zij het tijdelijk, de Lucy Show. Verder komt er een Franse se rie „Les dossiers de l'Agence", naar verhalen van Simenon en geregisseerd door diens zoon Marc. „Coronation Street", „Rawhide" en „Ironside" blij ven. Tot de hoofdfilms behoren onder meer „Babette op het oorlogspad" met Brigitte Bardot en „Dr. Jekyll Mr. Hyde" met Spencer Tracy. Ook via de radio veel documentaires, onder meer over de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, hoger onderwijs, rechtsbijstand aan minvermogenden, emancipatie en de ont-mythologisering en ont-ideologisering van de samenle ving. Gabri d? Wagts programma „De tijd verandeft de mens verandert de tijd" verhuist van de zondagmiddag naar de woensdagavond. Van diverse binnen- en buitenlandse schrijvers zullen hoorspelen worden uit gezonden. In de sector kleinkunst krijgen we behalve „Klatergoud", „Vrij Entree" (nog elf maal) en Dorus onder meer ook „Rebelse liederen" van Jaap van de Merwe, een mentaliteitsprogramma van het echtpaar Ina van Faassen en HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.30 Ste reo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Vergroting van de moge lijkheden van orgaantransplantaties door Prof. jhr. dr. J. de Graeff. NRU: 20.05 Toneel Nu: progr. gewijd aan de Ned. toneelschrijver. 20.30 Jazzorkest en zangsoliste (opn.). 21.00 Musonette: lichte muz.progr. 21.30 De Welzijnsbar- rière, documentaire over geluidshinder. 22.10 Lichte gr.muz. BOND ZONDER NAAM: 22.20 Terug van weg geweest! lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Jazz- muz. met commentaar. 23.25 Radiora- ma: veertiendaags mini-magazine. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.10 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.30 Nws. en weer- praatje. 18.46 Act. 19.00 Reportage we reldkampioenschap wielrennen te Ro me. 19.05 Stereo: Metropole-orkest (op name): amusementsmuz. (gr.). 19.30 Stereo: Lichte gr.muz. 19.50 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 20.10 Stereo: Russisch Volkskoor uit de Oeral: Rus sische volksliederen (gr.). 20.30 Stereo: Symfonie-orkest van de Hessische Om roep: klassieke en moderne muz, (opn). 21.30 Stereo: Lichte gr.muz. 22.00 Amu sementsmuz. (opn.). 22.10 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.25 Reportage wereldkampioen schap wielrennen te Rome. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 23.00 Stereo: NCRV-Vocaal ensemble: oude en mo derne koormuz. (opn.). 23.30 Jazz. 23.55 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. IKOR/C VK/RKK19.06 Ken merk, de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. VARA: 19.31 In kleur: Dregnet, politie-TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Rawhide, TV-feuille- ton. 21.35 Yani, documentaire film over West-Afrika. 22.00 Belgisch dansorkest Henri Segers met zangsoliste: oude succesnummers. NTS: 22.20 Journaal. 22.2522.55 Amerikaanse Verkiezingen. NEDERLAND II NT§: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. KRO: 19.03 Vissers en vogels (A drop in the ocean), natuurfilm uit de Engelse serie Survival. 19.35 In kleur: Bij de Marine (Remember the maine), TV-feuilleton uit de serie The second hondred years. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In kleur: Mensen tussen hemel en aarde, Openluchtcircus. 20.45 Bio scoopsuccessen van weleer: Mazurka, speelfilm (1935 boven 14 jaar). NTS: 22.15—22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Documen taire i.v.m. de 60ste verjaardag van Ton van Duinhoven en „Plaats ge vonden", dat zich om de veertien da gen op woensdagavond in een plaats er gens in Nederland afspeelt. President Johnson. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn): Oude koorwerken. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: Italiaanse successen van de laatste 15 jaar. 14.35 Prix Ita lia: mod. muz. (opn). AVRO: 15.00 Stereo: Fragmenten uit Don Pasquale, opera van Donizetti (gr). 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Residentie-orkest en so listen: mod. muz. 17.00 De zingende bougie: pl. progr. voor automobilisten. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Semi-klassieke mu ziek (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Balletmuziek (gr.). 8.00 Nieuws. 8.11 Oude gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Toeringclub: vakantietips. 8.45 Lichte gr. muz. 9.30 Filharmo nisch orkest van New York (gr): he dendaagse muz. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Stereo: Mod. ka- mermuz. (opn). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS-berichten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.05 Stereo: Musiësta: licht gevar. muz. progr. (opn). 14.30 Pizzi cato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoor lichting. In de rubriek Suriname en de Ned. Antillen spreekt de heer F. J. van Wel over Piar, de grote Generaal. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep: licht pl. progr. (10.00-10.03 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Pow-Pow: licht pl. progr. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: tie- nerprogr. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevar. pl. progr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht pl. progr. (17.00 Nws.). MAANNDAG, 26 AUGUSTUS 1968. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van de vorige avond). 10.20 Sport. 11.35 Skaat en muz. 12.0013.30 Act.kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Für Sie: progr. niet alleen voor de vrouw. 17.35 Kleine Katzenkun- de: vragenbeantwoording. 18.0018.05 Journ. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmanne tje. 19.00 Act. 19.26 Privatdetektivin Ho ney West: TV-film. 19.59 Progr.-over- zicht. WDR: 18.05 Dim-Dam-Dom: gev. progr. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Dr. Bill Baxter: TV- film. 19.40 Afrikanische Tierwelt: pro gr. over dieren. 19.45 Weekoverzicht.) 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Pano rama: reportage. 21.00 Musikaleum: muz. progr. 22.00 Skizzen aus dem deut- schen Alltag: documentair progr. 22.45 Journ., commentaar en weerbericht. 23.05 Ulmer Ergebnisse: documentaire. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf: TV- film. 18.50 Der verflixte Monat: quiz. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Protestantse kerk. 20.15 Die Wiederentdeckung der Maya: reportage. 21.00 Ein Hëndedruck des Teufels: Engels-Amerikaanse speelfilm, (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.45 Nws., weerbericht en actualiteiten. Bijna de helft van het Nederlandse kijkerspubliek (42 procent) is het eens met de uitspraak dait „in het journaal minder aandacht moet worden besteed aan de oorlog in Viëtnam". Een bijna even groot percentage (49 procent) is het met deze uitspraak oneens- en 9 procent had hierover geen mening. Dit blijkt uit een publicatie van de Afdeling Studie en Onderzoek NRU/ NTS naar aanleiding van een in het af gelopen voorjaar gehouden landelijke enquête, waarbij circa 400 personen, representatief voor de Nederlandse be volking van 15 jaar en ouder, werden gevraagd naar enkele meningen over het N.T.S.-Journaal. Het onderzoek werd uitgevoerd door Intromart te Hil versum. Ook bij een aantal andere, min of meer verwante uitspraken is het aantal ondervraagden dat het daarmee al of niet eens is, op ongeveer gelijke wijze verdeeld. Dit gold bij voorbeeld de uit spraken „Het is onzin te zeggen dat er te veel ellende te zien zou zijn in het Journaal", „Er moet in het Journaal meer tijd worden ingeruimd voor ge beurtenissen die niet zo wereldschok kend zijn" en „Het is noodzakelijk dat men bij het Journaal niet schroomt om authentieke foto's en filmbeelden te la ten zien van oorlogshandelingen, relle tjes e.d., zelfs als deze een gruwelijk .M'i 'i 1019. Intussen was agente X-03, alias Theodora Dubbelsnuf, in een opgewonden gesprek geraakt met smidje „Pjotr" Verholen. „Ik dacht toch echt even, dat ik mijn halfwas-hulpje Kareltje Knetter hier naar binnen had zien gaan", zei hij achter dochtig. „Dan dacht U knap verkeerd", antwoord de Theodora bits. „Ik weet niet waar het ventje uithangt. Of denkt U misschien dat ik hem onder mijn bureau heb verstopt?" „Zo'n mooie vrouw als U lijkt me daar best toe in staat", snauwde de smid bits. „En zou U me misschien dan even kunnen uitleggen wat zich achter deze deur be vindt?" „Daar liggen onze schoonmaakartike len", siste juffrouw Dubbelsnuf. Spinnijdig opende ze de deur en liet de achterdochtige Verholen een blik werpen op de bezems en emmers. „Zoals U ziet bevindt uw hulpje zich niet in deze kast", zei ze vals. „Er liggen twee dweilen. Als U er bij gaat liggen, zijn er drie. En maakt U nu maar dat U wegkomt!" „Zeg, bent u nu helemaal van de kippen sufgepikt!" riep Pjotr boos uit. „Ik laat me door zo'n stuk doffe ellende als U bent geen dweil noemen! Ik ga mijn beklag doen bij de directie! Dien me onmiddellijk aan bij de heren Meyer en Vijfderibbe!" „Gompeldepip! Nou lach ik me wezenloos", grinnikte kolonel Plimmp, die alles door de huistelevisie had kun nen volgen. „Hij wil Meyer en Vijfderibbe spre ken. Dat kan, want ik ben Meyer en jij bent Vijf deribbe!" En de kolonel wierp zich op een gro te kast, waarin de B.G.D. allerlei handige vermom mingen had ondergebracht. We zien dus alweer, dat die kerels van de B.G.D. bepaald niet onder schat moeten worden. karakter dragen". Steeds voelen man nen, jongeren en personen uit de hoge re opleidingsniveau's voor de „harde re" aanpak. Opmerkelijk waren voorts de percen tages personen, die het eens waren met uitspraken als „Er moet in het Jour naal meer aandacht besteed worden aan gebeurtenissen in het eigen land" nl (71 procent), „Het Journaal besteedt onevenredig veel aandacht aan gebeur tenissen in het westen van ons land" (43 procent) en „Het Journaal is poli tiek vaak eenzijdig" (30 procent). Uit het onderzoek blijkt verder, dat volgens ruim de helft van het publiek (54 procent) het Journaal meer beel den dient te geven dan nu de gewoon te is, terwijl anderzijds een meerder heid (62 procent) een nieuwslezer in beeld noodzakelijk vindt. Voor 40 procent heeft het Journaal, althans subjectief, een beperkte nieuws- functie. Zij zijn het namelijk eens met de uitspraak „Het meeste van het Jour naal weet je al". Van de verschillende voorgelegde be weringen vond tenslotte „Het Journaal wordt steeds slechter" de minste in stemming, namelijk bij slechts 9 pro cent. In het onderzoek werden ook enkele vragen opgenomen naar de kennis bij het publiek over de wijze waarop het Journaal thans wordt uitgezonden. Daarbij bleek dat 80 procent niet wist dat het Journaal thans korter duurt dan vroeger (van 20 naar 16 minuten), dat 70 procent niet op de hoogte was van het feit, dat het Journaal thans meer met beelden geïllustreerd nieuws geeft dan vroeger en tenslotte dat 58 procent niet bekend was met het feit, dat het Journaal van 20.00 uur thans tegelijker tijd via beide netten wordt uitgezonden. FLORENCE Zestig fresco's die de rampzalige overstromingen van no vember 1966 in Florence hebben over leefd zullen een tournee van zes maan den gaan maken als dankbetuiging voor de geboden hulp bij het herstel van de kunstwerken. De fresco's zullen eerst zien z(jn in Amsterdam en Londen. Het is nog niet precies bekend wanneer de collectie uit Florence zal vertrekken. De kostbare kunstwerken, die van de muren van vijftig kerken werden afge nomen, zijn in anderhalf uur tijd ge reed gemaakt voor deze tournee. De fresco's zullen in water- en vuurbe- stendige kisten worden verstuurd. Euro Studio is de naam van een groep acteurs en actrices van het be roemde Wiener Burgtheater, die in sep tember een tournee door Europa gaat maken. Op het programma staat „Na than der Weise" van Lessing. Hans Thi- mig zal dit befaamde dramatische ge dicht in vijf bedrijven regisseren. De titelrol wordt gespeeld door Atilla Hörbiger. Verder staan in dit stuk Hör- bigers 23-jarige dochter Maresi, Mi chael Wegrostek, Kurt Julius Schwarz, Wolfgang Stendar, Andreas Wolf en Carl Heinz Friese. De Nederlandse tournee begint op vrijdag 27 september in de Deventer Schouwburg. Daarna komen in volgorde aan de beurt Hilversum, Tilburg, Zwol le, Groningen, Den Bosch, Nijmegen, Maastricht, Eindhoven, Breda en Arn hem. In de serie „Persoonlijk" besteedt de NTS woensdag 28 augustus van 19.31 tot 19.56 uur op Nederland 1 aan dacht aan Hubert Horatio Humphrey, een der Democratische kandidaten voor de presidentsverkiezingen. Hjj heeft lange tyd, als tweede man naast president Johnson, een voor hem onnatuurlijke terughoudendheid moeten tonen. Zelf deed hij eens schertsend het verhaal van de twee broers: de een emigreerde, de ander werd vice- president, en van beiden had men niets meer gehoord. Van Humphrey heeft men in ieder geval wel gehoord, zeker nu hij door het onverwachte besluit van dp Ameri kaanse president, zich niet meer kan didaat te stellen, de kans heeft gekre gen een gooi te doen naar het hoogste ambt in de Verenigde Staten. Dit is de tweede keer want al in 1960 - toen nog tegen John F. Kennedy - trad Hum phrey in het strijdperk, maar moest het opgeven door gebrek aan succes in de voorverkiezingen en door gebrek aan geld. Dit keer heeft de 57-jarige Humphrey deze beide hindernissen kunnen om zeilen; voor deelname aan de voorver kiezingen was hij - misschien tot zijn geluk - te laat, en als vice-president heeft hij alle kans een verkiezingscam pagne te voeren zonder in eigen zak te hoeven tasten. Dankzij de steun van het Democratische partij-apparaat en - tot nu tenminste - de stilzwijgende zegen van president Johnson, kon Humphrey al weken geleden aankon digen de meerderheid van stemmen op de Democratische Conventie in Chicago, achter zich te hebben. Aan de persoon van deze Amerikaan die mogelijk de volgende president van de Verenigde Staten wordt, wijdt deze week de rubriek „Persoonlijk" aandacht. De omroepverenigingen hebben ooi. het afgelopen weekend weer hun best gedaan om de tv-kijkers zoveel moge lijk informatie over de toestand in Tsjecho-Slowakije te geven. Uiteraard bleef daardoor weinig ruimte over voor amusement (het optreden van de zicht baar vermoeide maar toch nog zeer in vorm zijnde Liesbeth List hield indi rect ook verband met de Tsjechische kwestie). Men kan niet anders doen dan dit respecteren, omdat men van de tv nu eenmaal niet alleen maar ver strooiing kan verwachten. Toch vraag ik me af, of de „Brandpunt"-reportage over de situatie in West-lrian er nu zo nodig ook nog bij moest. Er is immers ook nog zoiets als een cl^im-systeem, waardoor men deze documentaire ge makkelijk had kunnen uitstellen tot in politiek opzicht wat minder bewogen dagen. Niettemin was het een respec tabel werkstuk, waarin een gecompli ceerd onderwerp uitvoerig en genuan ceerd werd behandeld. J. v. d. K NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden en te Oud- dorp J. Jongerden te IJsselmuiden; te Giessendam-Neder-Hardinxveld (vac. A. van Brummelen): A. van der Vlist te Andel. Aangenomen naar Stolwijk: W. K. van Deursen, kand. te Zutphen. Bedankt voor Ede (vac. J. van den Heuvel) C. Vos te Gouda; voor Groot Ammers J. Bos te Lunteren. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Orangeville (Ont.) (Ca nada) C. Oly te Bruchterveld. McNamara: NEW YORK De voormalige Ame rikaanse minister van Defensie, Ro bert McNamara, die op het ogenblik president van de Wereldbank is, schrijft in het tijdschrift „Look" dat het Ame rikaanse kernwapenarsenaal onnodig groot is, deels als gevolg van onvolle dige informatie over de bedoelingen van de Sovjet-Unie bij het begin van de „rakettenwedloop" in 1961. Ondanks het feit dat Amerika's voor raad raketten en kernwapens veel gro ter is dan die van Rusland, aldus Mc Namara, zou de Sovjet-Unie de V.S. kunnen vernietigen, zelfs nadat dit land een eerste nucleaire aanval heeft ge ïncasseerd. Volgens de oud-minister was het bij nauwkeuriger informatie mogelijk geweest te volstaan met een kleiner arsenaal atoomwapens. Voor beide landen is de tijd gekomen te be seffen dat een kernbewapeningswedloop relatief geen verandering brengt in bei der vermogen, aldus McNamara. De man werd in zorgwekkende toestand door de mannen van de red dingsbrigade uit zee gehaald en per am bulance overgebracht naar het beade mingscentrum in het hospitium, waar echter geen hulp meer mocht baten. ?"r" wWM AMSTERDAM American Express deelt mee dat zij is aangewezen als algemeen vertegenwoordiger van de Club Mediterranée. Zij heeft er in prin cipe in toegestemd om voor 15 pet. deel te nemen in het aandelenkapitaal van deze internationale toeristen club, die overal in belangrijke vakantie-oorden haar eigen Nederzettingen exploiteert. American Express gaat de belangen van de Club Mediterranée behartigen in de VS, Canada, Mexico en Puerto Rico. Het overnemen van 15 pet. van het aandelenkapitaal door American Ex press zal nog moeten worden goedge keurd door de aandeelhouders van de Club Mediterranée, de regering van de VS en het Franse ministerie van Fi nanciën. De N.V. Markelo, textieldrukkerij en ververij, gevestigd in Markelo en doch teronderneming van de bekende Am sterdamse Vlaggenfabriek Gebr. Faber N.V., gaf dezer dagen opdracht voor de aanbouw van een nieuwe drukkerij, waarin 4 stuks nieuwe Zimmer-druk- tafels van 75 meter, uitgerust met de modernste apparatuur, geplaatst zullen worden. De tafels worden vervaardigd door de licentiehoudster de fa. Hobe te Venlo, die naast de Zimmer-patenten ook geheel nieuwe eigen vindingen in de opdracht verwerkt. Na gereedkomen van de nieuwe aanbouw, zal de totale bebouwde oppervlakte 2400 m2 bedra gen. In het najaar zal dan als voorlopig sluitstuk van deze voorspoedige ontwik keling, de bouw van een nieuw kantoor gebouw en expeditieruimte aanbesteed worden. De N.V. Textiel Markelo, die voorheen uitsluitend voor de Gebr. Fa ber N.V. werkte, zal dan in staat zijn ook loonopdrachten voor andere firma's uit te voeren. DEN HAAG Op 1 februari volgend jaar gaat de PTT een begin maken met het afschaffen van incasseren op zoge naamde gewone kwitanties. De postbo de zal dan niet meer aanbellen met een kwitantie voor abonnementsgeld, contributie en dergelijke. Die methode was omslachtig en kostbaar. Om aan de verliezen op de kwitan- tiedienst een eind te maken, wordt de post-incasso beperkt tot het systeem van de tegenwoordige giro-kwitanties. De postbode zal in de toekomst een stortingskaart tonen, het geld meene men en dat voor de „klant" aan hel loket storten.

De Vallei | 1968 | | pagina 2