Expositie in Streekmuseum Torens en molens van Leen Molendijk meisje ontvoerd i.69 [.29 [.89 39 69 98 J L l< IJ KG RIJP Drumdraaien is een levend ambacht dat met de dag méér beoefenaars telt. Allicht. Drumdraaien is breken met de rooksleur. Is even genietende aandacht voor zuivere, oprechte shag- zo lekker lang van draad. En Drumróken? Drumroken is een wereld van geur,aroma... Dat is: wat rook jij goed, zeg. (Wie zal het dan nog wat interesseren dat Drum een mélange is van maar liefst zeventien vorstelijke tabakken?) Drommels goeie shag. Biefstuk tartaar 1 Slavinken 1 Saucijsjes of verse worst 1 Verse andijvie, gesneden Export kwaliteit tomaten Fijne handappelen Russel eist vertrek bezetters Baders verdronken Grote files door „zonzoekers" Mr. Jurgens wordt waarschijnlijk voorzitter P.P.R. SYMPATHIE IN OOSTEN VOOR TSJECHEN Eiland verdween in golven Agent kreeg spijt van bekeuringen Overvaller vrouw nog spoorloos v:r: GROENWOUDT'S DEMONSTRATIE DINSDAG- EN WOENSDAGKOOPJES 250 gram J 3 stuks J 500 gram J kilo kilo „James Grieve" 2 kilo MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 RHENEN Na een causerie van de heer Joh. Wesselink, ex-kunstrecensent, over het werk van de Arnhemse kunstenaar Leen Molendtyk, opende de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal zaterdagmiddag een expositie van Molendijk in het Streekmuseum te Rhenen. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met 14 september. De heer Wesselink sprak van de ex- posant als een ziener van torens en molens; de onderwerpen waar hij zich het meest mee bezighoudt. „Hij is een van de weinige eigentijdse kunste naars die taal en teken in de werken van de natuur en de werken van de mens verstaan", aldus de heer Wesse link. Volgens hem was het begenadig de luisteren hiernaar juist zo belang rijk. „En molens spreken zoveel ta len". Hij haalde hierbij verschillende voorbeelden aan van s'childers die zich eerder met molens en toren hebben bezig gehouden. De heer Wesselink had alle waarde ring voor de jonge kunstenaars, al vond hij dat men zich te vaak mee liet gaan met de verwarring van de tijd. „Daarom is het luisteren naar de natuur een stille vreugde in deze tijd van onrust". „Als burgemeester spreek je na zul ke woorden meestal in een wereld van nuchterheid", aldus burgemeester Bosch van Rosenthal, die na de toe spraak van de heer Wesselink tot de opening overging. Hij hoopte, dat de mensen zelf naar de tentoonstelling zouden komen kijken. „Dikwijls zien wij de schoonheid van een landschap niet. We vinden het normaal. Door het oog van de kunstenaar gezien vinden we een landschap plotseling veel mooier". Hij besloot zijn openingsrede met de hoop uit te spreken, dat de emotie van de artiest tot geluk van de burgerij zou zijn. De heer Wesselink toonde tenslotte nog twee boekjes, die over het werk van Leen Molendijk zijn geschreven: een boekje handelend over zijn torens en het andere over zijn molens. Wesse link merkte nog op: „Het mooie van deze expositie is dat het werk niet al leen te kijk hangt, maar dat men het ook nog kan kopen". Met een hartelijk applaus reageerden de talrijke geno digden op de spontane woorden van de bejaarde kunstrecensent. De expositie is dagelijks geopend van 11.00-12.30 en van 14.00-17.00 uur. 's Zondags en 's woensdags gesloten. LONDEN De linkse Britse wijs geer Bertrand Russell heeft zondag avond aan de Sovjetrussische partij leider Breznjef een telegram gestuurd waarin hij eist de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije onmiddellijk te beëindigen. De principes en geweldige populariteit van de Tsjechoslowaakse leiders staan er borg voor dat de drei ging van herstel van het kapitalisme in Tsjecho-Slowakije een compleet fa beltje is. Elementaire vrijheden vor men geen bedreiging van het socialis me, maar zijn er de fundamentele in grediënten van. De Sovjetrussische be zetting van Tsjecho-Slowakije versterkt de reactionaire krachten in het Westen en in de gehele wereld aldus Russell. Van links naar rechts: Leen Molendijk, Joh. Wesselink, burgemeester Bosch van Rosenthal en mevr. Molendijk. VLISSINGEN Bij het badstrand is gistermiddag de zeventienjarige Belg Albert Mallens verdronken. DEN HAAG De 21-jarige Piet van den Berg uit Tilburg verdronk gister middag ter hoogte van Scheveningen. Hij kon niet zwemmen. Zijn verloofde slaagde erin een golfbreker te bereiken. DEN HAAG Het prachtige zomer weer heeft gisteren files van ruim vyf kilometer veroorzaakt by het ver keersplein Oudenryn. Duizenden zon- zoekers uit West-Duitsland waren gis terochtend al vroeg op weg gegaan naar het Noordzeestrand. Om acht uur stond op Westduits grondgebied een file van vier kilometer te wachten op controle bij de grens overgang Bergh. Bij Oudenrijn groeide de file geleidelijk tot ruim vijf kilo meter, maar het verkeersplein kon de stroom vrij vlot verwerken. Veel verkeer was er gistermiddag ook op de wegen naar 't Noordholland se strand, vooral in de buurt van Alk maar en Haarlem. Grote drukte meldde de ANWB verder op de routes Middel burgBergen op Zoom en Zierikzee Rotterdam. Op de eerste route stond gisteravond een file van ruim vijftien kilometer. In Scheveningen heerste gisteren een topdrukte. De zee was zeer gevaar lijk en vele badgasten kwamen in moeilijkheden. Zes mensen moesten uit zee worden gered. De Spoorwegen vervoerden gisteren 29.000 badgasten naar Zandvoort. Er moesten elf extra treinen aan te pas komen. Naar Hoek van Holland reisden 5800 toeristen in drie extra treinen. DEN HAAG Mr. E. C. M. Jurgens staat als eerste op de voordracht voor het voorzitterschap van de Politieke Partij Radicalen (P.P.R.). De heer Jur gens, wetenschappelijk ambtenaar aan de juridische faculteit van de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam, is pas 32 jaar. Hij is nu vice-voorzitter van de P.P.R. De kerngroep van de P.P.R. zal zater dag ook praten over de brief van de Partij van de Arbeid waarin deze partij de Radicalen uitnodigt voor een inlei dend gesprek over een eventuele pro gressieve concentratie. In verscheidene communistische lan den begint sympathie tot uitdrukking te komen voor de houding van de Tsjecho- slowaken. Met name uit Hongarije, de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en Polen komen erichten binnen over acties ten gunste van het streven van de Tsjechen om baas in eigen huis te zijn. In verscheidene fabrieken in Honga rije is het tot sympathie-stakingen ge komen. Het Hongaarse volk volgt via de radio de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije ademloos. In Moskou is een kleine betoging ge houden waarbij enkele mensen zijn ge arresteerd. Het was niet indrukwek kend, maar het feit dat men op dit ogenblik durft te demonstreren spreekt boekdelen. Zelfs is er in Rusland een geheime zender aan het werk onder de naam „Radio Svoboda", die zendt op de golflengte van een bestaande Russische zender, doch veel meer kracht ontwik kelt. In Oost-Duitsland rijst een golf van protest tegen de bezetting van Tsjecho- Slowakije. In Erfurt joeg de politie een demonstratie van talrijke jongeren uit een. Ettelijke j.ongelui werden gearres teerd. Ook in Gotha, Ruhla en Leipzig kwam het tot demonstraties. In Leipzig loste de politie waarschuwingsschoten om de menigte uiteen te jagen. In Oost-Berlijn hebben duizenden op de Tsjechoslowaakse ambassade lijsten getekend waarop sympathie werd be tuigd met de Tsjechische hervormers. Op de ambassade kwamen ook vele bossen bloemen binnen. Weer andere Oostduitsers informeerden hoe zij pak jes naar Tsjechoslowakije konden stu ren om hun medeleven te bewijzen. De Tsjechische diplomaten worden op straat door de Oostduitse burgers met applaus begroet. In ettelijke Oostberlijnse bedrijven zijn protestvergaderingen gehouden waarin vooral kritiek werd geoefend op de tendentiluze berichtgeving in Oost- Duitsland. Slechts heel weinig arbeiders bleken bereid de lijsten te tekenen, waarin de bezetting van Tsjecho-Slowa kije werd goedgekeurd. DJAKARTA Een heel eiland ongeveer 45 km buiten de kust bij Toli- toli is na een hevige aardschok in zee gezonken. Minstens 56 personen zijn om het le ven gekomen, volgens berichten die za terdag Djakarta bereikten. De aardschok heeft het district Don- gala negen dagen geleden getroffen. Daarbij is het hele eiland Tuguan door enorme vloedgolven tengevolge van de aardschok onder water verdwenen. Op het eiland woonden ongeveer 500 gezin nen. Woensdag waren 56 lijken aange spoeld op de kust van het vasteland. Het totale aantal slachtoffers is niet be kend. Bij de aardschok zijn volgens berich ten ongeveer 200 personen in de kust streek omgekomen. UTRECHT Blij en opgewekt kwa men enkele verkeerszondaars zaterdag uit de kamer van het Utrechtse politie bureau waar doorgaans „bonnen" worden betaald. Ze kregen een tientje terug waar voor ze eerder op de dag op de bon wa ren geslingerd omdat ze hun auto hadden geparkeerd in een straat waar dat altijd vrijelijk was toegestaan maar waar dat nu ineens verboden was omdat er aan de weg werd getimmerd. Een agent had prompt zestien bekeu ringen uitgeschreven maar bekende la ter op het politiebureau dat hij deze gang van zaken toch niet fijn vond. Besloten werd toen de bekeuringen te seponeren en de zondaars die ai hadden betaald hun geld terug te geven. LONDEN Schotland Yard heeft mee gedeeld, dat de zeventienjarige doch ter van de Tsjechoslowaakse com munistische leider Vasil Bilak, In Engeland is verdwenen. Bilak is eers te secretaris van de Slowaakse com munistische partij en is naar ver luidt voorstander van de lyn van Moskou. Hij is door radio vrij-Praag als collaborateur aangemerkt. Zijn dochter Nada verbleef in een in ternationaal vrijwilligers kamp te Wigton bij de grens met Schotland. Zij is woensdag verdwenen. De woord voerder van Schotland Yard verklaar de niet te kunnen bevestigen, of het meisje door Russische geheime agen ten is ontvoerd, zoals het zondags blad News of the World meldt. Andere vrijwilligers in het kamp die met haar werkten aan een sloot, heb ben verklaard dat Nada Bilak plot seling vertrok met een buitenlandse man en een vrouw in een zwarte auto. Ze zei voor het weekeinde terug te zullen zijn. De volgende dag kwam er een brief uit Londen waarin werd gezegd dat alles goed was met Nada. De Russi sche ambassade weigert commen taar. De Tsjechische ambassade deelde mee dat Nada Bilak daar niet was aan gekomen. DELFT De Delfste politie zoekt nog steeds naar de man die vrijdagavond de 61-jarige sigarenwinkelierster mevrouw J. E. de Haan-Vis uit Delft heeft over vallen. Na sluitingstijd had hij bij haar aan gebeld om naar hij vertelde voor een kennis sigaren te kopen. De vrouw liet hem binnen en toonde hem een paar dozen. Plotseling greep hij haar echter bij de keel en wilde die dichtknijpen. Toen ze ging gillen nam de man de benen. Bu ren renden hem achterna maar konden hem niet grijpen. De vrouw werd licht gewond aan het gezicht. De politie denkt eerder aan een po ging tot aanranding dan aan een roof overval. Rijnland-Palts, het be kende Duitse vakantiege west en vermaarde wijn- land, heeft nieuwe records geboekt. In het afgelopen jaar werden hier niet min der dan 2,5 miljoen gas ten begroet of 38.500 meer dan in het vorige jaar. In het geheel staan in dit gewest 77.000 logeerbed den ter beschikking van de toeristen. Bovendien zijn er 51 jeugdherbergen die 7.200 jongeren kunnen opnemen, 1000 bedden in 8 grotere bungalowdorpen en 425 bedden voor toeris ten in 75 hoeven. Daarbij komen dan 110 kampeer terreinen, 350 parkeer plaatsen, omgeven door wandelwegen, 212 zwem baden, waarvan 13 ver warmde, 5 thermaalzwem- baden en 35 hotels met eigen zwembad. In 150 ge meenten kan men henge len, in 40 gemeenten kan men boten en fietsen, en in 62 gemeenten kan men rijpaarden huren. In 26 gemeenten kan men toch ten met zweefvliegtuigen ondernemen en in 80 ge meenten kan men wijn proeven. - GROTESTRAAT 54 Et HOOFDSTRAAT 2-4 VEENENDAAl Het nobele handwerk Q267

De Vallei | 1968 | | pagina 6